PL200253B1 - Czerpak wahliwy do przenoszenia porcji stopionego szkła - Google Patents

Czerpak wahliwy do przenoszenia porcji stopionego szkła

Info

Publication number
PL200253B1
PL200253B1 PL355733A PL35573302A PL200253B1 PL 200253 B1 PL200253 B1 PL 200253B1 PL 355733 A PL355733 A PL 355733A PL 35573302 A PL35573302 A PL 35573302A PL 200253 B1 PL200253 B1 PL 200253B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glass
scoop
gob
cooling
arms
Prior art date
Application number
PL355733A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355733A1 (en
Inventor
Dan M. Hayes
Mark R. Tipping
Original Assignee
Owens Brockway Glass Container
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Owens Brockway Glass Container filed Critical Owens Brockway Glass Container
Publication of PL355733A1 publication Critical patent/PL355733A1/xx
Publication of PL200253B1 publication Critical patent/PL200253B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B7/00Distributors for the molten glass; Means for taking-off charges of molten glass; Producing the gob, e.g. controlling the gob shape, weight or delivery tact
    • C03B7/14Transferring molten glass or gobs to glass blowing or pressing machines
    • C03B7/16Transferring molten glass or gobs to glass blowing or pressing machines using deflector chutes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/50Glass production, e.g. reusing waste heat during processing or shaping
    • Y02P40/57Improving the yield, e-g- reduction of reject rates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Jigging Conveyors (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest wyd lu zony, wahliwy czerpak porcji szk la do przenoszenia porcji stopio- nego szk la z otworu wlotowego czerpaka do jego otworu wylotowego, Czerpak charakteryzuje si e tym, ze posiada zakrzywiony cz lon (22, 42, 52) w p lasz- czy znie pionowej, która rozci aga si e równolegle do wzd lu znej osi czerpaka (20, 40) od wy zszego wznie- sienia przy otworze wlotowym (22a, 42a) do ni zsze- go wzniesienia przy otworze wylotowym (22b, 42b). W przekroju poprzecznym cz lon (22, 42, 52) ma konfiguracj e, odpowiadaj ac a literze V ze skierowanymi do góry ramionami i z przeciwleg la par a ramion (22c, 22d; 42c, 42d; 52c, 52d), które s a po laczone na swoich dolnych ko ncach czesci a w postaci zaokr a- glonej zatoki (22e, 42e, 52e). Górne, swobodne ko nce ramion (22c, 22d; 42c, 42d; 52c, 52d) s a usy- tuowane wzgl edem siebie z odst epem wi ekszym ni z szeroko sc najwi ekszej porcji szk la (G1) w szerokim zakresie wymiaru porcji szk la (G1) przepuszczanych przez cz lon (22, 42, 52), za s zatoka (22e, 42e, 52e) ma wewn etrzny promie n krzywizny mniejszy ni z najmniejszy wymiar porcji szk la (G2) w zakresie wymiarów porcji szk la. PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest czerpak wahliwy do przenoszenia porcji stopionego szkła.
Tego typu czerpak jest stosowany jako urządzenie do przenoszenia porcji stopionego szkła ze źródła porcji szkła do formy wstępnej jednej z wielu, leżących bokami względem siebie sekcji maszyny do formowania pojemników szklanych, typu indywidualnej sekcji (I.S.).
Znane jest zastosowanie czerpaka porcji szkła przy produkcji butelek i słoi oraz pojemników szklanych, które formuje się na maszynie typu I.S., składającej się z szeregu przylegających do siebie bokami sekcji do formowania pojemników, na przykład z ośmiu albo dziesięciu albo nawet dwunastu sekcji. Ponadto w wysokowydajnych wersjach maszyny typu I.S. wiele podobnych pojemników formuje się jednocześnie na każdej, sekcji maszyny I.S., na przykład dwa albo trzy albo nawet cztery takie pojemniki, sposobami często opisywanymi odpowiednio jako sposób z podwójną porcją, sposób z potrójną porcją albo sposób z poczwórną porcją . W każ dym przypadku każ dy pojemnik uformowany za pomocą sekcji maszyny I.S. tworzy się w procesie dwustopniowym z porcji dającej się formować, stopionej masy szklanej. W pierwszym z tych etapów formę wstępną pojemnika, nazywaną często bańką formuje się poprzez rozdmuchiwanie albo prasowanie. Następnie formę wstępna albo bańkę, którą formuje się w odwróconym położeniu, to jest od górnego otworu usytuowanego poniżej jej dna, przenosi się przez obrócenie o 180° w płaszczyznę pionową, do drugiej formy, nazywanej zwykle formą właściwą, w której rozdmuchuje się ją do swojej końcowej konfiguracji, już w normalnej, stojącej pionowo konfiguracji, po czym pojemnik wraz z innymi pojemnikami uformowanymi jednocześnie w takiej sekcji maszyny I.S. przenosi się poza maszynę I.S. do dalszego przetwarzania.
