PL199114B1 - Element ślizgowy dla odbieraka prądu i sposób jego wytwarzania - Google Patents

Element ślizgowy dla odbieraka prądu i sposób jego wytwarzania

Info

Publication number
PL199114B1
PL199114B1 PL355229A PL35522900A PL199114B1 PL 199114 B1 PL199114 B1 PL 199114B1 PL 355229 A PL355229 A PL 355229A PL 35522900 A PL35522900 A PL 35522900A PL 199114 B1 PL199114 B1 PL 199114B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carrier
cover profile
cover
strip
carbon
Prior art date
Application number
PL355229A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355229A1 (pl
Inventor
Herbert Wallmann
Hans Rastl
Original Assignee
Hoffmann & Co Elektrokohle Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann & Co Elektrokohle Ag filed Critical Hoffmann & Co Elektrokohle Ag
Publication of PL355229A1 publication Critical patent/PL355229A1/pl
Publication of PL199114B1 publication Critical patent/PL199114B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L5/00Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles
    • B60L5/18Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles using bow-type collectors in contact with trolley wire
    • B60L5/20Details of contact bow
    • B60L5/205Details of contact bow with carbon contact members

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest element sli- zgowy dla odbieraka pr adu, z pod lu znym no- snikiem posiadaj acym sztywno sc w lasn a, o korzystnie p laskiej powierzchni górnej i z li- stw a slizgow a z w egla. Listwa ta jest zamoco- wana na powierzchni górnej no snika za pomo- c a klejenia, z utworzeniem spoiny klejowej. Wed lug wynalazku, na co najmniej jednej sciance bocznej no snika (1) jest zamocowany profil os lonowy (9), który wystaje do góry powy- zej powierzchni górnej no snika i przykrywa z boku spoin e klejow a (5) i dolny obszar po- wierzchni listwy w eglowej (3). Wynalazek dotyczy równie z sposobu wytwarzania w/w elementu, zgodnie z którym, po sklejeniu listwy slizgowej (3) z no snikiem (1) na co najmniej jednej sciance no snika (1) mocuje si e profil os lonowy (9) w ten sposób, ze wystaje on do góry powy zej po- wierzchni górnej no snika (1) i przykrywa z boku spoin e klejow a (5) i dolny obszar po- wierzchni listwy w eglowej (3). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest element ślizgowy dla odbieraka prądu, i sposób jego wytwarzania, który to odbierak może służyć zwłaszcza do takiego przezbrojenia istniejącego typu elementu ślizgowego, który jest już stosowany w praktyce i który jest wyposażony w profil nośnika o płaskiej powierzchni górnej, aby mógł być on stosowany jako element ślizgowy dużych prędkości, który może sprostać zwiększonym obciążeniom podczas eksploatacji przy wysokich prędkościach i który jest dostosowany do występujących przy tym krańcowych wymagań dotyczących tarcia i warunków termicznych lub klimatycznych, również w ruchu przekraczającym granice.
Element ślizgowy tego rodzaju jest znany przykładowo z opisu DE 43 36 705 C2. Ponadto podobne elementy ślizgowe są znane z opisów DE 38 17 743 C2, DE 38 21 254 A1 i DE 38 21 255 A1, przy czym jednak w tym przypadku nośnik na swojej powierzchni górnej posiada boczne, pionowo odstające brzegi o niewielkiej wysokości, które przechwytują z boku listwę węglową, zamocowaną na nośniku. W opisie GB 719810 jest ujawniony element ślizgowy z nośnikiem wygiętym z blachy, na którym listwa węglowa jest zaciśnięta na jaskółczy ogon.
W przypadku noś ników o cał kowicie pł askiej powierzchni górnej, wytworzenie połączenia z listwą węglową jest szczególnie łatwe. Takie nośniki są również lżejsze od nośników z pionowo odstającymi brzegami, przechwytującymi listwę węglową. Z drugiej strony nośniki z bocznymi, pionowo odstającymi brzegami zapewniają lepszą ochronę spoiny klejowej między listwą węglową a nośnikiem przed zjawiskami atmosferycznymi, uszkodzeniem przez łuk elektryczny lub tym podobnymi zjawiskami. Jednak z powodu niewielkiej wysokości, pionowo odstające brzegi przyczyniają się jedynie w niewielkim stopniu do wytworzenia sztywności elementu ślizgowego.
Z polskiego opisu patentowego nr 116825 znana jest konstrukcja odbieraka prądu, który jest wyposażony w element ślizgowy w postaci bloku, który zamocowany jest na nośniku mechanicznie, a mianowicie za pomocą łączenia nakł adkowego blach. Nakł adki te są przykrę cone na stał e i przechwytują profil elementu ślizgowego, ukształtowany w postaci jaskółczego ogona.
Przedmiotem wynalazku jest element ślizgowy dla odbieraka prądu, z podłużnym nośnikiem, posiadającym sztywność własną o korzystnie płaskiej powierzchni górnej i z listwą ślizgową z węgla, która jest zamocowana na powierzchni górnej nośnika za pomocą klejenia, z utworzeniem spoiny klejowej.
