PL201157B1 - Magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych i przyrząd osadczy - Google Patents

Magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych i przyrząd osadczy

Info

Publication number
PL201157B1
PL201157B1 PL355937A PL35593702A PL201157B1 PL 201157 B1 PL201157 B1 PL 201157B1 PL 355937 A PL355937 A PL 355937A PL 35593702 A PL35593702 A PL 35593702A PL 201157 B1 PL201157 B1 PL 201157B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magazine
foil
drive means
cup
conductive
Prior art date
Application number
PL355937A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355937A1 (en
Inventor
Tilo Dittrich
Gerhard Ehmig
Mario Grazioli
Thomas Sperrfechter
Mario Scalet
Original Assignee
Hilti Ag
Hilti Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hilti Ag, Hilti Aktiengesellschaft filed Critical Hilti Ag
Publication of PL355937A1 publication Critical patent/PL355937A1/xx
Publication of PL201157B1 publication Critical patent/PL201157B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25CHAND-HELD NAILING OR STAPLING TOOLS; MANUALLY OPERATED PORTABLE STAPLING TOOLS
    • B25C1/00Hand-held nailing tools; Nail feeding devices
    • B25C1/08Hand-held nailing tools; Nail feeding devices operated by combustion pressure
    • B25C1/10Hand-held nailing tools; Nail feeding devices operated by combustion pressure generated by detonation of a cartridge
    • B25C1/16Cartridges specially adapted for impact tools; Cartridge and bolts units
    • B25C1/163Cartridges

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)
  • Packages (AREA)

Abstract

1. Magazynek srodka nap edowego dla przy- rz adów osadczych, nap edzanych za pomoc a stalych srodków nap edowych, z foli a misecz- kow a, która posiada szereg oddzielnie uformo- wanych miseczek, które s lu za do ustalenia srodka nap edowego, oraz z foli a kryj ac a, po la- czon a nierozlacznie z foli a miseczkow a, która s lu zy do przykrycia miseczek, znamienny tym, ze do ka zdego srodka nap edowego (3, 13, 23) jest przyporz adkowana scie zka przewodz aca (7, 17, 27, 37) z co najmniej jednym miejscem styku (8, 9, 18, 19, 28, 29, 31, 32, 38, 39). PL PL PL PL

