PL197901B1 - Wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika gazowego - Google Patents

Wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika gazowego

Info

Publication number
PL197901B1
PL197901B1 PL346416A PL34641600A PL197901B1 PL 197901 B1 PL197901 B1 PL 197901B1 PL 346416 A PL346416 A PL 346416A PL 34641600 A PL34641600 A PL 34641600A PL 197901 B1 PL197901 B1 PL 197901B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
contacts
knob
cover
control member
contact
Prior art date
Application number
PL346416A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346416A1 (en
Inventor
Silvano Lamberti
Original Assignee
Sabaf Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sabaf Spa filed Critical Sabaf Spa
Publication of PL346416A1 publication Critical patent/PL346416A1/xx
Publication of PL197901B1 publication Critical patent/PL197901B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/02Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24CDOMESTIC STOVES OR RANGES ; DETAILS OF DOMESTIC STOVES OR RANGES, OF GENERAL APPLICATION
    • F24C3/00Stoves or ranges for gaseous fuels
    • F24C3/10Arrangement or mounting of ignition devices
    • F24C3/103Arrangement or mounting of ignition devices of electric ignition devices
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/02Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch
    • H01H3/0206Combined operation of electric switch and of fluid control device
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B40/00Technologies aiming at improving the efficiency of home appliances, e.g. induction cooking or efficient technologies for refrigerators, freezers or dish washers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Lighters Containing Fuel (AREA)
  • Feeding And Controlling Fuel (AREA)
  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Domestic Plumbing Installations (AREA)
  • Mechanical Control Devices (AREA)

Abstract

1. Wy lacznik elektryczny do zapalarki palnika ga- zowego, przeznaczony do po laczenia z korpusem kurka dostarczaj acego gaz, który ma pokr et lo steru- j ace swobodnie przesuwne wzd lu z w lasnej osi i obrotowe wokó l niej wewn atrz korpusu kurka dla sterowania dop lywem gazu, który to wy lacznik elek- tryczny zawiera os lon e, mocowan a do korpusu kur- ka, za s os lona zawiera pierwszy styk, zamocowany z mo zliwo sci a laczenia z zamocowanym w os lonie drugim stykiem dla zamykania albo otwierania ob- wodu elektrycznego zapalarki, znamienny tym, ze os lona (15) zawiera cz lon steruj acy (31), który jest umieszczony swobodnie przesuwnie wewn atrz os lo- ny (15) i który jest przymocowany do pokr et la (14) przesuwnie, ale nieobrotowo wraz z pokr et lem (14) w dwóch kierunkach przesuni ecia pokr et la (14), przy czym cz lon steruj acy (31) ma elementy, lacz ace elektrycznie dwa styki (16, 17) w przynajmniej jed- nym po lo zeniu pokr et la (14), za s poza tymi po lo ze- niami pokr et la (14) obydwa styki (16, 17) pozostaj a oddzielone od siebie. PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika gazowego, przeznaczony do połączenia z korpusem kurka dostarczającego gaz.
Wiadomo, że w najnowszych kuchenkach gazowych z palnikami gazowymi, z każdym palnikiem można połączyć zapalarkę gazu sterowaną elektrycznie, na przykład typu iskrowego albo żarowego, przy czym użytkownik włącza zapalarkę gazu włączając kurek dostarczający gaz do wybranego palnika.
Kurek dostarczający jest faktycznie sterowany przez pokrętło sterujące, tak wykonane, że swobodnie może się przesuwać i obracać wzdłuż własnej osi względem korpusu kurka, i które umożliwia dostarczanie takiej ilości gazu, jaka jest potrzebna użytkownikowi gdy jest dociskane do korpusu kurka i jest obracane względem tego ostatniego. Obwód elektryczny zapalarki do gazu jest wtedy podłączany do wyłącznika, który jest z kolei podłączony roboczo do pokrętła sterującego kurka dostarczającego, w taki sposób że nacisk wywierany przez użytkownika na pokrętło, aby dostarczyć gaz, powoduje zamknięcie wyłącznika i jednoczesne włączenie zapalarki, natomiast zwolnienie wspomnianego pokrętła powoduje otwarcie tego wyłącznika.
Takie wyłączniki do zapalarek palnika gazowego zwykle zawierają osłonę w kształcie pudełka, która jest połączona z korpusem kurka, dwa styki elektryczne, znajdujące się w pewnym odstępie i należące do obwodu zapalarki oraz ruchomy korpus do zamykania obwodu, który, będąc zamocowany w taki sposób, że swobodnie przesuwa się w osłonie, może być popychany przez pokrętło sterujące kurka.
