PL199371B1 - Przenośna zapora przeciwpowodziowa - Google Patents

Przenośna zapora przeciwpowodziowa

Info

Publication number
PL199371B1
PL199371B1 PL362680A PL36268002A PL199371B1 PL 199371 B1 PL199371 B1 PL 199371B1 PL 362680 A PL362680 A PL 362680A PL 36268002 A PL36268002 A PL 36268002A PL 199371 B1 PL199371 B1 PL 199371B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dam
partition
plate
section
flood
Prior art date
Application number
PL362680A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362680A1 (pl
Inventor
Thor Olav Rorheim
Original Assignee
Aquafence As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aquafence As filed Critical Aquafence As
Publication of PL362680A1 publication Critical patent/PL362680A1/pl
Publication of PL199371B1 publication Critical patent/PL199371B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02BHYDRAULIC ENGINEERING
    • E02B3/00Engineering works in connection with control or use of streams, rivers, coasts, or other marine sites; Sealings or joints for engineering works in general
    • E02B3/04Structures or apparatus for, or methods of, protecting banks, coasts, or harbours
    • E02B3/10Dams; Dykes; Sluice ways or other structures for dykes, dams, or the like
    • E02B3/106Temporary dykes
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02BHYDRAULIC ENGINEERING
    • E02B7/00Barrages or weirs; Layout, construction, methods of, or devices for, making same
    • E02B7/20Movable barrages; Lock or dry-dock gates
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02BHYDRAULIC ENGINEERING
    • E02B3/00Engineering works in connection with control or use of streams, rivers, coasts, or other marine sites; Sealings or joints for engineering works in general
    • E02B3/04Structures or apparatus for, or methods of, protecting banks, coasts, or harbours
    • E02B3/10Dams; Dykes; Sluice ways or other structures for dykes, dams, or the like
    • E02B3/102Permanently installed raisable dykes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Special Wing (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)
  • Details Of Aerials (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Barrages (AREA)

Abstract

Przeno sna zapora przeciwpowodziowa, któ- ra charakteryzuje si e tym, ze jest wyposa zona w uszczelk e (12), która w uniesionym po lo zeniu przegrody (5) sekcji (1) zapory jest umieszczo- na mi edzy podstaw a zapory i ziemi a (2), przy czym sekcja (1) zapory, przed jej zalaniem, wywiera na uszczelk e (12) nacisk wi ekszy od ciezaru tej sekcji (1) zapory. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przenośna zapora przeciwpowodziowa, której sekcje umieszczone na ziemi, stanowią część zapory ochraniającej teren przed wodą powodziową. Zapora jest wyposażona w unoszoną przegrodę, przymocowaną wzdłuż jednej ze swych krawędzi za pomocą zawiasu do podstawy. Zawias umożliwia obrót przegrody z położenia poziomego w położenie uniesione. Każda sekcja jest również wyposażona w giętkie albo sztywne cięgno, sięgające od podstawy do przegrody, uniemożliwiające wychylenie się przegrody poza położenie uniesione.
Jako sekcję należy rozumieć samodzielny moduł, stanowiący część zapory i połączony wzdłuż linii zapory z pozostałymi identycznymi modułami.
Powódź zapoczątkowana topniejącym śniegiem, burzą albo ulewnymi deszczami powoduje duże zniszczenia a czasem nawet śmierć ludzi. Jako zapory przeciwpowodziowe są stosowane różne typy przegród. Przykładem przegrody jest zapora wykonana z worków z piaskiem. Taką zaporę montuje się jednak wolno i uciążliwie.
Znane są również szybko montowane zapory przeciwpowodziowe. Z brytyjskiego opisu patentowego nr GB 1 562 022 znana jest sekcja zapory przeciwpowodziowej przymocowana na stałe do podstawy, utworzonej przez próg spiętrzanej drogi wodnej, zaopatrzony w zagłębienie dla zapory. Zapora jest wyposażona w przegrodę albo w klapę przymocowaną zawiasowo do progu, przy czym zawias umożliwia obrót klapy od położenia poziomego do położenia uniesionego. Cięgno, sięgające od progu do przegrody, po jej zalewanej stronie, uniemożliwia wychylenie przegrody poza jej uniesione położenie.
Niedogodnością zapory według GB 1 562 022 jest to, że próg i części zapory są wystawione na działanie czynników atmosferycznych, gdy nie są używane jako zapora przeciwpowodziowa. Wilgoć, mróz oraz wysoka temperatura po kilku latach powodują korozję i utratę sprawności działania zapory. Ponadto lokalizacja tego rodzaju zapory jest ograniczona wyłącznie do miejsca, w którym jest usytuowany próg drogi wodnej.