Istota wynalazku polega na tym, że na co najmniej jednej ściance bocznej nośnika jest zamocowany profil osłonowy, który wystaje do góry powyżej powierzchni górnej nośnika i przykrywa z boku spoinę klejową i dolny obszar powierzchni listwy węglowej.
Korzystnie, każdy profil osłonowy jest wykonany z blachy, korzystnie z aluminium.
W rozwiązaniu według wynalazku, każdy profil osłonowy przylega do listwy węglowej ze sprężystym naprężeniem wstępnym, przy czym dwa profile osłonowe są umieszczone po obu stronach nośnika, przy czym profile osłonowe w swoim górnym obszarze są nachylone do siebie i wchodzą w boczne wybrania listwy węglowej, tworząc z nią połączenie na jaskółczy ogon.
Korzystnie, profil osłonowy lub każdy profil osłonowy jest umieszczony jedynie na części długości elementu ślizgowego i ma większy wymiar poprzeczny niż wysokość nośnika przy czym wystaje on do góry na co najmniej 3 mm lub więcej powyżej płaskiej powierzchni górnej nośnika (1).
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania elementu ślizgowego dla odbieraka prądu, w którym listwa ślizgowa z węgla, która jest zamocowana na korzystnie płaskiej powierzchni górnej podłużnego nośnika za pomocą klejenia, z utworzeniem spoiny klejowej, znamienny tym, że po sklejeniu listwy ślizgowej z nośnikiem na co najmniej jednej ściance nośnika mocuje się profil osłonowy w ten sposób, że wystaje on do góry powyżej powierzchni górnej nośnika i przykrywa z boku spoinę klejową i dolny obszar powierzchni listwy węglowej.
Zaproponowane rozwiązanie według wynalazku pozwala na ulepszenie elementu ślizgowego za pomocą prostych środków i bez konieczności zmiany profilu nośnika, przy czym zapewnia on lepszą ochronę spoiny klejowej między listwą węglową a nośnikiem, zwłaszcza przed oddziaływaniem łuku elektrycznego, jak i przed innymi wpływami termicznymi i mechanicznymi, a także wykazuje większą sztywność, którą można dopasować również wtórnie do wymogów eksploatacyjnych.
Dzięki zamocowaniu cienkich profili osłonowych na bocznych ściankach nośnika, które przykrywają obszar spoiny klejowej, za pomocą bardzo prostych i tanich środków uzyskano ochronę spoiny klejowej przed wpływami zewnętrznymi, bez konieczności zmiany samego profilu nośnika i istotnego zwiększenia ciężaru elementu ślizgowego. Jednocześnie dzięki zamocowaniu profili osłonowych możPL 199 114 B1 liwe jest zwiększenie sztywności elementu ślizgowego lub wyposażonego w ten element całego układu odbieraka prądu i w sposób celowy, przykładowo również przez częściowe odcinki długości elementu ślizgowego, można dopasować go do wymogów eksploatacyjnych.
Zasadniczo profile osłonowe według wynalazku, o dowolnej długości, mogą być zamocowane wtórnie na istniejącym typie elementu ślizgowego, niezależnie od postaci przekroju poprzecznego listwy węglowej lub nośnika, w celu zamierzonego polepszenia wyżej omówionych właściwości. W każdym przypadku profile os łonowe gwarantują uzyskanie lepszej sztywności elementu ślizgowego, osłonę spoiny klejowej przed wpływami atmosferycznymi i oddziaływaniem łuku elektrycznego, jeśli profile osłonowe przylegają z naprężeniem wstępnym do listwy węglowej lub pod wpływem późniejszego procesu zawijania są dociskane do listwy węglowej, albo też osłonę spoiny klejowej przed oddziaływaniem mechanicznym, zwłaszcza przed udarami.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym jest przedstawiony element ślizgowy według wynalazku, w przekroju poprzecznym.
Przedstawiony na rysunku element ślizgowy składa się z nośnika 1 o płaskiej powierzchni górnej oraz z listwy ślizgowej 3 z węgla, która jest naklejona na płaskiej powierzchni górnej nośnika 1, z utworzeniem spoiny klejowej 5. Rowek 7 na powierzchni dolnej listwy ś lizgowej 3 moż e sł u ż yć w znany sposób jako kanał wykrywający pęknięcia. Listwa ślizgowa 3 w obszarze swojej powierzchni dolnej może posiadać naniesioną galwanicznie, elektrycznie przewodzącą, nie przedstawioną warstwę, która polepsza przewodzenie prądu w kierunku wzdłużnym i przewodzenie prądu między listwą węglową 3 a nośnikiem 1. Korzystnie nośnik 1 jest wykonany z wytłaczanego profilu z metalu, zwłaszcza z aluminium.
Na rysunku jest przedstawiony przekrój poprzeczny elementu ślizgowego w podziałce 2 : 1.
Na każdej bocznej powierzchni zewnętrznej nośnika jest zamocowany cienki profil osłonowy 9, który jest umieszczony na długości elementu ślizgowego. Każdy profil osłonowy 9 posiada przekrój poprzeczny ze wzniosem kątowym w postaci płaskiej litery V, który jest zgodny z zarysem zewnętrznym powierzchni bocznej nośnika 1. Każdy profil osłonowy 9 wystaje do góry ponad płaską powierzchnię górną nośnika 1, dzięki czemu przykrywa on spoinę klejową 5 i dolny obszar listwy węglowej 3.
