PL199448B1 - Sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego - Google Patents

Sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego

Info

Publication number
PL199448B1
PL199448B1 PL347354A PL34735401A PL199448B1 PL 199448 B1 PL199448 B1 PL 199448B1 PL 347354 A PL347354 A PL 347354A PL 34735401 A PL34735401 A PL 34735401A PL 199448 B1 PL199448 B1 PL 199448B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
parts
milk
fat
binder
weight
Prior art date
Application number
PL347354A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347354A1 (en
Inventor
Dhan Pal Sirohi
Birgit Sievert
Jean-Jacques Desjardins
Gilbert Geoffroy
Original Assignee
Nestle Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nestle Sa filed Critical Nestle Sa
Publication of PL347354A1 publication Critical patent/PL347354A1/xx
Publication of PL199448B1 publication Critical patent/PL199448B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L7/00Cereal-derived products; Malt products; Preparation or treatment thereof
    • A23L7/10Cereal-derived products
    • A23L7/161Puffed cereals, e.g. popcorn or puffed rice
    • A23L7/165Preparation of puffed cereals involving preparation of meal or dough as an intermediate step
    • A23L7/17Preparation of puffed cereals involving preparation of meal or dough as an intermediate step by extrusion
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L7/00Cereal-derived products; Malt products; Preparation or treatment thereof
    • A23L7/10Cereal-derived products
    • A23L7/117Flakes or other shapes of ready-to-eat type; Semi-finished or partly-finished products therefor
    • A23L7/126Snacks or the like obtained by binding, shaping or compacting together cereal grains or cereal pieces, e.g. cereal bars
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23PSHAPING OR WORKING OF FOODSTUFFS, NOT FULLY COVERED BY A SINGLE OTHER SUBCLASS
    • A23P10/00Shaping or working of foodstuffs characterised by the products
    • A23P10/20Agglomerating; Granulating; Tabletting
    • A23P10/28Tabletting; Making food bars by compression of a dry powdered mixture

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Grain Derivatives (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Cereal-Derived Products (AREA)
  • Noodles (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)
  • Fish Paste Products (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania gotowego do spo zycia batonu zywno sciowego polegaj acy na przygoto- wywaniu mieszanki cz astek jednego lub wi ecej ni z jednego pod loza z gotowanego zbo za, g lównie zawieraj acego materia ly amylozowe i ewentualnie sta le sk ladniki mleka, mieszaniu suchej mie- szanki z lepiszczem, g lównie zawieraj acym cukry, sta le sk ladniki mleka, substancje utrzymuj ace wilgo c i t luszcz, oraz formowaniu tak otrzymanej masy w kszta lt batonu. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego.
Opis patentowy Stanów Zjednoczonych Ameryki US-4650685 (na rzecz Persson i in.) ujawnia ciastko zawierające zaglomerowane granule wytłaczanego z gotowaniem podłoża pokrytego lepiszczem, podłoże zawiera od 40 do 80 części wagowych mąki zbożowej, do 20 części sacharozy i od 0,5 do 3 części oleju lub tłuszczu i lepiszcze zawierające od 8 do 30 części wagowych sacharozy i/lub mieszanki glukozy i jej polimerów.
Publikacja patentowa WO 89/04121 (na rzecz HEINZ SCHAAF OHG) ujawnia sposób wytwarzania produktów zbożowych (cereals) przez wytłaczanie z gotowaniem mieszanki materiału zbożowego, warzyw i/lub owoców z częścią ilości cukru i mleka, cięcie ekspandowanej liny mieszanki wytłaczanej z gotowaniem na kawałki o dużej powierzchni, spryskiwanie wodną zawiesiną cukru i mleka na świeżo pocięte, gorące i wilgotne kawałki, powlekanie nawilżonych kawałków pozostałą częścią składników w postaci proszku i suszenie powleczonych kawałków.
Celem wynalazku jest dostarczenie sposobu wytwarzania batonu żywnościowego do bezpośredniego spożycia głównie zawierającego materiał amylozowy, cukry i ewentualnie stałe składniki mleka, który jest wartościowy pod względem żywieniowym i który ma miękką teksturę, ale zachowuje kruchość produktu zbożowego.
