PL196097B1 - Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych - Google Patents

Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych

Info

Publication number
PL196097B1
PL196097B1 PL341493A PL34149300A PL196097B1 PL 196097 B1 PL196097 B1 PL 196097B1 PL 341493 A PL341493 A PL 341493A PL 34149300 A PL34149300 A PL 34149300A PL 196097 B1 PL196097 B1 PL 196097B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
trapdoor
track
main
tracks
auxiliary
Prior art date
Application number
PL341493A
Other languages
English (en)
Other versions
PL341493A1 (en
Inventor
Edward Lisowski
Original Assignee
Edward Lisowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Edward Lisowski filed Critical Edward Lisowski
Priority to PL341493A priority Critical patent/PL196097B1/pl
Publication of PL341493A1 publication Critical patent/PL341493A1/xx
Publication of PL196097B1 publication Critical patent/PL196097B1/pl

Links

Landscapes

  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)

Abstract

1. Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych posiadające zapadnię, do której z dwóch kierunków są doprowadzone najazdowe tory o różnej szerokości, obok których za i przed zapadnią znajdują się regulowane podpory wózka pojazdu szynowego, przy czym zapadnia ma dwie wzdłużne belki z zamocowanymi szynami odcinka szerokiego toru, obok których znajdują się prowadnice kół zestawów normalnotorowych, a pod odcinkiem toru znajduje się komora, do której jest doprowadzony kanał transportowy, znamienne tym, że równolegle do głównej zapadni (1) znajdującej się między końcami najazdowych torów (2) i (3) ma umieszczoną boczną zapadnię (10), do której jest doprowadzony pomocniczy normalny tor (11) i pomocniczy szeroki tor (12), przy czym główna zapadnia (1) i boczna zapadnia (10) są połączone ze sobą jednoszynowym torem (13), na którym jest umieszczony przesuwnie podajnik (15) napędzany motoreduktorem (16)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wymiany zestawów kołowych w pojazdach szynowych, zwłaszcza wagonach i lokomotywach kolejowych, poruszających się po torach o zmiennej lub stałej szerokości.
Z polskiego zgłoszenia P-340 066 znany jest układ wymiany kołowych zestawów wagonowych dla kolei o różnej szerokości torów. W środku układu znajduje się zapadnia, do której z jednego kierunku jest doprowadzony najazdowy europejski normalny tor wąski, a z drugiego kierunku najazdowy szeroki tor, stosowany w krajach wschodnioeuropejskich. Długość zapadni wzdłuż torów jest tylko trochę większa od średnicy kół wymienianych zestawów. W określonej odległości od zapadni, po zewnętrznych bokach obu torów, znajdują się regulowane podpory podtrzymujące wagonowy wózek, w którym aktualnie jest wymieniany zestaw kołowy. Każdy z dwóch boków zapadni jest połączony z przylegającym do niego boksem zagłębionym w gruncie. Oba boksy są połączone ze sobą, z jednego kierunku linią normalnotorową, składającą się z toru wyprowadzonego kanałem od pierwszego boksu, poprzez magazyn zestawów kołowych normalnotorowych, do drugiego boksu. Z drugiego kierunku, boksy są identycznie połączone linią szerokotorową, poprzez magazyn zestawów kołowych szerokotorowych. Oba magazyny są umieszczone pod torami najazdowymi, poprzecznie do tych torów. Odcinki torów na zapadni i w obu boksach są przystosowane do zestawów normalnotorowych jak i szerokotorowych. Obie linie są pochylone pod odpowiednim kątem, ze spadkiem w kierunku drugiego boksu. Opuszczając zapadnię, przenosi się do dołu zdemontowany zestaw, a następnie przesuwa się go do pierwszego boksu, z którego toczy się samoczynnie do magazynu i dalej do drugiego boksu, po linii torowej odpowiedniej dla szerokości danego zestawu. Z drugiego boksu są pobierane zestawy o określonym rozstawie kół i po podniesieniu przez zapadnię, montowane do wózka wagonowego. Dla pracy układu korzystnym jest, gdy jeden pociąg przejeżdża z toru normalnego na szeroki, a następny odwrotnie, gdyż wówczas nie trzeba uzupełniać ilości zestawów w magazynach.
