PL194294B1 - Instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie - Google Patents

Instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie

Info

Publication number
PL194294B1
PL194294B1 PL00354537A PL35453700A PL194294B1 PL 194294 B1 PL194294 B1 PL 194294B1 PL 00354537 A PL00354537 A PL 00354537A PL 35453700 A PL35453700 A PL 35453700A PL 194294 B1 PL194294 B1 PL 194294B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fire
spray heads
extinguishing agent
installation according
installation
Prior art date
Application number
PL00354537A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354537A1 (pl
Inventor
Göran Sundholm
Original Assignee
Marioff Corp Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marioff Corp Oy filed Critical Marioff Corp Oy
Publication of PL354537A1 publication Critical patent/PL354537A1/pl
Publication of PL194294B1 publication Critical patent/PL194294B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C35/00Permanently-installed equipment
    • A62C35/58Pipe-line systems
    • A62C35/60Pipe-line systems wet, i.e. containing extinguishing material even when not in use
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C3/00Fire prevention, containment or extinguishing specially adapted for particular objects or places
    • A62C3/07Fire prevention, containment or extinguishing specially adapted for particular objects or places in vehicles, e.g. in road vehicles
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C37/00Control of fire-fighting equipment
    • A62C37/08Control of fire-fighting equipment comprising an outlet device containing a sensor, or itself being the sensor, i.e. self-contained sprinklers