W jednym ze znanych wyłączników zarówno osłona, która łączy się z korpusem kurka, oraz ruchomy korpus, który można przesuwać względem osłony, mają okrągły otwór, do którego wkłada się pokrętło sterujące kurka podczas montażu. Ponadto wewnątrz osłony ustawia się jeden nad drugim dwa styki elektryczne o odpowiednim rozmiarze, które znajdują się w pewnym odstępie od siebie, jeżeli nie jest na nie wywierana zewnętrzna siła. Gdy wciśnie się pokrętło sterujące, aby dostarczyć gaz, za pomocą pierścieniowego elementu, powoduje się przesunięcie ruchomego korpusu w kierunku wnętrza osłony, w taki sposób że ruchomy korpus dociska jeden ze styków elektrycznych do drugiego, odkształcając je elastycznie i zamykając obwód zapalarki. Gdy natomiast zwolni się pokrętło sterujące, jedna albo więcej sprężyn zwrotnych, działając na ruchomy korpus w osłonie, popycha ruchomy korpus, przez co wraca on do położenia początkowego i otwiera obwód.
Mimo że wspomniany przełącznik można łatwo zamontować na pokrętle, wymaga on elementów elastycznych, aby ruchomy korpus wracał do położenia początkowego i aby umożliwiać otworzenie obwodu. Wynika stąd pewna złożoność konstrukcyjna wyłącznika i może to prowadzić do niewłaściwego działania wyłącznika, gdy sprężyny nie będą mogły już pełnić funkcji zwrotnej wskutek długotrwałego używania.
Ponadto układ i wzajemne połączenie dwóch styków, z powodu elastycznego odkształcenia jednego z nich, gdy zostanie on poddany działaniu ruchomego korpusu, może po pewnym czasie spowodować odkształcenie trwałe, przy którym dwa styki są połączone na stałe i obwód zapalarki jest cały czas zamknięty.
W innym, znanym przykładzie wykonania wyłącznik zawiera zewnętrzną osłonę, która jest przymocowana do korpusu kurka dostarczającego, oraz pręt sterujący, czyli ruchomy korpus, który może się swobodnie przesuwać wewnątrz zewnętrznej osłony. Pręt sterujący ma jeden koniec, który można docisnąć za pomocą gałki albo kołnierza, stanowiącego jedną całość z pokrętłem sterującym kurka dostarczającego, natomiast drugi koniec zawiera element przewodzący prąd. Wewnątrz osłony dwa styki elektryczne są oddzielone od siebie, a zamknięcie obwodu zapalarki następuje wtedy, gdy po przesunięciu pręta sterującego element przewodzący pręta sterującego zaczepia o dwa styki elektryczne. Gdy pokrętło sterujące zostanie zwolnione, elastyczne elementy połączone z osłoną popychają pręt sterujący do położenia początkowego, przerywając połączenie pomiędzy stykami i otwierając obwód zapalarki.
Również w wyłączniku tego typu istnienie sprężyn zwrotnych prowadzi do problemów związanych ze złożonością konstrukcyjną i pogarszaniem działania wyłącznika wraz z czasem; czyli problemów podobnych do problemów wspomnianych w opisanym wcześniej przykładzie wykonania.
Dodatkowo położenie pręta sterującego w zewnętrznej osłonie musi być szczególnie dokładne pod względem wymiarów, aby uniemożliwić ewentualne błędy ułożenia pomiędzy końcową częścią pręta zawierającą przewód elektryczny i dwoma oddzielnymi stykami. Taki błąd ułożenia mógłby uniemożliwić połączenie styków ze sobą, a więc uniemożliwić zamknięcie obwodu zapalarki.
PL 197 901 B1
Celem wynalazku jest rozwiązanie problemów znanych ze stanu techniki, poprzez opracowanie wyłącznika elektrycznego do zapalarki palnika gazowego, który można łatwo wykonać, jest niezawodny i efektywny, również gdy często się go używa, ma małe rozmiary, jest prosty do zainstalowania i nie wymaga określonych warunków konstrukcyjnych, zapobiegających błędnemu ułożeniu części.
Wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika gazowego, przeznaczony do połączenia z korpusem kurka dostarczającego gaz, który ma pokrętło sterujące swobodnie przesuwne wzdłuż własnej osi i obrotowe wokół niej wewnątrz korpusu kurka dla sterowania dopływem gazu, który to wyłącznik elektryczny zawiera osłonę, mocowaną do korpusu kurka, zaś osłona zawiera pierwszy styk, zamocowany z możliwością łączenia z zamocowanym w osłonie drugim stykiem dla zamykania albo otwierania obwodu elektrycznego zapalarki, według wynalazku charakteryzuje się tym, że osłona zawiera człon sterujący, który jest umieszczony swobodnie przesuwnie wewnątrz osłony i który jest przymocowany do pokrętła przesuwnie, ale nieobrotowo wraz z pokrętłem w dwóch kierunkach przesunięcia pokrętła, przy czym człon sterujący ma elementy, łączące elektrycznie dwa styki w przynajmniej jednym położeniu pokrętła, zaś poza tymi położeniami pokrętła obydwa styki pozostają oddzielone od siebie.
Przynajmniej jeden ze styków ma konstrukcję realizującą jego popychanie do położenia zamkniętego w kierunku drugiego styku, a ponadto zawiera przynajmniej jedną część izolacyjną, umieszczaną pomiędzy tymi dwoma stykami, dla przerwania obwodu zapalarki w przynajmniej jednym położeniu pokrętła.
