PL202865B1 - Głowica wiertnicza - Google Patents

Głowica wiertnicza

Info

Publication number
PL202865B1
PL202865B1 PL369323A PL36932304A PL202865B1 PL 202865 B1 PL202865 B1 PL 202865B1 PL 369323 A PL369323 A PL 369323A PL 36932304 A PL36932304 A PL 36932304A PL 202865 B1 PL202865 B1 PL 202865B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
head
drill
toothed
drill head
toothing
Prior art date
Application number
PL369323A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369323A1 (pl
Inventor
Roland Gienau
Wolfgang Ludwig
Erich Leibhard
Original Assignee
Hilti Ag
Hilti Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hilti Ag, Hilti Aktiengesellschaft filed Critical Hilti Ag
Publication of PL369323A1 publication Critical patent/PL369323A1/pl
Publication of PL202865B1 publication Critical patent/PL202865B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH DRILLING; MINING
    • E21BEARTH DRILLING, e.g. DEEP DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B10/00Drill bits
    • E21B10/60Drill bits characterised by conduits or nozzles for drilling fluids

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Drilling Tools (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest głowica wiertnicza do obrotowego wiercenia, zwłaszcza do wiercenia w górnictwie i do budowy tuneli.
Głowice wiertnicze są stosowane przykładowo przy wierceniu na sucho i są nasadzane na rurową głowicę wiertniczą. W kierunku cięcia, głowice wiertnicze posiadają ukształtowane ostrza albo element tnący ze stopu twardego, który jest osadzony w uchwycie w głowicy wiertniczej. Od strony cięcia głowica posiada co najmniej jeden otwór ssący, który umożliwia odsysanie powstałych przy wierceniu zwiercin za pomocą żerdzi wiertniczej.
W opisie US 4 711 312 przedstawiona jest gł owica wiertnicza, która posiada wystają ce ostrze, wykonane ze stopu twardego, osadzone od strony cięcia i dwa średnicowo naprzeciwległe otwory ssące.
W celu zapewnienia znacznego postę pu wiercenia korzystne jest, jeś li ostrze wystaje ponad powierzchnię tnącą. Jednak im wyżej wystaje ostrze ponad powierzchnię tnącą, tym bardziej gruboziarniste zwierciny powstają podczas wiercenia. Przy tym w przypadku dużych prędkości wiercenia, jakie stosuje się przykładowo podczas wiercenia na sucho w węglu, ewentualnie górotworze, powstają również znaczne zwierciny gruboziarniste.
Niedogodnością jest to, że przez otwory ssące gruboziarniste zwierciny przedostają się bezpośrednio do żerdzi wiertniczej, co może doprowadzić do jej zatykania. Powoduje to przeważnie konieczność przerwania procesu wiercenia i przepychanie żerdzi wiertniczej za pomocą specjalnych narzędzi.
Z opisu SU 1 740 610 znana jest głowica wiertnicza, która posiada środkowy otwór ssący, wokół którego są rozmieszczone ostrza tnące. W obszarze otworu ssącego, mimośrodowo w stosunku do jego osi symetrii jest wykonane zagłębienie, w którego dnie jest usytuowana struktura rozdrabniająca w postaci ostrych ząbków.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie głowicy wiertniczej, która umożliwiałaby pracę z dużą prędkością wiercenia i w przypadku zassania zwiercin w znacznym stopniu uniemożliwiałaby zaczopowanie żerdzi wiertniczej.