Baton żywnościowy do bezpośredniego spożycia wytwarzany według wynalazku składa się z zaglomerowanych cząstek jednego lub wię cej niż jednego gotowanego podł o ż a zboż owego, gł ównie zawierającego materiały amylozowe i ewentualnie stałe składniki mleka, które są pokryte lepiszczem głównie zawierającym cukry, stałe składniki mleka, substancje utrzymujące wilgoć i tłuszcz.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego, polegający na przygotowywaniu mieszanki cząstek jednego lub więcej niż jednego podłoża z gotowanego zboża głównie zawierającego materiały amylozowe i ewentualnie stałe składniki mleka, mieszaniu suchej mieszanki z lepiszczem głównie zawierającym cukry, stałe składniki mleka, substancje utrzymujące wilgoć i tłuszcz, oraz formowaniu tak otrzymanej masy w kształt batonu, w którym jako cząstki podłoża z gotowanego zboża stosuje się gotowane-wytłaczane-ekspandowane zboża, wytworzone przez gotowaniewytłaczanie-ekspandowanie w temperaturze 120 do 170°C, pod ciśnieniem 40 - 160 x 102 kPa, w ciągu 5 do 50 sekund, mieszanki zawierającej, w częściach wagowych, do 27,5 części nietłuszczowych stałych składników mleka, do 12,5 części tłuszczu mleka i/lub tłuszczu roślinnego, od 50 do 90 części materiału amylozowego, do 12 części cukrów i wodę dodaną do zawartości wody od 11 do 19% wagowych mieszanki, przez co otrzymuje się linę termoplastycznej masy o porowatej teksturze, następnie tnie się powyższą linę na kawałki i suszy, a następnie wysuszone kawałki powleka się roztworem cukru i ponownie suszy.
Korzystnie, roztwór cukru zawiera od 50 do 60% cukru, od 3 do 10% dekstrozy, od 0,5 do 1,5% oleju i od 10 do 40% wody.
Korzystnie, lepiszcze zawiera w częściach wagowych, od 10 do 70 części cukrów, od 5 do 30 części substancji utrzymujących wilgoć, od 5,5 do 27,5 części nietłuszczowych stałych składników mleka, od 10 do 35 części tłuszczu mleka i/lub roślinnego tłuszczu, do 10 części proszku kakao, do 5 części emulgatora i wod ę dodaną do zawartoś ci wody od 5 do 15%.
Ponadto korzystnie ewentualne stałe składniki mleka wprowadza się do lepiszcza w postaci świeżego mleka, skondensowanego mleka i/lub mleka w proszku, a lepiszcze zawiera skondensowane słodzone mleko w ilości od 20 do 45 części wagowych.
Szczególnie korzystnie lepiszcze wytwarza się przez mieszanie składników w zbiorniku z podwójnymi ścianami, z jednoczesnym ogrzewaniem od 105 do 117°C, przy czym mieszaninę zatęża się do zawartości suchej masy od 80 do 95% i następne studzenie do temperatury od 33 do 80°C.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że tym sposobem można wytworzyć baton żywnościowy, który nadaje się do bezpośredniego spożycia, mianowicie może być skonsumowany przez schrupanie w takim stanie w jakim jest, który jest wartościowy pod względem żywieniowym i który ma miękką teksturę, ale zachowuje kruchość produktu zbożowego.
W kontekś cie niniejszego wynalazku wyraż enie „wartoś ciowy pod wzglę dem ż ywieniowym” można rozumieć jako określenie batona żywnościowego na bazie materiałów amylozowych i cukru zwłaszcza zawierającego, w % wagowych, od 5,5 do 27,5% stałych nie tłuszczowych składników mleka i od 2,5 do 25% tłuszczu mleka i/lub tłuszczu roślinnego, to znaczy batonu żywnościowego na bazie materiałów amylozowych i cukru, który jest bogaty w białko mleka i wapń.
PL 199 448 B1
Jednak, jako całość, poza względnie małą ilością każdej z następujących substancji: resztkowa woda, popiół, włókna żywieniowe, witaminy i minerały, baton żywnościowy według wynalazku może generalnie zawierać, w % wagowych, na przykład od około 4 do 12% białka, od około 50 do 80% dostępnego węglowodanu i od około 2,5 do 25% tłuszczu.
Wyrażenie „ma miękką teksturę, ale zachowuje kruchość produktu zbożowego” oznacza, że w batonie cząstki zboż owe są kruche, podczas gdy lepiszcze, czyli faza ci ą g ł a batonu jest mi ę kka.
Wyrażenie „cząstki podłoża z gotowanego zboża” obejmuje dowolny rodzaj zboża w postaci kawałków, tak jak na przykład zboża walcowane, ziarna wydmuchiwane z armatki, płatki zbożowe i/lub zboża wytłaczane z gotowaniem.
Określenie „baton żywnościowy” oznacza „produkt żywnościowy mający masywny kształt, który może być jedzony z ręki” nie występują ograniczenia co do wyboru kształtu; baton może być, na przykład w kształcie pręta, jak też pałeczki, kuli, serca, gwiazdy, niedźwiedzia lub banana.