Człon sterujący zawiera przynajmniej jedną część izolacyjną i przynajmniej jedną część zwierającą do zamykania styków, przy czym ta część zwierająca znajduje się pomiędzy obydwoma stykami, gdy pokrętło osiągnie przynajmniej jedno pierwsze położenie dopływu gazu, natomiast w pozostałych położeniach styki pozostają oddzielone za pomocą części izolacyjnej.
Przynajmniej jeden ze styków jest elastycznie sprzężony z drugim stykiem w położeniu zamknięcia, zaś część zwierająca członu sterującego jest w postaci przynajmniej jednego okienka łączącego styki.
Część zwierająca zawiera przynajmniej jeden element przewodzący.
Człon sterujący zawiera pierwsze środki zatrzaskowe, stanowiące z nim jedną całość dla zamocowania członu sterującego do pokrętła sterującego z możliwością swobodnego obrotu względem tego pokrętła, z wyłączeniem wzajemnego przesuwu.
Osłona zawiera drugie środki zatrzaskowe, stanowiące z nią jedną całość dla mocowania osłony do korpusu kurka.
Osłona zawiera pierwszy element mocujący, wyposażony w środki mocujące osłonę do korpusu kurka, oraz drugi element mocujący uzupełniający pierwszy element mocujący, przy czym obydwa te elementy mocujące, mają kształty umożliwiające mocowanie zatrzaskowe, zaś ich kształt wewnętrzny jest dostosowany do pomieszczenia styków i przesuwnego zamocowania członu sterującego.
Wyłącznik elektryczny zapalarki do palników gazowych według wynalazku można podłączyć do kurka dostarczania gazu, zawierającego pokrętło sterujące, który może się swobodnie przesuwać i obracać wokół własnej osi wewnątrz korpusu kurka, aby sterować dostarczaniem gazu. Wyłącznik zawiera zewnętrzną osłonę, którą można przymocować do korpusu kurka i która mieści z kolei pierwszy styk i drugi styk, które można połączyć ze sobą, aby zamknąć lub otworzyć obwód elektryczny zapalarki. Wyłącznik również ma człon sterujący, który może się swobodnie przesuwać w osłonie i jest przymocowany do pokrętła sterującego w taki sposób, aby się przesuwał, ale nie obracał wraz z pokrętłem, w dwóch kierunkach przesunięcia samego pokrętła. Człon sterujący może powodować połączenie elektryczne dwóch styków, odpowiadające przynajmniej jednemu położeniu pokrętła, natomiast w innej sytuacji dwa styki są oddzielone od siebie.
Według korzystnego aspektu wynalazku, przynajmniej jeden z dwóch styków jest dociskany do drugiego styku, a człon sterujący zawiera część izolacyjną, którą można umieścić pomiędzy dwoma stykami elektrycznymi, aby przerwać obwód zapalarki zgodnie z jednym położeniem albo większą liczbą położeń pokrętła sterującego.
Według następnego aspektu wynalazku człon sterujący zawiera część izolacyjną oraz część zawierającą do zamykania styków, które można umieszczać przemiennie pomiędzy samymi stykami, aby otwierać lub zamykać obwód zapalarki, zgodnie z położeniem pokrętła sterującego.
Według innego aspektu wynalazku, jeden ze styków wyłącznika jest połączony elastycznie z drugim stykiem, powodując zamknięcie, a część zamykająca pręta sterującego zawiera okienko łączące dla wspomnianych styków.
PL 197 901 B1
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia część korpusu kurka i wyłącznik założony na kurek, w przekroju poprzecznym, w położeniu rozwarcia, fig. 2 - widok taki jak fig. 1, ale z zamkniętym wyłącznikiem, fig. 3 - inny przekrój poprzeczny zespołu z fig. 1, fig. 4 - szczegółowo odpowiednio ruchomy styk i stały styk wyłącznika, fig. 6 - w perspektywie, człon sterujący umieszczony pomiędzy pokrętłem kurka i wyłącznikiem do sterowania tym ostatnim, fig. 7 - w perspektywie elementy korpusu wyłącznika i odpowiadającego mu członu sterującego, fig. 8 - szeregowe połączenie pewnej liczby wyłączników dla wielu kurków gazowych kuchenki gazowej, a fig. 9a-9d - kolejny korzystny przykład wykonania wynalazku.
Na rysunku kurek gazowy jest oznaczony przez 11, a wyłącznik elektryczny przez 12. Pokazana jest część korpusu 13 kurka gazowego, w której przesuwane jest pokrętło sterujące 14, które może wykonywać ruch osiowy i ruch obrotowy względem własnej osi i jest przeznaczone do sterowania zamknięciem (nie pokazanym) do otwierania/zamykania dopływu gazu do palnika.
Wyłącznik 12 zawiera z kolei osłonę 15 przymocowaną bezpośrednio do korpusu 13 kurka 11, na jednej stronie tego ostatniego, blisko pokrętła sterującego 14 kurka, oraz człon sterujący 31 zamocowany do osłony 15, w taki sposób, że może się swobodnie przesuwać w tej osłonie 15. Jest korzystne, jeżeli osłona 15 wyłącznika, który ma kształt pudełka, zawiera elementy zatrzaskowe, mające taki kształt, aby zamykać elastycznie i mocować osłonę 15 wyłącznika do korpusu 13 kurka. Jednak można zastosować elementy innego typu, które umożliwiają trwałe umocowanie osłony 15 do korpusu 13.