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Abstract

1. Instalacja przeciwpo zarowa do gaszenia po za- ru w obiekcie, zawieraj aca wiele g lowic natryskowych, z których pewna ilo sc, mniejsza od ca lkowitej ilo sci g lowic natryskowych, jest uaktywniana zgodnie z umiej- scowieniem po zaru w obiekcie oraz uk lad nap edowy do dostarczania srodka ga sniczego poprzez uk lad rur do czynnych g lowic natryskowych obejmuj acy ze- spó l pompuj acy zawieraj acy co najmniej jedn a pom- p e, który zapewnia ci snienie pompowania srodka ga- sniczego do aktywnej g lowicy/g lowic natryskowych, przy czym zespó l pompuj acy zawiera urz adzenie ste- ruj ace do zwi ekszania przep lywu srodka ga sniczego z zespo lu pompuj acego, gdy wzrasta ilo sc aktyw- nych g lowic natryskowych, znamienna tym, ze urz a- dzenie steruj ace (52, 53, 53', 53'', 53''') jest elemen- tem do zwi ekszania przep lywu srodka ga sniczego z zespo lu pompuj acego (50, 51, 50', 51', 50'', 51'', 5'") do g lowic natryskowych (3, 3', 3'', 3''') i utrzymuj acym sta la moc zespo lu pompuj acego (50, 51, 50', 51', 50'', 51'', 5'''). PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie.
Znane instalacje przeciwpożarowe są głównie przystosowane do dostarczania określonego, na ogół stałego przepływu cieczy z każdej głowicy natryskowej albo tryskacza, tzn. głowicy natryskowej, zawierającej środki włączające (przeważnie ampułkę, która eksploduje w wysokiej temperaturze), niezależnie od ilości głowic natryskowych i tryskaczy w instalacji przeciwpożarowej. Zatem, niezależnie od liczby włączanych w instalacji głowic natryskowych, dla każdej głowicy stosowany jest stały przepływ cieczy. Jeśli instalacja zawiera większą liczbę głowic natryskowych, mogą być one podzielone na strefy pożarowe w taki sposób, że włączana jest tylko ta strefa, w której wykryty jest pożar. Dla każdej głowicy natryskowej przepływ środka gaśniczego jest stały, niezależnie od liczby włączonych stref pożarowych.
Publikacja nr WO 9425112 ujawnia układ przeciwpożarowy ze źródłem napędu zawierającym pompę, której prędkość obrotowa jest regulowana w taki sposób, że uzyskiwana jest wcześniej ustalona, stała wartość ciśnienia pracy, a przepływ środka gaśniczego może się zmieniać. Zatem, wydajność zespołu pompującego zmienia się, w zależności od liczby włączanych tryskaczy.
Instalacje przeciwpożarowe są projektowane w taki sposób, że źródło napędu środka gaśniczego do głowic natryskowych ma specjalnie dobraną wydajność, pozwalającą na dostarczanie określonego, minimalnego przepływu środka gaśniczego dla każdej głowicy natryskowej. Jeśli instalacja zawiera liczne głowice natryskowe, wydajność źródła napędu środka gaśniczego sprawia, że taka instalacja może być w wysokim stopniu porównywalna z instalacją zawierającą tylko kilka głowic natryskowych. Dotyczy to także przypadku, gdy instalacja ma kilka stref pożarowych.
Znane instalacje przeciwpożarowe, zawierające liczne głowice natryskowe i ewentualnie pewną liczbę stref pożarowych, mają taką budowę i sposób działania, że wykorzystana jest tylko część wydajności źródła napędu w przypadkach, gdy włączana jest tylko część głowic natryskowych (albo stref pożarowych) instalacji. Dlatego w źródłach napędu instalacji przeciwpożarowych w przypadku, gdy nie są włączone wszystkie głowice natryskowe instalacji, moc dyspozycyjna nie jest wykorzystana.
Powszechnie wiadomo, że gaszenie pożaru musi być rozpoczęte tak efektywnie, jak to jest tylko możliwe. Oznacza to, że początkowo, powinny być uwalniane szczególnie efektywne środki gaśnicze, które są w stanie zwalczyć lub ugasić pożar w pierwszym etapie, zanim pożar rozszerzy się.
Celem przedstawionego wynalazku jest dostarczenie wydajnej instalacji przeciwpożarowej, która zawiera liczne głowice natryskowe, i która początkowo dostarcza maksymalny przepływ środka gaśniczego we włączonych głowicach natryskowych w przypadku, gdy tylko część głowic natryskowych instalacji jest włączona.
Instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie, zawierająca wiele głowic natryskowych, z których pewna ilość, mniejsza od całkowitej ilości głowic natryskowych, jest uaktywniana zgodnie z umiejscowieniem pożaru w obiekcie oraz układ napędowy do dostarczania środka gaśniczego poprzez układ rur do czynnych głowic natryskowych obejmujący zespół pompujący zawierający co najmniej jedną pompę, który zapewnia ciśnienie pompowania środka gaśniczego do aktywnej głowicy/głowic natryskowych, przy czym zespół pompujący zawiera urządzenie sterujące do zwiększania przepływu środka gaśniczego z zespołu pompującego, gdy wzrasta ilość aktywnych głowic natryskowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie sterujące jest elementem do zwiększania przepływu środka gaśniczego z zespołu pompującego do głowic natryskowych i utrzymującym stałą moc zespołu pompującego.
