PL195015B1 - Sposób i urządzenie do okresowego przepłukiwania rurowego przewodu kanalizacyjnego - Google Patents

Sposób i urządzenie do okresowego przepłukiwania rurowego przewodu kanalizacyjnego

Info

Publication number
PL195015B1
PL195015B1 PL355295A PL35529500A PL195015B1 PL 195015 B1 PL195015 B1 PL 195015B1 PL 355295 A PL355295 A PL 355295A PL 35529500 A PL35529500 A PL 35529500A PL 195015 B1 PL195015 B1 PL 195015B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tank
water
pipe
pressure
accumulation tank
Prior art date
Application number
PL355295A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355295A1 (pl
Inventor
Josef Ringhofer
Original Assignee
Josef Ringhofer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Ringhofer filed Critical Josef Ringhofer
Publication of PL355295A1 publication Critical patent/PL355295A1/pl
Publication of PL195015B1 publication Critical patent/PL195015B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F9/00Arrangements or fixed installations methods or devices for cleaning or clearing sewer pipes, e.g. by flushing
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B9/00Cleaning hollow articles by methods or apparatus specially adapted thereto 
    • B08B9/02Cleaning pipes or tubes or systems of pipes or tubes
    • B08B9/027Cleaning the internal surfaces; Removal of blockages
    • B08B9/032Cleaning the internal surfaces; Removal of blockages by the mechanical action of a moving fluid, e.g. by flushing
    • B08B9/0321Cleaning the internal surfaces; Removal of blockages by the mechanical action of a moving fluid, e.g. by flushing using pressurised, pulsating or purging fluid
    • B08B9/0326Using pulsations
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F9/00Arrangements or fixed installations methods or devices for cleaning or clearing sewer pipes, e.g. by flushing
    • E03F9/007Devices providing a flushing surge

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)
  • Cleaning And De-Greasing Of Metallic Materials By Chemical Methods (AREA)

Abstract

1. Sposób przep lukiwania nachylonego ru- rowego przewodu kanalizacyjnego, biegn acego zgodnie z ukszta ltowaniem terenu, za pomoc a spr ezonego powietrza, przy czym wod e zbiera- j ac a si e w akumulacyjnym zbiorniku wprowadza sie do po laczonego ze zbiornikiem rurowego przewodu kanalizacyjnego, znamienny tym, ze zebran a wod e przygotowuje si e w syfono- wym, po laczonym z nachylonym przewodem rurowym (1) na zasadzie naczynia polaczonego zbiorniku akumulacyjnym (8) maj acym odpo- wiedni a wytrzyma lo sc na ci snienie i okresowo poddaje si e dzia laniu sprezonego powietrza podczas odci ecia dop lywu (5) wody do zbiorni- ka (8), z co najmniej cz esciowym wypieraniem udarowym zgromadzonej wody z syfonowego zbiornika akumulacyjnego (8) do przewodu rurowego (1) za pomoc a spr ezonego powietrza. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób przepłukiwania rurowego przewodu kanalizacyjnego za pomocą sprężonego powietrza, przy czym wodę zbierającą się w akumulacyjnym zbiorniku wprowadza się do połączonego z tym zbiornikiem rurowego przewodu kanalizacyjnego. Ponadto przedmiotem wynalazku jest urządzenie do przepłukiwania rurowego przewodu kanalizacyjnego, przy czym nabój wodny jest wypierany za pomocą sprężonego powietrza przez przewód rurowy, ze sprężarką i połączonym z nią zbiornikiem ciśnieniowym, który jest połączony poprzez zawór z przewodem rurowym, i ze zbiornikiem akumulacyjnym na wodę doprowadzaną przewodem dopływowym.
Prawidłowe odprowadzanie i oczyszczanie ścieków komunalnych i przemysłowych zyskuje coraz większe znaczenie. Przy tym zwłaszcza na obszarach wiejskich występuje jeszcze potrzeba odprowadzania ścieków na znaczne odległości przy stosunkowo małej liczbie przyłączy, a więc nakłady na budowę kanalizacji są wysokie w porównaniu do struktur miejskich. Do tego dochodzą często niekorzystne warunki techniczno-budowlane, na przykład w pofałdowanym terenie, przy czym potrzebne są przepompownie, a przewody kanalizacyjne trzeba czasem układać na dużej głębokości. Ze względów ekonomicznych (łączenie kilku miejscowości lub stref zrzutu ścieków), a także z uwagi na ochronę wód gruntowych (rozcieńczanie oczyszczanych ścieków zawierających zanieczyszczenia resztkowe) buduje się oczyszczalnie z reguły w pobliżu kanałów odpływowych; również to przyczynia się do wydłużenia przewodów kanalizacyjnych między ostatnim przyłączem gospodarstwa domowego i daną oczyszczalnią.
