PL199206B1 - Urządzenie tnące, sposób wymiany elementów tnących urządzenia tnącego oraz maszyna do cięcia wyrobów w kształcie pręta - Google Patents

Urządzenie tnące, sposób wymiany elementów tnących urządzenia tnącego oraz maszyna do cięcia wyrobów w kształcie pręta

Info

Publication number
PL199206B1
PL199206B1 PL351054A PL35105401A PL199206B1 PL 199206 B1 PL199206 B1 PL 199206B1 PL 351054 A PL351054 A PL 351054A PL 35105401 A PL35105401 A PL 35105401A PL 199206 B1 PL199206 B1 PL 199206B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
rod
area
cutting element
products
Prior art date
Application number
PL351054A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351054A1 (en
Inventor
Manfred Dombek
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL351054A1 publication Critical patent/PL351054A1/xx
Publication of PL199206B1 publication Critical patent/PL199206B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23DPLANING; SLOTTING; SHEARING; BROACHING; SAWING; FILING; SCRAPING; LIKE OPERATIONS FOR WORKING METAL BY REMOVING MATERIAL, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23D35/00Tools for shearing machines or shearing devices; Holders or chucks for shearing tools
    • B23D35/008Means for changing the cutting members
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/14Machines of the continuous-rod type
    • A24C5/28Cutting-off the tobacco rod
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26DCUTTING; DETAILS COMMON TO MACHINES FOR PERFORATING, PUNCHING, CUTTING-OUT, STAMPING-OUT OR SEVERING
    • B26D5/00Arrangements for operating and controlling machines or devices for cutting, cutting-out, stamping-out, punching, perforating, or severing by means other than cutting
    • B26D5/02Means for moving the cutting member into its operative position for cutting
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26DCUTTING; DETAILS COMMON TO MACHINES FOR PERFORATING, PUNCHING, CUTTING-OUT, STAMPING-OUT OR SEVERING
    • B26D7/00Details of apparatus for cutting, cutting-out, stamping-out, punching, perforating, or severing by means other than cutting
    • B26D7/08Means for treating work or cutting member to facilitate cutting
    • B26D7/12Means for treating work or cutting member to facilitate cutting by sharpening the cutting member

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Details Of Cutting Devices (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)

