PL194724B1 - Szczotka, zwłaszcza szczotka do zębów - Google Patents

Szczotka, zwłaszcza szczotka do zębów

Info

Publication number
PL194724B1
PL194724B1 PL00354588A PL35458800A PL194724B1 PL 194724 B1 PL194724 B1 PL 194724B1 PL 00354588 A PL00354588 A PL 00354588A PL 35458800 A PL35458800 A PL 35458800A PL 194724 B1 PL194724 B1 PL 194724B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bristle carrier
brush
projection
bristle
brush body
Prior art date
Application number
PL00354588A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354588A1 (pl
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Coronet Werke Gmbh filed Critical Coronet Werke Gmbh
Publication of PL354588A1 publication Critical patent/PL354588A1/pl
Publication of PL194724B1 publication Critical patent/PL194724B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B9/00Arrangements of the bristles in the brush body
    • A46B9/08Supports or guides for bristles
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B9/00Arrangements of the bristles in the brush body
    • A46B9/02Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups
    • A46B9/026Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups where the surface of the brush body or carrier is not in one plane, e.g. not flat
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B3/00Brushes characterised by the way in which the bristles are fixed or joined in or on the brush body or carrier
    • A46B3/20Brushes characterised by the way in which the bristles are fixed or joined in or on the brush body or carrier the bristles being fixed or joined in rubber bodies, e.g. in soft rubber
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B5/00Brush bodies; Handles integral with brushware
    • A46B5/002Brush bodies; Handles integral with brushware having articulations, joints or flexible portions
    • A46B5/0025Brushes with elastically deformable heads that change shape during use
    • A46B5/0029Head made of soft plastics, rubber or rubber inserts in plastics matrix
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B7/00Bristle carriers arranged in the brush body
    • A46B7/04Bristle carriers arranged in the brush body interchangeably removable bristle carriers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B7/00Bristle carriers arranged in the brush body
    • A46B7/06Bristle carriers arranged in the brush body movably during use, i.e. the normal brushing action causing movement
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B2200/00Brushes characterized by their functions, uses or applications
    • A46B2200/10For human or animal care
    • A46B2200/1066Toothbrush for cleaning the teeth or dentures

Landscapes

  • Brushes (AREA)

