PL198219B1 - Urządzenie do przygotowania wody zmieszanej i sposób przygotowania wody zmieszanej - Google Patents

Urządzenie do przygotowania wody zmieszanej i sposób przygotowania wody zmieszanej

Info

Publication number
PL198219B1
PL198219B1 PL355674A PL35567400A PL198219B1 PL 198219 B1 PL198219 B1 PL 198219B1 PL 355674 A PL355674 A PL 355674A PL 35567400 A PL35567400 A PL 35567400A PL 198219 B1 PL198219 B1 PL 198219B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
control
temperature
mixed water
water
actuator
Prior art date
Application number
PL355674A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355674A1 (pl
Inventor
Volker Wack
Heiko Petzold
Original Assignee
Innotech Electronic Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Innotech Electronic Gmbh filed Critical Innotech Electronic Gmbh
Publication of PL355674A1 publication Critical patent/PL355674A1/pl
Publication of PL198219B1 publication Critical patent/PL198219B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05DSYSTEMS FOR CONTROLLING OR REGULATING NON-ELECTRIC VARIABLES
    • G05D23/00Control of temperature
    • G05D23/01Control of temperature without auxiliary power
    • G05D23/13Control of temperature without auxiliary power by varying the mixing ratio of two fluids having different temperatures
    • G05D23/1393Control of temperature without auxiliary power by varying the mixing ratio of two fluids having different temperatures characterised by the use of electric means