Abstract

Urz adzenie tn ace do ci ecia wyrobów tytonio- wych w kszta lcie pr eta, zw laszcza papierosów, z urz adzeniem no snym, na którym jest za lo zony roz lacznie co najmniej jeden element tn acy, charakteryzuje si e tym, ze na urz adzenie no sne s a za lo zone roz lacznie co najmniej dwa elemen- ty tn ace (6, 14, 37). Sposób wymiany elementów tn acych polega na wykonaniu ruchu, usuwaj a- cego pierwszy element tn acy (6, 14, 37) z obsza- ru dzia lania i wykonaniu ruchu wprowadzaj a- cego drugi element tn acy (6, 14, 37) w obszar dzia lania, przy czym przed ruchem usuwaj acym pierwszy element tn acy (6, 14, 37) z obszaru dzia lania drugi element tn acy (6, 14, 37) zak lada si e na wspornik (5, 40). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie tnące do cięcia wyrobów w kształcie pręta, zwłaszcza papierosów, z urządzeniem nośnym, na którym jest założony rozłącznie co najmniej jeden element tnący. Ponadto przedmiotem wynalazku jest sposób wymiany elementów tnących, za pomocą których są cięte wyroby, zwłaszcza tytoniowe, w kształcie pręta, przy czym elementy tnące są umieszczone na urządzeniu nośnym oraz maszyna do cięcia wyrobów, zwłaszcza tytoniowych, w kształcie pręta.
W maszynach do wytwarzania wyrobów w kształcie pręta, a zwłaszcza papierosów, jak na przykład w maszynie do osadzania filtrów, realizowane są różne procesy cięcia, na przykład procesy cięcia koreczków filtrujących i papierosów.
Znane urządzenia tnące posiadają nóż krążkowy, który doprowadza się do przyporu z wyrobami tytoniowymi w kształcie pręta i zwykle jest on stale ostrzony za pomocą tarczy szlifierskiej. Wskutek używania noża krążkowego i stałego jego ostrzenia, materiał noża krążkowego zużywa się. Nóż krążkowy nadaje się do użytku aż do pewnej minimalnej średnicy. Potem musi być wymieniony. W czasie wymiany, maszyna do wytwarzania wyrobów tytoniowych w kształcie pręta zwykle zostaje zatrzymana i nóż krążkowy zostaje rę cznie wymieniony przez operatora. Wprawny operator potrzebuje na to 2 minuty.
Stosownie do tego taka wymiana noży jest dość czasochłonna. Celem wynalazku jest opracowanie skutecznej i szybkiej możliwości wymiany elementów tnących i odpowiedniego urządzenia tnącego oraz sposobu wymiany elementów tnących, który może przebiegać na tyle szybko, że czas przestoju maszyny do wytwarzania wyrobów w kształcie pręta jest możliwie krótki.
Ten cel jest zrealizowany za pomocą urządzenia tnącego do cięcia wyrobów w kształcie pręta z urzą dzeniem noś nym, na którym jest zał o ż ony rozłącznie co najmniej jeden element tną cy udoskonalony przez to, że na urządzenie nośne są założone rozłącznie co najmniej dwa elementy tnące.
Korzystnie, urządzenie nośne jest podparte wychylnie i/lub obrotowo.
Korzystnie, elementy tnące są umieszczone na prowadnicy sankowej, przy użyciu której jest możliwe doprowadzenie co najmniej jednego elementu tnącego do obszaru działania wyrobu tytoniowego w kształcie pręta.
Korzystnie, prowadnica sankowa jest suportem krzyżowym.
Elementy tnące korzystnie są nożami krążkowymi, dzięki czemu uzyskuje się wysoką trwałość noża krążkowego.
Noże krążkowe korzystnie są ułożyskowane obrotowo wokół osi obrotu co najmniej w obszarze działania. Ponadto korzystnie przewidziane jest urządzenie do ostrzenia, za pomocą którego jest ostrzony element tnący umieszczony w obszarze działania.
Sposób wymiany elementów tnących, za pomocą których są przecinane wyroby tytoniowe w kształcie pręta, przy czym elementy tnące są umieszczone na urządzeniu nośnym, polega według wynalazku na tym, że wykonuje się ruch usuwający pierwszy element tnący z obszaru działania i wykonuje się ruch wprowadzający drugi element tnący w obszar działania, przy czym przed ruchem usuwającym pierwszy element tnący z obszaru działania drugi element tnący zakłada się na wspornik.
Korzystnie jako pierwszy odbywa się etap sposobu polegający na wykonaniu ruchu wprowadzającego pierwszy element tnący w obszar działania wyrobów w kształcie pręta.
Jako następny korzystnie odbywa się etap sposobu polegający na usunięciu lub zdjęciu pierwszego elementu tnącego z urządzenia nośnego. Zakładanie i/lub zdejmowanie korzystnie może nastąpić automatycznie. Dzięki sposobowi według wynalazku może być nałożony pewnego rodzaju zapas elementów tnących gotowych do użycia, a zwłaszcza gotowych do użycia noży krążkowych, dzięki czemu w wyniku szybkich ruchów znajdujący się właśnie w użyciu element tnący może być zastąpiony przez następny nowy element tnący.
Szczególnie proste zastosowanie sposobu ma miejsce wtedy, gdy ruch wprowadzający i ruch usuwający korzystnie są ruchami wychylnymi wokół wspólnej osi wahań. W szczególności korzystne jest nadanie symetrii kołowej środkowi tnącemu. W szczególności znajdują zastosowanie trzy elementy tnące, które korzystnie w pewnego rodzaju potrójnej symetrii są umieszczone wokół osi obrotu urządzenia nośnego.
Ruch wprowadzający i ruch usuwający korzystnie jest ruchem po torze określonym przez sanki. Prowadnica korzystnie jest prowadnicą zamkniętą. Ruchy korzystnie są taktowane, przy czym okres taktu odpowiada okresowi, który trwa od chwili wprowadzenia elementu tnącego w obszar działania aż do osiągnięcia określonej wartości stępienia lub założonej wartości zmniejszenia średnicy elementu
PL 199 206 B1 tnącego spowodowanej ostrzeniem elementu tnącego. W ciągu tego okresu taktu mogą być założone nowe elementy tnące lub usunięte zużyte elementy tnące.