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 201157 (13) B1 (21) Numer zgłoszeni: 355937 (1) ) Int.Cl.
B25C 1/16 (2006.01) B25D 9/11 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 09.09.2002 (54) Magazynekśrodka napędowegodla przyrządówosadczych i przyrząd osadczy
(73) Uprawniony z patentu: Hilti Aktiengesellschaft,Schaan,LI
(30) Pierwszeństwo:
11.09.2001,DE,10144618.7 (72) Twórca(y) wynalazku:
Tilo Dittrich,Feldkirch,DE
(43) Zgłoszenie ogłoszono: Gerhard Ehmig,Rankweil,AT
24.03.2003 BUP 06/03 Mario Grazioli,Chur,CH Thomas Sperrfechter,Zizers GR,DE Mario Scalet,Schaan,LI
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.03.2009 WUP 03/09 (74) Pełnomocnik:
Misztak Irena, PATPOL Sp. z o.o.
(57) 1. Magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych, napędzanych za pomocą stałych środków napędowych, z folią miseczkową, która posiada szereg oddzielnie uformowanych miseczek, które służą do ustalenia środka napędowego, oraz z folią kryjącą, połączoną nierozłącznie z folią miseczkową, która służy do przykrycia miseczek, znamienny tym, że do każdego środka napędowego (3, 13, 23) jest przyporządkowana ścieżka przewodząca (7, 17, 27, 37) z co najmniej jednym miejscem styku (8, 9, 18, 19, 28, 29, 31, 32, 38, 39).
PL 201 157 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych, szczególnie magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych, napędzanych za pomocą stałych środków napędowych, oraz przyrząd osadczy, stosowany do wbijania elementów mocujących w podłoże, przykładowo gwoździ, sworzni, kołków, lub tym podobnychelementów.
W opisie US 5 208 420 jest ujawniony magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych, napędzanych za pomocą stałych środków napędowych. Magazynek środka napędowego posiada folię miseczkową w postaci pasma z szeregiem oddzielonych od siebie miseczek, w których umieszczony jest środek napędowy. Folia kryjąca w postaci pasma służy do zamknięcia poszczególnych miseczek. Środek napędowy w poszczególnych miseczkach jest zapalany za pomocą iglicy przyrządu osadczego, przestawnej w kierunku osadzania, która w przypadku zderzenia z folią kryjącą zapala znajdujący się za nią środek napędowy.
Dla osoby obsługującej szczególnie kłopotliwe jest przestawianie iglicy w gotowe do zapłonu położenie wyjściowe, w którym iglica przestawiona jest, wbrew sile sprężyny, wobec przedmiotu osadczego przeciwnie do kierunku osadzania. Ponadto iglica podlega mechanicznemu zużyciu, wskutek czego iglica rozszczelnia się. To pogarsza zapalanie i skuteczność zapłonu. Z powodu mechanicznego zużycia, od czasu do czasu iglica musi być wymieniana. Wskutek tego powstają niekorzystne przerwy w pracy.
Przedmiotem wynalazku jest magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych, napędzanych za pomocą stałych środków napędowych, w którym do każdego środka napędowego jest przyporządkowana ścieżka przewodząca z co najmniej jednym miejscem styku.
W przypadku magazynku środka napędowego według wynalazku, zapłon środka napędowego realizuje się przez przyłożenie napięcia do ścieżki przewodzącej. Przy tym napicie jest przewodzone przez przewodzący elektrycznie obszar środka napędowego lub następuje wyładowanie na ścieżce przewodzącej z utworzeniem iskry. Napięcie jest wytwarzane przykładowo za pomocą piezokryształu, umieszczonego w przyrządzie osadczym.
Aby doprowadzenie prądu mogło nastąpić poza miseczką, będącą pod ciśnieniem lub pod wpływem temperatury, lub poza obszarem ustalającym przyrządu osadczego, służącym do ustalenia miseczki, korzystnie miejsca styku ścieżki przewodzącej są umieszczone promieniowo na zewnątrz rzutu osiowego miseczek.
Każdy magazynek środka napędowego posiada szereg miseczek, w których znajduje się odpowiednio jednostka środka napędowego. Wszystkie jednostki środka napędowego magazynku mają tę samą siłę działania. W zależności od przypadku zastosowania, potrzebne są jednak środki napędowe o zróżnicowanej sile działania. W tym celu stosuje się różne magazynki środka napędowego, które różnią się od siebie siłą działania środka napędowego.
Kodowanie między miejscami styku magazynków środka napędowego a elektrodami przyrządu osadczego ma uniemożliwić przykładowo stosowanie magazynku ze środkami napędowymi bardzo dużej sile działania w przyrządzie osadczym, który nie jest przystosowany do mocy takiego silnego środka napędowego. Kodowanie oddziałuje w ten sposób, że zarówno miejsca styku ścieżki przewodzącej magazynku, jak i elektrody są umieszczone w różnych miejscach, korzystnie na obwodzie okręgu, poza miseczkami. W przypadku zastosowania magazynku środka napędowego w przyrządzie osadczym, który jest dopasowany do mocy środków napędowych, umieszczonych w magazynku, miejsca styku i elektrody pokrywają się, wskutek czego podczas dociskania przyrządu osadczego do podłoża dochodzi do stykania się miejsc styku z elektrodami. Jeżeli w przyrządzie osadczym zostanie osadzony nieprawidłowy nabój, wówczas miejsca styku elektrody nie pokrywają się. Przykładowo kodowanie dopuszcza stosowanie logicznych warunków, jak „i” względnie „lub”, dzięki czemu możliwe są analogie do systemów szyfrowania.