Znane są również przenośne zapory przeciwpowodziowe, które mogą być składowane w odpowiednich warunkach. Ze szwedzkiego opisu patentowego nr SE 507 121 znana jest sekcja zapory przeciwpowodziowej umieszczana na ziemi i wyposażona w pionową przegrodę, przymocowaną wzdłuż swej dolnej krawędzi do płyty podstawy. Cięgno, sięgające od płyty podstawy do przegrody po zalewanej stronie przegrody, uniemożliwia wychylenie się przegrody pod wpływem nacisku wody powodziowej. W stanie złożonym przegroda i płyta podstawy mogą zostać rozdzielone. Płyta podstawy jest zaopatrzona w rowek ustalający położenie przegrody. Giętki płat wodoszczelnego materiału uniemożliwia powstanie przecieku przez połączenie przegrody z płytą podstawy.
Niedogodność zapory według SE 507 121 polega na tym, że woda może przeciekać pod płytą podstawy. Ponadto w stanie złożonym połączenie przegrody z płytą podstawy może zostać łatwo rozluźnione.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiej przenośnej zapory przeciwpowodziowej, która uniemożliwi lub bardzo ograniczy przeciek wody pod zaporą oraz może zostać zdemontowana, złożona i składowana gdy nie jest użytkowana.
Cel ten realizuje przenośna zapora przeciwpowodziowa według wynalazku, która charakteryzuje się tym, że jest wyposażona w uszczelkę, która w uniesionym położeniu przegrody sekcji zapory jest umieszczona między podstawą zapory i ziemią, przy czym sekcja zapory, przed jej zalaniem, wywiera na uszczelkę nacisk większy od ciężaru tej sekcji zapory.
Podstawa sekcji zapory ma postać płyty umieszczonej po zalewanej stronie przegrody, przy czym na tej płycie albo na wysięgniku tej płyty jest położony obciążnik, natomiast uszczelka jest korzystnie umieszczona pod tą płytą.
Uszczelka jest korzystnie umieszczona pod płytą, w pobliżu krawędzi płyty przeciwnej względem przegrody, a nacisk na uszczelkę jest wywierany ciężarem przegrody, płyty i obciążnika powiększonym przez działanie dźwigni.
Podstawa sekcji ma postać płyty umieszczonej po zalewanej stronie przegrody, przy czym krawędź tej płyty jest korzystnie przymocowana za pomocą zawiasu do stałego fundamentu osadzonego w ziemi, natomiast uszczelka jest korzystnie umieszczona pod płytą, w pobliżu krawędzi płyty przeciwnej względem przegrody, przy czym nacisk na uszczelkę jest wywierany ciężarem przegrody i zawiasu powiększonym działaniem dźwigni z punktem podparcia w stałym fundamencie.
PL 199 371 B1
Zawias sekcji, łączący płytę z fundamentem jest korzystnie utworzony przez rozciąganą taśmę, przymocowaną do górnej płaszczyzny płyty, oraz do sworznia osadzonego w fundamencie.
Zawias, łączący płytę sekcji zapory z jej przegrodą, jest korzystnie utworzony z giętkiego płata, przymocowanego do górnej powierzchni płyty, oraz do powierzchni przegrody, przeciwnej względem wody powodziowej.
Przegroda sekcji zapory jest korzystnie wyposażona w uszczelniający kołnierz, usytuowany wzdłuż dolnej krawędzi tej przegrody, zaś uszczelka jest korzystnie umieszczona pod tym kołnierzem, przy czym nacisk na tę uszczelkę jest wywierany ciężarem przegrody, płyty i obciążnika powiększonym działaniem dźwigni.
Przegroda zapory jest korzystnie wyposażona w wystający kołnierz, usytuowany wzdłuż dolnej krawędzi przegrody, uszczelka natomiast jest umieszczona pod kołnierzem, natomiast cięgno sekcji zapory ma postać sztywnego pręta, łączącego stały fundament z przegrodą, przy czym nacisk na uszczelkę jest powiększony siłą nacisku tego pręta zwiększoną działaniem dźwigni.
Sekcja zapory jest korzystnie zaopatrzona w wodoszczelną podpowierzchniową przeponę, sięgającą od jej stałego fundamentu w kierunku obszaru wody powodziowej.
Uszczelka sekcji jest korzystnie wykonana z materiału, który pęcznieje w kontakcie z wodą.
Uszczelka sekcji zapory jest korzystnie nadmuchiwana.
Kolejne sekcje zapory są korzystnie ze sobą połączone, w kierunku wzdłuż zapory, za pomocą wodoszczelnych uszczelek.
Przenośna zapora przeciwpowodziowa według wynalazku jest uwidoczniona w przykładowych rozwiązaniach konstrukcyjnych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sekcję przenośnej zapory przeciwpowodziowej, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - fragment sekcji zapory według fig. 1, w przekroju poprzecznym, fig. 3 - inne rozwi ą zanie konstrukcyjne sekcji zapory przeciwpowodziowej, w widoku perspektywicznym, fig. 4 - jeszcze inne rozwiązanie konstrukcyjne sekcji zapory przeciwpowodziowej, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - inne odmienne rozwiązanie konstrukcyjne zapory przeciwpowodziowej, w widoku perspektywicznym, fig. 6 - stały fundament zapory, w przekroju, a fig. 7 - odmianę fundamentu zapory, w przekroju.
