PL200690B1 - Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym - Google Patents

Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym

Info

Publication number
PL200690B1
PL200690B1 PL371047A PL37104703A PL200690B1 PL 200690 B1 PL200690 B1 PL 200690B1 PL 371047 A PL371047 A PL 371047A PL 37104703 A PL37104703 A PL 37104703A PL 200690 B1 PL200690 B1 PL 200690B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lead
electric motor
contact element
electric
centering flange
Prior art date
Application number
PL371047A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371047A1 (pl
Inventor
Kreca Bogdan
Purnat Matjaz
Seifried Radovan
Original Assignee
Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bsh Bosch Siemens Hausgeraete filed Critical Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Publication of PL371047A1 publication Critical patent/PL371047A1/pl
Publication of PL200690B1 publication Critical patent/PL200690B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K11/00Structural association of dynamo-electric machines with electric components or with devices for shielding, monitoring or protection
    • H02K11/02Structural association of dynamo-electric machines with electric components or with devices for shielding, monitoring or protection for suppression of electromagnetic interference
    • H02K11/026Suppressors associated with brushes, brush holders or their supports
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K5/00Casings; Enclosures; Supports
    • H02K5/04Casings or enclosures characterised by the shape, form or construction thereof
    • H02K5/22Auxiliary parts of casings not covered by groups H02K5/06-H02K5/20, e.g. shaped to form connection boxes or terminal boxes
    • H02K5/225Terminal boxes or connection arrangements

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Motor Or Generator Frames (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Dc Machiner (AREA)