Abstract

1. Szczotka, zwlaszcza szczotka do zebów, z korpusem szczotki i z nosnikiem szczeciny podtrzymujacym liczne szczeciny, który utrzy- mywany jest na korpusie szczotki, przy czym nosnik szczeciny skladajacy sie z miekko- sprezystego tworzywa sztucznego ma postac kolpaka i nasadzalny jest na wystep korpusu szczotki, znamienna tym, ze ponizej i/lub we- wnatrz nosnika szczeciny (13) ma przynajmniej jedna pusta przestrzen (14). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest szczotka, zwłaszcza szczotka do zębów.
Szczotka według wynalazku, przedstawiona w przykładzie wykonania wynalazku, jako szczotka do zębów, nadaje się jednak do stosowania w jednakowy sposób również do innych przyrządów do czyszczenia i nanoszenia, zaopatrzonych w szczeciny, zwłaszcza do szczotek do mycia naczyń, szczotek do szorowania, szczotek do mycia, szczotek do WC, mioteł, pędzli, szczotek do aplikacji kremu, pudru, kosmetyków, lekarstw, przypraw albo farby albo również do szczotek do czyszczenia podłóg.
Ręczna szczotka do zębów o konwencjonalnej budowie ma podłużny korpus szczotki, z reguły składający się z tworzywa sztucznego, którego tylny odcinek służy jako uchwyt i który na swym przednim końcu od strony główki ma pole ze szczeciną z wieloma szczecinami, które są unieruchomione na korpusie szczotki. Zasadniczo jednakową budowę ma również elektrycznie napędzana szczotka do zębów, przy czym tutaj jednak korpus szczotki podzielony jest na część zasadniczą, w której umieszcza się silnik napędowy i która służy jako uchwyt oraz na część nasadkową, która na swej przedniej główce podtrzymuje pole - obszar ze szczeciną oraz ma przekładnię, za pomocą której ruch wałka wyjściowego silnika napędowego może być przetworzony w ruch drgający albo obrotowy pola ze szczeciną w jedną i w drugą stronę.
Podczas stosowania szczotki do zębów najsilniejszemu zużyciu podlega pole - obszar ze szczeciną. Ponieważ zużyte albo wygięte szczeciny czyszczą zęby jedynie w niewystarczającym stopniu oraz uszkadzają dziąsła, proponuje się, aby szczotki do zębów wymieniać co trzy miesiące. W tradycyjnych szczotkach do zębów wymienionego rodzaju, w których pole ze szczeciną jest trwale połączone z korpusem szczotki, po zużyciu szczotki w przypadku ręcznych szczotek do zębów musi być wymieniony cały korpus szczotki a w przypadku elektrycznych szczotek do zębów, element nasadkowy z przekładnią. Uważa się już od dawna, że jest to nieekonomiczne oraz wątpliwe pod względem ekologicznym.
Aby uniknąć tych problemów, opracowane zostały tak zwane szczotki do zębów z wymienną główką, w których pole ze szczeciną osadzone jest na wymiennym nośniku szczeciny, zwłaszcza w postaci stabilnej płytki z tworzywa sztucznego, którą zazębia się we wgłębieniu w główce korpusu szczotki ograniczonym przez wystającą krawędź. Ponieważ wymiary główki szczotki do zębów ze względu na manipulację i zastosowanie są ograniczone, krawędź wgłębienia pomniejsza wielkość pola ze szczeciną. Podczas gdy to ograniczenie jest jeszcze do zaakceptowania w ręcznych szczotkach do zębów, to w elektrycznych szczotkach do zębów, w których pole ze szczeciną jest ze względów konstrukcyjnych i tak już mniejsze niż w przypadku ręcznych szczotek do zębów, prowadzi do powstania bardzo małego pola ze szczeciną z odpowiednio pogorszoną sprawnością czyszczenia szczotki do zębów.
Ponadto okazało się, że we wgłębieniu i w szczelinach między korpusem szczotki a nośnikiem szczeciny mogą zbierać się brud i bakterie, które można jedynie z trudem usunąć, tak że zastosowanie niektórych szczotek do zębów z wymienną główką jest wątpliwe pod względem higieny.
Aby wymienną główkę ze szczecinami utrzymywać w sposób pewny na korpusie szczotki, musi być on wystarczająco stabilny a zatem musi być twardy. Wskutek tego w przypadku szczotek do zębów istnieje problem związany z tym, że wrażliwe błony śluzowe jamy ustnej kontaktują się przy użyciu szczotki do zębów ze stosunkowo twardymi elementami konstrukcyjnymi, wskutek czego istnieje ryzyko zranienia.
W tradycyjnych szczotkach do zębów szczeciny są z reguły utrzymywane trwale w nośniku szczeciny, z czym wiąże się niedogodność, że szczeciny podczas czyszczenia nie mogą odchylać się w ogóle w kierunku osiowym a w kierunku poprzecznym jedynie ze względu na ich elastyczność własną. Przy wprowadzaniu wysokich sił czyszczących przenoszone są one zatem ze szczecin zasadniczo bez sprężynowania na zęby i na dziąsła, wskutek czego może dojść do zranienia. Próbowano wprawdzie, umieszczać wiązki szczeciny na nośniku szczeciny w sposób podatny, jednak konieczne w tym celu konstrukcje są bardzo pracochłonne i wymagają bardzo drogich sposobów wytwarzania.
W niemieckim opisie DE 298 21 819 U1 jest opisana szczotka do włosów, mająca nośnik szczeciny w postaci kołpaka (kapturka), składający się z miękko-sprężystego tworzywa sztucznego, który to nośnik podtrzymuje wiele szczecin i jest nasadzony na występ korpusu szczotki. W tym wykonaniu jest jednak niekorzystne, że nośnik szczeciny całą powierzchnią spoczywa na korpusie szczotki i poprzez to jest utworzone bardzo twarde ułożenie.
PL 194 724 B1
Opis St. Zjedn. Ameryki US-A-5 345 646 przedstawia szczotkę z nośnikiem szczeciny w postaci kołpaka, z miękko-sprężystego tworzywa sztucznego, który jest połączony z korpusem szczotki częścią łączącą, umieszczoną między nośnikiem szczeciny a korpusem szczotki.
Opisy St. Zjedn. Ameryki US-A-1 770 195 i US-A-3 007 441 przedstawiają każdorazowo szczotkę, składającą się z nośnika szczeciny w postaci kołpaka, z miękko-sprężystego tworzywa sztucznego i z korpusu szczotki.
W opisie DE 41 22 524 A jest przedstawiona szczotka, mająca wiele nośników szczeciny, sprężyście ułożyskowanych dodatkową membraną w korpusie szczotki. Taka procedura wymaga jednakże bardzo wysokich nakładów i jest bardzo kosztowna.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie szczotki wymienionego rodzaju, za pomocą której można, w prosty pod względem konstrukcyjnym sposób, uniknąć wyżej wymienionych problemów, występujących przy stosowaniu szczotek znanych ze stanu techniki.
Szczotka, zwłaszcza szczotka do zębów, z korpusem szczotki i z nośnikiem szczeciny podtrzymującym liczne szczeciny, który utrzymywany jest na korpusie szczotki, przy czym nośnik szczeciny składający się z miękko-sprężystego tworzywa sztucznego ma postać kołpaka i nasadzalny jest na występ korpusu szczotki, według wynalazku charakteryzuje się tym, że poniżej i/lub wewnątrz nośnika szczeciny ma przynajmniej jedną pustą przestrzeń.
Pusta przestrzeń ograniczona jest przez nośnik szczeciny i przez korpus szczotki.
Korzystnie, w pustej przestrzeni umieszczony jest płyn tłumiący.
W pustej przestrzeni umieszczony jest przeznaczony do stosowania ośrodek.
W nośniku szczeciny wykonany jest przynajmniej jeden przelot dla ośrodka.
Pusta przestrzeń podzielona jest za pomocą przegrody na oddzielone od siebie komory.
W pustej przestrzeni znajduje się wkładka z tworzywa piankowego, przy czym wkładka z tworzywa piankowego nasycona jest ośrodkiem przeznaczonym do stosowania.
Poniżej pustej przestrzeni usytuowana jest przestrzeń zbiorcza dla ośrodka przeznaczonego do stosowania, która połączona jest z pustą przestrzenią poprzez przynajmniej jeden przelot.
Korzystnie, nośnik szczeciny osadzony jest na korpusie szczotki w sposób wymienny.
Nośnik szczeciny osadzony jest na wcisk nad występ korpusu szczotki.
Nośnik szczeciny ma element pokrywający, na którym przymocowany jest obiegający w sposób ciągły mostek, zaciśnięty od zewnątrz na występie korpusu szczotki.
Szczeciny umieszczone są przynajmniej na częściowych obszarach na górnej stronie elementu pokrywającego i/lub na zewnętrznej stronie mostka.
Górna strona występu korpusu szczotki ma strukturę powierzchniową, a nośnik szczeciny jest osadzony na występie, w sposób przylegający do struktury i się do niej dostosowujący.
Element pokrywający ma strukturę powierzchniową.
Korpus szczotki ma postać miseczki.
Na wewnętrznej stronie elementu pokrywającego usytuowane są występy i/lub wybrania.
Na wewnętrznej stronie nośnika szczeciny usytuowany jest przynajmniej jeden element sprężynowy wspierający się na korpusie szczotki.
Mostek jest osiowo elastyczny.
