PL198738B1 - Zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, płynnej stali i temu podobnych, zwłaszcza zbiornik konwertora - Google Patents

Zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, płynnej stali i temu podobnych, zwłaszcza zbiornik konwertora

Info

Publication number
PL198738B1
PL198738B1 PL374973A PL37497303A PL198738B1 PL 198738 B1 PL198738 B1 PL 198738B1 PL 374973 A PL374973 A PL 374973A PL 37497303 A PL37497303 A PL 37497303A PL 198738 B1 PL198738 B1 PL 198738B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support
support ring
tank
pressure
vessel
Prior art date
Application number
PL374973A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374973A1 (pl
Inventor
Bernd Schubert
Winfried Laubach
Original Assignee
Sms Demag Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sms Demag Ag filed Critical Sms Demag Ag
Publication of PL374973A1 publication Critical patent/PL374973A1/pl
Publication of PL198738B1 publication Critical patent/PL198738B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/28Manufacture of steel in the converter
    • C21C5/42Constructional features of converters
    • C21C5/46Details or accessories
    • C21C5/4633Supporting means
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/28Manufacture of steel in the converter
    • C21C5/42Constructional features of converters
    • C21C5/46Details or accessories

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Accessories For Mixers (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Abstract

Zbiornik (1) do metalurgicznej obróbki surówki, p lynnej stali i temu podobnych, zw laszcza zbiornik (1a) konwertora, jest wsparty na umieszczonym w odst epie (2) pier scieniu no snym (3) z przechylnymi czopami, przy czym zbiornik (1) spoczywa na gór- nym pasie (3a) pier scienia no snego za pomoc a lap (6) scianki (1b) zbiornika, za s podpora (4) na górnym pasie (3a) pier scienia no snego (3) jest po laczona rozlacznie za pomoc a dodatkowych srodków mocu- j acych. Aby wyeliminowa c niedogodno sci, zwi azane z konieczno sci a pracy w miejscu gor acym, ciasnym i trudno dost epnym dla personelu, zaproponowano, ze podpora (4) na górnym pasie (3a) pier scienia no snego (3) sk lada si e z lezacych naprzeciw siebie wspornika (7) zbiornika i wspornika (8) pier scienia no snego, które s a doci agane do siebie za pomoc a opisanego szczegó lowo poni zej zamkni ecia sk lada- nego (9) w kierunku zamykania (10) a z do zabezpie- czonego po lo zenia zamkni etego (11) i latwo roz la- czane w przeciwnym kierunku uruchamiania (12). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, płynnej stali i temu podobnych, zwłaszcza zbiornik konwertora, wsparty na umieszczonym w odstępie pierścieniu nośnym, który za pomocą przechylnych czopów jest osadzony przechylnie w obustronnych łożyskach wahliwych, przy czym rozmieszczone na obwodzie ścianki zbiornika łapy spoczywają na górnym pasie pierścienia nośnego, zaś podpora na górnym pasie pierścienia nośnego jest połączona rozłącznie za pomocą dodatkowych środków mocujących.
Zadanie polegające na opracowaniu zbiornika konwertora o opisanej powyżej konstrukcji, którego poszczególne elementy można wymieniać przy użyciu prostych środków, w którym to celu połączeniu między łapami zbiornika i pierścieniem nośnym oraz między elementami prowadzącymi i dodatkowymi elementami mocującymi należy nadać cechy połączenia rozłącznego, jest znane (DE 199 28 195 A1). Brakuje jednak odpowiednich środków, aby w warunkach gorącego zbiornika konwertora można było zrealizować takie rozłączanie i ponowne mocowanie wymienianego zbiornika.