Z polskiego opisu patentowego nr 101 478 znana jest zapadnia do zestawów kołowych, umożliwiająca demontaż i montaż różnych zespołów podwozia, bez podnoszenia wagonu lub lokomotywy względnie tramwaju. Między końcami najazdowych torów o jednakowej szerokości, znajduje się wzdłużny o odpowiedniej głębokości kanał naprawczy zwany również kanałem przeglądowym, który jednocześnie jest zagłębioną w gruncie komorą zapadni. Prostopadłe do tego kanału, z jednej strony jest doprowadzony kanał transportowy, z dwuszynowym torem dla wózka przewożącego wymieniane zespoły. Wózek ten jest wyposażony w napędzane elektrycznie dwa podnośniki śrubowe, na których jest wahliwie osadzony most do podnoszenia i opuszczania wymienianych zespołów podwozia. Jedna para kół wózka transportowego jest napędzana silnikiem elektrycznym poprzez przekładnię zębatą. Pomiędzy szynami toru dla wózka transportowego jest wykonany odpowiednio węższy kanał, w którym przemieszczają się dolne części podnośników śrubowych oraz prowadzony jest na lince kabel zasilania elektrycznego. Nad kanałem naprawczym i zapadnią znajduje się odcinek toru, z szynami zamocowanymi na wzdłużnych belkach, które stanowią podstawę dwudzielnego pomostu rozsuwanego poprzecznie w stosunku do odcinka toru, za pomocą rolek toczących się po prowadnicach. W stanie przygotowanym do przejazdu wagonu, belki są dosunięte do siebie na określoną odległość, a znajdujące się na nich szyny połączone ryglami z szynami torów najazdowych. Celem zdemontowania i opuszczenia zestawu kołowego, koniecznym jest rozsunięcie szyn odcinka toru, po uprzednim ich odciążeniu, przez minimalne podniesienie tego zestawu, śrubowymi podnośnikami wózka transportowego, który w wyniku tego podnosi połowę ciężaru wagonu. Również podczas montowania nowego zestawu kołowego, koniecznym jest podniesienie zestawu i części wagonu, na wysokość umożliwiającą podsunięcie szyn pod koła tego zestawu. Przez granicę przejeżdżają wagony przeważnie z pełnym ładunkiem, w wyniku czego podnośniki, wózek transportowy i jego tor musiałyby przenosić bardzo duże obciążenia. Rozsunięte połowy pomostu, posiadające znaczną długość i szerokość, uniemożliwiają umieszczenie podpór podtrzymujących wózek wagonowy po obu stronach toru. Ręczne rozsuwanie i zsuwanie oraz blokowanie obu części pomostu i łączenie torów, jest pracochłonne i wymagające dużego wysiłku fizycznego. Z powyższych względów przedmiotowa zapadnia, przeznaczona zwłaszcza dla celów naprawczych, nie może być wykorzystana dla wagonów przejeżdżających przez granice.
Do chwili obecnej na granicach z krajami wschodnioeuropejskimi, w dalszym ciągu stosuje się znany od wielu lat sposób, który polega na wymianie kompletnych wózków o różnym rozstawie kół, po podniesieniu wagonu za pomocą czterech podnośników o bardzo dużym udźwigu. Po zdemontowaniu
PL 196 097 B1 wózków, wyciąga się je spod wagonu oraz przyciąga się nowe, za pomocą wciągarek i lin, po torach przystosowanych do zestawów kołowych szerokotorowych i normalnotorowych. Są to czynności bardzo pracochłonne i niebezpieczne. Podnoszenie wagonu wraz z ładunkiem jest energochłonne i wymaga stosowania kosztownych układów synchronizujących pracę wszystkich podnośników. Znane przystosowanie torów do zestawów o różnym rozstawie kół uzyskano przez zamontowanie centrujących prowadnic wewnątrz toru szerokiego. Suma szerokości bieżni obu kół zestawu jest większa od różnicy szerokości między torem szerokim i normalnym, co umożliwia poruszanie się zestawów normalnotorowych po torze szerokim, pod warunkiem dokładnie centralnego położenia obu kół względem obu szyn, co zapewniają prowadnice. Małe luzy między kołami i prowadnicami umożliwiają jazdę z ograniczoną prędkością i tylko na krótkich prostych odcinkach toru.
Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych według wynalazku, ma gówną zapadnię znajdującą się między końcami najazdowych torów o różnej szerokości, dla pojazdów szynowych, w których są wymieniane zestawy kołowe. Równolegle do zapadni głównej jest umieszczona zapadnia boczna, do której z jednego kierunku jest doprowadzony pomocniczy tor normalny, az drugiego kierunku, pomocniczy tor szeroki. Oba tory pomocnicze są równoległe do najazdowych torów i łącznie z boczną zapadnią służą do transportu wymienianych zestawów kołowych z magazynu do głównej zapadni i odwrotnie. Główna zapadnia i boczna zapadnia są ze sobą połączone jednoszynowym torem, który jest prostopadły do odcinków torów na obu zapadniach. Na jednoszynowym torze jest umieszczony, napędzany motoreduktorem podajnik, który przesuwając się po torze podaje zestawy kołowe z zapadni głównej do bocznej i odwrotnie.
W odmianie rozwiązania według wynalazku, urządzenie ma dwie zapadnie boczne rozmieszczone symetrycznie po obu bokach zapadni głównej. Wszystkie trzy zapadnie są połączone odpowiedniej długości torem jednoszynowym, na którym są umieszczone przesuwnie dwa jednakowe podajniki, połączone ze sobą łącznikiem. Długość łącznika jest tak dobrana, aby w każdym z dwóch położeń, jeden podajnik znajdował się pod zapadnią główną, a drugi podajnik pod jedną z zapadni bocznych. Przesunięcie obu podajników następuje jednocześnie, za pomocą jednego motoreduktora. Do każdej bocznej zapadni jest doprowadzony z jednego kierunku pomocniczy tor normalny, a z drugiego kierunku pomocniczy tor szeroki.
Wszystkie zapadnie w obu odmianach mają jednakową budowę. Szyny odcinka toru na każdej zapadni są zamocowane na wzdłużnych uchylnych belkach, połączonych ze sobą co najmniej jedną poprzeczką, utrzymującą określone odległości między szynami i belkami uchylnymi. Każda uchylna belka jest jednym końcem zamocowana wahliwie do stalowej konstrukcji osadzonej w komorze zapadni. Drugi koniec uchylnej belki, w położeniu poziomym, przygotowanym do najazdu pojazdu szynowego, jest podparty zapadką połączoną z siłownikiem, który przestawia tę zapadkę, w położenie zablokowania lub odblokowania uchylnej belki w tym położeniu. Siłownik jest przymocowany do elementu komory pod zapadnią. UchyIna belka w części środkowej jest połączona z drugim siłownikiem, zamocowanym na dnie komory. Siłownik ten podnosi uchylną belkę w położenie poziome lub odchyla ją do dołu w położenie zbliżone do pionowego. W środku zapadni, do dna komory jest przymocowany pionowy podnośnik, zakończony u góry uchwytem osi wymienianych zestawów kołowych.
Każdy podajnik składa się z ramy, do której są przymocowane dwa ramiona zakończone uchwytami osi wymienianych zestawów kołowych. TyIna część ramy podajnika jest wyposażona wparę górnych rolek o osi poziomej, parę górnych rolek o osi pionowej oraz parę dolnych rolek o osi pionowej. Każda para powyższych rolek, podczas przesuwu podajnika toczy się po jednej z trzech bieżni jednoszynowego toru, umieszczonego przy ścianie transportowego kanału. Do ramy podajnika jest przymocowana listwa zębata, równolegle do jednoszynowego toru. Z tą listwą jest zazębione koło zębate motoreduktora, powodującego przesuw podajnika po jednoszynowym torze. Motoreduktor jest przymocowany do ściany kanału transportowego.
