PL202284B1 - Taca na jaja - Google Patents
Taca na jajaInfo
- Publication number
- PL202284B1 PL202284B1 PL375108A PL37510803A PL202284B1 PL 202284 B1 PL202284 B1 PL 202284B1 PL 375108 A PL375108 A PL 375108A PL 37510803 A PL37510803 A PL 37510803A PL 202284 B1 PL202284 B1 PL 202284B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- tray
- reinforcing ribs
- wall
- ribs
- projections
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D85/00—Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials
- B65D85/30—Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials for articles particularly sensitive to damage by shock or pressure
- B65D85/32—Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials for articles particularly sensitive to damage by shock or pressure for eggs
- B65D85/322—Trays made of pressed material, e.g. paper pulp
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Packaging Frangible Articles (AREA)
- Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
- Table Devices Or Equipment (AREA)
- Packages (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
Abstract
1. Taca na jaja wykonana z wymodelowa- nego materia lu papierniczego, zawieraj aca wiele kieszeni do pomieszczenia jaj i wyst epy wystaj ace do góry od kieszeni w po lo zeniu u zy- cia, które to wyst epy na swoich wolnych ko n- cach s a wyposa zone w powierzchni e pod- pieraj ac a dla podtrzymywania nast epnej tacy do jaj a kieszenie zawieraj a scian e boczn a i powierzchni e ko ncow a wbudowan a dla spo- czywania na powierzchni podtrzymuj acej na- st epuj acej tacy, za s sciany boczne maj a wkl e- s la cz es c dla podtrzymywania jaj, znamienna tym, ze kieszenie (4) maj a zebra wzmacniaj ace (8) rozci agaj a si e w powierzchni ko ncowej (7) od sciany bocznej (5, 6) do sciany ko ncowej (7) i leza poza obszarem granicznym bry ly obroto- wej w kszta lcie jaja, która dotyka wkl es lych cz esci (15). PL PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest taca na jaja stosowana zwłaszcza do przechowywania i transportu jaj.
Z opisu patentowego GB 1 086 941 znana jest taca na jaja wykonana z masy papierowej i mająca wiele kieszeni przeznaczonych do umieszczania w nich jaj i występów skierowanych, w trakcie używania tacy, ku górze od kieszeni, przy czym wolne końce występów wraz z powierzchnią podpierającą służą do podtrzymywania następnej tacy do jej. Kieszenie mają ścianę boczną i powierzchnię końcową spoczywającą na powierzchni podtrzymującej następnej tacy a ściany boczne mają wklęsłą część dla podtrzymania jaj.
W tym przypadku kieszenie mają żebra na ścianach bocznych. Żebra ochronią tace ułożone w stos przed przywieraniem do siebie w czasie transportu tac bez jaj. Ponadto, żebra te zapewniają dalszą wytrzymałość i stykają się z jajami w taki sposób, że jaja są umieszczone w pewnej odległości od ściany.
Dzisiaj coraz wyższe wymagania są stawiane wytrzymałości opakowań do jaj, ponieważ bardzo pożądane jest ułożenie w stos jedna na drugiej tak wielu tac z jajami, jak jest to możliwe. Stosy stosuje się zwłaszcza przy układaniu na paletach. Obecnym wymogiem jest ułożenie sześciu tac, z których każda jest wypełniona jajami, w stos jedna na drugiej, po czym umieszczona jest pośrednia warstwa (na ogół wykonana z kartonu) a po niej następuje następny stos złożony z sześciu tac wypełnionych jajami ułożonych jedna na drugiej. Obecnie, możliwe jest ułożenie czterech warstw po sześć tac. Jednakże, nacisk na dolne tace jest duży i okazuje się, że może on spowodować rozpadniecie się stosu i uszkodzenie jaj.
Znane jest ze stanu techniki wzmocnienie występów lub żeber poprzez dodanie chemikaliów podczas procesu wytwarzania opakowań do jaj z wymodelowanego kartonu. Przykładami takich chemikaliów są skrobia (zmodyfikowana lub inna), środki zwiększające wytrzymałość w stanie mokrym, guma guar i środki zwiększające wytrzymałość w stanie suchym.
Jednakże, stwierdzono, że te domieszki są albo kosztowne albo nieadekwatne. Wytrzymałość jest znacznie niższa w szczególności przy wysokiej wilgotności powietrza.
Problem ten jest prosty do rozwiązania poprzez miejscowe zwiększenie grubości ściany wymodelowanego z włóknistego materiału. Jednakże, zwiększa to ciężar opakowania. Z tego powodu, takie proste zwiększenie grubości ściany nie jest akceptowane na rynku.