Jeśli ruchy następują korzystnie podczas pracy maszyny do wytwarzania wyrobów przemysłu tytoniowego, do wymiany elementu tnącego nie jest już potrzebne jako takie zatrzymanie maszyny.
W ten sposób jest moż liwe przeprowadzenie wymiany zużytego środka tnącego na nowy element tnący w obszarze przyporu z wyrobami tytoniowymi w kształcie pręta w ciągu pewnego okresu, w którym przebiegnie, na przykład jedynie 10 nieobciętych wyrobów w kształcie pręta. Przy pewnej liczbie wytwarzanych papierosów, na przykład 16 000 na minutę odpowiada to przerwie na wymianę elementu tnącego wynoszącej około 19 milisekund. Wyroby w kształcie pręta nie obcięte podczas wymiany elementu tnącego zwykle wyrzuca się w następnym etapie sposobu.
Według wynalazku maszyna do cięcia wyrobów w kształcie pręta jest zaopatrzona w co najmniej jedno urządzenie tnące według wynalazku lub jego korzystnego wykonania. Tego rodzaju maszyna służy najczęściej do wytwarzania papierosów.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku jest możliwe zminimalizowanie czasu wymiany elementu tnącego w wyniku tego, że operator już przed osiągnięciem ustalonej minimalnej średnicy znajdującego się właśnie w użytkowaniu elementu tnącego może założyć na urządzenie nośne co najmniej jeden następny element tnący co powoduje, że może być zaoszczędzony co najmniej czas na zakładanie przy wymianie elementu tnącego. Tylko jeden element tnący korzystnie przecina do czasu, gdy następny element tnący lub następne elementy tnące zostają doprowadzone jeden po drugim do przyporu z wyrobami w kształ cie prę ta. Dzięki rozwią zaniu wedł ug wynalazku, w szczególności możliwe jest podczas wymiany elementów tnących pozostawienie w biegu maszyny do wytwarzania wyrobów tytoniowych w kształcie pręta. Zmiana lub wymiana środka tnącego na nowy element tnący umieszczony na wsporniku, może nastąpić wtedy bardzo szybko w wyniku tylko jednego manewru urządzeniem tnącym lub automatycznego ruchu urządzenia tnącego.
Gdy urządzenie tnące jest podparte wychylnie i/lub obrotowo, możliwa jest bardzo łatwa realizacja wynalazku. Oś obrotu lub oś wahań znajduje się w szczególności w geometrycznym środku środka tnącego umieszczonego na wsporniku, wskutek czego możliwa jest bardzo szybka wymiana lub bardzo szybkie wychylenie elementów tnących.
Jeśli elementy tnące korzystnie są umieszczone na prowadnicy sankowej, za pomocą której jest możliwe doprowadzenie co najmniej jednego środka tnącego w obszar działania wyrobu tytoniowego w kształcie prę ta, zapewnione jest szczególnie proste w realizacji urzą dzenie tną ce. Moż na sobie wyobrazić, na przykład prowadnicę sankową, która w postaci prostoliniowego doprowadzenia lub łukowej prowadnicy doprowadza nowy element tnący do obszaru działania wyrobu w kształcie pręta, aby po użytkowaniu lub po zużyciu środka tnącego wyprowadzić go znów z obszaru działania, przy czym całkowity ruch może odbywać się jako taktowany ruch prostoliniowy lub jako taktowany ruch po łukowej prowadnicy w pewnym kierunku. Chodzi tu w szczególności o zasadę first-in, first-out (FIFO) (pierwszy na wejściu - pierwszy na wyjściu). Jeśli prowadnica sankowa korzystnie jest suportem krzyżowym, wtedy można uzyskać szczególnie dokładne ustawienie środka tnącego.
Urządzenie do ostrzenia korzystnie składa się z jednej lub dwóch tarcz szlifierskich, które mogą być umieszczone w obszarze środka tnącego. Jako urządzenie nośne, korzystnie przewidziana jest jedna wspólna tarcza obrotowa, na której umieszczone są elementy tnące. Na tarczy obrotowej korzystnie są założone w układzie symetrycznym trzy elementy tnące. Dzięki temu korzystnemu wykonaniu wynalazku, w wyniku wyłącznie, ruchu obrotowego wspornika może być uzyskane skuteczne przejście od jednego elementu tnącego do drugiego elementu tnącego. W przypadku korzystnej prowadnicy krzyżowej chodzi w szczególności o prowadnicę, która posiada elementy ruchome w dwóch kierunkach lub środki ruchowe, które umożliwiają ruchy w jednej płaszczyźnie. Nowe środki ścierne korzystnie doprowadza się lub umieszcza na urządzeniu nośnym w ustalonej pozycji urządzenia nośnego. Korzystnie chodzi tu o pozycję, w której element tnący znajduje się w obszarze działania wyrobów tytoniowych w kształcie pręta. Zakładanie lub demontowanie albo wyrzucenie elementów tnących może odbywać się ręcznie lub korzystnie może odbywać się automatycznie za pomocą innych urządzeń. W wypadku ręcznego manipulowania, gdy dokonuje się ręcznych czynności na urządzeniu nośnym przy zakładaniu lub zdejmowaniu elementów tnących, podejmowane są środki bezpieczeństwa dla zablokowania ruchu urządzenia nośnego.
Dzięki realizacji etapów sposobu według wynalazku jest możliwa szczególnie szybka wymiana elementów tnących, a mianowicie w ten sposób, że utrzymane są możliwie krótkie przestoje maszyny do wytwarzania wyrobów tytoniowych w kształcie pręta, a zwłaszcza papierosów.
PL 199 206 B1
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia do wytwarzania papierosów z filtrem w widoku z przodu, fig. 2 - schemat części odpowiedniego urządzenia do wytwarzania papierosów z filtrem i fig. 3 - szczegół urządzenia z fig. 2, przy czym części składowe na fig. 2 zostały wychylone.
Na fig. 1 jest przedstawione w widoku z przodu urządzenie według wynalazku do wytwarzania papierosów z filtrem, w szczególności maszyna do osadzania filtrów 1.