Szczególnie korzystny przykład wykonania wynalazku jest znamienny tym, że głowice natryskujące są umieszczone w obiekcie w wielu strefach pożarowych, które są uaktywniane oddzielnie albo w grupach, zawierają cych wiele głowic natryskowych w każ dej strefie poż arowej, i ż e instalacja zawiera wiele detektorów do uaktywniania stref pożarowych, przy czym te detektory zapoczątkowują dostarczanie środka gaśniczego do strefy pożarowej, gdy wykryją pożar, a zespół pompujący jest przystosowany do zwiększania przepływu środka gaśniczego, gdy zwiększa się liczba czynnych stref pożarowych i wzrasta liczba włączonych głowic natryskowych.
Korzystnie pompa jest pompą wysokociśnieniową.
Zespół pompujący korzystnie zawiera 2 do 10 pomp, z pośród których załączana jest minimalna ich liczba, w zależności od liczby aktywowanych głowic natryskowych, za pomocą urządzenia sterującego zawierającego skrzynię przekładniową, służącą do włączania do pracy minimalnej liczby pomp.
PL 194 294 B1
Podobny zespół pompujący korzystnie zawiera silnik wysokoprężny pracujący z optymalną stałą prędkością obrotową (obr./min).
Korzystnie strefy pożarowe i głowice natryskujące są kolejno rozmieszczone wzdłuż wydłużonego obiektu.
Korzystnie strefy pożarowe są umieszczone wzdłuż ścian bocznych wydłużonego obiektu przy czym na obu ścianach jest umieszczona dokładnie taka sama liczba stref pożarowych.
Korzystnie w strefach pożarowych są umieszczone rury rozdzielcze, które są połączone z układem rur, zaś pomiędzy układem rur i rurami rozdzielczymi są umieszczone zawory sekcyjne, które są sterowane za pomocą detektorów i zawory sekcyjne są otwierane gdy odpowiednie detektory doprowadzają sygnał do dostarczania środka gaśniczego do poszczególnych stref pożarowych.
Korzystnie z rurami rozdzielczymi, są połączone zawory zwrotne które umożliwiają przepływ środka gaśniczego do głowic natryskowych przez zawory sekcyjne w strefie pożarowej, ale zapobiegają przepływowi środka gaśniczego do przyległej strefy pożarowej przez wymienione zawory sekcyjne.
Korzystnie niektóre z kolejnych przyległych stref pożarowych zawierają głowice natryskowe, które są wspólne dla tych stref pożarowych i które są przeznaczone do natryskiwania środka gaśniczego gdy włączana jest jedna z dwóch wymienionych stref pożarowych.
Korzystnie instalacja jest zamontowana w obiekcie, którym jest osobowy wagon pociągu.
Korzystnie obiektem jest tunel.
Instalacja według wynalazku jest szczególnie odpowiednia do gaszenia pożaru w pociągach, w tunelach, itp., gdzie instalacja przeciwpoż arowa przeważ nie musi być podzielona na wiele sekcji pożarowych.
Główną zaletą instalacji przeciwpożarowej jest umożliwienie dostarczenia z dużą mocą i w zwiększonej ilości środka gaśniczego z głowic natryskowych w przypadku, gdy włączane są tylko niektóre głowice natryskowe instalacji przeciwpożarowej. Dozwolona jest większa liczba nie włączonych głowic natryskowych, dostarczenie środka gaśniczego z każdej włączonej albo aktywnej głowicy natryskowej z wię kszą mocą , co sprawia, ż e włączone gł owice natryskowe mogą wydajnie zwalczać poż ar. Dlatego, pożar może być zwalczony/ugaszony szybko, przy użyciu możliwie najmniejszej ilości aktywowanych stref pożarowych i przy użyciu stosunkowo niewielkiej ilości środka gaśniczego, a ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru jest małe. Praktycznie, najbardziej prawdopodobne jest, że aktywowana jest najwyżej tylko jedna albo dwie strefy pożarowe.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania instalacji przeciwpożarowej zastosowanej w pociągu; fig. 2 - przedstawia zmianę ciśnienia w funkcji przepływu; fig. 3 - drugi przykład wykonania instalacji przeciwpożarowej zastosowanej w pociągu; fig. 4 - zmiany ciśnienia w funkcji przepływu w przykładzie przedstawionym na fig. 3; fig. 5 - trzeci przykład wykonania instalacji przeciwpożarowej zastosowanej w pociągu; fig. 6 - zmiany ciśnienia w funkcji przepływu w przykładzie przedstawionym na fig. 5, i fig. 7 - instalację przeciwpożarową zastosowaną w tunelu.
Stosowany w tekście termin efekt/moc dotyczy mocy roboczej albo mocy chwilowej.
Na fig. 1 pokazano dwa osobowe wagony kolejowe 1, 2 pociągu składającego się z kilku wagonów osobowych, zawierających instalację przeciwpożarową obejmującą liczne tryskacze, tzn. głowice natryskowe 3 ze środkami włączającymi reagującymi na ciepło, zamontowanymi wzdłuż i blisko ścian bocznych osobowych wagonów kolejowych. Układ rur 4 jest przystosowany do dostarczania środka gaśniczego w postaci cieczy, której podstawowym składnikiem jest woda płynąca z układu napędowego 5 do głowic natryskowych 3.