Człon sterujący 31, który zostanie opisany bardziej szczegółowo poniżej, jest zamocowany w taki sposób, że może się przesuwać w obu kierunkach, jako jedna całość z pokrętłem sterującym 14 kurka gazowego.
W osłonie 15 wyłącznika umieszczony jest pierwszy styk 16 i drugi styk 17, które można zetknąć ze sobą i z których każdy jest podłączony do odpowiedniego przewodu elektrycznego 18, 19 należącego do obwodu elektrycznego, który zasila zapalarkę palników gazowych. Ta zapalarka (nie pokazana) może być na przykład iskrowa albo żarowa.
W pokazanym przykładzie wykonania osłona 15 wyłącznika składa się z pierwszego elementu mocującego 20 i drugiego elementu mocującego 21, wykonanych z izolacyjnego materiału z tworzywa sztucznego, przy czym te dwa elementy mocujące się uzupełniają i mają odpowiedni kształt, aby się zatrzaskiwać tworząc osłonę 15.
W szczególności, pierwszy element mocujący 20 ma środki zatrzaskowe 22 stanowiące elastyczną część w kształcie litery C, za pomocą której chwyta korpus 13 kurka, i występ 23, który wchodzi do odpowiedniego wycięcia 24 w korpusie 13 kurka, uniemożliwiając wzajemne przesuwanie albo obrót pomiędzy korpusem 13 i elementem mocującym 20. Drugi element mocujący 21 jest przymocowany do pierwszego elementu mocującego 20 osłony 15 za pomocą zębów zatrzaskowych 25. Wewnętrzny kształt elementów mocujących 20, 21 jest taki, że tworzy się gniazdo 26, w którym są zamontowane i przytrzymywane styki elektryczne 16, 17. Bardziej dokładnie, styki elektryczne 16, 17 są mocowane w gniazdach 27, 28 osłony 15, co umożliwia ich połączenie elektryczne z końcówkami przewodzącymi obwodu zapalarki.
Według przykładu wykonania pokazanego na figurach, jeden ze styków 16 zawiera elastyczne przedłużenie 16', które można połączyć ze stykiem 17, przy czym elastyczne przedłużenie 16' w swojej końcowej części jest ruchome względem styku 17, aby umożliwić zamykanie albo otwieranie obwodu zapalarki. Przedłużenie 16' ma taki kształt i ustawienie wewnątrz osłony 15, że jest popychane do położenia zamkniętego, dzięki własnej elastyczności, w kierunku drugiego styku 17.
W alternatywnych przykładach wykonania, nie pokazanych, styk 16 można połączyć elastycznie ze stykiem 17, na przykład za pomocą sprężyny przytrzymującej.
Każdy z dwóch styków 16, 17 ma część w kształcie płytki (fig. 4 i 5), która posiada wycięcie 29, ukośne na wejściu 30 odpowiedniego przewodu elektrycznego obwodu zapalarki. Wycięcia 29 styków 16, 17 mające odpowiednio zmniejszoną grubość, umożliwiają szybkie podłączenie przewodów do wyłącznika bez potrzeby uprzedniego zdejmowania izolacji z części przewodów. Przed zatrzaśnięciem dwóch elementów mocujących 20 i 21, które tworzą osłonę 15, każdy przewód wychodzący z obwodu zasilania zapalarki wkłada się wywierając pewną siłę do odpowiedniego wycięcia 29, aby spowodować przycięcie izolacji przewodu i uzyskać połączenie elektryczne pomiędzy przewodem i stykiem. Późniejsze zatrzaśnięcie dwóch elementów mocujących 20, 21 powoduje umocowanie przewodów 18, 19 i styków 16, 17.
Wyłącznikiem steruje się za pomocą członu sterującego 31, który może się swobodnie przesuwać wewnątrz osłony 15 i który jest umocowany w taki sposób, aby się przesuwał w obu kierunkach
PL 197 901 B1 przesuwania pokrętła sterującego 14, razem z samym pokrętłem sterującym 14, bez obracania się wraz z tym ostatnim. Pokrętło sterujące 14 kurka gazowego musi zostać dociśnięte i obrócone względem korpusu palnika 13 przez użytkownika, aby umożliwić dostarczanie żądanej ilości gazu do odpowiedniego palnika.
Aby zapewnić wspomniane ograniczenie przesuwania się członu sterującego 31 wraz z pokrętłem 14, według określonego aspektu niniejszego wynalazku, końcowa część członu sterującego 31 ma pierścień zamykający 33 w kształcie litery C, który można elastycznie odkształcić i przymocować zatrzaskowo w odpowiednim rowku wykonanym na bocznej powierzchni pokrętła 14, w taki sposób że człon sterujący 31 może się przesuwać względem pokrętła 14, ale nie może się wraz z nim obracać. Człon sterujący 31 ma ramię o określonym kształcie, które dzięki odpowiedniemu otworowi styka się z osłoną 15 i może się swobodnie przesuwać w gnieździe 26 w obszarze odpowiadającym częściom łączącym dwóch styków 16, 17. Bardziej dokładnie, ramię o określonym kształcie jest umieszczone pomiędzy dwoma stykami 16, 17, zgodnie z ich częściami łączącymi.
