PL200570B1 - Urządzenie zamykające dla zbiornika - Google Patents

Urządzenie zamykające dla zbiornika

Info

Publication number
PL200570B1
PL200570B1 PL365539A PL36553902A PL200570B1 PL 200570 B1 PL200570 B1 PL 200570B1 PL 365539 A PL365539 A PL 365539A PL 36553902 A PL36553902 A PL 36553902A PL 200570 B1 PL200570 B1 PL 200570B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
closure
closing
section
closure device
arrangement
Prior art date
Application number
PL365539A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365539A1 (pl
Inventor
Horst Schultz
Original Assignee
Aracaria Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aracaria Bv filed Critical Aracaria Bv
Publication of PL365539A1 publication Critical patent/PL365539A1/pl
Publication of PL200570B1 publication Critical patent/PL200570B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J27/00Cooking-vessels
    • A47J27/08Pressure-cookers; Lids or locking devices specially adapted therefor
    • A47J27/0804Locking devices
    • A47J27/0813Locking devices using a clamping ring or clamping segments
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J27/00Cooking-vessels
    • A47J27/08Pressure-cookers; Lids or locking devices specially adapted therefor
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S220/00Receptacles
    • Y10S220/912Cookware, i.e. pots and pans

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Cookers (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Closing Of Containers (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Commercial Cooking Devices (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie zamykaj ace dla zbiornika z otwo- rem, zw laszcza dla garnka do gotowania albo garnka do gotowania pod ci snieniem z wystaj ac a na ze- wn atrz kraw edzi a wylewow a, przy czym urz adzenie zamykaj ace zawiera pokryw e do zamykania otworu zbiornika, uk lad elementu zamykaj acego z wieloma elementami zamykaj acymi i urz adzenie uruchamiaj a- ce do poruszania elementów zamykaj acych, przy czym elementy zamykaj ace podczas uruchamiania urz adzenia uruchamiaj acego s a ruchome w kierunku do wewn atrz i przy czym uk lad elementu zamykaj a- cego wyznacza co najmniej jedno po lo zenie otwar- cia, w którym urz adzenie zamykaj ace jest zdejmo- walne ze zbiornika i po lo zenie zamkni ecia, w którym zbiornik jest zamykany pokryw a, znamienne tym, ze elementy zamykaj ace (10, 20, 30, 40) uk ladu elementu zamykaj acego (2) s a w zasadzie w kszta lcie segmen- tów ko la, i ze elementy zamykaj ace (10, 20, 30, 40) w stanie zamkni ecia s asiaduj a ze sob a i tworz a pe lnopowierzchniowe pokrycie pokrywy (80) zbior- nika (120). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie zamykające dla zbiornika z otworem, zwłaszcza dla garnka do gotowania albo garnka do gotowania pod ciśnieniem (szybkowaru).
Ze stale wzrastającą świadomością zdrowotną wzrasta również potrzeba korzystnych z punktu widzenia fizjologii odżywiania sposobów przygotowywania potraw. Jednocześnie w pospiesznym świecie, w którym ludzie coraz mniej czasu chcą i mogą spędzać na codziennych pracach w gospodarstwie domowym, powstaje potrzeba szybszego i wydajniejszego przygotowywania potraw. Szybkowary spełniają te wyglądające na przeciwstawne wymagania doskonale przez szybkie i oszczędzające gotowanie potraw.
Zasadniczo szybkowary znane są od wielu dziesiątków lat. Znane szybkowary mają jednak szereg wad.
I tak, przykładowo, znany jest z lat pięćdziesiątych, dokładniej z opisu patentowego DE-896 409, szybkowar z pokrywą, która zamykana jest za pomocą trzech łap zachodzących na krawędź pokrywy. Niekorzystne jest w tym mechanizmie zamykającym, że dla zamknięcia potrzebna jest duża siła, która przykładana jest poprzez nieforemny uchwyt dźwigniowy. Nowsze udoskonalenia w dziedzinie szybkowarów zostały opisane przykładowo w opisie WO 96/01070, EP-A-1 029 483 i EP-A-1 082 932.
Znane z publikacji WO 96/01070 urządzenie zamykające ma pokrywę z dwiema przesuwnymi promieniowo szczękami zaciskowymi ściąganymi ze sobą przez mechanizm sprężynowy. Niekorzystne przy tym jest to, że uszczelka jest wstępnie naprężana w sposób nieokreślony przez prostopadły nacisk na pokrywę przed zamknięciem szczęk zaciskowych. Następnie, szczęki zaciskowe ześlizgują się z przerwami do wewnątrz i powodują przy uderzaniu o krawędź garnka nieprzyjemny hałas.
Opis zgłoszeniowy EP-A-1 082 932 przedstawia szybkowar z podobną pokrywą jak dokument WO 96/01070.
Z opisu patentu USA nr 5613424 znane jest urzą dzenie sterują ce do otwierania i zamykania szczęk zamykających dla garnka ciśnieniowego. Urządzenie zawiera element sterowniczy, który jest zamontowany na pokrywie i który, zaczepiając o ramiona przesuwne porusza się promieniowo względem pokrywy.
W dalszym ciągu opis patentu szwajcarskiego CH-254 203 opisuje szybkowar z krawędzią wystającą na zewnątrz. Pokrywa szybkowaru zawiera trzy odgięte na końcach w kształcie U ramiona chwytowe, które wchodzą pod krawędź i przyciskają pokrywę z włożoną uszczelką do górnej strony krawędzi garnka.
Z francuskiego opisu zgłoszeniowego FR-2 809 608 A1 znane jest urządzenie do zamykania i otwierania pokrywy szybkowaru, którego pokrywa ma cztery ramiona ze szczękami zaciskowymi, które są napędzane przez obrót elementu sterującego.
Dalej, opis zgłoszeniowy EP-A-1 029 483 przedstawia pokrywę garnka ciśnieniowego z czterema ruchomymi szczękami zaciskowymi, które można przemieszczać promieniowo za pomocą mechanizmu korbowego. Ten mechanizm korbowy zawiera wielką ilość ruchomych elementów konstrukcyjnych, które, częściowo są z tworzywa sztucznego. Dlatego, ten mechanizm korbowy jest skomplikowany i również kosztowny w wytwarzaniu i montażu jak również mniej trwały i problematyczny z punktu widzenia wymagań higienicznych.
Wszystkie wymienione urządzenia mają jeszcze dalsze obciążające wspólne wady.
Wymienione urządzenia są niekształtne, mało odpowiednie estetycznie, trudne do czyszczenia i muszą być wykonane z mał ymi tolerancjami.
Oprócz tego, dalszą poważną wadą jest to, że znane urządzenia mogą być używane tylko na specjalnie dopasowanych garnkach. Te garnki mają najczęściej wzmocnione i wygięte w kształt U krawędzie, aby współpracować odpowiednio z urządzeniami i móc wytrzymać obciążenia ciśnieniem podczas eksploatacji.