Układ napędowy 5 obejmuje zespół pompujący zawierający osiem wysokociśnieniowych pomp 50 i silnik 51, np. silnik wysokoprężny, który ma moc rzędu 270 kW, zasilający pompy wysokociśnieniowe oraz urządzenie sterujące 52, 53, które steruje przepływem i ciśnieniem zespołu pompującego. Układ napędowy 5 może być umieszczony w kolejowym wagonie osobowym 54.
Głowice natryskowe 3 są zbudowane tak, aby były włączane w wyniku zadziałania w postaci eksplozji albo stopienia się w wysokich temperaturach środków wrażliwych na ciepło. Przetwornik ciśnienia 53 mierzy ciśnienie w układzie rur 4 i uruchamia silnik 51 zespołu pompującego po włączeniu jednej z głowic natryskowych 3. W zależności od liczby włączonych głowic natryskowych 3, włączana jest do pracy, poprzez skrzynkę przekładniową 52, różna liczba wysokociśnieniowych pomp 50. Silnik 51 pracuje ze stałą mocą. Jeśli do pracy włączona jest tylko jedna wysokociśnieniowa pompa 50, to ciśnienie we włączonej głowicy lub głowicach natryskowych 3 będzie bardzo wysokie, np. 160 barów. Z powodu wysokiego ciśnienia włączona głowica lub głowice natryskowe 3 tryskają z pełną mocą.
PL 194 294 B1
Wydajność silnika 51, przeważnie najwyższa możliwa wydajność albo moc silnika, jest w pełni wykorzystana nawet wtedy, gdy tylko część głowic natryskowych 3 jest włączona. Jeśli do pracy włączone są co najmniej dwie pompy 50 i w rezultacie zostaje włączonych wiele głowic natryskowych 3, to ciśnienie w pojedynczych głowicach natryskowych 3 zmniejsza się, ale zwiększa się sumaryczny przepływ środka gaśniczego. Przy takim rozwiązaniu, podczas gaszenia pożaru mogą być osiągane różne maksymalne ciśnienia dysz i maksymalny przepływ środka gaśniczego. Na fig. 2 pokazano zmianę ciśnienia w funkcji sumarycznego przepływu w głowicach natryskowych instalacji.
Na fig. 3 pokazano drugi korzystny przykład wykonania wynalazku. Dla odpowiadających sobie elementów, zastosowano tu takie same oznaczenia liczbowe, jak na fig. 1. Instalacja przedstawiona na fig. 3 różni się od instalacji przedstawionej na fig. 1 tym, że układ napędowy 5' zawiera urządzenie sterujące 53' obejmujące przetwornik ciśnienia. Urządzenie sterujące 53' jest przeznaczone do regulacji prędkości obrotowej silnika wysokoprężnego 51' tak, aby uzyskać maksymalną wydajność zespołu pompującego. Urządzenie sterujące, służące do regulacji prędkości obrotowej silnika wysokoprężnego w tym kontekście nie jest opisane, ponieważ takie urządzenie sterujące może być z łatwością wykonane przez specjalistów w tej dziedzinie. Korzystnym jest, aby przetwornik ciśnienia był przystosowany do mierzenia ciśnienia albo zmian ciśnienia w układzie rur 4', a następnie do sterowania prędkością obrotową silnika wysokoprężnego 51' tak, aby iloczyn prędkości obrotowej i ciśnienia był stały, co powoduje w przybliżeniu stałą wydajność. Zarówno maksymalna prędkość obrotowa, jak i maksymalne ciśnienie są ograniczone.
Na fig. 4 pokazano zmiany ciśnienia w funkcji sumarycznego przepływu.
Na fig. 5 pokazano trzeci przykład wykonania wynalazku. Dla odpowiadających sobie elementów, zastosowano tu takie same oznaczenia liczbowe, jak na fig. 1. Instalacja przeciwpożarowa pokazana na fig. 5 różni się od instalacji przedstawionej na fig. 3 tym, że głowice natryskowe 3'' osobowych wagonów kolejowych 1, 2 są podzielone na strefy pożarowe 8-11, zaś głowice natryskowe 3 są takiego rodzaju, że nie mają środków włączających się pod wpływem ciepła.
Głowice natryskowe 3'' są umieszczone w strefach pożarowych 8-11 zawierających zawory sekcyjne 6, 6a. Detektory 7 reagujące np. na promieniowanie cieplne albo dym, albo detektory optyczne, służą do sterowania odpowiednimi zaworami sekcyjnymi 6 tak, że są one otwierane, gdy zostanie wykryty pożar; np. detektor 7a steruje wyłącznie zaworem sekcyjnym 6a.
W przypadku pożaru, środek gaśniczy przepływa przez zawór sekcyjny 6 i rurę rozprowadzają cą 40 do tej strefy pożarowej, w której został wykryty pożar. W rurze rozprowadzającej 40 są zainstalowane zawory zwrotne 20. Zawory zwrotne 20 zabezpieczają przed włączeniem głowice natryskowe 3'' w strefie pożarowej będące blisko i po tej samej stronie osobowego wagonu kolejowego, jeśli ich detektor nie dostarczył odpowiedniego sygnału.
Zatem, instalacja działa tak, że np. detektor 7a dostarcza sygnał, w wyniku którego otwarty zostaje zawór sekcyjny 6a i zaczyna działać zespół pompujący 50, 51, a środek gaśniczy jest dostarczany do głowic natryskowych 3a umieszczonych po prawej stronie zaworu zwrotnego 20a. Zespół pompujący działa ze stałą maksymalną wydajnością, niezależnie od liczby czynnych stref pożarowych, tzn. np. tego, że czynna jest także strefa pożarowa 11.