W przypadku logicznego warunku „i”, ścieżki przewodzące posiadają przykładowo szereg połączonych ze sobą elektrycznie miejsc styku, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie magazynku środka napędowego w dwóch różnych przyrządach osadczych, które różnią się od siebie położeniem elektrod.
Aby napięcie przyłożone do ścieżki prowadzącej nie powodowało zapalenia wielu jednostek środka napędowego magazynku, folia miseczkowa i/lub folia kryjąca jest wykonana z materiału nieprzewodzącego prądu, przykładowo z tworzywa sztucznego, papieru lub kartonu.
Korzystnie ścieżka przewodząca jest usytuowana na folii nieprzewodzącej prądu.
PL 201 157 B1
Celowo folia kryjąca jest wykonana z materiału przewodzącego elektrycznie, przy czym ścieżka przewodząca jest oddzielona przez warstwę izolacyjną od folii kryjącej. Aby w obszarze środka napędowego mogła być wytworzona iskra zapłonowa między ścieżką przewodzącą a elektrycznie przewodzącą folią kryjącą, pierwsza elektroda przyrządu osadczego musi stykać się ze ścieżką przewodzącą, a druga elektroda z folią kryjącą. Elektrycznie przewodząca folia kryjąca jest wykonana przykładowo z aluminium. Jako folię kryjącą można również stosować folię wielowarstwową, która składa się z materiałów przewodzących i nieprzewodzących, to jest izolacyjnych.
Iskra „przesuwająca się po powierzchni” środka napędowego, jest stosunkowo nieefektywna, wskutek czego z trudem następuje zapłon środka napędowego. Polepszony zapłon środka napędowego uzyskuje się przykładowo dzięki temu, że środek napędowy jest ukształtowany jako wypraska w postaci pigułki, która w obszarze zwróconym do folii kryjącej posiada cząsteczki przewodzące elektrycznie. Cząsteczki te powodują to, że najmniejsza oporność elektryczna dla iskry nie prowadzi wzdłuż powierzchni środka napędowego, lecz poprzez ten środek. Odpowiednio do tego, iskra wytworzona za pomocą ścieżki przewodzącej jest przeprowadzana przez środek napędowy. Iskra całkowicie otoczona przez środek napędowy, oddaje swoją maksymalną energię do środka napędowego.
Korzystnie folia kryjąca służy do ustalania masy zapłonowej. Przy tym masa zapłonowa jest zamocowana na folii miseczkowej lub folii kryjącej przykładowo za pomocą złącza klejowego. Naklejenie masy zapłonowej na folii kryjącej ułatwia produkcję magazynku środka napędowego, ponieważ masy zapłonowe są nanoszone w prosty sposób na folię kryjącą i na niej mogą wyschnąć. Dzięki masie zapłonowej ułatwiony jest również zapłon środka napędowego, ponieważ masa zapłonowa jest umieszczona bezpośrednio obok środka napędowego i płomienie z masy zapłonowej mogą w sposób niezakłócony oddziaływać na środek napędowy.
Szczególnie skuteczną iskrę zapłonową uzyskuje się korzystnie za pomocą ścieżki przewodzącej, która jest przerwana w obszarze elektrycznie przewodzącym cząsteczek lub w obszarze masy zapłonowej.
W celu uzyskania niezawodnego transportu magazynku środka napędowego w przyrządzie osadczym, korzystnie folia miseczkowa i/lub folia kryjąca posiada szereg wybrań, umieszczonych szeregowo wzdłuż magazynku środka napędowego, służących do transportu magazynku środka napędowego. Wybrania te są przykładowo utworzone w postaci otworów przelotowych, przechodzących przez folię miseczkową i folię kryjącą, lub w postaci bocznych zagłębień, usytuowanych na krawędziach wzdłużnych folii miseczkowej i folii kryjącej. Zarówno otwory przelotowe, jak i boczne zagłębienia znajdują się przykładowo między poszczególnymi miseczkami.
Bezpośredni styk między elektrodami przyrządu osadczego a miejscami styku ścieżki przewodzącej można uzyskać dzięki temu, że przykładowo folia kryjąca lub miseczkowa zostaje przebita lub nacięta. W tym przypadku ścieżki przewodzące są chronione w okresie przed zastosowaniem magazynku środka napędowego.
Możliwe jest również zaopatrzenie folii kryjącej lub folii miseczkowej w obszarze elektrod w odpowiednie wybranie, dzięki czemu istnieje swobodny dostęp do ścieżki przewodzącej. W ten sposób można utworzyć połączenie między elektrodami przyrządu osadczego a miejscami styku ścieżki przewodzącej, bez konieczności przebijania folii miseczkowej czy folii kryjącej.
Połączenie folii miseczkowej z folią kryjącą można uzyskać za pomocą sklejenia ze sobą obu folii.