Układ do podawania porcji stopionego szkła z urządzenia do odcinania porcji do formy wstępnej maszyny I.S. jest wykonany w postaci wahliwego czerpaka porcji szkła, przez który porcje szkła przechodzą po drodze do usytuowanych równolegle wielu par urządzeń, które są stałe, chociaż nastawne w taki sposób, że są one prostym, skierowanym do dołu, nachylonym korytkiem, które przyjmuje porcje szkła z wahliwego czerpaka porcji, oraz skierowanym do dołu, nachylonym deflektorem, który ma skierowaną do dołu, zakrzywioną część, która przyjmuje porcje szkła z korytka i kieruje je do formy wstępnej sekcji maszyny I.S. Taki ogólnie opisany układ jest znany z amerykańskiego opisu patentowego nr US 4529431.
W ukł adzie opisanym w wymienionym opisie patentowym istotna jest moż liwość zmniejszenia wymaganej liczby czerpaków porcji szkła na drodze zwiększenia przedziału wielkości porcji, które mogą być przyjęte przez dany czerpak bez konieczności usytuowania w dokładnym położeniu każdej porcji w zakresie ich wielkości i w odniesieniu do otworów wlotowych korytek porcji, do których mają one być podane.
Z opisu patentowego EP 1182171 wynalazku dokonanego przez tego samego Zgłaszającego i opublikowanego w dniu 27. 02. 2002 znany jest ukł ad pochylony korytka do przenoszenia pod wpł ywem siły ciężkości porcji szkła do maszyny typu I.S. Ten układ ma człon czerpaka o przekroju poprzecznym w kształcie litery V i ramionach przeciwległych skierowanych do góry z przeciwległe usytuowana parą ramion połączonych zaokrągloną zatoką. Ponadto z opisu patentowego US 1959 328 znany jest sposób przenoszenia porcji żużla za pomocą koryta kanałowego. Jednak koryto kanałowe nie nadaje się do przenoszenia porcji szkła.
Czerpak wahliwy do przenoszenia porcji stopionego szkła, według wynalazku, z otworu wlotowego czerpaka do jego otworu wylotowego, charakteryzuje się tym, czerpak mający wydłużoną postać, posiada zakrzywiony człon w płaszczyźnie pionowej, która rozciąga się równolegle do wzdłużnej osi czerpaka od wyższego wzniesienia przy otworze wlotowym do niższego wzniesienia przy otworze wylotowym, przy czym w przekroju poprzecznym człon ma konfigurację, odpowiadającą literze V ze skierowanymi do góry ramionami i z przeciwległą parą ramion, które są połączone na swoich dolnych końcach częścią w postaci zaokrąglonej zatoki, przy czym górne, swobodne końce ramion są usytuowane względem siebie z odstępem większym niż szerokość największej porcji szkła w szerokim zakresie wymiaru porcji szkła przepuszczanych przez człon, zaś zatoka ma wewnętrzny promień krzywizny mniejszy niż najmniejszy wymiar porcji szkła w zakresie wymiarów porcji szkła.
Czerpak ponadto zawiera przewód rozgałęźny stanowiący człon podporowy leżący pod zakrzywionym członem, przy czym przewód rozgałęźny ma kanał chłodziwa do chłodzenia powierzchni ramion zakrzywionego członu.
Na ramionach zakrzywionego członu jest usytuowanych wiele małych otworów stanowiących przejścia gazowego chłodziwa z przewodu rozgałęźnego poprzez ramiona członu. Wahliwy czerpak
PL 200 253 B1 ma powierzchnię stykającą się z porcjami szkła, która jest gładka i nie powleczona oraz zawiera elementy chłodzące pośredniego chłodzenia powierzchni stykającej się z porcjami szkła.
Korzystnym jest gdy element pośredniego chłodzenia powierzchni stykającej się z porcjami szkła stanowi ułożony pod czerpakiem element chłodzący do cyrkulacji ciekłego chłodziwa poprzez czerpak w położeniu pośredniego styku z powierzchnią stykającą się z porcjami szkła, a w szczególności elementy pośredniego chłodzenia powierzchni stykającej się z porcjami szkła zawierają elementy chłodzące leżące pod czerpakiem i stanowiące elementy do cyrkulacji gazowego chłodziwa w pośrednim styku z powierzchnią stykającą się z porcjami szkła. Czerpak zawiera ponadto wiele otworów stanowiących przejścia gazowego chłodziwa do elementów chłodzących usytuowanych pod czerpakiem, a następnie do porcji szkła przechodzących przez czerpak i stykających się z powierzchnią styku.