Landscapes

  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Control Of Temperature (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Accessories For Mixers (AREA)
  • Temperature-Responsive Valves (AREA)
  • Control Of Non-Electrical Variables (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Instantaneous Water Boilers, Portable Hot-Water Supply Apparatuses, And Control Of Portable Hot-Water Supply Apparatuses (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Devices For Medical Bathing And Washing (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Domestic Plumbing Installations (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie elektroniczne do przygotowa- nia wody zmieszanej, z jednostk a obs lugow a do podawania warto sci zadanej i elektronicz- nym uk ladem regulacyjnym, który w zale zno sci od czujnika temperatury do rejestrowania war- to sci rzeczywistej oddzia luje, poprzez mecha- niczny cz lon nastawczy, na obiekt regulacji do przygotowania wody zmieszanej, znamienne tym, ze elektroniczny uk lad regulacyjny (6) i mechaniczny cz lon nastawczy (17) s a umiesz- czone w jednym zwartym urz adzeniu (2), przy- stosowanym do monta zu podtynkowego, przy czym cz lon nastawczy (17) oddzia luje na osa- dzony obrotowo korpus nastawczy (21), w zwi azku z czym wewn atrz korpusu mieszal- nego (8) wytwarzana jest, odpowiadaj aca jego obrotowemu ustawieniu, mieszanina doprowa- dzanej przez dop lyw (10) wody ciep lej i dopro- wadzonej przez dop lyw (11) wody zimnej. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy elektronicznego urządzenia do przygotowania wody zmieszanej, z jednostką obsługową do podawania wielkości zadanej i elektroniczną jednostką regulacyjną, która oddziałuje, w zależności od czujnika temperatury do wykrywania wartości rzeczywistej, poprzez mechaniczny człon nastawczy, na obiekt regulacji do przygotowania wody zmieszanej, jak również dotyczy sposobu, w którym zadawana wartość zadana, podawana przez jednostkę obsługową, oddziałuje, w zależności wartości rzeczywistej, wykrywanej przez czujnik temperatury, poprzez mechaniczny człon nastawczy, na obiekt regulacji do przygotowania wody zmieszanej.
Tego rodzaju elektroniczne przygotowanie wody zmieszanej jest znane z DE 40 26 110. Chodzi tutaj o urządzenie do przygotowania wody zmieszanej z dopływami wody zimnej i ciepłej, jak również wypływem wody zmieszanej i zaworem umieszczonym przed komorą mieszalną, któremu jest przyporządkowane elektroniczne urządzenie regulacyjne, jak również cyfrowy układ sterujący i liczący. Układ sterujący i liczący pracuje wraz z pamięcią programową. Przygotowanie wody zmieszanej może następować albo w oparciu o wielkość zadaną podawaną przez jednostkę obsługową albo w oparciu o wielkości zadane programu sterującego wprowadzonego do pamięci programowej.
Zadaniem tego rozwiązania jest szczególnie to, żeby już istniejące baterie do mieszania wody wyposażyć w elektroniczną regulację. Wadą tego wyposażenia jest to, że chodzi o dodatkowe urządzenie zewnętrzne, które szczególnie przy zastosowaniach prywatnych jest rzadko wprowadzane ze względu na miejsce, ponieważ przestrzeń w łazienkach jest ograniczona i ponadto tego rodzaju wysokiej jakości przygotowanie wody zmieszanej jest związane z pogorszeniem estetyki pomieszczenia przez zamontowanie tylko na tynk dodatkowego urządzenia, które jest optycznie niezbyt dekoracyjne. „Montaż natynkowy urządzenia dodatkowego jest również dlatego stosowany, że sensem i celem znanego urządzenia jest to, żeby móc wymienić zgodnie z wymaganiem pamięć programową przyporządkowaną zaworowi regulacyjnemu. Przy tym urządzenie musi być zamontowane ze swobodnym dostępem.
Porównywalne elektroniczne urządzenie do przygotowania wody zmieszanej jest znane także z GB-A-2 056 627. Tutaj silnik oddziałuje przez mechanizm przekładni na drąg tłokowy przesuwny poprzecznie w kierunku jego osi wzdłużnej, który ma na swobodnym końcu element zaworowy w postaci pustego walca do wybiórczego zamykania dopływu wody ciepłej i zimnej. W celu uruchamiania zaworu element zaworu może być poruszany odpowiednio przez drąg tłokowy ruchomy poprzecznie tam i z powrotem przez silnik. Ta konstrukcja zaworu jest kosztowna. Przestrzeń konstrukcyjna potrzebna dla określonej ilości przepływu jest stosunkowo duża. Przez tego rodzaju zawory proporcjonalne można uzyskać tylko ograniczone czasy reakcji względnie przełączania. Uszczelnienie drąga tłokowego względem obudowy zaworu jest kosztowne i z powodu stosunkowo dużego przesuwu poprzecznego następuje zwiększone zużycie.
Zadaniem wynalazku jest wobec tego zaproponowanie urządzenia i sposobu elektronicznego przygotowania wody zmieszanej, które pozwalają wyeliminować niedogodności występujące w stanie techniki i nadają się do zastosowania w gospodarstwie domowym.
Urządzenie elektroniczne do przygotowania wody zmieszanej, z jednostką obsługową do podawania wartości zadanej i elektronicznym układem regulacyjnym, który w zależności od czujnika temperatury do rejestrowania wartości rzeczywistej oddziałuje, poprzez mechaniczny człon nastawczy, na obiekt regulacji do przygotowania wody zmieszanej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że elektroniczny układ regulacyjny i mechaniczny człon nastawczy są umieszczone w jednym zwartym urządzeniu, przystosowanym do montażu podtynkowego, przy czym człon nastawczy oddziałuje na osadzony obrotowo korpus nastawczy, w związku z czym wewnątrz korpusu mieszalnego wytwarzana jest, odpowiadająca jego obrotowemu ustawieniu, mieszanina doprowadzanej przez dopływ wody ciepłej i doprowadzonej przez dopływ wody zimnej.
Korzystnie obiekt regulacji jest dla rejestrowania wartości rzeczywistej połączony przesyłowo wyłącznie z czujnikiem temperatury.
Korzystnie człon nastawczy obiektu regulacji stanowi silnik skokowy, połączony roboczo poprzez przekładnię z dwukierunkowym zaworem mieszania w korpusie mieszalnym, przy czym korpus mieszalny ma po jednym dopływie i wody zimnej i ciepłej.
Korzystnie układ regulacyjny zawiera mikrosterownik z własną jednostką liczącą, jak również z zapisywalną pamięcią danych i programu, przy czym układ regulacyjny jest połączony z modułem interfejsu do przyłączania urządzeń diagnostycznych i/lub programujących.
PL 198 219 B1
Korzystnie jednostka obsługowa zawiera wskaźnik, korzystnie wyświetlacz, i jednostkę wprowadzania informacji, korzystnie klawiaturę.
Korzystnie wskaźnik ma co najmniej trzy znaki alfanumeryczne, korzystnie każdorazowo ze wskaźnikiem siedmiosegmentowym, zaś jednostka wprowadzania informacji ma klawisz menu i co najmniej dwa klawisze wyboru.