Przykład oddziaływania urządzenia sterującego regulującego prędkość obrotową silnika wysokoprężnego: w przypadku, gdy czynna jest tylko strefa pożarowa 8 i odpowiadająca jej strefa po przeciwnej stronie osobowego wagonu kolejowego (strefa 1 na fig. 5) a współczynnik K głowic natryskowych 3 wynosi 3,20, ciśnienie dysz wszystkich dwudziestu aktywnych głowic natryskowych 3 wynosi 141 barów, to sumaryczny przepływ czynnych głowic natryskowych 3 wynosi 761 l/min, maksymalne ciśnienie pompy uzyskuje wartość 177 barów (tzn. ciśnienie spada o około 30 barów w układzie rur i w czynnych rurach rozdzielczych), a moc użyteczna zespołu pompującego wynosi 270 kW. Jeśli czynnych jest kilka stref pożarowych, to ciśnienie dysz jest mniejsze, sumaryczny przepływ jest większy, maksymalne ciśnienie zespołu pompującego zmniejszy się (spadek ciśnienia w układzie rur jest większy), a moc użyteczna zespołu pompującego wynosi 270 kW.
Zamiast urządzenia sterującego stosowanego do zwiększania prędkości obrotowej silnika wysokoprężnego, gdy czynnych jest więcej niż jedna strefa pożarowa, może zostać użyty zespół pompujący zawierający kilka pomp i skrzynkę przekładniową, co przedstawiono na fig. 1.
Przewaga urządzenia sterującego przedstawionego na fig. 1 nad urządzeniem sterującym prędkością obrotową silnika wysokoprężnego polega na tym, że sumaryczny przepływ może zmieniać się w większym przedziale bez zmiany mocy uż ytecznej zespołu pompują cego. Wynika to z faktu, ż e silniki
PL 194 294 B1 wysokoprężne nie mogą dostarczać maksymalnej mocy użytecznej, gdy regulowana prędkość obrotowa jest mała, co związane jest z właściwościami silnika wysokoprężnego.
Na fig. 7 pokazano instalację przeciwpożarową według wynalazku, zamontowaną w tunelu 1''' przeznaczonym dla pojazdów, np. tunelu dla pociągów albo samochodów. Dla odpowiadających sobie elementów, użyte są tu analogiczne oznaczenia liczbowe jak na fig. 1 i 2. Tunel 1''' jest podzielony na sześć stref pożarowych 8'''-13''' zawierających po cztery głowice natryskowe 3'. Każda strefa pożarowa zawiera zawór sekcyjny 6'''. Jest oczywistym, że aby gasić pożar wzdłuż całego tunelu 1''', to długi tunel powinien zawierać setki, a nawet tysiące głowic natryskowych 3''' i znacznie więcej sekcji pożarowych i detektorów 7' niż pokazano na fig. 7. Niektóre z zaworów sekcyjnych 6''' mogą być pominięte w przypadku, gdy rury rozprowadzające 40''' następujące po sobie są połączone, a zawory zwrotne są zamontowane w taki sam sposób jak rury rozprowadzające na fig. 5.
Instalacja przedstawiona na fig. 7 działa w taki sposób, że jeśli np. detektor 7a''' dostarcza sygnał, to otwierany jest odpowiadający mu zawór sekcyjny 6a''' i głowice natryskowe 3''' umieszczone w strefie pożarowej 9''' zaczynają tryskać środkiem gaśniczym. Ciśnienie, w porównaniu z sytuacją, gdy czynnych jest kilka stref, np. strefy pożarowe 8'''-10''', staje się bardzo duże. Niezależnie od liczby czynnych stref pożarowych, moc użytkowa zespołu pomp 5''' jest ustawiana na stałą wartość maksymalną, co opisano powyżej, za pomocą urządzenia sterującego 53''', które reguluje prędkość obrotową źródła mocy, np. silnika wysokoprężnego. Silnik pracuje ze stałą prędkością obrotową, aby uruchamiać wiele pomp poprzez skrzynkę przekładniową, która może być użyta alternatywnie.
Instalacje przedstawione na fig. 1, 3, 5 i 7 mogą być podczas procesu gaszenia pożaru korzystnie stosowane z okresowo zmniejszoną mocą użytkową. Dotyczy to szczególnie zastosowań, gdzie ilość wody jest ograniczona do minimum, i potrzebny jest pewien okres ochrony, aby strażacy mieli czas na przybycie i opanowanie pożaru. Wydajność zespołu pompującego instalacji jest wtedy regulowana tak, że przepływ z zespołu pompującego i ciśnienie w instalacji są regulowane do określonego poziomu, po tym jak ciepło promieniowania, spowodowane pożarem, zmniejsza się do określonego poziomu. Jeśli pożar wybucha na nowo i wytwarza więcej ciepła, to przepływ i ciśnienie zespołu pompującego są zwiększane. Regulacja wydajności pompowania może być realizowana za pomocą dołączania kilku pomp, albo sterowania prędkością obrotową silnika, co zostało opisane powyżej.
Wynalazek został opisany powyżej w odniesieniu tylko do czterech przykładów wykonania, i dlatego trzeba podkreślić, że szczegóły wynalazku mogą się różnić w zakresie załączonych zastrzeżeń. Na przykład, liczba stref pożarowych i głowic natryskowych może być zmienna. Instalacja może zawierać kombinację wymienionych głowic natryskowych, zawierających albo nie zawierających środki włączania, które mogą być uaktywniane za pomocą ciepła. Liczba pomp 50 może korzystnie zmieniać się pomiędzy 2 a 10.
Źródło napędu pompy lub pomp nie musi być silnikiem wysokoprężnym, ale może być także silnikiem elektrycznym sterowanym częstotliwościowo, albo za pomocą układu tyrystorowego.

