PL200642B1 - Kompozycja poliizocyjanianowa oraz sposób wiązania materiału lignocelulozowego - Google Patents

Kompozycja poliizocyjanianowa oraz sposób wiązania materiału lignocelulozowego

Info

Publication number
PL200642B1
PL200642B1 PL345420A PL34542099A PL200642B1 PL 200642 B1 PL200642 B1 PL 200642B1 PL 345420 A PL345420 A PL 345420A PL 34542099 A PL34542099 A PL 34542099A PL 200642 B1 PL200642 B1 PL 200642B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polyisocyanate
polyisocyanate composition
composition
ester
complex
Prior art date
Application number
PL345420A
Other languages
English (en)
Other versions
PL345420A1 (en
Inventor
Christopher John Skinner
Original Assignee
Huntsman Int Llc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huntsman Int Llc filed Critical Huntsman Int Llc
Publication of PL345420A1 publication Critical patent/PL345420A1/xx
Publication of PL200642B1 publication Critical patent/PL200642B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F7/00Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic Table
    • C07F7/003Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic Table without C-Metal linkages

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja poliizocyjanianowa, która zawiera kompozycj e tytanu, cyrkonu albo hafnu, w ilo sci 0,01 do 20% wag., któr a stanowi kompleks co najmniej jednego metalu, wybranego z grupy z lo zonej z tytanu, cyrkonu i hafnu, oraz estru acetylooctanowego, gdzie cz es c estru acetylooctanowego jest zwi azana chemicznie z metalem, a czesc estru acetylooctanowego jest wolna, i gdzie stosunek molowy Ti, Zr albo Hf do estru acetylooctanowego le zy w granicach 1:2,5 do 1:10, a dany ester acetylooctanowy stanowi ester alkoholu zawieraj acego 1 do 6 atomów w egla, oraz ewentualnie srodek antyadhezyjny i rozcie nczalnik. Ponadto przedmiotem wynalazku jest sposób wi azania materia lu lignocelulozowego przy pomocy takiej kompozycji. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja poliizocyjanianowa oraz sposób wiązania materiału lignocelulozowego. W szczególności wynalazek dotyczy kompozycji poliizocyjanianowych zawierających pewne kompozycje metaloorganiczne na bazie metali grupy IVB, użytecznych w wiązaniu materiału lignocelulozowego.
Zastosowanie organicznych poliizocyjanianów jako spoiw do materiałów lignocelulozowych do wytwarzania arkuszy albo formowanych brył, takich jak płyta warstwowa, płyta wiórowa, płyta pilśniowa i sklejka, jest znane. W zwykłym procesie poliizocyjanian organiczny, ewentualnie w postaci roztworu, dyspersji albo emulsji wodnej nanosi się na materiał lignocelulozowy, który następnie poddaje się działaniu temperatury i ciśnienia.
Odpowiednia kompozycja poliizocyjanianowa ujawniona została w zgłoszeniu PCT WO 97/17388. Kompozycja ta zawiera związek metalu grupy IVB, korzystnie kompleks chelatowy tytanu, ewentualnie w połączeniu ze zwią zkiem poprawiają cym mieszalność i/lub zwykł ymi ś rodkami antyadhezyjnymi. Jakkolwiek kompozycje te są dobrymi spoiwami do materiałów lignocelulozowych i mają dobre zdolności antyadhezyjne, to pożądane jest wynalezienie bardziej ekonomicznej kompozycji, zapewniającej lepszą trwałość przy przechowywaniu przed zastosowaniem, oraz dobre własności utwardzające i doskonałą siłę wiążącą po naniesieniu na materiał lignocelulozowy.
Obecnie niespodziewanie stwierdzono, że pewne kompozycje poliizocyjanianowe, zawierające pewne związki metali grupy IVB i estrów acetylooctanowych są bardzo trwałe przy długim przechowywaniu i ekonomiczne przy stosowaniu do wiązania materiałów lignocelulozowych.
Według wynalazku, kompozycja poliizocyjanianowa zawiera kompozycję tytanu, cyrkonu albo hafnu, w ilości 0,01 do 20% wag., którą stanowi kompleks co najmniej jednego metalu, wybranego z grupy złożonej z tytanu, cyrkonu i hafnu, oraz estru acetylooctanowego, gdzie część estru acetylooctanowego jest związana chemicznie z metalem, a część estru acetylooctanowego jest wolna, i gdzie stosunek molowy Ti, Zr albo Hf do estru acetylooctanowego leży w granicach 1:2,5 do 1:10, a dany ester acetylooctanowy stanowi ester alkoholu zawierającego 1 do 6 atomów węgla, oraz ewentualnie środek antyadhezyjny i rozcieńczalnik.
Kompozycja tytanu, cyrkonu albo hafnu, stosowana w kompozycji poliizocyjanianowej według wynalazku, określona jest tu jako „kompleks”. Uważa się, że część estru acetylooctanowego jest chemicznie związana z metalem (Ti, Zr albo Hf), ale część można określić jako ester „wolny”. Dokładne proporcje pomiędzy indywiduami związanymi i wolnymi zależą częściowo od dokładnych stosunków molowych w kompleksie, a także od zastosowanego metalu albo metali, ale wykazano, że „wolny” ester nie ma wpływu na własności, zwłaszcza trwałość przy przechowywaniu, kompozycji poliizocyjanianowej zawierającej te kompleksy. Zastosowanie słowa „kompleks” nie powinno sugerować, że dany kompleks musi być koniecznie wytworzony oddzielnie przed dodaniem do poliizocyjanianu, w celu utworzenia kompozycji według wynalazku. Kompleks może być utworzony przez wytworzenie wynalezionej kompozycji przy użyciu różnych alternatywnych metod, takich jak opisane poniżej.
Stosunek molowy metalu do estru acetylooctanowego w kompleksie leży w granicach 1:2,5 do 1:10. Jeżeli metalem jest tytan, stosunek molowy korzystnie leży w granicach 1:2,5 do 1:8, a korzystniej w granicach 1:3 do 1:6. Zgodnie ze znanymi teoriami chemii koordynacyjnej tytanu uważa się, że dwie cząsteczki estru acetylooctanowego są związane chemicznie z atomem tytanu, a reszta jest „wolna”. Jeżeli metalem jest cyrkon albo hafn, stosunek molowy cyrkonu albo hafnu do estru acetylooctanowego korzystnie wynosi 1:4,5 do 1:10, a korzystniej 1:4,5 do 1:8. Dla cyrkonu albo hafnu, ponownie zgodnie z wiedzą teoretyczną, uważa się, że dla kompleksów zawierających 4 lub więcej moli estru acetylooctanowego, 4 cząsteczki estru acetylooctanowego są związane chemicznie z każdym atomem cyrkonu albo hafnu, a reszta jest „wolna”.
Korzystnie kompleks stanowi kompleks co najmniej jednego z metali - tytanu i cyrkonu.
Korzystny ester acetylooctanowy do wytwarzania kompleksu stanowi acetylooctan etylu. Kompleks może być wytworzony z więcej niż jednego estru acetylooctanowego, ale korzystnie w kompleksie występuje tylko jeden ester acetylooctanowy.
Zwykle, kompleksy tytanu, cyrkonu albo hafnu wytwarza się z alkoholanu tytanu, cyrkonu albo hafnu o wzorze ogólnym M(OR)4, w którym M oznacza Ti, Zr albo Hf, a R oznacza cykliczną albo liniową grupę alkilową, alkenylową, arylową albo alkilo-arylową, z których każda zawiera do 8 atomów węgla. Korzystnie R zawiera do 6 atomów węgla.
PL 200 642 B1
Na ogół, wszystkie cztery grupy OR są takie same, ale, gdy w kompleksie obecny jest więcej niż jeden metal, można stosować alkoholany pochodzące z mieszaniny alkoholi i mieszaniny alkoholanów. Odpowiednie alkoholany obejmują tetrametoksytytan, tetraetoksytytan, tetraizopropoksytytan, tetra-n-propoksytytan, tetrabutoksytytan, tetrakis(2-etylo-heksoksy)tytan, tetrakis(2-etoksyetoksy)tytan, tetracyklo-heksyloksytytan, tetrafenoksytytan, tetrapropoksycyrkon, tetrabutoksycyrkon, tetra-n-propoksyhafn i tetra-n-butoksyhafn.