Korzystnie jedno lub więcej urządzeń do dostarczania wody jest przyłączalnych do urządzenia do przygotowania wody zmieszanej, zaś poszczególne urządzenia do dostarczania wody są wybierane i sterowane przez jednostkę obsługową.
Sposób przygotowania wody zmieszanej, w którym podawana przez jednostkę obsługową wartość zadana oddziałuje przez elektroniczny układ regulacyjny, w zależności od rejestrowanej za pomocą czujnika temperatury wartości rzeczywistej, poprzez mechaniczny człon nastawczy, na obiekt regulacji do przygotowania wody zmieszanej, przy czym wodę odniesienia, której zadaną temperaturę podaje się przez jednostkę obsługową, mierzy się wyłącznie za pośrednictwem czujnika temperatury do wykrywania wartości rzeczywistej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że dodatkowo przeprowadza się analizę gradientu przebiegu temperatury rejestrowanej za pomocą czujnika temperatury, umożliwiając wykrywanie przepływu, zaś śledzenie członu nastawczego odłącza się, gdy tylko i dopóki gradient przebiegu temperatury schodzi poniżej zadanej wartości progowej.
Korzystnie sposób regulacji dokonuje zróżnicowania pomiędzy dwoma zakresami regulacji temperatury o różnej dokładności regulacji.
Korzystnie śledzenie członu nastawczego odłącza się poza określonym przedziałem temperatur.
Korzystnie analizę gradientu przebiegu temperatury wykorzystuje się do wykrywania nadmiernej temperatury i/lub wykrywania przerwy dopływu wody w ten sposób, że w przypadku wykrycia jednego i/lub innego zdarzenia do regulatora podaje się stałą regulacji w ten sposób, że człon nastawczy doprowadza się do położenia końcowego przerywającego dopływ wody.
Korzystnie sam układ regulacyjny jest wykonany jako samoustalający parametry w ten sposób, że w pierwszym etapie osiąga się minimalny i/lub maksymalny punkt zakresu regulacji, korzystnie doprowadzanie wody zimnej, odpowiadającą temu ustawieniu członu nastawczego wartość zadaną wprowadza się do pamięci danych, zaś ustawienia członu nastawczego, odpowiadające poszczególnym nastawieniom temperatury, zapamiętuje się stale podczas dalszej pracy w tej pamięci danych w postaci histogramu, stale je przez to aktualizując.
Korzystnie w pamięci danych układu regulacyjnego przechowuje się różne przedziały temperatury regulacji dokładnej.
Korzystnie układ regulacyjny jest połączony z rejestrowaniem danych roboczych.
Korzystnie w pamięci programu układu regulacyjnego przechowuje się moduł programowy do termicznej dezynfekcji w ten sposób, że na podstawie zadanego programu podaje się do regulatora skrajnie wysoką zadaną wartość temperatury dla określonego przedziału czasu.
Dzięki temu, że zarówno elektroniczna jednostka regulacyjna, jak również mechaniczny człon nastawczy są umieszczone w jednym, zwartym urządzeniu, całe elektroniczne urządzenie do przygotowania wody zmieszanej może być zamontowane pod tynkiem. Ponadto na zewnątrz może mieć zwartą, zamkniętą konstrukcję, eliminującą długie i podatne na uszkodzenia kable. Ponadto elektroniczny układ regulacyjny jest dopasowany do mechanicznego członu nastawczego.
Dalsza, zaskakująca zaleta może być uzyskana przez to, że całkowita regulacja dla przygotowania wody zmieszanej następuje wyłącznie za pomocą jednego czujnika temperatury. Eliminacja drogiego i skomplikowanego układu czujnikowego umożliwia usunięcie wielu błędów i ponadto zmniejszenie wymaganych nakładów. Zredukowany układ czujnikowy może być kompensowany przez właściwe przygotowanie wartości pomiarowej.
Przez to, że człon nastawczy oddziałuje na osadzony obrotowo korpus nastawczy, wobec czego realizowane jest odpowiadające jego obrotowemu ustawieniu mieszanie wody ciepłej i zimnej, doprowadzanej przez dopływ wody ciepłej i dopływ wody zimnej wewnątrz korpusu mieszalnego, można uzyskać elektroniczne urządzenie do przygotowania wody zmieszanej, które jest przystosowane szczególnie do montażu podtynkowego dzięki minimalnej przestrzeni konstrukcyjnej, przy czym są uzyskiwane szczególnie szybkie czasy reakcji względnie przełączania, jak również korzystne warunki uszczelniania i zużycia.
Jeżeli jako człon nastawczy obiektu regulacji jest zastosowany silnik skokowy, który oddziałuje przez przekładnię na dwukierunkowy zawór mieszania, wówczas rozwiązanie to ma tę zaletę, że za4
PL 198 219 B1 dana wielkość regulacyjna jest ustalana bezpośrednio i jednoznacznie za pomocą opisanego członu nastawczego. To stanowi znaczne ulepszenie w porównaniu z dotychczasowymi zwykłymi elementami z materiału rozciągliwego lub płytkami bimetalowymi do regulacji wody zmieszanej. Te ostatnio wymienione człony nastawcze pracują zależnie od temperatury, tak że przeprowadzanie regulacji może zmieniać się zgodnie z nastawioną temperaturą.
Regulacja temperatury o dużej dokładności wymagałaby więc zawsze odpowiedniej kontroli członu nastawczego. To jest jednak możliwe w oparciu o silnie zależne od materiału i temperatury zachowanie wymienionego członu nastawczego tylko przy znacznym nakładzie.
Elektroniczne urządzenie do przygotowania wody zmieszanej jest korzystnie połączone z modułem interfejsu do przyłączenia urządzeń diagnostycznych i/lub programowych. Moduł interfejsu może być wykorzystany albo do diagnozowania błędów, określania parametrów albo do zapamiętywania koniecznych programów sterujących. Moduł interfejsu może następnie umożliwiać zdalne sterowanie elektronicznym przygotowaniem wody zmieszanej. Zdalne sterowanie może przy tym następować za pomocą przewodzącego połączenia lub przez sterowanie na podczerwień albo sterowanie radiowe. Poprzez moduł interfejsu może także następować wsparcie urządzenia montowanego pod tynkiem.
Fakt, że elektroniczne przygotowanie wody zmieszanej stwarza cały szereg dodatkowych możliwości i zwiększony komfort obsługi, może być potwierdzony przez obliczenie, że jako układ obsługowy jest zastosowany układ, który jest zastosowany obok układu wejściowego z wyświetlaczem.
W najprostszym wariancie chodzi tutaj o wskaźnik trójpozycyjny, w którym korzystnie każdy jest alfanumerycznym wskaźnikiem siedmiosegmentowym. Ten wskaźnik jest wykorzystywany zasadniczo do wskazywania temperatury zadanej i/lub rzeczywistej.
Układ obsługowy ma ponadto w najprostszej wersji klawisz menu i dwa klawisze wyboru.
Wydajność elektronicznego urządzenia do przygotowania wody zmieszanej pozwala bez trudności zasilać takie urządzenia wielokrotnie z wylotów wody przez odpowiednio przygotowaną wodę zmieszaną. Można tutaj wykorzystać jednostkę CPU urządzenia do przygotowania wody zmieszanej dla celowego sterowania wybranym wypływem wody zmieszanej.