Urządzenie według wynalazku ma szereg zalet. Zapadnie mają długość tylko trochę większą od średnicy koła wymienianego zestawu, a szerokość równą zewnętrznej szerokości torów, co umożliwia umieszczenie obok nich regulowanych podpór, podtrzymujących wózek pojazdu szynowego, podczas wymiany zestawu. Wagon nie jest podnoszony w ogóle, a podnośnik i podajnik przenoszą tylko ciężar wymienianego zestawu kołowego, w wyniku czego mogą mieć konstrukcję odpowiednio lekką i są energooszczędne. Wszystkie czynności są zmechanizowane, a po zastosowaniu odpowiednich znanych układów sterujących, mogą być zautomatyzowane. Pracochłonność wymiany zestawów jest bardzo mała, z czego wynika duża przepustowość urządzenia i niskie koszty wymiany zestawu kołowego. Tory pomocnicze prowadzą do zadaszonych lub odkrytych magazynów zestawów, których po4
PL 196 097 B1 jemność może być ustalana i zmieniana w zależności od potrzeb wynikających z ilości pociągów przejeżdżających w różnych kierunkach. Urządzenie posiadające dwie boczne zapadnie ma znacznie większą wydajność, gdyż w tym samym czasie jeden zestaw jest odwożony od głównej zapadni, a drugi do niej dostarczany. Ponadto możliwa jest selekcja zdemontowanych zestawów kołowych i kierowanie do odrębnego magazynu, nienadających się do dalszego użytkowania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok boczny głównej zapadni, z zestawem kołowym i podpartym wózkiem wagonu cysterny, fig. 2 - widok boczny tej samej zapadni, po usunięciu podpór wózka i wagonu, fig. 3 - widok czołowy z toru szerokiego urządzenia w wersji podstawowej, fig. 4 - widok czołowy z toru szerokiego, odmiany urządzenia z dwoma zapadniami bocznymi, fig. 5 - widok z góry odmiany urządzenia z dwoma zapadniami bocznymi, fig. 6 - powiększony widok boczny z fig. 2 podajnika na jednoszynowym torze, a fig. 7 - widok podajnika z przodu.
Urządzenie posiada główną zapadnię 1, do której z jednego kierunku jest doprowadzony najazdowy szeroki tor 2, a z drugiego kierunku najazdowy normalny tor 3. Po obu bokach szerokiego najazdowego toru 2 jest rozmieszczona para hydraulicznych regulowanych podpór 4, a po bokach normalnego najazdowego toru 3 para identycznych podpór 5. 0bie pary podpór 4 i 5 są rozmieszczone symetrycznie względem poprzecznej osi symetrii głównej zapadni 1, w takich odległościach, aby po wprowadzeniu wymienianego zestawu kołowego 6 na środek głównej zapadni, para podpór 4 z kierunku najazdu wagonu 7, podpierała wózek 8 tego zestawu 6. Korzystnym jest gdy para podpór 4 podpiera wózek 8 w miejscu przesuniętym od jego poprzecznej osi symetrii, w kierunku wymienianego zestawu kołowego 6, w wyniku czego ciężar wózka 8 oraz połowy wagonu spoczywa wyłącznie na drugim zestawie kołowym 9 i parze podpór 4. Równolegle do głównej zapadni 1 jest umieszczona boczna zapadnia 10, do której jest doprowadzony pomocniczy normalny tor 11, a z drugiego kierunku pomocniczy szeroki tor 12. 0ba pomocnicze tory 11 i 12 prowadzą do niepokazanych na rysunku, zadaszonych lub odkrytych magazynów określonego rodzaju zestawów kołowych. Główna zapadnia 1 oraz boczna zapadnia 10, są połączone ze sobą jednoszynowym torem 13 przymocowanym do ściany transportowego kanału 14, prostopadłego do głównej zapadni 1 i bocznej zapadni 10. Na jednoszynowym torze 13 jest umieszczony przesuwnie podajnik 15 napędzany motoreduktorem 16 przymocowanym do ściany kanału 14, łączącego zagłębione w gruncie, identyczne komory 17 głównej zapadni 1 i bocznej zapadni 10.
W odmianie rozwiązania według wynalazku, urządzenie ma dwie jednakowe boczne zapadnie10 i 18 symetrycznie rozmieszczone po obu bokach identycznej głównej zapadni 1 i połączone ze sobą odpowiednio przedłużonym wspólnym jednoszynowym torem 13, osadzonym na ścianie transportowego kanału 14, łączącego identyczne komory 17, bocznej zapadni 10, głównej zapadni 1 i drugiej bocznej zapadni 18. Na jednoszynowym torze 13 są umieszczone przesuwnie dwa identyczne podajniki 15 połączone ze sobą łącznikiem 19. Długość łącznika 19 jest tak dobrana, aby jak pokazano na fig. 5, jeden podajnik 15 znajdował się pod boczną zapadnią 18, gdy drugi jest pod główną zapadnią 1, a po przesunięciu pary podajników 15 w drugie położenie, jeden podajnik 15 będzie usytuowany pod boczną zapadnią 10, gdy drugi znajdzie się pod główną zapadnią 1. Napęd przesuwu pary podajników 15 stanowi motoreduktor 16, przymocowany do ściany transportowego kanału 14. Do każdej bocznej zapadni 10 i 18 jest doprowadzony z jednego kierunku pomocniczy normalny tor 11, a z drugiego kierunku pomocniczy szeroki tor 12. Pomocnicze tory 11 i 12 obu bocznych zapadni 10 i 18 są równoległe do najazdowych torów 2 i 3 głównej zapadni 1 i prowadzą do niepokazanych na rysunku magazynów.