Stwierdzono także, że występy opisane w GB 1086941 nie dają wystarczającej wytrzymałości aby chronić tace układane w stos jedna na drugiej przed runięciem kiedy jest duże obciążenie. Występy te są umieszczone na ścianach jako „dodatkowy materiał. Inaczej mówiąc, w miejscu żeber grubość ściany jest większa, co pociąga za sobą dodatkowe użycie materiału.
Z opisu patentowego FR 1 172 220A znana jest taca na jaja mają ca części wypukł e o stosunkowo dużych szerokościach, które właśnie ze względu na te duże szerokości nie stanowią one wzmocnienia, gdyż dla wzmocnienia tacy, wymagane są „bardziej ostre żebra, które w styku z jajem powodują jego uszkodzenie.
Z opisu patentowego US 2 662 659 znana jest taca na jaja wykonana z wymodelowanego materiału papierniczego, mająca wiele kieszeni do pomieszczenia jaj i występy skierowane ku górze od kieszeni w położeniu użycia. Wolne końce występów wraz z powierzchnią podpierającą są stosowane do podtrzymywania następnej tacy do jaj. Kieszenie mają ścianę boczną i powierzchnię końcową, która jest wbudowana dla spoczywania na powierzchni podtrzymującej następującej tacy. Ściany boczne mają wklęsłą część dla podtrzymywania jaj.
Celem wynalazku jest opracowanie tacy na jaja, za pomocą której możliwe jest ułożenie bezpiecznych wysokich stosów tac wypełnionych jajami.
Taca na jaja wykonana z wymodelowanego materiału papierniczego, zawierająca wiele kieszeni do pomieszczenia jaj i występy wystające do góry od kieszeni w położeniu użycia, które to występy na swoich wolnych końcach są wyposażone w powierzchnię podpierającą dla podtrzymywania następnej tacy do jaj, a kieszenie zawierają ścianę boczną i powierzchnię końcową wbudowaną dla spoczywania na powierzchni podtrzymującej następującej tacy, zaś ściany boczne mają wklęsłą część dla podtrzymywania jaj, według wynalazku charakteryzuje się tym, że kieszenie mają żebra wzmacniające rozciągają się w powierzchni końcowej od ściany bocznej do ściany końcowej i leżą poza obszarem granicznym bryły obrotowej w kształcie jaja, która dotyka wklęsłych części.
PL 202 284 B1
Korzystnie, po stronie do pomieszczenia kieszeni żebra wzmacniające wystają do powierzchni końcowej.
Korzystnie, kieszeń jest połączona pomiędzy czterema występami, a powierzchnia boczna zawsze rozciąga się pomiędzy dwoma występami i w której żebra wzmacniające są umieszczone po środku powierzchni bocznej, mówiąc pomiędzy występami.
Korzystnie, powierzchnia ściany leżąca naprzeciw powierzchni ściany, z której wystają wzmacniające żebra ma wgłębienie.
Korzystnie, grubość ściany wzmacniających żeber odpowiada grubości ściany pozostałej części kieszeni.
Taca, korzystnie, ma cztery żebra wzmacniające.
Korzystnie, żebra wzmacniające wystają od co najmniej jednej trzeciej wysokości ścian bocznych do co najmniej jednej czwartej szerokości powierzchni końcowej.
Korzystnie, żebra wzmacniające wystają od co najmniej połowy wysokości ścian bocznych.
Korzystnie, żebra wzmacniające są żebrami ostrymi.
Korzystnie, w pobliżu wolnego końca, grubość żeber wzmacniających wynosi co najmniej dwa razy średniej grubości ściany tacy do jaj.
Korzystnie, grubość żeber wzmacniających wynosi mniej niż 4 mm.
Zgodnie z wynalazkiem, stwierdzono, że jeśli powierzchnia końcowa kieszeni, w których są umieszczone jaja ma żebra wewnętrzne lub zewnętrzne, wytrzymałość ściskająca opakowania lub kartonu znacznie zwiększa się.
Podczas kształtowania żeber jako dodatkowego pogrubienia, nie wymaga się więcej tworzywa, a koszty produkcji nie zwię kszają się
Jak wskazano powyżej, żebra wzmacniające dla uzyskania zwiększonej wytrzymałości mają „ostry wzór. Inaczej mówiąc mają one stosunkowo małą grubość, która jest korzystnie mniejsza niż podwójna średnia grubość tworzywa tacy do jaj. Bardziej szczegółowo, grubość ta wynosi mniej niż 4 mm a bardziej szczegółowo mniej niż 3 mm. Oznacza to, że można uzyskać znaczne wzmocnienie pomiędzy powierzchnią końcową a powierzchnią boczną.