Bęben przejmujący 2 przejmuje wyrób tytoniowy 3 o podwójnej długości użytkowej z nie przedstawionej maszyny do produkcji pasma papierosów, na przykład typu PROTOS produkowanej przez firmę zgłaszającą. Odpowiednie urządzenie do wytwarzania papierosów z filtrem jest właściwie znane, na przykład z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 400 84 75 A1 firmy zgłaszającej, które odpowiada amerykańskiemu dokumentowi patentowemu nr US-PS 5 135 008. Na fig. 1 są jednak zmienione niektóre cechy według wynalazku ujawnione w niemieckim dokumencie patentowym nr DE 400 84 75 A1.
Na bębnie przejmującym 2 wyroby są przenoszone w poprzecznym odstępie w kierunku osiowym z odstępem osi i odstępem podziałowym w kierunku strzałki 2a i przekazywane na bęben do cięcia 4, na którym są one rozcinane za pomocą noża krążkowego 6 na dwa jednakowej długości pojedyncze wyroby tytoniowe 7a i 7b.
Nóż krążkowy 6 jest umieszczony na wsporniku lub na uchwycie 5 noża krążkowego. Przewidziane jest urządzenie do ciągłego ostrzenia noża krążkowego 6, który znajduje się w obszarze działania z wyrobami tytoniowymi 3 o podwójnej długości użytkowej. To urządzenie do ostrzenia nie jest przedstawione na fig. 1. Odpowiednie urządzenie do ostrzenia jest ujawnione, na przykład na fig. 2 i fig. 3. Po tym, gdy w wyniku ci ę cia i ostrzenia średnica noż a krążkowego 6 ulegnie odpowiednio zmniejszeniu w ten sposób, że osiągnie ona ustaloną minimalną średnicę, za pomocą łatwego szybkiego przekręcenia uchwytu 5 noża krążkowego o 120° wokół osi wahań 61, która jest przedstawiona na fig. 2 i fig. 3, można umieścić nowy nóż krążkowy w obszarze działania wyrobu tytoniowego 3. Następnie zużyty nóż krążkowy 6 może być wymieniony na nowy nóż krążkowy.
Na bębnie do rozsuwania 8 pojedyncze wyroby są rozsuwane w kierunku osiowym w ten sposób, że powstaje między nimi odstęp w kierunku osiowym. Rozsunięte pojedyncze wyroby tytoniowe 7a i 7b są przekazywane na bęben do formowania 9. Z magazynka 11, którego objętość można zmieniać przez przesunięcie tylnej ściany 11a, koreczki filtrujące 12 dostają się na bęben do cięcia 13, gdzie są obcinane przez 2 noże krążkowe 14 na koreczki filtrujące 16 o podwójnej długości użytkowej, następnie są układane kaskadowo na bębnie kaskadowym 17, potem za pomocą bębna do przesuwania 18 ustawiane są w szereg leżących jeden za drugim koreczków i za pomocą bębna przyspieszającego 19 odkładane są na bębnie do formowania 9 do przestrzeni między rzędami papierosów. Noże krążkowe 14 według wynalazku również mogą być szybko wymienione. Jednak w miejscu na fig. 1, gdzie są umieszczone noże krążkowe nie jest przedstawione odpowiednie urządzenie. Grupy komponentów lub grupy papieros-filtr-papieros 22 są zsuwane w ten sposób, że przylegają ściśle jedna do drugiej w kierunku osiowym i w końcu są przejmowane przez bęben przejmujący 21.
Wstęga bibułki na osłonki 23 jest wyciągana z bobiny bibułki na osłonki 24. Wstęga bibułki na osłonki 23 jest powlekana klejem przez urządzenie powlekające klejem 26 i na walcu dla osłonek 27 rozcinana przez bęben nożowy 28 na kolejne listki bibułki na osłonki 29. Listki bibułki na osłonki 29 są przyklejane jeden po drugim na kolejne grupy papieros-filtr-papieros na bębnie przejmującym 21 i na bębnie do zawijania 31 owijane za pomocą zawijającej ręki 32 wokół grup papieros-filtr-papieros.
Gotowe papierosy z podwójnym filtrem 33 doprowadzane są przez bęben pośredni 34 do bębna do cięcia 36 i na nim konfekcjonowane w pojedyncze papierosy z filtrem 38a i 38b w wyniku przecięcia w środku koreczków filtrujących za pomocą noża krążkowego 37. Nóż krążkowy 37 jest tutaj umieszczony na szynie. Ponadto dwa następne noże krążkowe 37 na prowadnicy noży krążkowych 40 nie są jeszcze używane. Poza tym w prawej części na prowadnicy noży krążkowych 37 jest przedstawiony zużyty nóż krążkowy 37a, który teraz w tej pozycji może być zdemontowany. Na tym nożu krążkowym 37a jest widoczna mniejsza średnica w porównaniu z nożem krążkowym 37. Dla uzyskania pewnego rodzaju prowadnicy bez końca dla noży krążkowych, prowadnica noży krążkowych 40 rozprzestrzenia się nie tylko w płaszczyźnie przedstawionej na fig. 1, lecz również w nie przedstawionej płaszczyźnie znajdującej się za nią. Pojedyncze papierosy 38a i 38b rozsuwane są w kierunku osiowym na bębnie do rozsuwania 39 w ten sposób, że znajdują się w pewnym odstępie osiowym od siebie o wymiarze b. Na dwóch następnych bębnach do kontroli 41 i 42 pojedyncze papierosy z filtrem 38a i 38b są sprawdzane w dwóch rzędach na zachowanie założonych cech jakości. W tym celu
PL 199 206 B1 bębny do kontroli 41 i 42 są połączone z urządzeniami kontrolnymi 41a i 42a. W przypadku urządzeń kontrolnych 41a może chodzić, na przykład o urządzenia do kontroli czoła papierosów. Za pomocą urządzeń kontrolnych 42a, w wypadku których może chodzić o znane pneumatyczne urządzenia kontrolne, określane są cechy jakościowe papierosów jak: szczelność osłonki, stopień wentylowania, opór przy wciąganiu powietrza i temu podobne. Takie urządzenia kontrolne są znane i nie wymagają bardziej dokładnego opisu.