Zadanie to zostało rozwiązane według wynalazku dzięki temu, że strukturę rozdrabniającą stanowi uzębienie.
Korzystnie uzębienie ma koronki zębate, umieszczone w zmniejszającym się promieniowym odstępie od osi głowicy wiertniczej, przy czym promieniowe odstępy koronek zębatych zmniejszają się w sposób cią g ł y.
Według wynalazku pomiędzy koronkami zębatymi uzębienie posiada zagłębienia o przekroju poprzecznym w kształcie wycinka koła z tym, że koronki zębate mają wręby zębate usytuowane korzystnie na obwodzie koła, wokół osi głowicy wiertniczej.
Według wynalazku głowica wiertnicza jest wytwarzana w procesie odlewania.
Zaletą wynalazku jest to, że struktura rozdrabniająca w otworze ssącym uniemożliwia przenikanie gruboziarnistych zwiercin do żerdzi wiertniczej. Drobnoziarniste zwierciny są zasysane bezpośrednio przez otwory ssące, natomiast gruboziarniste zwierciny są dalej rozdrabniane w procesie wiercenia i dopiero potem są zasysane. Przy tym struktura rozdrabniająca zmniejsza powierzchnię tnącą głowicy wiertniczej, co w przypadku dużego nacisku powoduje znaczny postęp wiercenia.
Ponadto głowica wiertnicza według wynalazku może być stosowana także w procesie wiercenia płuczkowego.
Jeśli głowica wiertnicza posiada szereg otworów ssących, wówczas przykładowo na każdym z nich ukształtowana jest struktura rozdrabniająca. Istnieje także moż liwość, że co drugi otwór ssący posiada strukturę rozdrabniającą, przy czym wielkość innych otworów ssących jest tak dobrana, że w każ dym przypadku zwierciny przedostają się do gł owicy wiertniczej, a tym samym do ż erdzi wiertniczej, nie powodują zatkania żerdzi wiertniczej.
Ponieważ struktura rozdrabniająca jest utworzona za pomocą uzębienia, umieszczonego na obwodzie głowicy wiertniczej, to takie ukształtowanie struktury rozdrabniającej zapewnia ciągłe rozdrabnianie gruboziarnistych zwiercin, aż zostaną one odessane przez otwory ssące.
Dzięki temu, że koronki zębate uzębienia struktury rozdrabniającej są umieszczone w zmniejszających się promieniowych odstępach od osi głowicy wiertniczej, to zapewnione jest rozdrabnianie gruboziarnistych zwiercin i w znacznym stopniu również w przypadku twardych zwiercin wykluczone jest zakleszczenie się głowicy wiertniczej w podłożu.
PL 202 865 B1
Ponieważ zagłębienia między koronkami zębatymi uzębienia posiadają w przekroju poprzecznym kształt wycinka koła, to podczas rozdrabniania zapewnione jest zawirowanie gruboziarnistych zwiercin, co wspomaga ich dalsze rozdrobnienie.
Promień obwodu koła wokół osi głowicy wiertniczej, na którym są usytuowane wręby zębate uzębienia jest tak dobrany, że przekrój poprzeczny pozostałych otworów odprowadzających w obszarze cięcia głowicy wiertniczej nie pozwala na bezpośrednie przenikanie gruboziarnistych zwiercin do żerdzi wiertniczej i stanowi wystarczające podparcie dla osadzonego lub ukształtowanego ostrza, w celu przyjmowania obciążeń oddziałujących na to ostrze.
Ponieważ promieniowe odstępy koronek zębatych zmniejszają się i również w sposób ciągły zmniejsza się wzdłuż uzębienia wielkość obszarów ustalających między koronkami zębatymi uzębienia, to z jednej strony uniemożliwione jest osadzanie się gruboziarnistych zwiercin w zagłębieniach uzębienia, a z drugiej strony ograniczone jest niebezpieczeństwo zakleszczania głowicy wiertniczej w podło ż u.