Według korzystnego przykładu wykonania wynalazku żebra wzmacniające mają wgniecenia. Oznacza to, że do granicy, do której żebra wystają wewnątrz do kieszeni lub wystają na zewnątrz poza kieszeniami zastosowany jest odpowiedni otwór na przeciwległej ścianie powierzchni końcowej. Inaczej mówiąc, grubość ściany pozostaje wyraźnie jednolita. Oznacza to, że istnieje małe lub nie ma większego zużycia materiału dla zwiększenia wytrzymałości.
Według korzystnego przykładu wykonania wynalazku, żebra wzmacniające są zastosowane wewnątrz kieszeni. Następnie, według korzystnego przykładu wykonania wynalazku, żebra wzmacniające rozciągają się nie tylko na powierzchni końcowej ale także na sąsiedniej ścianie bocznej. Inaczej mówiąc, pewien rodzaj rozpórki uzyskuje się pomiędzy ścianą boczną a ścianą końcową.
Według korzystnego przykładu wykonania wynalazku, występy tacy łączą się po swojej dolnej stronie w kieszenie a powierzchnie boczne są zawsze umieszczone pomiędzy dwoma występami a ż ebra wzmacniają ce wystają ze ś rodka wspomnianych powierzchni bocznych. Jeś li kieszeń jest połączona poprzez cztery występy, obecne są cztery żebra wzmacniające.
Żebra korzystnie wystają na co najmniej jednej czwartej powierzchni końcowej kieszeni. Jeśli żebra wystają także na ścianie bocznej pomiędzy występami, według korzystnego przykładu wykonania żebra te rozciągają się na co najmniej jednej trzeciej a bardziej szczegółowo na co najmniej połowie wysokości wspomnianych powierzchni bocznych.
Jest zrozumiałe, że specjalne elementy pośredniczące są obecne przy krawędzi tacy na jaja, w którym przypadku występy są obecne na ogół tylko częściowo.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w widoku perspektywicznym tacę na jaja według niniejszego wynalazku, fig. 2 przedstawia częściowo wycięcie, szczegół konstrukcji według fig. 1, fig. 3 przedstawia szczegół dolnej strony tacy przedstawionej na fig. 1 i 2, fig. 4 przedstawia w sposób schematyczny ułożenie jaja i ż ebra wzmacniające według wynalazku.
Taca 1 na jaja ma być wypełniona jajami 2. Taca 1 składa się z wielu występów 3. Kieszeń 4 jest połączona pomiędzy czterema występami 3. Powierzchnie boczne są umieszczone pomiędzy występami 3. Ściany boczne są oznaczone odnośnikiem 5 (ściana poprzeczna) i 6 (ściana podłużna).
Powierzchnia końcowa 7 jest dołączona w dolnej części występów 3 lub kieszeni 4. Występy 3 mają powierzchnię podpierającą 9 po stronie górnej. W czasie użycia wypełnione tace 1 są umieszczone
PL 202 284 B1 jedna na drugiej. Obracając tace 1 o jedną czwartą obrotu względem siebie, ułożenie w stos jest zawsze możliwe a powierzchnia końcowa 7 jednej tacy 1 styka się z powierzchnią podtrzymującą 9 następnej tacy 1. Jeśli duża ilość tac 1 jest umieszczona jedna na drugiej, obciążenie na powierzchniach podtrzymujących i powierzchniach końcowych 7 zwiększa się. Stwierdzono, że zwłaszcza obciążenie na powierzchniach końcowych kieszeni 4 jest duże. Odnośnik 15 pokazuje powierzchnie wklęsłe, na których spoczywa jajo. Są to stosunkowo szerokie powierzchnie, które zapewniają optymalną powierzchnię stykową pomiędzy jajem a opakowaniem, w celu przekazania obciążeń na jajo do opakowania poprzez dużą tak dużą powierzchnię jak to jest możliwe, w celu niedopuszczenia do stłuczenia.
W celu zwiększenia wytrzymałości tac 1 bez doprowadzenia dodatkowego materiału zastosowano żebra wzmacniające 8. Żebra 8 rozciągają się, jak przedstawiono na fig, 2, zarówno w poprzecznych ścianach bocznych 5 i podłużnych ścianach bocznych 6 odpowiednio i w powierzchni końcowej 7. Na fig. 2, całkowita wysokość odpowiednio poprzecznej ściany bocznej 5 i podłużnej ściany bocznej 6 jest oznaczona poprzez h a wysokość żebra 8 jest oznaczona poprzez a. Stwierdzono, że ta wysokość wynosi a w przybliżeniu połowę wysokości h.