Baton żywnościowy wytwarzany według wynalazku może ponadto zawierać na przykład do 3% dodatkowego wapnia, korzystnie w postaci węglanu wapnia lub wapnia z mleka, obok wapnia już występującego w nietłuszczowych stałych składnikach mleka.
Baton żywnościowy może ponadto zawierać na przykład dodane witaminy, minerały i/lub źródło dietetycznych włókien.
Stałe składniki mleka można wprowadzać do batonu żywnościowego na przykład w dwóch częściach, gdy pierwszą część wprowadza się do podłoża z gotowanego zboża, a drugą część wprowadza się do lepiszcza, albo też w jednej części wprowadzanej do lepiszcza.
Nietłuszczowe stałe składniki mleka w wytłaczanym z gotowaniem podłożu mogą być, na przykład sproszkowanym odtłuszczonym mlekiem.
Stałe składniki mleka w lepiszczu mogą być, na przykład stałymi składnikami mleka ze świeżego mleka, stałymi składnikami z kondensowanego mleka i/lub mleka w proszku.
Tłuszcz mleka i/lub tłuszcz roślinny może być, na przykład olejem maślanym i/lub tłuszczem roślinnym takim jak częściowo uwodorniony olej słonecznikowy lub tłuszcz z nasion rzepaku mający temperaturę topnienia od 33 do 39°C.
Materiał amylozowy może być, na przykład mąką zbożową, skrobią i/lub maltodekstryną.
Mąką zbożowa może być, na przykład mąką z pszenicy, jęczmienia, owsa, ryżu i/lub kukurydzy.
Skrobia może być, na przykład naturalną skrobią z pszenicy, jęczmienia, ryżu i/lub kukurydzy, zwłaszcza wysokoamylozową skrobią.
Cukrami mogą być, na przykład sacharoza, dekstroza, fruktoza, syrop glukozowy, cukier inwertowany i/lub syrop maltozowy w postaci suchej lub ciekłej .
Możliwym źródłem materiału włóknistego mogą być, na przykład otręby zbożowe.
Obok cukrów i stałych składników mleka lepiszcze zawiera substancje pochłaniające wilgoć i może ponadto zawierać na przykład emulgatory.
Substancjami utrzymującymi wilgoć mogą być, na przykład gliceryna i/lub sorbit.
Emulgatorem może być, na przykład jeden lub więcej niż jeden mono- lub digliceryd jadalnego kwasu tłuszczowego, zwłaszcza pochodzenia roślinnego lub lecytyna.
W celu przedłużenia trwałości do batonu mogą być również dodawane naturalne i/lub sztuczne przeciwutleniacze, takie jak na przykład tokoferole, BHA, BHT i ich mieszaniny.
Jak wyżej podano sposób wytwarzania batonu żywnościowego do bezpośredniego spożycia według wynalazku polega na wytwarzaniu suchej mieszanki cząstek jednego lub więcej niż jednego podłoża z gotowanego zboża głównie zawierającego materiały amylozowe i stałe składniki mleka, mieszaniu suchej mieszanki z lepiszczem głównie zawierającym cukry, stałe składniki mleka, substancje pochłaniające wilgoć i tłuszcz oraz formowaniu tak otrzymanej masy w kształt batonu.
Wytwarzanie cząstek podłoża z gotowanego zboża
Cząstkami podłoża z gotowanego zboża mogą być dowolne znane fachowcom w tej dziedzinie takie jak na przykład zboża walcowane, nasiona wydmuchiwane z armatki, płatki zbożowe i/lub zboża wytłaczane z gotowaniem.
Walcowane zboża mogą być wytwarzane, na przykład przez gotowanie ziaren (całych lub grysu) z cieczą zawierającą cukier, słód, sól i witaminy, częściowe suszenie, walcowanie i płatkowanie.
Ziarna wydmuchiwane z armatki mogą być wytwarzane na przykład przez dmuchanie całych ziaren pszenicy lub ryżu z armatki lub w piecu.
PL 199 448 B1
Płatki zbożowe mogą być wytwarzane na przykład przez gotowanie zbożowego grysu lub ziaren z cieczą, formowanie peletek z tak otrzymanej gotowanej masy, walcowanie, opiekanie i ewentualnie pokrywanie ich cukrem.
Zboża wytłaczane z gotowaniem mogą być wytwarzane na przykład przez gotowanie-wytłaczanie-ekspandowanie mieszaniny głównie zawierającej materiały amylozowe i ewentualnie stałe składniki mleka, tak otrzymując linę z termoplastycznej masy o porowatej teksturze, cięcie liny na kawałki i ewentualnie pokrywanie ich cukrem.