Powierzchnia stykająca się z porcjami szkła ma wykończenie powierzchni co najmniej klasy 10 RMS.
Wydłużony człon ma w pobliżu otworu wlotowego wzdłuż wzdłużnej osi promień krzywizny, mniejszy niż promień krzywizny wzdłuż wzdłużnej osi w pobliżu otworu wylotowego, przy czym końcowa część wydłużonego członu, bezpośrednio w kierunku otworu wylotowego jest prosta.
Zaletą proponowanego rozwiązania jest jego V kształtny przekrój poprzeczny, który zmienia się od największej przestrzeni przy wierzchołku albo otwartym końcu litery V do znacznie mniejszej przestrzeni przy spodzie albo zamkniętym końcu litery V. Przestrzeń przy spodzie albo zamkniętym końcu litery V jest mniejsza niż szerokość najmniejszej, przepuszczanej przez nią porcji szkła. Zapewnia to, że wszystkie porcje szkła powyżej szerokiego zakresu wielkości mogą przechodzić przez czerpak bez konieczności wymiany czerpaka w celu przystosowania do porcji o różnych wielkościach, zapewniając także jednocześnie, że żadna kropla w zakresie wyznaczonej wielkości nie będzie się stykać z dnem czerpaka i nie będzie stykać się z jakąkolwiek cieczą chłodzącą płynącą przez czerpak. Czerpak według niniejszego wynalazku może być ponadto wyposażony w leżący niżej powietrzny przewód rozgałęźny do wprowadzania do czerpaka sprężonego powietrza albo powietrza z dmuchawy przez otwory w czerpaku w celu wyrównania temperatur w różnych czerpakach stosowanych na każdej danej maszynie I.S., a przez to zapewnienia większą jednolitość czasów przybywania porcji szkła w korytkach prowadzących do różnych sekcji maszyny I.S. To powietrze chłodzące można także wykorzystać, jeżeli jest to konieczne, do częściowego unoszenia porcji szkła w czerpaku, i do skracania czasów wędrówki porcji szkła przez czerpak.
Czerpak można wyposażyć w leżący niżej kanał do przepływu cieczy chłodzącej, takiej jak woda, w celu bezpośredniego chłodzenia powierzchni czerpaka stykającej się z porcją szkła i zapobiegania w ten sposób termicznemu rozkładowi materiału, z którego jest odlany albo wykonany czerpak, oraz do zmniejszenia współczynnika tarcia pomiędzy porcjami szkła i powierzchniami czerpaka stykającymi się z porcjami. W każdym przypadku drogą właściwego chłodzenia czerpaka i bardzo gładkiego wykończenia powierzchni stykającej się z porcjami można uniknąć konieczności powlekania powierzchni czerpaka stykających się z porcjami szkła w celu zminimalizowania przenoszenia ciepła od porcji szkła do czerpaka w miarę jak porcje szkła wędrują przez czerpak.
Proponowane rozwiązanie eliminuje konieczność częstej wymiany czerpaków na maszynie I.S., gdy maszynę przystosowuje się do wytwarzania pojemników szklanych o różnej wielkości.
Przedmiot wynalazku jest opisany w przykładzie wykonania na podstawie rysunku na którym, fig. 1 przedstawia w widoku z przodu, w częściowym przekroju poprzecznym, wahliwy czerpak porcji szkła według wynalazku, fig. 2 - w widoku z góry czerpak porcji szkła z fig. 1, fig. 3 przedstawia w widoku końcowym część denną czerpaka porcji szkła z fig. 1 i 2, fig. 4 - czerpak w widoku w przekroju poprzecznym wzdłuż linii 4-4 oznaczonej na fig. 1, fig. 5 - czerpak w widoku w przekroju poprzecznym w kierunku strzał ki 5 z fig. 1, fig. 6 - czerpak w widoku w przekroju poprzecznym wzdł u ż linii 6-6 oznaczonej na fig. 5, fig. 7 - alternatywne rozwiązanie czerpaka porcji szkła według niniejszego wynalazku w widoku jak na fig. 1, fig. 8 przedstawia w widoku z góry czerpak porcji szkła z fig. 7, fig. 9 jest widokiem końcowym dna czerpaka porcji szkła z fig. 7 i 8, fig. 10 - czerpak w widoku w przekroju poprzecznym wzdłuż linii 10-10 oznaczonej na fig. 7, fig. 11 - czerpak w widoku w przekroju poprzecznym w kierunku strzałki 11 oznaczonej na fig. 7, fig. 12 przedstawia czerpak w widoku w przekroju poprzecznym wzdłuż linii 12-12 oznaczonej na fig. 11, a fig. 13 - w widoku schematycznym czerpak porcji szkła według niniejszego wynalazku przy przetwarzaniu porcji szkła o szeroko zmieniających się wielkościach.
