PL198635B1 - Sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu - Google Patents

Sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu

Info

Publication number
PL198635B1
PL198635B1 PL343387A PL34338700A PL198635B1 PL 198635 B1 PL198635 B1 PL 198635B1 PL 343387 A PL343387 A PL 343387A PL 34338700 A PL34338700 A PL 34338700A PL 198635 B1 PL198635 B1 PL 198635B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formate
calcium
sodium formate
subjected
concentration
Prior art date
Application number
PL343387A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343387A1 (en
Inventor
Stanisław Trybuła
Kazimierz Terelak
Wojciech Balcerowiak
Maria Zawadzka
Stanisław Nowakowski
Wojciech Bulanda
Aleksander Pyrz
Original Assignee
Inst Ci & Eogon & Zdot Kiej Sy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ci & Eogon & Zdot Kiej Sy filed Critical Inst Ci & Eogon & Zdot Kiej Sy
Priority to PL343387A priority Critical patent/PL198635B1/pl
Publication of PL343387A1 publication Critical patent/PL343387A1/xx
Publication of PL198635B1 publication Critical patent/PL198635B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

1. Sposób otrzymania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu, znamienny tym, ze mrówczan sodu poddaje si e reakcji podwójnej wymiany z azotanem wapnia w srodowisku wodnym, przy czym stosuje si e nie przekraczaj ace 16% wagowych stezenie azotanu wapnia w roztworze wodnym, oraz ilosc mrówczanu sodu nie przekraczaj ac a ilo sci stechiometrycznej, nast epnie, otrzymany roztwór pod- daje si e operacjom zatezania, krystalizacji i odfiltrowania powsta lego mrówczanu wapnia. PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu. Znanych jest kilka metod otrzymywania mrówczanu wapnia. Jest on wytwarzany jako produkt uboczny w procesach produkcji pentaerytrytu i trimetylolopropanu z użyciem wodorotlenku wapnia jako katalizatora i reagenta. Ponadto może on być otrzymywany:
- w syntezie z tlenku węgla z wodorotlenkiem wapnia (patent PL147974),
- w reakcji Cannizzaro formaldehydu z wodorotlenkiem wapnia, przy zastosowaniu różnych inhibitorów równoległej aldolizacji formaldehydu (patenty SU 1474157, RU 2057113, DE 4126730, DE 4123062),
- w reakcji formaldehydu z wodorotlenkiem wapnia i wodą utlenioną lub formaldehydu z nadtlenkiem wapnia, w obecności inhibitorów aldolizacji formaldehydu (patent DE 4113470),
- w reakcji mrówczanu metylu z wodorotlenkiem wapnia (patent DE 4007665).
Mrówczan wapnia jest stosowany jako konserwant w przemyśle spożywczym i rolnym, a także w budownictwie jako dodatek do klejów w zaprawach murarskich oraz dodatek przeciwmrozowy do betonu i przyspieszacz utwardzania betonu.
Tak szerokich możliwości zastosowania nie wykazuje natomiast mrówczan sodu, produkt uboczny w większości procesach wytwarzania pentaerytrytu i trimetylolopropanu. Fakt dużej nadprodukcji mrówczanu sodu w stosunku do jego zapotrzebowania jest powodem poszukiwań najkorzystniejszych sposobów utylizacji mrówczanu sodu.
Celem wynalazku było znalezienie metody otrzymywania mrówczanu wapnia na drodze przemiany mrówczanu sodu. Wynikająca z tego podwójna korzyść, a mianowicie otrzymanie poszukiwanego produktu jakim jest mrówczan wapnia, przy równoczesnym zagospodarowaniu uciążliwego mrówczanu sodu może w określonych warunkach produkcyjnych stanowić o atrakcyjności tej metody w porównaniu z dotychczas znanymi i stosowanymi.
Stwierdzono, że możliwe jest otrzymanie mrówczanu wapnia w reakcji podwójnej wymiany mrówczanu sodu z azotanem wapnia, charakteryzującym się lepszą rozpuszczalnością od mrówczanu wapnia.