W korzystnej postaci wykonania magazynku środka napędowego, miejsca styku ścieżki przewodzącej są umieszczone z boku na magazynku środka napędowego lub na taśmie. Przy tym miejsca styku są odsłonięte i mogą być bezpośrednio łączone (kontaktowane) poprzez elektryczne elementy stykowe, umieszczone na drodze transportowania magazynku środka napędowego lub taśmy w przyrządzie osadczym, gdy zostaną usytuowane naprzeciw tych elementów stykowych. Ma to miejsce wówczas, gdy ładunek napędowy, należący do jednej ścieżki przewodzącej, został przeniesiony do magazynu nabojów, a elementy stykowe ścieżki prowadzącej, należącej do ładunku napędowego, leżą naprzeciw elementów stykowych, znajdujących się w przyrządzie osadczym.
Korzystnie ścieżka przewodząca może być umieszczona między folią miseczkową a folią kryjącą taśmy, wykonanej przykładowo w postaci materiału z pęcherzykami, lub magazynku środka napędowego. Przy tym ścieżka przewodząca może być naniesiona techniką drukowania na folię miseczkową lub na folię kryjącą.
Ponadto przedmiotem wynalazku jest przyrząd osadczy do wbijania elementów mocujących, korzystnie gwoździ, sworzni, kołków lub podobnych elementów, w podłoże, przy czym środki napędowe potrzebne do procesu osadzania są umieszczone w magazynku środka napędowego, zwłaszcza
PL 201 157 B1 w postaci taśmy. Na przyrządzie osadczym, z boku drogi transportowej magazynku środka napędowego w postaci taśmy są umieszczone elementy stykowe do łączenia miejsc styku, leżących z boku magazynku środka napędowego/taśmy. Te elementy stykowe mogą być wykonane przykładowo z zestyków ciernych, obciążonych sprężyną wzdłuż taśmy. Przy tym kontaktowanie ścieżki przewodzącej, przynależnej do ładunku napędowego, może nastąpić w prosty sposób wówczas, gdy odpowiedni ładunek napędowy znajdzie się w magazynie nabojów przyrządu osadczego napędzanego paliwem stałym. W przypadku tej postaci wykonania nie jest konieczne nakłucie miejsc stykowych przez kołki stykowe.
Przy tym elektrody lub elementy stykowe mogą być umieszczone w przyrządzie osadczym, w ten sposób, że między miejscami styku na taśmie a elektrodami powstaje szczellna powietrzna. W przypadku prawidłowej konstrukcji iskra źródła o wysokim napięciu może łatwo zmostkować tę szczelinę powietrzną.
Zaleta magazynku środka napędowego polega na tym, że zapewniona jest ciągła praca przyrządów osadczych, a środek napędowy zapalany jest za pomocą niezawodnego zapłonu. Ponadto magazynek środka napędowego jest przenoszony bez przeszkód wewnątrz przyrządu osadczego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia część magazynku środka napędowego według wynalazku, w widoku z góry, fig. 2 - magazynek środka napędowego w powiększonym przekroju wzdłuż linii II-II według fig. 1; folia miseczkowa i folia kryjąca nie przewodzą prądu, fig. 3 magazynek środka napędowego w powiększonym przekroju wzdłuż linii III-III według fig. 1, w połączeniu z elektrodą przebijającą ścieżkę przewodzącą, fig. 4 - inny magazynek środka napędowego według wynalazku, w powiększonym przekroju, fig. 5 - inny magazynek środka napędowego według wynalazku, w powiększonym przekroju, fig. 6 - powierzchnię folii miseczkowej magazynku środka napędowego, zwróconą do folii miseczkowej, według fig. 5, a fig. 7 - schematycznie odcinek taśmy lub magazynku środka napędowego w prowadnicy taśmy szczegółowo nie przedstawionego przyrządu osadczego.
Magazynek środka napędowego, przedstawiony na fig. 1-3, posiada szereg oddzielonych od siebie miseczek 2, które służą do ustalenia środka napędowego 3. i masy zapłonowej 4, służącej do zapłonu środka napędowego 3. Miseczki 2 są utworzone przez folię miseczkową 1. Folia kryjąca 5, sklejona nierozłącznie z folią miseczkową 1 przykrywa poszczególne miseczki 2. W obszarze każdej miseczki 2, pomiędzy folią miseczkową a folią kryjącą jest umieszczona ścieżka przewodząca 1, która w obszarze masy zapłonowej 4 jest przerwana i posiada dwa miejsca stykowe 8, 9, które w kierunku promieniowym są umieszczone poza miseczką 2. Środki napędowe 3 mają postać pigułek. Możliwe jest również udostępnienie środka napędowego w miseczkach 2 w postaci sproszkowanej.
Folia miseczkowa 1 i folia kryjąca 5 są wykonane z cienkościennej folii w postaci pasma, przykładowo z tworzywa sztucznego, która nie przewodzi prądu. Możliwe jest również wykonanie folii miseczkowej 1 i folii kryjącej 5 w postaci koła, dzięki czemu poszczególne miseczki 2 nie są umieszczone szeregowo lecz odpowiednio wzajemnie sąsiednie. Jak wynika z fig. 1 zarówno folia kryjąca 5 jak również folia miseczkowa 1 na swoich krawędziach wzdłużnych są zaopatrzone w szereg wybrań 10, w postaci bocznych zagłębień, w które może wchodzić nie przedstawiona na rysunku zapadka transportująca również nie przedstawionego na rysunku przyrządu osadczego podczas transportu magazynku środka napędowego. Poszczególne miseczki 2, oddzielone od siebie i umieszczone w pewnym odstępie, są umieszczone odpowiednio między wybraniami 10.