Wspomniane ramię o określonym kształcie ma ponadto część zwierającą 34 zamykającą styki, zawierającą okienko o odpowiednim rozmiarze, które umożliwia zetknięcie dwóch styków 16, 17 ze sobą, oraz część izolacyjną 32 wykonaną z materiału izolacyjnego.
Gdy wskutek przesunięcia pokrętła sterującego 14 kurka człon sterujący 31 zostanie przesunięty osiowo, ramię o określonym kształcie przesuwa się względem dwóch styków 16, 17, w taki sposób, żeby dwóm częściom łączącym dwóch styków 16, 17 odpowiadała część zwierająca 34 i część izolacyjna 32. Dzięki elastycznym własnościom przedłużenia 16' styku 16, gdy część zwierająca 34 zostanie umieszczona pomiędzy dwoma stykami 16, 17 odpowiednio do ich pasujących części, wówczas przedłużenie 16' jest popychane do położenia zamkniętego w kierunku styku 17 dzięki własnej elastyczności, powodując zamknięcie obwodu zapalarki. Gdy zamiast tego pomiędzy stykami 16, 17 zostanie umieszczona część izolacyjna 32 członu sterującego 31, aby przerwać połączenie, wówczas przedłużenie 16' zostanie odkształcone elastycznie na ograniczonej długości odpowiadającej grubości ramienia o określonym kształcie i jest przytrzymywane w samej części izolacyjnej 32.
Elastyczne odkształcenie przedłużenia 16' jest znacznie ograniczone, ponieważ część izolacyjna 32 umieszczona pomiędzy dwoma końcami łączącymi styków 16 i 17 może mieć bardzo ograniczoną grubość.
Według alternatywnego przykładu wykonania (nie pokazanego), część zwierająca 34 członu sterującego 31 może stanowić element wykonany z materiału przewodzącego prąd, który zapewnia połączenie styków 16, 17, gdy jest umieszczony pomiędzy nimi.
W zamkniętym położeniu kurka, czyli przy wyłączonym palniku, pokrętło sterujące jest w położeniu cofniętym (do zewnątrz korpusu 13 kurka), a człon sterujący 31 wyłącznika 12 jest umieszczony wraz z częścią izolacyjną 32 pomiędzy elastycznym przedłużeniem 16' i stykiem 17. W tym przypadku, ponieważ nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy dwoma stykami 16 i 17, obwód zapalarki jest otwarty (patrz fig. 1).
Aby otworzyć kurek 11 i poprowadzić gaz do palnika, pokrętło 14 jest następnie przemieszczane w przód osi i jest obracane względem własnej osi. Przy osiowym przesunięciu pokrętła 1 dzięki ograniczeniu ruchu w dwóch kierunkach pomiędzy członem sterującym 31 i pokrętłem 14, człon sterujący 31 wyłącznika jest jednocześnie popychany wewnątrz osłony 15 wyłącznika, aż okienko części zawierającej 34 znajdzie się w położeniu odpowiadającym częściom łączącym przedłużenia 16' i styku 17. Tak więc przedłużenie 16' styku 16 zaczyna opierać się o styk 17, zamykając elektryczny obwód zasilania zapalarki, jak przedstawiono na fig. 2. Dalszy obrót pokrętła 14, które jest nadal dociskane do korpusu 13 kurka, powoduje dopływ gazu z kurka do palnika, gdzie iskry wytworzone przez zapalarkę elektryczną rozpoczynają spalanie gazu.
Obrót pokrętła 14 kurka nie powoduje obrotu członu sterującego 31. Gdy spalanie stanie się stabilne, pokrętło 14 zostanie zwolnione i dzięki odpowiednim elastycznym elementom, zwykle stosowanym w produkcji kurków do palników gazowych, w zasadzie powraca do położenia początkowego, albo do położenia pośredniego, które umożliwia regulację przepływu gazu poprzez obrót pokrętła 14, bez przerywania przepływu gazu.
Zwolnienie pokrętła 14 i wynikające stąd osiowe przesunięcie w kierunku przeciwnym do tego, w którym było ono początkowo naciskane, powoduje przesunięcie członu sterującego 31 w kierunku przeciwnym do kierunku początkowego. To ostatnie przesunięcie powoduje z kolei przemieszczenie części izolacyjnej 32 względem styków 16 i 17 i przez to umieszczenie tej części izolacyjnej 32 pomiędzy końcami łączącymi dwóch styków 16, 17, aby przerwać obwód zapalarki.
PL 197 901 B1
Nie jest potrzebny żaden element elastyczny ani sprężyna, aby człon sterujący 31 powracał do swojego początkowego położenia, w którym obwód jest otwarty, ponieważ przesunięcie osiowe tego ostatniego jest ograniczone w obu kierunkach względem pokrętła 14 do sterowania kurkiem dostarczania gazu. To rozwiązanie, które wykorzystuje istnienie elastycznych elementów powrotnych pokrętła 14, umożliwia uproszczenie konstrukcji wyłącznika, który nie wymaga sprężyn powrotnych do powracania członu sterującego 31 i gniazd na te sprężyny, a jednocześnie wyłącznik jest mniej zawodny, ponieważ nie ma ryzyka, że człon sterujący będzie pozostawał w położeniu odpowiadającym zamknięciu obwodu elektrycznego.
