PL195327B1 - Układ urządzeń zwałująco-ładujących - Google Patents

Układ urządzeń zwałująco-ładujących

Info

Publication number
PL195327B1
PL195327B1 PL337770A PL33777000A PL195327B1 PL 195327 B1 PL195327 B1 PL 195327B1 PL 337770 A PL337770 A PL 337770A PL 33777000 A PL33777000 A PL 33777000A PL 195327 B1 PL195327 B1 PL 195327B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
pocket
arm
chute
stacking
Prior art date
Application number
PL337770A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337770A1 (en
Inventor
Wiesław Łuszczewski
Original Assignee
Luszczewski Wieslaw
Zaklady Urzadzen Technicznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Luszczewski Wieslaw, Zaklady Urzadzen Technicznych filed Critical Luszczewski Wieslaw
Priority to PL337770A priority Critical patent/PL195327B1/pl
Publication of PL337770A1 publication Critical patent/PL337770A1/xx
Publication of PL195327B1 publication Critical patent/PL195327B1/pl

Links

Abstract

Układ urządzeń zwałująco-ładujących do układania oraz pobierania ze składów materiałów granulowanych lub sypkich, zmontowany na bazie suwnicy bramowej i zawierający przenośniki taśmowe i kieszeniowe, zsuwnię i koło czerpakowe, znamienny tym, że zawiera przenośnik placowy (9), z którego materiał podawany jest na przenośnik kieszeniowy (8) i dalej na przenośnik taśmowy (5) wyposażony w przejezdny pług zrzutowy (6) pozwalający na zrzucanie materiału zwałowanego na dowolne miejsce na składzie, natomiast pobór materiału z pryzmy składu odbywa się poprzez pionowo przemieszczające się na wózku jezdnym na torowisku umieszczonym na belce (1) lub belkach suwnicy i obracające się na ramieniu (2) koło z czerpakami (1) podającymi materiał na przenośnik kieszeniowy (4) zamontowany w ramieniu, a dalej na rewersyjny przenośnik taśmowy (5), zsuwnię (7) i rewersyjny przenośnik placowy (9).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ urządzeń do pobierania materiałów sypkich lub granulowanych ze składów oraz do podawania tych materiałów na skład.
Do obsługi zwału materiałów sypkich, takich jak węgiel, rudy lub tym podobne, czyli nasypywanie zwału oraz wybieranie produktów z niego dokonywane jest zwykle za pomocą urządzenia zawierającego suwnicę bramową przesuwną i przenośnik ze zwałowarką obrotową zamontowaną przesuwnie na suwnicy bramowej. Urządzenia tego typu umożliwiają pobieranie produktu ze zwału i przesyłanie tego produktu na przenośnik odprowadzający. Znane urządzenia zawierają także drugą suwnicę bramową również przesuwną nad zwałem i zawierającą układ przenośników umożliwiających, za pośrednictwem urządzenia doprowadzającego produkt podlegający zwałowaniu, rozprowadzenie go na całej powierzchni zwałowania.
W takich urządzeniach ruchy suwnic przesuwnych podczas operacji pobierania materiału ze zwału i dostarczania na zwał mogą wzajemnie kolidować ze sobą. Ponadto zdarza się, że suwnica bramowa zawierająca zwałowarkę nie może swobodnie być przemieszczana, gdyż jej ruchy są uniemożliwiane przez sam zwał produktu. Problemy te się zwiększają gdy zachodzi często konieczność składowania produktów różnego rodzaju lub różnej jakości, co pociąga za sobą konieczność zastosowania kilku suwnic bramowych i znaczne zwiększenie kosztów urządzenia.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr 105551 „Urządzenie do obsługi zwałów produktów luzem”, które zawiera suwnicę bramową składającą się ze szkieletu poziomego, zwałowarkę pierścieniową z czerpakami zamontowaną za pośrednictwem wózka umożliwiającego przemieszczanie przesuwne zwałowarki na szkielecie i wokół szkieletu w płaszczyźnie prostopadłej do jego osi, przy czym oś zwałowarki jest zamontowana mimośrodowo względem szkieletu. Szkielet zawiera dwie belki poziome oddzielone rozpórkami w kształcie skrzynkowym. Urządzenie zawiera dwa przenośniki taśmowe o dwóch kierunkach przesuwu, zmontowane w szkielecie poziomym, przy czym jeden przenośnik jest umieszczony nad drugim, a każdy z tych przenośników jest połączony ze środkami napędowymi umożliwiającymi ich przesuw wzdłuż całej długości konstrukcji szkieletowej suwnicy. Jeden z przenośników służy do doprowadzania materiału na zwał, a drugi do odprowadzania ze zwału.
Znane są także urządzenia do przemieszczania sypkich materiałów zawierające ruchomą podstawę podpierającą wspornik zamontowany obrotowo na osi pionowej tej podstawy, wysięgnik wychylny mocowany przegubowo na poziomej osi wspornika, urządzenie czerpakowe umieszczone na końcu wysięgnika, oraz wahacz równoważący wysięgnik umieszczony w tej samej co on płaszczyźnie i przymocowany przegubowo na poziomej osi wspornika z przeciwnej strony w stosunku do urządzenia czerpakowego. Urządzenie czerpakowe umieszczone na swobodnym końcu wysięgnika stanowi zwykle koło łopatkowe, którego czerpaki są przystosowane do przesypywania materiałów podczas operacji wybierania, na taśmę przenośnikową zmontowaną na wysięgniku. Podobne urządzenie znane jest z polskiego opisu patentowego nr 117331 „Urządzenie do manipulowania materiałami”.