Korzystne zboża gotowane-wytłaczane-ekspandowane mogą być wytwarzane przez gotowanie-wytłaczanie-ekspandowanie w temperaturze 120 do 170°C pod ciśnieniem 40 do 160 x 102 kPa przez 5 do 50 sekund mieszaniny zawierającej, w częściach wagowych, do 27,5 części nietłuszczowych stałych składników mleka, do 12,5 części tłuszczu mleka i/lub tłuszczu roślinnego, od 50 do 90 części materiału amylozowego, do 12 części cukrów i dodanej wody do zawartości wody od 11 do 19% wagowych mieszanki, tak otrzymuje się linę termoplastycznej masy o porowatej teksturze, cięcie liny na kawałki i ewentualnie suszenie.
Mieszanka może być przygotowana przez zmieszanie najpierw proszkowych składników dla otrzymania suchej mieszanki, a następnie zmieszanie razem suchej mieszanki i ciekłych lub płynnych składników.
Ten etap mieszania może być prowadzony na przykład w pierwszej sekcji mieszającej tradycyjnej wytłaczarki do produktów spożywczych, zwłaszcza dwuślimakowej wytłaczarki.
Gotowanie mieszanki może być następnie prowadzone w kolejnych sekcjach wytłaczarki, gdzie mieszanka jest ogrzewana, prasowana i mieszana ze ścinaniem tak, że tworzy się gotowana plastyczna masa.
Termoplastyczna masa może być wytłaczana przez przepychanie jej przez wytłaczarkę ślimakową lub dwuślimakową przez otwory w dyszy zamocowanej na końcu wytłaczarki.
Dysza może mieć na przykład jeden lub więcej okrągły otwór o średnicy od 2 do 5 mm.
Termoplastyczna masa może być ekspandowana, na przykład przez wytłaczanie jej przez dyszę do otwartej przestrzeni o temperaturze otoczenia i ciśnieniu atmosferycznym.
Woda jest tracona w postaci strumienia pary uciekającego z termoplastycznej masy podczas ekspandowania tak, że otrzymana lina ma porowatą teksturę i może mieć zawartość wody, na przykład od 5 do mniej niż 11%.
Cięcie na kawałki tak otrzymanej liny ekspandowanej plastycznej masy może być prowadzone na przykład dwoma lub więcej niż dwoma ostrzami obrotowej krajalnicy umieszczone] w sąsiedztwie otworów dyszy.
Suszenie kawałków może być prowadzone, na przykład gorącym powietrzem na suszarce taśmowej.
Korzystnie wysuszone kawałki są następnie pokrywane roztworem cukru i ponownie suszone. Etap powlekania może być prowadzony, na przykład w bębnie gdzie roztwór cukru może być natryskiwany na bębnowane kawałki.
Roztwór cukru może zawierać od 50 do 60% cukru, od 3 do 10% dekstrozy, od 0,5 do 1,5% oleju i od 10 do 40%, zwłaszcza od 25 do 35% wody. Może również zawierać na przykład proszek kakao, chlorek sodu i aromat.
Ilość stosowanego roztworu cukru może być taka że proporcja wagowa powłoki na pokrytych kawałkach wynosi od 10 dc 40%, korzystnie od 15 do 25%.
Pokryte kawałki mogą być następnie dosuszane do końcowej zawartości wody 3% lub poniżej, korzystnie 2% lub poniżej.
Jako całość, lepiszcze może zawierać, w częściach wagowych, na przykład od 10 do 70 części cukrów, od 5 do 30 części substancji pochłaniających wilgoć, od 5,5 do 27,5 części nietłuszczowych stałych składników mleka, od 10 do 35 części tłuszczu mleka i/lub tłuszczu roślinnego, do 10 części proszku kakao, do 5 części emulgatora i wodę dodaną do zawartości wody od 5 do 15%.
Lepiszcze może być wytwarzane przez zmieszanie jego suchych składników w sproszkowanej postaci z jego płynnymi składnikami w ciekłej postaci.
Ewentualne stałe składniki mleka mogą być wprowadzane do lepiszcza, na przykład w postaci świeżego mleka, skondensowanego mleka i/lub proszku mleka.
Woda może być dodawana, na przykład jako taka, jako woda zawarta w skondensowanym mleku lub jako woda zawarta w świeżym mleku.
Cukier może być dodawany, na przykład jako taki, i/lub jako cukier zawarty w słodzonym skondensowanym mleku.