Poddane kontroli papierosy 38a i 38b są następnie przekazywane w dwóch szeregach na bęben pośredni 43, z którego dostają się na bęben do przenoszenia 44. Rząd papierosów dostaje się z bębna do przenoszenia 44 na nastę pny bęben pośredni 46, który papierosy tego rzędu przekazuje do urządzenia do zmiany ukierunkowania 47. W przedstawionym wypadku to urządzenie do zmiany ukierunkowania jest wykonane jako przestawiacz stożkowy 48, który powoduje zmianę osiowego ukierunkowania papierosów przenoszonych w tym rzędzie i doprowadza je do zgodności z osiowym ukierunkowaniem papierosów drugiego rzędu. Takie przestawiacze stożkowe właściwie są znane i nie wymagają w tym miejscu dokładniejszego opisu. W związku z tym należy zwrócić uwagę na przestawiacz stożkowy opisany, na przykład w niemieckim dokumencie patentowym nr DE-OS - 20 20 138.
Papierosy o zmienionym ukierunkowaniu są ponownie przenoszone w kierunku osiowym na bęben pośredni 46 lub przesuwane w kierunku osiowym na taki sam bęben, który transportuje je na bęben zbierający 49 i tam odkłada jeden po drugim w co drugą wnękę lub w rowek ustalający 10 bębna zbierającego w ten sposób, że między kolejnymi papierosami na bębnie zbierającym 49 jeden rowek ustalający pozostaje wolny. Do tych wolnych rowków ustalających, między odwrócone papierosy, następny bęben pośredni 51 odkłada nieodwrócone papierosy drugiego rzędu przejęte z bębna do przenoszenia 44. Teraz papierosy o tym samym osiowym ukierunkowaniu z jednego rzędu są przenoszone przez bęben pośredni 52 na przenośnik taśmowy do odkładania 53, za pomocą którego są one przekazywane w pojedynczym jednowarstwowym szeregu na przenośnik masowego przepływu 54.
Za pomocą oznaczeń odsyłających 56 i 57 są oznaczone dwa bębny do pobierania, za pomocą których ze strumienia wyrobów są pobierane papierosy wybrakowane lub na życzenie również zgodne z normą lub podwójne papierosy i mogą być one zrzucane na przenośnik taśmowy 58, który je przekazuje na przenośnik zbierający 59, skąd mogą one być transportowane do badania w laboratorium lub do braków.
Na fig. 2 pokazano część odpowiedniego urządzenia do wytwarzania papierosów z filtrem. Z bę bna poś redniego 34 papierosy z podwójnym filtrem 33 przekazywane są na bę ben do cię cia 36, który obraca się w kierunku strzałki. W rowkach ustalających 10 znajdują się papierosy z podwójnym filtrem 33. Na fig. 2 jest przedstawiony wariant według wynalazku, w którym na prowadnicy 5 noży krążkowych w rodzaju trójkąta są umieszczone trzy noże krążkowe 6 lub 37. W celu dojścia od jednego noża krążkowego do leżącego w tej samej płaszczyźnie obok niego noża krążkowego w wyniku obrotu na osi wahań, uchwyt 5 noży krążkowych musi być obrócony o 120°. Na fig. 2 jest wybrane przedstawienie rysunkowe, na którym żaden nóż krążkowy 6 lub 37 nie znajduje się w przyporze z papierosami z podwójnym filtrem 33. Z tego powodu nie przecię te papierosy z podwójnym filtrem w tym wypadku są przekazywane na bęben do rozsuwania 39 lub są pobierane przez bęben do cięcia 36 z bębna do rozsuwania 39 lub z obszaru za nożami krążkowymi 6 lub 37.
Dla zapewnienia dysponowania stale ostrym nożem krążkowym 6 jest przewidziane urządzenie do ostrzenia, które posiada dwie współosiowe tarcze szlifierskie 60, które są zamocowane na jednym uchwycie wychylnym wokół osi wahań 62. Na fig. 2 jest przedstawione położenie tarcz szlifierskich 60, w którym nie są one w przyporze z noż em krążkowym 6.
Na fig. 3 przedstawiono taki sam szczegół urządzenia do wytwarzania papierosów z filtrem, jak na fig. 2, przy czym w obszarze działania z papierosami z podwójnym filtrem znajduje się jeden nóż krążkowy 6 lub 37 i rozcina je odpowiednio na pojedyncze papierosy. Z lewej strony znajdującego się w położeniu działania noża krążkowego 6 lub 37, w rowkach ustalających 10 znajdują się pojedyncze papierosy 38a, przy czym następne pojedyncze papierosy 38b znajdują się za nimi i nie są pokazane na fig. 3. W tym położeniu noża krążkowego 6 lub 37 tarcze szlifierskie 60 również są wychylone w położ enie ostrzenia. Urządzenie tnące według wynalazku może być zastosowane lub umieszczone w najróż niejszych miejscach maszyn do wytwarzania wyrobów przemysł u tytoniowego w kształ cie pałeczek, a mianowicie korzystnie w tych miejscach, w których wyroby w kształcie pałeczki, zwłaszcza papierosy powinny być rozcięte. Tarcza szlifierska lub tarcze szlifierskie są dosuwane na osi wahań 62 nie tylko w przypadku odpowiedniego zużycia, lecz również wychylane i ponownie odchylane przy wymianie noża. Noże mogą być napędzane za pomocą osi obrotu noża jednocześnie bądź tylko
PL 199 206 B1 w odpowiednim położeniu roboczym. Wtedy jest używane odpowiednie sprzęgło. Pożądany napęd tarcz szlifierskich ewentualnie można wykonać, na przykład za pomocą osi wahań. W celu wymiany noża krążkowego 6 tarcze szlifierskie 60 korzystnie są wychylone z przyporu, aby po wymianie noża 6 można je było ponownie odchylić do przyporu. Do kolejnego ostrzenia korzystnie jest stosowany ruch dosuwający. Preferowany nie zużyty nóż krążkowy 6, na przykład ma średnicę 100 mm, podczas gdy średnica 75 mm jest korzystną ustaloną wartością sygnalizującą potrzebę wymiany noża krążkowego. Korzystnie stosowane jest urządzenie monitorujące, które mierzy średnicę lub krawędź albo ostrze noża znajdującego się w obszarze działania. Ponadto można zastosować przyrząd optyczny, na przykład ze światłoczułym detektorem, przy czym oba te elementy są umieszczone po przeciwnych stronach noża lub można zastosować przyrząd pomiarowy, który mierzy opór elektryczny.