Każda z jednakowych bocznych zapadni 10 i 18 oraz identycznej głównej zapadni, ma szyny 20 zamocowane na wzdłużnych uchylnych belkach 21, połączonych ze sobą dwoma poprzeczkami 22. Szyny 20 są rozstawione na odległość między sobą, umożliwiającą przejazd zestawów szerokotorowych. Od wewnątrz odcinka toru, równolegle do szyn 20, na uchylnych belkach 21 są zamocowane prowadnice 23, które centrują koła zestawu normalnotorowego względem szyn 20, w wyniku czego możliwy jest przejazd z ograniczoną prędkością tego zestawu po szerokim torze. Każda uchylna belka 21 jest jednym końcem zamocowana wahliwie do stalowej konstrukcji 24 osadzonej w dnie i bocznych ścianach części komory 17, pod końcami szerokiego toru 2 lub 12. Drugi koniec uchylnej belki 21, w położeniu poziomym przygotowanym do najazdu wagonu, jest podparty zapadką 25 oraz wchodzi do niepokazanego na rysunku gniazda w kształcie odwróconej ramionami do dołu litery U, które ustala położenie szyny 20 względem szyny najazdowego normalnego toru 3, lub pomocniczego toru 11. Z zapadką 25 jest połączony hydrauliczny siłownik 26 powodujący ruch tej zapadki 25i zabloPL 196 097 B1 kowanie lub odblokowanie poziomego położenia belki 21. Zapadka 25 i siłownik 26 oraz niepokazane na rysunku gniazdo końca belki 21, są zamocowane do elementów konstrukcji 27, w wnęce komory17 pod końcami najazdowego normalnego toru 3oraz pomocniczego normalnego toru 11, W części środkowej uchylna belka 21 jest ruchomo połączona z hydraulicznym siłownikiem 28, którego dolny koniec jest zamocowany na dnie komory 17. Siłownik 28 służy do przemieszczania belki 21 w położenie poziome, jak pokazano na fig. 1 oraz odchylania do dołu, jak uwidoczniono na fig. 2. W dnie komory 17 jest osadzony hydrauliczny podnośnik 29, zakończony u góry dwuramiennym uchwytem 30 osi wymienianych zestawów kołowych 5 i 9.
Podajnik 15 składa się z ramy 31, do której ukośnie ku górze są przymocowane dwa ramiona32 każde u góry zakończone uchwytem 33 osi wymienianych zestawów kołowych 6 i 9. Tylna część ramy 31 jest wyposażona u góry w parę poziomych rolek 34 i parę pionowych rolek 35,a u dołu w parę pionowych rolek 36. Każda para rolek 34, 35 i 36 toczy się po jednej z trzech bieżni jednoszynowego toru 13, przymocowanego do bocznej ściany transportowego kanału 14. Do dolnej części ramy 31 jest równolegle do jednoszynowego toru 13 przymocowana zębata listwa 37, zazębiona z zębatym kołem 38 motoreduktora 16.
Dodatkowe wyposażenie pomocnicze urządzenia, niepokazane na rysunku stanowi stały lub ruchomy zderzakowy przyrząd, sterowany mechanicznie lub elektrycznie, względnie pomiarowy przyrząd czujnikowy z elektronicznym wyświetlaczem. Ten przyrząd jest przeznaczony do dokładnego ustawienia zestawu kołowego 6 i 9 w środku zapadni głównej 1, osią kół nad uchwytem 30 podnośnika 29.
Zasada działania urządzenia według wynalazku jest następująca.
