PL200906B1 - Zestaw do obróbki blacharskiej - Google Patents

Zestaw do obróbki blacharskiej

Info

Publication number
PL200906B1
PL200906B1 PL334807A PL33480798A PL200906B1 PL 200906 B1 PL200906 B1 PL 200906B1 PL 334807 A PL334807 A PL 334807A PL 33480798 A PL33480798 A PL 33480798A PL 200906 B1 PL200906 B1 PL 200906B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
longitudinal side
kit according
sheet
sheet element
joint
Prior art date
Application number
PL334807A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334807A1 (en
Inventor
Allan Edvardsen
Original Assignee
Vkr Holding As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vkr Holding As filed Critical Vkr Holding As
Publication of PL334807A1 publication Critical patent/PL334807A1/xx
Publication of PL200906B1 publication Critical patent/PL200906B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/14Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof
    • E04D13/147Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs
    • E04D13/1473Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs specially adapted to the cross-section of the parts extending above the roof
    • E04D13/1475Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs specially adapted to the cross-section of the parts extending above the roof wherein the parts extending above the roof have a generally rectangular cross-section

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Replacement Of Web Rolls (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
  • Materials Applied To Surfaces To Minimize Adherence Of Mist Or Water (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)

Abstract

Zestaw do obróbki blacharskiej dla przenika- j acego przez dach elementu konstrukcyjnego budynku, przy czym zestaw ten ma element (4) w postaci szyny do laczenia z elementem (1) konstrukcji ramy elementu konstrukcyjnego budynku, w stanie zamontowanym rozci agaj a- cym si e wzd luz ca lej jego d lugo sci, oraz m a odkszta lcaln a os lon e (8) po laczon a na swej cz esci kraw edziowej (7) usytuowanej po zamon- towaniu w pewnej odleg lo sci od elementu (1) ramy z cz esci a kraw edziow a elementu (4) w postaci szyny, przy czym zestaw ten w stanie zamontowanym styka si e z otaczaj acym pokry- ciem dachu. Zestaw zawiera element podporo- wy umieszczony pomiedzy elementem (1) ramy i z laczem profilowym (17) pomi edzy os lon a (8) i elementem (4) w postaci szyny. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zestaw do obróbki blacharskiej dla przenikającego przez dach elementu konstrukcyjnego budynku, przy czym zestaw ten ma element w postaci szyny do łączenia z elementem konstrukcji ramy elementu konstrukcyjnego budynku, w stanie zamontowanym rozcią gającym się wzdłuż całej jego długości, oraz ma odkształcalną osłonę połączoną na swej części krawędziowej usytuowanej po zamontowaniu w pewnej odległości od elementu ramy z częścią krawędziową elementu w postaci szyny, przy czym zestaw ten w stanie zamontowanym styka się z otaczającym pokryciem dachu.
Może się zdarzyć, w szczególności podczas montażu zestawów do obróbki blacharskiej tego typu, w których odkształcalną osłona jest przystosowana do kształtu otaczającego pokrycia dachu, lecz również w przypadku zamontowania zestawu do obróbki blacharskiej w szczególnie niesprzyjających warunkach pogodowych, że osłona ulega odkształceniu w taki sposób, że traci część ze swej inherentnej sztywności, co z drugiej strony może pociągać za sobą to, że osłona ta co najmniej częściowo odstaje od pokrycia dachu. Oprócz przykrego dźwięku, który powstaje podczas uderzeń osłony o pokrycie dachu, występuje również ryzyko zmniejszenia właściwoś ci uszczelniających zestawu do obróbki blacharskiej, w najgorszym zaś przypadku osłona może całkowicie się obluzować.