Przewody kanalizacyjne muszą być wykonane tak, aby była możliwa ich kontrola i konserwacja (obserwacja przy użyciu kamer wizyjnych, płukanie i tak dalej). Zwykle przewody takie są układane prostoliniowo. W punktach załamania (poziome lub pionowe zmiany kierunku) trzeba umieszczać włazy kontrolne. Zwykle włazy takie znajdują się w odstępach 10 m - 150 m, zależnie od ukształtowania terenu. Takie włazy zwiększają dodatkowo koszty budowy kanalizacji, a ponadto stanowią przeszkodę na obszarach użytków rolnych. Ze względu na prostoliniowy przebieg przewodów kanalizacyjnych między włazami występuje często potrzeba ułożenia przewodu na bardzo dużej głębokości, nawet do kilku metrów, natomiast z uwagi na niezbędną ochronę przed zamarzaniem wystarczyłaby głębokość około 1,30 m. Ponadto włazy kontrolne i odcinki przyłączy stanowią słabe punkty, które są narażone na nieszczelności, powstawanie osadów i tak dalej.
Celem regularnego przepłukiwania kanałów, co ma zapobiegać powstawaniu osadów i „obrastaniu” kanałów, próbowano już przewidzieć przewód kanalizacyjny dostosowany do ukształtowania terenu zamiast klasycznego kanału ściekowego z włazami kontrolnymi i tym podobne. Przewód taki w zagłębieniach terenowych ma również zagłębienia na swoim przebiegu, w których podczas eksploatacji ścieki tworzą coś w rodzaju syfonu, a gromadząca się tam woda jest okresowo wypierana udarami sprężonego powietrza doprowadzanego do przewodu kanalizacyjnego, żeby wypłukać ewentualne osady gromadzące się w przewodzie. Przewód kanalizacyjny wykonuje się celowo jako spawany przewód ciśnieniowy, który umieszcza się na głębokości wystarczającej do zabezpieczenia przed zamarzaniem, przy czym w ogóle nie są potrzebne włazy kontrolne. Podczas normalnej eksploatacji ścieki płyną przewodem bez tłoczenia, nawet gdy przebiega on pod górę i w dół, ponieważ jego najwyższe punkty leżą poniżej linii ciśnień.
Taki układ umożliwia obniżenie kosztu przewodu kanalizacyjnego do połowy kosztów tradycyjnych przewodów kanalizacyjnych z odcinkami prostoliniowymi, a nawet możliwa jest jeszcze większa redukcja nakładów. Na terenach wiejskich, gdzie występują z reguły większe długości przewodów, nawet dodatkowe koszty stacji sprężonego powietrza nie mają już decydującego wpływu na ogólne koszty kanalizacji.
Jednak okazało się, że w takim układzie woda zbierająca się w miejscach zagłębień występuje często w zbyt małej ilości i nie wystarcza do uzyskania pożądanego efektu przepłukiwania, przy czym problem stanowią zwłaszcza osady w przewodzie poza tymi zagłębieniami. Ponadto nie jest możliwe takie płukanie za pomocą „naboju wodnego” z zastosowaniem sprężonego powietrza w przypadku przebiegu przewodów, w których nie ma takich zagłębień z gromadzącą się wodą, gdyż teren jest tylko opadający i/lub jest płaski, a także na odcinkach przebiegających powyżej najwyższych zagłębień przewodu.
Z opisu Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US 4391288 A znane jest przeprowadzanie ścieków z podwyższoną prędkością przez syfon przewodu odpływowego przy użyciu pompy mamutowej. Przy tym do tej pompy doprowadza się sprężone powietrze, żeby wytworzyć mieszankę wodno-powietrzną,
PL 195 015 B1 w wyniku czego powstaje większy spadek ciśnienia, tak że ścieki w zbiorniku mogą przepływać przez syfon z nieco większą niż normalnie prędkością. Jednak udaje się uzyskać tylko nieznaczną różnicę ciśnień i w efekcie tylko niewielki wzrost prędkości przepływu, tak, że efekt oczyszczania nie jest zadowalający. Zwłaszcza nie udaje się usunąć niezawodnie twardszych osadów w syfonie i istnieje nadal niebezpieczeństwo zatkania przewodu. Ponadto zamontowanie pompy mamutowej pociąga za sobą stosunkowo wysokie nakłady konstrukcyjne.
Ponadto z opisu Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 3590836 jest znany układ odprowadzania ścieków do wprowadzania ścieków do przewodu głównego, przy czym do tego przewodu głównego uchodzi pewna liczba przewodów dopływowych. Rozwiązanie to nie dotyczy jednak rurowego przewodu kanalizacyjnego, biegnącego zgodnie z ukształtowaniem terenu. Ponadto przewód główny ma źródło ciśnieniowe do tłoczenia ścieków. Przewód główny jest połączony z szeregiem zbiorników, do których ścieki dopływają jedynie tylko drogą spadku z pojedynczych punktów, np. toalet lub podobnych. Tego typu zbiorniki są dlatego napełniane jedynie przez uderzeniowo spadające ścieki, a ponadto tylko w przypadku przeciążenia rur.