Wytwarzanie głowicy wiertniczej w procesie odlewania umożliwia jej tanie wytwarzanie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku samodrążącej, chemicznej kotwy łączącej, która pozostaje w podłożu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia powierzchnię tnącą głowicy wiertniczej, w widoku z góry, a fig. 2 - głowicę wiertniczą w widoku z boku.
Głowica wiertnicza 1 z jednej strony posiada powierzchnię tnącą 2, a z drugiej strony wtyk 3. Przed rozpoczęciem procesu wiercenia wtyk 3 jest osadzany w rurowej żerdzi wiertniczej.
Powierzchnia tnąca 2 posiada uchwyt 4 dla wtykanego ostrza, wykonanego przykładowo ze stopu twardego. Na powierzchni tnącej 2 są wykonane dwa leżące średnicowo naprzeciw siebie otwory ssące 5, które na promieniowej powierzchni zewnętrznej 6 głowicy wiertniczej 1 posiadają strukturę rozdrabniającą 7, ukształtowaną jako uzębienie.
Uzębienia 7 są ukształtowane w zasadzie jednakowo i posiadają szereg koronek zębatych 8, 9, 10 i 11, jak również szereg leżących między nimi wrębów zębatych 12, 13 i 14. Promieniowe odstępy r1, r2 i r3 koronek zębatych 8, 9 lub 10 od osi M zmniejszają się w sposób ciągły. Natomiast wręby zębate 12, 13 i 14 leżą na obwodzie koła 15 o promieniu R wokół osi M głowicy wiertniczej 1. Utworzone zagłębienia 16.1, 16.2 i 16.3 posiadają w przekroju poprzecznym ukształtowanie w postaci wycinka koła.
W nie przedstawionym wykonaniu głowicy wiertniczej co drugi otwór ssący posiada strukturę rozdrabniającą, a wielkość innych otworów ssących jest tak dobrana, że zwierciny bezproblemowo przedostają się do wnętrza żerdzi wiertniczej.
Korzystnie głowica wiertnicza 1 jest wytwarzana w procesie odlewania, a w razie potrzeby dodatkowo może być obrabiana za pomocą frezowania.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Głowica wiertnicza do obrotowego wiercenia, zwłaszcza do obrotowego wiercenia w górnictwie i do budowy tuneli, na której umieszczone jest lub ukształtowane ostrze tnące, z co najmniej jednym otworem ssącym dla zwiercin i strukturą rozdrabniającą na obwodzie głowicy, znamienna tym, że strukturę rozdrabniającą (7) stanowi uzębienie.
  2. 2. Głowica według zastrz. 1, znamienna tym, że uzębienie (7) ma koronki zębate (8, 9, 10) umieszczone w zmniejszającym się promieniowym odstępie (r1, r2, r3) od osi (M) głowicy wiertniczej.
  3. 3. Głowica według zastrz. 2, znamienna tym, że promieniowe odstępy (r1, r2, r3) koronek zębatych (8, 9, 10) zmniejszają się w sposób ciągły.
  4. 4. Głowica według zastrz. 3, znamienna tym, że pomiędzy koronkami zębatymi (8, 9, 10, 11) uzębienie (7) posiada zagłębienia (16.1, 16.2, 16.3) o przekroju poprzecznym w kształcie wycinka koła.
  5. 5. Głowica według zastrz. 4, znamienna tym, że koronki zębate (8, 9, 10) mają wręby zębate (12, 13, 14) usytuowane korzystnie na obwodzie koła (15) wokół osi (M) głowicy wiertniczej (1).
  6. 6. Głowica według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wytwarzana w procesie odlewania
PL369323A 2003-07-29 2004-07-28 Głowica wiertnicza PL202865B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10334610A DE10334610B4 (de) 2003-07-29 2003-07-29 Bohrkopf