Reakcja podwójnej wymiany prowadząca do otrzymania mrówczanu wapnia opisana jest równaniem: 2 HCOONa + Ca(NO3)2-------> (HCOO)2Ca + 2 NaNO3
Rozpuszczalności w wodzie występujących w niej substratów i produktów wyrażone w procentach wagowych przedstawiają się następująco:
Sól Rozpuszczalność w 273 K Rozpuszczalność w 373 K
Ca(NO3)2 50,5% 79,0%
Ca(HCOO)2 13,9% 15,5%
NaNO3 42,2% 64,3%
HCOONa 30,6% 61,5%
Przeprowadzone próby wytwarzania mrówczanu wapnia w oparciu o przedstawioną powyżej reakcję podwójnej wymiany wykazały, że metodą tą można nieoczekiwanie łatwo otrzymać produkt o wysokiej, ponad 99,5% czystości.
Istota wynalazku polega na tym, że mrówczan sodu poddaje się reakcji podwójnej wymiany z azotanem wapnia w środowisku wodnym, przy czym stosuje się nie przekraczające 16% wagowych stężenie azotanu wapnia w roztworze wodnym, oraz ilość mrówczanu sodu nie przekraczającą ilości stechiometrycznej, korzystnie 95 - 100% tej ilości, następnie otrzymany roztwór poddaje się w znany sposób operacjom zatężania, krystalizacji i odfiltrowania powstałego mrówczanu wapnia.
Istota wynalazku polega na tym, że mrówczan sodu poddaje się reakcji podwójnej wymiany z azotanem wapnia w środowisku wodnym, przy czym azotan wapnia przygotowuje się w środowisku reakcji z zawiesiny wapna hydratyzowanego w wodzie o stężeniu nie przekraczającym 12% wagowych (w odniesieniu do całej ilości wprowadzonej wody), przez jej neutralizację kwasem azotowym do pH powyżej 6, korzystnie 8-10, a po rozpuszczeniu mrówczanu sodu otrzymany roztwór poddaje się filtracji, następnie otrzymany roztwór poddaje się w znany sposób operacjom zatężania, krystalizacji i odfiltrowania powstałego mrówczanu wapnia.
Istota wynalazku polega na tym, że mrówczan sodu poddaje się reakcji podwójnej wymiany z azotanem wapnia w środowisku wodnym, przy czym azotan wapnia przygotowuje się w środowisku reakcji z zawiesiny wapna hydratyzowanego w wodzie o stężeniu nie przekraczającym 7,5% wagoPL 198 635 B1 wych (w odniesieniu do całej ilości wprowadzonej wody), następnie rozpuszcza się mrówczan sodu oraz azotan amonu w ilości równoważnej do ilości Ca(OH)2 i CaO -aktywnych nośników wapnia, korzystnie 95 - 100% tej ilości, i otrzymaną mieszaninę utrzymuje się w stanie wrzenia, oddestylowując wodę i wydzielający się amoniak, aż do momentu jego zaniku i wówczas roztwór poddaje się filtracji w celu oddzielenia nieprzereagowanych składników wprowadzonego wapna hydratyzowanego wraz z ewentualnymi zanieczyszczeniami wniesionymi z azotanem amonu i mrówczanem sodu, po czym otrzymany roztwór poddaje się w znany sposób operacjom zatężania, krystalizacji i odfiltrowania powstałego mrówczanu wapnia.
Sposobem według wynalazku sporządza się roztwór azotanu wapniowego w wodzie o stężeniu nie wyższym niż 16% masowych, a następnie wsypuje się i rozpuszcza mrówczan sodu w ilości co najwyżej stechiometrycznej, korzystnie 95 - 100%. Ograniczenie stężenia azotanu do 16% masowych sprawia, że po dodaniu mrówczanu sodu, z roztworu nie wypada samorzutnie żaden osad. Jest to korzystne z uwagi na możliwość ewentualnego dodatkowego przefiltrowania roztworu, a wówczas wykrystalizowywanie w trakcie późniejszego zatężania prowadzi do otrzymania czystszych i lepiej wykształconych kryształów mrówczanu wapnia.
Sposobem według wynalazku, w miejsce stosowania gotowego azotanu wapnia przygotowuje się zawiesinę wapna hydratyzowanego w wodzie o stężeniu nie przekraczającym 12% masowych i zawiesinę neutralizuje się kwasem azotowym do pH nie niżej niż 6, wtedy wsypuje się mrówczan sodu. Po jego rozpuszczeniu roztwór przefiltrowuje się od ziarnistych i mulistych zanieczyszczeń stanowiących nieprzereagowane pozostałości wapna hydratyzowanego i ewentualne zanieczyszczenia wniesione z mrówczanem sodu. Otrzymany klarowny filtrat poddaje się zatężaniu, wykrystalizowaniu mrówczanu wapnia i jego odfiltrowaniu.