W celu zamocowania górnego odcinka 9' każdego profilu osłonowego 9, listwa węglowa posiada boczne wybranie 11. Oba wybrania 11 są tak ukształtowane, że dolny obszar listwy węglowej 3 jest ukształtowany w postaci jaskółczego ogona. Górny obszar 9' każdej listwy osłonowej przylega korzystnie sprężyście z naprężeniem wstępnym do powierzchni bocznej listwy węglowej 3. W ten sposób spoina klejowa 5 między listwą węglową 3 a nośnikiem 1 jest dodatkowo wzmocniona za pomocą złącza na jaskółczy ogon.
Korzystnie każdy profil osłonowy 9 ma niewielką grubość, przykładowo 2 mm. Korzystnie profile osłonowe 9 są wytwarzane z blachy, zwłaszcza z aluminium, przez przycięcie i zukosowanie, lecz mogą być przykładowo również oddzielnie wytłaczane. Profile osłonowe 9 mogą być zamocowane na nośniku 1 za pomocą nitowania, spawania, klejenia lub tym podobnych zabiegów. Mocowanie profili osłonowych 9 na nośniku 1 przeprowadza się korzystnie po sklejeniu listwy węglowej 3 z nośnikiem 1, jednak można je przeprowadzić również przed procesem klejenia. Zamocowanie profili osłonowych 9 na nośniku 1 powinno być dostatecznie wysoko obciążone mechanicznie na całej długości danego profilu osłonowego, aby profil osłonowy, jako zintegrowany element konstrukcyjny, mógł służyć do usztywnienia elementu ślizgowego.
Przede wszystkim ze względu na zwiększenie sztywności korzystne jest, jeżeli profil osłonowy, jaki jest przedstawiony na rysunku, jest umieszczony na większej części wysokości nośnika 1 i wystaje dostatecznie wysoko nad górną powierzchnią nośnika. Korzystnie każdy profil osłonowy wystaje na co najmniej 3 mm ponad płaską powierzchnią górną nośnika. Przede wszystkim profile osłonowe 9 zwiększają sztywność listwy ślizgowej w kierunku pionowym, jednak ze względu na kształt swojego profilu w postaci litery V mogą oddziaływać usztywniające również w kierunku poprzecznym nośnika, to znaczy w kierunku jazdy odbieraka prądu.
Pomimo, że górne obszary 9' profili osłonowych przylegają korzystnie z naprężeniem wstępnym do listwy węglowej 3, element ślizgowy może być tak wykonany, że profile osłonowe 9 przylegają bez naprężenia wstępnego do listwy węglowej 3 lub w ogóle nie stykają się z listwą węglową 3.
Dodatkowo zamocowane profile osłonowe 9 powinny służyć w pierwszym rzędzie do ochrony obszaru spoiny klejowej 5 przed pożarami wywołanymi łukiem elektrycznym, a tym samym przed przedwczesnym zniszczeniem nośnika 1. Dodatkowo połączenie na jaskółczy ogon między profilami osłonowymi a listwą węglową 3 umożliwia właściwe, mechaniczne wzmocnienie spoiny klejowej.
PL 199 114 B1
W przypadku termicznego przeciążenia lub częściowego zniszczenia spoiny klejowej moż e to zapobiec utracie listwy węglowej, spowodowanej udarem.
Zamocowanie profili osłonowych 9 według wynalazku można przeprowadzić, zgodnie z wymaganiami, również na części długości elementu ślizgowego. Dzięki temu można znacznie polepszyć właściwości elementu ślizgowego, zwłaszcza również w odniesieniu do sztywności zginania, przy minimalnym zwiększeniu ciężaru, a także w prosty sposób dopasować do odpowiednich wymagań.
Patrząc w kierunku wzdłużnym elementu ślizgowego, profile osłonowe 9 są usytuowane z reguły przynajmniej nad tym środkowym obszarem całkowitej długości, który podczas eksploatacji współpracuje z drutem sieci trakcyjnej. Wówczas wymagana do tego długość profilu osłonowego 9 jest zależna od warunków konstrukcyjnych sieci trakcyjnej, z którą ma współpracować odbierak prądu, zwłaszcza od amplitudy zygzakowego ułożenia drutu jezdnego. Jeżeli element ślizgowy posiada znane rogi zagięte na obu końcach, wówczas w obszarze tych rogów można nie umieszczać profili osłonowych 9, ponieważ podczas eksploatacji przy dużych prędkościach rogi leżą poza obszarem drutu sieci trakcyjnej, a tym samym również zazwyczaj poza obszarem tworzenia się łuku elektrycznego.
Wynalazek nie jest ograniczony do szczegółów przedstawionego przykładu wykonania. I tak przykładowo listwa węglowa zamiast przedstawionego na rysunku przekroju poprzecznego z bocznymi karbami może posiadać również prostokątny lub w przybliżeniu prostokątny lub trapezowy przekrój poprzeczny. Nośnik może mieć całkowicie płaską powierzchnię górną, jak jest to przedstawione na rysunku, lub też, jak wiadomo, na obu długich bokach swojej powierzchni górnej może posiadać pionowo odstające brzegi o niewielkiej wysokości, które podczas procesu sklejania mogą służyć jako pomocnicze elementy łączące w celu osiowania listwy węglowej wobec nośnika.