Korzystnie lepiszcze zawiera skondensowane słodzone mleko, na przykład w ilości od 20 do 45 części wagowych. W tym przypadku lepiszcze może być wytwarzane, na przykład przez mieszanie
PL 199 448 B1 składników w zbiorniku z podwójnymi ścianami gdzie przy ogrzewaniu do temperatury od 105 do 117°C zatęża się mieszaninę do zawartości suchej masy od 80 do 95%, korzystnie od 90 do 92%, a nastę pnie chł odzenie do temperatury od 33 do 80°C.
Mieszanie cząstek i lepiszcza
Sucha mieszanka cząstek może być wytworzona i zmieszana z lepiszczem w stanie płynnym, mianowicie w temperaturze w której składniki tłuszczowe są w stanie płynnym, zwłaszcza w temperaturze, na przykład od 33 do 80°C.
Mieszanie cząstek i lepiszcza może być prowadzone w dowolnym urządzeniu do łagodnego, zwłaszcza ciągłego mieszania, które nie niszczy cząstek zboża, takim jak na przykład w mieszalniku ślimakowym typu sprężyny śrubowej z osiową dyszą skraplającą, w bębnie do powlekania lub mieszalniku panwiowym.
Sucha mieszanka i lepiszcze mogą być mieszane w stosunku około 40 do 70 części wagowych suchej mieszanki i około 60 do 30 części wagowych lepiszcza, przy czym ewentualnie dodaje się do niej, na przykład dodatkowe zboża, owoce o odpowiedniej aktywności wody (Aw) lub orzechy.
Tak otrzymana masa korzystnie ma Aw od 0,1 do 0,5 (zawartość wody od 1 do 7%), a bardziej korzystnie Aw wynosi od 0,1 do 0,3 (zawartość wody od 1 do 3%).
Kształtowanie batonu
Płynna masa otrzymana jak wyżej opisano może być formowana w kształt batonu, na przykład przez kształtowanie w arkusz i cięcie, kształtowanie w arkusz i formowanie, formowanie lub prasowanie przez otwór i cięcie.
Baton żywnościowy do bezpośredniego spożycia może być następnie powlekany słodką powłoką taką jak, na przykład powłoka czekoladowa lub powłoką przypominającą białą czekoladę, taką jak mieszanka mleka w proszku i tłuszczu. Tak otrzymany pokryty powłoką baton może być następnie wykańczany przez dekorowanie w typowy, w dziedzinie wyrobów cukierniczych, sposób.
Baton żywnościowy do bezpośredniego spożycia może być kondycjonowany w opakowaniu zapewniającym mu ochronę przed wilgocią, takim jak na przykład opakowanie zrobione z błony z folią aluminiową albo metalizowana folią.
Poniższe przykłady podano dla ilustracji wykonań batona żywnościowego do bezpośredniego spożycia oraz sposobu jego wytwarzania według wynalazku. Części i procenty podano wagowo .
P r z y k ł a d 1
Dla wytworzenia batona żywnościowego do bezpośredniego spożycia zawierającego cząstki podłoża z wytłaczanej z gotowaniem pszenicy, najpierw przygotowano mieszankę o następującym składzie (w częściach, z wyjątkiem dodanej wody):
mąka pszenna 41 skrobia pszenna 18 mąka owsiana 9 otręby owsiane 9 węglan wapnia 0,5 woda, dodana do zawartości wody 19%
Dla wytworzenia mieszanki najpierw miesza się proszki do otrzymania suchej mieszanki. Suchą mieszankę i dodaną wodę następnie miesza się razem w wytłaczarce. Mieszankę otrzymaną tym sposobem poddaje się gotowaniu-wytłaczaniu-ekspandowaniu za pomocą dwuślimakowej wytłaczarki BC-45H typ CLEXTRAL mającej średnicę ślimaka 55 mm, a całkowitą długość obszaru obróbki 800 mm.
Gotowanie-wytłaczanie prowadzono w temperaturze 150°C pod ciśnieniem 100 x 102 kPa przez 30 sekund, dwa współpracujące ślimaki obracały się z szybkością 300 obrotów na minutę. Otrzymaną tym sposobem gotowaną masę termoplastyczną wytłacza się przez dyszę mającą osiem okrągłych otworów o średnicy 3 mm.
Termoplastyczną masę wytłoczoną do otaczającego powietrza natychmiast tnie się dwoma nożami obrotowej krajalnicy umieszczonej w sąsiedztwie otworów, pracującą z szybkością 2000 obrotów na minutę.
Cząstki podłoża z gotowanej-wytłaczanej-ekspandowanej pszenicy otrzymane tym sposobem ekspandowano po pocięciu tak, że miały około 5 mm średnicy. Miały one zawartość wody 10,6%.
Następnie cząstki suszy się gorącym powietrzem na taśmowej suszarce do resztkowej zawartości wody 2,9%.