W sposobie według wynalazku całkowite przygotowanie wody zmieszanej może odbywać się za pomocą czujnika temperatury jako jedynego czujnika, w związku z czym poza wyłącznym rejestrowaniem rzeczywistej wartości temperatury, przeprowadza się analizę gradientu ustalonego przebiegu temperatury. Przebieg gradientu temperatury umożliwia ustalenie, czy ma miejsce przepływ wody.
Sposób według wynalazku umożliwia więc wykrycie przepływu bez odpowiedniego czujnika przepływu.
Według wynalazku śledzenie członu nastawczego odłącza się, gdy tylko i dopóki gradient przebiegu temperatury schodzi poniżej zadanej wartości progowej. To oznacza w konkretnym przykładzie wykonania, że regulacja temperatury następuje tylko wtedy, gdy rzeczywiście również następuje przepływ wody.
Przez odłączenie członu nastawczego, korzystnie silnika skokowego, eliminuje się niepotrzebny pobór prądu, jak również przedwczesne zużycie części zamontowanych pod tynkiem. Inaczej części poruszające się mechanicznie byłyby stale poruszane także bez przepływu wody.
Wreszcie w sposobie według wynalazku można rozróżniać dokładność regulacji różną dla co najmniej dwóch zakresów regulacji temperatury. Dzięki temu w zwykłym zakresie użytkowania można stosować regulację dokładną. Ten zakres może mieć na przykład dokładność regulacji do jednej dziesiątej lub połowy stopnia. Poza zwykłym zakresem użytkowym tego rodzaju dokładność regulacji nie jest potrzebna. Ten zakres trzeba jedynie rejestrować, ponieważ trzeba móc ustalić warunki dla otoczenia zewnętrznego, zwłaszcza temperaturę otoczenia. Aby przejść z tego zakresu regulacji zgrubnej do zakresu regulacji dokładnej, nie trzeba faktycznie pracować z ostatnią dokładnością. Również to rozróżnienie pomiędzy regulacją zgrubną i dokładną stanowi środek pozwalający zwiększyć trwałość urządzenia, ponieważ unika się dzięki temu niepotrzebnych ruchów członu nastawczego.
Tę cecha można dodatkowo rozwinąć, jeżeli śledzenie członu nastawczego przeprowadza się także poza określonym zakresem temperatury. Również to stanowi środek eliminacji niepotrzebnego zużycia i poboru energii.
Wykorzystywanie sposobu analizy gradientu przebiegu temperatury według wynalazku dla wykrywania nadmiernej temperatury i/lub przerwy w dostawie zimnej wody, stanowi ważną cechę bezpieczeństwa w zakresie gospodarstwa domowego, ze względu na zapobieganie oparzeniu się użytkowników. Temu samemu celowi służy prawidłowe wykrycie, czy ewentualnie nie zostało przerwane
PL 198 219 B1 doprowadzanie zimnej wody. Przerwa w dostawie zimnej wody prowadzi najczęściej w pierwszym momencie również do przegrzania wypływającej wody, czemu ze względów bezpieczeństwa należy koniecznie zapobiec.
Następna cecha sposobu według wynalazku polega na tym, że układ regulacji jest zdolny do samodzielnego ustalania parametrów. Przy pierwszym włączeniu jest ustalana co najmniej jedna wartość graniczna zakresu regulacji i przy dalszej pracy jest określany, na podstawie skutecznie regulowanych temperatur, histogram, który określa każdorazowe temperatury zadane, odpowiadające położeniom członu nastawczego. System jest więc samonastawny i przede wszystkim sam się uczy, ponieważ histogram działa stale podczas pracy i podlega ciągłej aktualizacji, ponadto wraz ze wzrostem czasu trwania pracy układ staje się coraz dokładniejszy.
Element pamięciowy przyporządkowany układowi regulacji można wykorzystać do tego, by zdefiniować w sposób wyróżniający wymieniony już zakres regulacji dokładnej. Można zatem dokonać rozróżnienia pomiędzy profilami poszczególnych użytkowników. Przykładowo przedział temperatur stosowany dla małych dzieci różni się od przedziału dla osób dorosłych.
Można to uwzględnić poprzez umieszczenie odpowiednich profili użytkowników w wymienionym elemencie pamięci.
Jeżeli układ regulacji jest związany z rejestrowaniem danych roboczych, wówczas pozwala to osiągnąć dalsze komfortowe cechy, takie jak licznik godzin pracy lub zadawanie czasu użytkowania wody w pomieszczeniach hotelowych lub gościnnych.
Wreszcie można także programować i wywoływać stałe programy sterujące, jak na przykład program termicznej dezynfekcji, w którym w określonym przedziale czasu jest wprowadzony skrajnie wysoki zakres temperatur. Tego rodzaju program nadaje się zwłaszcza przykładowo do termicznej dezynfekcji przy zwalczaniu zarazków.
Przedmiot wynalazku jest objaśniony bliżej na podstawie przykładu wykonania ukazanego jedynie schematycznie na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podstawowe przedstawienie elektronicznego urządzenia do przygotowania wody zmieszanej w schemacie blokowym, fig. 2 - urządzenie do przygotowania wody zmieszanej w przekroju poprzecznym, fig. 3 - jednostkę obsługową urządzenia do przygotowania wody zmieszanej, fig. 4 - schemat blokowy jednostki regulacyjnej z wejściami i wyjściami, zaś fig. 5 - sieć działań dla regulacji temperatury.
Figura 1 pokazuje elektroniczne urządzenie 1 do przygotowania wody zmieszanej. Urządzenie 1 do przygotowania wody zmieszanej składa się zasadniczo ze zwartego urządzenia 2, które może być zamontowane całkowicie pod tynkiem. Urządzenie 2 jest połączone przesyłowo z jednostką obsługową 3 lub osprzętem. Jednostka 3 jest najczęściej połączona funkcjonalnie z urządzeniem przepustowym wody, które jest obsługiwane przez wypływ 4 urządzenia 2. Urządzenie 2 jest następnie połączone z modułem interfejsu 5. Moduł interfejsu 5 może być albo oddalony przestrzennie od urządzenia 2 albo zintegrowany z urządzeniem 2. Tutaj moduł interfejsu 5 jest w każdym przypadku tak zamontowany, że do interfejsu są przyłączalne z zewnątrz urządzenia diagnostyczne i/lub programujące. Przykładowo na tynku może być zamontowany interfejs RS 485, który jest połączony przesyłowo z urządzeniem 2. Urządzenie 2 składa się zasadniczo z elektronicznego układu regulacyjnego 6, który poza właściwym regulatorem elektronicznym ma silnik skokowy, który jest połączony przez przekładnię 20 z właściwym mieszalnikiem 7 i zaworem regulacyjnym umieszczonym w mieszalniku 7. Mieszalnik 7 pracuje czysto mechanicznie i składa się zasadniczo z korpusu mieszalnego 8, który ma dopływy 10 i 11 wody ciepłej i zimnej. Doprowadzana woda ciepła i zimna zostaje zmieszana wewnątrz korpusu mieszalnego 8 w stosunku zadanym przez elektroniczny układ regulacyjny 6 i dzięki temu jednostka obsługowa 3 osiąga w sposób idealny zadaną temperaturę.