Wybrania 10 mogą mieć również postać nie przedstawionych otworów przelotowych, które są usytuowane w środkowym obszarze magazynku środka napędowego odpowiednio pomiędzy dwiema miseczkami, przechodząc przez folię kryjącą 5 i folię miseczkową 1.
Ścieżka przewodząca 7 połączona z masą zapłonową 4 jest umieszczona między folią miseczkową i folią kryjącą, a w obszarze masy zapłonowej 4 jest przerwana, aby w obszarze zapłonu 6 masy zapłonowej 4 mogło nastąpić wyładowanie iskrowe w przypadku przyłożenia napięcia do ścieżki przewodzącej 7. Zamiast przerwanej ścieżki przewodzącej 7 możliwe jest również zastosowanie nie przedstawionej ścieżki przewodzącej, która w obszarze masy zapłonowej posiada zwężenie powierzchni przekroju poprzecznego, dzięki czemu może nastąpić wyładowanie iskrowe. Obszary końcowe ścieżek przewodzących 1 są usytuowane w kierunku promieniowym poza poszczególnymi miseczkami 2 i posiadają odpowiednio dwa miejsca stykowe 8, 9, które można połączyć z odpowiednimi elektrodami 35. Elektroda 35, przebijająca folię miseczkową 5 i ścieżkę przewodzącą 1 jest przedstawiona na fig. 3. Elektroda 35 jest częścią nie przedstawionego przyrządu osadczego i jest wyposażona w wierzchołek.
PL 201 157 B1
Ścieżka przewodząca 7 jest naklejona na powierzchni folii kryjącej 5, zwróconej do folii miseczkowej 7. Możliwe jest również nadrukowanie ścieżki przewodzącej 7 na folii kryjącej 5 lub wwalcowanie jej w folię kryjącą 5.
Na fig. 4 jest przedstawiony magazynek środka napędowego, w którym folia kryjąca 15 jest wykonana z materiału przewodzącego prąd. Folia miseczkowa 11 jest wykonana z materiału nie przewodzącego prądu. Pomiędzy folią kryjącą 15 a folią miseczkowa 11 jest umieszczona warstwa klejąca. Wewnątrz każdej miseczki 12 znajduje się środek napędowy 13 w postaci pigułki. Pomiędzy pigułką a folią kryjącą 15 jest umieszczona masa zapłonowa 14. Pomiędzy warstwą klejącą 20 a folią miseczkową 11 jest umieszczona ścieżka przewodząca 17, przewodząca prąd, ułożona do masy zapłonowej 14, z dwoma miejscami stykowymi 18, 19. Do zapłonu środka napędowego 13, który znajduje się w miseczce 12 magazynku środka napędowego, służą dwie nie przedstawione elektrody przyrządu osadczego i napięcie przyłożone do elektrod. Przed przyłożeniem napięcia jedna z elektrod jest dociskana do folii kryjącej 15. Folia kryjąca 15 jest przebijana za pomocą dalszej elektrody i w ten sposób wytwarza się styk ze ścieżką przewodzącą 17. Napięcie przyłożone do elektrod wytwarza wyładowanie iskrowe w obszarze zapłonu 16.
Miseczka 22 magazynku środka napędowego, przedstawiona na fig. 5, służy do ustalenia środka napędowego 23 w postaci pigułki, który w obszarze zwróconym do folii kryjącej 25 jest zaopatrzony w przewodzące elektrycznie cząsteczki 24. Folia kryjąca 25 i folia miseczkowa 21 są wykonane z materiału nie przewodzącego prądu i są ze sobą sklejone. Pomiędzy folią kryjącą 25 i folią miseczkową 21 jest umieszczona ścieżka przewodząca 27, która jest przerwana w obszarze, w którym elektrycznie przewodzące cząsteczki 24 są umieszczone w pigułce. Ścieżka przewodząca 27 posiada dwa miejsca stykowe 28, 29, poprzez które do ścieżki przewodzącej 27 może być przyłożone napięcie. Wyładowanie iskrowe następuje w obszarze zapłonowym 26.
Folia kryjąca 25 przedstawiona na fig. 6 na powierzchni, zwróconej do nie przedstawionej folii miseczkowej, posiada przerwaną ścieżkę przewodzącą 27. Oba odcinki ścieżki przewodzącej 27 posiadają dwa lub więcej miejsc stykowych 28, 31, 29, 32, służące do kodowania magazynku środka napędowego, przy czym odpowiednio dwa miejsca stykowe 28, 29, 31, 32 leżą średnicowo naprzeciw siebie. Wszystkie miejsca stykowe 28, 29, 31, 32 leżą na okręgu 33. Do transportu magazynku środka napędowego służą wybrania 30 w postaci bocznych zagłębień, umieszczone z boku na magazynku środka napędowego.
Na fig. 7 jest przedstawiony dalszy przykład wykonania magazynku napędowego według wynalazku lub taśmy 47, która znajduje się w prowadnicy taśmy 41 nie przedstawionego tutaj szczegółowo przyrządu osadczego. W taśmie jest umieszczonych szereg miseczek 42, 42' z znajdującymi się w nich ładunkami napędowymi. Miseczka 42' znajduje się już w zaznaczonym tu tylko schematycznie magazynie nabojów 45 przyrządu osadczego. W taśmie 47 lub w magazynku środka napędowego jest umieszczona ścieżka przewodząca 37, która jest przerwana powyżej miseczki 42', 42. Wolna przestrzeń, znajdująca się między obiema połówkami ścieżki przewodzącej 37 służy jako odcinek iskrowy dla wytwarzanej iskry zapłonowej.