Celem wynalazku jest zapewnienie dobrego przepłukiwania przewodów kanalizacyjnych za pomocą naboju wodnego z użyciem sprężonego powietrza dla zapobieżenia powstawaniu osadów obrastaniu dowolnie przebiegających przewodów.
Przedmiotem wynalazku jest sposób przepłukiwania nachylonego rurowego przewodu kanalizacyjnego, biegnącego zgodnie z ukształtowaniem terenu, za pomocą sprężonego powietrza, przy czym wodę zbierającą się w akumulacyjnym zbiorniku wprowadza się do połączonego ze zbiornikiem rurowego przewodu kanalizacyjnego, charakteryzujący się tym, że zebraną wodę przygotowuje się w syfonowym, połączonym z nachylonym przewodem rurowym na zasadzie naczynia połączonego zbiorniku akumulacyjnym mającym odpowiednią wytrzymałość na ciśnienie i okresowo poddaje się działaniu sprężonego powietrza podczas odcięcia dopływu wody do zbiornika, z co najmniej częściowym wypieraniem udarowym zgromadzonej wody z syfonowego zbiornika akumulacyjnego do przewodu rurowego za pomocą sprężonego powietrza.
Korzystnie do zbiornika akumulacyjnego doprowadza się sprężone powietrze o ciśnieniu około x 105 Pa.
Korzystnie zbiornik akumulacyjny kilkakrotnie kolejno zasila się sprężonym powietrzem, aby wyprzeć z tego zbiornika kilka kolejnych udarów przepłukujących.
Korzystnie nabój wodny wypierany ze zbiornika akumulacyjnego płynie przewodem rurowym z prędkością około 6 m/s.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do przepłukiwania przebiegającego zgodnie z ukształtowaniem terenu nachylonego rurowego przewodu kanalizacyjnego, zawierającego co najmniej jedno zagłębienie, za pomocą prowadzonej przewodem rurowym wody pod działaniem sprężonego powietrza, ze sprężarką i połączonym z nią zbiornikiem ciśnieniowym, który jest połączony poprzez zawór z przewodem rurowym, i ze zbiornikiem akumulacyjnym na wodę oraz z dopływem, przy czym woda dopływem jest doprowadzana do zbiornika akumulacyjnego, charakteryzujące się tym, że zbiornik akumulacyjny ma kształt syfonu i jest połączony z przewodem rurowym na zasadzie naczyń połączonych, a zbiornik ciśnieniowy jest połączony z przewodem rurowym poprzez mający odpowiednią wytrzymałość na ciśnienie zbiornik akumulacyjny za pośrednictwem zaworu umieszczonego między zbiornikiem ciśnieniowym i zbiornikiem akumulacyjnym, przy czym w dopływie wody do zbiornika akumulacyjnego jest umieszczone urządzenie odcinające, na przykład zasuwa.
Korzystnie zbiornik akumulacyjny stanowi zbiornik ciśnieniowy o ciśnieniu nominalnym co najmmej 2 x 105 Pa.
Korzystnie zbiornik akumulacyjny stanowi betonowy zbiornik ciśnieniowy.
Korzystnie zbiornik akumulacyjny stanowi zbiornik ciśnieniowy z tworzywa sztucznego wzmocnionego materiałem włóknistym.
Korzystnie zbiornik akumulacyjny stanowi metalowy zbiornik ciśnieniowy.
Korzystnie w położeniu roboczym przewód rurowy jest podłączony do zbiornika akumulacyjnego za pomocą przewodu odcinkowego dołączonego do zbiornika w strefie jego dna i wznoszącego się na poziom nieco poniżej wierzchu zbiornika akumulacyjnego.
Korzystnie zbiornik akumulacyjny ma pojemność 2 m3
Korzystnie do urządzenia odcinającego w dopływie wody do zbiornika akumulacyjnego i do zaworu między zbiornikiem ciśnieniowym i zbiornikiem akumulacyjnym jest przyporządkowany wyposażony w zegar elektroniczny układ sterujący do automatycznego uruchamiania przepłukiwania.
PL 195 015 B1
Korzystniej układ sterujący wysterowuje także sprężarkę celem automatycznego uaktywnienia wzrostu ciśnienia w zbiorniku ciśnieniowym przed uruchomieniem urządzenia odcinającego i zaworu.