Dlatego, zadaniem wynalazku jest postawienie do dyspozycji urządzenia zamykającego dla zbiornika z otworem, zwłaszcza dla garnka do gotowania albo szybkowaru, które unika albo, co najmniej zmniejsza wady znanych urządzeń.
Dalszym zadaniem wynalazku jest zaoferowanie urządzenia zamykającego dla garnka do gotowania albo szybkowaru, przyjemnego estetycznie, korzystnego pod względem kosztów, łatwego do czyszczenia, otwieranego i zamykanego małą siłą, łatwego w obsłudze i bezpiecznego.
PL 200 570 B1
Jeszcze dalszym zadaniem wynalazku jest zaoferowanie urządzenia zamykającego, za pomocą którego można zamykać różne dostępne w handlu garnki, zwłaszcza ze skośną do dołu krawędzią wylewową w ten sposób, że powstaje układ szybkowaru.
Zadanie wynalazku zostało w nieoczekiwanie prosty sposób rozwiązane za pomocą urządzenia zamykającego dla zbiornika z otworem, zwłaszcza dla garnka do gotowania albo garnka do gotowania pod ciśnieniem z wystającą na zewnątrz krawędzią wylewową, przy czym urządzenie zamykające zawiera pokrywę do zamykania otworu zbiornika, układ elementu zamykającego z wieloma elementami zamykającymi i urządzenie uruchamiające do poruszania elementów zamykających, przy czym elementy zamykające podczas uruchamiania urządzenia uruchamiającego są ruchome w kierunku do wewnątrz i przy czym układ elementu zamykającego wyznacza co najmniej jedno położenie otwarcia, w którym urządzenie zamykające jest zdejmowalne ze zbiornika i położ enie zamknięcia, w którym zbiornik jest zamykany pokrywą, które charakteryzuje się tym, że elementy zamykające układu elementu zamykającego są w zasadzie w kształcie segmentów koła, i że elementy zamykające w stanie zamknięcia sąsiadują ze sobą i tworzą pełnopowierzchniowe pokrycie pokrywy zbiornika.
Korzystnie, układ elementu zamykającego z co najmniej pierwszym elementem zamykającym i urzą dzenie uruchamiają ce do poruszania pierwszego elementu zamykają cego, w którym pierwszy element zamykający podczas uruchomienia urządzenia uruchamiającego jest przesuwny w kierunku do środka i podczas ruchu skierowanego do środka, co najmniej na pewnym odcinku jest przemieszczany ku górze, a element zamykający ma zewnętrzną krawędź w postaci pazura, która ma pierwszy odcinek rozciągający się w dół i drugi odcinek rozciągający się w górę albo skośnie w górę.
Korzystnie także, zbiornik ma skierowany na zewnątrz wewnętrzny odcinek pierścieniowy i skierowany na zewnątrz i/lub w dół zewnętrzny odcinek pierścieniowy, przy czym elementy zamykające przy skierowanym do środka ruchu co najmniej na pewnych odcinkach są przemieszczane w górę i przy czym ukł ad elementu zamykającego jest tak ukształ towany, ż e w poł oż eniu zamknię cia, zewnętrzna krawędź elementów zamykających co najmniej na pewnym odcinku przylega od dołu do wewnętrznego odcinka pierścieniowego krawędzi wylewowej.
Dalej, zgodnie z wynalazkiem, układ elementu zamykającego wyznacza, co najmniej jedno, położenie otwarcia, w którym urządzenie zamykające jest zdejmowalne ze zbiornika i położenie zamknięcia, w którym zbiornik jest zamknięty pokrywą, w zasadzie szczelnie.
Korzystnie, zbiornik zamknięty za pomocą urządzenia zamykającego w położeniu zamknięcia jest wytrzymały na ciśnienie do co najmniej w przybliżeniu 5 bar ciśnienia wewnętrznego.
Zgodnie z następną cechą wynalazku, w położeniu otwarcia pierwszy element zamykający znajduje się w pierwszej pozycji, a w położeniu zamknięcia w drugiej pozycji względem pokrywy i jest ruchomy pomiędzy położeniem otwarcia i położeniem zamknięcia.
Korzystnie, pierwszy element zamykający ma zewnętrzną krawędź, która przy skierowanym do środka ruchu pierwszego elementu zamykającego przylega do zbiornika pod krawędzią wylewową zbiornika.
Korzystnie dalej, że układ elementu zamykającego jest tak ukształtowany, że w położeniu zamknięcia zewnętrzna krawędź pierwszego elementu zamykającego, co najmniej na pewnym odcinku przylega od dołu do wewnętrznego odcinka pierścieniowego krawędzi wylewowej.
Korzystnie również, w położeniu przylegania, co najmniej na pewnym odcinku zewnętrznej krawędzi do wewnętrznego odcinka pierścieniowego położenie zamknięcia utrzymywane jest połączeniem siłowym, tarciowym i/lub samohamownym.
Zgodnie dalej z wynalazkiem, zbiornik ma oś, która rozciąga się w jego środku od dna zbiornika do otworu zbiornika i krawędź zewnętrzna pierwszego elementu zamykającego ma pierwszy odcinek rozciągający się w dół i drugi odcinek rozciągający się do góry, przy czym drugi odcinek w odniesieniu do osi znajduje się promieniowo wewnątrz pierwszego odcinka.
Krawędź zewnętrzna pierwszego elementu zamykającego, zgodnie z wynalazkiem, ma trzeci odcinek rozciągający się do środka, który znajduje się pomiędzy pierwszym odcinkiem i drugim odcinkiem.
Przy tym korzystnie, górną płaszczyznę otworu zbiornika wyznacza krawędź wylewowa zbiornika, a zewnętrzna krawędź, zwłaszcza drugi odcinek pierwszego elementu zamykającego jest ruchomy w kierunku do środka i do góry pod kątem (α ) w zakresie od 5° do 30°, korzystnie w zakresie od 10° do 20°, zwłaszcza korzystnie w zakresie w przybliżeniu 15° względem górnej płaszczyzny otworu.
Korzystnie również, na pokrywie znajduje się uszczelka, zwłaszcza obwodowa, za pomocą której pokrywa jest zamykana szczelnie na zbiorniku.
Uszczelka zawiera wargę uszczelniającą, zwłaszcza z materiału zawierającego silikon.
PL 200 570 B1
Według wynalazku, uszczelka w położeniu zamknięcia jest wstępnie naprężona.
W urządzeniu zamykającym według wynalazku, w położeniu zamknięcia pierwszego elementu zamykającego, zewnętrzna krawędź pierwszego elementu zamykającego, co najmniej na pewnym odcinku przylega do wewnętrznego odcinka pierścieniowego siłowo, przy czym uszczelka jest wstępnie naprężona.