Wysuszone kawałki pokrywa się roztworem cukru w bębnie.
Roztwór cukru zawierał 59% cukru, 10% dekstrozy, 1% oleju i 30% wody.
Stosowano ilość roztworu cukru taką że proporcja wagowa powłoki do pokrytych kawałków wynosiła 20%.
PL 199 448 B1
Pokryte kawałki następnie dosuszano do resztkowej zawartości wody 2%. Przygotowano lepiszcze o następującym składzie (części):
proszek odtłuszczonego mleka 12,5 syrop glukozy 9,4 syrop sorbitu 7,2 cukier inwertowany 11,5 skondensowane mleko słodzone (29% wody, 43% cukru) 33,5 chlorek sodu 0,3 uwodarniany tłuszcz roślinny (temperatura topnienia 39°C) 13,4 mieszanka roślinnych mono- i diglicerydów 0,6 gliceryna 6,7 woda 5,0
Dla wytworzenia lepiszcza składniki miesza się razem w zbiorniku z podwójnymi ścianami, gdzie przy ogrzewaniu do 114°C zatęża się mieszankę do zawartości suchej masy 91%. Następnie lepiszcze chłodzi się do temperatury 75°C.
części cząstek podłoża z gotowanej-wytłaczanej pszenicy i 50 części lepiszcza miesza się łagodnie za pomocą mieszalnika typu sprężyny śrubowej.
Tak otrzymaną masę formuje się w kształt batonu przez formowanie arkusza o grubości 1 cm i cię cie pojedynczych batonów o 3 cm szerokoś ci i 10 cm dł ugoś ci.
Batony miały zawartość wody 5,3% i wartość Aw 0,35.
Batony miały miękką teksturę przy czym zachowywały kruchość podłoża z gotowanej-wytłaczanej-ekspandowanej pszenicy. Miały apetyczny smak i mogły być jedzone jako takie. Były wartościowe pod względem żywieniowym, każdy pojedynczy baton przedstawiał sobą pełny posiłek.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego, polegający na przygotowywaniu mieszanki cząstek jednego lub więcej niż jednego podłoża z gotowanego zboża głównie zawierającego materiały amylozowe i ewentualnie stałe składniki mleka, mieszaniu suchej mieszanki z lepiszczem głównie zawierającym cukry, stałe składniki mleka, substancje utrzymujące wilgoć i tłuszcz, oraz formowaniu tak otrzymanej masy w kształt batonu, znamienny tym, że jako cząstki podłoża z gotowanego zboża stosuje się gotowane-wytłaczane-ekspandowane zboża, wytworzone przez gotowanie-wytłaczanie-ekspandowanie w temperaturze 120 do 170°C, pod ciśnieniem 40 - 160 x 102 kPa, w ciągu 5 do 50 sekund, mieszanki zawierającej, w częściach wagowych, do 27,5 części nietłuszczowych stałych składników mleka, do 12,5 części tłuszczu mleka i/lub tłuszczu roślinnego, od 50 do 90 części materiału amylozowego, do 12 części cukrów i wodę dodaną do zawartości wody od 11 do 19% wagowych mieszanki, przez co otrzymuje się linę termoplastycznej masy o porowatej teksturze, następnie tnie się powyższą linę na kawałki i suszy, a następnie wysuszone kawałki powleka się roztworem cukru i ponownie suszy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwór cukru zawiera od 50 do 60% cukru, od 3 do 10% dekstrozy, od 0,5 do 1,5% oleju i od 10 do 40% wody.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że lepiszcze zawiera w częściach wagowych, od 10 do 70 części cukrów, od 5 do 30 części substancji utrzymujących wilgoć, od 5,5 do 27,5 części nietłuszczowych stałych składników mleka, od 10 do 35 części tłuszczu mleka i/lub roślinnego tłuszczu, do 10 części proszku kakao, do 5 części emulgatora i wodę dodaną do zawartości wody od 5 do 15%.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że ewentualne stałe składniki mleka wprowadza się do lepiszcza w postaci świeżego mleka, skondensowanego mleka i/lub mleka w proszku, a lepiszcze zawiera skondensowane słodzone mleko w ilości od 20 do 45 części wagowych.
  5. 5. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że lepiszcze wytwarza się przez mieszanie składników w zbiorniku z podwójnymi ścianami, z jednoczesnym ogrzewaniem od 105 do 117°C, przy czym mieszaninę zatęża się do zawartości suchej masy od 80 do 95% i następne studzenie do temperatury od 33 do 80°C.