Na figurach 1-6 przedstawiono czerpak porcji szkła, oznaczony ogólnie odnośnikiem liczbowym 20. Czerpak porcji szkła 20 może wahać się etapami, na przykład za pomocą znanego typu napędu. Czerpak 20 porcji szkła ma zakrzywiony człon 22, który przyjmuje pionowo spadające porcje szkła na swoim górnym końcu stanowiącym otwór wlotowy 22a szkła i sprowadza takie porcje ze
PL 200 253 B1 swojego dolnego końca stanowiącego otwór wylotowy 22b porcji szkła o nieznacznym nachyleniu do orientacji poziomej.
Zakrzywiony człon 22 jest przytwierdzony w miejscu pomiędzy końcami górnym i dolny do integralnego, rozciągającego się poprzecznie członu podporowego 24 i, jak widać na fig. 7 i 8, ma w przekroju poprzecznym wzdłuż swojej długości kształt litery V. Zakrzywiony człon 22 ma przeciwległą parę ramion 22c, 22d, które zakrzywiają się przy stopniowo zwiększających się promieniach krzywizny do góry i na zewnątrz od zaokrąglonej zatoki 22e. Przestrzeń pomiędzy wolnymi końcami ramion 22c, 22d jest większa niż szerokość największej porcji szkła w zakresie wielkości porcji przepuszczanych przez czerpak 20, a promień zatoki 22e jest mniejszy niż promień najmniejszej porcji szkła w takim zakresie tych wielkości, tak że wszystkie porcje szkła o takich wielkościach będą podparte w przeciwległych punktach na ramionach 22c, 22d, gdy przechodzą one przez czerpak 20 porcji szkła. W ten sposób nie będzie żadnego miejscowego oziębiania żadnej porcji szkła na skutek styczności z ciekłym chłodziwem płynącym przez czerpak 20 porcji szkła z urządzenia do odcinania porcji, które leży nad górnym końcem 22a członu 22.
Przewód rozgałęźny stanowiący człon podporowy 24 ma co najmniej jeden wlot gazowego medium chłodzącego, pokazany jako dwa takie wloty do wprowadzania powietrza albo innego gazu do elementów chłodzących 28, które są ułożone poniżej zatoki 22e członu 22. Gaz, który wprowadza się do przestrzeni elementu chłodzącego 28, można wykorzystać do bezpośredniego chłodzenia członu 22 i w takim przypadku jeden z wlotów czł onu podporowego 26 bę dzie wykorzystany jako wylot, a wzdłużnie rozciągająca się przegroda (nie pokazana) będzie rozciągać się na wię kszej części długości przestrzeni elementu chłodzącego 28, pomiędzy wlotami w członie podporowym 26, w celu kierowania chłodziwa do pary chłodzących kanałów, które są ze sobą połączone szeregowo. Alternatywnie i jak pokazano na fig. człon 22 może być wyposażony w wiele rozmieszczonych w pewnym odstępie otworów 30. Takie otwory umożliwią płynięcie gazowego chłodziwa z przestrzeni elementów chłodzących 28 do zetknięcia się z porcjami szkła przechodzącymi przez czerpak 20, chłodząc dalej człon 22 i unosząc całkowicie lub częściowo porcje szkł a przechodzą ce przez czerpak 20 oraz skracając przez to ich czasy przemieszczania do dolnego końca stanowiącego otwór wylotowy 22b członu 22. Człon 22 może być odlany z odpowiedniej żaroodpornej stali nierdzewnej albo aluminium i w takim przypadku człon podporowy 24 odlewa się korzystnie jako jedną całość z członem 22. Człon podporowy 24 i zakrzywiony czł on 22 czerpaka moż na wytwarzać takż e z oddzielnych elementów.