W obszarze wypływu 4 wody jest dołączony w zwykły sposób układ sterowania 12 przepływem, który nie będzie tutaj dalej omawiany. W obszarze układu sterowania 12 przepływem jest umieszczony ponadto czujnik temperatury 13 do określania temperatury rzeczywistej, który informuje zwrotnie układ regulacyjny 6 o każdorazowej wartości rzeczywistej.
Dokładna budowa zwartego urządzenia 2 jest bliżej przedstawiona na fig. 2. Wewnątrz tego urządzenia 2 płyta podstawowa 14 jest połączona śrubami z blachą kątową 15. Blacha kątową 15 unosi ponadto blachę wsporczą 16 z platyną, która jest wyposażona zasadniczo w elementy do budowy elektronicznego układu regulacyjnego 6. Elektroniczny układ regulacyjny 6 oddziałuje na silnik skokowy 17 wykonany jako człon nastawczy, który oddziałuje przez przekładnię 20 na korpus nastawczy 21 osadzony obrotowo. Odpowiednio do każdorazowego ustawienia obrotowego korpusu na6
PL 198 219 B1 stawczego 21 jest bardziej lub mniej otwierany dopływ 10 lub 11 wody ciepłej lub zimnej i wewnątrz korpusu mieszalnego 8 zachodzi mieszanie wody, odpowiadające każdorazowemu ustawieniu korpusu nastawczego 21, która to woda wypływa przez wypływ 4. Korpus nastawczy 21 jest uszczelniony względem korpusu mieszalnego 8 za pośrednictwem nakrętki dławicowej 22.
Objaśnione powyżej urządzenie 2 może być zbudowane z tą samą funkcją oczywiście także w innym układzie geometrycznym. Istotne jest jedynie, żeby układ regulacyjny 6 oddziaływał na silnik skokowy 17, a ten przestawiał w sposób określony poprzez przekładnię 20 korpus nastawczy 21. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych elementów z materiału rozciągającego się lub elementów bimetalowych, każdorazowe ustawienie przekładni 20 stanowi jednoznacznie określoną i wykrywalną wielkość chwilowego ustawienia członu nastawczego i przez to ustawianego mieszania wody ciepłej i zimnej.
Wartości zadane dostarczane przez układ regulacyjny 6 na człon nastawczy 21 są podawane za pośrednictwem jednostki obsługowej 3, która jest przedstawiona szczegółowo na fig. 3.
W szczególnie prostym i korzystnym przykładzie wykonania jednostka obsługowa 3 składa się z klawisza menu 23 i dwóch klawiszy wyboru 24 i 25, jak również trójpozycyjnego wskaźnika alfanumerycznego 26, przy czym w tym przypadku jest przedstawiony wskaźnik trójcyfrowy, a każdy poszczególny znak alfanumeryczny jest zrealizowany jako zwykły wskaźnik siedmiosegmentowy.
Układ regulacyjny 6 umieszczony w zwartym urządzeniu 2 jest przedstawiony bliżej na fig. 4. Układ regulacyjny 6 zawiera obok mikrosterownika 30 ze scaloną jednostką liczącą 31 i scaloną pamięcią programu 32 także pamięć danych 33. Ponadto na zewnątrz tego układ regulacyjny 6 jest zastosowany z interfejsem szeregowym 34 do przyłączenia modułu interfejsu 5. Interfejsowi szeregowemu 34 jest przyporządkowany element napędowy 35 interfejsu. Układ regulacyjny 6 jest ponadto połączony przesyłowo ze sterownikiem przestawienia 36, jak również pamięcią danych roboczych 37. W końcu układ regulacyjny 6 ma różne wejścia i wyjścia cyfrowe 40 do przyłączenia jednostki obsługowej 3, jak również silnika skokowego 17. Czujnik temperatury 13 jest połączony poprzez różne wzmacniacze pomiarowe 41 i 42 oraz przetwornik analogowo-cyfrowy 40 scalony w mikrosterowniku 30 z układem regulacyjnym 6.
Różne wzmacniacze pomiarowe 41 i 42 są konieczne do realizacji różnych dokładności regulacji rozróżnialnych zakresów temperatury. Tak więc może być określony zakres temperatury leżący na zewnątrz zwykłej temperatury odniesienia, który jest zastosowany tylko z regulacją zgrubną. Dla tego zwykle większego zakresu temperatury może być zastosowany wzmacniacz pomiarowy o mniejszej zdolności rozdzielczej, ponieważ wartości pomiarowe jako takie różnią się bardziej niż w zakresie temperatury, który jest zastosowany z dokładniejszą regulacją.
Przez interfejs szeregowy 34 mogą być ustalone parametry zarówno pamięci programu, jak również pamięci danych. Tutaj następuje początkowe ustalenie parametrów układu na podstawie programu wprowadzanego przez producenta do pamięci programu 32 mikrosterownika 30. Zgodnie z tym programem cały zakres regulacji jest określany od pierwszego uruchomienia, aż zostanie osiągnięty koniec mechanicznego zakresu nastawienia korpusu nastawczego 21 oznaczony przez dwa odpowiednie przełączniki końcowe 44. Ustawienie odpowiadające temu punktowi końcowemu zostaje zapamiętane w pamięci danych 33. W osiągniętym punkcie końcowym zakresu regulacji najczęściej chodzi „tylko o zimną wodę.
Dodatkowo podczas pracy urządzenia jest wprowadzane do pamięci danych 33 każde położenie elementu nastawczego osiągane dla zmiany zadanej temperatury względnie odpowiadającej temu położeniu wartości zadanej w postaci stale zmieniającego się i dopasowującego histogramu.
Urządzenie 1 do przygotowania wody stanowi więc system samokształcący i samodopasowujący się.
Zwykła regulacja temperatury jest przedstawiona w sieci działań na fig. 5. Tutaj regulator 6 oddziałuje przez silnik skokowy 17 na zawór regulacyjny. Pierwszy ustalony obwód regulacyjny powstaje więc przy regulacji położenia rzeczywistego/zadanego silnika skokowego 17. Na ten obwód regulacyjny oddziałuje najpierw temperatura zadana jednostki obsługowej. Ten heterodynowy obwód regulacyjny do regulacji temperatury zawiera sygnalizację zwrotną wartości rzeczywistej przez czujnik temperatury 13, który, jak wspomniano, oddziałuje każdorazowo po ustaleniu zakresu temperatury przez pierwszy wzmacniacz pomiarowy 41 lub drugi wzmacniacz pomiarowy 42. Każdorazowo po podaniu wartości do zabezpieczenia stabilności regulacji opóźnionej wartości pomiarowej przez filtr górnoprzepustowy lub dolnoprzepustowy jako wartości rzeczywistej do układu regulacyjnego 6 jest wykorzystywana towarzysząca temu ocena wartości dostarczanej przez czujnik temperatury 13 dla wykryPL 198 219 B1 cia przepływu, wykrycia nadmiernej temperatury lub wykrycia przerwy dopływu wody. W przypadku, gdy ustala się ocenę gradientu dla jednego z wymienionych zdarzeń, do regulatora zostaje podana stała wielkość zadana, która przesuwa silnik skokowy 17 natychmiast w położenie kończące dostarczanie wody.
Tak więc powyżej są opisane sposób i urządzenie do elektronicznego przygotowania wody zmieszanej, które umożliwiają za pośrednictwem zwartego urządzenia 2 przygotowanie wody zmieszanej w połączeniu z dotychczas nieosiąganym komfortem obsługi. Na podstawie optymalnego dopasowania elektronicznego układu regulacyjnego i mechanicznego członu nastawczego jest osiągana duża szybkość regulacji przy równocześnie bardzo małym nakładzie na czujnik. W zasadzie całe przygotowanie wody zmieszanej może następować tylko za pośrednictwem jednego czujnika temperatury 13.