Alternatywnie, kompleks wytwarzać można ze skondensowanego alkoholanu tytanu, cyrkonu albo hafnu o wzorze ogólnym RO[M(OR)2O]XR, w którym M oznacza Ti, Zr albo Hf, x oznacza liczbę całkowitą, a R oznacza cykliczną albo liniową grupę alkilową, alkenylową, arylową albo alkilo-arylową, z których każda zawiera do 8 atomów wę gla. Korzystnie x ma średnią wartość w granicach 2 do 16, a korzystniej w granicach 2 do 8. Kompleks wytwarza się z alkoholanu albo skondensowanego alkoholanu, a wyparty alkohol usuwa się. Odpowiednie skondensowane alkoholany obejmują związki znane pod nazwą tytanian polibutylu, cyrkonian polibutylu i tytanian poliizopropylu. Kompleksy skondensowanych alkoholanów wytworzone mogą być również przez utworzenie kompleksu estru acetylooctanowego z alkoholanem, dodanie wody do kompleksu i usunięcie współwytworzonego alkoholu.
Jako surowce do wytwarzania kompleksów stosowanych w niniejszym wynalazku użyte mogą być inne związki tytanu, cyrkonu albo hafnu, takie jak tetrachlorek tytanu, cyrkonu albo hafnu albo alkoholany podstawione, na przykład glikolem albo grupami zawierającymi fosfor.
Kompleks może być wytworzony wprost przez zmieszanie, na przykład alkoholanu albo skondensowanego alkoholanu z odpowiednią ilością estru acetylooctanowego. Alkohol z alkoholanu zostaje wparty przez ester acetylooctanowy i, korzystnie, wyparty alkohol usuwa się przez, na przykład, destylację. W korzystnym sposobie, 2 mole estru acetylooctanowego na atom Ti albo 4 mole estru acetylooctanowego na atom Zr albo Hf dodaje się do alkoholanu albo skondensowanego alkoholanu i wyparty alkohol oddestylowuje się . Następnie do produktu po odpędzeniu dodaje się ewentualny dodatkowy potrzebny ester acetylooctanowy. Metoda ta jest korzystna, gdyż dostarcza spójny produkt o znanej stechiometrii. Moż na dodawać cały ester acetylooctanowy za jednym razem, a następnie usunąć cały wyparty alkohol, ale zwykle pewna ilość „wolnego” estru acetylooctanowego jest przypadkowo usuwana podczas tej operacji, co prowadzi do niejednorodności produktu i zanieczyszczenia wypartego alkoholu.
Alternatywnie, sposobem opisanym powyżej wytworzony może być produkt zawierający, na przykład, 2 mole estru acetylooctanowego na atom Ti albo 4 mole estru acetylooctanowego na atom Zr albo Hf i może być on zmieszany z poliizocyjanianem. Ewentualny dodatkowy ester acetylooctanowy potrzebny do wytworzenia kompozycji poliizocyjanianowej według wynalazku może być dodany do poliizocyjanianu przed albo po dodaniu związku tytanu, cyrkonu albo hafnu. Inne sposoby wytwarzania kompozycji według wynalazku są znane specjaliście w tej dziedzinie.
Ilość kompleksu tytanu, cyrkonu albo hafnu, występująca w kompozycji poliizocyjanianowej według wynalazku, zwykle leży w granicach 0,2 do 7% wagowych względem poliizocyjanianu. Jeżeli kompleks stanowi kompleks tytanu, najkorzystniejsza ilość kompleksu leży w granicach od 0,2 do 5,0% wagowych, a gdy kompleksem jest kompleks cyrkonu, najkorzystniejsza ilość kompleksu leży w granicach od 0,2 do 3,5% wagowych wzglę dem poliizocyjanianu.
Poliizocyjanianami do stosowania w kompozycji według niniejszego wynalazku mogą być wszelkie organiczne poliizocyjaniany albo mieszaniny organicznych poliizocyjanianów, pod warunkiem, że dane związki zawierają co najmniej 2 grupy izocyjanianowe. Organiczne poliizocyjaniany obejmują diizocyjaniany, zwłaszcza aromatyczne diizocyjaniany, i izocyjaniany o wyższej funkcjonalności.
Przykłady organicznych poliizocyjanianów, które mogą być stosowane w kompozycji według niniejszego wynalazku, obejmują alifatyczne izocyjaniany, takie jak heksametylenodiizocyjanian; i izocyjaniany aromatyczne, takie jak m- i p-fenylenodiizocyjanian, tolileno-2,4- i tolileno-2,6-diizocyjanian, difenylometano-4,4'-diizocyjanian, chlorofenyleno-2,4-diizocyjanian, naftyleno-1,5-diizocyjanian, difenyleno-4,4'-diizocyjanian, 4,4'-diizocyjaniano-3,3'-dimetylofenyl, 3-metylodifenylometano-4,4'-diizocyjanian i diizocyjanian eteru difenylowego; i diizocyjaniany cykloalifatyczne, takie jak cykloheksano-2,4- i -2,3-diizocyjanian, 1-metylocykloheksylo-2,4- i -2,6-diizocyjanian i ich mieszaniny i bis-(izocyjaniano-cykloheksylo)metan i triizocyjaniany, takie jak 2,4,6-triizocyjanianotoluen i 2,4,4-triizocyjanianodifenyloeter.
Stosowane mogą być również modyfikowane poliizocyjaniany, zawierające grupy izocyjanurowe, karbodiimidowe albo uretoniminowe. Ponadto mogą być stosowane zablokowane poliizocyjaniany, takie jak produkty reakcji fenolu albo oksymu z poliizocyjanianem, o temperaturze odblokowania niższej niż temperatura stosowana przy kompozycji poliizocyjanianowej.
PL 200 642 B1
Organiczny poliizocyjanian może stanowić również zakończony izocyjanianem prepolimer wytworzony w reakcji nadmiaru diizocyjanianu albo poliizocyjanianu o wyższej funkcjonalności z poliolem.
Stosowane mogą być również poliizocyjaniany organiczne tworzące z wodą emulsje, takie jak opisane w patencie UK nr 1 444 933, w europejskim patencie nr 516 361 i w patencie PCT nr 91/03082.
Stosowane mogą być mieszaniny izocyjanianów, na przykład mieszanina izomerów tolilenodiizocyjanianów, takie jak dostępne na rynku mieszaniny izomerów 2,4 i 2,6 oraz mieszaniny di- i wyższych poliizocyjanianów. Mieszaniny poliizocyjanianów mogą ewentualnie zawierać jednofunkcjonalne izocyjaniany, takie jak p-etylofenyloizocyjanian.
Mieszaniny takie są dobrze znane w tej dziedzinie i obejmują surowe produkty fosgenowania, zawierające połączone grupą metylenową polifenylopoliizocyjaniany, obejmujące diizocyjaniany, triizocyjaniany i wyższe poliizocyjaniany oraz wszelkie produkty uboczne reakcji fosgenowania.
Izocyjaniany korzystne do stosowania w niniejszym wynalazku obejmują takie, w których izocyjanian stanowi aromatyczny diizocyjanian albo poliizocyjanian o wyższej funkcjonalności, takie jak czysty difenylometanodiizocyjanian albo mieszanina połączonych grupami metylenowymi polifenylopoliizocyjanianów.
Polifenylopoliizocyjaniany połączone grupą metylenową są dobrze znane w tej dziedzinie. Wytwarza się je przez fosgenowanie odpowiednich mieszanin poliamin. Dla ułatwienia polimeryczne mieszaniny połączonych grupą metylenową polifenylopoliizocyjanianów zawierających diizocyjanian, triizocyjanian i poliizocyjaniany o wyższej funkcjonalności określa się poniżej jako polimeryczne MDI. Odpowiednie poliizocyjaniany obejmują SUPRASEC™ DNR, SUPRASEC™ 2185, RUBINATE™ M i RUBINATE™ 1840, wszystkie dostę pne z Imperial Chemical Industries.