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369323A1 PL369323A1 (pl) 2005-02-07
PL202865B1 true PL202865B1 (pl) 2009-07-31

Family

ID=32946484

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369323A PL202865B1 (pl) 2003-07-29 2004-07-28 Głowica wiertnicza

Country Status (7)

Country Link
US (1) US7163070B2 (pl)
CN (1) CN1576512A (pl)
AU (1) AU2004203215B2 (pl)
DE (1) DE10334610B4 (pl)
GB (1) GB2404400B (pl)
PL (1) PL202865B1 (pl)
ZA (1) ZA200406040B (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8899358B2 (en) 2010-10-28 2014-12-02 Smith International, Inc. Interface design of TSP shear cutters
CN105922457B (zh) * 2016-05-26 2018-02-09 王军 一种大理石长孔无水自动打孔机

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2256092A (en) * 1940-04-06 1941-09-16 J K Smit & Sons Inc Diamond bit
US2252168A (en) * 1940-06-17 1941-08-12 Martha H Wright Well bit
DE913383C (de) * 1948-12-31 1954-06-10 Schmitz & Co J Nischen- oder Kastenfeuerloescheinrichtung
DE913382C (de) * 1949-07-09 1954-06-10 Henri Debray Feuerloescher mit eine Loeschfluessigkeit enthaltender Ampulle
DE913042C (de) * 1951-01-10 1954-06-08 Eisen & Stahlind Ag Gesteinsbohrkrone
US3215215A (en) * 1962-08-27 1965-11-02 Exxon Production Research Co Diamond bit
US3179190A (en) * 1963-03-25 1965-04-20 Howard U Blasi Drill bit with inserts
US3951220A (en) * 1974-08-19 1976-04-20 Vance Industries, Inc. Archimedes spiral drill bit
DE3381941D1 (de) * 1982-06-29 1990-11-22 Gelsen Karl Heinz Bohrgeraet.
US4711312A (en) * 1986-07-22 1987-12-08 The Marmon Group, Inc. Drill bit
US4694916A (en) * 1986-09-22 1987-09-22 R. C. Ltd. Continuous coring drill bit
SU1740610A1 (ru) 1990-04-06 1992-06-15 Кыштымский машиностроительный завод им.М.И.Калинина Бурова коронка
DE4011441A1 (de) * 1990-04-09 1991-10-10 Hilti Ag Gesteinsbohrer
DE9308443U1 (de) * 1993-06-05 1993-08-19 Bilfinger Berger Bau Vollbohrkrone zum Herstellen von verrohrten Erdbohrungen
DE4339245A1 (de) * 1993-11-18 1995-05-24 Hilti Ag Spiralbohrer
DE4411441C2 (de) 1994-03-31 2003-07-31 Perkin Elmer Bodenseewerk Zwei Atomabsorptionsspektrometer
FI103430B (fi) 1994-10-05 1999-06-30 Valto Ilomaeki Poralaite ja menetelmä reiän poraamiseksi useaan erilaatuiseen maaperä än

Also Published As

Publication number Publication date
GB2404400B (en) 2006-06-28
CN1576512A (zh) 2005-02-09
DE10334610A1 (de) 2005-03-03
GB2404400A (en) 2005-02-02
US7163070B2 (en) 2007-01-16
US20050051365A1 (en) 2005-03-10
DE10334610B4 (de) 2006-04-20
GB0416812D0 (en) 2004-09-01
ZA200406040B (en) 2005-06-08
AU2004203215B2 (en) 2009-01-08
AU2004203215A1 (en) 2005-02-17
PL369323A1 (pl) 2005-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2531690B1 (en) Shaped cutting elements on drill bits and other earth-boring tools, and methods of forming same
US5078219A (en) Concave drag bit cutter device and method
RU2531720C2 (ru) Гибридное буровое долото с большим боковым передним углом наклона вспомогательных дублирующих резцов
US7677333B2 (en) Drill bit with multiple cutter geometries
RU2332554C2 (ru) Буровое долото, система и способ бурения ствола скважины в подземной формации
US9074434B2 (en) Reamer with improved performance characteristics in hard and abrasive formations
CA2923060C (en) Drill bit having gouging and shear cutters
CA2374086A1 (en) Mill/drill bit
AU2008207696B2 (en) Mining claw bit
US10570665B2 (en) Drill bit
WO2012148965A2 (en) Drill bit for boring earth and other hard materials
RU2332553C2 (ru) Буровое долото для ударного бурения, бурильная система, содержащая такое буровое долото, и способ бурения скважины
RU2766588C2 (ru) Ударный инструмент для применения в высокоскоростной измельчающей дробилке
PL202865B1 (pl) Głowica wiertnicza
RU170442U1 (ru) Буровая головка для горизонтально-направленного бурения
WO2015111016A1 (en) Drill bit for drilling a borehole
RU131410U1 (ru) Инструмент фрезерный
AU2004295689A1 (en) Flat and bevel chipbreaker insert
RU2649210C1 (ru) Буровая коронка
RU2759137C1 (ru) Буровая коронка
JP6889823B2 (ja) 鉄筋コンクリート構造物破砕用エアーハンマービット
RU2621819C1 (ru) Фрезерный инструмент для вырезки окна в обсадной колонне скважины
JP4062216B2 (ja) 掘削工具
PL242876B1 (pl) Tarcza wielopłytkowa
US20150090502A1 (en) Shear claw bit

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130728