Za pomocą środków zgodnych z wynalazkiem realizuje się w korzystny sposób określony wyżej cel. Zbiornik akumulacyjny mieści wodę w ilości odpowiadającej potrzebom przepłukiwania, na przykład ma pojemność 2 m3 (2000 litrów), zależnie od przekroju przewodu kanalizacyjnego, żeby pod działaniem sprężonego powietrza mógł być tłoczony z wymaganą prędkością przez rurowy przewód kanalizacyjny dostatecznie duży nabój wodny. Przy tym ciśnienie powietrza ustala się zależnie od długości przewodu rurowego, ale z reguły wystarcza nadciśnienie 1 x 105 lub 2 x 105 Pa. Stosownie do tego należy wykonać - oczywiście zamykany na dopływach i odpływach - zbiornik akumulacyjny, przy czym występują tu różne tradycyjne rodzaje konstrukcji. Na przykład zbiornik taki może być ukształtowany z betonu, metalu albo z tworzywa sztucznego, w szczególności z tworzywa wzmocnionego materiałem włóknistym. Podczas normalnej pracy ścieki płyną przewodem rurowym ze swobodnym spadkiem. Celem przepłukania, korzystnie raz w tygodniu, zbiornik akumulacyjny jest zasilany sprężonym powietrzem ze zbiornika ciśnieniowego, przy czym następuje odcięcie dopływu do zbiornika akumulacyjnego, żeby napór powietrza lub też nabój wodny był skierowany tylko w wymaganym kierunku, czyli przez przewód rurowy. Celem podania ciśnienia na zbiornik akumulacyjny następuje otwarcie zaworu znajdującego się na łączniku między tym zbiornikiem i zbiornikiem ciśnieniowym.
Zbiornik akumulacyjny mógłby być zbiornikiem zasilanym oddzielnie wodą, który jest równoległy do przewodu kanalizacyjnego i w razie potrzeby przepłukania następuje jego podłączenie do tego przewodu, przy czym wtedy przewód rurowy musiałby być odcięty powyżej przyłącza zbiornika akumulacyjnego do tego przewodu. Jednak korzystne jest włączenie zbiornika akumulacyjnego do układu kanalizacji, to znaczy w normalnym trybie pracy ścieki płyną od kanału akumulacyjnego, odbieralnika i tak dalej, przechodząc przez dopływ, czyli przewód dopływowy, zbiornik akumulacyjny i stąd dalej do ściekowego przewodu ciśnieniowego. Dzięki temu do płukania wykorzystuje się ścieki ze zbiornika akumulacyjnego. W tym przypadku przewiduje się celowo, że zbiornik akumulacyjny jest połączony syfonowo z wlotem przewodu rurowego. Jednak można byłoby wyobrazić sobie także rozwiązanie, w którym w normalnym trybie pracy ścieki nie zbierają się, lecz przepływają przez zbiornik akumulacyjny, przy czym na wylocie tego zbiornika przewiduje się zawór odcinający zamykany w razie przepłukiwania, aby po zamknięciu tego zaworu mogła zebrać się w zbiorniku akumulacyjnym potrzebna ilość wody. Po osiągnięciu niezbędnego poziomu w zbiorniku akumulacyjnym, co można stwierdzić na przykład za pomocą czujnika poziomu napełnienia, następuje otwarcie zaworu odcinającego na wylocie zbiornika akumulacyjnego, gdy zostało zamknięte urządzenie odcinające na wlocie do tego zbiornika, przy czym zawór odcinający jest otwierany synchronicznie z otwarciem zaworu sprężonego powietrza na łączniku między zbiornikiem akumulacyjnym i zbiornikiem ciśnieniowym.
Gdy w zbiorniku akumulacyjnym zbiera się określoną ilość wody, to celem ułatwienia połączenia z rurowym przewodem kanalizacyjnym celowe jest podłączenie tego przewodu do zbiornika akumulacyjnego za pomocą przewodu odcinkowego dołączonego do tego zbiornika w strefie jego dna i wznoszącego się na poziom nieco poniżej wierzchu zbiornika akumulacyjnego.
Pojemność zbiornika akumulacyjnego można zaprojektować tak, aby podczas płukania przewodu rurowego mogło powstać z zawartej w zbiorniku wody kilka kolejnych udarów przepłukujących, przy czym w takim przypadku również zbiornik akumulacyjny jest zasilany kilkakrotnie sprężonym powietrzem.
Takie wysterowanie, podobnie jak w przypadku pojedynczego udaru wody płuczącej, może być zainicjowane automatycznie przez elektroniczny układ sterujący, który jest wyposażony w miernik czasu (zegar), i do którego jest przyporządkowane celem automatycznego uruchamiania przynajmniej urządzenie odcinające w dopływie wody do zbiornika akumulacyjnego i zawór między zbiornikiem ciśnieniowym i zbiornikiem akumulacyjnym. Ponadto do układu sterującego może być przyporządkowana sprężarka, żeby wytwarzała ona tylko w razie potrzeby wymagane ciśnienie w zbiorniku ciśnieniowym tak, aby spowodować automatycznie wzrost ciśnienia tuż przed udarem płuczącym, zanim nastąpi wysterowanie urządzenia odcinającego i zaworu.