Claims (12)

1. Instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie, zawierająca wiele głowic natryskowych, z których pewna ilość, mniejsza od całkowitej ilości głowic natryskowych, jest uaktywniana zgodnie z umiejscowieniem pożaru w obiekcie oraz układ napędowy do dostarczania środka gaśniczego poprzez układ rur do czynnych głowic natryskowych obejmujący zespół pompujący zawierający co najmniej jedną pompę, który zapewnia ciśnienie pompowania środka gaśniczego do aktywnej głowicy/głowic natryskowych, przy czym zespół pompujący zawiera urządzenie sterujące do zwiększania przepływu środka gaśniczego z zespołu pompującego, gdy wzrasta ilość aktywnych głowic natryskowych, znamienna tym, że urządzenie sterujące (52, 53, 53', 53'', 53''') jest elementem do zwiększania przepływu środka gaśniczego z zespołu pompującego (50, 51, 50', 51', 50'', 51'', 5') do głowic natryskowych (3, 3', 3'', 3''') i utrzymującym stałą moc zespołu pompującego (50, 51, 50', 51', 50'', 51'', 5''').
2. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że głowice natryskujące (3'', 3''') są umieszczone w obiekcie w wielu strefach pożarowych (8'', 9'', 10'', 11''; 8', 9', 10', 11', 12', 13'), które są uaktywniane oddzielnie albo w grupach zawierających wiele głowic natryskowych (3, 3''') dla każdej strefy pożarowej (8, 9, 10, 11; 8', 9', 10', 11', 12', 13'), a ponadto instalacja zawiera wiele detektorów (7, 7''') do uaktywniania stref pożarowych (8'', 9'', 10'', 11''; 8', 9', 10', 11', 12', 13'), przy czym detektory (7, 7''') stanowią elementy do zapoczątkowywania dostarczania środka gaśniczego do odpowiedniej strefy pożarowej (8, 9, 10, 11; 8', 9', 10', 11', 12', 13') gdy wykryją pożar, a zespół pompujący jest
PL 194 294 B1 przystosowany do zwiększania przepływu środka gaśniczego gdy liczba czynnych stref pożarowych (8, 9, 10, 11; 8''', 9''', 10''', 11''', 12''', 13''') i liczba włączonych głowic natryskowych (3'', 3''') wzrasta.
3. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że pompa (50, 50', 50, 5') jest pompą wysokociśnieniową.
4. Instalacja według zastrz. 3, znamienna tym, że zespół pompują cy zawiera 2-10 pomp (50), z których minimalna liczba jest włączana do pracy, w zależnoś ci od liczby czynnych gł owic natryskowych (3).
5. Instalacja według zastrz. 4, znamienna tym, że urządzenie sterujące zawiera skrzynkę przekładniową (52) do włączania do pracy minimalnej liczby pomp (50).
6. Instalacja wedł ug zastrz. 2, znamienna tym, ż e strefy poż arowe (8, 9, 10, 11; 8''', 9''', 10''', 11''', 12''', 13''') i głowice natryskujące (3, 3''') są kolejno rozmieszczone wzdłuż wydłużonego obiektu (1, 2, 1', 2', 1, 2, 1''').
7. Instalacja według zastrz. 6, znamienna tym, ż e strefy pożarowe (8, 9, 10, 11; 8''', 9''', 10''', 11''', 12''', 13''') są umieszczone wzdłuż ścian bocznych wydłużonego obiektu (1, 2, 1', 2', 1'', 2'', 1''') przy czym na obu ścianach jest umieszczona dokładnie taka sama liczba stref pożarowych (8, 9, 10, 11; 8', 9', 10', 11', 12', 13').
8. Instalacja według zastrz. 6 albo 7, znamienna tym, że w strefach pożarowych (8'', 9'', 10'', 11''; 8', 9', 10', 11', 12', 13') są umieszczone rury rozdzielcze (40, 4'), które są połączone z układem rur (4, 4'), zaś pomiędzy układem rur (4'', 4''') i rurami rozdzielczymi (40'', 40') są umieszczone zawory sekcyjne (6'', 6'''), które są sterowane za pomocą detektorów (7'', 7''') i zawory sekcyjne (6'', 6''') są otwierane gdy odpowiednie detektory (6'', 6''') doprowadzają sygnał do dostarczania środka gaśniczego do poszczególnych stref pożarowych (8, 9, 10, 11; 8', 9', 10', 11', 12', 13').
9. Instalacja wedł ug zastrz. 8, znamienna tym, ż e z rurami rozdzielczymi (40), są połączone zawory zwrotne (20) które umożliwiają przepływ środka gaśniczego do głowic natryskowych (3) przez zawory sekcyjne (6) w strefie pożarowej, ale zapobiegają przepływowi środka gaśniczego do przyległej strefy pożarowej przez wymienione zawory sekcyjne.
10. Instalacja według zastrz. 9, znamienna tym, że niektóre z kolejnych przyległych stref pożarowych (8'', 9'' i 10'', 11'') zawierają głowice natryskowe, które są wspólne dla tych stref pożarowych i które są przeznaczone do natryskiwania środka gaśniczego gdy włączana jest jedna z dwóch wymienionych stref pożarowych.
11. Instalacja według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że jest zamontowana w obiekcie, którym jest osobowy wagon pociągu (1, 2, 1', 2', 1, 2).
12. Instalacja według zastrz. 3, znamienna tym, że obiektem jest tunel (1''').
PL00354537A 1999-11-02 2000-11-01 Instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie PL194294B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI992366A FI108520B (sv) 1999-11-02 1999-11-02 Installation för att släcka brand
PCT/FI2000/000949 WO2001032268A1 (en) 1999-11-02 2000-11-01 Installation for fighting fire