Claims (9)

1. Element ślizgowy dla odbieraka prądu, z podłużnym nośnikiem posiadającym sztywność własną o korzystnie płaskiej powierzchni górnej i z listwą ślizgową z węgla, która jest zamocowana na powierzchni górnej nośnika za pomocą klejenia, z utworzeniem spoiny klejowej, znamienny tym, że na co najmniej jednej ściance bocznej nośnika (1) jest zamocowany profil osłonowy (9), który wystaje do góry powyżej powierzchni górnej nośnika i przykrywa z boku spoinę klejową (5) i dolny obszar powierzchni listwy węglowej (3).
2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy profil osłonowy (9) jest wykonany z blachy.
3. Element według zastrz. 2, znamienny tym, że każdy profil osłonowy (9) jest wykonany z aluminium.
4. Element według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że każdy profil osłonowy (9) przylega do listwy węglowej (3) ze sprężystym naprężeniem wstępnym.
5. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że dwa profile osłonowe (9) są umieszczone po obu stronach nośnika (1), przy czym profile osłonowe (9) w swoim górnym obszarze (9') są nachylone do siebie i wchodzą w boczne wybrania (11) listwy węglowej, tworząc z nią połączenie na jaskółczy ogon.
6. Element według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że profil osłonowy (9) lub każdy profil osłonowy (9) jest umieszczony jedynie na części długości elementu ślizgowego.
7. Element według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że profil osłonowy (9) lub każdy profil osłonowy (9) ma większy wymiar poprzeczny niż wysokość nośnika (1).
8. Element według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że profil osłonowy (9) lub każdy profil osłonowy (9) wystaje do góry na co najmniej 3 mm lub więcej powyżej płaskiej powierzchni górnej nośnika (1).
9. Sposób wytwarzania elementu ślizgowego dla odbieraka prądu, w którym listwa ślizgowa z wę gla, która jest zamocowana na korzystnie płaskiej powierzchni górnej podłuż nego nośnika za pomocą klejenia, z utworzeniem spoiny klejowej, znamienny tym, że po sklejeniu listwy ślizgowej (3) z noś nikiem (1) na co najmniej jednej ś ciance noś nika (1) mocuje się profil osł onowy (9) w ten sposób, że wystaje on do góry powyżej powierzchni górnej nośnika (1) i przykrywa z boku spoinę klejowa (5) i dolny obszar powierzchni listwy w ęglowej (3).
PL355229A 1999-07-16 2000-07-14 Element ślizgowy dla odbieraka prądu i sposób jego wytwarzania PL199114B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29912451U DE29912451U1 (de) 1999-07-16 1999-07-16 Schleifstück für Stromabnehmer
PCT/EP2000/006754 WO2001005617A1 (de) 1999-07-16 2000-07-14 Schleifstück für stromabnehmer und verfahren zu seiner herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355229A1 PL355229A1 (pl) 2004-04-05
PL199114B1 true PL199114B1 (pl) 2008-08-29