Claims (15)

1. ellol^ti^(^rn(3,^r^^ do przygotowania wody zmieszanej, z jednostką obsługową do podawania wartości zadanej i elektronicznym układem regulacyjnym, który w zależności od czujnika temperatury do rejestrowania wartości rzeczywistej oddziałuje, poprzez mechaniczny człon nastawczy, na obiekt regulacji do przygotowania wody zmieszanej, znamienne tym, że elektroniczny układ regulacyjny (6) i mechaniczny człon nastawczy (17) są umieszczone w jednym zwartym urządzeniu (2), przystosowanym do montażu podtynkowego, przy czym człon nastawczy (17) oddziałuje na osadzony obrotowo korpus nastawczy (21), w związku z czym wewnątrz korpusu mieszalnego (8) wytwarzana jest, odpowiadająca jego obrotowemu ustawieniu, mieszanina doprowadzanej przez dopływ (10) wody ciepłej i doprowadzonej przez dopływ (11) wody zimnej.
2. według zas^z. 1, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ t^r^, że obiekt regulacji jess dla rejestrrtwaniawartości rzeczywistej połączony przesyłowo wyłącznie z czujnikiem temperatury (13).
3. Urządzenie według zas-trz. 1, tym, że człon obiekto regulacji ssanowi silnik skokowy (17), połączony roboczo poprzez przekładnię (20) z dwukierunkowym zaworem mieszania (21) w korpusie mieszalnym (8), przy czym korpus mieszalny (8) ma po jednym dopływie (10) i (11) wody zimnej i ciepłej.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układ regulacyjny (6) zawiera mikrosterownik (30) z własną jednostką liczącą (31), jak również z zapisywalną pamięcią danych i programu (32, 33), przy czym układ regulacyjny (6) jest połączony z modułem interfejsu (5) do przyłączania urządzeń diagnostycznych i/lub programujących.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jednostka obsługowa (3) zawiera wskaźnik (26), korzystnie wyświetlacz, i jednostkę wprowadzania informacji, korzystnie klawiaturę (23, 24, 25).
6. Urządzeniewedług zas^z. 5, znamiennetym, że wskaźnik j26) maco najmniej jrzy znaki alfanumeryczne, korzystnie każdorazowo ze wskaźnikiem siedmiosegmentowym, zaś jednostka wprowadzania informacji ma klawisz menu (23) i co najmniej dwa klawisze wyboru (24) i (25).
7. Urządzenie według zas^z. 1, znamienne t^i^, że jedno lub więcej urządzeń do dostarczania wody jest przyłączalnych do urządzenia (1) do przygotowania wody zmieszanej, zaś poszczególne urządzenia do dostarczania wody są wybierane i sterowane przez jednostkę obsługową (3).
8. Sposób przygotowania wody zmieszanee, w którym podawana przez jednostkę obsługową wartość zadana oddziałuje przez elektroniczny układ regulacyjny, w zależności od rejestrowanej za pomocą czujnika temperatury wartości rzeczywistej, poprzez mechaniczny człon nastawczy, na obiekt regulacji do przygotowania wody zmieszanej, przy czym wodę odniesienia, której zadaną temperaturę podaje się przez jednostkę obsługową, mierzy się wyłącznie za pośrednictwem czujnika temperatury do wykrywania wartości rzeczywistej, znamienny tym, że dodatkowo przeprowadza się analizę gradientu przebiegu temperatury rejestrowanej za pomocą czujnika temperatury (13), umożliwiając wykrywanie przepływu, zaś śledzenie członu nastawczego (17) odłącza się, gdy tylko i dopóki gradient przebiegu temperatury schodzi poniżej zadanej wartości progowej.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że sposób reguaccj dokonuje zróżnicowania pomiędzy dwoma zakresami regulacji temperatury o różnej dokładności regulacji.
PL 198 219 B1
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że śledzenie członu nastawczego (17) odłącza się poza określonym przedziałem temperatur.
11. Sposób według zasfrz. 8, znamienny t^r^, że anallzę gradientu przebiegu temperatury wykorzystuje się do wykrywania nadmiernej temperatury i/lub wykrywania przerwy dopływu wody w ten sposób, że w przypadku wykrycia jednego i/lub innego zdarzenia do regulatora podaje się stałą regulacji w ten sposób, że człon nastawczy (17) doprowadza się do położenia końcowego przerywającego dopływ wody.
12. Sposóbwedługzastrz. 8, znamiennytym, że sam układtegulacy-nntθ) j ess wykonann j ako samoustalający parametry w ten sposób, że w pierwszym etapie osiąga się minimalny i/lub maksymalny punkt zakresu regulacji, korzystnie doprowadzanie wody zimnej, odpowiadającą temu ustawieniu członu nastawczego wartość zadaną wprowadza się do pamięci danych (33), zaś ustawienia członu nastawczego, odpowiadające poszczególnym nastawieniom temperatury, zapamiętuje się stale podczas dalszej pracy w tej pamięci danych (33) w postaci histogramu, stale je przez to aktualizując.
13. Sposób według z^^sr^^. 12, znamienny t^r^, że w pamięci danych (33) układu regulacy-nego (6) przechowuje się różne przedziały temperatury regulacji dokładnej.
14. Sposób według zas^z. 8, znamienny tym, że ukkad regulacy-ny (6) tess połączony z rejestrowaniem danych roboczych.
15. Sposób wedługzastrz. 8, znamienny tym, że w p^r^i^c^ć programu t32) ukkadu tegulacy-nego (6) przechowuje się moduł programowy do termicznej dezynfekcji w ten sposób, że na podstawie zadanego programu podaje się do regulatora skrajnie wysoką zadaną wartość temperatury dla określonego przedziału czasu.
PL355674A 1999-12-18 2000-12-13 Urządzenie do przygotowania wody zmieszanej i sposób przygotowania wody zmieszanej PL198219B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19961183A DE19961183A1 (de) 1999-12-18 1999-12-18 Elektronischer Mischwasserbereiter und Verfahren zur Mischwasserbereitung
PCT/DE2000/004680 WO2001044884A2 (de) 1999-12-18 2000-12-13 Elektronischer mischwasserbereiter und verfahren zur mischwasserbereitung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355674A1 PL355674A1 (pl) 2004-05-04
PL198219B1 true PL198219B1 (pl) 2008-06-30