Claims (15)

1. Urządzenie tnące do cię cia wyrobów w kształcie pręta, zwłaszcza papierosów, z urządzeniem nośnym, na którym jest umieszczony rozłącznie co najmniej jeden element tnący, znamienne tym, że co najmniej dwa elementy tnące są założone rozłącznie na urządzenie nośne.
2. Urządzenie tnące według zastrz. 1, znamienne tym, ż e urządzenie nośne jest podparte wychylnie i/lub obrotowo.
3. Urządzenie tnące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, ż e elementy tnące są umieszczone na prowadnicy sankowej (40), przy użyciu której jest możliwe doprowadzenie co najmniej jednego elementu tnącego do obszaru działania wyrobu tytoniowego (3, 7a, 7b, 16, 22, 33) w kształcie pręta.
4. Urządzenie tnące według zastrz. 3, znamienne tym, że prowadnica sankowa (40) jest suportem krzyżowym.
5. Urządzenie tnące według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy tnące są nożami krążkowymi (6, 14, 37).
6. Urządzenie tnące według zastrz. 5, znamienne tym, że noż e krążkowe (6, 14, 37) co najmniej w obszarze działania są podparte obrotowo wokół osi obrotu.
7. Urządzenie tnące według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada przewidziane urządzenie do ostrzenia (60), za pomocą którego jest ostrzony element tnący (6, 14, 37) umieszczony w obszarze działania.
8. Sposób wymiany elementów tnących, za pomocą których odcina się wyroby, zwłaszcza tytoniowe, w kształcie pręta, przy czym elementy tnące umieszcza się na urządzeniu nośnym, znamienny tym, że wykonuje się ruch usuwający pierwszy element tnący (6, 14, 37) z obszaru działania i wykonuje się ruch wprowadzają cy drugi element tną cy (6, 14, 37) w obszar dział ania, przy czym przed ruchem usuwającym pierwszy element tnący (6, 14, 37) z obszaru działania drugi element tnący (6, 14, 37) zakłada się na urządzenie nośne.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że ruch wprowadzają cy i ruch usuwający jest ruchem wahliwym wokół wspólnej osi wahań (61).
10. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że ruch wprowadzający i ruch usuwający jest ruchem po torze ustalonym przez sanki (40).
11. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że ruchy są taktowane, przy czym okres taktu odpowiada okresowi od wprowadzenia środka tnącego w obszar działania aż do momentu, w którym zostanie osiągnięta założona wartość stępienia lub założona wartość zmniejszenia średnicy tego środka tnącego spowodowana ostrzeniem środka tnącego.
12. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że ruchy odbywają się podczas pracy maszyny do wytwarzania wyrobów tytoniowych (3, 7a, 7b, 16, 22, 33) w kształcie pręta.
13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że wyroby (3, 7a, 7b, 16, 22, 33) w kształcie pręta nie przecięte podczas wymiany środka tnącego wyrzuca się w następnym etapie sposobu.
14. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako pierwszy wykonuje się następujący etap sposobu: wykonanie ruchu wprowadzającego pierwszy element tnący (6, 14, 37) w obszar działania wyrobów tytoniowych (3, 7a, 7b, 16, 22, 33) w kształcie pręta.
15. Maszyna do cięcia wyrobów, zwłaszcza tytoniowych w kształcie pręta, znamienna tym, że posiada co najmniej jedno urządzenie tnące według jednego lub kilku zastrz. 1 do 7.
PL351054A 2000-12-06 2001-12-05 Urządzenie tnące, sposób wymiany elementów tnących urządzenia tnącego oraz maszyna do cięcia wyrobów w kształcie pręta PL199206B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10060552A DE10060552A1 (de) 2000-12-06 2000-12-06 Schneidvorrichtung und Verfahren zum Wechseln von Schneidmitteln