W praktyce metalurgiczne zbiorniki robocze, z uwagi na stosunkowo znaczne zuż ycie wymurówki, wymagają szybkiej wymiany, aby skrócić czasy przestoju.
Podstawę stanowią elementy mocujące stosowane dotychczas w łapach, leżących w otwartych prowadnicach, jak na przykład śruby zaciskowe, śruby składane oraz mechanizmy kleszczowe z odpowiednim uruchamianiem, które mają wymienione wady, ponadto są trudne w obsłudze, zaś manipulowanie nimi zabiera zbyt wiele czasu. Wskutek wynikającego z eksploatacji nagrzewania zbiornika w poszczególnych jego częściach wystę pują wydł uż enia termiczne, które utrudniają demontaż elementów mocujących. Ponadto, proces demontażu i wymiany w podwyższonych temperaturach otoczenia musi być prowadzony przez obsługę z jak najmniejszej odległości. Przy dość ograniczonej dostępności luzowanie nakrętek dociskowych przy użyciu odpowiedniego narzędzia wymaga znacznego wysiłku.
Celem wynalazku jest zaproponowanie szybkiego, prostego i dającego się obsługiwać w wystarczającym odstępie środka, w którym nie będą występować opisane powyżej niedogodności.
Zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, płynnej stali i temu podobnych, zwłaszcza zbiornik konwertora, wsparty na umieszczonym w odstępie pierścieniu nośnym, który za pomocą przechylnych czopów jest osadzony przechylnie w obustronnych łożyskach wahliwych, przy czym pierścień nośny spoczywa na górnym pasie za pomocą łap ścianki zbiornika, zaś podpora na górnym pasie pierścienia nośnego jest połączona rozłącznie za pomocą dodatkowych środków mocujących, według wynalazku charakteryzuje się tym, że podpora na górnym pasie pierścienia nośnego składa się z leżących naprzeciw siebie wspornika zbiornika i wspornika pierścienia nośnego, dociąganych do siebie za pomocą zamknięcia składanego w kierunku zamykania do zabezpieczonego położenia zamkniętego i rozłączalnych w przeciwnym kierunku uruchamiania.
Korzystnie, zamknięcie składane składa się z obejmującego wspornik zbiornika pałąka dociskowego, osadzonego uchylnie na dźwigni uruchamiającej, przy czym dźwignia uruchamiająca jest swym górnym końcem osadzona uchylnie na wsporniku pierścienia nośnego.
Korzystnie, pałąk dociskowy obejmuje w kierunku zamykania wspornik zbiornika i przylega do zewnętrznej obwodowej powierzchni pierścienia nośnego w położeniu zamkniętym, zaś dźwignia uruchamiająca jest zamocowana zatrzaskowo za pomocą sworzni blokujących, umieszczonych z obu stron pałąka dociskowego.
Korzystnie, pałąk dociskowy jest dla otwierania zbiornika przechylny na zewnątrz przez wspornik zbiornika w położenie otwarte.
Korzystnie, wspornik zbiornika tworzy w bocznym profilu dolne wybranie, w którym mieści się z luzem wspornik pierś cienia noś nego.
Korzystnie, wspornik zbiornika składa się z dwóch, umieszczonych z boku w określonym na stałe odstępie płyt.
Korzystnie, wspornik zbiornika składa się z pojedynczej płyty o odpowiednio dobranej grubości.
Korzystnie, wspornik pierścienia nośnego składa się z pojedynczej płyty o odpowiednio dobranej grubości.
Korzystnie, pałąk dociskowy składa się z dwóch, rozmieszczonych w odstępie, równoległych nakładek dociskowych, które na swych końcach są połączone za pomocą biegnącego poprzecznie elementu dystansowego lub są połączone obrotowo z płytami wspornika pierścienia nośnego, przy czym w środkowym, grubym wsporniku pierścienia nośnego element dystansowy mieści w sobie nakładki dla dźwigni uruchamiającej i tworzy jej obrotowe ułożyskowanie.