Układ elementu zamykającego w zasadzie jest uwypuklony na zewnątrz i zwłaszcza co najmniej na pewnym odcinku ma postać wycinka kuli.
I, korzystnie, pokrywa zbiornika w zasadzie jest uwypuklona na zewnątrz i zwłaszcza co najmniej na pewnym odcinku ma postać wycinka kuli.
Według wynalazku, promień odcinka kulistego układu elementu zamykającego i/lub pokrywy wynosi w przybliżeniu od 300 do 600 mm.
Korzystnie, układ elementu zamykającego jest przemieszczalny, co najmniej w pewnych obszarach na pokrywie ślizgowo z położenia otwarcia w położenie zamknięcia.
Zgodnie z następną cechą wynalazku, układ elementu zamykającego i pokrywa są połączone rozłącznie za pomocą centralnego urządzenia mocującego, zwłaszcza połączeniem śrubowym.
Korzystnie, przewidziane są środki centrujące do centrowania pokrywy na zbiorniku.
Przy czym, korzystnie, środki centrujące stanowią występy zamocowane na zewnętrznej krawędzi pokrywy i w zasadzie wystające od pokrywy do dołu.
Według kolejnej cechy wynalazku, urządzenie uruchamiające układu elementu zamykającego posiada uchwyt obrotowy za pomocą tarczy kulisy, dla przemieszczania promieniowo pierwszego elementu zamykającego albo wielu elementów zamykających.
Korzystnie, urządzenie uruchamiające układu elementu zamykającego posiada uchwyt obrotowy za pomocą przekładni zębatej, dla przemieszczania promieniowo pierwszego elementu zamykającego albo wielu elementów zamykających.
Korzystnie wreszcie, urządzenie zamykające zawiera urządzenie zabezpieczające z urządzeniem blokującym, do blokowania ruchu elementu zamykającego wtedy, kiedy w naczyniu panuje nadciśnienie i/lub z zaworem nadciśnieniowym spustowym.
Zaletą wynalazku jest zwłaszcza skośnie do środka lub do góry skierowane przemieszczanie albo przesuwanie elementu zamykającego albo elementów zamykających, co w korzystny sposób zapewnia kontrolowany, skierowany w dół nacisk urządzenia zamykającego na zbiornik albo garnek do gotowania, zwłaszcza dla określonego napięcia wstępnego uszczelki znajdującej się pomiędzy pokrywą i zbiornikiem.
Dalej, poprzez ruch do góry elementu zamykającego albo elementów zamykających również przy większych tolerancjach wykonawczych osiąga się pewniejsze zamknięcie. Zgodne z wynalazkiem urządzenie zamykające nadaje się zwłaszcza dla dostępnych w handlu garnków do gotowania z wystającą na zewnątrz krawędzią wylewową, która w obszarze zewnętrznym wywinięta jest skośnie do dołu. Dla tego rodzaju garnków do gotowania nie nadają się najczęściej znane pokrywy dla szybkowarów, ponieważ ich szczęki zaciskowe poruszają się najczęściej poziomo, to jest równolegle do płaszczyzny otworu lub prostopadle do osi. Tego rodzaju znane urządzenia zamykające, gdyby je zastosować mimo to, niezgodnie z celem, zaczepiałyby się na najbardziej zewnętrznym wystającym do dołu odcinku krawędzi wylewowej, to jest z większym działaniem dźwigni i mogłyby zgiąć krawędź wylewową. W przeciwieństwie do tego, element zamykający zgodnego z wynalazkiem urządzenia zamykającego umożliwia zaczepienie dalej wewnątrz w odniesieniu do osi garnka. Dlatego, zgodne z wynalazkiem urządzenie zamykające może współpracować z garnkami dostępnymi w handlu, również ze stosunkowo cienkościennymi garnkami do gotowania, przy czym mimo to powstaje odporny na ciśnienie układ szybkowaru.
Dzięki skośnie do środka lub na zewnątrz skierowanemu ruchowi pierwszego elementu zamykającego przy zamykaniu zbiornika, zewnętrzna krawędź elementu zamykającego, co najmniej na pewnym odcinku przylega od dołu do wewnętrznego odcinka pierścieniowego krawędzi wylewowej. Punkt albo pierścień przylegania znajduje się szczególnie korzystnie, daleko wewnątrz, przykładowo w wewnętrznej połowie wewnętrznego odcinka pierścieniowego, tak, że zoptymalizowane są stosunki dla dźwigni i jedynie niewielki moment obrotowy wywierany jest na krawędź wylewową. Punkt przylegania albo pierścień zwłaszcza nie znajduje się na zewnętrznym odcinku pierścieniowym krawędzi wylewowej.
PL 200 570 B1
Uszczelka jest zwłaszcza wykonana jako uszczelka pierścieniowa i przebiega w postaci pierścienia wokół urządzenia zamykającego. Uszczelka jest przymocowana do pokrywy rozłącznie i zawiera, przykładowo, silikon albo materiał zawierający silikon.
Szczególnie celowe jest zastosowanie tzw. uszczelki wargowej, która ma w zasadzie w przekroju kształt litery U lub V. Uszczelka wargowa ma zwłaszcza tę zaletę, że ciśnienie wytworzone wewnątrz zbiornika rozpiera uszczelkę i przez to polepsza uszczelnienie. Przez to, aby mimo to osiągnąć bardzo odporne na ciśnienie zamknięcie, wystarcza stosunkowo małe naprężenie wstępne, które jest wytwarzane przez zamknięcie.
Kształt wycinka koła dla elementu zamykającego jest zwłaszcza korzystny w związku z układem wielu, korzystnie jednakowych, elementów zamykających. Korzystnie stosowanych jest dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, osiem lub więcej elementów zamykających. Ewentualnie pozostający centralny otwór układu z elementów zamykających zakryty jest optycznie przez uchwyt, który objęty jest przez urządzenie uruchamiające, tak, że w położeniu zamknięcia powstaje wrażenie dotychczasowej pokrywy garnka. Zwłaszcza w położeniu zamknięcia pokrywa jest w zasadzie całkowicie przykryta przez układ elementu zamykającego.
Połączenie śrubowe układu elementu zamykającego i pokrywy ułatwia znacznie gruntowne czyszczenie urządzenia zamykającego. Środki centrujące dla pokrywy zapewniają w położeniu otwarcia i/lub w położeniu zamknięcia pewne i precyzyjne centrowanie urządzenia zamykającego, zwłaszcza pokrywy na zbiorniku.
Urządzenie uruchamiające ma zamocowaną do uchwytu tarczę kulisy. Tarcza kulisy posiada obok otworu osiowego, na każdy element zamykający, zagiętą i skośnie względem obwodu tarczy kulisy przebiegającą szczelinę. W szczelinie znajduje się trzpień, który jest połączony na stałe z odpowiednim elementem zamykającym. Przez obracanie tarczy kulisy trzpień z elementem zamykającym przesuwa się promieniowo. Alternatywnie albo uzupełniająco można również zastosować układ przekładni zębatej.