Mostek ma przynajmniej na odcinkach postać harmonijki.
Mostek jest elastycznie odkształcalny w kierunku promieniowym.
Korzystnie, mostek ma na swej zewnętrznej powierzchni obwodowej sprężyście odkształcalne występy.
Element pokrywający wystaje bocznie promieniowo poza mostek tworząc wolno wystający odcinek krawędziowy.
Nośnik szczeciny usytuowany jest nieobrotowo na korpusie szczotki.
Na wewnętrznej stronie mostka znajdują się elementy uszczelniające do zazębiania z odpowiednimi wybraniami korpusu szczotki.
Szczeciny i nośnik szczeciny stanowią jeden element.
Szczeciny są natryskane lub wtryskane.
Na nośniku szczeciny umieszczony jest przestawnie element indykatorowy, ruchomy przy odkształcaniu nośnika szczeciny.
Według wynalazku nośnik szczeciny podtrzymujący pole ze szczeciną wykonany jest jako elastyczny kołpak, przykładowo z elastomerowego tworzywa sztucznego, który może być naciągnięty w rodzaju osłonowego pokrycia na występ, zwłaszcza na główce korpusu szczotki tak, że obejmuje
PL 194 724 B1 występ i pokrywa go, a wskutek sił naprężających, które wynikają zwłaszcza ze sprężystego odkształcenia kołpaka, jest w sposób pewny utrzymywany na występie, jednak korzystnie w razie potrzeby może być z niego zdjęty. Siły naprężające względnie unieruchomiające kołpakowego nośnika szczeciny są przy tym określone przez jego odkształcalność i wynikają z jego geometrycznego ukształtowania, jego grubości ścianki i właściwości sprężystych jego materiału.
Ponieważ kołpakowy nośnik szczeciny według wynalazku jest nasadzony nad występ a zwłaszcza główkę nośnika szczotki a nie włożony do niego, to wynika z tego istotna zaleta, że powierzchnia nośnika szczeciny jest większa niż powierzchnia występu objęta przez niego tak, że może być wykonane stosunkowo duże pole ze szczeciną.
Miękko-sprężyste a zatem bardzo elastyczne tworzywo sztuczne kołpakowego nośnika szczeciny jest łatwo odkształcalne we wszystkich kierunkach tak, że szczeciny przy wprowadzaniu sił czyszczących mogą ustępować sprężynowo zarówno w ich kierunku osiowym, jak również pionowo do niego.
Ponieważ kołpakowy nośnik szczeciny jest utrzymywany na występie korpusu szczotki wskutek sił naprężających wynikających z jego sprężystego odkształcenia, to zapobiega się powstawaniu szczelin między nośnikiem szczeciny a korpusem szczotki i unika się gromadzenia brudu oraz wynikającego z tego tworzenia się bakterii.
Kołpakowy nośnik szczeciny pokrywający występ korpusu szczotki służy ze względu na jego miękko-sprężysty materiał równocześnie jako ochrona błony śluzowej i daje tę dodatkową zaletę, że można utrzymać niewielką wysokość konstrukcyjną szczotki.
W korzystnym wykonaniu wynalazku przewiduje się, że nośnik szczeciny ma górny, korzystnie membranowy element pokrywający, który na swej górnej stronie zaopatrzony jest w szczeciny, a na swej dolnej stronie odwróconej od szczecin ma korzystnie ciągłą i całkowicie obiegową elastyczną, wystającą krawędź lub mostek, który jest zamontowany na elemencie pokrywającym lub stanowi z nim jedną część. Wysokość mostka może być na obwodzie stała lub zmienna. W stanie zmontowanym kołpakowego nośnika szczeciny, występ korpusu szczotki umieszczony jest poniżej elementu pokrywającego i między obiegowym mostkiem, który od zewnątrz napręża się na występie. Alternatywnie lub dodatkowo do tego może być również przewidziany mostek, przylegający od wewnątrz do ścianki wybrania w korpusie szczotki.
Szczeciny są przynajmniej na częściowych obszarach umieszczone na górnej stronie elementu pokrywającego, przy czym jest on korzystnie na całej powierzchni pokryty szczeciną. Dodatkowo lub alternatywnie do tego, szczeciny mogą być umieszczone również przynajmniej na częściowych obszarach zewnętrznej strony mostka naprężonego od zewnątrz względem występu.
W możliwym wykonaniu, element pokrywający kołpakowego nośnika szczeciny może przebiegać zasadniczo płasko. Może być jednak również przewidziane, że element pokrywający przynajmniej w zmontowanym stanie ma przestrzenną strukturę. Może być to z jednej strony uzyskane w taki sposób, że górna strona występu korpusu szczotki ma strukturę powierzchniową a elastyczny element pokrywający nośnika szczeciny jest tak nasadzany na mającą strukturę stronę górną występu, że przylega on do tej struktury i się do niej dostosowuje. Przy tym, przestrzenny przebieg elementu pokrywającego w zmontowanym stanie jest zatem określony przez ukształtowanie powierzchni występu korpusu szczotki. Alternatywnie możliwe jest jednak również nadanie struktury powierzchniowej samemu elementowi pokrywającemu, co może mieć miejsce albo podczas procesu wytwarzania, przykładowo w trakcie formowania wtryskowego lub podczas wtryskiwania szczecin, albo wskutek późniejszego odkształcania, zwłaszcza sprasowywania albo formowania wgłębnego wstępnie płaskiego elementu pokrywającego.
We wszystkich postaciach wykonania, dodatkowo do tego, może być jeszcze przewidziane topograficzne umieszczenie szczecin, mających różną wysokość, wskutek różnych długości szczecin i/lub ustawienia szczecin.
Istotą szczotki według wynalazku jest utworzenie poniżej i/lub wewnątrz kołpakowego nośnika szczeciny przynajmniej jednej pustej przestrzeni. Ta pusta przestrzeń może z jednej strony powodować, że element pokrywający podtrzymujący szczeciny jest podatny sprężynowo, przy czym podatność tę określa kształt pustej przestrzeni i może być ona w żądany sposób ustalona za pomocą płynu tłumiącego, wprowadzanego do pustej przestrzeni. Alternatywnie do tego, pusta przestrzeń może być również przeznaczona do umieszczania ośrodka przeznaczonego do stosowania podczas używania szczotki. W przypadku ośrodka może chodzić o płynne albo proszkowe kosmetyki, środki do higieny zębów i tak dalej. Doprowadzanie i nanoszenie ośrodka może następować na przykład poprzez przePL 194 724 B1 loty w elastycznym, kołpakowatym nośniku szczeciny, przez puste szczeciny albo wiązki szczecin albo poprzez kapilarne działanie wiązek szczeciny.
Proste ukształtowanie pustej przestrzeni można uzyskać, jeśli kołpakowy nośnik szczeciny tak nasadzi się na występie, że między dolną stroną elementu pokrywającego nośnika szczeciny a górną stroną występu występuje przestrzeń pośrednia tworząca pustą przestrzeń tak, że pusta przestrzeń ograniczona jest przez nośnik szczeciny i korpus szczotki.
W korzystnym wykonaniu wynalazku może być przewidziane, że pusta przestrzeń podzielona jest za pomocą przegrody na oddzielone od siebie komory, w których korzystnie znajdują się ośrodki o różnych właściwościach, które ewentualnie mieszają się dopiero przy wyjściu z każdorazowej komory i reagują ze sobą. Ponadto, w pustej przestrzeni może być umieszczony również środek, który reaguje z pastą do zębów albo z kremem czyszczącym dostarczonym od zewnątrz i w ten sposób tworzy optymalny środek do zamierzonego celu zastosowania.
Ilość ośrodka wychodzącego z pustej przestrzeni albo z komór zależy od odkształcenia pustej przestrzeni a zwłaszcza ograniczającego ją elementu pokrywającego.
W pustej przestrzeni względnie w komorach może być również umieszczona wkładka z tworzywa piankowego, która włożona jest jako oddzielny wstępnie formowany element lub też wtryśnięta jest podczas wytwarzania kołpakowego nośnika szczeciny w trakcie wieloskładnikowego formowania wtryskowego abo wprowadzona jest wskutek kształtowego spieniania. Wkładka z piankowego tworzywa służy z jednej strony jako element tłumiący dla odkształcania elementu pokrywającego podtrzymującego szczeciny, ponadto wkładka może być także nasycona ośrodkiem, przeznaczonym do stosowania. Przy stosowaniu hydrofitowej pianki w pustej przestrzeni można umieścić płynne albo gazowe ośrodki w postaci związanej przez piankę. Tak wzbogacone pianki mogą być łatwe w manipulacji a zwłaszcza mogą być wymieniane.
Do pustej przestrzeni może być przyporządkowana łącząca się z nią przestrzeń zbiorcza, zawierająca przeznaczony do stosowania ośrodek, który dostarczany jest poprzez przelot do pustej przestrzeni, w której umieszczona jest wkładka z pianki albo gąbki dla ograniczonego i równomiernie dozowanego dostarczania ośrodka do pola ze szczeciną.