Figura 1 przedstawia sekcję 1 przenośnej zapory przeciwpowodziowej według wynalazku, umieszczoną na powierzchni ziemi 2, które wraz z sąsiednią sekcją 1', oraz innymi, nie uwidocznionymi na fig. 1, sąsiednimi sekcjami tworzy zaporę przeciwpowodziową 3, zabezpieczającą teren przed wodą powodziową 4.
Sekcja 1 zapory jest wyposażona w unoszoną przegrodę 5, która wzdłuż swej dolnej krawędzi 6 jest połączona zawiasowo z płytą 13, umieszczoną po zalewanej stronie 10, przegrody 5. Zawias 7 umożliwia obrót przegrody 5 w kierunku A, między nieuwidocznionym na fig. 1, złożonym położeniem składowania, w którym przegroda 5 przylega do górnej powierzchni płyty 13 i pionowym, uniesionym położeniem, przedstawionym na fig. 1. Zawias 7 umożliwia uniesienie przegrody 5 z położenia składowania do położenia uniesionego, w którym zabezpiecza ona teren przed wodą powodziową 4.
Giętkie cięgno, mające postać linki 8, jest jednym swym końcem przymocowane do zamocowania 49 w przegrodzie 5, a drugim - do zamocowania 50 w wysięgniku 48. Wysięgnik 48 jest przymocowany do płyty 13 za pomocą zawiasu 39, i, po obrocie w kierunku B± może przylegać do płyty 13. Linka 8 sięga od płyty 13 do przegrody 5 po zalewanej stronie 10 przegrody 5 i uniemożliwia odchylenie się przegrody 5 poza jej uniesione pionowe położenie według fig. 1.
W czasie użytkowania zapory, gdy po zalewanej stronie 10 przegrody 5 jest obecna woda powodziowa 4, podstawowym problemem jest podciekanie wody pod sekcją 1 zapory, w kierunku niezalewanej strony 11 przegrody 5. Dla uniemożliwienia podciekania wody sekcja 1 zapory jest wyposażona w uszczelkę 12, która jest umieszczona między płytą 13 i powierzchnią ziemi 2. Sekcja 1, jeszcze przed pojawieniem się wody powodziowej 4, winna wywierać na uszczelkę 12nacisk większy od ciężaru sekcji 1.
W tym celu na wysięgniku 48 jest położony obciążnik 14, mający postać worka z piaskiem i dociskający płytę 13 do powierzchni ziemi 2. Uszczelka 12 jest umieszczona pod płytą 13, w pobliżu jej krawędzi 54, przeciwnej względem przegrody 5. Ciężar przegrody 5 i obciążnika 14 powoduje, że płyta 13 wywiera powiększony, wskutek działania dźwigni, nacisk na uszczelkę 12. Ciężar wody powodziowej 4 nad płytą 13 również wywiera nacisk na płytę 13 i na uszczelkę 12. Spiętrzanie się wody powodziowej, które może powodować zwiększający się przeciek pod sekcją 1 zapory; powoduje więc równocześnie zwiększony nacisk na płytę 13 i na uszczelkę 12, zabezpieczający przed tym przeciekiem.
PL 199 371 B1
Warstwa wodoszczelnego brezentu 16, przymocowanego do ziemi 2 kołkami 17 i ściśniętego między płytą 13 i wysięgnikiem 48, pełni funkcję dodatkowego uszczelnienia. Kołki 17 zapewniają czasowe połączenie płyty 13 z ziemią 2.
W rozwiązaniu konstrukcyjnym według fig.1 zawias 7 jest utworzony z płata 15 gię tkiego materiału, korzystnie z materiału wodoszczelnego, przymocowanego do przegrody 5 i do płyty 13 odpowiednim wodoszczelnym klejem. W ten sposób zapewnione jest również wodoszczelne połączenie płyty 13 z przegrodą 5.
Figura 2 przedstawia w przekroju fragment segmentu zapory przeciwpowodziowej według fig. 1, uwidaczniając giętki płat 15, przymocowany do górnej powierzchni płyty 13 (czyli od tej jej strony, która styka się z wodą powodziową 4). Giętki płat 15 jest również przymocowany do powierzchni przegrody 5 przeciwnej względem wody powodziowej 4, czyli od niezalewanej strony 11 przegrody 5. Woda powodziowa 4 wywiera nacisk na płytę 13 i na przegrodę 5, a przedstawiony sposób mocowania giętkiego płata 15 zapewnia, że w obszarze zawiasu 7 ciśnienie wody dociska przegrodę 5 do giętkiego płata 15 a giętki płat 15 - do płyty 13. Ten sposób mocowania giętkiego płata 15 zapewnia również, że połączenie płyty 13 z przegrodą 5 nie może zostać przerwane.
W nieprzedstawionym na rysunku rozwią zaniu konstrukcyjnym przenoś nej zapory, pozbawionym wysięgnika 48, obciążnik 14 może być położony bezpośrednio na płycie 13, a uszczelka 12 jest umieszczona pod tą płytą.
Kolejne sekcje 1, 1' zapory fig. 1 są ze sobą połączone, wzdłuż zapory 3 za pomocą wodoszczelnych uszczelek 21, mających postać wodoszczelnych zamków błyskawicznych albo uszczelek wargowych, przymocowanych do zapory za pomocą spoiwa typu Velcrue.