Korzystnie, w temperaturze pokojowej, poliizocyjanian jest cieczą.
Zwykłe środki antyadhezyjne mogą być dodane albo zastosowane w połączeniu z kompozycją poliizocyjanianową według niniejszego wynalazku, zawierającą kompleks estru acetylooctanowego z tytanem, cyrkonem lub hafnem.
Zwykłe środki antyadhezyjne obecne są w ilości pomiędzy 0,2 a 10%, korzystnie 0,5 a 6%, i najkorzystniej 1 a 3% wagowych wzglę dem poliizocyjanianu, podczas gdy kompleks estru acetylooctanowego z tytanem, cyrkonem lub hafnem korzystnie obecny jest w ilości pomiędzy 0,2 a 4%, najkorzystniej pomiędzy 0,2 a 2% wagowych względem poliizocyjanianu.
Przykłady zwykłych środków antyadhezyjnych obejmują polisiloksan, nasycony kwas tłuszczowy, nienasycony kwas tłuszczowy, amid kwasu tłuszczowego, ester kwasu tłuszczowego albo wosk poliolefinowy.
Korzystny środek antyadhezyjny do stosowania w kompozycji według niniejszego wynalazku stanowi utleniony wosk polietylenowy albo utleniony wosk polipropylenowy.
Korzystnym sposobem stosowania środka antyadhezyjnego jest naniesienie emulsji na powierzchnię potraktowanego poliizocyjanianem materiału lignocelulozowego albo na powierzchnię metalu prasy przed procesem prasowania na gorąco.
Jeżeli stosuje się wodną emulsję wosku poliolefinowego, zawiera ona zwykle taką ilość wosku poliolefinowego, która wystarcza do pokrycia od około 0,01 do około 1, a korzystnie około 0,02 do około 0,5 mg wosku poliolefinowego na cm2 materiału lignocelulozowego albo powierzchni metalu prasy. Na ogół korzystne są mniejsze ilości wosku poliolefinowego, gdyż jest to bardziej opłacalne. Jeżeli pod uwagę bierze się emulgatory, wodne emulsje zwykle zawierają od około 0,2 do około 10%, korzystnie od około 0,3 do około 5% wagowych względem składników stałych. Emulsje zwykle wytwarza się przy 30 do 40% całkowitej zawartości składników stałych, dostarczonych do miejsca użycia, a następnie rozcieńczonych wodą do żądanego stężenia.
Stwierdzono, że emulsja wosku poliolefinowego, gdy jest stosowana w połączeniu z kompozycjami poliizocyjanianowymi według niniejszego wynalazku, może być korzystnie stosowana na materiał lignocelulozowy albo powierzchnię metalu prasy w ilości równej 8 do 14 mg na cm2.
Szczególnie korzystną emulsją wosku polietylenowego, którą można stosować w procesie w połączeniu z kompozycją poliizocyjanianową według niniejszego wynalazku jest Rubilon™ 603 albo Rubilon™ 605, obie dostępne z Imperial Chemical Industries.
Szczególnie korzystną emulsją wosku polipropylenowego, którą możną stosować w niniejszym procesie, jest ME 42040 dostępna z Michelman Inc., Cincinnati, Ohio.
W celu dalszego udoskonalenia trwało ści przy przechowywaniu kompozycji poliizocyjanianowej według niniejszego wynalazku do kompozycji może być dodany rozcieńczalnik. Odpowiednie rozcieńczalniki obejmują plastyfikatory typu opisanego w „Taschenbuch der Kunststoff-Additive”, wyd.
PL 200 642 B1 przez R. Gachter i H. Muller, Carl Hanser Verlag Munchen, wydanie trzecie, 1989. Korzystnymi rozcieńczalnikami są ftalany, karboksylany alifatyczne, estry kwasów tłuszczowych, olej lniany i olej sojowy. Szczególnie korzystnym rozcieńczalnikiem jest produkt o nazwie Priolube 1403 dostępny z Unichema, będący oleinianem metylu. Rozcieńczalniki te dodaje się w ilościach od 1 do 40 części wagowych na 100 części wagowych poliizocyjanianu, a korzystnie w ilości od 1 do 15 części wagowych na 100 części wagowych poliizocyjanianu.
Kompozycja może ponadto zawierać zwykłe dodatki, jak środki opóźniające palenie się, środki konserwujące lignocelulozę, środki grzybobójcze, woski, klejonki, wypełniacze, środki powierzchniowo czynne, środki tiksotropowe i inne spoiwa, jak żywice kondensatu formaldehydu jako kleje i lignina (ewentualnie w połączeniu z rozpuszczalnikiem ligniny, takim jak opisany w zgłoszeniu patentowym PCT nr EP96/00924).
Szczególnie korzystnym dodatkiem do stosowania w kompozycji poliizocyjanianowej według niniejszego wynalazku, jest środek sprzęgający, taki jak silan funkcjonalizowany grupami organicznymi (na przykład Dynasylan AMEO, dostępny z Huels). Dodanie takiego środka sprzęgającego do kompozycji poliizocyjanianowej prowadzi do poprawienia własności płyty. Silany funkcjonalizowane grupami organicznymi jako środki sprzęgające stosuje się w ilościach od 0,01 do 3%, korzystnie od 0,1 do 2% wagowych względem poliizocyjanianu.
Kompozycję poliizocyjanianową według niniejszego wynalazku wytworzyć można przez proste zmieszanie składników w temperaturze pokojowej.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest również sposób wytwarzania brył lignocelulozowych polegający na doprowadzeniu do kontaktu między częściami lignocelulozowymi i kompozycją poliizocyjanianową i poddaniu tego połączenia prasowaniu.
Tak więc przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób wiązania materiału lignocelulozowego, obejmujący etapy, w których:
(a) doprowadza się do kontaktu materiału lignocelulozowego i kompozycji poliizocyjanianowej, zawierającej kompozycję tytanu, cyrkonu albo hafnu, w ilości 0,01 do 20% wag., stanowiącą kompleks co najmniej jednego metalu, wybranego z grupy złożonej z tytanu, cyrkonu i hafnu, oraz estru acetylooctanowego, gdzie część estru acetylooctanowego jest związana chemicznie z metalem, a część estru acetylooctanowego jest wolna, i gdzie stosunek molowy Ti, Zr albo Hf do estru acetylooctanowego leży w granicach 1:2,5 do 1:10, a dany ester acetylooctanowy stanowi ester alkoholu, zawierającego 1 do 6 atomów węgla, oraz ewentualnie środek antyadhezyjny i rozcieńczalnik, i (b) następnie dopuszcza się do związania danego materiału, przy czym kompozycję poliizocyjanianową doprowadza się do kontaktu z materiałem lignocelulozowym i tak utworzone połączenie poddaje się prasowaniu na gorąco między metalowymi płytami w temperaturze w zakresie 150°C do 250°C i ciśnieniu w granicach od 2 do 6 MPa, oraz kompozycję poliizocyjanianową stosuje się w takiej ilości, aby uzyskać stosunek wagowy poliizocyjanianu do materiału lignocelulozowego w granicach 0,1:99,9 do 20:80.
Bryły lignocelulozowe wytwarza się przez doprowadzenie części lignocelulozowych do kontaktu z kompozycją poliizocyjanianową za pomocą mieszania, rozpylania i/lub rozprowadzania kompozycji na częściach lignocelulozowych.
Przy wytwarzaniu płyt warstwowych materiał lignocelulozowy i kompozycję poliizocyjanianową dogodnie miesza się przez rozpylenie kompozycji poliizocyjanianowej na mieszany materiał lignocelulozowy.