Wykonanie pustej przestrzeni można otrzymać albo wspomóc również w taki sposób, że korpus szczotki jest przynajmniej na odcinkach wykonany w postaci miseczki a kołpakowy nośnik szczeciny napręża w postaci pokrywy obszar w postaci miseczki. Jeśli korpus szczotki w całości jest wykonany w postaci miseczki i jest naprężony oraz pokryty przez kołpakowaty nośnik szczeciny, to można utworzyć bardzo płaską szczotkę z wewnętrzną pustą przestrzenią, która może być wypełniona przeznaczonym do nanoszenia ośrodkiem, jak również załadowana patronami, tabletkami albo napełnionymi wkładkami z pianki względnie gąbki.
Podatność pola ze szczeciną określona jest zasadniczo przez grubość membranowego elementu pokrywającego. Im cieńsza jest jego ścianka tym większe są możliwości odkształcania. W elektrycznie napędzanych szczotkach do zębów odpowiednia okazała się grubość elementu pokrywającego w zakresie od 0,5 mm do 3,0 mm. Wiąże się z tym istotna zaleta, że całkowita wysokość konstrukcyjna szczotki może być bardzo niewielka. Odkształcalność kołpakowego nośnika szczeciny a zwłaszcza elementu pokrywającego może być ponadto nastawiana w taki sposób, że na wewnętrznej stronie nośnika szczeciny a zwłaszcza elementu pokrywającego wykonane są występy i/lub wybrania. Występy tworzą usztywnienia, które utrudniają odkształcanie, podczas gdy wybrania określają szczególnie miękkie przy odkształcaniu obszary.
W celu zapobiegania zbytniemu odkształcaniu się nośnika szczeciny w trakcie użycia a ponadto w celu zapewnienia, że nośnik szczeciny wróci przy braku obciążenia do swej pozycji wyjściowej, na wewnętrznej stronie nośnika szczeciny można wykonać przynajmniej jeden element sprężynowy, wspierający się na korpusie szczotki. Odkształcenie elementu pokrywającego w trakcie użycia następuje poprzez siłę sprężyny elementu sprężynowego, który przy braku obciążenia przywraca element pokrywający do jego pozycji wyjściowej. Element sprężynowy może korzystnie być utworzony przez pałąk albo mostek uformowany na dolnej stronie elementu pokrywającego.
Aby móc dobrze czyścić również pochyłe powierzchnie, korzystne jest, jeśli możliwe jest przechylanie pola ze szczeciną względem korpusu szczotki. Można to uzyskać w prosty sposób dzięki temu, że mostek jest elastyczny osiowo, tzn. zasadniczo prostopadle do elementu pokrywającego i pola ze szczeciną. Ponieważ sprężystość własna mostka jest ograniczona, to osiową elastyczność mostka można poprawić w taki sposób, że jest on przynajmniej na odcinkach wykonany w postaci harmonijki.
PL 194 724 B1
Mostek umieszczony od zewnątrz na występie korpusu szczeciny służy ponadto jako powłoka ochronna a zwłaszcza jako ochrona błony śluzowej użytkownika. W mostku mogą być wbudowane dodatkowo elementy, które tworzą ochronę przed uderzeniami i są podatne sprężynowo przy kontakcie. Można to uzyskać przykładowo w taki sposób, że mostek na swej zewnętrznej powierzchni obwodowej ma sprężyście odkształcalne występy, które mogą mieć postać pierścienia, pętli albo dziurkowanej taśmy.
W możliwym wykonaniu jest przewidziane, że mostek znajduje się w obszarze krawędziowym elementu pokrywającego. Alternatywnie możliwe jest jednak również, że element pokrywający wystaje bocznie, tzn. promieniowo poza mostek tworząc wolno wystający występ brzegowy. Te wolno wystające odcinki krawędziowe mogą być szczególnie elastyczne i mogą przyczyniać się w przypadku szczotki do zębów do delikatnego masażu błony śluzowej. Jeśli odpowiednio wyposażona szczotka uderzy przy użyciu w pochyły obszar powierzchniowy, to odcinek krawędziowy zagina się względem elementu pokrywającego tak, że pochyły obszar powierzchniowy jest równocześnie czyszczony po obydwu przylegających do siebie powierzchniach.
Normalnie, siły naprężające i siły tarcia wynikające ze sprężystego odkształcenia kołpakowego nośnika szczeciny wystarczają do utrzymania go w sposób pewny na występie korpusu szczotki. Ewentualnie mogą być przewidziane jednak również specjalnie elementy zazębienia, za pomocą których nośnik szczeciny ustalony jest nieobrotowo na korpusie szczotki. Mogą to być przykładowo występy uszczelniające umieszczone na wewnętrznej stronie mostka, które zazębiają się z odpowiednimi wybraniami korpusu szczotki, wskutek czego zapewnione jest zabezpieczenie przed obrotem i/lub zsuwaniem. Alternatywnie, występy uszczelniające mogą być wykonane również na korpusie szczotki a wybrania na mostku.
Wymiary kołpakowego nośnika szczeciny są dopasowane do danego celu zastosowania. Z jednej strony stosunkowo płaski kołpak może być zaopatrzony w element pokrywający z krótkimi mostkami, jednak możliwe jest również, uformowanie kołpakowego nośnika szczeciny w postaci pończochy, to znaczy do utworzenia podłużnego cylindra ze stosunkowo długimi mostkami, jak jest to przykładowo konieczne w celu utworzenia szczotki interdentalnej albo pojedynczych obracających się wiązek szczeciny.
Szczeciny mogą być wstępnie obrobione i w konwencjonalny sposób umieszczone na nośniku szczeciny. Alternatywnie możliwe jest jednak również, wykonanie szczecin i nośnika szczeciny w postaci jednoczęściowej a zwłaszcza wtryskiwanie ich razem w sposobie jednoskładnikowym lub dwuskładnikowym. Mogą być wykonane szczeciny o różnym kształcie, z różnego materiału i o różnym ustawieniu na nośniku szczeciny.
Jeśli kołpakowy nośnik szczeciny ma pustą przestrzeń, wtedy wzrost ciśnienia powstający przy odkształcaniu elastycznego nośnika szczeciny w pustej przestrzeni może być użyty do przestawienia elementu indykatorowego. Elementem indykatorowym przykładowo może być usytuowany przesuwnie tłok, który przy podwyższeniu pustej przestrzeni jest wysuwany na zewnątrz a przy cofaniu odkształconego nośnika szczeciny jest z powrotem wycofywany w swoją pozycję wyjściową. W ten sposób otrzymuje się wskazanie odnośnie nacisku szczecin wywieranego przez użytkownika. Alternatywnie albo dodatkowo do tego może być przewidziane, że ośrodek zawarty w pustej przestrzeni zmienia podczas nacisku zabarwienie a zatem stanowi również wskazanie nacisku.
Za pomocą wzrostu nacisku w pustej przestrzeni może być również otwarty zawór wylotowy dla ośrodka zawartego w pustej przestrzeni, przeznaczonego do stosowania, wskutek czego zapewnione jest, że ośrodek może wydostać się z pustej przestrzeni, jedynie przy użyciu przez użytkownika odpowiedniego nacisku.
Odkształcenie elastycznego nośnika szczeciny może również bezpośrednio być użyte do przestawienia elementu uruchamiającego, przy czym przemieszczenie częściowych przestrzeni ścianek kołpakowego nośnika szczeciny występujące podczas odkształcania może być bezpośrednio przetworzone w przestawienie mechanicznego wskaźnika.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok przedniego końca szczotki do zębów z nasadzonym kołpakowym nośnikiem szczeciny, fig. 2 - nośnik szczeciny w przekroju, fig. 3 - alternatywne wykonanie szczotki z nasadzonym nośnikiem szczeciny w przekroju, fig. 4 - odmianę wykonania z fig. 3, fig. 5 - kolejne alternatywne wykonanie szczotki z nasadzonym nośnikiem szczeciny w przekroju, fig. 6 - odmianę wykonania z fig. 5, fig. 7 - odmianę wykonania z fig. 6, fig. 8 - odmianę nośnika szczeciny z fig. 2, fig. 9 - nośnik szczeciny ze zmienioną geometrią w przekroju, fig. 10 - nośnik szczeciny z usztywnieniem w przekroju, fig. 11 PL 194 724 B1 nośnik szczeciny z wybraniem w przekroju, fig. 12 - nośnik szczeciny z elementem sprężynowym w przekroju, fig. 13 - nośnik szczeciny z alternatywnym elementem sprężynowym w przekroju, fig. 14 nośnik szczeciny z odkształcalnym mostkiem w przekroju, fig. 15 - nośnik szczeciny z bocznymi elementami ochronnymi w przekroju, fig. 16 - widok z dołu nośnika szczeciny z fig. 15, fig. 17 - kolejne alternatywne wykonanie nośnika szczeciny z fig. 2, fig. 18 - odmianę nośnika szczeciny z fig. 17, fig. 19 - kolejne alternatywne wykonanie nośnika szczeciny z fig. 2, fig. 20 - odmianę nośnika szczeciny z fig. 19, fig. 21 - widok z dołu nośnika szczeciny z zabezpieczeniem obrotowym, fig. 22 - widok z dołu nośnika szczeciny z alternatywnym wykonaniem zabezpieczenia obrotowego, fig. 23 - nośnik szczeciny w postaci pończochy w przekroju, fig. 24 - nośnik szczeciny z zabezpieczeniem zazębiającym w przekroju, fig. 25 - alternatywę nośnika szczeciny z zabezpieczeniem zazębiającym w przekroju, fig. 26 - nośnik szczeciny na