Figura 3 przedstawia odmienne rozwiązanie konstrukcyjne sekcji 1 przenośnej zapory przeciwpowodziowej według wynalazku, wyposażonej w przegrodę 5, płytę 13 i w giętki płat 15, tworzący zawias 7 między przegrodą 5 i płytą 13 i umożliwiający obrót przegrody 5 w kierunku A. Zamiast wysięgnika 48 według fig. 1 zastosowany jest zawiasowy wysięgnik 23 przymocowany do krawędzi 54 płyty, przeciwnej względem przegrody 5, za pomocą śrub 25. Wysięgnik 23 stanowi równocześnie mocowanie linki 8, uniemożliwiającej odchylenie przegrody 5 poza jej położenie pionowe.
W rozwiązaniu konstrukcyjnym według fig. 3 płyta 13 jest czasowo przymocowana do stałego fundamentu 18 osadzonego w ziemi 2 za pomocą zawiasowego wysięgnika 23, który swą zagiętą częścią 24 otacza osadzony w fundamencie 18 pręt 22. Fundament 18 jest wykonany przed pojawieniem się wody powodziowej w rejonie jej spodziewanego pojawiania się, w miejscu nadającym się do umieszczenia zapory przeciwpowodziowej. Uszczelka 12 jest umieszczona na fundamencie 18 pod płytą 13 w pobliżu jej krawędzi 54 przeciwległej względem przegrody 5. Nacisk na uszczelkę 12 jest wywierany, powiększonym przez działanie dźwigni, ciężarem przegrody 5 i zawiasu 22, 24 na fundament 18. Powierzchnia fundamentu 18 jest płaska, co zapewnia dobre uszczelnienie płyty 13 i nie ma powodu stosowania wodoszczelnego brezentu 16 według fig. 1. Podczas podnoszenia się poziomu wody powodziowej 4 nad płytą 13 naciska ona z coraz większą siłą na uszczelkę 12, zapewniając szczelność.
Figura 4 przedstawia inne rozwiązanie konstrukcyjne sekcji 1 zapory według wynalazku, wyposażonej w przegrodę 5 i w płytę 13, mocowane ze sobą za pomocą zawiasu, umożliwiającego obrót przegrody w kierunku A. Zawias ma postać zagiętego płata 15 przymocowanego do przegrody 5 po jej zalewanej stronie 10 i do górnej powierzchni płyty 13. Kątownik 29 po niezalewanej stronie 11 przegrody 5 jest przymocowany do płyty 13, przytrzymując dolną krawędź przylegającej do niej przegrody 5. Sztywne cięgno, mające postać pręta 9, przymocowane do zatrzaskowej obejmy 31, osadzonej w przegrodzie 5, i do zatrzaskowej obejmy 32, osadzonej w płycie 13, uniemożliwia wychylenie przegrody 5 poza jej pionowe położenie i równocześnie przytrzymuje ją w tym położeniu.
Płyta 13 jest podczas montażu przegrody przymocowana do osadzonego w ziemi 2 stałego fundamentu 18 za pomocą rozciąganej taśmy 30. Taśma 30 jest przymocowana jednym swym końcem do zatrzaskowej obejmy 32, osadzonej w płycie 13 w pobliżu jej krawędzi 54 przeciwnej względem płyty 5, zaś jej przeciwny koniec jest przymocowany do pręta 22, osadzonego w fundamencie 18. Rozciągana, giętka taśma 30, winna mieć regulowaną długość, umożliwiając łatwiejszy montaż zapory przeciwpowodziowej. Rozciągana taśma 30 może być również wykonana z materiału niegiętkiego, ale sprężystego. Fundament 18 powinien być wykonany przed wystąpieniem wody powodziowej, w miejscu, w którym przewiduje się montaż zapory przeciwpowodziowej.
W rozwiązaniu konstrukcyjnym według fig. 4 uszczelka 12 jest umieszczona na powierzchni fundamentu pod płytą 13, dalej od przegrody 5. Nacisk na uszczelkę jest spowodowany ciężarem
PL 199 371 B1 płyty 13, siłą naciągu taśmy 30, przymocowanej do fundamentu 18 oraz ciężarem wody powodziowej, znajdującej się nad płytą 13.
Figura 5 przedstawia jeszcze inne rozwiązanie konstrukcyjne sekcji 1 przenośnej zapory przeciwpowodziowej według wynalazku, w którym wyeliminowano płytę, a podporą jest fundament 18 osadzony na ziemi 2.
Zawiasowy wysięgnik 23 jest przymocowany do przegrody 5 za pomocą śrub 25, przy czym jego zakrzywiona część 24 otacza pręt 22 osadzony w fundamencie 18, stanowiąc zawias 7, który umożliwia obrót przegrody 5 w kierunku A. Sztywny pręt 9, który swym zakrzywionym końcem 37 jest przymocowany do obejmy 38 osadzonej w przegrodzie 5, a swym drugim zakrzywionym końcem 35 jest zawiasowo przymocowany do pręta 36 osadzonego w fundamencie 18, uniemożliwia obrót przegrody 5 poza jej uniesione położenie pionowe.