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351054A1 PL351054A1 (en) 2002-06-17
PL199206B1 true PL199206B1 (pl) 2008-08-29

Family

ID=7665961

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351054A PL199206B1 (pl) 2000-12-06 2001-12-05 Urządzenie tnące, sposób wymiany elementów tnących urządzenia tnącego oraz maszyna do cięcia wyrobów w kształcie pręta

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP1213105B1 (pl)
AT (1) ATE339281T1 (pl)
DE (2) DE10060552A1 (pl)
PL (1) PL199206B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITBO20030705A1 (it) * 2003-11-21 2005-05-22 Gd Spa Metodo ed unita' per il taglio trasversale di spezzoni
DE102007041470A1 (de) 2007-08-31 2009-03-05 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung und Verfahren zum Schleifen von Schneidmessern
DE102011088747A1 (de) * 2011-12-15 2013-06-20 Hauni Maschinenbau Ag Betrieb einer Filteransetzmaschine
DE102013211424A1 (de) 2013-06-18 2014-12-18 Hauni Maschinenbau Ag Maschine der Tabak verarbeitenden Industrie, insbesondere Filteransetzmaschine
DE102017117016A1 (de) 2017-07-27 2019-01-31 Hauni Maschinenbau Gmbh Herstellung von stabförmigen Rauchprodukten
DE102019101988A1 (de) 2019-01-28 2020-07-30 Hauni Maschinenbau Gmbh Herstellung von stabförmigen Rauchprodukten