talerzowym występie, fig. 27 - nośnik szczeciny z wielu składników w przekroju, fig. 28 - nośnik szczeciny z wielu elementów konstrukcyjnych w przekroju, fig. 29 szczotkę z miseczkowym korpusem szczotki w przekroju, fig. 30 - nośnik szczeciny z pustą przestrzenią w przekroju, fig. 31 - nośnik szczeciny z pustą przestrzenią i z przestrzenią zbiorczą w przekroju, fig. 32 - przekrój poziomy przez nośnik szczeciny z pustą przestrzenią z wieloma komorami, fig. 33 nośnik szczeciny z natryskanymi szczecinami w przekroju, fig. 34 - widok w przekroju nośnika szczeciny z elementem indykatorowym, fig. 35 - alternatywne wykonanie nośnika szczeciny z fig. 34, fig. 36a i 36b - widok w przekroju nośnika szczeciny z alternatywnym elementem indykatorowym w dwóch stanach funkcjonalnych, fig. 37a i 37b - widok w przekroju nośnika szczeciny z alternatywnym elementem indykatorowym w dwóch stanach funkcjonalnych, fig. 38 i 38b - widok w przekroju nośnika szczeciny z alternatywnym elementem indykatorowym w dwóch stanach funkcjonalnych, fig. 39a i 39b widok w przekroju nośnika szczeciny z alternatywnym elementem indykatorowym w dwóch stanach funkcjonalnych, fig. 40 - korpus szczotki z dwoma nasadzonymi nośnikami szczeciny w przekroju, fig. 41 - dalsze rozwinięcie wykonania z fig. 40, a fig. 42a i 42b - przedstawia widok w przekroju nośnika szczeciny z zaworem w dwóch stanach funkcjonalnych.
Na figurze 1 przedstawiona jest przednia część szczotki do zębów 10 z korpusem szczotki 11 służącym jako uchwyt, który to korpus na swym przednim końcu ma blokowy występ 11a służący jako podpora. Nad występ 11a wciśnięty jest elastyczny, kołpakowy nośnik szczeciny 13, który podpiera na swej górnej stronie liczne szczeciny 12. Jak uwidoczniono na fig. 2, nośnik szczeciny 13 obejmuje płaski membranowy element pokrywający 13a, który na swej górnej stronie podtrzymuje szczeciny 12 i posiada w obszarze krawędziowym po swej stronie odwróconej od szczecin 12 wystający do dołu, obiegowy mostek 13b. Nośnik szczeciny 13 ma nieco mniejsze wymiary wewnętrzne od wymiarów zewnętrznych występu 11a tak, że może być on nasadzony na występie 11a bez luzu przy sprężystym odkształceniu. Wskutek sprężystego odkształcenia nośnik szczeciny 13 swym obiegowym mostkiem 13b napręża się od zewnątrz na występie 11a i jest na nim utrzymywany w sposób pewny.
Szczeciny 12 mogą być względem siebie równoległe albo ukośne, przy czym w ostatnim przypadku wystają bocznie poza nośnik szczeciny i poprzez to powiększają powierzchnię roboczą. Alternatywnie możliwe jest również, zagięcie każdorazowo szczecin do siebie i/lub w nadanie im różnych kierunków, względnie umieszczenie ich tak, że się krzyżują.
Podczas gdy występ 11a przedstawiony na fig. 1 ma zasadniczo poziomą powierzchnię, na której opiera się element pokrywający 13a nośnika szczeciny 13 w płaskim ustawieniu, zgodnie z fig. 3 przewidziana jest ukształtowana w wypukły sposób powierzchnia występu 11a, która nadaje wciśniętemu nośnikowi szczeciny 13 również wypukłą konfigurację elementu pokrywającego 13a.
Również zgodnie przykładem wykonania z fig. 4, element pokrywający 13a dostosowuje się do struktury powierzchniowej występu 11a, która w tym przypadku ma postać fali.
Zgodnie z fig. 5, nośnik szczeciny 13 ukształtowany jest swym elementem pokrywającym 13a wypukle i jest umieszczony w odstępie do powierzchni występu 11a tak, że między nośnikiem szczeciny 13 a występem 11 utworzona zostaje pusta przestrzeń 14. Przy obciążeniu ściskającym szczecin 12 od zewnątrz, nośnik szczeciny 13 może ustępować sprężynowo do wewnątrz, przy czym płyn zawarty w pustej przestrzeni 14, przykładowo powietrze, tłumi odkształcenie nośnika szczeciny 13.
W wykonaniu z fig. 6 może być przewidziane umieszczenie w pustej przestrzeni 14 piankowego korpusu 15, który wskutek swej sprężystości własnej tłumi odkształcenie nośnika szczeciny 13. Piankowy korpus 15 może być napełniony przeznaczonym do stosowania ośrodkiem w postaci płynnej albo gazowej, przy czym ośrodek może wydostawać się na zewnątrz poprzez przeloty 16 (fig. 7) wykonane w elemencie pokrywającym 13a nośnika szczeciny 13.
PL 194 724 B1
Podczas gdy w dotychczasowych przykładach wykonania nośnik szczeciny 13 obsadzony jest szczeciną jedynie na górnej stronie elementu pokrywającego 13a, fig. 8 przedstawia wykonanie, w którym również zewnętrzna powierzchnia mostka 13b podpiera szczeciny 12. Przy tym, według fig. 9, mostek 13b może być również stosunkowo długi w celu tworzenia podłużnej bryły wydrążonej, w kształcie pończochy.
Szczeciny 12 mogą być umieszczone na całej powierzchni na zewnętrznej powierzchni nośnika szczeciny 13 lub też zajmować jedynie jego obszary częściowe. Ponadto, szczeciny mogą mieć jednakową albo różną długość i tworzyć swymi odcinkami wierzchołkowymi powierzchnię obwiednią o dowolnej topografii.
W wykonaniu nośnika szczeciny 13 przedstawionym na fig. 10, na dolnej stronie elementu pokrywającego 13a uformowany jest występ 18 służący jako usztywnienie, za pomocą którego zmieniają się właściwości odkształcenia elementu pokrywającego 13a przy zewnętrznym obciążeniu i mogą być dostosowane do żądanego celu zastosowania. Podczas gdy występ 18 zwiększa sztywność elementu pokrywającego 13a, w elemencie pokrywającym 13a mogą być również przewidziane, zgodnie z fig. 11, alternatywnie wybrania 19, zmniejszające sztywność elementu pokrywającego.
Zgodnie z fig. 12 i 13, na dolnej stronie elementu pokrywającego 13a umieszczone są albo uformowane elementy sprężynowe 20, które wspierają się na górnej stronie występu 11a. Elementy sprężynowe 20 ściskane są przy zewnętrznym obciążeniu elementu pokrywającego 13a i gwarantują, że element pokrywający po odciążeniu jest przywracany ponownie do swej pozycji wyjściowej. Zgodnie z fig. 12, element sprężynowy 20 utworzony jest przez taśmowy pałąk, utrzymywany obydwoma końcami na elemencie pokrywającym 13a, podczas gdy zgodnie z fig. 13, jako element sprężynowy 20 przewidziana jest podpora w kształcie podwójnego S, która na swym górnym końcu jest umieszczona na elemencie pokrywającym 13, a swym dolnym końcem leży na występie 11a.
Zgodnie z fig. 14, mostek 13b nośnika szczeciny 13 wykonany jest na odcinkach jako harmonijka 21, dzięki czemu możliwe jest, że element pokrywający 13a ze szczecinami 12 może być przechylany przy użyciu względem występu 11a, bez zagrożenia, że nośnik szczeciny 13 zsunie się z występu 11a. W ten sposób możliwe jest otrzymanie dobrej sprężynującej powierzchni przylegania szczecin również do pochyłej powierzchni przeznaczonej do oczyszczania.
Mostek 13b przylegający w zmontowanym stanie do powierzchni bocznej występu 11 służy jako powłoka ochronna a zwłaszcza w przypadku szczotki do zębów jako ochrona błony śluzowej. Zgodnie z fig. 15 i 16 jest dodatkowo przewidziane, że mostek 13b na swej zewnętrznej powierzchni obwodowej ma sprężyście odkształcalne występy 22, które zgodnie z fig. 16 utworzone są poprzez falistą na odcinkach konfigurację mostka 13.
Na figurach 17 i 18 przedstawione są dwa przykłady wykonania, w których element pokrywający 13a wystaje bocznie, względnie promieniowo na zewnątrz poza mostek 13b tworząc wolno wystający odcinek krawędziowy 13c. W ten sposób powiększona jest powierzchnia robocza zaopatrzona w szczeciny 12, a ze względu na elastyczność wolno wystającego odcinka brzegowego 13c może ona przy przyleganiu do zakrzywionej lub pochylonej powierzchni do niej dobrze przylegać i ją czyścić. Zgodnie z fig. 18 przewidziane jest w kolejnym wykonaniu, że wolno wystające odcinki brzegowe 13c w swych obszarach zewnętrznych są wygięte do dołu tworząc wypukle wygięty na zewnątrz odcinek.
Odkształcalność nośnika szczeciny 13 określana jest między innymi przez jego geometryczne ukształtowanie. Aby wykonać w wystarczająco stabilny sposób obiegowy mostek 13b, który zasadniczo spełnia funkcję ustalającą i aby równocześnie umożliwić łatwą odkształcalność elementu pokrywającego 13a, obydwa te odcinki mogą mieć różne grubości ścianek, jak uwidoczniono na fig. 19. Przy tym, mostek 13b wykonany jako nieco grubszy przechodzi w sposób ciągły w element pokrywający 13a, wykonany jako stosunkowo cienki. Aby uniknąć zbytniego odkształcenia w obszarze środkowym elementu pokrywającego 13a, ponownie może być przewidziana większa grubość ścianki w postaci wzmocnienia 18, jak uwidoczniono na fig. 20.