W przypadku przepłukiwania ciśnienie w zbiorniku ciśnieniowym wypiera nabój wodny do przewodu rurowego, przy czym woda przepływa z odpowiednią prędkością, na przykład 6 lub 7 m/s albo większą.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w przekroju wzdłużnym rurowy przewód kanalizacyjny ułożony w terenie, z umieszczonym na górnym końcu stanowiskiem przepłukiwania, fig. 2 - stanowisko przepłukiwania
PL 195 015 B1 instalacji kanalizacyjnej według fig. 1, ukazane w powiększeniu, a fig. 3 - ukazane schematycznie stanowisko przepłukiwania podczas normalnej pracy, fig. 4 - ukazane schematycznie stanowisko przepłukiwania w trybie przepłukiwania i fig. 5 - ukazane schematycznie stanowisko przepłukiwania przy końcu przepłukiwania.
Na fig. 1 przedstawiono rurowy przewód kanalizacyjny 1 (przewód ciśnieniowy) przebiegający stosownie do zaznaczonego schematycznie pofałdowania terenowego 2, przy czym na przykład zagłębienie 3 jest pokazane w postaci syfonu na ścieki w przewodzie rurowym 1, w którym powstaje „nabój wodny”. Jak się okazało, takie naboje wodne nie wystarczają często do przepłukania przewodu rurowego, żeby nie dopuścić do osadzania się substancji stałych i obrastania przewodu. Ponadto można też wyobrazić sobie tworzenie się osadów w przewodzie także powyżej takich zagłębień 3, a więc również tam potrzebne jest przepłukanie. To samo dotyczy syfonów w przewodzie rurowym 1, które na przykład przechodzą pod przeszkodą, jak koryto rzeki.
Tak więc na górnym końcu przewodu rurowego 1 jest przewidziane stanowisko 4 przepłukiwania, poprzez które ścieki dopływające przewodem 5, pochodzące na przykład z kanału akumulacyjnego lub odbieralnika, doprowadza się do rurowego przewodu kanalizacyjnego 1.
Na dolnym końcu przewodu rurowego 1 przewidziano na przykład studzienkę wylotową 6 w kanale ze swobodnym zwierciadłem 7 wody.
Dzięki wykonywanemu za pomocą stanowiska 4 regularnemu przepłukiwaniu pod ciśnieniem, na przykład raz w tygodniu, co objaśnia się niżej na podstawie fig. 2, można usuwać powstające w przewodzie 1 osady, a także w zagłębieniach 3 nie pozostają utrudniające przepływ osady.
Zgodnie z fig. 2 stanowisko 4 przepłukiwania jest wykonane ze zbiornikiem akumulacyjnym 8, który może być zasilany ciśnieniem ze zbiornika ciśnieniowego 9, w szczególności zbiornika sprężonego powietrza, poprzez przewód ciśnieniowy 10, w którym jest umieszczony zawór 11. Do wytwarzania ciśnienia służy sprężarka 12 podłączona do zbiornika ciśnieniowego 9.
Zbiornik akumulacyjny 8 jest podłączony do dopływu 5 przez urządzenie odcinające 13, korzystnie w postaci zasuwy. Z przewodem rurowym 1, którego górny koniec znajduje się na wysokości tuż poniżej wierzchu zbiornika 8, łączy się zbiornik akumulacyjny 8 poprzez wychodzący z jego dna i wznoszący się przewód odcinkowy 14. Tworzy się przez to coś w rodzaju syfonu albo naczynia połączonego, jak to pokazuje zaznaczony na fig. 2 poziom 15 wody.
Podczas normalnej pracy ścieki dopływające przewodem 5, przy otwartym urządzeniu odcinającym 13, docierają do zbiornika akumulacyjnego 8, gdzie zbiera się ustalona ilość ścieków, o objętości około 2000 litrów, i następnie ścieki dostają się przewodem odcinkowym 14 do rurowego przewodu kanalizacyjnego 1 wykonanego w postaci przewodu ciśnieniowego. Zawór 11 w przewodzie łączącym 10 prowadzącym do zbiornika ciśnieniowego 9 jest zamknięty podczas normalnej pracy. Celem przepłukania przewodu ciśnieniowego 1 zamyka się urządzenie odcinające 13 i otwiera się zawór 11, żeby znajdujący się w zbiorniku 8 (oraz w przewodzie odcinkowym 14) nabój wodny wyprzeć ciśnieniem wynoszącym 1 lub 2 x 105 Pa. Zatem nabój wodny, oznaczony przez 16 na fig. 2 oraz na fig. 3 i 4, jest wypychany udarowo przez przewód rurowy 1, przy czym przepływa on przez ten przewód 1 z prędkością co najmniej 6-7 m/s. Taki nabój wodny 16 wypłukuje osady i złogi w przewodzie 1, co zapobiega stopniowemu obrastaniu przewodu 1 wskutek osiadania substancji stałych na ściankach przewodu.
Takie przepłukiwanie może odbywać się na przykład raz w tygodniu, a także częściej w przypadku bardziej zanieczyszczonych ścieków, zależnie od warunków lokalnych.