W publikacji duńskiego zgłoszenia patentowego nr 151112 zaproponowano, w celu podparcia osłony, umieszczenie sprężystego, przylepnego paska materiału w połączeniu pomiędzy osłoną i elementem w postaci szyny. Może jednak zdarzyć się, w wyniku nieostrożnego manipulowania zestawem do obróbki blacharskiej podczas montażu, że plastyczny pasek materiału, mimo swej przyczepności, obluzuje się co najmniej miejscowo, co powoduje wystąpienie ryzyka penetracji wody do leżącego poniżej pokrycia dachu. Zjawisko to ulega wzmocnieniu wskutek tego, że sam element w postaci szyny jest zwykłe wykonany jako nieco sprężysty dla utrzymania osłony w ciągłym styku z pokryciem dachu.
Na tym tle celem wynalazku jest dostarczenie zestawu do obróbki blacharskiej, w którym możliwość przemieszczania się elementu w postaci szyny ku dołowi podczas przystosowywania osłony do pokrycia dachu jest ograniczona i równocześnie uzyskuje się zwiększone bezpieczeństwo, aby zapobiec obluzowaniu się osłony względem dachu, a w najgorszym przypadku oderwaniu się od pozostałej części zestawu do obróbki blacharskiej.
Cel ten osiągnięto dzięki zestawowi do obróbki blacharskiej charakteryzującemu się tym, że zawiera element podporowy umieszczony pomiędzy elementem ramy i złączem profilowym pomiędzy osłoną i elementem w postaci szyny.
Element podporowy wpływa na zasadniczo stałe ustawienie połączenia pomiędzy elementem w postaci szyny i osł oną wzglę dem elementu ramy, a co wię cej, upraszcza montaż zestawu do obróbki blacharskiej.
Korzystnie element podporowy stanowi element arkuszowy o prostokątnym kształcie podstawowym, przy czym jego górny bok wzdłużny jest rozłączalnie połączony z elementem ramy, a jego dolny bok wzdłużny jest połączony ze złączem profilowym.
W korzystnej postaci wykonania element arkuszowy na swym górnym boku wzdł u ż nym ma zagiętą część kołnierzową, której przekrój poprzeczny ma kształt litery L.
Korzystnie element arkuszowy na górnym boku wzdłużnym albo na dolnym boku wzdłużnym ma prostokątne centralne wgłębienie, którego przekrój ma kształt litery U.
Ponadto korzystnie element arkuszowy odpowiednio na przeciwległym dolnym boku wzdłużnym albo na przeciwległym górnym boku wzdłużnym ma prostokątne centralne wgłębienie, którego przekrój ma kształt litery H.
W kolejnej postaci wykonania element arkuszowy na górnym boku wzdł uż nym i/lub na dolnym boku wzdłużnym ma szereg wgłębień z utworzeniem postaci grzebienia z szeregiem zębów.
Korzystnie zestaw do obróbki blacharskiej jako element arkuszowy zawiera szereg małych elementów arkuszowych.
Korzystnie w przypadku gdy to złącze jest złączem profilowym pomiędzy zagiętymi częściami elementu w postaci szyny i osłoną, element arkuszowy mający część krawędziową na dolnym boku wzdłużnym jest wsunięty w otwór kanału złączowego złącza profilowego, który po zmontowaniu jest zwrócony w kierunku elementu ramy.
Ponadto korzystnie element arkuszowy jest połączony ze złączem profilowym za pomocą klejenia.
PL 200 906 B1
Przedmiot wynalazku jest ukazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zestaw do obróbki blacharskiej według wynalazku w przekroju poprzecznym, fig. 2, 2a i 2b przedstawiają różnorodne szczegóły odmian zestawu według wynalazku w rzutach.
Na rysunku przedstawiono dolny element 1 ramy elementu konstrukcyjnego budynku przenikającego przez dach, który w pokazanej postaci stanowi świetlik dachowy, lecz który mógłby również być kominem, ścianą przeciwpożarową, szybem wentylacyjnym lub podobnym.
Konstrukcję dachu przedstawiono w postaci krokwi 2 rozciągającej się w kierunku pochyłości dachu, przy czym krokiew ta ma listwy 3 usytuowane prostopadle względem niej (pokazano tylko jedną listwę) i utrzymujące pokrycie dachu (niepokazane), którym mogą być przykładowo dachówki albo inne pokrycia dachowe typu falistego.
Zestaw do obróbki blacharskiej zawiera element 4 w postaci szyny, połączony poprzez zagiętą część 5 z dolnym elementem 1 ramy i rozciągający się zasadniczo przez całą jej długość.
Element 4 w postaci szyny przechodzi od zagiętej części 5 u góry linią łukową do dołu do przeciwległej części krawędziowej, w której element 4 w postaci szyny jest zagięty ku dołowi z utworzeniem kanału złączowego 6, mającego otwór zwrócony w kierunku dolnego elementu 1 ramy.