Czerpak porcji szkła według rozwiązania z fig. 7 - 12 jest oznaczony ogólnie odnośnikiem liczbowym 40 i z wyjątkiem tego, co pokazano dalej, czerpak 40 porcji szkła odpowiada pod względem konstrukcji i działania czerpakowi 20 porcji szkła. Stąd czerpak 40 porcji szkła ma zakrzywiony człon 42 z górnym otworem wlotowym 42a porcji 10 i dolnym końcem stanowią cym otwór wylotowy 42b porcji szkła. Jak przedstawiono na fig. 9 i 10, człon 42 ma w przekroju poprzecznym konfigurację w kształcie litery V o skierowanych do góry ramionach z zaokrągloną zatoką 42e, z której wystają do góry przeciwległe ramiona 42c, 42d. W związku z tym promień zatoki 42e jest mniejszy niż promień najmniejszej porcji szkła przepuszczanej przez czerpak 40 porcji szkła, a odstęp pomiędzy wolnymi końcami ramion 42c, 42d jest większy niż szerokość największej porcji szkła przepuszczanej przez czerpak 40 porcji szkła, tak że wszystkie porcje szkła w zakresie wielkości porcji szkła będą podparte w przeciwnych miejscach przez ramiona 42c, 42d i nie bę d ą stykać się z zatoką 42e, unikają c przez to miejscowego oziębiania przez jakiekolwiek chłodziwo urządzenia odcinającego, które może płynąć przez czerpak 40 porcji szkła. Człon 42, który ma połączony ze sobą człon podporowy 44, można odlewać z odpowiedniej żaroodpornej, nierdzewnej stali albo aluminium i w takim przypadku człon podporowy odlewa się korzystnie jako jedną całość z zakrzywionym członem 42. Zakrzywiony człon 42 i człon podporowy 44 mogą stanowić także oddzielne elementy. W każdym przypadku człon podporowy 44 jest wyposażony w otwór wlotowy chłodziwa 46a i otwór wylotowy chłodziwa 46b, przez które można przepuszczać wodę albo inne ciekłe chłodziwo do przestrzeń elementu chłodzącego 48 z pośrednim chłodzeniem powierzchni członu 42 stykającymi się z porcjami szkła. W związku z tym w przestrzeni elementu chł odzą cego 48 przewiduje się wzdł u ż nie rozcią gają c ą się przegrodę 48a w celu podzielenia jej na dwie równoległ e drogi przepływu wlotowego i powrotnego.
Na figurze 13 przedstawiono schematycznie działanie zarówno czerpaka 20 porcji szkła, jak i czerpaka porcji szkła 40, mającego zakrzywiony człon 52 taki jak cz łon 22 i 42 z fig. 1 i 7. Na fig. 13 w zakrzywionym czł onie 52 jest schematycznie oznaczona porcja szkł a, która na skutek kształ tu członu 52 jest styczna do ramion 52c, 52d członu 52 nie zależnie od swojej wielkości, dotyczy to największej porcji szkła G1 w zakresie wielkości porcji przechodzących przez człon 52, jak również z najmniejszą
PL 200 253 B1 porcją G2 w takim zakresie wielkości porcji. Zarówno porcje szkła G1, jak i G2, i wszystkie porcje pomiędzy wielkościami G1 i G2, są oparte o ścianki 52c, 52d w przeciwległych punktach podparcia L1, L2 dla porcji szkła G1 i L3, L4 dla porcji szkła G2 i żadna porcja szkła G1 ani porcja szkła G2 ani żadna porcja szkła pomiędzy wielkościami porcji G1, G2 nie styka się z zatoką 52e członu 52.
Ponieważ porcja szkła, albo duża porcja G1 albo mała porcja G2 lub każda pośrednia, jest podparta na swoich przeciwnych stronach przez każdy z zakrzywionych członów 22, 42, 52, to jest prawdopodobne, że będzie ona bardzo dokładnie wypośrodkowana względem linii środkowej korytka czerpaka, do którego jest podawana, co będzie wspomagać minimalizowanie strat z powodu tarcia i wyrównywać czasy wędrówki porcji szkła przez takie korytko.
Promień krzywizny R takich zakrzywionych członów 22, 42, 52 zwiększa się stopniowo w miarę jak zakrzywiony człon 22 albo 42 postępuje od swojego końca wlotowego do swojego końca wylotowego, przynajmniej aż do wejścia zakrzywionego członu do części prostej na ostatnich 15 cm do 17 cm swojej długości. Taka konfiguracja pomaga w utrzymaniu styczności porcji szkła z zakrzywionym członem, w miarę jak posuwa się ona przez zakrzywiony człon, w przeciwieństwie do odskakiwania jej wzdłuż zakrzywionego członu w czasie przechodzenia przez niego. Służy to wyrównywaniu czasów wędrówki porcji szkła przechodzących przez zakrzywiony człon i zapobieganiu zakleszczaniu się jakiejkolwiek porcji szkła pomiędzy bokami zakrzywionych członów, gdy osiadają one z powrotem z położenia zawieszenia w powietrzu względem zakrzywionego cz łonu.