Jak opisano powyżej, w korzystnym sposobie według wynalazku, na powierzchnię materiału lignocelulozowego potraktowanego poliizocyjanianem albo na powierzchnię metalowej płyty prasy przed procesem prasowania na gorąco kombinacji nanosi się środek antyadhezyjny, który korzystnie stanowi wodna emulsja wosku poliolefinowego albo mieszaniny wosków poliolefinowych, nanoszony jest na powierzchnię potraktowanego poliizocyjanianem materiału lignocelulozowego albo na powierzchnię metalu prasy przed prasowaniem na gorąco tego połączenia.
Korzystnie wosk poliolefinowy stanowi utleniony wosk polietylenowy albo utleniony wosk polipropylenowy.
Korzystnie emulsja wosku poliolefinowego zawiera łącznie od 0,2 do 10% wagowych substancji stałych.
Korzystnie środek antyadhezyjny stanowi wosk poliolefinowy i stosuje się go w ilości wystarczającej do pokrycia 0,01 do 1 mg wosku poliolefinowego na cm2 materiału lignocelulozowego albo powierzchni metalu prasy.
PL 200 642 B1
Materiał lignocelulozowy, po potraktowaniu kompozycją poliizocyjanianową, umieszcza się na płytach przekładkowych wykonanych z aluminium albo stali, które służą do transportu elementu do prasy, gdzie jest on sprasowywany do pożądanego stopnia, zwykle w temperaturze pomiędzy 150°C a 250°C.
Mimo że sposób jest szczególnie korzystny do wytwarzania płyt warstwowych, znanych powszechnie jako zorientowane płyty włókniste, i jest szeroko stosowany do ich wytwarzania, nie jest on ograniczony tylko takim zastosowaniem i może być używany również do wytwarzania płyt pilśniowych o ś redniej gęstości, płyt wiórowych i sklejki.
Tak więc, stosowane materiały lignocelulozowe mogą obejmować ciągłe włókna drzewne, zrębki drewna, włókna drzewne, wióry, fornir, wełnę drzewną, korek, korę, trociny i podobne odpady przemysłu drzewnego, jak również inne materiały na bazie lignocelulozy, takie jak papier, wytłoki trzciny cukrowej, słoma, len, sizal, konopie, sitowie, trzcina, łuski ryżu, plewy, trawa, skorupki orzechów i tym podobne. Dodatkowo, z materiałami lignocelulozowymi zmieszane mogą być inne materiały rozdrobnione lub w postaci włókien, takie jak zmielone odpady pianki (na przykład zmielone odpady pianki poliuretanowej), wypełniacze mineralne, włókno szklane, mika, guma, odpady włókiennicze, takie jak włókna plastikowe i tkaniny.
Jeżeli na materiał lignocelulozowy nanosi się kompozycję poliizocyjanianową, wówczas stosunek wagowy poliizocyjanian/materiał lignocelulozowy zależy od gęstości nasypowej zastosowanego materiału lignocelulozowego. Tak więc, kompozycje poliizocyjanianowe stosować można w takich ilościach, aby stosunek wagowy poliizocyjanian/materiał lignocelulozowy leżał w granicach od 0,1:99,9 do 20:80, a korzystnie w granicach od 0,5:99,5 do 10:90.
Jeżeli to pożądane, to w połączeniu z kompozycją poliizocyjanianową stosowane mogą być inne konwencjonalne środki wiążące, takie jak żywice kondensatu formaldehydu jako kleje.
Bardziej szczegółowe opisy sposobów wytwarzania płyt warstwowych i podobnych produktów na bazie materiału lignocelulozowego zawarte są w stanie techniki. Zwykle stosowane techniki i sprzęt mogą być przystosowane do stosowania z kompozycjami poliizocyjanianowymi wedł ug niniejszego wynalazku.
Kompozycje poliizocyjanianowe według niniejszego wynalazku, są szczególnie skuteczne przy minimalizowaniu niepożądanej adhezji do płyt przekładkowych, płyt prasujących i innych powierzchni, z którymi może mieć kontakt obrabiany materiał lignocelulozowy. Ich trwałość przy przechowywaniu i zdolności antyadhezyjne, jak również własności otrzymanej płyty, są lepsze niż kompozycji poliizocyjanianowych ze stanu techniki.
Arkusze i formowane bryły wytworzone z kompozycji poliizocyjanianowej według niniejszego wynalazku, mają doskonałe właściwości mechaniczne i mogą być stosowane w każdej sytuacji, w której takie wytwory są zwykle stosowane.
Poniższe przykłady ilustrują wynalazek, ale go nie ograniczają.
P r z y k ł a d 1
Wytwarzanie Produktu A
Reaktor napełnia się tytanianem tetraizopropylu (1400 kg, Tilcom® TIPT z ICI Vertec). Następnie mieszając dodaje się acetylooctan etylu (1282 kg). Otrzymany produkt jest bladoczerwoną cieczą. Wyparty alkohol (580 kg, izopropanol) usuwa się następnie przez odparowanie i otrzymuje się czerwoną ciecz, Produkt A (2090 kg).
Produkt A rozcieńcza się dodając różne ilości acetylooctanu metylu, acetylooctanu etylu i acetylooctanu cetylu w następujących stosunkach molowych.
T a b e l a 1
Próbka Mole Produktu A Mole acetylooctanu metylu
Test 1 1 1,1
Test 2 1 2,2
Test 3 1 4,4
Test 4 1 6,6
Test 5 (porównawczy) 1 8,8
Test 6 (porównawczy) 1 11
PL 200 642 B1
T a b e l a 2
Próbka Mole Produktu A Mole acetylooctanu etylu
Test 7 1 1,1
Test 8 1 2,2
Test 9 1 4,4
Test 10 1 6,6
Test 11 (porównawczy) 1 8,8
Test 12 (porównawczy) 1 11
T a b e l a 3
Próbka Mole Produktu A Mole acetylooctanu cetylu
Porównanie 1 1 1,1
Porównanie 2 1 2,2
Porównanie 3 1 4,4
Porównanie 4 1 6,6
Porównanie 5 1 8,8
Porównanie 6 1 11
Produkty zostały ocenione przez wytworzenie szeregu kompozycji zawierających 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i różne ilości próbek oznaczono Test 1 do 12 (patrz poniższa tabela 4). Każda kompozycja zawiera to samo stężenie Produktu A. Kompozycje przechowywano następnie w temperaturze 45°C, a lepkość mierzono za pomocą wiskozymetru Brookfielda w ró żnych odstępach czasu.
T a b e l a 4
Próbka Części wagowe Części wagowe Suprasec DNR
Test 1 0,78 100
Test 2 0,96 100
Test 3 1,32 100
Test 4 1,67 100
Test 5 (porównawczy) 2,03 100
Test 6 (porównawczy) 2,38 100
Test 7 0,80 100
Test 8 1,00 100
Test 9 1,40 100
Test 10 1,80 100
Test 11 (porównawczy) 2,20 100
Test 12 (porównawczy) 2,60 100
Dla porównania wytwarza się szereg kompozycji zawierających 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i różne ilości próbek oznaczonych Porównanie 1 do 6 (patrz poniższa tabela 5). Wszystkie te kompozycje zawierają taką samą ilość Produktu A, i jest ona taka sama, jak ilość Produktu A w każdej z kompozycji
PL 200 642 B1 nazwanej Test 1 do Test 12. Kompozycje te przechowuje się w temperaturze 45°C, a lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu.
T a b e l a 5
Próbka Części wagowe Części wagowe Suprasec DNR
Porównanie 1 1,1 100
Porównanie 2 1,6 100
Porównanie 3 2,6 100
Porównanie 4 3,6 100
Porównanie 5 4,6 100
Porównanie 6 5,6 100
Poniższe wyniki otrzymuje się dla układów na bazie Produktu A z różnymi dodatkami acetylooctanu metylu i acetylooctanu etylu [wszystkie wyniki podane są w Pa s].
T a b e la 6
Produkt A + acetylooctan metylu
Czas (dni) Test 1 Test 2 Test 3 Test 4 Test 5 (por.) Test 6 (por.)