Celem zautomatyzowania procesu płukania przewidziano elektroniczny układ sterujący 17 ukazany schematycznie na fig. 2. Do układu tego jest przyporządkowany miernik czasu lub zegar 18, który na przykład raz w tygodniu uaktywnia się w określonym momencie i powoduje zamknięcie urządzenia odcinającego 13 i otwarcie zaworu 11, przy czym z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym następuje włączenie sprężarki 12, żeby zapewnić potrzebny do przepłukiwania wzrost ciśnienia w zbiorniku ciśnieniowym 9. Na fig. 2 oznaczono odnośnikami 19, 20 lub 21 odpowiednie przewody sterownicze prowadzące do urządzenia odcinającego 13, zaworu 11 i sprężarki 12.
Układ sterujący 17 może być również ukształtowany tak, że zbiornik akumulacyjny 8 jest zasilany kilkakrotnie kolejnymi udarami ciśnienia - przez kilkakrotne otwarcie i zamknięcie zaworu 11 - żeby tłoczyć przewodem 1 kilka kolejnych nabojów wodnych. W związku z tym zbiornik akumulacyjny 8 może być ukształtowany na odpowiednio dużą pojemność i za każdym razem wypierana jest do przewodu 1 tylko część zawartych w nim ścieków. Ale można też przewidzieć, że między poszczególnymi udarami wodnymi ścieki dopływają za każdym razem do zbiornika 8. Jest to celowe zwłaszcza wtedy, gdy jest zapewniony dopływ ścieków o odpowiednio dużym natężeniu. Ewentualnie akumulacja
PL 195 015 B1 odpowiedniej ilości ścieków może być też kontrolowana za pomocą nie pokazanych na fig. 2 czujników poziomu napełnienia, których sygnały wyjściowe są doprowadzane do układu sterującego 17.
Na fig. 3 ukazano schematycznie stanowisko przepłukiwania 4 w normalnym trybie pracy. Zawór 11 jest zamknięty, natomiast otwarte jest urządzenie odcinające 13 i ścieki płyną swobodnie przez instalację od dopływu 5, przy czym tworzy się wspomniany nabój wodny 16 w zbiorniku akumulacyjnym 8 oraz w przewodzie odcinkowym 14.
Na fig. 4 ukazano stan podczas przepłukiwania, przy czym urządzenie odcinające 13 jest zamknięte i nastąpiło otwarcie zaworu 11. Sprężone powietrze pochodzące ze sprężarki 12 napiera w zbiorniku akumulacyjnym 9 na nabój wodny 16 i wypiera go do przewodu 1. W tym czasie ścieki mogą zbierać się w przewodzie dopływowym powyżej zamkniętego urządzenia odcinającego 13, co zapewnia się dzięki ukształtowaniu odpowiedniej komory akumulacyjnej 22 w dopływie 5.
Na fig. 5 ukazano zakończenie procesu przepłukiwania, przy czym nabój wodny (16 na fig. 3 i 4) opuścił stanowisko przepłukiwania 4 i został wyparty do przewodu 1. Stan ten w razie potrzeby może być też stwierdzony za pomocą umieszczonego na dnie zbiornika 8 czujnika 23, który jest połączony przewodem wyjściowym 24 z układem sterującym 17 (p. fig. 2), żeby sygnalizować stan opróżnienia zbiornika akumulacyjnego 8. Układ 17 wysterowuje następnie zamknięcie zaworu 11 oraz otwarcie urządzenia odcinającego 13, tak, że ścieki mogą znów dochodzić dopływem 5 do zbiornika 8. Wskutek tego następuje powrót do ukazanego na fig. 3 normalnego trybu pracy, gdy tworzy się najpierw nabój wodny 16 w zbiorniku 8 i przewodzie odcinkowym 14, po czym ścieki spływają znów swobodnie do przewodu 1.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób przepłukiwania nachylonego rurowego przewodu kanaiizacyjnego, biegnącego zgodnie z ukształtowaniem terenu, za pomocą sprężonego powietrza, przy czym wodę zbierającą się w akumulacyjnym zbiorniku wprowadza się do połączonego ze zbiornikiem rurowego przewodu kanalizacyjnego, znamienny tym, że zebraną wodę przygotowuje się w syfonowym, połączonym z nachylonym przewodem rurowym (1) na zasadzie naczynia połączonego zbiorniku akumulacyjnym (8) mającym odpowiednią wytrzymałość na ciśnienie i okresowo poddaje się działaniu sprężonego powietrza podczas odcięcia dopływu (5) wody do zbiornika (8), z co najmniej częściowym wypieraniem udarowym zgromadzonej wody z syfonowego zbiornika akumulacyjnego (8) do przewodu rurowego (1) za pomocą sprężonego powietrza.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do zbiornika ai^i^i^i^l^^^jj^^c^o (8) doprowadza się sprężone powietrze o ciśnieniu około 2 x 105 Pa.