Abstract

Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym pod- zespo lem konstrukcyjnym, ma wydrazony cylin- dryczny kad lub (3) z tarczami lo zyskowymi (1), z których ka zda jest osadzona w kad lubie (3) silnika za po srednictwem ko lnierza centruj ace- go (5). Dyskretny elektryczny element uk ladu (7) jest po laczony równolegle z elektrycznymi przy la- czami silnika utworzonymi przez elementy kontak- towe (2) umieszczone na pierwszej tarczy lo zy- skowej (1). Elektryczny element uk ladu (7) jest po laczony z co najmniej jednym z elementów kontaktowych (2) poprzez wyprowadzenie (6). Wyprowadzenie (6) jest w lo zone w pierwszy w zasadzie klinowy wpust (19) zw ezaj acy si e w kierunku wk ladania, przy czym wpust (19) ma gniazdo (20), w które jest wci sni ety kontakt (2). PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym, z wydrążonym cylindrycznym kadłubem z wydrążonym cylindrycznym kadłubem, w którym ułożyskowany jest wirnik za pomocą pierwszej i drugiej tarczy łożyskowej, z których każda posiada kołnierz centrujący, jak również z dyskretnym elektrycznym elementem układu, zwłaszcza w postaci kondensatora.
Tego rodzaju silniki elektryczne są wytwarzane w chwili dokonania tego zgłoszenia przez firmę BSH Bosch und Siemens Hausgerate GmbH. Wykorzystuje się je w małym sprzęcie używanym w gospodarstwie, domowym, jak miksery prę towe, wyciskacze owoców cytrusowych, uniwersalne krajalnice i tak dalej. Sprzęt ten posiada silnik prądu stałego, do którego jest dołączony równolegle kondensator, jako filtr przeciwzakłóceniowy. W silnikach takich, wyprowadzenia kondensatora są podłączone z jednej strony do elektrycznej złączki szczotki stykowej a z drugiej strony do elektrycznie przewodzącego kadłuba silnika. Przyłącza te są wykonane poprzez zgrzewanie punktowe albo przez boczne zaciśnięcie wyprowadzenia w zagłębieniu tarczy łożyskowej.
Silnik elektryczny miksera prętowego jest znany na przykład z DE 198 10 873 Al. Również ten silnik posiada wirnik ułożyskowany obrotowo w kadłubie między dwiema tarczami łożyskowymi. Z jednej strony silnika znajduje się komutator z powierzchnią stykową, po której ślizgają się dociskane sprężyną szczotki stykowe ukształtowane na pierwszej tarczy łożyskowej. Szczotki stykowe są połączone z płytką drukowaną, która rozpościera się w kierunku osi wirnika.
Celem wynalazku jest takie ulepszenie silnika elektrycznego określonego wyżej rodzaju, żeby można było utworzyć w prosty sposób styki elektryczne.
Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym, z wydrążonym cylindrycznym kadłubem, w którym ułożyskowany jest wirnik za pomocą pierwszej i drugiej tarczy łożyskowej, z których każda posiada kołnierz centrujący, jak również z dyskretnym elektrycznym elementem układu, zwłaszcza w postaci kondensatora, który jest połączony równolegle z elektrycznymi przyłączami silnika, utworzonymi przez elementy kontaktowe umieszczone na pierwszej tarczy łożyskowej, przy czym dyskretny elektryczny element układu jest połączony, z co najmniej jednym z elementów kontaktowych poprzez pierwsze elektryczne wyprowadzenie, charakteryzuje się według wynalazku tym, że element kontaktowy jest wciśnięty w gniazdo, klinowego wpustu zwężającego się w kierunku wkładania elementu kontaktowego, w którym jest osadzone pierwsze elektryczne wyprowadzenie.
Korzystnie, element kontaktowy ma na swojej stronie dolnej drugi, w zasadzie klinowy wpust zwężający się w kierunku przeciwnym do kierunku wkładania elementu kontaktowego, przy czym zwłaszcza element kontaktowy ma postać płaskiej płytki a gniazdo ma kształt szczeliny dostosowanej do przekroju elementu kontaktowego.
Korzystnie, kadłub silnika jest z materiału elektrycznie przewodzącego a drugie wyprowadzenie dyskretnego elektrycznego elementu układu jest włożone pomiędzy kołnierz centrujący pierwszej tarczy łożyskowej i kadłub silnika.