PL347354A 2000-05-01 2001-04-30 Sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego PL199448B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00201548A EP1151676B1 (en) 2000-05-01 2000-05-01 Process for manufacturing a cereal bar

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347354A1 PL347354A1 (en) 2001-11-05
PL199448B1 true PL199448B1 (pl) 2008-09-30

Family

ID=8171431

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347354A PL199448B1 (pl) 2000-05-01 2001-04-30 Sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego

Country Status (19)

Country Link
US (2) US20020039608A1 (pl)
EP (1) EP1151676B1 (pl)
JP (1) JP3494629B2 (pl)
KR (1) KR20010100946A (pl)
AT (1) ATE414427T1 (pl)
AU (1) AU783754B2 (pl)
BR (1) BR0101673B1 (pl)
CA (1) CA2341125C (pl)
CY (1) CY1108723T1 (pl)
DE (1) DE60040843D1 (pl)
ES (1) ES2315220T3 (pl)
ID (1) ID30002A (pl)
IL (1) IL141889A (pl)
MY (1) MY127268A (pl)
NZ (1) NZ510790A (pl)
PL (1) PL199448B1 (pl)
PT (1) PT1151676E (pl)
SG (1) SG100660A1 (pl)
SI (1) SI1151676T1 (pl)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6667068B2 (en) * 2001-01-29 2003-12-23 Kraft Foods Holdings, Inc. Method for preparing solid milk product
EP1283012A1 (fr) * 2001-08-09 2003-02-12 Société des Produits Nestlé S.A. Biscuit pour confiserie glacée
US20030044492A1 (en) * 2001-08-31 2003-03-06 Knigge Wayne I Package and method
US20040166206A1 (en) * 2003-02-25 2004-08-26 Archibald William E. Vacuum packaged food products and methods of making same
US7244457B2 (en) * 2002-12-13 2007-07-17 Quaker Oats Company Food products of reduced density and increased perceived sweetness and process of production
US7037551B2 (en) * 2003-09-05 2006-05-02 Frito-Lay North America, Inc. Extruded granola process
US7288275B2 (en) * 2004-01-08 2007-10-30 T.F.H. Publications, Inc Apparatus and process for forming pet treats
AU2005261876B2 (en) * 2004-07-09 2011-10-27 Nestec S.A. Sintered powder confection
US7629008B2 (en) * 2005-11-07 2009-12-08 Kraft Foods Global Brands Llc Low-calorie whole grain cereal bar
US7794774B2 (en) 2005-11-07 2010-09-14 The Quaker Oats Company Long shelf-life high moisture content cereal products
US7875303B2 (en) * 2006-03-31 2011-01-25 Kraft Foods Global Brands Llc Protein system and food products including same
US8110231B2 (en) 2006-04-10 2012-02-07 Kraft Foods Global Brands Llc Methods for making improved texture cereal bars
DK176444B1 (da) * 2006-07-14 2008-02-25 Kim Jacobsen Fremgangsmåde til fremstilling af popkorn-konfekture og maskine til anvendelse ved fremgangsmåden
TW200820913A (en) * 2006-08-25 2008-05-16 Martek Biosciences Corp Food fortification with polyunsaturated fatty acids
EP1997388A1 (en) * 2007-06-01 2008-12-03 Nestec S.A. A cereal molded snack
JP4850232B2 (ja) * 2008-12-05 2012-01-11 日本製粉株式会社 剥皮焙煎小麦粒を使用したおこし様食品
US20100272875A1 (en) * 2009-04-24 2010-10-28 Monsanto Technology Llc Omega-3 enriched cereal, granola, and snack bars
US9326538B2 (en) 2010-04-07 2016-05-03 Kraft Foods Group Brands Llc Intermediate moisture bar using a dairy-based binder
IT1402991B1 (it) * 2010-11-12 2013-09-27 Soremartec Sa Prodotto alimentare a base di grani di cereali, includente un ripieno
US9232807B2 (en) 2011-09-30 2016-01-12 Kraft Foods Group Brands Llc Dairy-based foods having high levels of lactose
US8877277B2 (en) * 2011-11-29 2014-11-04 Frito-Lay North America, Inc. Supercritical fluid extrusion method, apparatus and system for making a food product
CN103651664A (zh) * 2012-08-31 2014-03-26 黄馨莹 一种小麦麸皮营养棒及其加工工艺
EP3200621B1 (fr) * 2014-09-29 2019-04-10 Compagnie D'Exploitation Des Services Auxiliaires Aliment therapeutique pret a l'emploi et son procede de fabrication