W przypadku każdego zakrzywionego członu 22 z rozwiązania z fig. 1-6 i zakrzywionego członu 42 z rozwiązania z fig. 7-12 skierowana do góry powierzchnia ramion stykająca się z porcją szkła jest korzystnie bardzo gładka w celu uniknięcia konieczności wyposażenia każdej takiej powierzchni w powłokę . Ustalono, że do takiego celu będzie odpowiednie wykończenie powierzchni klasy 10 RMS.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Czerpak wahliwy do przenoszenia porcji stopionego szkła, z otworu wlotowego czerpaka do jego otworu wylotowego, znamienny tym, że czerpak (20, 40) mający wydłużoną postać, posiada zakrzywiony człon (22, 42, 52) w płaszczyźnie pionowej, która rozciąga się równolegle do wzdłużnej osi czerpaka (20, 40) od wyższego wzniesienia przy otworze wlotowym (22a, 42a) do niższego wzniesienia przy otworze wylotowym (22b, 42b), przy czym w przekroju poprzecznym człon (22, 42, 52) ma konfigurację, odpowiadającą literze V ze skierowanymi do góry ramionami i z przeciwległą parą ramion (22c, 22d; 42c, 42d; 52c, 52d), które są połączone na swoich dolnych końcach częścią w postaci zaokrąglonej zatoki (22e, 42e, 52e), przy czym górne, swobodne końce ramion (22c, 22d; 42c, 42d; 52c, 52d) są usytuowane względem siebie z odstępem większym niż szerokość największej porcji szkła (G1) w szerokim zakresie wymiaru porcji szkła (G1) przepuszczanych przez człon (22, 42, 52), zaś zatoka (22e, 42e, 52e) ma wewnętrzny promień krzywizny mniejszy niż najmniejszy wymiar porcji szkła (G2) w zakresie wymiarów porcji szkła.
  2. 2. Czerpak według zastrz. 1, znamienny tym, że ponadto zawiera przewód rozgałęźny stanowiący człon podporowy (24, 26, 28; 44 ,46, 48) leżący pod zakrzywionym członem (22, 42, 52), przy czym przewód rozgałęźny ma kanał chłodziwa do chłodzenia powierzchni ramion (22c, 22d) zakrzywionego członu (22, 42, 52).
  3. 3. Czerpak według zastrz. 2, znamienny tym, że na ramionach (22c, 22d) zakrzywionego członu (22) jest usytuowanych wiele małych otworów (30) stanowiących przejścia gazowego chłodziwa z przewodu rozgałęźnego poprzez ramiona (22c, 22d) członu (22).
  4. 4. Czerpak według zastrz. 1, znamienny tym, że wahliwy czerpak (20, 40) ma powierzchnię stykającą się z porcjami szkła (G1), która jest gładka i nie powleczona oraz zawiera elementy chłodzące (28, 48) pośredniego chłodzenia powierzchni stykającej się z porcjami szkła.
  5. 5. Czerpak według zastrz. 4, znamienny tym, że element pośredniego chłodzenia powierzchni stykającej się z porcjami szkła stanowi ułożony pod czerpakiem (40) element chłodzący (48) do cyrkulacji ciekłego chłodziwa poprzez czerpak (40) w położeniu pośredniego styku z powierzchnią stykającą się z porcjami szkła.
  6. 6. Czerpak według zastrz. 4, znamienny tym, że elementy pośredniego chłodzenia powierzchni stykającej się z porcjami szkła zawierają elementy chłodzące (28) leżące pod czerpakiem (20) i stanowiące elementy do cyrkulacji gazowego chłodziwa w pośrednim styku z powierzchnią stykającą się z porcjami szkł a.
    PL 200 253 B1
  7. 7. Czerpak według zastrz. 6, znamienny tym, że zawiera ponadto wiele otworów (30) stanowiących przejścia gazowego chłodziwa do elementów chłodzących usytuowanych pod czerpakiem (40), a nastę pnie do porcji szkła przechodzących przez czerpak (40) i stykających się z powierzchnią styku.
  8. 8. Czerpak według zastrz. 4 albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że powierzchnia stykająca się z porcjami szkła ma wykończenie powierzchni co najmniej klasy 10 RMS.