Silnik elektryczny może mieć drugie przyłącze, w postaci wyprowadzenia dyskretnego elektrycznego elementu układu, włożone pomiędzy kołnierz centrujący pierwszej tarczy łożyskowej i obudowę silnika, przy czym kołnierz centrujący ma rozszerzającą się w kierunku promieniowym wnękę, a na spodzie wnęki jest ułoż ony koniec drugiego wyprowadzenia, zaś kadłub silnika ma wypust, do zakleszczania końca wyprowadzenia, które jest na spodzie wnęki.
Rozwiązanie według wynalazku pozwala stworzyć proste i niezawodne połączenie elektryczne pomiędzy wyprowadzeniem elementu konstrukcyjnego, na przykład kondensatora, i kontaktem. Powstaje dzięki niemu dobre połączenie galwaniczne.
Szczególnie nadaje się do zastosowania element kontaktowy, który ma na stronie dolnej drugi, w zasadzie klinowy wpust zwężają cy się w kierunku przeciwnym do kierunku wkł adania. Wyprowadzenie jest wtedy zaciśnięte między dwoma klinowymi wpustami, dzięki czemu jest ono dokładnie ustalone w swoim miejscu.
Taki silnik, w którym kadłub silnika jest wykonany z materiału elektrycznie przewodzącego a drugie wyprowadzenie jest włożone pomiędzy kołnierz centrujący pierwszej tarczy łożyskowej i kadłub silnika, pozwala stworzyć jeszcze bardziej proste przyłącza elektryczne.
Dzięki zastosowaniu takiego środka nie jest potrzebna operacja zgrzewania punktowego, w której w tradycyjnych silnikach elektrycznych koniec wyprowadzenia jest zgrzewany punktowo z zewnętrzną stroną metalowego kadłuba silnikowego.
PL 200 690 B1
Dzięki wynalazkowi nie trzeba również wykorzystywać zgrzewarki punktowej. Styczność uzyskuje się wraz z wciśnięciem tarczy łożyskowej na kadłub silnika. Powstaje niezawodne połączenie galwaniczne z blaszanym kadłubem silnika, które ma dostateczną wytrzymałość mechaniczną. Na zewnętrznej powierzchni kadłuba silnika nie ma już zgrzewów utrudniających montaż.
Przedmiot wynalazku zostanie objaśniony bliżej w oparciu o przykład wykonania przedstawiony na rysunku, na którym kolejne figury pokazują: fig. 1 - tarczę łożyskową z elementem kontaktowym w widoku perspektywicznym, fig. 2 - tarczę łożyskową według fig. 1 połączoną z kadłubem silnika, fig. 3 - widok z góry na kołnierz centrujący tarczy łożyskowej, fig. 4 - przekrój wzdłuż linii A-A zaznaczonej na fig. 3 i fig. 5 - przekrój wzdłuż linii B-B zaznaczonej na fig. 3.
Silnik elektryczny posiada stojan i wirnik. Wirnik jest ułożyskowany między dwiema tarczami łożyskowymi. Tarcza łożyskowa 1 (fig. 1) posiada dwa elektryczne elementy kontaktowe 2, które stanowią połączenie elektryczne między przyłączami sprzętu elektrycznego i szczotkami stykowymi silnika elektrycznego. Ten ostatni ma kadłub 3 (fig. 3) z blachy, w którym na stronie wewnętrznej są zamocowane pakiety blaszane stojana. Na kadłub 3 są wsunięte obie tarcze łożyskowe za pośrednictwem wieńca 4 kołnierza centrującego 5 i są one połączone z kadłubem 3 na zasadzie dokładnego pasowania wtłaczanego.
Element kontaktowy 2 jest połączony z kadłubem 3 poprzez wyprowadzenie 6, elektryczny element układu 7 w postaci kondensatora i wyprowadzenie 8. To ostatnie jest włożone we wnękę 9 kołnierza centrującego 5 i wystaje między dolną krawędzią 10 kołnierza centrującego 5 i górną krawędzią 11 kadłuba 3, tak że koniec wyprowadzenia 8 może być ucięty równo z zewnętrznym płaszczem kadłuba 3 i kołnierza centrującego 5. Korzystnie wieniec 4 ma dwa wycięcia 12, 13, przez które wyprowadzenie 8 jest przeprowadzone wokół występu 14 wieńca 4 na stronę wewnętrzną.
Kadłub 3 w strefie jego górnej krawędzi 11 ma wystające wypusty 15, 16, 17, które są wygięte do wewnątrz celem zamocowania tarczy łożyskowej 1 na kadłubie 3. Przy tym, występ 15 przylega do spodu 18 (fig. 3) wnęki 9 i dociska wyprowadzenie 8 do spodu 18.
Wyprowadzenie 6 jest zaciśnięte na tarczy łożyskowej 1 przez to, że jest wprowadzone w klinowy wpust 19. W tym wpuście 19 znajduje się szczelinowe gniazdo, które przebiega w zasadzie pod kątem prostym do kierunku wpustu 19. Gniazdo 20 mieści element kontaktowy 2, który przy wsuwaniu w gniazdo 20 naciska w dół wyprowadzenie 6 tak, że następuje zaciśnięcie tego wyprowadzenia 6.
Ponadto element kontaktowy 2 ma na jego stronie dolnej również klinowy wpust 21, tak że wyprowadzenie jest zaciskane z obu stron dokładnie w wyznaczonym miejscu.