W niniejszym przykładzie wykonania ścieżka przewodząca 37 jest prowadzona po obu stronach taśmy 47 od miseczki 42', leżącej z przodu w kierunku posuwu, w kierunku następnej miseczki 42. Na wysokości następnej miseczki 42 są umieszczone miejsca stykowe 38 i 39 ścieżki przewodzącej 37, które wystają z boku taśmy 47 lub magazynku środka napędowego i od strony naprzeciwległej powierzchni prowadnicy taśmy 41 są elektrycznie łączone poprzez elementy stykowe 42 i 44. Elektryczne elementy stykowe 43 i 44 są wykonane w postaci zestyków ciernych, które są obciążone sprężyną 46 w kierunku taśmy 47. Po dalszym przenoszeniu taśmy 47 lub magazynku środka napędowego, następny ładunek napędowy jest łączony poprzez zestyki cierne 43, 44 w miejscach stykowych 38 i 39. Gdy układ sterowania przyrządu osadczego wywoła zapłon, wówczas następuje przepływ prądu poprzez zestyki cierne 43, 44 przez miejsca stykowe 38 i 39 do ścieżki przewodzącej 37, w której wywoływana jest iskra zapłonowa.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych, napędzanych za pomocą stałych środków napędowych, z folią miseczkową, która posiada szereg oddzielnie uformowanych miseczek, które służą do ustalenia środka napędowego, oraz z folią kryjącą, połączoną nierozłącznie
    PL 201 157 B1 z folią miseczkową, która służy do przykrycia miseczek, znamienny tym, że do każdego środka napędowego (3, 13, 23) jest przyporządkowana ścieżka przewodząca (7, 17, 27, 37) z co najmniej jednym miejscem styku (8, 9, 18, 19, 28, 29, 31, 32, 38, 39).
  2. 2. Magazynekwedług zastirz. 1, znamienny tym, że miejsca styku (8, 9, (18 W, (28, 29, (32,
    38, 39) ścieżki przewodzącej (7, 17, 27, 37) są umieszczone promieniowo na zewnątrz rzutu osiowego miseczek (2, 12, 22).
  3. 3. Magazynek według zastrz. 2, znamienny tym, że mieesca styku (28, 29, 31, 32) ścieżki przewodzącej (27) leżą na okręgu (33), który jest umieszczony współosiowo do miseczek (22).
  4. 4. Magazynek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym. że folia miseczkową (1, 11, 21) i/lub folia kryjąca (5, 25) jest wykonana z materiału nie przewodzącego prądu.
  5. 5. Magazynek według zassc^. 4, znamienny tym, że ścieżka przewodząca (7, 17, 27, 37) jess usytuowana na folii (1, 11, 21; 5, 25) nie przewodzącej prądu.
  6. 6. Magazynek według zaslrz. 2, znamienny tym, że folla kryjąca (15) jess wykonana z materiału przewodzącego elektrycznie, przy czym ścieżka przewodząca (17, 37) jest oddzielona przez warstwę izolacyjną (20) od folii kryjącej
  7. 7. Magazynek według zassrz. 1, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tym, że środek napędowy ((23) jess w elektrycznie przewodzące cząsteczki (24).
  8. 8. Magazynek według zas^z. 5 albo 6, znamiennytym, że folla (5, 15) skjży do u^s^^ lania masy zapłonowej (4, 14).
  9. 9. Magazynek według zas^z. 6 albo 7, zr^^r^i^i^r^\yt^r^, że ścćeżka przewodząca (7, 17) j ess przerwana w obszarze elektrycznie przewodzącym cząsteczek (24) lub w obszarze masy zapłonowej (4, 24).
  10. 10. Magazynek według zasstz. 4, znamienny tym, że foNa jmiseczkowa (1, 11, 21) i/lub foNa kryjąca (5, 15, 25) posiada szereg wybrań (10, 30, 40), umieszczonych szeregowo wzdłuż magazynku środka napędowego, służących do transportu magazynku środka napędowego.
  11. 11. Magazynek według zas^z. 1 albo 2, albo 5, albo 6, znamienny tym, że miejsca ssyku ((38 (39 ścieżki przewodzącej (37) są umieszczone z boku na magazynku środka napędowego.
  12. 12. Magazynek według zastrz. 1, znamienny tym, że mieesca styku (38, 39) ścćeżki przewodzącej (37) są umieszczone między folią miseczkową a folią kryjącą i od brzegu magazynku (47) środka napędowego są łączone poprzez elementy stykowe korzystnie zestyki cierne (43, 44), umieszczone na przyrządzie osadczym.
  13. 13. Przyrząd osadczy do wbiiania e!ementów mocujących, korzyssnie gwożdżą sworznr kołków lub podobnych elementów, w podłoże, przy czym środki napędowe potrzebne do procesu osadzania są umieszczone w magazynku środka napędowego, zwłaszcza w postaci taśmy, znamienny tym, że na przyrządzie osadczym, z boku drogi transportowej (41) magazynku środka napędowego w postaci taśmy (47) są umieszczone elementy stykowe (43, 44) do łączenia miejsc styku (38, 39), leżących z boku magazynku środka napędowego/taśmy (47).
PL355937A 2001-09-11 2002-09-09 Magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych i przyrząd osadczy PL201157B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10144618A DE10144618A1 (de) 2001-09-11 2001-09-11 Treibmittelmagazin für Setzgeräte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355937A1 PL355937A1 (en) 2003-03-24
PL201157B1 true PL201157B1 (pl) 2009-03-31