Aby nośnik szczeciny 13 móc utrzymywać na występie 11a w sposób wytrzymały na skręcanie, zgodnie z fig. 21 na wewnętrznej stronie mostka 13b przewidziane jest pojedyncze wybranie 30, które może zazębiać się z odpowiednio uformowanym, nieuwidocznionym noskiem występu 11a. Alternatywnie może być również przewidziane, zgodnie z fig. 22, że wewnętrzna powierzchnia obwodowa mostka 13b ma kształt wielokąta, zwłaszcza zgodnie ze zobrazowaniem ma kształt ośmiokąta i jest nasadzana na odpowiednio wielokątnie ukształtowany występ.
Na figurze 23 przedstawiony jest nośnik szczeciny 13 jako podłużny cylinder, w kształcie pończochy ze stosunkowo małym elementem pokrywającym 13b, który na górnej stronie ma pokrycie
PL 194 724 B1 szczeciną o trójkątnej konfiguracji. Taki nośnik szczeciny może być stosowany jako kołpak pokryty szczeciną do szczotki interdentalnej albo jako wymienny kołpak do elektrycznych szczotek do zębów z pojedynczymi, obracającymi się wiązkami szczeciny.
Aby zabezpieczyć nośnik szczeciny 13 na występie 11a, zgodnie z wykonaniem z fig. 24, na wewnętrznej stronie mostka 13b wykonany jest skierowany do wewnątrz, obiegowy nosek zazębiający 23, który może być wzębiany w odpowiednio wykonanym wybraniu występu 11a. Zgodnie z fig. 25, górny odcinek 11a1 występu 11a jest wybrzuszony od zewnątrz na zewnątrz i jest podchwytywany przez mostek 13b elastycznego nośnika szczeciny 13. W kolejnym wykonaniu, zgodnie z fig. 26, występ 11a wykonany jest talerzowo i podchwytywany jest przez nasadzony, kołpakowy nośnik szczeciny 13 jego mostkiem 13b.
Nośnik szczeciny 13 może składać się z jednolitego materiału. Jak uwidoczniono na fig. 27 i 28, element pokrywający 13a i mostek 13b mogą być wytworzone jednak z różnych, elastycznych tworzyw sztucznych, zwłaszcza za pomocą dwuskładnikowego sposobu wtryskiwania. W ten sposób można dopasować właściwości materiałów poszczególnych obszarów bardzo dobrze do ich funkcji, koniecznej przy użyciu. Alternatywnie (fig. 28), element pokrywający 13a i mostek 13b mogą również być wstępnie obrobione i później połączone ze sobą poprzez zgrzewanie, sklejanie, klamrowanie albo w inny sposób.
Jak już powiedziano, między występem 11a korpusu szczotki 11 a kołpakowym nośnikiem szczeciny 13 jest wykonana pusta przestrzeń 14. Tworzenie pustej przestrzeni 14 wspomaga się, jeśli występ 11a korpusu szczotki 11 jest wykonany na odcinkach miseczkowato albo cały utworzony jest przez miseczkę, jak uwidoczniono na fig. 29. Przy tym, w pustej przestrzeni 14 umieszczona jest wkładka z tworzywa piankowego.
Na figurze 30 przedstawione jest wykonanie, w którym między wewnętrzną ścianką mostka 13b nośnika szczeciny 13 poniżej elementu pokrywającego 13a przebiega kolejna przegroda 13d, tak że pusta przestrzeń 14 utworzona jest wewnątrz nośnika szczeciny 13 między górnym elementem pokrywającym 13a a dolną przegrodą 13d. W kolejnym wykonaniu przedstawionym na fig. 31, poniżej pustej przestrzeni 14, w której umieszczona jest wkładka z tworzywa piankowego 24, wykonana jest przestrzeń zbiorcza 25 dla przeznaczonego do stosowania ośrodka. Pusta przestrzeń 14 oddzielona jest od pustej przestrzeni 25 poprzez przegrodę 31, mającą przeloty 26. Ośrodek może płynąć z przestrzeni zbiorczej 25 przez przeloty 26 do wkładki z tworzywa piankowego 24 w pustej przestrzeni 14 i wydostaje się z niej na szczeciny 12 poprzez przeloty 16 w górnym elemencie pokrywającym 13a.
Jak pokazano na fig. 32, pusta przestrzeń 14 może być podzielona za pomocą wewnętrznych przegród 32 na oddzielone od siebie komory 14a, 14b, 14c, w których mogą znajdować się różne, płynące razem dopiero po wyjściu i wtedy reagujące ośrodki.
Na figurze 33 przedstawione jest wykonanie, w którym szczeciny nie są wstępnie obrobione w trakcie procesu formowania włókna a następnie zamontowane na nośniku szczeciny, lecz są one wytworzone razem z nim w postaci jednoczęściowej za pomocą jedno- lub dwuskładnikowego sposobu wtryskiwania.
Na figurach 34-39b uwidoczniono różne wykonania, w których podwyższenie ciśnienia, występujące przy odkształcaniu nośnika szczeciny 13 wskutek obciążenia w pustej przestrzeni 14 jest wskazywane za pomocą indykatora. Zgodnie z fig. 34, w odcinku 13e mostka 13b nośnika szczeciny 13, ukształtowanym w postaci króćca, umieszczony jest przesuwny tłok 27. Gdy użytkownik naciska od zewnątrz na szczeciny 12, względnie na element pokrywający 13a (strzałka D), wtedy zmniejsza się objętość pustej przestrzeni 14 tak, że wzrasta ciśnienie wewnętrzne. Wskutek tego, tłok 27 przesuwa się na zewnątrz, jak uwidoczniono to za pomocą strzałki S na fig. 34. Wysunięty tłok 27 może być zauważony przez użytkownika, przy czym zakres przesunięcia tłoka 27 wskazuje ciśnienie wewnętrzne pustej przestrzeni 14, a zatem nacisk zewnętrzny wywierany przez użytkownika. Tłok 27 może poprzez swe przesunięcie służyć jednak również do wywoływania kolejnych mechanicznych, akustycznych i/lub elektrycznych sygnałów.
Zgodnie z fig. 35, na dolnej stronie elementu pokrywającego 13a uformowana jest podpora działająca jak sprężyna 20, która wspiera się na górnej stronie występu 11a. Również tutaj, w przelocie mostka 13b umieszczony jest przesuwnie tłok 27, który swym wewnętrznym końcem przylega do sprężyny 20. Jeśli użytkownik naciska od zewnątrz na szczeciny 12 względnie na element pokrywający 13a (strzałka D), sprężyna 20 traci z boku stateczność i przesuwa w ten sposób tłok 27 na zewnątrz, jak uwidoczniono za pomocą strzałki S.
PL 194 724 B1
Zgodnie z fig. 36a na zewnętrznej stronie przelotu 36 w kształcie króćca (rurowego) uformowanego w mostku 13b, uformowana jest cienkościenna membrana zamykająca 28, która przy wzrastającym ciśnieniu wewnętrznym w pustej przestrzeni 14 daje się nadmuchać do postaci balonu, jak uwidoczniono na fig. 36b, wskutek czego otrzymuje się wskazanie nacisku wywieranego przez użytkownika na szczeciny (strzałka D).
Zgodnie z fig. 37a i 37b, wykonany jest przelot 37 bezpośrednio w ściance mostka 13b i zamknięty jest przez nadmuchiwaną membranę zamykającą 28, która - jak uwidoczniono na fig. 38b uwypukla się na zewnątrz przy podwyższonym ciśnieniu wewnętrznym w pustej przestrzeni 14. Przy tym, membrana zamykająca 28, może być wstępnie obrobiona jako oddzielny element konstrukcyjny a następnie zamontowana w przelocie 37, możliwe jest jednak również, natryskiwanie membrany zamykającej 28 na mostek 13b jako jednoczęściowy element.
Jednakowa membrana zamykająca 28, może być również wykonana w przelocie 34 pokrywy zamykającej 33 dolną stronę nośnika szczeciny 13 (fig. 38a), która przy podwyższonym ciśnieniu wewnętrznym (fig. 38b) uwypukla się do dołu.
Zgodnie z przykładem wykonania z fig. 39a i 39b, w pokrywie 33 prowadzony jest przesuwnie pręt indykatorowy 29, który na swym górnym końcu jest uformowany na elemencie pokrywającym 13a. Gdy element pokrywający 13a odkształcany jest do dołu przez wprowadzenie zewnętrznego ciśnienia, pręt indykatorowy 29 wysuwa się do dołu z pokrywy 33 (fig. 39b), co może być użyte bezpośrednio jako indykator ciśnienia albo w wymieniony sposób do wywoływania odpowiedniego sygnału.
Na figurze 40 przedstawione jest wykonanie, w którym na występ 11a korpusu szczotki 11 z dwóch różnych stron nasadzony jest każdorazowo kołpakowy nośnik szczeciny 13. Gdy przestrzeń wewnętrzna występu 11a zgodnie z fig. 41, podzielona jest za pomocą przegrody 11a2 na dwie oddzielone od siebie komory, można wtedy umieścić w nich różne ośrodki, którym każdorazowo przyporządkowany jest własny nośnik szczeciny 13 tak, że użytkownik w zależności od ustawienia szczotki może nanosić w zależności od wyboru ten albo inny ośrodek.
Zgodnie z przykładem wykonania przedstawionym na fig. 42a i 42b, w elemencie pokrywającym 13a przewidziany jest przelot 16, który za pomocą przestawnego elementu zaworowego 35 może być zależnie od wyboru otwierany albo zamykany. Element zaworowy 35 umieszczony jest za pomocą uformowanej w sposób jednoczęściowy taśmy 34 na dolnej stronie elementu pokrywającego 13a i może być przestawiany przy elastycznym odkształceniu taśmy 34 między położeniem zamkniętym a otwartym.