Urządzenie zamykające, oprócz uchwytu, jest całkowicie wykonane z metalu, przykładowo, ze stali nierdzewnej. Dzięki temu powstało stabilne trwałe i higieniczne urządzenie zamykające, w którym współczynniki wydłużenia różnych elementów konstrukcyjnych dopasowane są do siebie i do zbiornika.
Urządzenie zamykające o wymienionych cechach znajduje zastosowanie w układzie szybkowaru zawierającym garnek do gotowania.
W dalszym cią gu wynalazek w przykł adach wykonania zostanie bliż ej objaś niony w oparciu o figury rysunku, na którym pokazano: na fig. 1 - częściowy przekrój widoku z góry na pierwsze wykonanie zgodnego z wynalazkiem urządzenia zamykającego w położeniu zamknięcia; na fig. 2 - widok z boku urządzenia zamykającego z fig. 1; na fig. 3 - przekrój wzdłuż linii A-A wycinka urządzenia zamykającego z fig. 1, razem z wycinkiem garnka; na fig. 4 - powiększony wycinek urządzenia zamykającego i garnka z fig. 3, lecz w położeniu otwarcia; na fig. 5 - wycinek przedstawionego w przekroju drugiego wykonania zgodnego z wynalazkiem urządzenia zamykającego, odpowiednio do przekroju wzdłuż linii B-B na fig. 1; na fig. 6a - wycinek przekroju trzeciego wykonania zgodnego z wynalazkiem urządzenia zamykającego odpowiednio do przekroju wzdłuż linii A-A z fig. 1, w położeniu otwarcia; na fig. 6b - tak, jak na fig. 6a, ale w półzamkniętym położeniu; na fig. 6c - tak jak na fig. 6a, ale w położeniu zamkniętym; na fig. 7 - wycinek przekroju elementu zamykającego według czwartego wykonania wynalazku; na fig. 8 - widok z góry na wycinek urządzenia zamykającego bez uchwytu, i na fig. 9 przekrój przez urządzenie zabezpieczające.
Figura 1 przedstawia jedno wykonanie zgodnego z wynalazkiem urządzenia zamykającego 1 z ukł adem elementu zamykającego 2, zawierają cym cztery w zasadzie w kształ cie wycinka koł a, elementy zamykające 10, 20, 30, 40 i obrotowo symetryczny, centralnie usytuowany względem urządzenia zamykającego 1 obrotowy uchwyt 50. Każdy z czterech elementów zamykających 10, 20, 30, 40 ma centralne łukowe wycięcie 12, 22, 32, 42 i po dwa przylegające do siebie wycięcia 14d, 14a; 24a, 24b; 34b, 34c; 44c, 44d, które znajdują się w zewnętrznych, znajdujących się na obwodzie rogach elementów zamykających.
W położeniu zamknięcia urządzenia zamykającego 1 pokazanym na fig. 1 wycięcia 12, 22, 32, 42 tworzą w zasadzie centralne, kołowe wycięcie 4 układu elementu zamykającego 2. Wycięcia 14d, 14a, 24a, 24b, 34b, 34c, 44c, 44 tworzą cztery wycięcia 6a, 6b, 6c, 6d rozmieszczone co 90° wzdłuż obwodu układu elementu zamykającego 2.
PL 200 570 B1
Cztery elementy zamykające 10, 20, 30, 40 mają każdy po dwie krawędzie promieniowe 16d, 16a, 26a, 26b, 36b, 36c, 46c, 46d i jeden zewnętrzny obszar krawędziowy 18, 28, 38, 48 w kształcie łuku koła.
Korzystnie, układ elementu zamykającego 2 najpierw wykonany jest jako jedna część i ukształtowany, a następnie za pomocą lasera albo piły pocięty na cztery jednakowe elementy zamykające 10, 20, 30, 40. Cięcie laserowe jest szczególnie korzystne, ponieważ odpada usuwanie zadziorów.
Urządzenie zamykające 1 zostało wykrojone w obszarze tak, że widoczny jest wykrój tarczy kulisy 60 i płyty utrzymującej lub prowadzącej 70.
Średnica urządzenia zamykającego wynosi około 240 mm a grubość elementów zamykających około 1 mm do 1,2 mm.
Figura 2 przedstawia urządzenie zamykające 1 w widoku z boku wzdłuż kierunku C na fig. 1. Przedstawione zostały dwa elementy zamykające 20 i 30, uchwyt 50 i pokrywa 80, która znajduje się wewnątrz układu elementu zamykającego 2. Pokrywa 80 ma cztery centrujące wypustki 82a, 82b, 82c, 82d, znajdujące się w wycięciach 6a, 6b, 6c, 6d układu elementu zamykającego 2, z których nie przedstawiono tylnej wypustki 82d.
Figura 3 przedstawia urządzenie zamykające 1 w położeniu zamknięcia (linie ciągłe). Obszar brzegowy 140 elementu zamykającego 40 jeszcze w położeniu otwarcia przedstawiony jest liniami przerywanymi. Pozostałe elementy zamykające 10, 20, 30 są w zasadzie identyczne z pierwszym elementem zamykającym 40.
Figura 3 przedstawia dalej urządzenie uruchamiające 90 zawierające uchwyt 50 z tworzywa sztucznego, metalową tarczę kulisy 60, metalową płytę prowadzącą 70, śrubę 92, czop zabierakowy 94, śrubę prowadzącą 96, śrubę centralną 98 i nakrętkę centralną 99.
Uchwyt 50 obejmuje gałkę obrotową 52 i płytę zabezpieczającą palec 54. Płyta prowadząca 70 znajduje się pomiędzy tarczą kulisy 60 i elementem zamykającym 40 i jest całkowicie zakryta przez uchwyt 50.
Śruba prowadząca 96 łączy element zamykający 40 z płytą prowadzącą 70, przy czym element zamykający 40 jest przesuwny promieniowo względem płyty prowadzącej 70. Przy przesuwaniu śruba prowadząca 96 ślizga się w podłużnym otworze 71 przebiegającym promieniowo w elemencie zamykającym 40. Czop zabieraka 94 łączy również promieniowo przesuwnie element zamykający 40 z płytą prowadzącą 70, przy czym czop zabieraka 94 ślizga się prowadzony w podłużnym otworze 72 płyty prowadzącej 70. Dalej, czop zabieraka 94 rozciąga się przez zakrzywiony otwór podłużny 64 w tarczy kulisy 60. Mechanizm przesuwu dla dalszych trzech jednakowych elementów zamykaj ą cych 10, 20, 30 jest odpowiednio taki sam.
Przez obracanie uchwytu 50 wokół osi 122 i tarczy kulisy 60 zamocowanej do uchwytu 50 przesuwa się za pomocą czopu zabieraka 94 element zamykający 40 promieniowo pomiędzy położeniem otwarcia i zamknięcia.