  3. 3. Sposób według zas^z. 1, znamienny tym, że zbiornik (8) kiikakrotnie kolejno zasila się sprężonym powietrzem, aby wyprzeć z tego zbiornika kilka kolejnych udarów przepłukujących.
  4. 4. Sposóbwedług z^^sr^^. 1, że nabój wodny w'^(^i^r^^rn/z^ zbiornika akumulacyjnego (8) płynie przewodem rurowym (1) z prędkością około 6 m/s.
  5. 5. Sposób według 1, znamienny tym, że nabój wodny poddaje się wypieraniu ze zbiornika akumulacyjnego (8) do przewodu rurowego (1) w przybliżeniu raz w tygodniu.
  6. 6. Urządzenie do przepłukiwania przebiegającego zgodnie z ukształtowaniem terenu nachylonego rurowego przewodu kanalizacyjnego, zawierającego co najmniej jedno zagłębienie, za pomocą prowadzonej przewodem rurowym wody pod działaniem sprężonego powietrza, ze sprężarką i połączonym z nią zbiornikiem ciśnieniowym, który jest połączony poprzez zawór z przewodem rurowym, i ze zbiornikiem akumulacyjnym na wodę oraz z dopływem, przy czym woda dopływem jest doprowadzana do zbiornika akumulacyjnego, znamienne tym, że zbiornik akumulacyjny (8) ma kształt syfonu i jest połączony z przewodem rurowym (1) na zasadzie naczyń połączonych, a zbiornik ciśnieniowy jest połączony z przewodem rurowym (1) poprzez mający odpowiednią wytrzymałość na ciśnienie zbiornik akumulacyjny (8) za pośrednictwem zaworu (11) umieszczonego między zbiornikiem ciśnieniowym (9) i zbiornikiem akumulacyjnym (8), przy czym w dopływie (5) wody do zbiornika akumulacyjnego (8) jest umieszczone urządzenie odcinające (13), na przykład zasuwa.
  7. 7. Urządzenie według z^^si'^^. 6, znam lenne tym, że z^^ic^r^-n^k akumulacyjny (8) ssanowi zbiornik ciśnieniowy o ciśnieniu nominalnym co najmniej 2 x 105 Pa.
  8. 8. Urządzenie według zas^z. 6 albo 7, znamienne tym, że zbiornik akumulacyjny (8) ssanowi betonowy zbiornik ciśnieniowy.
    PL 195 015 B1
  9. 9. U rządzenie według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, że zbiornik akumulacyjny (8) stanowi zbiornik ciśnieniowy z tworzywa sztucznego wzmocnionego materiałem włóknistym.
  10. 10. Urządzenie według zas1:rz. 6 albo 7, znamienne tym, że zbiornik akumulacyjny (8) silanowi metalowy zbiornik ciśnieniowy.
  11. 11. Urządzeniewedługzasttz. 6 albo 7, znamiennetym, że w pco-ożeniu rc^i^c^(^^z^rmpr^^^\^(^cł(Lu rowy (1) jest podłączony do zbiornika akumulacyjnego (8) za pomocą przewodu odcinkowego (14) dołączonego do zbiornika (8) w strefie jego dna i wznoszącego się na poziom nieco poniżej wierzchu zbiornika akumulacyjnego (8).
  12. 12. Urządzenie według z^^tι^^. 6 albo 7, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tym, że zbiornik akumulacyjny (8) ma pojemność 2 m3.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, ze do urządzenia odcinającego (1^3) w dopływie (5) wody do zbiornika akumulacyjnego (8) i do zaworu (11) między zbiornikiem ciśnieniowym (9) i zbiornikiem akumulacyjnym (8) jest przyporządkowany wyposażony w zegar (18) elektroniczny układ sterujący (1Σ) do automatycznego uruchamiania przepłukiwania.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że układ sterujący (17) także sprężarkę (12) celem automatycznego uaktywnienia wzrostu ciśnienia w zbiorniku ciśnieniowym (9) przed uruchomieniem urządzenia odcinającego (13) i zaworu (11).