Przegroda 5 jest wzdłuż swej dolnej krawędzi 6 wyposażona w kołnierz 19, stanowiący półkę przymocowanego do niej kątownika 33. Giętki wodoszczelny płat 15 jest przymocowany do przegrody 5, od jej zalewanej strony 10 i - do dolnej powierzchni kołnierza 19. Uszczelka 12 jest umieszczona pod kołnierzem 19, a nacisk na kołnierz 19 jest wywołany siłą nacisku pręta 9, powiększoną działaniem dźwigni C. Dodatkowy nacisk na uszczelkę pochodzi od ciężaru wody powodziowej, starającej się obrócić przegrodę 5 poza jej pionowe położenie.
Figura 6 przedstawia fundament 18, wykonany w ziemi 2, w obszarze spodziewanej wody powodziowej i w miejscu, w którym przewiduje się montaż zapory przeciwpowodziowej. Po zalewanej stronie 10 fundamentu 18 znajduje się łąka 44, zaś po nie zalewanej stronie 11 - asfaltowa szosa 43. W tym przypadku zapora przeciwpowodziowa jest montowana wzdłuż szosy.
Fundament 18 jest wykonany z betonu, wzmocnionego stalowymi prętami zbrojeniowymi 40. Górny pręt zbrojeniowy 40 jest wygięty, przyjmując postać zawiasowego pręta 22 osadzonego w betonie w zagłębieniu 53. Izolacja cieplna 41 zabezpiecza fundament przed działaniem mrozu.
Wodoszczelna podpowierzchniowa przepona 20 pod łąką 44 zabezpiecza fundament 18 przed wodą powodziową i uniemożliwia podciekanie wody.
Figura 7 przedstawia odmianę fundamentu dla zapory, mającą postać kątownika 45 z poziomą półką 46 i pionową zaostrzoną półką 47. Ten prefabrykowany fundament może zostać łatwo osadzony w miękkiej ziemi 2 przez wciśnięcie jego pionowej zaostrzonej półki 47 w grunt za pomocą odpowiednich narzędzi. W bardzo miękkim gruncie może to być dokonane ręcznie. Pionowa, zaostrzona półka 7, uniemożliwia podciekanie i stanowi podporę dla poziomej półki 46, która stanowi powierzchnię podporową dla uszczelki. Fundament dla zapory może być łatwo wykonany przez umieszczenie kątowników 45, 45' jednego za drugim.
Uszczelka 12 w różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych zapory przeciwpowodziowej może mieć różną postać. Może ona stanowić nierozłączną albo rozłączną część sekcji zapory albo fundamentu. Uszczelka może być przymocowana do sekcji zapory na przykład klejem albo za pomocą połączenia na wpust i pióro, albo też może być ułożona luźno między sekcją zapory i fundamentem albo gruntem. Może przy tym być długa i ciągła, służąc do uszczelnienia wielu sekcji zapory, albo może być przeznaczona dla jednej tylko sekcji. W innym rozwiązaniu konstrukcyjnym pierwsza uszczelka 12 może być dłuższa od sekcji 1 i może stykać się na zakładkę z drugą uszczelką 12, dłuższą od kolejnej sekcji 1' zapory.
Uszczelki mogą być różnego typu, wykonane z różnych materiałów. Przykładowo może to być uszczelka ze sprężystej gumy pusta w środku, celem lepszego dopasowania do nierówności gruntu.
Uszczelka 12, która dopasowuje się do nierówności gruntu jest zwłaszcza korzystna dla rozwiązania konstrukcyjnego według fig. 1, w którym sekcje zapory są umieszczane na ziemi, a nie na fundamencie.
Uszczelka 12 może być nadmuchiwana, na przykład powietrzem, albo napełniana wodą i wykonana przynajmniej częściowo z materiału, który pęcznieje w kontakcie z wodą, wypełniając nierówności gruntu. W przypadku uszczelki wykonanej wyłącznie z materiału pęczniejącego, materiał ten musi być nieprzepuszczalny dla wody powodziowej, zaś w przypadku uszczelki częściowo wykonanej z materiału pęczniejącego - powinna być ona otoczona materiałem wodoszczelnym od stron nie zalewanych wodą i zaopatrzona w materiał pęczniejący od strony wody powodziowej. Ponieważ materiał wodoszczelny pokrywa trzy strony uszczelki, materiał pęczniejący po zalaniu go wodą spowoduje powstanie doskonałego uszczelnienia między sekcją zapory i gruntem albo fundamentem.