Szerokość powierzchni końcowej 7 jest określona poprzez b a odległość, na którą wystaje żebro 8 jest oznaczona poprzez c. Stwierdzono, że c jest większe od jednej czwartej b.
Grubość żebra wzmacniającego 8 na powierzchni końcowej 7 jest oznaczona przez d. Grubość d wynosi mniej niż 4 mm a wynosi korzystnie około 3 mm, a inaczej mówiąc około dwa razy średniej grubości ściany tacy 1 do jaj. Za obszarem granicznym ze ścianą tacy 1 do jaj, wnętrze żebra wzmacniającego 8 będzie wydrążone. Za wolnym końcem, poza ścianą, żebro 8 będzie stosunkowo mocne w swoim wnętrzu.
Dolna strona tacy 1 jest przedstawiona na fig. 3. Na tej figurze można zauważyć, że w położeniu żeber 8 są wykonane wgniecenia 19 po stronie leżącej naprzeciwko. Inaczej mówiąc, żebra 8 nie są wykonywane poprzez użycie większej ilości materiału ale poprzez radykalną zmianę wzoru wewnętrznego kształtu kieszeni.
Figura 4 przedstawia ułożenie jaja względem żebra wzmacniającego 8. Można zauważyć na tej figurze, że jajo spoczywa na powierzchniach wklęsłych, jak przedstawiono na fig. 1 i 2 i leży w pewnej odległości od żebra wzmacniającego 8, ponieważ żebro wzmacniające 8 jest tak ostre, że styk z jajem prawdopodobnie prowadzi do stłuczki.
Claims (11)
1. Taca na jaja wykonana z wymodelowanego materiału papierniczego, zawierająca wiele kieszeni do pomieszczenia jaj i występy wystające do góry od kieszeni w położeniu użycia, które to występy na swoich wolnych końcach są wyposażone w powierzchnię podpierającą dla podtrzymywania następnej tacy do jaj, a kieszenie zawierają ścianę boczną i powierzchnię końcową wbudowaną dla spoczywania na powierzchni podtrzymującej następującej tacy, zaś ściany boczne mają wklęsłą część dla podtrzymywania jaj, znamienna tym, że kieszenie (4) mają żebra wzmacniające (8), rozciągają się w powierzchni końcowej (7) od ściany bocznej (5, 6) do ściany końcowej (7) i leżą poza obszarem granicznym bryły obrotowej w kształcie jaja, która dotyka wklęsłych części (15).
2. Taca według zastrz. 1, znamienna tym, że po stronie do pomieszczenia kieszeni (4) żebra wzmacniające (8) wystają do powierzchni końcowej (7).
3. Taca według zastrz. 1, znamienna tym, że kieszeń (4) jest połączona pomiędzy czterema występami (3) a powierzchnia boczna (5, 6) zawsze rozciąga się pomiędzy dwoma występami (3) i w której żebra wzmacniające (8) są umieszczone po środku powierzchni bocznej (5, 6), mówiąc pomiędzy występami (3).
4. Taca według zastrz. 1, znamienna tym, że powierzchnia ściany leżąca naprzeciw powierzchni ściany, z której wystają wzmacniające żebra (8) ma wgłębienie.
5. Taca według zastrz. 5, znamienna tym, ze grubość ściany wzmacniających żeber (8) odpowiada grubości ściany pozostałej części kieszeni.
6. Taca według zastrz. 1, znamienna tym, że ma cztery żebra wzmacniające (8).
7. Taca według zastrz. 1, znamienna tym, że żebra wzmacniające (8) wystają od co najmniej jednej trzeciej wysokości ścian bocznych (5, 6) do co najmniej jednej czwartej szerokości powierzchni końcowej (7).
PL 202 284 B1
8. Taca według zastrz. 7, znamienna tym, że żebra wzmacniające (8) wystają od co najmniej połowy (a) wysokości (h) ścian bocznych (5, 6).
9. Taca według zastrz. 1, znamienna tym, że żebra wzmacniające (8) są żebrami ostrymi.
10. Taca według zastrz. 9, znamienna tym, że w pobliżu wolnego końca, grubość (d) żeber wzmacniających (8) wynosi co najmniej dwa razy średniej grubości ściany tacy (1) do jaj.