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354537A1 PL354537A1 (pl) 2004-01-26
PL194294B1 true PL194294B1 (pl) 2007-05-31

Family

ID=8555546

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00354537A PL194294B1 (pl) 1999-11-02 2000-11-01 Instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6634432B2 (pl)
EP (1) EP1231987B1 (pl)
JP (1) JP2003512905A (pl)
KR (1) KR100741206B1 (pl)
CN (1) CN1165354C (pl)
AT (1) ATE342106T1 (pl)
AU (1) AU769398B2 (pl)
CA (1) CA2388751C (pl)
DE (1) DE60031289T2 (pl)
DK (1) DK1231987T3 (pl)
ES (1) ES2272328T3 (pl)
FI (1) FI108520B (pl)
FR (1) FR2800290B1 (pl)
GB (1) GB2355929B (pl)
HK (1) HK1044496B (pl)
HR (1) HRP20020385B1 (pl)
NO (1) NO20022111D0 (pl)
PL (1) PL194294B1 (pl)
RU (1) RU2245183C2 (pl)
WO (1) WO2001032268A1 (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2364243B (en) * 2000-06-05 2004-02-25 Alan Randall Tunnel fire extinguisher system
ES2182720B1 (es) 2001-07-31 2004-09-16 Metro De Madrid, S.A. Sistema y metodo para la proteccion contra incendios en unidades moviles.
FI114083B (fi) * 2002-11-18 2004-08-13 Marioff Corp Oy Menetelmä suihkutuslaitteiston yhteydessä ja suihkutuslaitteisto
KR100637846B1 (ko) * 2004-08-24 2006-10-23 샬롬엔지니어링 주식회사 열차 자동 화재진압 장치
DE202005013281U1 (de) * 2005-08-22 2006-01-12 Fogtec Brandschutz Gmbh & Co. Kg Trockenvorgespanntes Löschsystem für Schienenfahrzeuge
US20090056960A1 (en) * 2007-02-20 2009-03-05 Jack Canady Warehouse Zoned Sprinkler System
FR2946889A3 (fr) * 2009-06-17 2010-12-24 France Manche Installation de lutte contre un incendie de train dans un tunnel ferroviaire de grande longueur et procede de mise en oeuvre.
CN101579560B (zh) * 2009-06-29 2012-10-17 四川威特龙消防设备有限公司 公共交通车辆消防安全防护系统及方法
IT1396431B1 (it) * 2009-10-26 2012-11-23 Muller Carrozza ferroviaria con unita' a getto ad alta pressione per l'estinzione di un incendio e procedimento per l'estinzione di un incendio in una carrozza ferroviaria
DE102009053551A1 (de) * 2009-11-18 2011-05-19 Fogtec Brandschutz Gmbh & Co. Kg Brandbekämpfungssystem für ein Schienenfahrzeug
FI125784B (fi) * 2010-11-08 2016-02-15 Marioff Corp Oy Palontorjuntajärjestelmän pumppuyksikön sähkömoottoreiden ohjaus
GB2493900A (en) * 2010-12-15 2013-02-27 Kevin Alan Lesley Musk A multiple water pump system
WO2017205725A1 (en) * 2016-05-27 2017-11-30 Twin City Fan Companies, Ltd. Tunnel fan and method
CN105963889B (zh) * 2016-06-30 2022-02-11 程欣 一种非固定式消防灭火管网
ES2736900A1 (es) * 2018-06-29 2020-01-08 Bayon Javier Seijas Sistema liquidador de incendios
NL2021363B1 (nl) * 2018-07-20 2020-01-29 Hytrans Beheer B V Blussysteem en werkwijze voor het blussen van branden
EP4237101A4 (en) * 2020-10-29 2024-09-18 Tyco Fire Products Lp CONTROLLED SYSTEM AND METHOD FOR FIRE PROTECTION OF AN AUTOMATED STORAGE AND RETRIEVAL SYSTEM
EP4104905A1 (en) * 2021-06-18 2022-12-21 Carrier Corporation Fire supression systems and methods
KR102688431B1 (ko) * 2022-05-23 2024-08-05 주식회사 지에스하이텍 대심도 지하차도용 미분무 소화시스템