Przegroda i płyta mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z wodoszczelnej sklejki albo z innego rodzaju laminatów.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przenośna zapora przeciwpowodziowa, której kolejne sekcje umieszczone na ziemi, stanowią część zapory ochraniającej teren przed wodą powodziową, wyposażona w unoszoną przegrodę, która wzdłuż jednej ze swych krawędzi jest przymocowana do podstawy za pomocą zawiasu umożliwiającego obrót przegrody z położenia poziomego do położenia uniesionego, oraz w giętkie albo sztywne cięgno, sięgające od podstawy do przegrody i uniemożliwiające jej wychylenie się poza położenie uniesione, znamienna tym, że jest wyposażona w uszczelkę (12), która w uniesionym położeniu przegrody (5) sekcji (1) zapory jest umieszczona między podstawą zapory i ziemią (2), przy czym sekcja (1) zapory, przed jej zalaniem, wywiera na uszczelkę (12) nacisk większy od ciężaru tej sekcji (1) zapory.
  2. 2. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 1, znamienna tym, że podstawa sekcji (1) zapory ma postać płyty (13) umieszczonej po zalewanej stronie (10) przegrody (5), przy czym na tej płycie (13) albo na wysięgniku (48) tej płyty (13) jest położony obciążnik (14), natomiast uszczelka (12) jest umieszczona pod tą płytą (13).
  3. 3. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 2, znamienna tym, że uszczelka (12) jest umieszczona pod płytą (13), w pobliżu krawędzi (54) płyty (13), przeciwnej względem przegrody (5), a nacisk na uszczelkę (12) jest wywierany ciężarem przegrody (5), płyty (13) i obciążnika (14) powiększonym przez działanie dźwigni.
  4. 4. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 1, znamienna tym, że podstawa sekcji (1) ma postać płyty (13), umieszczonej po zalewanej stronie (10) przegrody (5), przy czym krawędź (54) płyty (13) jest przymocowana za pomocą zawiasu (22, 23, 24, 30) do stałego fundamentu (18), osadzonego w ziemi (2), natomiast uszczelka (12) jest umieszczona pod płytą (13) w pobliżu jej krawędzi (54) przeciwnej względem przegrody (5), przy czym nacisk na uszczelkę (12) jest wywierany ciężarem przegrody (5) i zawiasu (22, 23, 24, 30), powiększonym działaniem dźwigni, której punkt podparcia znajduje się na stałym fundamencie (18).
  5. 5. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 4, znamienna tym, że zawias (22, 30) sekcji (1), łączący płytę (13) z fundamentem (18) jest utworzony przez rozciąganą taśmę (30), przymocowaną do górnej płaszczyzny płyty (13), oraz do sworznia (22) osadzonego w fundamencie (18).
  6. 6. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 2, znamienna tym, że zawias (7) łączący płytę (13) sekcji (1) zapory z jej przegrodą (5) jest utworzony z giętkiego płata (15), przymocowanego do górnej powierzchni płyty (13), oraz do powierzchni przegrody (5), przeciwnej względem wody powodziowej (4).
  7. 7. Zapora przeciwpowodziowa wedł ug zastrz. 2, znamienna tym, ż e przegroda (5) sekcji (1) zapory jest wyposażona w uszczelniający kołnierz (19), usytuowany wzdłuż dolnej krawędzi (6) tej przegrody (5), zaś uszczelka (12) jest umieszczona pod tym kołnierzem (19), przy czym nacisk na tę uszczelkę (12) jest wywierany ciężarem przegrody (5), płyty (13) i obciążnika (14) powiększonym działaniem dźwigni.
  8. 8. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 7, znamienna tym, że przegroda (5) jest wyposażona w wystający kołnierz (19), usytuowany wzdłuż dolnej krawędzi (6) przegrody (5), przy czym uszczelka (12) jest umieszczona pod kołnierzem (19), natomiast cięgno sekcji (1) zapory ma postać sztywnego pręta (9), łączącego stały fundament (18) z przegrodą (5), zaś nacisk na uszczelkę (12) jest powiększony siłą nacisku tego pręta (9) zwiększoną działaniem dźwigni.
  9. 9. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienna tym, że sekcja (1) zapory jest zaopatrzona w wodoszczelną podpowierzchniową przeponę (20), sięgającą od stałego fundamentu (18), w kierunku obszaru wody powodziowej (4).
  10. 10. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 1, znamienna tym, że uszczelka (12) sekcji (1) jest wykonana z materiału, który pęcznieje w kontakcie z wodą.
  11. 11. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 1, znamienna tym, że uszczelka (12) sekcji (1) jest nadmuchiwana.
  12. 12. Zapora przeciwpowodziowa według zastrz. 1 albo 10, albo 11, znamienna tym, że kolejne sekcje (1) zapory (3) są ze sobą połączone, w kierunku wzdłuż zapory (3), za pomocą wodoszczelnych uszczelek (21).