Claims (28)

1. Szczotka, szczotka do zębów, z korpusem szczotki i z nośnikiem szczeciny podtrzymującym liczne szczeciny, który utrzymywany jest na korpusie szczotki, przy czym nośnik szczeciny składający się z miękko-sprężystego tworzywa sztucznego ma postać kołpaka i nasadzalny jest na występ korpusu szczotki, znamienna tym, że poniżej i/lub wewnątrz nośnika szczeciny (13) ma przynajmniej jedną pustą przestrzeń (14).
2. Szczooka według zastrz. 1, tym. że pusta przesttzeń(14) ograniczona jest przez nośnik szczeciny (13) i przez korpus szczotki (11).
3. Szczotkawedłł.ιgzastrz. 1 albo 2, znamiennatym. że w pussej przessrzeni (14) jum^^^r^^c^rn/ jest płyn tłumiący.
4. Szczotkawedługzastrz. 1 albo 2, znamiennatym. że w pussej przes^zeni (14) umieszczony jest przeznaczony do stosowania ośrodek (15).
5. Szczooka według zas^z. 4, zi^^r^i^r^i^^tt^r^, że w nośniku szczecćnyO 3) wykonanyjess przynajmniej jeden przelot (16) dla ośrodka (15).
6. Szczooka według z^^ł^r^^. 1 albo 2, tym, że pusta przesłirzeń (14) podzielona jest za pomocą przegrody (13d) na oddzielone od siebie komory (14a, 14b, 14c).
7. Szczooka według 1 albo 2, tym, że w pust:ej przes^zeni (14) znajduje się wkładka z tworzywa piankowego (24).
8. Szczot:ka według zasfrz. 7, zn^i^i^i^i^^ tym, że wkładka z tworzywa (^^t) nasycona jest ośrodkiem przeznaczonym do stosowania.
PL 194 724 B1
9. Szczotkawedługzastrz. 1 albo 2, znamienaatym. że poniżejpustej przestrzeni(14) usytuowana jest oronytronń cOinrzca (25) dla ośrodka proeonazoonego dn stosowania, która oołązcona jest o o-stą oredstrednią (14) poproeo oreynajmnidj jndnn orosln- (26).
10. Szozotka wenług zoss-z. 1 albo 2 albo 5, znamienna tym, że nońśik syezediny 114) onsdonny jnst na koro-sin sozontai (11) w sposób wyminooy.
11. Szozotka wenług zostkz. 1 albo 2 albo 5, znamienna tym, że nnnśik syozonino 1(4) onsdoony jnst na wzisk nad występ (11a) korp-ss sozootai (11).
12. Szozotkawenługzostrz. 1 albo 2 albo5, znamienaatym. że nońśiksyozonino( (1) ma eles mnnt pokrywajązy (13a), na którym proymozowany jnst ooingajązy w sposóo ziągły mostnk (13o), oaziśnięty od onwnątro na występin (11a) korpsss sozootki (11).
13. Szozotkawenług postιz. 11, znamienaatym. Pe pyozonino 1(1) pmiesyozońo ps przoyo-mninj na zoęśziowyzh oosoarazh na górnnj stronin ninmnnts pokrywajązngo (13a) i/lso na onwnętronnj stronin mostka (13o).
14. Szczonka według zass-z. 11, znamienna tym, że górna ss-ona wyssępu (11 a) koopusu sozootki (11) ma strsktsrę powinrozhniową, a nośnik sozonziny (13) jnst osadoony na występin (11a), w sposóo proyingajązy do strsktsry i się do ninj dostosowsjązy.
15. Szczotka wenług postkz. 11, pnamienaa tym, Pen elemadt ppńrzwejącz 1(^^S nm ptkzgtk-z powinrozhniową.
16. Sozootka wndłsg oastro. 2, naaminaaa yym, en korpss sozootki ma postać misnzoki.
17. Szozotkawenług possrz. 11 plbo 11, znamienaa tym, że po weweotrzaoj ssrznie pokrywajązngo (13a) ssytsowann są występy (18) i/lso wyorania (19).
18. Szczotka wenług postkz. 1 albo 5 albo 11, pnamienaa tym, Pen nn weweotιzaoj ζtkzńie pcn śnika sozonziny (13) ssytsowany jnst proynajmninj jndnn ninmnnt spręeynowy (20) wspinrajązy się na korpssin sozootki (11).
19. Sozootka wndłsg oastro. 12, naaminaaa lyi, en mostnk (13o) jnst osiowo nlastyzony.
20. Szczotka wenług postkz. 11, pnamienaa tym, Pen 1(13o nm przoyojmaiej nn ondinkazh postać harmonijki (21).
21. Szozotka wenług zoss-z. 11 albo 19 albo 22, znamienna tym, że 1(1bo j ens elastyzonin odksotałzalny w kiersnks promieniowym.
22. Szozotkaweeługzostrz. 11albo 1 1,^S^^ 22, z namienaatym. że (13o nm noswej oewnętrenej powierozhni oowodowej sprężyśzie odksotałzalne występy (22).
23. Szozotka weeług postrz. 11, pnamienaa tym, Pe ζlemasC ppńrzwejecz 1(13-weyta)e Ponzo nie promieniowo pooa mostek (13o) tworoąz wolno wystajązy odzinek krawędoiowy (13z).
24. Szozotkaweeługzostrz. 1 albo 2 albo5 albo 11, znamienaatym. że nońśiksyozoeino ( (13 ssytsowany jest nieoorotowo na korpssie sozootki (11).
25. Szozotka weeług zoss-z. 11 albo 19 albo 20, znnanienaa tym, że nn weweot-zaoj mostka (13o) onajdsją się elementy ssozoelniająze (23) do oaoęoiania o odpowiednimi wyoraniami korpsss sozootki (11).
26. Szozotka weeług posSrz. 1 plbo P, plbo P, plbo 11, plbo 11, pnamienaa tym, Pe ζyozoeino (12) i nośnik sozoeziny (13) stanowią jeden element.
27. Sozootka wedłsg oastro. 26, yyi, ee sozoeziny (12) są natryskane iso wtryskane.
28. Szozotka weeług zoss-z. 1 albo 2, albo 5, znamienna tym, że na nc^^r^ik^L.1 syozeeino 1(13 smiesozoony jest proestawnie element indykatorowy (27; 28; 29), rszhomy proy odksotałzanis nośnika sozoeziny (13).
PL00354588A 1999-10-14 2000-09-27 Szczotka, zwłaszcza szczotka do zębów PL194724B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19949671A DE19949671A1 (de) 1999-10-14 1999-10-14 Bürste, insbesondere Zahnbürste
PCT/EP2000/009426 WO2001026504A1 (de) 1999-10-14 2000-09-27 Bürste, insbesondere zahnbürste