0 0,292 0,288 0,274 0,272 0,267 0,267
14 0,828 0,548 0,632 0,678 0,746 0,806
25 1,208 0,734 0,840 1,007 1,078 1,153
30 n.m. 1,050 1,139 1,330 1,526 1,756
46 2,568 1,207 1,239 1,546 1,767 2,125
67 n.m. 1,917 1,707 2,209 2,579 3,392
n.m. = nie mierzono
T a b e l a 7
Produkt A + acetylooctan etylu
Czas (dni) Test 7 Test 8 Test 9 Test 10 Test 11 (por.) Test 12 (por.)
0 0,305 0,293 0,280 0,270 0,263 0,263
14 0,787 0,600 0,645 0,717 0,806 0,814
25 1,136 0,879 0,911 1,078 1,197 1,251
30 n.m. 1,137 1,225 1,538 1,734 1,811
46 2,486 1,310 1,410 1,735 2,240 2,018
67 n.m. 2,028 1,943 2,440 3,275 3,192
n.m. = nie mierzono
Poniższe wyniki otrzymuje się dla układów na bazie Produktu A z różnymi dodatkami acetylooctanu cetylu [wszystkie wyniki podane są w Pa s].
T a b e l a 8
Produkt A + acetylooctan cetylu
Czas (dni) Porównanie 1 Porównanie 2 Porównanie 3 Porównanie 4 Porównanie 5 Porównanie 6
1 2 3 4 5 6 7
0 0,324 0,296 0,296 0,277 0,279 0,264
14 1,195 0,599 0,627 0,630 0,667 0,626
25 1,995 0,797 0,839 0,851 1,014 0,989
30 n. m. 1,145 1,168 1,049 1,430 1,427
PL 200 642 B1 cd. tabeli 8
1 2 3 4 5 6 7
46 4,620 1,396 1,281 1,162 1,608 1,620
67 n.m. 2,443 1,853 1,610 2,260 2,309
n.m. = nie mierzono
Na ogół najodpowiedniejszy okres przechowywania w temperaturze pokojowej wynosi 14 do 46 dni po wytworzeniu kompozycji poliizocyjanianowej. Z powyższych tabel 6 do 8 widać, że optymalną (generalnie najniższą) lepkość po 46 dniach w temperaturze 45°C (test przyspieszony) uzyskuje się dla Testu 2 (2,2 mola acetylooctanu metylu), Testu 8 (2,2 mole acetylooctanu etylu) i Porównania 4 (6,6 moli acetylooctanu cetylu). Wyniki ukazują, że kompleksy tytanu stosowane w kompozycji według wynalazku dostarczają bardziej ekonomicznych metod stabilizacji kompozycji poliizocyjanianowej.
P r z y k ł a d 2
Wytwarzanie Produktu B
Kolbę napełnia się cyrkonianem tetra-n-propylu (43,7 g, Tilcom® NPZ - który zawiera 75% Zr(OnPr)4 - z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę, mieszając, dodaje się acetylooctan metylu (46,5 g). Otrzymanym produktem jest bladożółta ciecz. Wyparty alkohol (35,3 g, n-propanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje żółty olej (54,8 g). Olej ten miesza się z dodatkowym acetylooctanem metylu (11,6 g) i otrzymuje Produkt B.
W celu oceny produktu wytwarza się dwie kompozycje zawierające 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 2,09 część, wagowych Produktu B. Kompozycie te przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu. Wyniki podano, w Pa s, w poniż szej tabeli 9.
T a b e l a 9
Czas (dni) Produkt B (i) Produkt B (ii)
0 0,220 0,220
20 0,440 0,400
41 0,580 0,520
62 0,660 0,640
84 1,020 1,340
Wytwarzanie Produktu C
Kolbę napełnia się cyrkonianem tetra-n-propylu (43,7 g, Tilcom® NPZ - który zawiera 75% Zr(OnPr)4 - z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę, mieszając, dodaje się acetylooctan metylu (46,5 g). Otrzymanym produktem jest bladożółta ciecz. Wyparty alkohol (34,3 g, n-propanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje żółty olej (55,8 g). Olej ten miesza się z dodatkowym acetylooctanem metylu (23,2 g) i otrzymuje Produkt C.
W celu oceny produktu wytwarza się dwie kompozycje zawierające 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 2,48 części wagowych Produktu C. Kompozycje te przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w róż nych odstę pach czasu. Wyniki podano, w Pa s, w poniższej tabeli 10.
T a b e l a 10
Czas (dni) Produkt C (i) Produkt C (ii)
0 0,220 0,220
20 0,460 0,500
41 0,500 0,500
62 0,720 0,620
84 1,280 0,980
PL 200 642 B1
Wytwarzanie Produktu D
Kolbę napełnia się cyrkonianem tetra-n-propylu (87,3 g, Tilcom® NPZ - który zawiera 75% Zr(OnPr)4 - z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę, mieszając, dodaje się acetylooctan etylu (104 g). Otrzymanym produktem jest bladożółta ciecz. Wyparty alkohol (67,1 g, n-propanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje żółty olej (124,3 g). Olej ten miesza się z dodatkowym acetylooctanem etylu (26 g) i otrzymuje Produkt D.
W celu oceny produktu wytwarza się dwie kompozycje zawierające 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 2,21 części wagowych Produktu D. Kompozycje te przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a ich lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu. Wyniki podano, w Pa s, w poniż szej tabeli 11.
T a b e l a 11
Czas (dni) Produkt D (i) Produkt D (ii)
0 0,220 0,220
20 0,480 0,460
41 0,540 0,560
62 0,700 0,920
84 1,140 1,040
Wytwarzanie Produktu E
Kolbę napełnia się cyrkonianem tetra-n-propylu (87,3 g, Tilcom® NPZ - który zawiera 75% Zr(OnPr)4 - z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę, mieszając, dodaje się acetylooctan etylu (104 g). Otrzymanym produktem jest bladożółta ciecz. Wyparty alkohol (70,0 g, n-propanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje żółty olej (121,4 g). Olej ten miesza się z dodatkowym acetylooctanem etylu (52 g) i otrzymuje Produkt E.
W celu oceny produktu wytwarza się dwie kompozycje zawierające 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 2,56 części wagowych Produktu E. Kompozycje te przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a ich lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu. Wyniki podano, w Pa s, w poniż szej tabeli 12.
T a b e l a 12
Czas (dni) Produkt E (i) Produkt E (ii)
0 0,220 0,220
20 0,560 0,580
41 0,620 0,600
62 0,860 0,780
84 1,060 0,960
Kompleksy cyrkonu (Produkty B, C, D, E) wykazują lepszą trwałość w dłuższym okresie czasu niż kompleksy tytanu z Porównań 1 do 6 (tabela 8).
P r z y k ł a d 3
Wytwarzanie Produktu F
Kolbę napełnia się tytanianem tetraizopropylu (71 g, Tilcom® TIPT z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę , mieszając, dodaje się acetylooctan etylu (65 g). Następnie do mieszaniny dodaje się, mieszając, wodę destylowaną (1,1 g, 0,25 mola na mol Ti).
Otrzymanym produktem jest bladoczerwona ciecz. Wyparty alkohol (43,4 g, izopropanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje czerwoną ciecz (94,5 g). Ciecz miesza się z dodatkowym acetylooctanem etylu (65 g) i otrzymuje Produkt F.
W celu oceny produktu wytwarza się kompozycję zawierającą 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 0,88 części
PL 200 642 B1 wagowych Produktu F. Kompozycję przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a jej lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu.
Wytwarzanie Produktu G
Kolbę napełnia się tytanianem tetraizopropylu (71 g, Tilcom® TIPT z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej ł a ź ni wodnej. Przez jedną godzinę , mieszają c, dodaje się acetylooctan etylu (65 g). Następnie do mieszaniny dodaje się, mieszając, wodę destylowaną (2,3 g, 0,5 mola na mol Ti). Otrzymanym produktem jest bladoczerwona ciecz. Wyparty alkohol (48,4 g, izopropanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje czerwoną ciecz (93,3 g). Ciecz miesza się z dodatkowym acetylooctanem etylu (65 g) i otrzymuje Produkt G.