Podczas wymiany zestawów kołowych szerokotorowych na normalnotorowe, pojazd szynowy 7 wprowadza się na główną zapadnię 1, najazdowym szerokim torem 2, jak pokazano na fig. 1. Pierwszy od czoła pojazdu 7 zestaw kołowy 6, za pomocą przyrządu ustawia się osią nad uchwytem 30. Wózek 8 pojazdu 7 podpiera się z obu stron toru 2 hydraulicznymi podporami 4. Wysuwa się tłoczysko hydraulicznego podnośnika 29 do chwili zetknięcia się uchwytu 30 z osią kół zestawu 6. Siłownikami26 przechyla się zapadki 25 i odblokowane uchylne belki 21 odchyla się do dołu siłownikami 28 w położenie pokazane na fig. 2. Opuszczając uchwyt 30 podnośnika 29 łoży się zestaw kołowy 6 osią na uchwytach 33 podajnika 15. Uchwyt 30 opuszczony odpowiednio niżej od górnych końców ramion 32 podajnika 15, pozwala na bezkolizyjny ruch tego podajnika 15 razem z zestawem 6. Uruchamiając motoreduktor 16, przesuwa się podajnik 15 do identycznej bocznej zapadni 10, której uchylne belki 21są odchylone do dołu. W zapadni bocznej 10 podnośnik 29 ruchem w górę uchwytu 30 przejmuje zestaw 6 i podnosi go minimalnie ponad poziom szyn 20. Po podniesieniu do poziomu uchylnych belek 21 siłownikami 28 i zablokowaniu ich położenia zapadkami 25, podnośnik 29 przy ruchu w dół uchwytu 50 opuszcza zestaw 6 na szyny 20. Pomocniczym szerokim torem 12 zestaw 6 jest odtaczany do magazynu. Natomiast pomocniczym normalnym torem 11, na szyny 20 bocznej zapadni 10 wprowadza się zestaw kołowy normalnotorowy i opuszcza się go oraz transportuje do głównej zapadni1 analogicznie jak wyżej, lecz w odwrotnym kierunku. W zapadni 1 zestaw podnosi się podnośnikiem 29 i wkłada się do wózka 8, po czym siłownikami 28 przechyla się belki 21 w położenie poziome i blokuje się je zapadkami 25, w wyniku czego zestaw 6 spoczywa na szynach 20. Następnie opuszcza się w dolne położenie uchwyt 30 podnośnika 29 i obniża się wysokość podpór 4. Po przestawieniu lub usunięciu przyrządu zderzakowego, pojazd 7 przetacza się zestawem kołowym 6 na normalny tor3, jednocześnie ustawiając drugi zestaw kołowy 9 na środku głównej zapadni 1,a wózek 8 podpiera się podporami 5. Wszystkie czynności wymiany zestawu 9 wykonuje się identycznie jak wyżej opisane dla wymiany zestawu 6.
W przypadku wymiany zestawów kołowych normalnotorowych na szerokotorowe, pojazd 7 wprowadza się na główną zapadnię 1 najazdowym normalnym torem 3. Gdy pierwszy od czoła pojazdu 7 zestaw kołowy 6 zostanie wprowadzony na środek zapadni 1, wózek 8 podpiera się podporami 5. Wszystkie czynności wymiany zestawu 6 wykonuje się identycznie jak wyżej opisano, z tą tylko różnicą, że z bocznej zapadni 10, zdemontowany zestaw 6 odprowadza się pomocniczym normalnym torem 11, a zestaw do montażu doprowadza się pomocniczym szerokim torem 12. Pojazd 7 przetacza się z najazdowego normalnego toru 3 na najazdowy szeroki tor 2. Podczas wymiany drugiego od czoła pojazdu 7 zestawu 9, wózek 8jest podpierany podporami 4.

Claims (4)

1. Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych posiadające zapadnię, do której z dwóch kierunków są doprowadzone najazdowe tory o różnej szerokości, obok których za i przed zapadnią znajdują się regulowane podpory wózka pojazdu szynowego, przy czym zapadnia ma dwie wzdłużne belki z zamocowanymi szynami odcinka szerokiego toru, obok których znajdują się prowadnice kół zestawów normalnotorowych, a pod odcinkiem toru znajduje się komora, do której jest doprowadzony kanał transportowy, znamienne tym, że równolegle do głównej zapadni (1) znajdującej się między końcami najazdowych torów (2) i (3)ma umieszczoną boczną zapadnię (10), do której jest doprowadzony pomocniczy normalny tor (11) i pomocniczy szeroki tor (12), przy czym główna zapadnia (1) i boczna zapadnia (10) są połączone ze sobą jednoszynowym torem (13), na którym jest umieszczony przesuwnie podajnik (15) napędzany motoreduktorem (16).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma dwie boczne zapadnie (10) i (18) rozmieszczone symetrycznie po obu bokach głównej zapadni (1), przy czym obie boczne zapadnie (10) i (18) poprzez główną zapadnię (1) są połączone ze sobą jednoszynowym torem (13), na którym są umieszczone przesuwnie dwa jednakowe podajniki (15), połączone łącznikiem (19)i napędzane motoreduktorem (16), a do każdej bocznej zapadni (10) i (18) jest doprowadzony z jednego kierunku pomocniczy normalny tor (11), a z drugiego pomocniczy szeroki tor (12).