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354588A1 PL354588A1 (pl) 2004-01-26
PL194724B1 true PL194724B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=7925713

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00354588A PL194724B1 (pl) 1999-10-14 2000-09-27 Szczotka, zwłaszcza szczotka do zębów

Country Status (21)

Country Link
US (1) US7036179B1 (pl)
EP (1) EP1220626B1 (pl)
JP (1) JP2003511128A (pl)
KR (1) KR20020022069A (pl)
CN (1) CN1181773C (pl)
AR (1) AR026042A1 (pl)
AT (1) ATE269649T1 (pl)
AU (1) AU774395B2 (pl)
BR (1) BR0014693A (pl)
CA (1) CA2387227A1 (pl)
CZ (1) CZ2002151A3 (pl)
DE (2) DE19949671A1 (pl)
EG (1) EG22499A (pl)
ES (1) ES2222926T3 (pl)
MX (1) MXPA01013443A (pl)
PL (1) PL194724B1 (pl)
RU (1) RU2239342C2 (pl)
TR (1) TR200200968T2 (pl)
TW (1) TW529918B (pl)
WO (1) WO2001026504A1 (pl)
ZA (1) ZA200109851B (pl)

Families Citing this family (66)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8241035B2 (en) 2005-05-25 2012-08-14 Biolase, Inc. Device having activated textured surfaces for treating oral tissue
DE10118013A1 (de) * 2001-04-10 2002-10-17 Coronet Werke Gmbh Bürste
DE10153369B4 (de) * 2001-10-29 2005-10-06 Javanbakhsh, Hassan / Auch: Hasan Luft- und Wasserbettzahnbürstensystem
US7360270B2 (en) 2002-08-09 2008-04-22 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
US8990996B2 (en) 2002-08-09 2015-03-31 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
US7841041B2 (en) 2002-08-09 2010-11-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US7614111B2 (en) 2002-08-09 2009-11-10 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US8695148B2 (en) 2002-08-09 2014-04-15 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
US8806695B2 (en) 2002-08-09 2014-08-19 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having flexibly supported cleaning elements extending in opposite directions
US8876221B2 (en) 2002-08-09 2014-11-04 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US20060026784A1 (en) 2002-08-09 2006-02-09 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US7478959B2 (en) 2002-09-05 2009-01-20 Colgate-Palmolive Company Oral care toothbrush
US7934284B2 (en) 2003-02-11 2011-05-03 Braun Gmbh Toothbrushes
US7273327B2 (en) 2003-06-20 2007-09-25 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US20050066459A1 (en) * 2003-09-09 2005-03-31 The Procter & Gamble Company Electric toothbrushes and replaceable components
US20050108842A1 (en) * 2003-11-14 2005-05-26 Michael Shunock Toothbrush with contoured head
US20050272001A1 (en) * 2004-06-03 2005-12-08 Blain Christopher C Oral care device
AU2011224060B2 (en) * 2004-08-11 2013-02-14 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US20060085933A1 (en) * 2004-10-25 2006-04-27 Usher Meyman Chewing toothbrush
HRP20041036A2 (en) * 2004-11-03 2006-10-31 Gaberšnik Zdravko Double-sided toothbrush with hinged handle
US8444416B2 (en) * 2005-04-26 2013-05-21 Braun Gmbh Valves for personal care devices
KR101028915B1 (ko) 2005-05-18 2011-04-12 바이오레이즈 테크놀로지, 인크. 전자기 방사선 방출 칫솔 및 치분 시스템
US20070017582A1 (en) * 2005-07-20 2007-01-25 Chenvainu Alexander T Fluid couplings
CA2621129C (en) * 2005-09-09 2011-09-27 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
US8281448B2 (en) 2005-10-24 2012-10-09 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having one or more moving sections
JP4749922B2 (ja) * 2006-04-19 2011-08-17 和敬 富山 歯刷子
US7743452B1 (en) * 2007-01-23 2010-06-29 Tcholakov Stoyan I Adjustable bristle toothbrush apparatus
US8517728B2 (en) 2007-01-24 2013-08-27 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having fluid delivery system
US8240936B2 (en) * 2007-02-22 2012-08-14 Colgate-Palmolive Company Toothbrush having soft tissue cleaning elements
JP4433500B2 (ja) * 2007-03-19 2010-03-17 ツインバード工業株式会社 マッサージ装置
DE102007028184A1 (de) 2007-06-20 2008-12-24 Braun Gmbh Bürstenkopf für eine Zahnbürste
JP4573219B2 (ja) * 2008-01-16 2010-11-04 ツインバード工業株式会社 マッサージ装置
US8459892B2 (en) 2008-06-25 2013-06-11 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US8282298B2 (en) 2008-06-26 2012-10-09 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US8359692B2 (en) * 2008-09-08 2013-01-29 Brewer Gerald K Dental cleaning device
USD651407S1 (en) 2009-01-23 2012-01-03 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
EP2441479B1 (en) * 2009-06-10 2018-05-02 Tohru Tani Surgical suction nozzle
USD657569S1 (en) 2010-02-26 2012-04-17 Colgate-Palmolive Company Head portion of an oral care implement
USD657568S1 (en) 2010-02-26 2012-04-17 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US20130205529A1 (en) 2010-10-25 2013-08-15 Zahoransky Formenbau Gmbh Brush and method for producing a brush
BR112013021988A2 (pt) 2011-03-09 2016-11-16 Colgate Palmolive Co dispositivo de limpeza interdental
US20130306092A1 (en) * 2012-05-15 2013-11-21 Maya McNulty Pressure-Activated Lotion Applicator Apparatus and Method
US10117555B2 (en) 2013-03-21 2018-11-06 Thomas K. Schultheis Upward cleaning vacuum cleaning apparatus
US8826484B2 (en) * 2012-08-06 2014-09-09 Thomas K. Schultheis Upward extending brush for floor cleaner
US10111564B2 (en) 2012-08-06 2018-10-30 Thomas K. Schultheis Upward and radial floor cleaning apparatus
AU2013335145B2 (en) 2012-10-26 2015-09-10 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
WO2014099718A1 (en) * 2012-12-21 2014-06-26 Carlon Holdings Llc Omnidirectional oral care brush
DE202013005482U1 (de) * 2013-06-19 2014-09-22 Geka Gmbh Haarbürste mit beweglich gelagerten Borsten
USD749855S1 (en) 2013-11-05 2016-02-23 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD764804S1 (en) 2013-11-05 2016-08-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD751295S1 (en) 2013-11-05 2016-03-15 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
RU2016117288A (ru) 2013-11-05 2017-12-11 Колгейт-Палмолив Компани Приспособление для ухода за полостью рта
US10238204B2 (en) 2013-11-05 2019-03-26 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10743645B2 (en) 2013-11-05 2020-08-18 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
EP3200651B1 (en) * 2014-09-29 2019-03-20 Koninklijke Philips N.V. Oral care device having a pump-free fluid delivery system
CN104510147B (zh) * 2014-12-29 2016-05-04 宁波丹龙电器制造有限公司 一种皮肤刷刷头结构
FR3036596A1 (fr) * 2015-05-28 2016-12-02 Oreal Procede de fabrication d'un pinceau ou fouet, applicateur et pinceau ou fouet associes
IT201600077961A1 (it) * 2016-07-25 2018-01-25 Pennelli Faro S R L Pennello per l’applicazione di prodotti fluidi, particolarmente per prodotti polverulenti, cremosi, liquidi o simili
US10413389B2 (en) 2016-10-12 2019-09-17 Colgate-Palmolive Company Teeth cleaning device
US10413050B2 (en) 2016-10-12 2019-09-17 Colgate-Palmolive Company Teeth cleaning device
US10420633B2 (en) 2016-10-12 2019-09-24 Colgate-Palmolive Company Teeth cleaning device
CN304701695S (pl) * 2017-12-21 2018-06-29
RU2667815C1 (ru) * 2018-01-23 2018-09-24 Александр Иванович Худолий Многосторонняя щетка для очистки рта
US10849422B2 (en) 2018-11-13 2020-12-01 Colgate-Palmolive Company Method of sanitizing a toothbrush
US10638832B1 (en) 2018-11-13 2020-05-05 Colgate-Palmolive Company Fluid dispensing oral care implement
US11484112B2 (en) 2018-11-13 2022-11-01 Colgate-Palmolive Company Method of whitening teeth

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1770195A (en) 1929-01-05 1930-07-08 Gilderoy O Burlew Toothbrush
AT167222B (de) * 1949-09-11 1950-11-25 Franz Hoffmann Bürste
DE1771557U (de) * 1957-08-26 1958-08-07 Arthur Foerster Aus gummi bzw. kunststoff bestehende haarbuerste.
US2946074A (en) * 1959-02-11 1960-07-26 Charles W Caldwell Bathing accessory
US3007441A (en) * 1959-05-18 1961-11-07 Bird A Eyer Tooth brush for use on domestic animals
US3496086A (en) 1967-06-08 1970-02-17 United States Steel Corp Apparatus for cleaning metal strands
US3739419A (en) * 1970-12-07 1973-06-19 Stance Ind Inc Non-snagging hairbrush
US3864047A (en) * 1974-05-23 1975-02-04 James A Sherrod Toothbrush With Resilient Pump for Supplying Paste to Brush
FR2473287A1 (fr) * 1980-01-16 1981-07-17 Brosse & Dupont Brosse a cheveux pneumatique
WO1988001839A1 (fr) * 1986-09-08 1988-03-24 Ginebre Frederic Brosse a dents
US4744124A (en) * 1987-01-27 1988-05-17 Tech Zeal Industrial Company, Ltd. Music tooth brush
DE8702598U1 (de) * 1987-02-20 1987-05-27 Coronet - Werke Heinrich Schlerf Gmbh, 6948 Wald-Michelbach Reinigungs- oder Streichgerät aus Kunststoff
DE3927728A1 (de) * 1989-08-23 1991-02-28 Ver Buerstenfabriken Gmbh Kopfmassagebuerste mit halteplatte fuer massageborsten und verfahren zum herstellen einer kopfmassagebuerste
JPH0755163B2 (ja) * 1990-01-18 1995-06-14 ウエツトマスター株式会社 吸水乾燥ヘアブラシ
DE4122524A1 (de) 1991-07-08 1992-02-06 Jens Pagel Buerste mit flexiblen reibkoerpern, insbesondere borsten, die in ihren jeweiligen fussbereichen in elastischen lagern befestigt sind
AT395807B (de) * 1991-07-19 1993-03-25 Hoffmann Stefan Buerste
DE9207075U1 (de) * 1992-05-26 1992-08-13 Gebr. Rothweiler GmbH & Co KG, 7450 Hechingen Handbürste zum Reinigen von Prothesen, insbesondere Zahnprothesen
US5439014A (en) * 1993-10-27 1995-08-08 Moussa; Laila B. Toothbrush with toothpaste reservoir
FR2737960A1 (fr) * 1995-08-21 1997-02-28 Jean Bernard Pepin Brosse a dents et machine pour le montage d'une telle brosse a dents
CZ317995A3 (en) * 1995-11-30 1997-03-12 Petr Ing Zivny Toothbrush with curved hairs and process for producing thereof
DE19601779C2 (de) * 1996-01-19 1999-05-20 Braun Gmbh Bürstenelement für ein Massagegerät
US6092256A (en) * 1998-11-20 2000-07-25 Chen; Kuo-Chin Flat-back hairbrush

Also Published As

Publication number Publication date
AU774395B2 (en) 2004-06-24
DE19949671A1 (de) 2001-04-19
TW529918B (en) 2003-05-01
CN1359271A (zh) 2002-07-17
TR200200968T2 (tr) 2003-03-21
JP2003511128A (ja) 2003-03-25
DE50006902D1 (de) 2004-07-29
AU7907800A (en) 2001-04-23
EP1220626B1 (de) 2004-06-23
RU2239342C2 (ru) 2004-11-10
PL354588A1 (pl) 2004-01-26
KR20020022069A (ko) 2002-03-23
EP1220626A1 (de) 2002-07-10
BR0014693A (pt) 2002-06-18
CZ2002151A3 (cs) 2002-07-17
MXPA01013443A (es) 2002-07-02
ZA200109851B (en) 2003-02-26
US7036179B1 (en) 2006-05-02
ATE269649T1 (de) 2004-07-15
EG22499A (en) 2003-03-31
CA2387227A1 (en) 2001-04-19
WO2001026504A1 (de) 2001-04-19
ES2222926T3 (es) 2005-02-16
AR026042A1 (es) 2002-12-26
CN1181773C (zh) 2004-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194724B1 (pl) Szczotka, zwłaszcza szczotka do zębów
RU2520062C2 (ru) Система для ухода за полостью рта
KR101414966B1 (ko) 구강 관리 시스템, 키트 및 방법
RU2639974C1 (ru) Приспособление для ухода за полостью рта с колпачком
RU2713294C1 (ru) Устройство для подачи жидкости и приспособление для личной гигиены, содержащее его
EP2908693A1 (en) Oral care system
RU2730218C1 (ru) Приспособление для личной гигиены
US10010166B2 (en) Oral care implement with cover member
EP2674063B1 (en) Oral care system and method of using an oral care system

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070927