Family

ID=7933224

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355674A PL198219B1 (pl) 1999-12-18 2000-12-13 Urządzenie do przygotowania wody zmieszanej i sposób przygotowania wody zmieszanej

Country Status (17)

Country Link
US (2) US6688530B2 (pl)
EP (2) EP1293855B1 (pl)
JP (1) JP4819274B2 (pl)
KR (1) KR100743799B1 (pl)
CN (1) CN1259604C (pl)
AT (2) ATE274202T1 (pl)
AU (1) AU3002101A (pl)
BG (1) BG65392B1 (pl)
DE (4) DE19961183A1 (pl)
DK (2) DK1240564T3 (pl)
ES (2) ES2206349T3 (pl)
IL (2) IL150073A0 (pl)
PL (1) PL198219B1 (pl)
PT (1) PT1293855E (pl)
SI (2) SI1293855T1 (pl)
TR (1) TR200402244T4 (pl)
WO (1) WO2001044884A2 (pl)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10219171A1 (de) * 2002-04-30 2003-11-13 Kludi Gmbh & Co Kg Einhebelarmatur
US6913203B2 (en) * 2003-12-03 2005-07-05 Delangis Eric Self powered electronically controlled mixing valve
US20050125699A1 (en) * 2003-12-05 2005-06-09 Raymond Harper Sarts password manager
US7690395B2 (en) 2004-01-12 2010-04-06 Masco Corporation Of Indiana Multi-mode hands free automatic faucet
DE102004028062A1 (de) * 2004-06-09 2006-01-12 Hansa Metallwerke Ag Sanitäres Thermostatventil
US8225961B2 (en) * 2004-08-25 2012-07-24 Bunn-O-Matic Corporation Multiple hot water dispensing system
GB0500970D0 (en) * 2005-01-18 2005-02-23 Kohler Mira Ltd Improvements in or relating to ablutionary Installations
US7867172B1 (en) 2006-11-09 2011-01-11 Dingane Baruti Combination toothbrush and peak flow meter system
US8438672B2 (en) 2005-11-11 2013-05-14 Masco Corporation Of Indiana Integrated electronic shower system
US20080000997A1 (en) * 2006-03-03 2008-01-03 Duane Smith Safe-T-Shower
US8365767B2 (en) 2006-04-20 2013-02-05 Masco Corporation Of Indiana User interface for a faucet
US9243756B2 (en) 2006-04-20 2016-01-26 Delta Faucet Company Capacitive user interface for a faucet and method of forming
US8118240B2 (en) 2006-04-20 2012-02-21 Masco Corporation Of Indiana Pull-out wand
US8089473B2 (en) 2006-04-20 2012-01-03 Masco Corporation Of Indiana Touch sensor
US8162236B2 (en) 2006-04-20 2012-04-24 Masco Corporation Of Indiana Electronic user interface for electronic mixing of water for residential faucets
US9243392B2 (en) 2006-12-19 2016-01-26 Delta Faucet Company Resistive coupling for an automatic faucet
CA2676976C (en) 2007-01-31 2015-10-06 Masco Corporation Of Indiana Capacitive sensing apparatus and method for faucets
US7806141B2 (en) 2007-01-31 2010-10-05 Masco Corporation Of Indiana Mixing valve including a molded waterway assembly
WO2008118402A1 (en) 2007-03-28 2008-10-02 Masco Corporation Of Indiana Improved capacitive touch sensor
US7665483B1 (en) 2007-10-25 2010-02-23 Alberto Sid Motorized shower diverter system
CA2708577C (en) 2007-12-11 2014-08-05 Masco Corporation Of Indiana Capacitive coupling arrangement for a faucet
US7934662B1 (en) 2008-02-15 2011-05-03 Robert Jenkins Thermostatic water mixing unit
US20100032488A1 (en) * 2008-08-06 2010-02-11 Garry Edward Yates Mixing Valve Control System
US20110004994A1 (en) * 2009-07-13 2011-01-13 Luraco Technologies, Inc. Apparatus, system and method for multi-function intelligent spa control
US8193659B2 (en) * 2009-11-19 2012-06-05 Ormat Technologies, Inc. Power system
US8561626B2 (en) 2010-04-20 2013-10-22 Masco Corporation Of Indiana Capacitive sensing system and method for operating a faucet
US8776817B2 (en) 2010-04-20 2014-07-15 Masco Corporation Of Indiana Electronic faucet with a capacitive sensing system and a method therefor
CA2756952C (en) 2010-11-04 2020-12-15 Magarl, Llc Electrohydraulic thermostatic control valve
CH704187B1 (de) 2010-12-06 2021-11-15 Eliane Zoccolillo Luethi Sanitärsystem mit einer Mischzentrale.
DE202011000038U1 (de) * 2011-01-07 2012-04-16 Lindner Armaturen Gmbh Elektronische Sanitärarmatur, insbesondere für Waschtische
WO2013134525A2 (en) 2012-03-07 2013-09-12 Moen Incorporated Electronic plumbing fixture fitting
IN2014DN08503A (pl) 2012-04-20 2015-05-15 Masco Corp
NL2008698C2 (nl) 2012-04-24 2013-10-28 Henri Peteri Beheer Bv Afgifteinrichting voor water.
US9574331B2 (en) * 2012-06-18 2017-02-21 Kenneth McLeod Wright Shower flow monitor and display
CN103498949B (zh) * 2013-09-11 2015-09-30 山东齿兴机械制造有限公司 冷热水混合恒温控制器
FR3019914B1 (fr) * 2014-04-14 2016-05-13 Vernet Procede de determination d'une loi de commande d'une vanne d'une cartouche thermostatique electronique, cartouche et mitigeur associes
CN103970163B (zh) * 2014-05-14 2016-04-20 福州锐洁源电子科技有限公司 一种可调节温度供水系统及其使用方法
CN104932295A (zh) * 2015-04-29 2015-09-23 厦门建霖工业有限公司 一种多功能淋浴人性化控制方法
CN105867456A (zh) * 2016-04-01 2016-08-17 安庆市鸿裕工业产品设计有限公司 一种电子控温接口组件
CN106037556B (zh) * 2016-08-05 2018-05-25 无锡同春新能源科技有限公司 一种可以显示并调控汤水温度的智能泡脚桶
US11796075B2 (en) 2019-02-14 2023-10-24 Oblamatik Ag Functional unit
DE102019203163A1 (de) 2019-03-08 2020-09-10 Hansgrohe Se Sanitäre Dusch-/Wascheinrichtung mit Dusch-/Waschprogrammbereitstellung