Układ elementu zamykającego 2 i pokrywę 80 można łatwo rozdzielić od siebie, przykładowo do czyszczenia, przez usunięcie nakrętki centralnej 99.
Powiększenie obszaru brzegowego 140 w położeniu otwarcia przedstawione jest na fig. 4. Fig. 4 przedstawia uszczelkę wargową 110 biegnącą dookoła w postaci pierścienia kołowego. Uszczelka wargowa 110 wykonana jest z silikonu ma przekrój poprzeczny w zasadzie w kształcie U. Uszczelka wargowa 110 zawiera odcinek środkowy 112 i górny i dolny odcinek wargowy 114 lub 116. Odcinek środkowy 112 i górny odcinek wargowy 114 przylegają od wewnątrz i od spodu do pokrywy 80. Dolny odcinek wargowy 116 przylega do krawędzi wylewowej 130 garnka 120 o okrągłym przekroju poprzecznym, jeśli urządzenie zamykające 1 nasadzone jest na garnek 120.
Element zamykający 40 ma zaokrąglony, w odniesieniu do wnętrza garnka, na zewnątrz odcinek zewnętrzny 49 i odcinek brzegowy w kształcie pazura 140 do zaczepiania wokół krawędzi wylewowej 130. Powierzchnia odcinka zewnętrznego 49 ma kształt odcinka kuli o promieniu około 400 mm.
Odcinek brzegowy w kształcie pazura 140 ma pierwszy odcinek 142 rozciągający się w dół i drugi odcinek 144 rozciągający się w górę . Przy czym określenia „rozciągający się w dół” i „rozciągający się w górę” należy rozumieć w przebiegu elementu zamykającego 40 od środka lub od osi 122. Pomiędzy pierwszym odcinkiem 142 i drugim odcinkiem 144 znajduje się trzeci odcinek, w tym wykonaniu odcinek poziomy 146. Drugi odcinek 144 i trzeci odcinek 146 znajdują się, w kierunku osi lub osi garnka 122, wewnątrz w odniesieniu do pierwszego odcinka 142 i pod odcinkiem zewnętrznym 49. Element zamykający 40 wykonany jest z metalu, zwłaszcza ze stali nierdzewnej a odcinek brzegowy 140
PL 200 570 B1 jest przegięty przewinięty albo wywinięty, tak, że pomiędzy odcinkami 49, 142, 146 i 144 elementu zamykającego 40 znajdują się zagięte odcinki 141, 143 i 145.
Górną płaszczyznę otworu 121 zbiornika 120 wyznacza krawędź wylewowa 130 zbiornika, korzystnie równoległa do dna zbiornika i prostopadła do jego osi 122.
Krawędź wylewowa 130 garnka 120 ma poziomo lub równolegle do górnej płaszczyzny otworu 121 garnka przebiegający wewnętrzny odcinek pierścieniowy 132 i skośnie skierowany do dołu zewnętrzny odcinek pierścieniowy 134.
W tej postaci wykonania wypustki centrują ce 82a, 82b, 82c, 82d są wykonane jako jedna część z pokrywą 80 i zaznaczone linią przerywan ą na fig. 4.
Figura 5 przedstawia wycinek rysunku w przekroju odpowiednio do przekroju wzdłuż linii B-B na fig. 1.
Figura 5 uwidacznia alternatywną postać wykonania wypustek centrujących. Pokazana została wypustka centrująca 82c, która zamocowana jest od zewnątrz do zewnętrznej krawędzi pokrywy 80, przykładowo metodą zgrzewania.
Figury 6a do 6c przedstawiają ruch elementu zamykającego 40' różniącego się od elementu zamykającego 40. Element zamykający 40' obejmuje zewnętrzny pierwszy odcinek 142' skierowany w dół i skierowany ukoś nie ku górze drugi odcinek 144'. S ąsiadujące z drugim odcinkiem 144' znajduje się jeszcze jeden, w zasadzie poziomy, końcowy odcinek 148'. Dalej są wygięte odcinki 141' i 143'.
Figura 6a pokazuje element zamykający 40' w położeniu otwarcia. Przy zamykaniu element zamykający 40' porusza się ślizgając się na pokrywie 80 w kierunku D.
Widoczne jest, że drugi odcinek 144' i końcowy odcinek 148' razem z całym elementem zamykającym 40', przy zamykającym przesuwaniu do środka, poruszają się ku górze. Jak to najlepiej widać na fig. 3, kąt α pomiędzy kierunkiem ruchu odcinka końcowego 148' i górną płaszczyzną otworu 121 zbiornika 120 w tych przykładach wykonania wynosi około 18°.
Figura 6b pokazuje element zamykający 40' lub urządzenie zamykające 1 w pozycji półzamkniętej, w której wewnętrzny odcinek 144' już na niektórych obszarach zachodzi za krawędź wylewową 130 garnka 120.
Dalej, biorąc pod uwagę fig. 6c, element zamykający 40' lub układ elementu zamykającego 2 przedstawiony jest w stanie zamkniętym. W stanie zamknięcia, drugi odcinek 144' elementu zamykającego 40', lub dokładniej, wewnętrzny, poziomy końcowy odcinek 148' przylega do krawędzi wylewowej 130 z pewną siłą. Widać, że poprzez ruch skierowany ukośnie do góry elementu zamykającego 40' wywierana jest siła prostopadła lub osiowa na pokrywę 80 lub na uszczelkę wargową 110, tak, że osiąga się określone napięcie wstępne uszczelki wargowej 110. Zwłaszcza przy zamykającym ruchu urządzenia uruchamiającego 90 uszczelka 110 jest automatycznie wstępnie naprężana.
Punkt przyłożenia wewnętrznego, poziomego odcinka 144' leży stosunkowo daleko wewnątrz na krawędzi wylewowej 130. W tym przykładzie wykonania w obrębie środka wewnętrznego odcinka pierścieniowego 132. Dzięki temu jest utrzymywany mały moment obrotowy na krawędzi wylewowej 130, tak, że urządzenie zamykające 1 może znaleźć zastosowanie nawet dla garnków 120 o krawędzi wylewowej o grubości mniejszej niż 1,2 mm albo mniejszej niż 1 mm.
Figura 7 przedstawia czwartą postać wykonania dla kształtu zewnętrznej krawędzi elementu zamykającego. Zgodnie z tą, czwartą postacią wykonania, zewnętrzna krawędź 140'' zawiera skośnie ku górze i do wewnątrz przebiegający drugi odcinek 144'' z łukowo zagiętym do dołu odcinkiem końcowym 148'', który w położeniu zamknięcia przylega do krawędzi wylewowej.