Family

ID=8076242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355229A PL199114B1 (pl) 1999-07-16 2000-07-14 Element ślizgowy dla odbieraka prądu i sposób jego wytwarzania

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1196305B1 (pl)
AT (1) ATE264206T1 (pl)
DE (2) DE29912451U1 (pl)
ES (1) ES2218194T3 (pl)
PL (1) PL199114B1 (pl)
WO (1) WO2001005617A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004020886B4 (de) * 2004-04-26 2009-09-03 Pantrac Gmbh Schleifvorrichtung für absenkbare Stromabnehmer
WO2005102767A1 (de) * 2004-04-26 2005-11-03 Pantrac Gmbh Schleifvorrichtung für absenkbare stromabnehmer
JP6571387B2 (ja) * 2015-05-15 2019-09-04 東海旅客鉄道株式会社 集電舟及び集電装置

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9401585U1 (de) * 1994-02-01 1994-06-23 Schunk Kohlenstofftechnik GmbH, 35452 Heuchelheim Schleifstück
JPH10285703A (ja) * 1997-03-31 1998-10-23 Toyo Tanso Kk 電気車両用集電舟体

Also Published As

Publication number Publication date
EP1196305A1 (de) 2002-04-17
EP1196305B1 (de) 2004-04-14
WO2001005617A1 (de) 2001-01-25
ES2218194T3 (es) 2004-11-16
PL355229A1 (pl) 2004-04-05
DE50006084D1 (de) 2004-05-19
ATE264206T1 (de) 2004-04-15
DE29912451U1 (de) 2000-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10917041B2 (en) Waterproof and electricity-insulating support structure for solar panels
US4690264A (en) Multifunction glassholder for escalator balustrade
ES2553607T3 (es) Placa de guía para el guiado lateral de un carril y sistema para la fijación de un carril
US9481555B2 (en) Industrial truck having an overhead guard
PL199114B1 (pl) Element ślizgowy dla odbieraka prądu i sposób jego wytwarzania
US3614340A (en) Securing means for power rail and/or shield
WO2007030858A1 (en) Roof fixing assembly
US20090290818A1 (en) Cover Strip for a Linear Guide Rail
KR101772604B1 (ko) 지붕판넬용 눈 쌓임 방지 장치
CN209760014U (zh) 一种无胶条防漏无噪音模数式多向变位桥梁伸缩装置
KR20130001790U (ko) 이중구조를 갖는 차양
CN111483472A (zh) 城市轨道交通站台门系统绝缘门槛装置
UA110888C2 (uk) Напрямна пластина для кріплення рейок для рейкових транспортних засобів
CN209509949U (zh) 用于地铁站台门的门槛绝缘部件以及绝缘门槛结构
KR200439355Y1 (ko) 전동차의 빗물받이 구조
RU220326U1 (ru) Магнитный шунт изолирующего стыка железнодорожного пути
CN215166453U (zh) 一种折叠房屋侧墙板用型材
CN217997807U (zh) 一种拼装式的桥梁伸缩缝结构
JP4511330B2 (ja) 高架道路の雨水遮蔽板
CN210821777U (zh) 一种天幕玻璃及行李架安装结构
CN220539065U (zh) 长城板及其卡接组件
CN219045096U (zh) 一种伸缩缝结构
CN211313032U (zh) 新型聚碳酸酯中空板装配结构
RU2809421C1 (ru) Способ формирования магнитного шунта рельсового стыка
JPH0742162Y2 (ja) パンタグラフ用カーボンすり板