PL 198 738 B1
Korzystnie, dźwignia uruchamiająca składa się z dwóch, rozmieszczonych w odstępie, równoległych nakładek, które tworząc obrotowe ułożyskowanie są połączone za pomocą biegnących poprzecznie elementów dystansowych.
Korzystnie, element dociskowy składa się z biegnącego pomiędzy rozmieszczonymi w odstępie, równoległymi wspornikami zbiornika, względnie pomiędzy rozmieszczonymi w odstępie płytami wspornika pierścienia nośnego, drążka dźwigni dociskowej ze spoczywającym na nim łbem młoteczkowym, który to drążek jest połączony z łączącym obie nakładki dźwigni ułożyskowaniem obrotowym i biegnie pomiędzy dwiema płytami wspornika pierścienia nośnego.
Korzystnie, drążek dźwigni dociskowej, biegnąc pomiędzy dwiema płytami wspornika pierścienia nośnego i obejmując wspornik zbiornika, tworzy owalny, zamknięty pałąk dociskowy.
W zbiorniku według wynalazku zatem, tworzące podporę na górnym pasie pierś cienia nośnego wspornik zbiornika i wspornik pierścienia nośnego są dociągane do siebie za pomocą zamknięcia składanego w kierunku zamykania aż do zabezpieczonego położenia zamkniętego i łatwo rozłączane w przeciwnym kierunku uruchamiania. W stanie zamkniętym element uruchamiający przemieszcza się przez tak zwany martwy punkt i może być ustawiony w położeniu samohamownym i zabezpieczonym blokadą. Rozmieszczone na obwodzie wsporniki mogą być, zależnie od kształtu pierścienia nośnego, rozmieszczone symetrycznie lub asymetrycznie i służą jako punkty zaczepienia dla takiego szybkomocującego urządzenia. Powstały układ dźwigniowy jest dopasowany do odległości zaciskania i zapewnia niezawodne utrzymywanie zbiornika także w pozycjach przechylonych. Zamkniecie składane można ponadto przy użyciu obsługiwanego ręcznie urządzenia hydraulicznego łatwo i skutecznie wcisnąć w położenie zamknięte lub zwolnione. Do otwierania można zastosować to samo urządzenie pomocnicze. Najpierw pokonuje się przy tym martwy punkt, a następnie osiąga położenie otwarte.
Jeżeli zamknięcie składane składa się z obejmującego wspornik zbiornika pałąka dociskowego, osadzonego uchylnie na dźwigni uruchamiającej, przy czym dźwignia uruchamiająca jest swym górnym końcem osadzona uchylnie na wsporniku pierścienia nośnego, wówczas na każdy punkt mocowania przypadają niewielkie koszty.
W zmodyfikowanej odmianie powyższego rozwiązania, w kierunku zamykania pałąk dociskowy obejmuje wspornik zbiornika i przylega do zewnętrznej obwodowej powierzchni pierścienia nośnego, zaś dźwignia uruchamiająca jest zamocowana zatrzaskowo za pomocą sworzni blokujących, umieszczonych z obu stron pałąka dociskowego. Powrotny docisk dźwigni uruchamiającej do pierścienia nośnego powoduje wówczas odchylenie jej od pierścienia i ustawia wspornik w pozycji umożliwiającej demontaż zbiornika. Taki mechanizm uruchamiający eliminuje konieczność stosowania typowych elementów podkładkowych o kulistym gnieździe i manipulowanie częściami zbiornika. Od personelu wymagany jest niewielki wysiłek, zaś dostęp do szybkozmiennego systemu mocowania zajmuje stosunkowo mało czasu.
Zwolnienie zbiornika można w prosty sposób osiągnąć tak, że podczas ruchu otwierającego dźwigni uruchamiającej, od powierzchni obwodowej pierścienia nośnego na zewnątrz, pałąk dociskowy jest przechylany przez wspornik zbiornika do położenia otwartego.
Jeżeli przy tym wspornik zbiornika tworzy w bocznym profilu dolne wybranie, w którym mieści się z luzem wspornik pierścienia nośnego, wówczas takie rozwiązanie zajmuje bardzo mało miejsca.