PL355295A 1999-11-04 2000-10-19 Sposób i urządzenie do okresowego przepłukiwania rurowego przewodu kanalizacyjnego PL195015B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0076399U AT3656U3 (de) 1999-11-04 1999-11-04 Verfahren und vorrichtung zum periodischen durchspülen einer abwasser-rohrleitung
PCT/AT2000/000273 WO2001032997A1 (de) 1999-11-04 2000-10-19 Verfahren und vorrichtung zum periodischen durchspülen einer abwasser-rohrleitung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355295A1 PL355295A1 (pl) 2004-04-05
PL195015B1 true PL195015B1 (pl) 2007-07-31

Family

ID=3499135

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355295A PL195015B1 (pl) 1999-11-04 2000-10-19 Sposób i urządzenie do okresowego przepłukiwania rurowego przewodu kanalizacyjnego

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP1226316B1 (pl)
AT (2) AT3656U3 (pl)
AU (1) AU1114301A (pl)
CZ (1) CZ295219B6 (pl)
DE (1) DE50013867D1 (pl)
HR (1) HRPK20020293B3 (pl)
HU (1) HU226389B1 (pl)
PL (1) PL195015B1 (pl)
RS (1) RS49972B (pl)
SI (1) SI1226316T1 (pl)
SK (1) SK6072002A3 (pl)
WO (1) WO2001032997A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2017196196A1 (en) * 2016-05-12 2017-11-16 Szuster Mirosław The method of flushing and aeration of a pressure pipeline and the wastewater pumping device

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2861762B1 (fr) * 2003-11-04 2006-12-15 Ksb Sas Procede de curage d'une canalisation et groupe motopompe particulierement adapte a ce procede
FR2968022B1 (fr) * 2010-11-25 2014-03-14 Saint Dizier Environnement Sdenv Dispositif de nettoyage automatique d'une chambre d'accumulation de liquide
DE102017005994A1 (de) 2017-06-15 2018-12-20 Berliner Wasserbetriebe Anstalt des öffentlichen Rechts Vorrichtung zur automatisierten Schwallspülung von Kanalnetzabschnitten
CN107597749A (zh) * 2017-10-02 2018-01-19 王尉 一种智能永磁地暖清洗机

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1609181B1 (de) * 1965-12-10 1969-10-23 Zander Ges Fuer Rein Und Abwas Entsorgungsanlage mit unter Druck stehendem Abwasser
SE416981B (sv) * 1979-06-11 1981-02-16 Nils Gosta Ragnar Nilsson Sett och anordning for rensning av dykarledning
NL1003187C2 (nl) * 1996-05-23 1997-11-25 Joh Ranzijn Engineering B V Werkwijze voor het legen van een rioolsysteem; alsmede een rioolsysteem.

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2017196196A1 (en) * 2016-05-12 2017-11-16 Szuster Mirosław The method of flushing and aeration of a pressure pipeline and the wastewater pumping device

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20021493A3 (cs) 2003-06-18
HRPK20020293B3 (en) 2006-02-28
AT3656U2 (de) 2000-06-26
DE50013867D1 (de) 2007-01-25
HRP20020293A2 (en) 2004-02-29
ATE348224T1 (de) 2007-01-15
PL355295A1 (pl) 2004-04-05
AU1114301A (en) 2001-05-14
SI1226316T1 (sl) 2007-06-30
YU28202A (sh) 2003-07-07
HU226389B1 (en) 2008-10-28
HUP0203742A2 (en) 2003-01-28
RS49972B (sr) 2008-09-29
CZ295219B6 (cs) 2005-06-15
EP1226316A1 (de) 2002-07-31
WO2001032997A1 (de) 2001-05-10
SK6072002A3 (en) 2003-09-11
EP1226316B1 (de) 2006-12-13
AT3656U3 (de) 2001-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2929096C (en) Closed flow sewer system
CN209509161U (zh) 一种利用管廊内排水设施冲洗排水管的冲洗单元及系统
JP2015014088A (ja) 地下排水ポンプ設備
RU2465398C1 (ru) Устройство автоматического действия для промывки дренажа низконапорных грунтовых плотин
KR100855016B1 (ko) 압력식 하수배관의 클리닝 시스템 및 이를 이용한 처리방법
PL195015B1 (pl) Sposób i urządzenie do okresowego przepłukiwania rurowego przewodu kanalizacyjnego
Pisano et al. Automated sewer and drainage flushing systems in Cambridge, Massachusetts
RU90806U1 (ru) Самопромывной дренаж периодического действия
JP2019148140A (ja) 仮設トイレ用配管設備
KR100808980B1 (ko) 세정 장치가 구비된 하수, 오수관
KR101833926B1 (ko) 하수관거의 자동 세척장치
CN207295943U (zh) 一种道路排水系统
JP4435064B2 (ja) 合流式下水道におけるポンプ場システムおよび下水処理方法
KR100690372B1 (ko) 하수,오수,폐수관용 세정장치
KR101644963B1 (ko) 다기능 생태저류 및 처리 시스템과 그 방법
JP2005113501A (ja) 基礎杭兼用貯蔵タンク及びその施工方法並びに貯水された水の使用方法
JP6049406B2 (ja) 伏越管路の洗浄方法及び洗浄システム
CN214990579U (zh) 生态池进水系统及生态池
KR101967287B1 (ko) 파형관 구조의 집수관과 자가 역세척장치가 설치된 집수매거
JP2005048509A (ja) 雨水の貯留浸透施設
AU2004205151A1 (en) Collection and/or Distribution of Grey-water
US417100A (en) shone
US448988A (en) mcgowan
SU1692953A1 (ru) Илова площадка
CN110029721A (zh) 一种具有排污及初雨调蓄功能的管涵结合截污结构