Ponadto otwieranie i zamykanie styków 16, 17, uzyskane dzięki umieszczeniu między nimi członu sterującego 31, mającego część zamykającą obwód, nie powoduje szczególnych problemów jeżeli chodzi o konstrukcję wyłącznika odnośnie ewentualnego niewłaściwego ułożenia części łączonych ze sobą. Fakt, że człon sterujący 31 jest tak umieszczony pomiędzy łączącymi końcami styków 16, 17, aby się swobodnie przesuwał, umożliwia ponadto usuwanie ewentualnych tlenków, mogących się tworzyć na wspomnianych stykach 16, 17.
Na koniec, gdy kurek zostanie zamknięty, przywracane jest początkowe położenie odpowiadające położeniu pokazanemu na fig. 1.
Figury 9a-9d przedstawiają kolejny przykład wykonania wynalazku, w którym oznaczenia liczbowe, które są takie same, jak na fig. 1-8, wskazują te same części. W szczególności, fig. 9a przedstawia zmontowany wyłącznik, ogólnie i w perspektywie, fig. 9b i 9c przedstawiają alternatywne przykłady wykonania styków, a fig. 9d przedstawia szczegółowo człon sterujący 31 wyłącznika.
W szczególności człon sterujący 31 wyłącznika przedstawionego na fig. 9d ma część izolacyjną 32, która odpowiada otworowi 34', zastępując okienko części zwierającej 34 z przykładu wykonania pokazanego na fig. 6 i wykonując tę samą funkcję.
W konsekwencji, co wyraźnie wynika z opisu, użycie członu sterującego 31, który w obu kierunkach ruchu stanowi całość z pokrętłem 14 kurka gazowego do sterowania zapalarką elektryczną do palników gazowych, umożliwia uproszczenie konstrukcji wyłącznika, zwiększając jednocześnie jego niezawodność.
Dodatkowo stosuje się określony sposób umożliwiania połączenia albo przerywania połączenia pomiędzy stykami 16, 17, czyli tymczasowe umieszczenie części izolacyjnych pomiędzy stykami 16, 17, co umożliwia uzyskanie wyłącznika, który jest efektywny i praktycznie nie stwarza problemów związanych ze wzajemnym ułożeniem części.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika przeznaczony do połączenia z korpusem kurka dostarczającego gaz, który ma pokrętło sterujące swobodnie przesuwne wzdłuż własnej osi i obrotowe wokół niej wewnątrz korpusu kurka dla sterowania dopływem gazu, który to wyłącznik elektryczny zawiera osłonę, mocowaną do korpusu kurka, zaś osłona zawiera pierwszy styk, zamocowany z możliwością łączenia z zamocowanym w osłonie drugim stykiem dla zamykania albo otwierania obwodu elektrycznego zapalarki, znamienny tym, że osłona (15) zawiera człon sterujący (31), który jest umieszczony swobodnie przesuwnie wewnątrz osłony (15) i który jest przymocowany do pokrętła (14) przesuwnie, ale nieobrotowo wraz z pokrętłem (14) w dwóch kierunkach przesunięcia pokrętła (14), przy czym człon sterujący (31) ma elementy, łączące elektrycznie dwa styki (16, 17) w przynajmniej jednym położeniu pokrętła (14), zaś poza tymi położeniami pokrętła (14) obydwa styki (16, 17) pozostają oddzielone od siebie.
  2. 2. Wyłącznik według zastrz. 1, znamiennytym, że przynajmniej jeden ze styków (16) ma konstrukcję realizującą jego popychanie do położenia zamkniętego w kierunku drugiego styku (17), a ponadto zawiera przynajmniej jedną część izolacyjną (32), umieszczaną pomiędzy tymi dwoma stykami (16, 17), dla przerwania obwodu zapalarki w przynajmniej jednym położeniu pokrętła (14).
  3. 3. Wyłącznik według zastrz. 2, znamienny tym, że człon sterujący (31) zawiera przynajmniej jedną część izolacyjną (32) i przynajmniej jedną część zwierającą (34) do zamykania styków (16, 17), przy czym ta część zwierająca (34) znajduje się pomiędzy obydwoma stykami (16, 17), gdy pokrętło (14) osiągnie przynajmniej jedno pierwsze położenie dopływu gazu, natomiast w pozostałych położeniach styki (16, 17) pozostają oddzielone za pomocą części izolacyjnej (32).
    PL 197 901 B1
  4. 4. Wyłącznik według zastrz. 3, znamienny tym, że przynajmniej jeden ze styków (16) jest elastycznie sprzężony z drugim stykiem (17) w położeniu zamknięcia, zaś część zwierająca (34) członu sterującego (31) jest w postaci przynajmniej jednego okienka łączącego styki (16, 17).