W celu oceny produktu wytwarza się kompozycję zawierającą 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 0,88 części wagowych Produktu G. Kompozycję przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a jej lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu. Wyniki dla Produktu F i Produktu G, w Pa s, podane są poniżej w tabeli 13.
T a b e l a 13
Czas (dni) Produkt F Produkt G
0 0,220 0,220
10 0,485 0,520
40 0,760 0,760
60 1,100 1,200
80 1,140 1,220
P r z y k ł a d 4
Kolbę napełnia się tytanianem tetraizopropylu (71 g, Tilcom® TIPT z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę, mieszając, dodaje się acetylooctan tert-butylu (79,1 g). Otrzymanym produktem jest bladożółta ciecz. Wyparty alkohol (30,0 g, izopropanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje czerwoną ciecz (120,0 g). Ciecz miesza się z dodatkowym acetylooctanem etylu (65 g) i otrzymuje Produkt H.
W celu oceny produktu wytwarza się kompozycję zawierającą 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 1,02 części wagowych Produktu H. Kompozycję przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a jej lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu. Wyniki podano, w Pa s, w poniż szej tabeli 14.
T a b e l a 14
Czas (dni) Lepkość
0 0,220
10 0,480
40 1,160
60 1,800
80 2,160
P r z y k ł a d 5
Wytwarzanie Produktu I
Kolbę napełnia się tytanianem tetraizopropylu (71 g, Tilcom® TIPT z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę , mieszając, dodaje się acetylooctan etylu (65 g). Następnie do mieszaniny dodaje się, mieszając, wodorofosforan butylu (11,4 g, 0,25 mola). Otrzymanym produktem jest bladoczerwona ciecz. Wyparty alkohol (38,2 g, izopropanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje czerwoną ciecz (109,2 g). Ciecz miesza się z dodatkowym acetylooctanem etylu (65 g) i otrzymuje Produkt I.
W celu oceny produktu wytwarza się dwie kompozycje zawierające 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 0,97
PL 200 642 B1 części wagowych Produktu I. Kompozycje te przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a ich lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w różnych odstępach czasu (patrz tabela 15).
Wytwarzanie Produktu J
Kolbę napełnia się tytanianem tetraizopropylu (71 g, Tilcom® TIPT z ICI Vertec) i umieszcza się w zimnej łaźni wodnej. Przez jedną godzinę , mieszając, dodaje się acetylooctan etylu (65 g). Następnie do mieszaniny dodaje się, mieszając, wodorofosforan butylu (22,8 g, 0,5 mola). Otrzymanym produktem jest bladoczerwona ciecz. Wyparty alkohol (40,8 g, izopropanol) usuwa się następnie na wyparce obrotowej i otrzymuje czerwoną ciecz (118,0 g). Ciecz miesza się z dodatkowym acetylooctanem etylu (65 g) i otrzymuje Produkt J. W celu oceny produktu wytwarza się kompozycję zawierającą 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i 1,02 części wagowych Produktu J. Kompozycję przechowuje się następnie w temperaturze 45°C, a jej lepkość mierzy się za pomocą wiskozymetru Brookfielda w róż nych odstę pach czasu. Wyniki dla Produktu I i Produktu J podano, w Pa s, w poniższej tabeli 15.
T a b e l a 15
Czas (dni) Produkt I Produkt J
0 0,220 0,220
10 0,440 0,389
40 0,880 0,580
60 1,320 0,960
80 1,360 1,040
P r z y k ł a d 6
Próbkę Produktu A, wytworzoną jak opisano w przykładzie 1, miesza się z acetylooctanem etylu w stosunku 4 mole acetylooctanu etylu na 1mol Produktu A (Test).
Próbkę porównawczą wytwarza się z 1 mola acetyloacetonianu tytanu (Tyzor AA 105, dostępny z DuPont de Nemours) i 3 moli acetylooctanu cetylu (Porównanie).
W celu oceny produktu wytwarza się szereg kompozycji zawierających 100 części wagowych poliizocyjanianu (polimeryczny MDI, SUPRASEC DNR, dostępny z Imperial Chemical Industries) i odpowiednią ilość części wagowych produktu (patrz poniż sza tabela 16).
T a b e l a 16
Próbka Części wagowe Części wagowe Suprasec DNR
Test 2,2 100
Porównanie 4 100
Odniesienie 0 100
Kompozycje te stosuje się do związania włókien z drewna drzew iglastych przy 9% udziale spoiwa względem suchego drewna. Przy użyciu powyższych kompozycji, zawierających również klejonkę w postaci emulsji wosku (SGP 60 dostę pny z Condea Chemie) przy 1% udziale (wosk stał y) względem suchego drewna, wytwarza się płyty o wymiarach 12x450x450 mm i gęstości 720 kg/m2. Zawartość wilgoci przed prasowaniem wynosi 10%, a temperatura prasowania 170°C. Przy użyciu powyżej wymienionych kompozycji spoiw uzyskuje się następujące właściwości.
T a b e l a 17
Właściwość (jednostka) Test Porównanie Odniesienie
Wiązanie wewnętrzne (IB) (kPa) 1154 1235 1349
Wiązanie wewnętrzne po 2 godz. wrzenia (V100 IB) (kPa) 318 534 526
Wzrost grubości 12,4 13,8 11
Średnie odchylenie standardowe wynosi 200 kPa dla IB, 80 kPa dla V100 IB i 2% dla wzrostu grubości.
PL 200 642 B1
P r z y k ł a d 7
Płyty wytwarza się również stosując Produkt A i acetylooctan etylu w rozmaitych proporcjach (tabela 18) w celu określenia zdolności antyadhezyjnych kompozycji poliizocyjanianowych w połączeniu z rozpylonym zewnętrznie poliolefinowym środkiem antyadhezyjnym (Rubilon™ 603, dostępny z Imperial Chemical Industries).W eksperymencie, stężeniu wosku w emulsji antyadhezyjnej dobierano przez dodanie wody. W celu odtworzenia trybu awaryjnego od siódmego powtórzenia zatrzymano rozpylanie środka antyadhezyjnego został zatrzymany od siódmego powtórzenia. Uważa się, że punktacja działania antyadhezyjnego (patrz poniżej) wynosząca 3 doprowadzi do awarii instalacji w warunkach fabrycznych. Wyniki zebrane są w poniższej tabeli 19.
T a b e l a 18
Próbka Produkt A (% wag.) Acetylooctan etylu (% wag.) Środek antyadhezyjny (% wag.)
A1 0,22 0,18 0,5
A2 0,22 0,18 1,22
A3 0,22 0,18 3
A4 0,5 0,4 0,5
A5 0,5 0,4 1,22
A6 0,5 0,4 3
Odniesienie 0 0 3
T a b e l a 19
Próbka A1 A2 A3 A4 A5 A6 Odniesienie
liczba powtórzeń Punktacja działania antyadhezyjnego
1 4 4,5 4,5 5 5 5 4
2 4,5 5 4 5 5 5 4,5
3 4 4,5 4,5 5 5 5 4,5
4 4,5 5 5 4,5 4,5 5 4,5
5 4,5 5 5 5 5 5 5
6 4 5 4,5 4,5 5 4 4,5
7 4,5 5 5 5 5 5 4,5
8 4 4,5 4,5 5 5 5 4,5
9 4,5 4,5 4,5 4,5 5 5 4
10 4,5 4 4,5 4 5 5 3
Punktacja działania antyadhezyjnego podana jako wartości od 1 do 5 ma następujące znaczenie:
całkowite przywarcie, płyta nie daje się usunąć bez jej zniszczenia przywarcie z uszkodzeniem drewna powyż ej 50% przywarcie z uszkodzeniem drewna poniżej 25%, ale powyżej 5% przywarcie z uszkodzeniem drewna poniżej 5%, w celu usunięcia płyty wymagana niewielka siła.