Liczba wsporników zbiornika i wsporników pierścienia nośnego może zależeć od kształtu pierścienia nośnego (czy jest on pierścieniem pełnym, czy częściowym). Poza tym, zamknięcie składane może być umieszczone na górnym pasie, na zewnątrz lub w odstępie pomiędzy pierścieniem nośnym i zbiornikiem.
Wspornik zbiornika może przy tym składać się z dwóch umieszczonych z boku w określonym na stałe odstępie płyt, bądź z pojedynczej płyty o odpowiednio dobranej grubości. Analogicznie do powyższego, wspornik pierścienia nośnego może składać się z pojedynczej płyty o odpowiednio dobranej grubości. Rozwiązaniom tym przypisane są układy dźwigniowe, w ramach których pałąk dociskowy składa się z dwóch, rozmieszczonych w odstępie, równoległych nakładek dociskowych, które na swych końcach są połączone za pomocą biegnącego poprzecznie elementu dystansowego lub są połączone obrotowo z płytami wspornika pierścienia nośnego, przy czym w środkowym, grubym wsporniku pierścienia nośnego element dystansowy mieści w sobie nakładki dla dźwigni uruchamiającej i tworzy jej obrotowe ułożyskowanie. Stąd wynika nie tylko kilka alternatywnych konstrukcji, lecz także opłacalność wytwarzania elementów.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fragment zbiornika ze wspornikiem i wspornikiem pierścienia nośnego oraz zamknięciem
PL 198 738 B1 składanym, w widoku z boku, fig. 2 - umieszczone z obu stron łapy ścianki prowadzące, w częściowym widoku z góry, fig. 3 - widok z boku, jak na fig. 1, z zamknięciem składanym w położeniu otwartym, fig. 4 - widok z boku, jak na fig. 1, z zamknięciem składanym w zabezpieczonym położeniu otwartym, fig. 5 - fragmenty zbiornika i pierścienia nośnego z parami płyt wspornika zbiornika i pojedynczą płytą wspornika pierścienia nośnego, w widoku z przodu, fig. 6 - ten sam widok z przodu fragmentów zbiornika i pierścienia nośnego, z widocznymi parami płyt wsporników zbiornika i płyt wspornika pierścienia nośnego, fig. 7 - ten sam widok z przodu z pojedynczą płytą wspornika zbiornika i pojedynczą płytą wspornika pierścienia nośnego, oraz fig. 8 - widok z przodu z pojedynczą płytą wspornika zbiornika i parą płyt wspornika pierścienia nośnego.
Zbiornik 1, na przykład zbiornik 1a konwertora, służy do metalurgicznej obróbki stopionych metali, na przykład świeżenia surówki lub płynnej stali. Zbiornik 1 jest wsparty w odstępie 2 na pierścieniu nośnym 3 za pomocą rozmieszczonych na obwodzie ścianki 1b zbiornika łap 6 i umieszczonych pomiędzy nimi lub przyporządkowanych im podpór 4. Podpory 4 składają się z dodatkowych elementów mocujących.
Pierścień nośny 3, który tworzy górny pas 3a i dolny pas 3b, podpiera łapy 6 zbiornika 1. Łapy 6, otwarte od góry, leżą z boku pomiędzy ściankami prowadzącymi 5a, z których każda stanowi prowadnicę 5 zbiornika.
Pomiędzy dwiema sąsiadującymi łapami 6 umieszczone są dodatkowe elementy mocujące. Na ściance 1b zbiornika znajduje się tam kilka, rozmieszczonych odpowiednio na obwodzie, wsporników 7 zbiornika. Na górnym pasie 3a pierś cienia noś nego 3 są zamocowane analogiczne wsporniki 8 pierścienia nośnego.
Każda podpora 4 (fig. 1) na górnym pasie 3a pierścienia nośnego 3 składa się z leżących naprzeciw siebie wspornika 7 zbiornika i wspornika 8 pierścienia nośnego, które są dociągane do siebie za pomocą opisanego szczegółowo poniżej zamknięcia składanego 9 w kierunku zamykania 10 aż do zabezpieczonego położenia zamkniętego 11 i łatwo rozłączane w przeciwnym kierunku uruchamiania 12.