  9. 9. Czerpak według zastrz. 1, znamienny tym, że wydłużony człon (22, 42) ma w pobliżu otworu wlotowego (22a, 42a) wzdłuż wzdłużnej osi promień (R) krzywizny, mniejszy niż promień krzywizny wzdłuż wzdłużnej osi w pobliżu otworu wylotowego (22b, 42b), przy czym końcowa część wydłużonego członu (22, 42), bezpośrednio w kierunku otworu wylotowego jest prosta.
PL355733A 2001-08-30 2002-08-27 Czerpak wahliwy do przenoszenia porcji stopionego szkła PL200253B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/942,899 US6776011B2 (en) 2000-08-21 2001-08-30 Apparatus for conveying gobs of glass to a glass container forming machine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355733A1 PL355733A1 (en) 2003-03-10
PL200253B1 true PL200253B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=25478790

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355733A PL200253B1 (pl) 2001-08-30 2002-08-27 Czerpak wahliwy do przenoszenia porcji stopionego szkła

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6776011B2 (pl)
EP (1) EP1288168B1 (pl)
JP (2) JP4447825B2 (pl)
CN (1) CN1243675C (pl)
AR (1) AR036367A1 (pl)
AT (1) ATE314320T1 (pl)
AU (1) AU2002300772B2 (pl)
BR (1) BR0203435B1 (pl)
CA (1) CA2399845C (pl)
CO (1) CO5400111A1 (pl)
DE (1) DE60208277T2 (pl)
DK (1) DK1288168T3 (pl)
EE (1) EE04875B1 (pl)
ES (1) ES2254571T3 (pl)
HU (1) HU230178B1 (pl)
MX (1) MXPA02008455A (pl)
PE (1) PE20030529A1 (pl)
PL (1) PL200253B1 (pl)
RU (1) RU2296722C2 (pl)
ZA (1) ZA200206950B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2862960A1 (fr) * 2003-11-27 2005-06-03 Jacques Mathey Forme de goulottes utilisees pour le transport des paraisons destinees a la fabrication des flacons en verre
US8621008B2 (en) 2007-04-26 2013-12-31 Mcafee, Inc. System, method and computer program product for performing an action based on an aspect of an electronic mail message thread
US8199965B1 (en) 2007-08-17 2012-06-12 Mcafee, Inc. System, method, and computer program product for preventing image-related data loss
US20130276061A1 (en) 2007-09-05 2013-10-17 Gopi Krishna Chebiyyam System, method, and computer program product for preventing access to data with respect to a data access attempt associated with a remote data sharing session
US8893285B2 (en) 2008-03-14 2014-11-18 Mcafee, Inc. Securing data using integrated host-based data loss agent with encryption detection
US9077684B1 (en) 2008-08-06 2015-07-07 Mcafee, Inc. System, method, and computer program product for determining whether an electronic mail message is compliant with an etiquette policy
US20110197635A1 (en) * 2010-02-12 2011-08-18 Mcdermott Braden A Optimized Scoop for Improved Gob Shape
WO2013161884A1 (ja) * 2012-04-24 2013-10-31 日精エー・エス・ビー機械株式会社 プリフォーム供給装置
US11912608B2 (en) 2019-10-01 2024-02-27 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass manufacturing
EP4045975A4 (en) * 2019-10-15 2023-10-18 Emhart Glass S.A. CHUTE TO THERMALLY BALANCE THE LOADED PARISON TEMPERATURE

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1638593A (en) 1924-08-19 1927-08-09 Hartford Empire Co Method of and apparatus for conveying plastic glass
US1959328A (en) 1931-03-10 1934-05-22 Bartholomew Tracy Method for conveying molten slag
US3198616A (en) 1960-12-09 1965-08-03 Owens Illinois Glass Co Apparatus for conveying molten glass charges
US3340038A (en) 1964-09-21 1967-09-05 Owens Illinois Inc Gob chute with fluid flow means
US3650723A (en) 1969-03-12 1972-03-21 Corning Glass Works Glass gob delivery
US3721544A (en) * 1971-11-17 1973-03-20 Emhart Corp Molten glass gob distribution system
JPS5145114A (en) * 1974-10-16 1976-04-17 Nippon Electric Glass Co Garasuseikeiki niokeru gobushuuto
JPS58160232U (ja) * 1982-04-15 1983-10-25 東洋ガラス株式会社 スク−プ
US4529431A (en) 1983-10-28 1985-07-16 Owens-Illinois, Inc. Multiple gob delivery and reject mechanism
US4718933A (en) 1986-10-08 1988-01-12 Emhart Industries, Inc. Internally cooled gob chute
JPS63236718A (ja) * 1987-03-25 1988-10-03 Nabeya:Kk ガラス成形用デリバリ
US4772306A (en) 1987-10-13 1988-09-20 Owens-Illinois Glass Container Inc. Molten glass gob delivery system
IT1236745B (it) 1989-12-15 1993-03-31 Boscato & Dalla Fontana Perfezionamenti al distributore di gocce di vetro fuso nelle macchine formatrici di oggetti in vetro cavo.