4,5 przywarcie bez uszkodzenie drewna, płyta wisi. Wyjście płyty bez wysiłku.
doskonał e uwolnienie, płyta wychodzi sama.
Wyniki z tabeli 19 pokazują, że Produkt A w ilości 0,5 części wagowych względem izocyjanianu umożliwia rozcieńczenie emulsji antyadhezyjnej do 10 razy.

Claims (24)

1. Kompozycja poliizocyjanianowa, znamienna tym, ż e zawiera kompozycję tytanu, cyrkonu albo hafnu, w ilości 0,01 do 20% wag., którą stanowi kompleks co najmniej jednego metalu, wybranego z grupy złożonej z tytanu, cyrkonu i hafnu, oraz estru acetylooctanowego, gdzie część estru acetylooctanowego jest związana chemicznie z metalem, a część estru acetylooctanowego jest wolna, i gdzie stosunek molowy Ti, Zr albo Hf do estru acetylooctanowego leż y w granicach 1:2,5 do 1:10, a dany ester acetylooctanowy stanowi ester alkoholu zawierają cego 1 do 6 atomów wę gla, oraz ewentualnie środek antyadhezyjny i rozcieńczalnik.
2. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1, znamienna tym, ż e kompleks stanowi kompleks tytanu o stosunku molowym Ti do estru acetylooctanowego wynoszącym w granicach 1:2,5 do 1:8.
3. Kompozycja poliizocyjanianowa wedł ug zastrz. 2, znamienna tym, ż e stosunek molowy Ti do estru acetylooctanowego leży w granicach 1:3 do 1:6.
4. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1, znamienna tym, że kompleks stanowi kompleks hafnu o stosunku molowym Hf do estru acetylooctanowego wynoszącym w granicach 1:4,5 do 1:10.
5. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 4, znamienna tym, że stosunek molowy Zr albo Hf do estru acetylooctanowego leży w granicach 1:4,5 do 1:8.
6. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienna tym, że ester acetylooctanowy stanowi acetylooctan etylu.
7. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienna tym, że kompleks wytwarza się z alkoholanu tytanu, cyrkonu albo hafnu o wzorze ogólnym M(OR)4, w którym M oznacza Ti, Zr albo Hf, a R oznacza cykliczną albo liniową grupę alkilową, alkenylową, arylową albo alkiloarylową, z których każda zawiera do 8 atomów węgla.
8. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 7, znamienna tym, że R zawiera do 6 atomów węgla.
9. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienna tym, że kompleks wytwarza się ze skondensowanego alkoholanu tytanu, cyrkonu albo hafnu o wzorze ogólnym RO[M(OR)2O]XR, w którym M oznacza Ti, Zr albo Hf, x oznacza liczbę całkowitą, a R oznacza cykliczną albo liniową grupę alkilową, alkenylową, arylową albo alkiloarylową, z których każda zawiera do 8 atomów węgla.
10. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 9, znamienna tym, że średnia wartość x leży w granicach 2 do 16.
11. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 8, albo 10, znamienna tym, że kompleks wytwarza się z alkoholanu albo skondensowanego alkoholanu, a wyparty alkohol usuwa się.
12. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 11, znamienna tym, że ilość kompleksu leży w granicach 0,2 do 7% wagowych względem poliizocyjanianu.
13. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 8, albo 10, albo 12, znamienna tym, że poliizocyjanian stanowi difenylometanodiizocyjanian albo mieszanina połączonych grupami metylenowymi polifenylopoliizocyjanianów.
14. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 8, albo 10, albo 12, znamienna tym, że kompleks obecny jest w ilości w granicach 0,2 do 4% wagowych względem poliizocyjanianu, a środek antyadhezyjny obecny jest w ilości w granicach 0,2 do 10% wagowych względem poliizocyjanianu.
15. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 8, albo 10, albo 12, znamienna tym, że środek antyadhezyjny stanowi polisiloksan, nasycony kwas tłuszczowy, nienasycony kwas tłuszczowy, amid kwasu tłuszczowego, ester kwasu tłuszczowego albo wosk poliolefinowy.
16. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 8, albo 10, albo 12, znamienna tym, że środek antyadhezyjny stanowi utleniony wosk polietylenowy albo utleniony wosk polipropylenowy.
17. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 8, albo 10, albo 12, albo 14, albo 15, albo 16, znamienna tym, że rozcieńczalnik stanowi ftalan, karboksylan alifatyczny, ester kwasu tłuszczowego, olej lniany albo olej sojowy.
18. Kompozycja poliizocyjanianowa według zastrz. 17, znamienna tym, że rozcieńczalnik występuje w ilości w granicach 1 do 40 części wagowych na 100 części wagowych poliizocyjanianowych.
PL 200 642 B1
19. Sposób wiązania materiału lignocelulozowego, znamienny tym, że obejmuje etapy, w których:
(a) doprowadza się do kontaktu materiału lignocelulozowego i kompozycji poliizocyjanianowej, zawierającej kompozycję tytanu, cyrkonu albo hafnu, w ilości 0,01 do 20% wag., stanowiącą kompleks co najmniej jednego metalu, wybranego z grupy złożonej z tytanu, cyrkonu i hafnu, oraz estru acetylooctanowego, gdzie część estru acetylooctanowego jest związana chemicznie z metalem, a część estru acetylooctanowego jest wolna, i gdzie stosunek molowy Ti, Zr albo Hf do estru acetylooctanowego leży w granicach 1:2,5 do 1:10, a dany ester acetylooctanowy stanowi ester alkoholu, zawierającego 1 do 6 atomów węgla, oraz ewentualnie środek antyadhezyjny i rozcieńczalnik, i (b) następnie dopuszcza się do związania danego materiału, przy czym kompozycję poliizocyjanianowa doprowadza się do kontaktu z materiałem lignocelulozowym i tak utworzone połączenie poddaje się prasowaniu na gorąco między metalowymi płytami w temperaturze w zakresie 150°C do 250°C i ciśnieniu w granicach od 2 do 6 MPa, oraz kompozycję poliizocyjanianową stosuje się w takiej ilości, aby uzyskać stosunek wagowy poliizocyjanianu do materiału lignocelulozowego w granicach 0,1:99,9 do 20:80.
20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że na powierzchnię materiału lignocelulozowego potraktowanego poliizocyjanianem albo na powierzchnię metalowej płyty prasy przed procesem prasowania na gorąco kombinacji nanosi się środek antyadhezyjny.
21. Sposób według zastrz. 20, znamienny tym, że środek antyadhezyjny stanowi wodna emulsja wosku poliolefinowego albo mieszaniny wosków poliolefinowych.
22. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że wosk poliolefinowy stanowi utleniony wosk polietylenowy albo utleniony wosk polipropylenowy.
23. Sposób według zastrz. 21 albo 22, znamienny tym, że emulsja wosku poliolefinowego zawiera łącznie od 0,2 do 10% wagowych substancji stałych.
24. Sposób według zastrz. 22 albo 23, albo 24, znamienny tym, że środek antyadhezyjny stanowi wosk poliolefinowy i stosuje się go w ilości wystarczającej do pokrycia 0,01 do 1 mg wosku poliolefinowego na cm2 materiału lignocelulozowego albo powierzchni metalu prasy.