Zamknięcie składane 9 składa się przy tym (fig. 3, na której ukazane jest w przybliżeniu połowiczne otwarcie) z obejmującego wspornik 7 zbiornika pałąka dociskowego 13, osadzonego uchylnie na dźwigni uruchamiającej 14, przy czym dźwignia uruchamiająca 14 jest swym górnym końcem 14a osadzona uchylnie na wsporniku 8 pierścienia nośnego. W położeniu zamkniętym 11 pałąk dociskowy 13 obejmuje wspornik 7 zbiornika i przylega do zewnętrznej obwodowej powierzchni 3c pierścienia nośnego 3, gdzie jest zamocowany zatrzaskowo za pomocą sworzni blokujących, zamontowanych z obu stron pałąka dociskowego 13 w nakładkach dociskowych 13a.
Zgodnie z fig. 3 i 4 pałąk dociskowy 13 przemieszcza się podczas otwierania w przeciwnym kierunku uruchamiania 12 i z powrotem w położenie zamknięte 11 za pomocą wspornika 7 zbiornika, przy czym dźwignia uruchamiająca 14 odsuwa się najpierw od zewnętrznej obwodowej powierzchni 3c pierścienia nośnego 3 (fig. 3), a następnie ponownie do niej zbliża (fig. 4). W ten sposób osiągane jest położenie otwarte 16.
W celu osią gnięcia zwartej konstrukcji i jak najkrótszych dróg dźwigni wspornik 7 zbiornika tworzy w bocznym profilu 7a dolne wybranie 7b, w którym z pewnym luzem mieści się wspornik 8 pierścienia nośnego.
Na fig. 5 do 8 przedstawione są różne alternatywne rozwiązania w zakresie wspornika 7 zbiornika, wspornika 8 pierścienia nośnego i pałąka dociskowego 13.
Na fig. 5 wspornik 7 zbiornika składa się z dwóch umieszczonych z boku w określonym na stałe odstępie 7c płyt 17.
Na fig. 7 natomiast wspornik 7 zbiornika składa się z pojedynczej płyty 18 o odpowiednio dobranej grubości.
Na fig. 5 wspornik 8 pierścienia nośnego składa się analogicznie z pojedynczej płyty 19 o odpowiednio dobranej grubości.
Pałąk dociskowy 13 (fig. 5 i 7) jest utworzony z dwóch, rozmieszczonych w odstępie, równoległych nakładek dociskowych 13a, które na swych końcach 13b są połączone za pomocą biegnącego poprzecznie elementu dystansowego 20.
Na fig. 6 i 8 uwidocznione są rozmieszczone w odstępie płyty 8a wspornika pierścienia nośnego. W płytach 8a. wspornika pierścienia nośnego można również umieścić łożysko obrotowe do realizacji obrotu pałąka dociskowego 13 względem dźwigni uruchamiającej 14. W środkowej, grubej płycie 19 wspornika pierścienia nośnego do obrotowego ułożyskowania 22 służy element dystansowy 20, w którym umieszczone są nakładki 21 dźwigni uruchamiającej 14.
PL 198 738 B1
Na fig. 5, 6, 7 i 8 dźwignia uruchamiająca 14 składa się z dwóch, rozmieszczonych w odstępie, równoległych nakładek 21, w których mieści się obrotowe ułożyskowanie 22, przy czym nakładki 21 dźwigni są połączone za pomocą biegnących poprzecznie elementów dystansowych 20.
Inne alternatywne przykłady wykonania w odniesieniu do pałąka dociskowego 13 są zamieszczone na fig. 6 i 7. Pałąk dociskowy 13 ma postać elementu dociskowego 23, złożonego z drążka 24 dźwigni dociskowej, biegnącego pomiędzy rozmieszczonymi w odstępie równoległymi wspornikami 7 zbiornika, względnie pomiędzy rozmieszczonymi w odstępie płytami 8 wspornika pierścienia nośnego, na którym to drążku spoczywa łeb młoteczkowy 25. Sam drążek 24 dźwigni dociskowej jest połączony z łączącym obie nakładki 21 dźwigni ułożyskowaniem obrotowym 22 i biegnie pomiędzy dwiema płytami 8a wspornika pierścienia nośnego.
Na fig. 8 drążek 24 dźwigni dociskowej biegnie pomiędzy dwiema płytami 8a wspornika pierścienia nośnego i tworzy obejmujący wspornik 7 zbiornika, mający owalny kształt, zamknięty pałąk dociskowy 26.