  5. 5. Wyłącznik według zas^z. 3, znamienny tym, że część zwierająca (34) zawiera przynajmniej jeden element przewodzący.
  6. 6. Wyłącznik według zas^z. 1 albo 2, albo 3, znamienny t^i^, że człon st^^r^i^j^c^^ (31) zawiera pierwsze środki zatrzaskowe (33), stanowiące z nim jedną całość dla zamocowania członu sterującego (31) do pokrętła sterującego (14) z możliwością swobodnego obrotu względem tego pokrętła (14), z wyłączeniem wzajemnego przesuwu.
  7. 7. Wyłącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (15) zawiera drugie środki zatrzaskowe (22), stanowiące z nią jedną całość dla mocowania osłony (15) do korpusu (13) kurka.
  8. 8. Wyyącznik według 1 albo 7, znamienny tym, że osłona (*^^) zawiera pierwszyelement mocujący (20), wyposażony w środki mocujące osłonę do korpusu (13) kurka, oraz drugi element mocujący (21) uzupełniający pierwszy element mocujący (20), przy czym obydwa te elementy mocujące (20, 21), mają kształty umożliwiające mocowanie zatrzaskowe, zaś ich kształt wewnętrzny jest dostosowany do pomieszczenia styków (16, 17) i przesuwnego zamocowania członu sterującego (31).
PL346416A 1999-07-02 2000-06-23 Wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika gazowego PL197901B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1999BS000058U IT247355Y1 (it) 1999-07-02 1999-07-02 Rubinetto per gas con interruttore elettrico incorporato.
PCT/EP2000/005833 WO2001002776A1 (en) 1999-07-02 2000-06-23 An electrical switch for gas cocks

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346416A1 PL346416A1 (en) 2002-02-11
PL197901B1 true PL197901B1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=11346377

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346416A PL197901B1 (pl) 1999-07-02 2000-06-23 Wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika gazowego

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6541721B1 (pl)
EP (1) EP1194720B1 (pl)
KR (1) KR100749996B1 (pl)
CN (1) CN1168923C (pl)
AR (1) AR032278A1 (pl)
AT (1) ATE274679T1 (pl)
AU (1) AU762918B2 (pl)
BR (1) BR0006903A (pl)
CO (1) CO5300379A1 (pl)
DE (1) DE60013294T2 (pl)
EG (1) EG22800A (pl)
ES (1) ES2225191T3 (pl)
HK (1) HK1040428B (pl)
HU (1) HU224148B1 (pl)
IT (1) IT247355Y1 (pl)
MX (1) MXPA01013345A (pl)
PL (1) PL197901B1 (pl)
PT (1) PT1194720E (pl)
RU (1) RU2251052C2 (pl)
SI (1) SI1194720T1 (pl)
TR (1) TR200100668T1 (pl)
WO (1) WO2001002776A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20004086U1 (de) * 2000-03-03 2000-05-18 DREEFS GmbH Schaltgeräte und Systeme, 96364 Marktrodach Zündschalter für Gasherde
US6970734B2 (en) * 2002-12-02 2005-11-29 Boston Scientific Scimed, Inc. Flexible marker bands
ITTO20050866A1 (it) * 2005-12-13 2007-06-14 Bitron Spa Gruppo microinterruttore associabile ad un rubinetto di gas, in particolare per piani di cottura e simili
ITTO20070306A1 (it) * 2007-05-04 2008-11-05 Itw Ind Components S R L Co N Dispositivo di comando includente un rubinetto gas ed un elemento di catenaria per bruciatori di un piano di cottura
ITTO20070638A1 (it) * 2007-09-11 2009-03-12 Itw Ind Components S R L Co N Dispositivo di comando rotante includente un rubinetto gas ed un elemento di catenaria per bruciatori di un piano di cottura
TR200906728A1 (tr) * 2009-09-01 2011-03-21 Turaş Gaz Armatürleri̇ San. Ve Ti̇c. A.Ş. Ateşleme modulü basma halkası
ITTO20091012A1 (it) * 2009-12-21 2011-06-22 Illinois Tool Works Catenaria di comando di accensione per rubinetti gas con indicazione ottica di avvenuta apertura del rubinetto gas, per apparecchi di cottura
TR201007174A2 (tr) 2010-08-27 2011-07-21 Turaş Gaz Armatürleri̇ San. Ve Ti̇c. A.Ş. Gaz muslukları için ateşleme modülü taşıyıcısı
ES2762711T3 (es) * 2014-07-29 2020-05-25 Castfutura Spa Dispositivo de control de ignición de llama para quemadores o similares
WO2019190424A2 (en) * 2018-02-02 2019-10-03 Yesa Elektronik Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirketi Liquid impermeable switch chain/harness with cable
EP3772613A1 (en) 2019-08-06 2021-02-10 Ferel Elektronik Sanay Ticaret Anonim Sirketi A transmission mechanism for push-button switches