Sposobem według wynalazku przygotowuje się zawiesinę wapna hydratyzowanego w wodzie o stężeniu co najwyżej 7,5% masowych, do tej zawiesiny wsypuje się azotan amonu oraz mrówczan sodu i rozpuszcza się. Ilość wprowadzonego azotanu amonu nie przekracza 100% ilości stechiometrycznej aktywnych nośników wapnia w wapnie hydratyzowanym, to jest Ca(OH)2 i CaO. Z otrzymanej mieszaniny oddestylowuje się z wodą wydzielający się amoniak. Destylację przerywa się z chwilą zaniku amoniaku czemu towarzyszy również zanik zawiesiny wapna w roztworze. Roztwór poddaje się wówczas filtracji w celu oddzielenia nieprzereagowanych składników wapna hydratyzowanego wraz z ewentualnymi zanieczyszczeniami wprowadzonymi z azotanem amonu i mrówczanem sodu. Otrzymany klarowny filtrat zatęża się, a wykrystalizowany mrówczan wapnia odfiltrowuje się.
P r z y k ł a d 1
Do pojemnika zawierającego 5,9 kg wody podgrzanej do temperatury około 323 K wprowadza się i rozpuszcza stale mieszając 1,12 kg bezwodnego azotanu wapnia oraz 0,95 kg mrówczanu sodu o stężeniu 97% wagowych głównego składnika. Roztwór przenosi się do aparatu destylacyjnego o pojemności ruchowej 10 dm3, wyposażonego w mieszadło i pod ciśnieniem około 130 hPa zatęża się. Po zatężeniu wytworzonej zawiesiny do masy końcowej 4,2 kg odfiltrowuje się ją w temperaturze około 333 K przez płótno filtracyjne na lejku BOchnera i uzyskany krystaliczny osad przemywa się 0,35 kg ciepłej wody. Otrzymuje się 0,7 kg krystalicznego osadu o barwie jasno kremowej i zawartości 99,8% wagowych mrówczanu wapnia oraz 0,13% azotanu sodu.
P r z y k ł a d 2
W pojemniku miesza się 4,5 kg wody podgrzanej do temperatury około 323 K i 0,61 kg wapna hydratyzowanego. Do tak przygotowanej zawiesiny wapiennej dozuje się stale mieszając 1,31 kg 65% kwasu azotowego. W trakcie neutralizacji temperatura roztworu wzrasta do 363 K, pH spada do około 6, a po około 0,5 godziny dalszego mieszania pH ustala się na poziomie 8,5 w temperaturze około 343 K. Wówczas wsypuje się i rozpuszcza 0,95 kg mrówczanu sodu jak w przykładzie 1 i po około 0,5 godziny dalszego mieszania roztwór przesącza się przez sączek bibuły filtracyjnej na lejku BOchnera od ziarnisto-mulistych niejednorodnych zanieczyszczeń. Otrzymany klarowny filtrat o barwie słomkowej przenosi się do zestawu destylacyjnego jak w przykładzie 1 i przeprowadza zatężanie jak w przykładzie 1 do końcowej masy zawiesiny mrówczanu wapnia 4,1 kg. Po odfiltrowaniu i przemyciu jak w przykładzie 1, otrzymuje się 0,75 kg kryształu o barwie kremowej o zawartości 99,7% masowych mrówczanu wapnia i 0,23% azotanu sodu.
P r z y k ł a d 3
W aparacie destylacyjnym jak w przykładzie 1 miesza się 7,8 kg wody, 1,08 kg azotanu amonu, 0,63 kg wapna hydratyzowanego oraz 0,95 kg mrówczanu sodu o zawartości głównego składnika 97% masowych. Aparat ogrzewa się i oddestylowuje wodę z amoniakiem. Po odebraniu około 3 kg
PL 198 635 B1 destylatu i zaniku zapachu amoniaku, biała zawiesina zmienia się w zatężony, przeźroczysty roztwórz niewielką zawartością beżowo-szarego osadu. Zawartość aparatu odsącza się przez sączek z bibuły filtracyjnej na lejku BOchnera od mulistych zanieczyszczeń. Otrzymany klarowny filtrat o barwie słomkowej przenosi się ponownie do aparatu destylacyjnego i zatęża do masy końcowej 3,8 kg. Po odfiltrowaniu i przemyciu otrzymuje się 0,71 kg krystalicznego osadu o barwie kremowej oraz zawartości 98,8% wagowych mrówczanu wapnia i 0,95% azotanu sodu.