Claims (12)

1. Zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, pł ynnej stali i temu podobnych, zwł aszcza zbiornik konwertora, wsparty na umieszczonym w odstępie pierścieniu nośnym, który za pomocą przechylnych czopów jest osadzony przechylnie w obustronnych łożyskach wahliwych, przy czym pierścień nośny spoczywa na górnym pasie za pomocą łap ścianki zbiornika, zaś podpora na górnym pasie pierścienia nośnego jest połączona rozłącznie za pomocą dodatkowych środków mocujących, znamienny tym, że podpora (4) na górnym pasie (3a) pierścienia nośnego (3) składa się z leżących naprzeciw siebie wspornika (7) zbiornika i wspornika (8) pierścienia nośnego, dociąganych do siebie za pomocą zamknięcia składanego (9) w kierunku zamykania (10) do zabezpieczonego położenia zamkniętego (11) i rozłączalnych w przeciwnym kierunku uruchamiania (12).
2. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że zamknięcie składane (9) składa się z obejmującego wspornik (7) zbiornika pałąka dociskowego (13), osadzonego uchylnie na dźwigni uruchamiającej (14), przy czym dźwignia uruchamiająca (14) jest swym górnym końcem (14a) osadzona uchylnie na wsporniku (8) pierścienia nośnego.
3. Zbiornik według zastrz. 2, znamienny tym, ż e pałąk dociskowy (13) obejmuje w kierunku zamykania (10) wspornik (7) zbiornika i przylega do zewnętrznej obwodowej powierzchni (3c) pierścienia nośnego (3) w położeniu zamkniętym (11), zaś dźwignia uruchamiająca (14) jest zamocowana zatrzaskowo za pomocą sworzni blokujących (15), umieszczonych z obu stron pałąka dociskowego (13).
4. Zbiornik według zastrz. 2, znamienny tym, że pałąk dociskowy (13) jest dla otwierania zbiornika przechylny na zewnątrz przez wspornik (7) zbiornika w położenie otwarte (16).
5. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, ż e wspornik (7) zbiornika tworzy w bocznym profilu (7a) dolne wybranie (7b), w którym mieści się z luzem wspornik (8) pierścienia nośnego.
6. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że wspornik (7) zbiornika składa się z dwóch, umieszczonych z boku w określonym na stałe odstępie (7c) płyt (17).
7. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że wspornik (7) zbiornika składa się z pojedynczej płyty (18) o odpowiednio dobranej grubości.
8. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że wspornik (8) pierścienia nośnego składa się z pojedynczej płyty (19) o odpowiednio dobranej grubości.
9. Zbiornik wedł ug zastrz. 2, znamienny tym, ż e pałąk dociskowy (13) skł ada się z dwóch, rozmieszczonych w odstępie, równoległych nakładek dociskowych (13a), które na swych końcach (13b) są połączone za pomocą biegnącego poprzecznie elementu dystansowego (20) lub są połączone obrotowo z płytami (8a) wspornika pierścienia nośnego, przy czym w środkowym, grubym wsporniku (8) pierścienia nośnego element dystansowy (20) mieści w sobie nakładki (21) dla dźwigni uruchamiającej (14) i tworzy jej obrotowe ułożyskowanie (22).
10. Zbiornik według zastrz. 2, znamienny tym, że dźwignia uruchamiająca (14) składa się z dwóch, rozmieszczonych w odstępie, równoległych nakładek (21), które tworząc obrotowe ułożyskowanie (22) są połączone za pomocą biegnących poprzecznie elementów dystansowych (20).
11. Zbiornik według zastrz. 10, znamienny tym, że element dociskowy (23) składa się z biegnącego pomiędzy rozmieszczonymi w odstępie, równoległymi wspornikami (7) zbiornika, względnie pomiędzy rozmieszczonymi w odstępie płytami (8a) wspornika pierścienia nośnego, drążka (24) dźwi6
PL 198 738 B1 gni dociskowej ze spoczywającym na nim łbem młoteczkowym (25), który to drążek jest połączony z łączącym obie nakładki (21) dźwigni ułożyskowaniem obrotowym (22) i biegnie pomiędzy dwiema płytami (8a) wspornika pierścienia nośnego.
12. Zbiornik według zastrz. 11, znamienny tym, że drążek (24) dźwigni dociskowej, biegnąc pomiędzy dwiema płytami (8a) wspornika pierścienia nośnego i obejmując wspornik (7) zbiornika, tworzy owalny, zamknięty pałąk dociskowy (26).
PL374973A 2002-11-08 2003-09-26 Zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, płynnej stali i temu podobnych, zwłaszcza zbiornik konwertora PL198738B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10251964A DE10251964A1 (de) 2002-11-08 2002-11-08 Schnellwechselbefestigung von metallurgischen Behandlungsgefäßen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374973A1 PL374973A1 (pl) 2005-11-14
PL198738B1 true PL198738B1 (pl) 2008-07-31