Figura 8 przedstawia widok z góry na środek urządzenia zamykającego bez uchwytu 50. Pokazana jest tarcza kulisy 60 ze stali nierdzewnej z czterema zakrzywionymi otworami podłużnymi 61, 62, 63, 64, które nie przebiegają równolegle do obwodu tarczy kulisy 60, i dzięki temu przy obrocie promieniowo przesuwają czopy zabieraków 94 a przez to i cztery elementy zamykające 10, 20, 30, 40.
Figura 9 przedstawia urządzenie zabezpieczające 150 z urządzeniem blokującym i zintegrowanym zaworem nadciśnieniowym spustowym. Urządzenie zamykające 150 zawiera obudowę 151, połączenie śrubowe 152, trzpień zaworowy 153, sprężynę zaworu 154, kulkę zaworu 155 i pierścień O-ring 156.
Jeśli ciśnienie wewnętrzne w zamkniętym garnku podnosi się ponad pierwszą wartość progową, trzpień zaworu 153 przesuwany jest przez otwór w elemencie zamykającym 40 do góry, tak, że układ elementu zamykającego 2 jest zablokowany i nie może się już otworzyć. Jeśli ciśnienie podnosi się ponad drugą wartość progową, przykładowo, 5 bar, ciśnienie jest obniżane automatycznie za pomocą kulki zaworu 155.
PL 200 570 B1
Dla fachowca jest jasne, że wynalazek nie ogranicza się do wyżej opisanych przykładów wykonania, ale zwłaszcza w odniesieniu do konkretnego ukształtowania zewnętrznej krawędzi elementów zamykających i krawędzi wylewowej może być zmieniany, bez oddalania się od ducha wynalazku.

Claims (26)

1. Urządzenie zamykające dla zbiornika z otworem, zwłaszcza dla garnka do gotowania albo garnka do gotowania pod ciśnieniem z wystającą na zewnątrz krawędzią wylewową, przy czym urządzenie zamykające zawiera pokrywę do zamykania otworu zbiornika, układ elementu zamykającego z wieloma elementami zamykają cymi i urzą dzenie uruchamiają ce do poruszania elementów zamykających, przy czym elementy zamykające podczas uruchamiania urządzenia uruchamiającego są ruchome w kierunku do wewnątrz i przy czym układ elementu zamykającego wyznacza co najmniej jedno położenie otwarcia, w którym urządzenie zamykające jest zdejmowalne ze zbiornika i położenie zamknięcia, w którym zbiornik jest zamykany pokrywą, znamienne tym, że elementy zamykające (10, 20, 30, 40) układu elementu zamykającego (2) są w zasadzie w kształcie segmentów koła, i że elementy zamykające (10, 20, 30, 40) w stanie zamknięcia sąsiadują ze sobą i tworzą pełnopowierzchniowe pokrycie pokrywy (80) zbiornika (120).
2. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że ma układ elementu zamykającego (2) z co najmniej pierwszym elementem zamykającym (40) i urządzenie uruchamiające (90) do poruszania pierwszego elementu zamykającego (40), w którym pierwszy element zamykający (40) podczas uruchomienia urządzenia uruchamiającego (90) jest przesuwny w kierunku do środka i podczas ruchu skierowanego do środka, co najmniej na pewnym odcinku jest przemieszczany ku górze i, że element zamykający (40) ma zewnętrzną krawędź (140) w postaci pazura, która ma pierwszy odcinek (142) rozciągający się w dół i drugi odcinek (144) rozciągający się w górę albo skośnie w górę.
3. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że zbiornik (120) ma skierowany na zewnątrz wewnętrzny odcinek pierścieniowy (132) i skierowany na zewnątrz i/lub w dół zewnętrzny odcinek pierścieniowy (134), przy czym elementy zamykające przy skierowanym do środka ruchu co najmniej na pewnych odcinkach są przemieszczane w górę i przy czym układ elementu zamykającego (2) jest tak ukształtowany, że w położeniu zamknięcia, zewnętrzna krawędź (140, 140', 140'') elementów zamykających (40, 40', 40'') co najmniej na pewnym odcinku przylega od dołu do wewnętrznego odcinka pierścieniowego (132) krawędzi wylewowej (130).
4. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że układ elementu zamykającego (2) wyznacza, co najmniej jedno, położenie otwarcia, w którym urządzenie zamykające (1) jest zdejmowalne ze zbiornika (120) i położenie zamknięcia, w którym zbiornik (120) jest zamknięty pokrywą (80), w zasadzie szczelnie.
5. Urządzenie zamykające według zastrz. 4, znamienne tym, że zbiornik (120) zamknięty za pomocą urządzenia zamykającego (1) w położeniu zamknięcia jest wytrzymały na ciśnienie do co najmniej w przybliżeniu 5 bar ciśnienia wewnętrznego.
6. Urządzenie zamykające według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że w położeniu otwarcia pierwszy element zamykający (40) znajduje się w pierwszej pozycji, a w położeniu zamknięcia znajduje się w drugiej pozycji względem pokrywy (80) i jest ruchomy pomiędzy położeniem otwarcia i położeniem zamknięcia.
7. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy element zamykający (40, 40', 40'') ma zewnętrzną krawędź (140, 140', 140''), która przy skierowanym do środka ruchu pierwszego elementu zamykającego (40, 40', 40'') przylega do zbiornika (120) pod krawędzią wylewową (130) zbiornika (120).
8. Urządzenie zamykające według zastrz. 3 albo 7, znamienne tym, że układ elementu zamykającego (2) jest tak ukształtowany, że w położeniu zamknięcia zewnętrzna krawędź (140, 140', 140'') pierwszego elementu zamykającego (40, 40', 40'') co najmniej na pewnym odcinku przylega od dołu do wewnętrznego odcinka pierścieniowego (132) krawędzi wylewowej (130).
9. Urządzenie zamykające według zastrz. 8, znamienne tym, że w położeniu przylegania, co najmniej na pewnym odcinku zewnętrznej krawędzi (140, 140', 140'') do wewnętrznego odcinka pierścieniowego (132) położenie zamknięcia utrzymywane jest połączeniem siłowym, tarciowym i/lub samohamownym.
PL 200 570 B1
10. Urządzenie zamykające według zastrz. 7, znamienne tym, że zbiornik (120) ma oś (122), która rozciąga się w jego środku od dna zbiornika (120) do otworu zbiornika i, że krawędź zewnętrzna (140, 140', 140'') pierwszego elementu zamykającego (40, 40', 40'') ma pierwszy odcinek (142, 142', 142'') rozciągający się w dół i drugi odcinek (144, 144', 144'') rozciągający się do góry, przy czym drugi odcinek (144, 144', 144'') w odniesieniu do osi (122) znajduje się promieniowo wewnątrz pierwszego odcinka (142, 142', 142'').
11. Urządzenie zamykające według zastrz. 10, znamienne tym, że krawędź zewnętrzna (140) pierwszego elementu zamykającego (40) ma trzeci odcinek (146) rozciągający się do środka, który znajduje się pomiędzy pierwszym odcinkiem (142) i drugim odcinkiem (144).