PL362680A 2001-03-16 2002-03-13 Przenośna zapora przeciwpowodziowa PL199371B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO20011369A NO314414B1 (no) 2001-03-16 2001-03-16 En flombarriereseksjon og en flombarriere
PCT/NO2002/000103 WO2002075057A1 (en) 2001-03-16 2002-03-13 Portable flood barrier section and flood barrier

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362680A1 PL362680A1 (pl) 2004-11-02
PL199371B1 true PL199371B1 (pl) 2008-09-30

Family

ID=19912267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362680A PL199371B1 (pl) 2001-03-16 2002-03-13 Przenośna zapora przeciwpowodziowa

Country Status (14)

Country Link
US (1) US7121764B2 (pl)
EP (1) EP1383963B1 (pl)
KR (1) KR20040008136A (pl)
CN (1) CN1246534C (pl)
AT (1) ATE343682T1 (pl)
CA (1) CA2441037C (pl)
DE (1) DE60215630T2 (pl)
DK (1) DK1383963T3 (pl)
ES (1) ES2275837T3 (pl)
NO (1) NO314414B1 (pl)
PL (1) PL199371B1 (pl)
PT (1) PT1383963E (pl)
RU (1) RU2283916C2 (pl)
WO (1) WO2002075057A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2789775A2 (en) 2013-04-10 2014-10-15 LASER-Met Sp. z o.o. Fencing subassembly with the option of being transformed into a flood barrier

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0112468D0 (en) * 2001-05-23 2001-07-11 Abbott Steven A flood water barrier
GB0129435D0 (en) * 2001-12-08 2002-01-30 Univ Glasgow Flexible watertight gate
ATE375419T1 (de) * 2002-11-21 2007-10-15 Aqua Stop Hochwasserschutz Gmb Vorrichtung zum temporären errichten einer hochwasserschutzlinie
NL1024633C2 (nl) 2003-10-27 2005-04-28 Manfred Laufer Waterkering.
GB0404954D0 (en) * 2004-03-04 2004-04-07 Forrest John C M An aparatus and method for flood defence
US20060102170A1 (en) * 2004-11-17 2006-05-18 Wirz Christian H Mobile protection against high waters
WO2006062393A2 (en) * 2004-12-06 2006-06-15 Cornelis Elizabeth Rijlaarsdam Retaining wall with interconnectable retaining wall members
GB0516576D0 (en) * 2005-08-12 2005-09-21 Thompson James A Flood defence barrier assembly
US7364385B1 (en) 2006-09-11 2008-04-29 George Michael Luke Protective flood barrier
US8402875B2 (en) 2007-09-19 2013-03-26 Roger DeGreef Armor plated device
US8287209B2 (en) * 2008-12-11 2012-10-16 Boris Feldman Protective flood barrier system
US20110033242A1 (en) * 2009-08-06 2011-02-10 Steele Flood Stop System Llc Modular-unit floodwall system
US7976240B2 (en) * 2009-08-27 2011-07-12 Mun Kam C Flood barrier
JP5329452B2 (ja) * 2010-01-27 2013-10-30 日立造船株式会社 浮体連結式フラップゲート
US20120121336A1 (en) * 2010-05-20 2012-05-17 Tomasz Arciszewski Barriers and Methods Thereof
US20120034032A1 (en) * 2010-08-05 2012-02-09 Waters Jr Louis A Self-Actuating Flood Guard
US8858120B2 (en) * 2011-07-14 2014-10-14 Vicwest Inc. Liquid containment system
JP6305940B2 (ja) 2012-02-08 2018-04-04 ウォーターズ,ルイス,エー,ジュニア 自己作動する洪水防水壁
GB2507648B (en) * 2012-10-23 2014-10-01 Michael Mulvihill A fluid retention device
US9080369B2 (en) * 2012-10-24 2015-07-14 Vladimir Rakhmanin Flood protection barrier system and method
CN104968868B (zh) * 2012-11-19 2017-05-10 帕多瓦大学 用于轻型建筑物的墙体基座结构
GB2515291B (en) * 2013-06-18 2015-09-09 Simon S Mcnally Stand-alone water defence apparatus
US9453314B2 (en) 2014-09-18 2016-09-27 Ilc Dover Lp Deployable flexible flood mitigation wall
US9598851B2 (en) * 2014-10-06 2017-03-21 Ilc Cover Lp Portable flexible sealing device for grated openings
CN104499460A (zh) * 2015-01-19 2015-04-08 长沙理工大学 快速组装移动式防洪墙
EP3292248A1 (en) 2015-04-03 2018-03-14 Diluvium Flood Barriers LLC Rapid deployment flood barrier
US9670633B1 (en) 2016-03-03 2017-06-06 T3 Investments, Llc Flood barrier system for buildings and utility installations
CN106012962B (zh) * 2016-05-23 2017-12-12 田力 一种隐蔽式城市防洪墙
CN106120645A (zh) * 2016-08-17 2016-11-16 高瞻 一种l型防汛墙结构及防汛墙组
JP6933916B2 (ja) * 2017-04-20 2021-09-08 カイエー共和コンクリート株式会社 堤防嵩上げ構造物
NO345273B1 (en) * 2017-10-30 2020-11-23 Aquafence As Flood barrier ground sealing arrangement
GB2569370A (en) * 2017-12-15 2019-06-19 Haawal Eng As Portable water barrier
CN110195424A (zh) * 2018-02-25 2019-09-03 严能进 一种折叠式防洪挡板的结构