Family

ID=32115382

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374973A PL198738B1 (pl) 2002-11-08 2003-09-26 Zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, płynnej stali i temu podobnych, zwłaszcza zbiornik konwertora

Country Status (19)

Country Link
US (1) US7662336B2 (pl)
EP (1) EP1573073B1 (pl)
JP (1) JP4624794B2 (pl)
KR (1) KR101018663B1 (pl)
CN (1) CN1309846C (pl)
AR (1) AR045403A1 (pl)
AT (1) ATE321894T1 (pl)
AU (1) AU2003271652B2 (pl)
BR (1) BR0315298B1 (pl)
CA (1) CA2505347C (pl)
DE (2) DE10251964A1 (pl)
EG (1) EG23787A (pl)
ES (1) ES2257690T3 (pl)
MX (1) MXPA05004952A (pl)
PL (1) PL198738B1 (pl)
RU (1) RU2325446C2 (pl)
UA (1) UA79653C2 (pl)
WO (1) WO2004042091A1 (pl)
ZA (1) ZA200502678B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT412478B (de) * 2003-11-11 2005-03-25 Voest Alpine Ind Anlagen Kippbares metallurgisches gefäss
DE102004062871B4 (de) 2004-12-21 2014-04-30 Sms Siemag Aktiengesellschaft Metallurgisches Gefäß mit Befestigungssystem
AT502333B1 (de) * 2005-09-09 2007-12-15 Voest Alpine Ind Anlagen Kippbares metallurgisches gefäss
DE102009056219A1 (de) 2009-11-28 2011-06-01 Sms Siemag Ag Befestigungssystem für metallurgische Gefäße
DE102019208993A1 (de) 2018-12-07 2020-06-10 Sms Group Gmbh Tragvorrichtung für ein metallurgisches Gefäß

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1173113B (de) * 1960-05-11 1964-07-02 Beteiligungs & Patentverw Gmbh Zum Aufnehmen fluessigen Metalls bestimmtes Gefaess, z. B. Konverter, mit Tragring
DE1299672B (de) * 1963-12-02 1969-07-24 Demag Ag Konverter zur Stahlerzeugung mit losem Tragring und auf das Gefaess geschweisstem Tragflansch
AT259600B (de) * 1965-03-04 1968-01-25 Voest Ag Lösbare Lagerung für Tiegel oder Konverter
JPS4527399Y1 (pl) * 1967-06-15 1970-10-23
DE1583232B1 (de) * 1967-07-01 1971-06-09 Demag Ag Kippbares und/oder mit waagerechter Achse umlaufendes metallurgisches Gefaess,insbesondere Stahlwerkskonverter
DE1946246C3 (de) * 1968-10-08 1985-06-20 Voest-Alpine Ag, Wien Konverter mit einseitig offenem oder teilbarem Tragrahmen
JPS4424165Y1 (pl) * 1969-03-17 1969-10-13
US3561744A (en) * 1969-05-27 1971-02-09 Pennsylvania Engineering Corp Stabilized mounting for boflike vessels
AT338848B (de) * 1975-03-12 1977-09-12 Voest Ag Kippbarer tiegel oder konverter
AT357584B (de) * 1978-11-27 1980-07-25 Voest Alpine Ag Kippbarer konverter
JPH01180913A (ja) * 1988-01-12 1989-07-18 Nippon Steel Corp 転炉設備
DE9211926U1 (de) * 1992-09-04 1992-12-17 Voest-Alpine Industrieanlagenbau Ges.m.b.H., Linz Kippbarer Konverter
CN1083115A (zh) * 1993-05-28 1994-03-02 冶金工业部武汉钢铁设计研究院 平衡转炉倾动转矩的滑轮弹簧组合
AT412478B (de) * 2003-11-11 2005-03-25 Voest Alpine Ind Anlagen Kippbares metallurgisches gefäss