Urządzenia powyższe charakteryzuje podstawowa cecha, którą jest brak możliwości wygodnego prowadzenia prac nie tylko zwałowania lecz również wybierania produktu ze zwału za pomocą jednego urządzenia mechanicznego o stosunkowo prostej konstrukcji. Dosuwanie materiału odbywa się często za pomocą dodatkowych maszyn, takich jak spychacze, ładowarki kołowe lub gąsienicowe lub inne urządzenia nagarniające.
Natomiast z polskiego opisu patentowego nr 157381 znany jest układ urządzeń do transportu materiałów sypkich na składowisku materiałów sypkich, w którym zastosowano wspólną część ciągów transportu do załadunku i składowania. Wspólną część stanowi odcinek od komory załadowczej do rozdzielacza. Załadunek zbiornika wsadu może się odbywać bezpośrednio z komory wyładowczej, albo z hałdy, z której surowiec podaje przenośnik do leja zasypowego, a z niego przenośnik zwałujący przestawiany obrotowo, przerzuca surowiec do komory wyładowczej, a dalej ciągiem załadunku bezpośredniego surowiec trafia do zbiornika wsadu. Hałdę usypuje przenośnik zwałujący, otrzymujący surowiec z komory wyładowczej przez rozdzielacz ilej zsypowy. Układ powyższy ma zastosowanie dla hałd w kształcie wycinka pierścienia.
Układ urządzeń zwałująco-ładujących według wynalazku wyposażony jest w przenośnik placowy, z którego materiał podawany jest na przenośnik kieszeniowy i dalej na przenośnik taśmowy zaopatrzony w przejezdny pług zrzutowy pozwalający na zrzucanie materiału zwałowanego na dowolne miejsce na składzie. Natomiast pobór materiału z pryzmy składu odbywa się poprzez pionowo przePL 195 327 B1 mieszczające się i obracające na ramieniu koło z czerpakami podającymi materiał na przenośnik kieszeniowy zamontowany w ramieniu, a dalej na rewersyjny przenośnik taśmowy, zsuwnię i rewersyjny przenośnik placowy.
Układ urządzeń charakteryzuje się możliwością dostarczania oraz pobierania ze składów materiałów granulowanych lub sypkich za pomocą jednego ciągu urządzeń bez potrzeby stosowania dodatkowych maszyn nagarniających, spychaczy lub ładowarek. W związku z powyższym wydajność układu jest wysoka i mieści się w granicach od 300 T do 3000 T na godzinę w zależności od materiału i gabarytów urządzenia. Nie bez znaczenia ma również fakt utrzymania powyższych wydajności również w przypadku zamarznięcia wybieranego materiału.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok układu urządzeń z boku, fig. 2 przedstawia widok suwnicy i ramienia z kołem czerpakowym w dwóch różnych pozycjach z boku, fig. 3 ukazuje widok czołowy układu urządzeń, afig. 4 widok układu urządzeń z góry, natomiast fig. 5 przedstawia powiększony fragment suwnicy z kołem czerpakowy w widoku z przodu, afig. 6 - powiększony widok zsuwni, przenośnika kieszeniowego i placowego.
Urządzenie zwałujące-ładujące ustawione jest na torach jezdnych i wykonane jest na bazie suwnicy. Na belkach 1 suwnicy, z zamontowanym torowiskiem umieszczony jest wózek z uchylnym ramieniem 2, na końcu którego zamocowane jest pionowo przemieszczające się i obracające koło z czerpakami 3. W ramieniu 2 znajduje się przenośnik kieszeniowy 4. Pod belkami suwnicy znajduje się taśmowy przenośnik rewersyjny 5 wyposażony w przejezdny pług zrzutowy 6. U końca przenośnika 5 umieszczona jest zsuwnia 7 i pionowy przenośnik kieszeniowy 8. Z boku suwnicy w kierunku prostopadłym do jej osi zamontowany jest placowy przenośnik rewersyjny 9.
Materiał pobierany jest z przenośnika placowego 9 i podawany przenośnikiem kieszeniowym 8 wyposażonym w napęd 10 pionowo do góry, tam zostaje przesypany na przenośnik taśmowy 5 wyposażony w przejezdny pług zrzutowy 6 pozwalający na zrzucanie materiału zwałowanego na dowolne miejsce na składzie za pomocą napędu 11.
Natomiast pobór materiału z pryzmy składu odbywa się poprzez koło z czerpakami 3 podającymi go na przenośnik kieszeniowy 4, który podaje dalej materiał ze składu na rewersyjny przenośnik taśmowy 5. Z przenośnika 5 materiał kierowany jest zsuwnią 7 na rewersyjny przenośnik placowy 9. W przypadku szerszych pryzm możliwe jest zwielokrotnienie przedstawionego układu w części zawierającej belki suwnicy 1 z przejezdnym kołem czerpakowym 3 i przenośnikiem kieszeniowym 4.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Układ urządzeń zwałująco-ładujących do układania oraz pobierania ze składów materiałów granulowanych lub sypkich, zmontowany na bazie suwnicy bramowej i zawierający przenośniki taśmowe i kieszeniowe, zsuwnię ikoło czerpakowe, znamienny tym, że zawiera przenośnik placowy (9), z którego materiał podawany jest na przenośnik kieszeniowy (8) i dalej na przenośnik taśmowy (5) wyposażony w przejezdny pług zrzutowy (6) pozwalający na zrzucanie materiału zwałowanego na dowolne miejsce na składzie, natomiast pobór materiału z pryzmy składu odbywa się poprzez pionowo przemieszczające się na wózku jezdnym na torowisku umieszczonym na belce (1) lub belkach suwnicy i obracające się na ramieniu (2) koło z czerpakami (1) podającymi materiał na przenośnik kieszeniowy (4) zamontowany w ramieniu, a dalej na rewersyjny przenośnik taśmowy (5), zsuwnię (7) i rewersyjny przenośnik placowy (9).
PL337770A 2000-01-08 2000-01-08 Układ urządzeń zwałująco-ładujących PL195327B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337770A PL195327B1 (pl) 2000-01-08 2000-01-08 Układ urządzeń zwałująco-ładujących