Zagięta ku górze część krawędziowa 1 osłony 8 wchodzi w kanał złączowy 6 tworząc złącze profilowe 17. Osłona 8 jest wykonana ze znanego odkształcalnego materiału stosowanego na pokrycia dachu, np. takiego jak opisano w międzynarodowej publikacji patentowej nr WO 95/28536, ma postać elementu prostokątnego o długości zasadniczo równej długości elementu w postaci szyny i o na tyle dużej szerokości, że jest zapewniona dostateczna powierzchnia oporowa w styku z pokryciem dachu.
Przed zagięciem części krawędziowej, na osłonie 8 umieszcza się pasek 9 z materiału sprężystego i przylepnego, jak to opisano w powołanym powyżej opublikowanym duńskim zgłoszeniu nr 151112, przy czym pasek ten służy do zabezpieczenia i dodatkowego uszczelnienia połączenia oraz do zapobiegania całkowitemu ściśnięciu materiału osłony podczas ostatecznego zaciskania złącza profilowego 17.
Mając na uwadze zabezpieczenie złącza profilowego 17 w pewnej odległości od dolnego elementu 1 ramy i pokrycia dachowego (niepokazanego), pomiędzy dolnym elementem 1 ramy a złączem profilowym 17 umieszcza się element podporowy w postaci elementu arkuszowego 10. Jak to jaśniej przedstawiono na fig. 2, element arkuszowy 10 ma zasadniczo prostokątny kształt podstawowy, z górnym bokiem wzdłużnym 11 do połączenia z dolnym elementem 1 ramy oraz dolnym bokiem wzdłużnym 12 połączonym ze złączem profilowym 17.
Na górnym boku wzdłużnym 11 element arkuszowy 10 ma zagiętą część kołnierzową 13, dzięki czemu element podporowy przybiera zasadniczo kształt kątownika, jak to jest uwidocznione w przekroju na fig. 1. Oprócz zwiększenia stabilności elementu arkuszowego 10, zagięta część kołnierzowa 13 zapewnia dobre mocowanie do dolnego elementu 1 ramy. To zamocowanie można dalej ulepszyć poprzez zaopatrzenie dolnego elementu 1 ramy w podobne do kanału wgłębienie 14 do przyjęcia części kołnierzowej 13 elementu arkuszowego 10 w kształcie kątownika. W kolejnej postaci, tu niepokazanej, część kołnierzowa 13 elementu arkuszowego 10 w postaci kątownika może być przybita gwoździami albo zamocowana w inny sposób do dolnego elementu 1 ramy, podczas gdy dolny bok wzdłużny 12 jest zamocowany do złącza profilowego 17 metodą klejenia przy montażu pozostałej części zestawu do obróbki blacharskiej.
Element arkuszowy 10 jest w pokazanej postaci połączony ze złączem pomiędzy osłoną i elementem 4 w postaci szyny za pomocą części krawędziowej 15 na dolnym boku wzdłużnym 12, wsuniętej w kanał złączowy 6 złącza profilowego 17, przy czym ten kanał złączowy otwiera się w kierunku dolnego elementu 1 ramy. Część krawędziowa 15 może, dla zapewnienia ulepszonego zabezpieczenia złącza, być zaopatrzona w klej.
Jak przedstawiono na rzucie na fig. 2, element arkuszowy 10 może, mając na uwadze oszczędność materiału i ciężaru, mieć na górnym boku wzdłużnym 11 zasadniczo prostokątne, usytuowane centralnie wgłębienie 16. Element arkuszowy 10 może mieć odpowiednie wgłębienie na przeciwnym dolnym boku wzdłużnym 12, wskutek czego element podporowy przybiera zasadniczo kształt litery H. Alternatywnie, wgłębienie odpowiadające wgłębieniu 16 może być wykonane na dolnym boku wzdłużnym 12. Możliwe jest również skonstruowanie szeregu mniejszych wgłębień, w przypadku których jeden i/lub drugi bok elementu arkuszowego 10 przybiera wygląd grzebienia o szeregu zębów (fig. 2a). Wielkość wgłębienia albo wgłębień dobiera się w taki sposób, że element arkuszowy 10 korzystnie staje się stabilny i równocześnie zapewnia odpowiednią powierzchnię oporową w styku od4
PL 200 906 B1 powiednio ze złączem profilowym 17 i dolnym elementem 1 ramy. Zamiast jednego ciągłego elementu arkuszowego można jednak zastosować szereg krótszych elementów arkuszowych 10' (fig. 2b).
Jakkolwiek zestaw do obróbki blacharskiej według wynalazku opisano wyłącznie w połączeniu z dolnym elementem ramy elementu konstrukcyjnego przenikającego przez dach, jest oczywiste, że w podobny sposób rozwiązanie według wynalazku będzie mieć zastosowanie w odniesieniu do elementów bocznych i/lub elementu górnego takiej konstrukcji ramy.
Podobnie, zestaw może być używany także w połączeniu z innymi typami połączeń pomiędzy osłoną i elementem szyny niż pokazane złącze profilowe 17, a element w postaci szyny może mieć inny przebieg niż łukowy.