EP3229599A1 (en) 2014-12-09 2017-10-18 Nestec S.A. Milk- based extruded snack
US11470854B2 (en) 2015-06-04 2022-10-18 General Mills, Inc. Process of providing a cooked caramel slurry for coating
CA2999880A1 (en) * 2015-09-24 2017-03-30 Bartendr Ventures Llc Systems and methods of forming single serve edible food bar
EP3260419B1 (en) * 2016-06-24 2018-08-15 Omya International AG Surface-reacted calcium carbonate as extrusion aid
CN107397206A (zh) * 2017-08-10 2017-11-28 无锡赞匠生物科技有限公司 一种粘结用粉及其制备方法以及粘结类食品的制备方法
US11102998B1 (en) 2017-08-25 2021-08-31 The Hershey Company Binders and methods of making and using the same
WO2020045052A1 (ja) 2018-08-28 2020-03-05 株式会社Mizkan Holdings 不溶性食物繊維含有固体状食品組成物及びその製造方法

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2437150A (en) * 1944-09-16 1948-03-02 Isadore A Berg Compressed cereal
US2824806A (en) * 1953-08-27 1958-02-25 Samuel A Matz Process for manufacturing compressed cereal bars
US3431112A (en) * 1965-02-15 1969-03-04 Pillsbury Co Food bar and method for making
US3903308A (en) * 1973-09-04 1975-09-02 Vernon H Ode Food bar and method of making
US4152463A (en) * 1976-08-02 1979-05-01 The Quaker Oats Company Highly nutritious, protein and vitamin enriched food bar
US4038423A (en) * 1976-08-02 1977-07-26 The Quaker Oats Company Food bar
US4451488A (en) * 1981-06-22 1984-05-29 The Quaker Oats Company Food bar
KR930019125A (ko) * 1992-03-21 1993-10-18 김재신 체다치즈 야채핫도그
ES2195081T3 (es) 1997-10-07 2003-12-01 Nestle Sa Tentempie recubiereto comprediendo 8-16% de solidos de leche.
ATE241286T1 (de) * 1998-02-24 2003-06-15 Arla Foods Amba Verwendung von t-tagatose als praebiotischen nahrungsmittelzusatz
CA2366666A1 (en) * 1999-03-24 2000-09-28 Societe Des Produits Nestle S.A. Cereal bar with high milk, protein and calcium content
KR100420076B1 (ko) * 2000-03-25 2004-02-25 이흥수 감자핫도그 및 감자핫도그의 제조방법

Also Published As

Publication number Publication date
ES2315220T3 (es) 2009-04-01
CY1108723T1 (el) 2014-04-09
JP3494629B2 (ja) 2004-02-09
US20020039608A1 (en) 2002-04-04
DE60040843D1 (de) 2009-01-02
BR0101673A (pt) 2002-01-02
EP1151676B1 (en) 2008-11-19
JP2001352927A (ja) 2001-12-25
AU3892701A (en) 2001-11-08
SG100660A1 (en) 2003-12-26
ATE414427T1 (de) 2008-12-15
MY127268A (en) 2006-11-30
ID30002A (id) 2001-11-01
IL141889A (en) 2004-01-04
KR20010100946A (ko) 2001-11-14
US20030157223A1 (en) 2003-08-21
PL347354A1 (en) 2001-11-05
CA2341125A1 (en) 2001-11-01
SI1151676T1 (sl) 2009-04-30
BR0101673B1 (pt) 2013-12-17
US6773734B2 (en) 2004-08-10
EP1151676A1 (en) 2001-11-07
IL141889A0 (en) 2002-03-10
AU783754B2 (en) 2005-12-01
CA2341125C (en) 2010-03-09
PT1151676E (pt) 2008-12-12
NZ510790A (en) 2002-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL199448B1 (pl) Sposób wytwarzania gotowego do spożycia batonu żywnościowego
EP1164870B1 (en) Cereal bar with high milk solids content
US5413805A (en) Low or no fat granola cereal mix and process
EP1143811B1 (en) Food particulate
US6033696A (en) Coated snack food product
US5510130A (en) Ready-to-eat cereal flakes and process for making same
US4844936A (en) Cohesive vegetable products and process for manufacture
US20020054944A1 (en) Snack product
EP0109554B1 (en) Process for obtaining light and crispy soybean proteins of agreeable taste
JP2009232701A (ja) 簡便な米菓製造方法
US20160331007A1 (en) Caffeinated Coffee-Flavored Cereal
Guraya et al. Volume expansion during hot air puffing of a fat‐free starch‐based snack
WO1988001836A1 (en) Cohesive vegetable products and process for manufacture
MXPA01003550A (en) Cereal bar
CA1305630C (en) Cohesive powder bit vegetable products and process for making the same
MXPA01009588A (es) Barra de cereal