PL345420A 1998-07-11 1999-07-09 Kompozycja poliizocyjanianowa oraz sposób wiązania materiału lignocelulozowego PL200642B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9815029.5A GB9815029D0 (en) 1998-07-11 1998-07-11 Polyisocyanate compositions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL345420A1 PL345420A1 (en) 2001-12-17
PL200642B1 true PL200642B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=10835324

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL345450A PL196091B1 (pl) 1998-07-11 1999-06-24 Kompozycja metaloorganiczna
PL345420A PL200642B1 (pl) 1998-07-11 1999-07-09 Kompozycja poliizocyjanianowa oraz sposób wiązania materiału lignocelulozowego

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL345450A PL196091B1 (pl) 1998-07-11 1999-06-24 Kompozycja metaloorganiczna

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6288255B1 (pl)
EP (2) EP1097157B1 (pl)
JP (1) JP2002520434A (pl)
CN (2) CN1181078C (pl)
AR (1) AR019751A1 (pl)
AT (2) ATE224902T1 (pl)
AU (2) AU4383999A (pl)
BR (2) BR9912037B1 (pl)
CA (2) CA2335481C (pl)
CO (1) CO5100969A1 (pl)
DE (2) DE69903170T2 (pl)
GB (1) GB9815029D0 (pl)
HK (1) HK1039955A1 (pl)
NO (1) NO20010165L (pl)
PL (2) PL196091B1 (pl)
RU (1) RU2223276C2 (pl)
WO (2) WO2000002885A1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0000569D0 (en) * 2000-01-12 2000-03-01 Ici Plc Organometallic compositions
US7614507B2 (en) * 2001-08-23 2009-11-10 Pur Water Purification Products Inc. Water filter materials, water filters and kits containing particles coated with cationic polymer and processes for using the same
US6838404B2 (en) * 2002-01-09 2005-01-04 Board Of Trustees Of University Of Illinois Metal alkoxides and methods of making same
BRPI0407624A (pt) 2003-02-24 2006-02-21 Jeld Wen Inc compósitos de lignocelulose de camada fina apresentando alta resistência à umidade e métodos de sua produção
US6794315B1 (en) * 2003-03-06 2004-09-21 Board Of Trustees Of The University Of Illinois Ultrathin oxide films on semiconductors
US7943070B1 (en) 2003-05-05 2011-05-17 Jeld-Wen, Inc. Molded thin-layer lignocellulose composites having reduced thickness and methods of making same
CN1712482B (zh) * 2004-06-21 2010-05-05 日本聚氨酯工业株式会社 植物纤维板用胶粘剂组合物及使用其的植物纤维板的制造方法
RU2470977C2 (ru) * 2007-05-23 2012-12-27 ХАНТСМЭН ИНТЕРНЭШНЛ ЭлЭлСи Клеевые композиции, реакционные системы и способы производства лигноцеллюлозных композитов
WO2010030519A1 (en) * 2008-09-10 2010-03-18 Dow Global Technologies Inc. Improved process for bonding reactive adhesives to substrates
US8058193B2 (en) 2008-12-11 2011-11-15 Jeld-Wen, Inc. Thin-layer lignocellulose composites and methods of making the same
US8691005B2 (en) 2011-07-20 2014-04-08 Huntsman International Llc Binder composition for use in cellulosic composites and methods related thereto
EP2794708A4 (en) 2011-12-20 2015-08-26 Huntsman Int Llc METHOD OF ADJUSTING THE TACK VALUE OF A BINDER COMPOSITION
CA3072518A1 (en) 2017-09-29 2019-04-04 Huntsman International Llc Pressing mold friendly binder for lignocellulosic composites

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB890280A (en) * 1959-02-25 1962-02-28 Ici Ltd Improvements in or relating to the manufacture of foamed polyurethanes
GB1444933A (en) 1973-04-03 1976-08-04 Ici Ltd Emulsions of organic isocyanates
JPS6035334B2 (ja) 1977-03-09 1985-08-14 一郎 木島 金属キレ−ト化合物の製造法
JPS5790014A (en) 1980-11-25 1982-06-04 Toshiba Corp Epoxy resin composition
GB2147592A (en) * 1983-10-06 1985-05-15 Basf Wyandotte Corp Reducing the viscosity of filled liquid polymers
EP0155036B1 (en) * 1984-02-28 1987-11-19 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. Heat-curable polyepoxide-(meth)acrylate ester-styrene composition
JPS6169824A (ja) * 1984-08-02 1986-04-10 Mitsui Toatsu Chem Inc 貯蔵安定性のすぐれたポリウレタンプレポリマーの製造方法
GB2212164B (en) 1987-11-12 1992-01-29 Kansai Paint Co Ltd Low temperature curable composition
JP2948638B2 (ja) 1990-08-23 1999-09-13 関西ペイント株式会社 硬化性樹脂組成物
GB9111559D0 (en) 1991-05-29 1991-07-17 Ici Plc Polyisocyanate composition
GB9116267D0 (en) 1991-07-27 1991-09-11 Tioxide Chemicals Limited Aqueous compositions
JP3282882B2 (ja) 1993-05-07 2002-05-20 ナミックス株式会社 誘電体保護剤
EP0671663B1 (en) 1994-03-02 1998-08-12 Konica Corporation Electrophotographic photoreceptor
GB9412579D0 (en) * 1994-06-22 1994-08-10 Tioxide Specialties Ltd Compositions containing zirconium compounds
FR2727675A1 (fr) 1994-12-01 1996-06-07 Carlucci Pierre Antoine Composition pour la fabrication d'elements de construction isolants, alleges
JPH0922134A (ja) 1995-07-04 1997-01-21 Konica Corp 電子写真感光体及び画像形成方法
JP3692567B2 (ja) 1995-09-14 2005-09-07 コニカミノルタホールディングス株式会社 電子写真感光体と画像形成装置及び方法
BR9611385A (pt) * 1995-11-06 1999-01-26 Ici Plc Composição de polisocianato e processo para aglutinação de material lignocelulósico
JPH09286007A (ja) * 1996-02-22 1997-11-04 Nippon Polyurethane Ind Co Ltd リグノセルロース系物質成形体の製造方法
FR2747675B1 (fr) 1996-04-19 1998-05-22 Atochem Elf Sa Procede de preparation de (meth)acrylates
CN1239484A (zh) * 1996-10-05 1999-12-22 泰奥塞特殊品有限公司 催化剂

Also Published As

Publication number Publication date
DE69925490D1 (de) 2005-06-30
NO20010165D0 (no) 2001-01-10
WO2000002885A1 (en) 2000-01-20
EP1097157B1 (en) 2002-09-25
BR9912037A (pt) 2001-04-03
EP1098921B1 (en) 2005-05-25
EP1097157A1 (en) 2001-05-09
HK1039955A1 (zh) 2002-05-17
DE69903170D1 (de) 2002-10-31
CA2335481A1 (en) 2000-01-20
NO20010165L (no) 2001-03-06
BR9912037B1 (pt) 2010-07-13
ATE296323T1 (de) 2005-06-15
BR9911958A (pt) 2001-03-27
RU2223276C2 (ru) 2004-02-10
CA2335481C (en) 2009-09-15
WO2000002941A1 (en) 2000-01-20
CN1309658A (zh) 2001-08-22
AU5035099A (en) 2000-02-01
GB9815029D0 (en) 1998-09-09
CA2344505C (en) 2009-10-27
CO5100969A1 (es) 2001-11-27
CA2344505A1 (en) 2000-01-20
DE69903170T2 (de) 2003-02-13
EP1098921A1 (en) 2001-05-16
PL196091B1 (pl) 2007-12-31
AU4383999A (en) 2000-02-01
CN1309677A (zh) 2001-08-22
JP2002520434A (ja) 2002-07-09
ATE224902T1 (de) 2002-10-15
CN1181078C (zh) 2004-12-22
AR019751A1 (es) 2002-03-13
PL345420A1 (en) 2001-12-17
US6288255B1 (en) 2001-09-11
PL345450A1 (en) 2001-12-17
DE69925490T2 (de) 2006-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU777785B2 (en) Organometallic compositions
US20060012067A1 (en) Organometallic compositions and polyisocyanate compositions containing them
PL200642B1 (pl) Kompozycja poliizocyjanianowa oraz sposób wiązania materiału lignocelulozowego
US6750310B1 (en) Polyisocyanate compositions for fast cure
EP0859805B1 (en) Polyisocyanate composition for binding lignocellulosic material
US5587414A (en) Compatibilising agents
EP0708789B1 (en) Polyisocyanate composition
AU681914B2 (en) Compatibilising agents
AU751731B2 (en) Polyisocyanate composition