12. Urządzenie zamykające według zastrz. 10, znamienne tym, że górną płaszczyznę otworu (121) zbiornika (120) wyznacza krawędź wylewowa (130) zbiornika, a zewnętrzna krawędź (140), zwłaszcza drugi odcinek (144) pierwszego elementu zamykającego (40) jest ruchomy w kierunku do środka i do góry pod kątem (α) w zakresie od 5° do 30°, korzystnie w zakresie od 10° do 20°, zwłaszcza korzystnie w zakresie w przybliżeniu 15° względem górnej płaszczyzny otworu (121).
13. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że na pokrywie (80) zbiornika (120) znajduje się uszczelka (110), zwłaszcza obwodowa, za pomocą której pokrywa (80) jest zamykana szczelnie na zbiorniku (120).
14. Urządzenie zamykające według zastrz. 13, znamienne tym, że uszczelka (110) zawiera wargę uszczelniającą, zwłaszcza z materiału zawierającego silikon.
15. Urządzenie zamykające według zastrz. 13 albo 14, znamienne tym, że uszczelka (110) w położeniu zamknięcia jest wstępnie naprężona.
16. Urządzenie zamykające według zastrz. 15, znamienne tym, że w położeniu zamknięcia pierwszego elementu zamykającego (40), zewnętrzna krawędź (140) pierwszego elementu zamykającego (40) co najmniej na pewnym odcinku przylega do wewnętrznego odcinka pierścieniowego (132) siłowo, przy czym uszczelka (110) jest wstępnie naprężona.
17. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że układ elementu zamykającego (2) w zasadzie jest uwypuklony na zewnątrz i zwłaszcza co najmniej na pewnym odcinku ma postać wycinka kuli.
18. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywa (80) zbiornika (120) w zasadzie jest uwypuklona na zewnątrz i zwłaszcza co najmniej na pewnym odcinku ma postać wycinka kuli.
19. Urządzenie zamykające według zastrz. 17 albo 18, znamienne tym, że promień odcinka kulistego układu elementu zamykającego (2) i/lub pokrywy (80) wynosi w przybliżeniu od 300 do 600 mm.
20. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że układ elementu zamykającego (2) jest przemieszczalny, co najmniej w pewnych obszarach, na pokrywie (80) ślizgowo z położenia otwarcia w położenie zamknięcia.
21. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że układ elementu zamykającego (2) i pokrywa (80) są połączone rozłącznie za pomocą centralnego urządzenia mocującego (98, 99), zwłaszcza połączeniem śrubowym.
22. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że przewidziane są środki centrujące (82a, 82b, 82c, 82d) do centrowania pokrywy (80) na zbiorniku (120).
23. Urządzenie zamykające według zastrz. 22, znamienne tym, że środki centrujące (82a, 82b, 82c, 82d) stanowią występy zamocowane na zewnętrznej krawędzi pokrywy (80) i w zasadzie wystające od pokrywy (80) do dołu.
24. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie uruchamiające (90) układu elementu zamykającego (2) posiada uchwyt (50) obrotowy za pomocą tarczy kulisy, dla przemieszczania promieniowo pierwszego elementu zamykającego (40) albo wielu elementów zamykających (10, 20, 30, 40).
25. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie uruchamiające (90) układu elementu zamykającego (2) posiada uchwyt (50) obrotowy za pomocą przekładni zębatej, dla przemieszczania promieniowo pierwszego elementu zamykającego (40) albo wielu elementów zamykających (10, 20, 30, 40).
26. Urządzenie zamykające według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera urządzenie zabezpieczające (150) z urządzeniem blokującym, do blokowania ruchu elementu zamykającego wtedy, kiedy w naczyniu panuje nadciśnienie i/lub z zaworem nadciśnieniowym spustowym.
PL365539A 2001-08-10 2002-08-09 Urządzenie zamykające dla zbiornika PL200570B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20113356U DE20113356U1 (de) 2001-08-10 2001-08-10 Schließvorrichtung für einen Behälter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365539A1 PL365539A1 (pl) 2005-01-10
PL200570B1 true PL200570B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=7960452

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL365539A PL200570B1 (pl) 2001-08-10 2002-08-09 Urządzenie zamykające dla zbiornika

Country Status (14)

Country Link
US (1) US7082871B2 (pl)
EP (1) EP1416837B1 (pl)
KR (1) KR100928734B1 (pl)
CN (1) CN1541075B (pl)
AT (1) ATE322209T1 (pl)
BR (1) BR0211837A (pl)
DE (2) DE20113356U1 (pl)
ES (1) ES2261756T3 (pl)
HU (1) HU229830B1 (pl)
PL (1) PL200570B1 (pl)
PT (1) PT1416837E (pl)
RU (1) RU2311865C2 (pl)
UA (1) UA78717C2 (pl)
WO (1) WO2003015594A1 (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20090193978A1 (en) * 2004-06-22 2009-08-06 John Richard Blichmann Conical fermentor
ITMI20042344A1 (it) * 2004-12-06 2005-03-06 Inoxia Spa Coperchio per pentole a pressione
DE202007001793U1 (de) 2007-02-02 2008-06-05 Synkrona Ag Gargefäß sowie Deckel und Dichtung für ein Gargefäß
FR2918864B1 (fr) * 2007-07-20 2009-10-09 Seb Sa Autocuiseur a habillage en matiere plastique
US8747933B1 (en) * 2007-08-17 2014-06-10 Seth D. McGinn Can cooker
US20100326991A1 (en) * 2008-11-07 2010-12-30 Ray Johnson Device for securing a lid to a pot
JP5344638B2 (ja) * 2009-02-11 2013-11-20 ペリーテク カンパニー,リミテッド 安全装置付き電子レンジ用発熱調理器
DE202009015975U1 (de) 2009-11-17 2010-03-11 Hidde, Axel R., Dr. Gargefäss mit Deckelmodul und Topfmodul
DE202010012194U1 (de) 2010-07-05 2010-11-25 Silag Handel Ag Deckel für einen Schnellkochtopf sowie Schnellkochtopf mit einem Deckel
DE102010026147A1 (de) * 2010-07-05 2012-01-05 Silag Handel Ag Deckel für einen Schnellkochtopf sowie Schnellkochtopf mit einem Deckel