Claims (5)

1. Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym, z wydrążonym cylindrycznym kadłubem, w którym ułożyskowany jest wirnik za pomocą pierwszej i drugiej tarczy łożyskowej, z których każda posiada kołnierz centrujący, jak również z dyskretnym elektrycznym elementem układu, zwłaszcza w postaci kondensatora, który jest połączony równolegle z elektrycznymi przyłączami silnika, utworzonymi przez elementy kontaktowe umieszczone na pierwszej tarczy łożyskowej, przy czym dyskretny elektryczny element układu jest połączony, z co najmniej jednym z elementów kontaktowych poprzez pierwsze elektryczne wyprowadzenie, znamienny tym, że element kontaktowy (2) jest wciśnięty w gniazdo (20), klinowego wpustu (19) zwężającego się w kierunku wkładania elementu kontaktowego (2), w którym jest osadzone pierwsze elektryczne wyprowadzenie (6).
2. Silnik elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że element kontaktowy (2) ma na swojej stronie dolnej drugi, w zasadzie klinowy wpust (21) zwężający się w kierunku przeciwnym do kierunku wkładania elementu kontaktowego (2).
3. Silnik elektryczny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że element kontaktowy (2) ma postać płaskiej płytki a gniazdo (20) ma kształt szczeliny dostosowanej do przekroju elementu kontaktowego (2).
4. Silnik elektryczny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że kadłub (3) silnika jest z materiału elektrycznie przewodzącego a drugie wyprowadzenie (8) dyskretnego elektrycznego elementu układu (7) jest włożone pomiędzy kołnierz centrujący (5) pierwszej tarczy łożyskowej (1) i kadłub (3) silnika.
5. Silnik elektryczny według zastrz. 4, znamienny tym, że drugie wyprowadzenie (8) dyskretnego elektrycznego elementu układu (7) jest włożone pomiędzy kołnierz centrujący (5) pierwszej tarczy
PL 200 690 B1 łożyskowej (1 i kadłub (3) silnika, przy czym kołnierz centrujący (5) ma rozszerzającą się w kierunku promieniowym wnękę (9), a na spodzie (18) wnęki (9) jest ułożony koniec drugiego wyprowadzenia (8), zaś kadłub (3) silnika ma wypust (16), do zakleszczania końca wyprowadzenia (8), które jest na spodzie (18) wnęki (9).
PL371047A 2002-02-27 2003-02-19 Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym PL200690B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10208367A DE10208367A1 (de) 2002-02-27 2002-02-27 Elektromotor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371047A1 PL371047A1 (pl) 2005-06-13
PL200690B1 true PL200690B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=27675029

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371047A PL200690B1 (pl) 2002-02-27 2003-02-19 Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym

Country Status (12)

Country Link
US (1) US7365459B2 (pl)
EP (1) EP1481462B1 (pl)
AT (1) ATE313163T1 (pl)
AU (1) AU2003221484A1 (pl)
DE (2) DE10208367A1 (pl)
DK (1) DK1481462T3 (pl)
ES (1) ES2254923T3 (pl)
HR (1) HRP20040770B1 (pl)
PL (1) PL200690B1 (pl)
RS (1) RS49914B (pl)
RU (1) RU2285996C2 (pl)
WO (1) WO2003073588A2 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4861305B2 (ja) * 2007-12-28 2012-01-25 マブチモーター株式会社 有ブラシdcモータのケース蓋組立体
CN101741181B (zh) * 2008-11-26 2013-06-12 德昌电机(深圳)有限公司 用于暖通空调领域的电机
JP5840903B2 (ja) * 2011-09-16 2016-01-06 アスモ株式会社 モータ
JP5768642B2 (ja) * 2011-10-04 2015-08-26 株式会社デンソー スタータ
JP2013079599A (ja) * 2011-10-04 2013-05-02 Denso Corp スタータ