SE542802C2 (en) * 2018-11-22 2020-07-07 Noaq Flood Prot Ab Protective barrier segment for a temporary liquid-damming protective barrier as well as protective barrier comprising such a protective barrier segment
JP7407911B2 (ja) * 2019-09-06 2024-01-04 キュイラシエ 水の流出および洪水に対するモジュール式防護壁
CN110820669A (zh) * 2019-10-29 2020-02-21 孙晓明 一种水利防洪用缓流设备
US11286631B2 (en) * 2020-01-14 2022-03-29 Rsa Protective Technologies, Llc Method and system for a static floodwall system
GB2598447B (en) * 2020-11-20 2022-11-02 Flood Control International Ltd Improvements relating to flood defence
USD961802S1 (en) 2021-01-08 2022-08-23 Devra Elze Interlocking water-fillable flood barrier
CN113152371B (zh) * 2021-04-23 2022-12-27 四川鑫博大园林工程有限公司 一种水利工程垂直止水结构及其施工方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2128657A (en) * 1933-04-10 1938-08-30 Julius D Madaras Dam
US4582451A (en) * 1984-04-16 1986-04-15 The Presray Corporation Floodgate panel and sealing means therefor
FR2570728B1 (fr) * 1984-09-21 1987-01-09 Aubert J Montage de verin oscillant pour clapets de barrage
US4682443A (en) * 1986-05-21 1987-07-28 Demo Elmer W Removable self-contained flood protection device and method of installation
US5118217A (en) * 1991-03-28 1992-06-02 Younes Joseph F Moveable flood barrier
FR2743829A1 (fr) * 1996-01-19 1997-07-25 Hydroplus Hausse automatique pour ouvrage hydraulique tel que seuil en riviere, deversoir sur un barrage ou sur une digue de protection
DE29620193U1 (de) * 1996-11-20 1997-02-06 Heringhaus, Klaus, 58809 Neuenrade Mobile Vorrichtung zum Schutz gegen Hochwasser
DE19807640A1 (de) 1997-02-24 1998-09-24 Friedrich Schmitt Überlaufschutz
SE9701742L (sv) * 1997-05-12 1998-03-30 Sigurd Melin Dämningsanordning för bildande av en vätskedämmande skyddsvall
RU2246580C2 (ru) 1998-03-23 2005-02-20 Мегасекур Инк. Заграждение для защиты от паводка (варианты)
US6623209B1 (en) * 2002-04-04 2003-09-23 Floodbreak Llc Automatic flood gate

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2789775A2 (en) 2013-04-10 2014-10-15 LASER-Met Sp. z o.o. Fencing subassembly with the option of being transformed into a flood barrier

Also Published As

Publication number Publication date
RU2003131076A (ru) 2005-04-27
CN1246534C (zh) 2006-03-22
NO314414B1 (no) 2003-03-17
PL362680A1 (pl) 2004-11-02
ATE343682T1 (de) 2006-11-15
PT1383963E (pt) 2007-02-28
EP1383963B1 (en) 2006-10-25
KR20040008136A (ko) 2004-01-28
CN1509364A (zh) 2004-06-30
WO2002075057A1 (en) 2002-09-26
DK1383963T3 (da) 2007-03-05
ES2275837T3 (es) 2007-06-16
US20040096275A1 (en) 2004-05-20
NO20011369D0 (no) 2001-03-16
US7121764B2 (en) 2006-10-17
DE60215630D1 (de) 2006-12-07
DE60215630T2 (de) 2007-09-06
EP1383963A1 (en) 2004-01-28
RU2283916C2 (ru) 2006-09-20
CA2441037C (en) 2010-01-26
NO20011369L (no) 2002-09-17
CA2441037A1 (en) 2002-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL199371B1 (pl) Przenośna zapora przeciwpowodziowa
JP3113333U (ja) 非常用防水擁壁
AU706164B2 (en) Underwater construction of impermeable protective sheathings for hydraulic structures.
JP2015535040A (ja) 保持装置
US20070237585A1 (en) Water barrier device
US20080240861A1 (en) Prefabricated levee apparatus and system
US20230212908A1 (en) Flood barrier ground sealing arrangement
EP1880058B1 (en) Flood barrier
CZ2012488A3 (cs) Zařízení k ochraně budov proti povodním a záplavám
JP2000319857A (ja) 防潮装置
CA2625435A1 (en) Protective wall, dyke and method of producing a dyke
CN208996334U (zh) 一种屋面变形缝防水构造
ES2952968T3 (es) Barrera de agua portátil
CN113818458B (zh) 一种钢板围堰结构
US11255100B1 (en) Permanent below ground flood barrier installation
US6454491B1 (en) Portable seawall system
KR100674354B1 (ko) 하천 범람 방지를 위한 제방 구조물
JP2004003238A (ja) 高潮防止用水門
KR102547988B1 (ko) 하천 제방 누수 방지 모듈식 차수 구조물
KR102182723B1 (ko) 내구성 및 시공성을 개선한 조립식 가배수로
GB2452530A (en) Flood protection device for openings, automatically deployed by floatation
CA2265010A1 (en) Liquid inflatable barrier system
RU2765209C1 (ru) Всплывающая дамба
CN107401216A (zh) 一种房屋地下室防水施工方法
JPS63147071A (ja) 流水遮断用基材