DE4116593C1 (pl) 1991-05-22 1993-01-07 Fa. Hermann Heye, 3063 Obernkirchen, De
GB9206830D0 (en) 1992-03-28 1992-05-13 Emhart Glass Mach Invest Trough system
JP2549972B2 (ja) 1992-10-06 1996-10-30 東洋ガラス株式会社 製びん機のゴブ分配装置
GB9325781D0 (en) 1993-12-16 1994-02-16 Emhart Glass Mach Invest Trough assembly
DE19501762C2 (de) 1995-01-21 1997-04-30 Gps Glasprod Serv Gmbh Rinnenanordnung zur Überführung eines Glastropfens von einem Tropfenverteiler zu einer Vorform einer Glasmaschine
DE29508465U1 (de) 1995-05-26 1995-07-27 Heye Hermann Fa Rinneneinrichtung für eine I.S.-Glasformmaschine
DE19643108C2 (de) 1996-10-21 2000-01-13 Haver & Boecker Rinnensystem für eine Reihenmaschine zur Herstellung von Hohlglaskörpern
US6494061B1 (en) * 2000-08-21 2002-12-17 Owens-Brockway Glass Container Inc. Apparatus and method for conveying gobs of glass to a glass container forming machine

Also Published As

Publication number Publication date
PE20030529A1 (es) 2003-06-18
HUP0202778A2 (hu) 2003-04-28
JP4447825B2 (ja) 2010-04-07
EP1288168B1 (en) 2005-12-28
ES2254571T3 (es) 2006-06-16
JP5094820B2 (ja) 2012-12-12
BR0203435A (pt) 2004-05-25
ATE314320T1 (de) 2006-01-15
JP2010042997A (ja) 2010-02-25
HU0202778D0 (pl) 2002-10-28
MXPA02008455A (es) 2004-08-12
US20020046575A1 (en) 2002-04-25
DE60208277T2 (de) 2006-08-17
CN1243675C (zh) 2006-03-01
EE04875B1 (et) 2007-08-15
US6776011B2 (en) 2004-08-17
DK1288168T3 (da) 2006-04-10
CN1406888A (zh) 2003-04-02
HU230178B1 (hu) 2015-09-28
EE200200478A (et) 2003-04-15
BR0203435B1 (pt) 2011-12-27
CO5400111A1 (es) 2004-05-31
AR036367A1 (es) 2004-09-01
AU2002300772B2 (en) 2008-02-14
CA2399845A1 (en) 2003-02-28
PL355733A1 (en) 2003-03-10
EP1288168A1 (en) 2003-03-05
CA2399845C (en) 2008-03-11
ZA200206950B (en) 2003-04-30
DE60208277D1 (de) 2006-02-02
JP2003104732A (ja) 2003-04-09
RU2296722C2 (ru) 2007-04-10
HUP0202778A3 (en) 2012-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5094820B2 (ja) ガラス容器成形装置にガラスゴブを搬送するための装置及び方法
FI81331C (fi) Vaermeoeverfoeringsfoerfarande i en boejningsugn foer glasskivor och en boejningsugn.
ES2781457T3 (es) Procedimiento para el templado sin contacto homogéneo de superficies no infinitas por templar y aparato para ello
FI86164B (fi) Foerdelnings- och foerflyttningsanordning foer foerflyttning av artiklar till flera transportoerer.
US11035016B2 (en) System and method for improving quench air flow
EP0170510A1 (en) Transferring articles of glassware form a blow station to conveyor means
PT1391432E (pt) Aparelho para encurvamento e recozimento de painéis de vidro
EP0511272A1 (en) Cooling device for glass container forming machine
KR0145060B1 (ko) 룰러 반송된 유리판을 냉각하는 장치
EP3009410B1 (en) Cooling tube assembly for cooling of the interior of a glass container
EP1182171B1 (en) Apparatus and method for conveying gobs of glass to a glass container forming machine
US9791201B1 (en) Spiral chiller apparatus and method of chilling
JP7045320B2 (ja) ガラスリボンの製造方法及び装置
WO1998012926A1 (en) Device for the treatment of food products