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2810215C3 (de) * 1978-03-09 1993-12-02 Bosch Gmbh Robert Verfahren zum Aufbringen eines zusätzlichen Rückschlusses auf das Gehäuse einer elektrischen Maschine
US4513214A (en) * 1983-10-03 1985-04-23 Allied Corporation Dynamoelectric machine
US4673837A (en) * 1984-05-11 1987-06-16 Amp Incorporated Motor brush assembly
JPS61144765U (pl) * 1985-02-25 1986-09-06
US5015894A (en) * 1990-02-13 1991-05-14 Emerson Electric Co. Unit bearing leadless motor
GB2248348B (en) * 1990-09-28 1994-04-27 Johnson Electric Sa A brush holder for an electric motor
JP3102665B2 (ja) * 1992-02-17 2000-10-23 三菱電機株式会社 電動機
US6106324A (en) * 1995-07-26 2000-08-22 Dana Corporation Programmable termination strip for electric motor
DE19810873B4 (de) * 1997-04-30 2004-10-28 Braun Gmbh Elektromotor
DE19902433C1 (de) * 1999-01-22 2000-09-28 Buhler Motor Gmbh Kommutatormotor
DE29924031U1 (de) * 1999-05-27 2001-10-18 Stehle & Soehne Ag J Antriebsvorrichtung einer Jalousie, eines Rolladens o.dgl.
DE10014474A1 (de) * 2000-03-23 2001-10-04 Bosch Gmbh Robert Zugentlastungsbauteil mit integriertem Kondensator
SI21004A (sl) * 2001-07-23 2003-02-28 Domel Elektromotorji In Izobljšan ležajni ščit pri enosmernem kolektorskem motorju s trajnimi magneti

Also Published As

Publication number Publication date
RS49914B (sr) 2008-09-29
US20050040717A1 (en) 2005-02-24
ES2254923T3 (es) 2006-06-16
RU2004124532A (ru) 2005-06-10
AU2003221484A1 (en) 2003-09-09
PL371047A1 (pl) 2005-06-13
WO2003073588A2 (de) 2003-09-04
EP1481462B1 (de) 2005-12-14
YU71904A (sh) 2006-08-17
HRP20040770A2 (en) 2004-12-31
US7365459B2 (en) 2008-04-29
HRP20040770B1 (en) 2009-10-31
DE10208367A1 (de) 2003-09-04
EP1481462A2 (de) 2004-12-01
ATE313163T1 (de) 2005-12-15
RU2285996C2 (ru) 2006-10-20
DK1481462T3 (da) 2006-04-10
WO2003073588A3 (de) 2004-02-05
DE50301923D1 (de) 2006-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4673837A (en) Motor brush assembly
JPH0541368U (ja) 電動機
EP1193839B1 (en) End cap assembly
US6701604B2 (en) Method for assembling a power tool
US4851730A (en) Brush holder assembly for electric motor
US10756592B2 (en) Contacting arrangement between a stator and a circuit board
WO2011043261A1 (ja) 電池接続体
GB2044552A (en) A low power electrical machine, especially a low power motor
US5973433A (en) Brush support plate
US6590780B2 (en) Operating mechanism
PL200690B1 (pl) Silnik elektryczny zespolony z elektrycznym podzespołem konstrukcyjnym
EP0029328A1 (en) Electric motor construction
US6198192B1 (en) Brush-holding device
GB2445775A (en) Electric motor having releasable connection for pcba
KR100916344B1 (ko) 무용접 접지구조를 가지는 브러시 홀더 조립체
US6652315B2 (en) Plug-in connection system that is angled out from, mechanically fixed to and electrically contacted to a circuit board
KR100629100B1 (ko) 차량 장치용 전기 구동 유닛
KR20090042597A (ko) 브러시 홀더 조립체
US7015618B2 (en) Arrangement for electric power supply to a motor
KR100280991B1 (ko) 전기 커넥터의 제조 방법
EP0867953A1 (en) Battery terminal connector
CN216161954U (zh) 适配器及其电路板与输出线缆的连接结构
CN217901894U (zh) 一种铝电解电容器测试治具
EP4300789A1 (en) Electric machine
CN106602311B (zh) 插头组件及插头