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2056627B (en) * 1979-08-14 1983-03-23 Crosweller & Co Ltd W Mixing valve
US4646964A (en) * 1982-03-26 1987-03-03 Parker Electronics, Inc. Temperature control system
DE8314239U1 (de) * 1983-05-13 1983-09-15 Getronik elektronische Geräte GmbH, 3002 Wedemark Beruehrungsglos betaetigbare armatur
GB2143343A (en) * 1983-07-13 1985-02-06 Standard Telephones Cables Ltd Thermostatically controlled mixer
NO152880C (no) * 1983-08-30 1985-12-04 Lyng Ind As Temperaturpaavirkbar, elektronisk styrt blandeventil for blanding av to vaesker.
DE3518644A1 (de) * 1985-05-23 1986-11-27 Knebel & Röttger GmbH & Co, 5860 Iserlohn Sanitaer-mischarmatur
US4696428A (en) * 1986-07-10 1987-09-29 Paul Shakalis Electronic fluid temperature flow control system
DE3624799A1 (de) * 1986-07-23 1988-01-28 Ideal Standard Elektronisch temperaturgeregelte mischarmatur
IL80806A0 (en) * 1986-11-28 1987-02-27 Avraham Kochal Faucet mixing battery
US5361215A (en) * 1987-05-27 1994-11-01 Siege Industries, Inc. Spa control system
DE3718039C2 (de) * 1987-05-28 1994-04-21 Ideal Standard Elektronisch temperaturgeregelte Mischarmatur
GB8715717D0 (en) * 1987-07-03 1987-08-12 Armitage Shanks Ltd Thermostatic valves
US4875623A (en) * 1987-07-17 1989-10-24 Memrysafe, Inc. Valve control
DE3739676A1 (de) * 1987-11-24 1989-06-08 Eckerfeld Erika Durchlauferhitzer mit elektronischer temperaturregelung
DE3838046A1 (de) * 1988-11-09 1990-05-10 Butzke Werke Aqua Verfahren zum thermischen desinfizieren
US4941608A (en) * 1988-12-23 1990-07-17 Matsushita Electric Works, Ltd. Hot water supplying system
US4923116A (en) * 1989-05-24 1990-05-08 Homan Gerald L Bath water control system
DE4026110A1 (de) * 1990-08-17 1992-02-20 Grohe Armaturen Friedrich Vorrichtung zur regelung und bedienung einer mischwasserbereitungsanlage
DE4401637C2 (de) * 1993-01-22 2001-08-23 Hansgrohe Ag Sanitäre Mischarmatur
DE4430805A1 (de) * 1993-09-01 1995-05-11 Desch Kurt Michael Elektronische Badewannen/Brause Armatur
DE4420334A1 (de) * 1994-06-10 1995-12-14 Grohe Armaturen Friedrich Wasserarmaturensteuerung
JPH08123555A (ja) * 1994-10-24 1996-05-17 Matsushita Electric Ind Co Ltd 湯水混合装置
US5944255A (en) * 1997-08-29 1999-08-31 Shirmohamadi; Manuchehr Shower water automatic temperature controller
US5979775A (en) * 1998-01-23 1999-11-09 Raya; Richard Bathing water pre-mixing system
GB2335512A (en) * 1998-03-16 1999-09-22 Su Chao Ta A water temperature detecting and controlling device
US6286764B1 (en) * 1999-07-14 2001-09-11 Edward C. Garvey Fluid and gas supply system

Also Published As

Publication number Publication date
SI1240564T1 (en) 2004-02-29
EP1293855A2 (de) 2003-03-19
US20040155116A1 (en) 2004-08-12
ES2206349T3 (es) 2004-05-16
CN1259604C (zh) 2006-06-14
AU3002101A (en) 2001-06-25
BG65392B1 (bg) 2008-05-30
EP1293855B1 (de) 2004-08-18
DE50007522D1 (de) 2004-09-23
DK1293855T3 (da) 2004-11-08
BG106781A (en) 2003-02-28
TR200402244T4 (tr) 2004-10-21
PT1293855E (pt) 2004-11-30
JP4819274B2 (ja) 2011-11-24
CN1411570A (zh) 2003-04-16
KR20020082838A (ko) 2002-10-31
ES2227382T3 (es) 2005-04-01
PL355674A1 (pl) 2004-05-04
IL150073A0 (en) 2002-12-01
ATE249067T1 (de) 2003-09-15
WO2001044884A2 (de) 2001-06-21
DE50003588D1 (de) 2003-10-09
DK1240564T3 (da) 2003-12-29
IL150073A (en) 2007-08-19
DE10083966D2 (de) 2003-01-16
KR100743799B1 (ko) 2007-07-30
ATE274202T1 (de) 2004-09-15
US6688530B2 (en) 2004-02-10
JP2003526849A (ja) 2003-09-09
DE19961183A1 (de) 2001-07-26
EP1293855A3 (de) 2004-01-02
EP1240564B1 (de) 2003-09-03
SI1293855T1 (en) 2004-12-31
WO2001044884A3 (de) 2001-12-20
US20020179723A1 (en) 2002-12-05
EP1240564A2 (de) 2002-09-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL198219B1 (pl) Urządzenie do przygotowania wody zmieszanej i sposób przygotowania wody zmieszanej
CA2246183C (en) Radiant heating system reset control
EP0375259B1 (en) Hot water supplying system
EP1229418B1 (en) Water mixing valve apparatus
US6913203B2 (en) Self powered electronically controlled mixing valve
EP0358173B1 (en) Automatic hot water supply apparatus
US5944255A (en) Shower water automatic temperature controller
WO2009024746A2 (en) Thermostatic control device
NL8601311A (nl) Werkwijze en keten voor het besturen van een mengkraan voor koud en warm water.
PL181009B1 (pl) Zawór mieszający termostatyczny do kranu
US5207379A (en) Cascaded control apparatus for controlling unit ventilators
CA1157926A (en) Clock thermostat with means for reducing the setback temperature
NL8602146A (nl) Werkwijze en schakeling voor het besturen van een mengkraan.
US5323961A (en) Apparatus for controlling unit ventilators
JPS6131784A (ja) 湯水混合装置
US5025242A (en) Oven thermostat
PL206213B1 (pl) Sposób regulacji temperatury w pomieszczeniu
KR20000024110A (ko) 수온감지식 난방온도 원격조절장치 및 그 조절방법
GB2262588A (en) Fluid temperature controller
JPS63304841A (ja) 湯水混合装置
US4385659A (en) Heating and cooling thermostat set points limits set by changeover lever
CN114893617A (zh) 智能调节装置
JPH0275833A (ja) 自動給湯装置
KR19990019011U (ko) 온수보일러의 난방수 온도제어시스템
JPH01123923A (ja) 湯水混合装置