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3703930A (en) * 1971-05-27 1972-11-28 Fmc Corp Automatic sprinkling system
US4351394A (en) 1979-12-28 1982-09-28 Enk William A Method and system for aircraft fire protection
JPS5846351U (ja) * 1981-09-25 1983-03-29 ホーチキ株式会社 消火設備
WO1989004693A1 (en) * 1987-11-17 1989-06-01 Darchem Limited A fire protection system for an aircraft
GB2215204B (en) * 1988-02-24 1993-12-08 James Steel Fire protection system for passenger carriers
US5072792A (en) * 1989-04-13 1991-12-17 Star Sprinkler Corporation Concealed sprinkler head assembly
JP3109847B2 (ja) * 1991-02-20 2000-11-20 ホーチキ株式会社 消火設備の給水システム
FI915669A0 (fi) 1991-11-26 1991-11-29 Goeran Sundholm Eldslaeckningsanordning.
SE501398C2 (sv) * 1993-04-30 1995-02-06 Htc Aamaal Ab Förfarande att driva en sprinkleranläggning och anordning för genomförande av förfarandet
JPH10118218A (ja) * 1996-10-16 1998-05-12 Kurita Water Ind Ltd 消火設備における腐食防止装置
JP3816613B2 (ja) * 1997-01-14 2006-08-30 能美防災株式会社 スプリンクラ消火設備
JPH10248951A (ja) * 1997-03-12 1998-09-22 Hochiki Corp トンネル防災システム
FI104152B (fi) * 1997-06-13 1999-11-30 Marioff Corp Oy Suutin ja palonsammutuslaitteisto
FR2769508B1 (fr) * 1997-10-15 1999-12-17 Jean Aime Andre Poncet Dispositif d'extinction automatique d'incendie integre a un convoi ferroviaire
GB2344762A (en) * 1998-12-14 2000-06-21 Project Fire Engineers Limited Fire sprinkler system

Also Published As

Publication number Publication date
HK1044496B (zh) 2007-04-13
FI108520B (sv) 2002-02-15
GB2355929A (en) 2001-05-09
NO20022111L (no) 2002-05-02
PL354537A1 (pl) 2004-01-26
HRP20020385A2 (en) 2003-08-31
CA2388751C (en) 2009-01-06
US20020117311A1 (en) 2002-08-29
DE60031289T2 (de) 2007-04-26
ATE342106T1 (de) 2006-11-15
FR2800290B1 (fr) 2004-10-29
KR20020075864A (ko) 2002-10-07
NO20022111D0 (no) 2002-05-02
US6634432B2 (en) 2003-10-21
DK1231987T3 (da) 2007-02-05
RU2245183C2 (ru) 2005-01-27
AU1150601A (en) 2001-05-14
HRP20020385B1 (en) 2005-02-28
CN1165354C (zh) 2004-09-08
KR100741206B1 (ko) 2007-07-19
CA2388751A1 (en) 2001-05-10
GB0002072D0 (en) 2000-03-22
AU769398B2 (en) 2004-01-22
GB2355929B (en) 2002-03-20
HK1044496A1 (en) 2002-10-25
WO2001032268A1 (en) 2001-05-10
DE60031289D1 (de) 2006-11-23
CN1387452A (zh) 2002-12-25
JP2003512905A (ja) 2003-04-08
ES2272328T3 (es) 2007-05-01
FI19992366A (fi) 2001-05-03
EP1231987A1 (en) 2002-08-21
RU2002114334A (ru) 2004-03-27
FR2800290A1 (fr) 2001-05-04
EP1231987B1 (en) 2006-10-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194294B1 (pl) Instalacja przeciwpożarowa do gaszenia pożaru w obiekcie
KR100251494B1 (ko) 소화용장치및방법
JP3345833B2 (ja) 火災を消火するためのスプレーヘッド
CA2489074C (en) Method and system for extinguishing a fire
US4064944A (en) Apparatus for fire extinguishing system for floating-roof tanks
CN110507937B (zh) 灭火设备
US4069873A (en) Apparatus for fire extinguishing system for floating-roof tanks
FI111522B (fi) Palontorjuntalaitteisto ja palontorjuntalaitteiston käyttölähde
JP3232331B2 (ja) ノズル及び消防設備
WO2004094000A1 (en) Apparatus for blocking a medium flow passage in a spray head, and spray head
JP3335469B2 (ja) 消火用スプリンクラー設備の操作法及び該操作法を実施する装置
RU2671122C1 (ru) Способ противопожарной защиты складов со стеллажным хранением и устройство сигнально-пусковое автономное автоматическое для осуществления способа
US20110209884A1 (en) Fire-extinguishing method and apparatus
CN112843561B (zh) 消防设备、压裂系统及压裂系统的控制方法
CN214912925U (zh) 消防设备及压裂系统
RU2685866C1 (ru) Способ противопожарной защиты и система для его осуществления
RU2826491C1 (ru) Автоматическая установка водяного пожаротушения для многоуровневого стеллажного складского мезонина
JP2632760B2 (ja) スプリンクラー消火設備に設置する流量調整装置
WO1995024239A1 (en) Delivery of fire-extinguishing material by a pressure gas source
JP3013107B2 (ja) スプリンクラ消火設備
JP2024126624A (ja) 水噴霧設備
US3830308A (en) Fire protection system having a continuous loop piping network

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101101