IT202000000619A1 (it) * 2020-01-15 2021-07-15 Envit S R L Interruttore per l’accensione di una fiamma a gas
IT202000000610A1 (it) * 2020-01-15 2021-07-15 Envit S R L Interruttore per l’accensione di una fiamma a gas
TR202015102A2 (tr) * 2020-09-23 2020-10-21 Termal Elektronik Ve Devre Elemanlari Sanayii Ticaret Anonim Sirketi Gazli pi̇şi̇ri̇ci̇ler i̇çi̇n çevi̇rmeli̇ ti̇p anahtarlama si̇stemi̇

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2753413A (en) * 1953-09-28 1956-07-03 Airtron Inc Quick break electric switches
US3346710A (en) * 1965-07-12 1967-10-10 Plastics Inc High voltage visible oil switch
US3971904A (en) 1973-10-23 1976-07-27 Illinois Tool Works Inc. Switch assembly for gas tap assembly having cam operated leaf spring contacts and split housing cam detent stop
JPS5912929B2 (ja) * 1975-05-22 1984-03-27 イリノイ・トウ−ル・ワ−クス・インコ−ポレ−テツド ガス点火スイツチ
US4249047A (en) * 1978-08-14 1981-02-03 Harper-Wyman Company Gas valve-switch assembly
US4609795A (en) * 1984-09-12 1986-09-02 Switchcraft, Inc. Vibration protected switch
US5525771A (en) 1994-11-30 1996-06-11 Harper-Wyman Company Spark ignition switch and valve assembly for gas burners including external detent assembly
DE29716170U1 (de) * 1997-09-09 1997-11-06 DREEFS GmbH Schaltgeräte und Systeme, 96364 Marktrodach Hochspannungs-Zündvorrichtung für Gasherde
KR19990016672U (ko) * 1997-10-29 1999-05-25 윤홍구 가스조리기구의 점화스위치

Also Published As

Publication number Publication date
ES2225191T3 (es) 2005-03-16
TR200100668T1 (tr) 2001-06-21
CN1168923C (zh) 2004-09-29
HUP0002420A2 (hu) 2001-04-28
KR20010082185A (ko) 2001-08-29
RU2251052C2 (ru) 2005-04-27
BR0006903A (pt) 2001-06-12
HK1040428B (zh) 2005-11-04
EG22800A (en) 2003-08-31
HU0002420D0 (en) 2000-08-28
PL346416A1 (en) 2002-02-11
ITBS990058U1 (it) 2001-01-02
MXPA01013345A (es) 2003-10-15
SI1194720T1 (en) 2005-02-28
WO2001002776A1 (en) 2001-01-11
EP1194720B1 (en) 2004-08-25
DE60013294D1 (de) 2004-09-30
AU6428600A (en) 2001-01-22
IT247355Y1 (it) 2002-07-09
HU224148B1 (hu) 2005-06-28
DE60013294T2 (de) 2005-09-01
PT1194720E (pt) 2005-01-31
KR100749996B1 (ko) 2007-08-16
AR032278A1 (es) 2003-11-05
CN1316046A (zh) 2001-10-03
AU762918B2 (en) 2003-07-10
CO5300379A1 (es) 2003-07-31
ITBS990058V0 (it) 1999-07-02
ATE274679T1 (de) 2004-09-15
HK1040428A1 (en) 2002-06-07
HUP0002420A3 (en) 2002-12-28
EP1194720A1 (en) 2002-04-10
US6541721B1 (en) 2003-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL197901B1 (pl) Wyłącznik elektryczny do zapalarki palnika gazowego
ES2500218T3 (es) Disyuntor de potencia para vehículo automóvil
US10788217B2 (en) Lighting control switch harness for gas taps with optical indication of opening of the gas tap, for cooking appliances
US5525771A (en) Spark ignition switch and valve assembly for gas burners including external detent assembly
JP2004014261A (ja) 電気的接続装置
US5897055A (en) Actuator with an electrically heatable thermostatic operating element
US11085638B2 (en) Device for controlling the ignition of gas burners of a domestic cooking appliance
US4285662A (en) Gas burner control mechanism
WO2006114675A2 (en) Flame ignition device for gas burners
EP3839351A1 (en) Switch assembly for controlling the ignition of gas burners of a cooking appliance
EP1830131A2 (en) Rotary gas tap with an electric switch
US5478979A (en) Circuit breaker closing and opening interlock assembly
CZ414597A3 (cs) Jistič elektrického obvodu s ochranným štítem
JP4216988B2 (ja) 給湯器のガスコントロールバルブ
TW487940B (en) An electrical switch for gas cocks
JPH10144409A (ja) 感震遮断装置および感震遮断コンセント
EP1035378A2 (en) Household gas cooking equipment with a simplified spark ignition device
EP3772613A1 (en) A transmission mechanism for push-button switches
AU2022209244A1 (en) Electrical protection device with thermal trip, electrical switchboard comprising such a device and method for setting such a device
JPH067087Y2 (ja) 湯沸器
KR20240001056A (ko) 개방 신호 생성용 모듈
IT201800021247A1 (it) Dispositivo di comando per l'accensione di bruciatori a gas in un apparecchio di cottura domestico
KR19990018946U (ko) 가스기기의 푸쉬풀콕
JP2002260497A (ja) キースイッチおよびキー
GB2355785A (en) Control assembly for gas heating appliances