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE392948C (de) * 1923-08-08 1924-03-27 Richard Creuzburg Vorrichtung zum Zerteilen von Zigarettenstrangstuecken
GB248415A (en) 1924-10-01 1926-03-01 Walter Everett Molins Improvements in and relating to cigarette making machines
GB307153A (en) 1928-01-10 1929-03-07 Walter Everett Molins Improvements in or relating to cigarette making machines
DE940699C (de) * 1952-12-18 1956-03-22 Kurt Koerber & Co K G Vorrichtung zum Durchschneiden von Filterstaeben zur Herstellung von Filtermundstueckzigaretten
CS180443B1 (en) 1976-04-05 1977-12-30 Karel Petru Equipment used for automatic displacement of knives of cutters by machines for cigarette production
US4063494A (en) 1977-02-18 1977-12-20 Liggett Group Inc. Apparatus for making filter rods for cigarettes
US4090424A (en) * 1977-03-29 1978-05-23 Liggett Group Inc. Apparatus for cutting filter plugs from a moving filter rod stream
IT1157493B (it) 1982-12-22 1987-02-11 Gd Spa Dispositivo per l'applicazione di filtri a sigarette
DE3809146C2 (de) * 1988-03-18 1997-05-22 Hermann Dipl Ing Ploss Vorrichtung zum Zerteilen von Rollen von auf Dornen gewickelter band- oder folienförmiger Ware, insbesonders Papier
DE8906343U1 (de) * 1989-05-23 1989-10-26 Leveringhaus, Rolf, 4322 Sprockhövel Spaltvorrichtung zum Trennen von selbstklebenden Folienbändern
DE4008475C2 (de) * 1990-03-16 2002-10-10 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Filterzigaretten
US5557997A (en) * 1994-04-06 1996-09-24 Paper Converting Machine Company Apparatus for transverse cutting
DE4446766C2 (de) * 1994-12-24 1996-12-12 Union Special Gmbh Streifenschneidmaschine zum Herstellen von Teppichsockelleisten

Also Published As

Publication number Publication date
ATE339281T1 (de) 2006-10-15
EP1213105A2 (de) 2002-06-12
PL351054A1 (en) 2002-06-17
DE10060552A1 (de) 2002-06-13
EP1213105B1 (de) 2006-09-13
DE50110995D1 (de) 2006-10-26
EP1213105A3 (de) 2003-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5923237B2 (ja) 煙草加工産業のフィルタのカプセル監視とカプセル位置調整
US7677251B2 (en) Apparatus and methods for manufacturing cigarettes
US3199418A (en) Filter machine
EP0580150A1 (en) Method of producing filter-tipped cigarettes
US5623952A (en) Method and apparatus for making filter cigarettes
US2172804A (en) Manufacture of cigarettes
KR20190011325A (ko) 끽연 물품 제조용 모듈형 장치
GB767275A (en) Method and machine for producing cigarettes, cigarillos or the like provided with filter mouthpieces
WO2011008802A2 (en) Apparatus and method for assembly of multi-segment rod-like articles
US3094128A (en) Mouthpiece cigarette making machine
GB1604124A (en) Apparatus for transporting tools in machines for the processing of rodshaped articles
PL199206B1 (pl) Urządzenie tnące, sposób wymiany elementów tnących urządzenia tnącego oraz maszyna do cięcia wyrobów w kształcie pręta
US4249547A (en) Method and apparatus for applying adhesive to running webs of wrapping material
EP0383970A1 (en) Apparatus for manufacturing cigarette filters
US4841993A (en) Method of and machine for making filter cigarettes
US3233613A (en) Method and apparatus for reclaiming defective cigarette assemblies and the like
EP1156721A1 (en) Method and apparatus for producing particle bearing filter rod
CN111480878A (zh) 棒状烟制品的制造
PL210063B1 (pl) Sposób łączenia elementów składowych artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym, maszyna stosowana w przemyśle tytoniowym, zwłaszcza osadzarka filtrów, bęben wielofunkcyjny dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym oraz podajnik bębnowy dla artykułów wytwarzanych w przemyśle tytoniowym
US4236535A (en) Apparatus for convoluting adhesive-coated uniting bands around rod-shaped articles
PL191069B1 (pl) Urządzenie do przesuwania prętopodobnych wyrobów przemysłu tytoniowego, zwłaszcza papierosów i/lub filtrów
GB2096449A (en) Tip turning filter cigarettes or the like
EP2783588A1 (de) Reinigung einer Maschine der Tabak verarbeitenden Industrie
US3091245A (en) Means for wrapping connecting leaves around the abutment regions of assemblies compriising cigarettes and filter plugs
US4538629A (en) Method and apparatus for the production and manipulation of plain cigarettes and the like

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121205