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337770A PL195327B1 (pl) 2000-01-08 2000-01-08 Układ urządzeń zwałująco-ładujących

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337770A1 PL337770A1 (en) 2001-07-16
PL195327B1 true PL195327B1 (pl) 2007-09-28

Family

ID=20075841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337770A PL195327B1 (pl) 2000-01-08 2000-01-08 Układ urządzeń zwałująco-ładujących

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL195327B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL337770A1 (en) 2001-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS62213856A (ja) 移動式破砕機プラント
US4350241A (en) Mobile delivery flow equalizer
US3472357A (en) Scraper conveyor apparatus
US4669674A (en) Feeder box for a mobile transfer station
JPS5836829A (ja) ばら積材料の取り扱い及び採集装置
US3358855A (en) Apparatus for reclaiming particulate material from a pile
AU2016282069B2 (en) Improvements relating to the stacking and reclaiming of bulk materials
US3049244A (en) Stacking and reclaiming material
JP3420285B2 (ja) 積付・払出し装置
PL195327B1 (pl) Układ urządzeń zwałująco-ładujących
US5214866A (en) Continual digging, transport and loading accessory for earth or material moving equipment
CS207630B2 (en) Facility for operating the pit heaps in the form of the annulus
JP5371516B2 (ja) 積付・払出し装置
US3487910A (en) Scraper and conveyor apparatus
JPS58167326A (ja) 堆積ばら荷のためのバケツトホイ−ル付搬出装置
US3604572A (en) Combined equipments for building up and clearing dumps of bulk materials
CA1128456A (en) Mobile conveyor-flow equalizer
US4694948A (en) Travelling hopper belt car
EP0658500A1 (en) Crane machine
JPS6054465B2 (ja) ホツパ−装置及び積込み装置付ドラツグライン
JPS62140929A (ja) 粉粒物貯蔵装置
JPH09315582A (ja) 払出機
US1300672A (en) System and apparatus for reclaiming materials.
CN114194854A (zh) 一种可称重式移动取料装置
JPH0665570B2 (ja) スタツカリクレ−マ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120108