Family

ID=7698565

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355937A PL201157B1 (pl) 2001-09-11 2002-09-09 Magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych i przyrząd osadczy

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6983679B2 (pl)
CN (1) CN1304169C (pl)
AU (1) AU2002300774B2 (pl)
DE (1) DE10144618A1 (pl)
FR (1) FR2829420B1 (pl)
PL (1) PL201157B1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10319647B3 (de) * 2003-05-02 2004-09-02 Hilti Ag Setzgerät, Befestigungselemente-Magazin und Treibmittelbehälter
DE10319646B3 (de) * 2003-05-02 2004-09-02 Hilti Ag Treibmittelbehälter für Setzgeräte und brennkraftbetriebenes Setzgerät
JP3696870B1 (ja) * 2004-03-30 2005-09-21 日本化薬株式会社 ガス発生器
US20060075890A1 (en) * 2004-10-13 2006-04-13 Propellant Fracturing & Stimulation, Llc Propellant for fracturing wells
DE102005046305A1 (de) 2005-01-04 2006-07-13 Comet Gmbh Pyrotechnik-Apparatebau Vorrichtung zur Erzeugung pyrotechnischer Effekte
DE102006009554A1 (de) * 2006-02-28 2007-08-30 Comet Gmbh Pyrotechnik-Apparatebau Vorrichtung zur Erzeugung pyrotechnischer Effekte
DE102006000304A1 (de) * 2006-06-20 2008-01-10 Hilti Ag Kartuschenmagazin
WO2010093292A1 (en) * 2009-02-11 2010-08-19 Saab Ab Decoy material package, a dispenser and a method for dispensing decoy material
DE102011077832A1 (de) * 2011-06-20 2012-12-20 Hilti Aktiengesellschaft Treibmittelbehälter für brennkraftbetriebene Bolzensetzgeräte
USD917255S1 (en) * 2018-10-31 2021-04-27 Hilti Aktiengesellschaft Ammunition clip
CN109434759B (zh) * 2018-12-21 2024-01-09 四川南山射钉紧固器材有限公司 一种新型射钉弹弹条