11. Taca według zastrz. 10, znamienna tym, że grubość (d) żeber wzmacniających (8) wynosi mniej niż 4 mm.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
NL1021727A NL1021727C2 (nl) | 2002-10-23 | 2002-10-23 | Eiertray. |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL375108A1 PL375108A1 (pl) | 2005-11-28 |
PL202284B1 true PL202284B1 (pl) | 2009-06-30 |
Family
ID=32171725
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL375108A PL202284B1 (pl) | 2002-10-23 | 2003-10-23 | Taca na jaja |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1554195B1 (pl) |
AT (1) | ATE345993T1 (pl) |
AU (1) | AU2003275733A1 (pl) |
DE (1) | DE60309912T2 (pl) |
NL (1) | NL1021727C2 (pl) |
PL (1) | PL202284B1 (pl) |
WO (1) | WO2004037678A1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2011071381A1 (en) | 2009-12-10 | 2011-06-16 | Fps Food Processing Systems B.V. | Package |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2656945A (en) * | 1949-01-06 | 1953-10-27 | Jesse R Grant | Egg tray and cover |
FR1172220A (fr) * | 1957-02-06 | 1959-02-06 | Carton à oeufs | |
GB1086941A (en) | 1962-12-18 | 1967-10-11 | Frederick Robert Best | Improvements in or relating to egg packs and trays |
FR1501827A (fr) * | 1966-09-21 | 1967-11-18 | Plateau de protection pour le transport d'oeufs | |
US3451577A (en) * | 1967-01-16 | 1969-06-24 | Food Systems Inc | Egg tray construction |
US4355731A (en) * | 1981-03-16 | 1982-10-26 | Phillips Petroleum Company | Egg supporting tray |
GB8807532D0 (en) * | 1988-03-30 | 1988-05-05 | Omni Pac Uk Ltd | Egg tray |
-
2002
- 2002-10-23 NL NL1021727A patent/NL1021727C2/nl not_active IP Right Cessation
-
2003
- 2003-10-23 AU AU2003275733A patent/AU2003275733A1/en not_active Abandoned
- 2003-10-23 AT AT03759077T patent/ATE345993T1/de not_active IP Right Cessation
- 2003-10-23 WO PCT/NL2003/000719 patent/WO2004037678A1/en active IP Right Grant
- 2003-10-23 DE DE60309912T patent/DE60309912T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-10-23 PL PL375108A patent/PL202284B1/pl unknown
- 2003-10-23 EP EP03759077A patent/EP1554195B1/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2004037678A8 (en) | 2005-04-28 |
EP1554195B1 (en) | 2006-11-22 |
DE60309912T2 (de) | 2007-06-28 |
EP1554195A1 (en) | 2005-07-20 |
AU2003275733A1 (en) | 2004-05-13 |
ATE345993T1 (de) | 2006-12-15 |
WO2004037678A1 (en) | 2004-05-06 |
NL1021727C2 (nl) | 2004-04-26 |
DE60309912D1 (de) | 2007-01-04 |
PL375108A1 (pl) | 2005-11-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6142440A (en) | Large roll support having reinforcement bridges | |
US6302671B1 (en) | Porous mold for a roll support and spacing structure | |
JP3711778B2 (ja) | 梱包方法及び梱包物 | |
US5816409A (en) | Molded pulp fiber interior package cushioning structures | |
US4840276A (en) | Cone package | |
HUT72767A (en) | Load transporting pallet | |
NO313378B1 (no) | Emballasje for skjöre varer | |
PL202284B1 (pl) | Taca na jaja | |
CN210883469U (zh) | 缓冲衬垫件、包装结构和家用电器 | |
CA1071155B (en) | Egg carton | |
KR200390818Y1 (ko) | 포장용 상자 | |
RU193475U1 (ru) | Перегородка для удержания бутылок | |
CN215751265U (zh) | 一种重型瓦楞纸板 | |
CN221820642U (zh) | 缓冲包装件与盒状部件包装结构 | |
JP3245733U (ja) | 仕切板体 | |
JP3927062B2 (ja) | 折り畳みコンテナー | |
CN217199338U (zh) | 一种包装盒以及锁 | |
CN220448386U (zh) | 一种抗压纸箱 | |
JP3848591B2 (ja) | 果実用パルプモールドトレー | |
CN212196287U (zh) | 一种熔断器的包装纸盒 | |
CN218229781U (zh) | 一种具有抗冲击结构的纸箱 | |
CN215664434U (zh) | 一种具有一体成型缓冲内衬的包装箱 | |
CN212172872U (zh) | 一种加强型防护包装裁片及加强型防护包装纸箱 | |
CN219990031U (zh) | 便于多层堆叠的平卡 | |
CN215922948U (zh) | 一种带加强柱的瓦楞纸箱 |