Claims (13)

1. Zestaw do obróbki blacharskiej dla przenikającego przez dach elementu konstrukcyjnego budynku, przy czym zestaw ten ma element w postaci szyny do łączenia z elementem konstrukcji ramy elementu konstrukcyjnego budynku, w stanie zamontowanym rozciągającym się wzdłuż całej jego długości, oraz ma odkształcalną osłonę połączoną na swej części krawędziowej usytuowanej po zamontowaniu w pewnej odległości od elementu ramy z częścią krawędziową elementu w postaci szyny, przy czym zestaw ten w stanie zamontowanym styka się z otaczającym pokryciem dachu, znamienny tym, że zawiera element podporowy umieszczony pomiędzy elementem (1) ramy i złączem profilowym (17) pomiędzy osłoną (8) i elementem (4) w postaci szyny.
2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że element podporowy stanowi element arkuszowy (10) o prostokątnym kształcie podstawowym, przy czym jego górny bok wzdłużny (11) jest rozłączalnie połączony z elementem (1) ramy, a jego dolny bok wzdłużny (12) jest połączony ze złączem profilowym (17).
3. Zestaw według zastrz. 2, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na swym górnym boku wzdłużnym (11) ma zagiętą część kołnierzową (13), której przekrój poprzeczny ma kształt litery L.
4. Zestaw według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na górnym boku wzdłużnym (11) ma prostokątne centralne wgłębienie (16), którego przekrój ma kształt litery U.
5. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na przeciwległym dolnym boku wzdłużnym (12) ma prostokątne centralne wgłębienie, którego przekrój ma kształt litery H.
6. Zestaw według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na dolnym boku wzdłużnym (12) ma prostokątne centralne wgłębienie, którego przekrój ma kształt litery U.
7. Zestaw według zastrz. 6, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na przeciwległym górnym boku wzdłużnym (16) ma prostokątne centralne wgłębienie, którego przekrój ma kształt litery H.
8. Zestaw według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na górnym boku wzdłużnym (11) ma szereg wgłębień z utworzeniem postaci grzebienia z szeregiem zębów.
9. Zestaw według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na dolnym boku wzdłużnym (12) ma szereg wgłębień z utworzeniem postaci grzebienia z szeregiem zębów.
10. Zestaw według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element arkuszowy (10) na górnym boku wzdłużnym (11) i na dolnym boku wzdłużnym (12) ma szereg wgłębień z utworzeniem postaci grzebienia z szeregiem zębów.
11. Zestaw według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że jako element arkuszowy (10) zawiera szereg małych elementów arkuszowych (10').
12. Zestaw według zastrz. 2, znamienny tym, że w przypadku gdy to złącze jest złączem profilowym (17) pomiędzy zagiętymi częściami elementu (4) w postaci szyny i osłoną (8), element arkuszowy (10) mający część krawędziową (15) na dolnym boku wzdłużnym (12) jest wsunięty w otwór kanału złączowego (6) złącza profilowego (17), który po zmontowaniu jest zwrócony w kierunku elementu (1) ramy.
13. Zestaw według zastrz. 12, znamienny tym, że element arkuszowy (10) jest połączony ze złączem profilowym (17) za pomocą klejenia.
PL334807A 1997-09-05 1998-09-04 Zestaw do obróbki blacharskiej PL200906B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK101497A DK173100B1 (da) 1997-09-05 1997-09-05 Inddaekningsarrangement
PCT/DK1998/000377 WO1999013181A1 (en) 1997-09-05 1998-09-04 A flashing arrangement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334807A1 PL334807A1 (en) 2000-03-13
PL200906B1 true PL200906B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=8100033