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1678199A1 (de) * 1968-01-09 1971-12-30 Dynamit Nobel Ag Ladestriefen fuer Treibkartuschen fuer Geraete zur gewerblichen Nutzung
DE1678202A1 (de) * 1968-02-21 1971-12-30 Dynamit Nobel Ag Magazin fuer rueckstandslos verbrennende huelsenlose Treibladungen fuer gewerbliche und/oder militaerische Zwecke
US4056062A (en) * 1973-02-02 1977-11-01 Hilti Aktiengesellschaft Magazine for caseless charges
CA1025601A (en) * 1973-05-14 1978-02-07 David Dardick Open chamber gas powered tool and gas generating charge therefor
CH602283A5 (pl) * 1974-09-30 1978-07-31 Hilti Ag
DE2451370C2 (de) * 1974-10-29 1986-05-15 Hubert Inzing Tirol Usel Elektrischer Zünder für hülsenlose Treibsätze und Verfahren zur Herstellung solcher Zünder
US4819562A (en) * 1987-01-02 1989-04-11 Bowman E W Explosive charge containing magazine for ram setting gun
CN1036357A (zh) * 1987-12-28 1989-10-18 爱德华W·鲍曼 射钉枪用弹药筒组合
US4994125A (en) * 1989-05-08 1991-02-19 Olin Corporation Electric primer with intrinsic conductive mix
DE4140020A1 (de) * 1990-12-07 1992-06-11 Dynamit Nobel Ag Vorrichtung zum zuenden einer treibladung und kartusche sowie magazin fuer adiabatisch zuendbare kartuschen, insbesondere fuer bolzensetz- oder -schussgeraete
US5208420A (en) * 1992-03-13 1993-05-04 Hamilton Brian K Propellant strip assembly
US5684266A (en) * 1995-06-05 1997-11-04 Sencorp Propellant charge structure for generating gases to propel an object from a tool
WO1999048842A1 (de) 1998-03-20 1999-09-30 Dynamit Nobel Gmbh Explosivstoff- Und Systemtechnik Durch elektrische auslösung anzündbare initialexplosivstoffe und anzündsätze
DE19905548A1 (de) * 1999-02-11 2000-08-17 Hilti Ag Kartuschenmagazin
AR027705A1 (es) * 2000-04-13 2003-04-09 Dynamit Nobel Ag Un cartucho propulsante para dispositivos de impulso pirotecnico
US6474212B1 (en) * 2000-08-16 2002-11-05 Hilti Aktiengesellschaft Cartridge magazine

Also Published As

Publication number Publication date
AU2002300774B2 (en) 2007-01-25
FR2829420B1 (fr) 2009-04-17
PL355937A1 (en) 2003-03-24
US6983679B2 (en) 2006-01-10
CN1406721A (zh) 2003-04-02
DE10144618A1 (de) 2003-03-27
CN1304169C (zh) 2007-03-14
FR2829420A1 (fr) 2003-03-14
US20030047064A1 (en) 2003-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL201157B1 (pl) Magazynek środka napędowego dla przyrządów osadczych i przyrząd osadczy
EP0029672B1 (en) Electric safety initiator
JP3710373B2 (ja) 静電気放電から保護されたホトエッチングフィラメントを有する点火起爆装置
US8250978B2 (en) Semiconductor bridge, igniter, and gas generator
CA1310861C (en) Detonator firing element
EP0365669B1 (en) Reverse slapper detonator
KR20000058078A (ko) 점화 신뢰성이 향상된 일렉트로파이로테크닉 점화기
US7717041B2 (en) Device for generating pyrotechnic effects
BR8505457A (pt) Detonador eletronico de tempo para explosivos
US5229566A (en) Process and apparatus for spot-welding a flexible welding board to a battery cell
KR20210052594A (ko) 전도형 전기 무기에서 점화를 위한 시스템들 및 방법들
TW202000398A (zh) 安裝設備
US5249095A (en) Laser initiated dielectric breakdown switch
CA2680450C (en) Detonator ignition protection circuit
US5279201A (en) Plastic cartridge and plastic cartridge-belt magazine
US11385029B1 (en) Safety guard for conductive energy weapon ammunition and related methods
US4062290A (en) Electrical fuze for projectiles
EP3894124B1 (en) Rivet dispensing systems and methods of use thereof
US6474212B1 (en) Cartridge magazine
CA2297646A1 (en) Cartridge magazine
TW473611B (en) Propellant cartridge
US4193347A (en) Caseless ammunition
KR100416004B1 (ko) 자탄용 전자식지연 자폭신관 장치
TW202000394A (zh) 安裝設備
US3248033A (en) Apparatus for stapling sheets into pads

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130909