Claims (5)

1. Sposób otrzymania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu, znamienny tym, że mrówczan sodu poddaje się reakcji podwójnej wymiany z azotanem wapnia w środowisku wodnym, przy czym stosuje się nie przekraczające 16% wagowych stężenie azotanu wapnia w roztworze wodnym, oraz ilość mrówczanu sodu nie przekraczającą ilości stechiometrycznej, następnie, otrzymany roztwór poddaje się operacjom zatężania, krystalizacji i odfiltrowania powstałego mrówczanu wapnia.
2. Sposób otrzymania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu, znamienny tym, że mrówczan sodu poddaje się reakcji podwójnej wymiany z azotanem wapnia w środowisku wodnym, przy czym azotan wapnia przygotowuje się w środowisku reakcji z zawiesiny wapna hydratyzowanego w wodzie o stężeniu nie przekraczającym 12% wagowych (w odniesieniu do całej ilości wprowadzonej wody), przez jej neutralizację kwasem azotowym do pH powyżej 6, a po rozpuszczeniu mrówczanu sodu otrzymany roztwór poddaje się filtracji, następnie otrzymany filtrat poddaje się operacjom zatężania, krystalizacji, i odfiltrowania powstałego mrówczanu wapnia.
3. Sposób otrzymania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu, znamienny tym, że mrówczan sodu poddaje się reakcji podwójnej wymiany z azotanem wapnia środowisku wodnym, przy czym azotan wapnia przygotowuje się w środowisku reakcji z zawiesiny wapna hydratyzowanego w wodzie o stężeniu nie przekraczającym 7,5% wagowych (w odniesieniu do całej ilości wprowadzonej wody), następnie rozpuszcza się mrówczan sodu oraz azotan amonu w ilości równoważnej do ilości Ca(OH)2 i CaO - aktywnych nośników wapnia i otrzymaną mieszaninę podtrzymuje się w stanie wrzenia, w czasie którego oddestylowuje z wodą wydzielający się amoniak, aż do momentu jego zaniku i wówczas roztwór poddaje się filtracji w celu oddzielenia nieprzereagowanych składników wprowadzonego wapna hydratyzowanego wraz z ewentualnymi zanieczyszczeniami wniesionymi z azotanem amonu i mrówczanem sodu, po czym otrzymany roztwór poddaje się operacjom zatężania, krystalizacji i odfiltrowania powstałego mrówczanu wapnia.
4. Sposób według zastrz. 1 lub 2 lub 3, znamienny tym, że stosuje się 95 - 100% stechiometrycznej ilości mrówczanu sodu.
5. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że neutralizację prowadzi się do pH 8 - 10.
PL343387A 2000-10-20 2000-10-20 Sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu PL198635B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL343387A PL198635B1 (pl) 2000-10-20 2000-10-20 Sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL343387A PL198635B1 (pl) 2000-10-20 2000-10-20 Sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343387A1 PL343387A1 (en) 2002-04-22
PL198635B1 true PL198635B1 (pl) 2008-07-31

Family

ID=20077602

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343387A PL198635B1 (pl) 2000-10-20 2000-10-20 Sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL198635B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2665469C1 (ru) * 2017-03-29 2018-08-30 Закрытое акционерное общество "Завод БИНИТ" Способ получения формиата кальция

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2665469C1 (ru) * 2017-03-29 2018-08-30 Закрытое акционерное общество "Завод БИНИТ" Способ получения формиата кальция

Also Published As

Publication number Publication date
PL343387A1 (en) 2002-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9745203B2 (en) Non-caking salt composition, preparation process and use thereof
KR101767034B1 (ko) 1가 숙신산 염의 제조방법
CN101489970B (zh) 琥珀酸的制备方法
TW321606B (pl)
PL198635B1 (pl) Sposób otrzymywania mrówczanu wapnia z mrówczanu sodu
JPH0710973B2 (ja) 金属イオン封鎖キレート化剤組成物の製造方法
EP0448373A2 (en) Chelate compositions and their production
AU2010264079B2 (en) Polyhalite IMI process for KNO3 production
US5859289A (en) Method for isolating N-phosphonomethylglycine
RU2611011C1 (ru) Способ получения этилендиамин-n,n,n',n'-тетрапропионовой кислоты
US4950787A (en) Chemical process
JPH075512B2 (ja) カルボン酸エーテル混合物の製造法
RU2189355C2 (ru) Способ получения оксихлорсульфата алюминия
JPH08165271A (ja) 2−ヒドロキシ−1,3−プロパンジアミンポリカルボン酸とそのアルカリ金属塩の製造法およびそれらを含む生分解性キレート剤
RU2337878C1 (ru) Способ получения додекагидрата сульфата алюминия-аммония
JPH0873399A (ja) 無水クエン酸トリマグネシウムおよびその製法
RU2256648C1 (ru) Способ получения солей меди (ii) с дикарбоновыми кислотами
JPS6327477A (ja) オキシラセタムの製造方法
EP0806428A1 (en) Method for isolating N-phosphonomethylglycine
DE431167C (de) Verfahren zur Darstellung von ªÏ-Aminoalkylaminonaphthalinen
SU1680628A1 (ru) Способ получени свободного цианамида
CN113636958A (zh) 一种2-甲基-5-硝基苯基胍的制备方法
CA1312623C (en) Process for preparing 1-hydroxy-3-oxa-1,2,4,5-pentane tetracarboxylic acid and 3,6-dioxa-1,2,4,5,7,8-octane hexacarboxylic acid
SU865797A1 (ru) Способ получени бромистого аммони
RU2243965C1 (ru) Способ получения гексаметилендиаминтетраацетата димеди (ii)