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że główna zapadnia (1) oraz boczne zapadnie (10) i (18) są jednakowe, a każda z nich ma szyny (20) zamocowane na wzdłużnych uchylnych belkach (21) połączonych ze sobą co najmniej jedną poprzeczką (22), przy czym każda uchylna belka (21) jednym końcem jest zamocowana wahliwie do konstrukcji (24) osadzonej w komorze (17), a drugi koniec uchylnej belki (21) w położeniu poziomym jest podparty zapadką (25) połączoną z siłownikiem (26) przymocowanym do elementu komory (17), natomiast w części środkowej uchylna belka (21) jest połączona z siłownikiem (28) zamocowanym na dnie komory (17), w której jest osadzony podnośnik (29) zakończony u góry uchwytem (30) osi wymienianych zestawów kołowych (6)i (9).
4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że każdy podajnik (15) składa się z ramy (31), do której są przymocowane dwa ramiona (32)z uchwytami (33) osi wymienianych zestawów kołowych (6)i (9) a tylna część ramy (31) jest wyposażona w parę górnych poziomych rolek (34), parę górnych pionowych rolek (35) oraz parę dolnych pionowych rolek (36), z których każda para przylega do jednej z trzech bieżni jednoszynowego toru (13), natomiast wzdłużnie do ramy (31) jest przymocowana zębata listwa (37) zazębiona z zębatym kołem (38) motoreduktora (16) zamocowanego w kana-
PL341493A 2000-07-13 2000-07-13 Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych PL196097B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL341493A PL196097B1 (pl) 2000-07-13 2000-07-13 Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL341493A PL196097B1 (pl) 2000-07-13 2000-07-13 Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL341493A1 PL341493A1 (en) 2002-01-14
PL196097B1 true PL196097B1 (pl) 2007-12-31

Family

ID=20077040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL341493A PL196097B1 (pl) 2000-07-13 2000-07-13 Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL196097B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL341493A1 (en) 2002-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5022808A (en) Storing system with a conveying device
US7779761B2 (en) Under-way vehicle transfer
WO2006018242A2 (de) Güterumschlagverfahren und transportsystem
PL181163B1 (pl) Wagon załadowczy do szyn
RU2705461C2 (ru) Челночная балка для транспортировки вагонных надставок, устройство для перевалки грузов с такой челночной балкой и способ перевалки грузов
HUT76963A (hu) Eljárás és berendezés rakományok átrakodására
JP2019521042A (ja) 輸送プラットフォーム
CN107130480B (zh) 一种铁路道岔运输车
HU221835B1 (hu) Vasúti kocsi
SG172100A1 (en) Method and system for transferring standard cargo holders, especially iso containers and swap bodies, between railways and roads
KR100327816B1 (ko) 컨테이너 수송용 터미널 및 컨테이너 화차
PL196593B1 (pl) Urządzenie do podnoszenia i/lub przemieszczania kontenerów
ES2440715T3 (es) Vagón ferroviario para el transporte de vehículos de carretera, con plataformas portantes móviles entre una posición de transporte y una posición de circulación entre vagones y tren constituido por dichos vagones
PT101279B (pt) Semi-reboque para transporte de veiculos automotores
PL196097B1 (pl) Urządzenie do wymiany zestawów kołowych pojazdów szynowych
CN212605106U (zh) 一种长钢轨运输装卸车及其组成的运输车组
DE10258405A1 (de) Transportvorrichtung
US4397601A (en) Convertible rail-highway vehicle
EP0990557B1 (de) Transportvorrichtung für Schwergut im Ro-Ro-Betrieb und Arbeitsverfahren zur Handhabung der Transportvorrichtung
EP2774812A2 (en) Transfer rack for concrete element
RU2130394C1 (ru) Устройство для замены экипажных тележек вагонов
ES2376560A1 (es) Dispositivo cambiador de ancho para v�?a estrecha.
RU91697U1 (ru) Полуприцеп для перевозки автомобилей
RU2299138C2 (ru) Универсальное транспортное средство для перевозки автомобилей
SU837689A1 (ru) Поточна лини дл сборки и сварки полува-гОНОВ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20030713