Also Published As

Publication number Publication date
ES2257690T3 (es) 2006-08-01
AU2003271652A1 (en) 2004-06-07
MXPA05004952A (es) 2005-08-18
ATE321894T1 (de) 2006-04-15
AU2003271652B2 (en) 2008-09-25
DE10251964A1 (de) 2004-05-19
CA2505347C (en) 2010-09-14
RU2005117620A (ru) 2006-02-10
KR20050057652A (ko) 2005-06-16
ZA200502678B (en) 2005-10-17
BR0315298A (pt) 2005-08-30
BR0315298B1 (pt) 2011-04-05
US7662336B2 (en) 2010-02-16
PL374973A1 (pl) 2005-11-14
EP1573073B1 (de) 2006-03-29
CN1309846C (zh) 2007-04-11
CA2505347A1 (en) 2004-05-21
UA79653C2 (en) 2007-07-10
AR045403A1 (es) 2005-10-26
CN1694972A (zh) 2005-11-09
EG23787A (en) 2007-08-13
JP2006505690A (ja) 2006-02-16
WO2004042091A1 (de) 2004-05-21
EP1573073A1 (de) 2005-09-14
DE50302828D1 (de) 2006-05-18
KR101018663B1 (ko) 2011-03-04
US20060131796A1 (en) 2006-06-22
RU2325446C2 (ru) 2008-05-27
JP4624794B2 (ja) 2011-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR920000350B1 (ko) 야금 제련유니트용의 장입물을 예열하기 위한 장입물 예열기
FI58449B (fi) Glidluckmekanism
PL65414Y1 (pl) Konwertor przechylny
PL198738B1 (pl) Zbiornik do metalurgicznej obróbki surówki, płynnej stali i temu podobnych, zwłaszcza zbiornik konwertora
US3730401A (en) Apparatus for supporting and operating a slidable gate and extended tube nozzle on a bottom-pour vessel
RU2709882C2 (ru) Шиберный затвор контейнера, предназначенного для содержания расплавленного металла
CA2242501C (en) Sliding gate valve for a vessel containing molten metal
US3558256A (en) Apparatus for the continuous casting of metals
US5114123A (en) Manipulator for manipulating a pouring pipe into position beneath a metallurgical vessel
KR20080053358A (ko) 기울어질 수 있는 금속 용기
US4697723A (en) Tensioning structure for a sliding closure unit
JP2003200256A (ja) スライドバルブの面圧負荷装置
US3350082A (en) Tiltable support mechanism for crucible or converter
KR101121497B1 (ko) 고정 시스템을 구비한 야금 용기
US4476564A (en) Gas exhaust nozzle for arc furnaces
KR20050045880A (ko) 경사가능한 금속 용기
FI101945B (fi) Laite valunopeuden ohjaamiseksi
US1871333A (en) Hot metal ladle
US3087212A (en) Hinged heat shield for metal teeming ladle bottoms
RU2014951C1 (ru) Чугуновозный ковш
RU214576U1 (ru) Удерживающее устройство крышки индукционной тигельной печи
US4140303A (en) Device for use in relining refractory-lined covers
PL134271B1 (en) Slidable pressure hold down gate for closing side tapping holes of metallurgical furnaces in particular tiltable ones
JP2003200257A (ja) スライドバルブの面圧負荷装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110926