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL334807A PL200906B1 (pl) 1997-09-05 1998-09-04 Zestaw do obróbki blacharskiej

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1019598B1 (pl)
AT (1) ATE237050T1 (pl)
AU (1) AU8852298A (pl)
DE (1) DE69813266T2 (pl)
DK (1) DK173100B1 (pl)
HR (1) HRP990221A2 (pl)
HU (1) HUP0003395A3 (pl)
PL (1) PL200906B1 (pl)
WO (1) WO1999013181A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK1311732T3 (da) * 2000-08-21 2009-09-28 Vkr Holding As Hængslet inddækning og et pladeinddækningssæt

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1566750A (en) * 1925-12-22 Hoof flashing
US3731439A (en) * 1971-04-19 1973-05-08 Hickman W P Co Inc Water dam flashing for roof wall
US4154028A (en) * 1978-01-13 1979-05-15 Spaulding Joseph C Combination fascia and roof header for awning structures
DE2910610A1 (de) * 1979-03-17 1980-09-18 Ludwig Vetter Kamin-verwahrung
DK151112C (da) * 1985-03-26 1988-03-21 Rasmussen Kann Ind As Inddaekning mellem underkanten af et tagvindue og den tilgraensende tagdaekning

Also Published As

Publication number Publication date
WO1999013181A1 (en) 1999-03-18
DE69813266D1 (de) 2003-05-15
HUP0003395A2 (hu) 2001-02-28
DK173100B1 (da) 2000-01-17
AU8852298A (en) 1999-03-29
DK101497A (da) 1999-03-06
DE69813266T2 (de) 2004-01-29
EP1019598B1 (en) 2003-04-09
PL334807A1 (en) 2000-03-13
HUP0003395A3 (en) 2003-05-28
HRP990221A2 (en) 2000-04-30
ATE237050T1 (de) 2003-04-15
EP1019598A1 (en) 2000-07-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1070182B1 (en) Flashing member and frame for a roof-penetrating building part
US6226949B1 (en) Simulated thatched roof
PL221191B1 (pl) Konstrukcja ramowa
CA2563509A1 (en) Rib vent system for roofing panels
RU2139981C1 (ru) Гидроизолирующее устройство
PL200906B1 (pl) Zestaw do obróbki blacharskiej
EP0945560B1 (en) Roof ventilator
EP0389058A1 (en) Flashing for closing openings present between a straight and a profiled portion of a roof
EP1451422B1 (en) An element for the provision of a sealing transition in connection with building components
JPH046421Y2 (pl)
JPH0711614U (ja) 軒先部の換気構造
JPS624118Y2 (pl)
JPH0683826U (ja) 雨樋の取付構造
WO2001011160A1 (en) A fastening device for a roof-flashing
JPH0112895B2 (pl)
JP2618505B2 (ja) 屋根の防水構造
EP0366203B1 (en) Roofing edge system, for instance a bargeboard and/or roofing trim
JPH0455130Y2 (pl)
JPH0315682Y2 (pl)
JPH0348988B2 (pl)
JPH0238731B2 (ja) Yokobukyanenotanbukozo
JPH0932223A (ja) ケラバ構造
GB2171429A (en) Roof ridge cover
CZ264799A3 (cs) Lemovací uspořádání
SK52000A3 (en) A skylight window with attachment collar for a vapour barrier membrane

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130904