CN101904687A (zh) * 2010-08-10 2010-12-08 杨达开 一种电压力锅
DE102011120417A1 (de) 2011-12-08 2013-06-13 Silag Handel Ag Deckel für einen Schnellkochtopf
DE102012011680A1 (de) 2012-06-14 2013-12-19 MKN Maschinenfabrik Kurt Neubauer GmbH & Co. KG Druckgargerät
FR2994814B1 (fr) * 2012-09-03 2014-09-19 Seb Sa Couvercle d'appareil de cuisson sous pression a fabrication simplifiee et appareil de cuisson sous pression equipe d'un tel couvercle
JP6517224B2 (ja) * 2013-11-21 2019-05-22 マイヤー インテレクチュアル プロパティーズ リミテッド 電子レンジ用圧力調理器
US10253284B2 (en) * 2013-12-03 2019-04-09 John R. Blichmann Modular keg and conical fermentor
CN106667242A (zh) * 2017-01-24 2017-05-17 天喜控股集团有限公司 一种压力锅锅盖的开合盖装置
CN112890578A (zh) 2017-08-09 2021-06-04 沙克忍者运营有限责任公司 烹饪系统
RU2689215C2 (ru) * 2017-10-10 2019-05-24 Сергей Сергеевич Ершов Устройство для фиксирования крышки на посуде
DE102017011432B3 (de) 2017-12-12 2019-01-17 Silag Handel Ag Druckminderungseinrichtung für einen Kochtopf
USD914436S1 (en) 2018-06-19 2021-03-30 Sharkninja Operating Llc Air diffuser with food preparation pot
USD883015S1 (en) 2018-08-09 2020-05-05 Sharkninja Operating Llc Food preparation device and parts thereof
USD903413S1 (en) 2018-08-09 2020-12-01 Sharkninja Operating Llc Cooking basket
USD883014S1 (en) 2018-08-09 2020-05-05 Sharkninja Operating Llc Food preparation device
USD934027S1 (en) 2018-08-09 2021-10-26 Sharkninja Operating Llc Reversible cooking rack
US10688311B2 (en) 2018-10-03 2020-06-23 Selfkaire, Inc. Magnetic therapy devices and related methods
RU189213U1 (ru) * 2018-12-24 2019-05-16 Дмитрий Владимирович Щукин Автоклав с крышкой
USD928334S1 (en) 2019-02-13 2021-08-17 Selfkaire, Inc. Hand held massage device
US11051654B2 (en) 2019-02-25 2021-07-06 Sharkninja Operating Llc Cooking device and components thereof
CN212788226U (zh) 2019-02-25 2021-03-26 沙克忍者运营有限责任公司 烹饪系统
USD918654S1 (en) 2019-06-06 2021-05-11 Sharkninja Operating Llc Grill plate
USD982375S1 (en) 2019-06-06 2023-04-04 Sharkninja Operating Llc Food preparation device
US11134808B2 (en) 2020-03-30 2021-10-05 Sharkninja Operating Llc Cooking device and components thereof

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH254203A (de) * 1946-06-18 1948-04-30 Kaeppeli Grimm Balthasar Dampfdruckkochtopf.
DE896409C (de) * 1950-10-06 1953-11-12 Kurt E Sommer Dampfdruckkochtopf
EP0139772B1 (de) * 1983-08-25 1987-07-08 AMC International Alfa Metalcraft Corporation AG Dampfdruckkochtopf
DE4040489A1 (de) * 1990-12-18 1992-07-16 Silit Werke Deckel fuer kochtoepfe mit umgelegtem rand
FR2722078B1 (fr) * 1994-07-06 1996-08-30 Seb Sa Dispositif de commande de l'ouverture et de la fermeture des machoires de verrouillage pour un recipient sous pression
KR0132659Y1 (ko) * 1995-11-29 1998-12-01 이원명 자동밀폐 기능을 갖는 냄비
ES1041853Y (es) * 1998-12-07 2000-01-01 Fagor S Coop Olla expres con seguridad contra el giro de la tapa.
DE69900332D1 (de) 1999-02-18 2001-11-08 Tutto S P A Deckel für Dampfdruckkochtöpfe
US6019029A (en) 1999-09-09 2000-02-01 Chiaphua Industries Limited Pressure cooker
TW429766U (en) * 2000-05-22 2001-04-11 Chen Jin Tsai Improved pressure pot
FR2809608B1 (fr) * 2000-05-31 2003-02-28 Seb Sa Dispositif de verrouillage/deverrouillage d'un couvercle sur une cuve, et recipient de cuisson sous pression comportant un tel dispositif
EP1414329B1 (en) * 2001-07-26 2006-12-06 Koninklijke Philips Electronics N.V. Apparatus for deep-frying food
US6513420B1 (en) * 2002-04-12 2003-02-04 Jong Peter Park Device for coupling a lid to pot

Also Published As

Publication number Publication date
KR20040018556A (ko) 2004-03-03
US20040250687A1 (en) 2004-12-16
CN1541075A (zh) 2004-10-27
CN1541075B (zh) 2010-05-12
EP1416837B1 (de) 2006-04-05
HUP0401482A2 (hu) 2004-11-29
ES2261756T3 (es) 2006-11-16
RU2311865C2 (ru) 2007-12-10
KR100928734B1 (ko) 2009-11-27
PT1416837E (pt) 2006-07-31
ATE322209T1 (de) 2006-04-15
RU2004107088A (ru) 2005-09-27
DE50206325D1 (de) 2006-05-18
EP1416837A1 (de) 2004-05-12
WO2003015594A1 (de) 2003-02-27
DE20113356U1 (de) 2002-12-19
BR0211837A (pt) 2004-09-08
HU229830B1 (en) 2014-09-29
UA78717C2 (en) 2007-04-25
PL365539A1 (pl) 2005-01-10
US7082871B2 (en) 2006-08-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200570B1 (pl) Urządzenie zamykające dla zbiornika
EP1429974B1 (en) Reclosable container lid
US7246715B2 (en) Reclosable container lid
USRE45375E1 (en) Cooking vessel top to prevent boil over of liquids
JP2901564B2 (ja) 薬味用振出し器
CA2463355C (en) Adjustable cover
SK280018B6 (sk) Varná nádoba
PT98698A (pt) Recipiente de cozinha
EP3589177A1 (en) Cooking vessel having lid with integrated opening for pouring off cooking liquid
HRP20000238A2 (en) Cooking vessel
US20040099686A1 (en) Cutting apparatus of sealed beverage vessel
EP1919337A1 (en) Container for cooking foods
KR100851059B1 (ko) 용기용 밀폐 장치
US7032253B2 (en) Sink basket and plug assembly
US20090026204A1 (en) Cooking utensil
US20130092566A1 (en) Apparatus and methods for draining and serving a food item
AU2002359002A1 (en) The cutting apparatus of sealed beverage vessel
RU2361500C2 (ru) Ручка для выпуска пара
KR20090076802A (ko) 조리용기의 뚜껑을 잡기 위한 손잡이
GB2260688A (en) Fluid receptacle with fluid release and containment mechanism
KR200238984Y1 (ko) 조작이 간편하고 안전한 압력용기
US20190375540A1 (en) Mixing-bowl assembly
WO2020157717A1 (en) Beverage container and drinking lid with covering means
EP1656864A2 (en) Clamping device for saucepan covers