PL193779B1 - Sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę - Google Patents

Sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę

Info

Publication number
PL193779B1
PL193779B1 PL00350584A PL35058400A PL193779B1 PL 193779 B1 PL193779 B1 PL 193779B1 PL 00350584 A PL00350584 A PL 00350584A PL 35058400 A PL35058400 A PL 35058400A PL 193779 B1 PL193779 B1 PL 193779B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coating
substrate
web
polymer
blade
Prior art date
Application number
PL00350584A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350584A1 (en
Inventor
Günter Bellmann
Silvano Freti
André Gerber
Original Assignee
Btg Eclepens Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Btg Eclepens Sa filed Critical Btg Eclepens Sa
Publication of PL350584A1 publication Critical patent/PL350584A1/xx
Publication of PL193779B1 publication Critical patent/PL193779B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05DPROCESSES FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05D1/00Processes for applying liquids or other fluent materials
    • B05D1/26Processes for applying liquids or other fluent materials performed by applying the liquid or other fluent material from an outlet device in contact with, or almost in contact with, the surface
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05CAPPARATUS FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05C11/00Component parts, details or accessories not specifically provided for in groups B05C1/00 - B05C9/00
    • B05C11/02Apparatus for spreading or distributing liquids or other fluent materials already applied to a surface ; Controlling means therefor; Control of the thickness of a coating by spreading or distributing liquids or other fluent materials already applied to the coated surface
    • B05C11/04Apparatus for spreading or distributing liquids or other fluent materials already applied to a surface ; Controlling means therefor; Control of the thickness of a coating by spreading or distributing liquids or other fluent materials already applied to the coated surface with blades
    • B05C11/045Apparatus for spreading or distributing liquids or other fluent materials already applied to a surface ; Controlling means therefor; Control of the thickness of a coating by spreading or distributing liquids or other fluent materials already applied to the coated surface with blades characterised by the blades themselves

Landscapes

  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Cold Cathode And The Manufacture (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania lopatki zgarniaj acej lub nak ladaj acej pow lok e, wytwarzanej ze sta- lowej ta smy lub innego trwa lego materia lu sta- nowi acego pod lo ze oraz odpornej na scieranie pow loki polimerowej na lo zonej na ta sm e wzd lu z nara zonego na zu zycie wzd lu znego obszaru kraw edziowego lopatki, w którym przemieszcza si e ci agle ta sm e pod lo za wzgle- dem stanowiska nak ladania i obróbki i na tym stanowisku nak lada si e ci agle szybkowiaz acy zestaw polimerowy na ta sm e pod lo za wzd lu z obszaru kraw edziowego lopatki, znamienny tym, ze pozostawia si e na lo zony na ta sm e (1) pod lo za zestaw polimerowy do rozp lyni ecia si e do granic obszaru kraw edziowego pod lo za, po czym utwardza si e go tworz ac elastyczn a i nie- przylepn a wst eg e (5) pow loki, a nast epnie dowul- kanizowuje si e wst eg e (5) pow loki w podwy z- szonej temperaturze. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę.
Stan techniki
Znane łopatki do zgarniania lub nakładania zawierają taśmę ze stali lub innego trwałego materiału, stanowiącą podłoże, oraz odporną na ścieranie powłokę polimerową nakładaną na taśmę wzdłuż narażonej na zużycie wzdłużnej krawędzi łopatki. Tego typu łopatki obecnie wytwarza się wyłącznie poprzez formowanie w zamkniętej formie, w której umieszcza się taśmę stalową lub taśmę z innego trwałego materiału, tworzącą podłoże dla powłoki. W dolną część podgrzanej formy wtryskuje się płynną mieszankę składników, do momentu pojawienia się jej w górnej części formy. Przy nakładaniu należy unikać wprowadzania w płynny materiał pęcherzy powietrza oraz należy nie dopuszczać do wyciekania materiału z formy. Powierzchnie formy pokrywa się materiałem ułatwiającym wyjęcie wyrobu, generalnie na bazie silikonów, zapobiegającym przywieraniu wulkanizowanego materiału. Po napełnieniu formę wprowadza się na czas wulkanizacji do pieca z obiegiem powietrza o temperaturze 80-110°C przytrzymując do utwardzenia tak, aby możliwe było wyjęcie łopatki z formy. Zwykle trwa to od 45 do 180 minut. Po wyjęciu z formy łopatkę dowulkanizowuje się w temperaturze 80-110°C przez 12 do 24 godzin.
Taki proces wsadowego przetwarzania wykazuje wiele wad, gdzie do najważniejszych należy zaliczyć małą wydajność procesu, konieczność stosowania nowej formy przy każdej zmianie geometrii ostrza i długości łopatki, wysokie koszty wytwarzania, zwłaszcza dla dużych form o złożonych profilach, wymagane zwiększanie wielkości pieca do wstępnego ogrzania formy oraz wulkanizacji gumowatego lub miękkiego materiału wraz ze wzrostem wielkości formy, a także zwiększenie ciśnienia przy napełnianiu formy, ograniczenia długości łopatki wynikające z trudności bezdefektowego napełniania formy, a także konieczność stosowania masy o dłuższej trwałości i mniejszej lepkości, zwiększenie ciężaru formy, czasu otwarcia, zamknięcia i czyszczenia formy, itd.
W opisie patentowym EP A2 0 369 181 przedstawiono tego typu przykł ad, gdzie obszar krawę dziowy cienkich blach głównie w celu zabezpieczenia przed korozją pokrywa się po obu stronach włącznie z krawędzią materiałem uszczelniającym. Takie dwustronne pokrycie krawędzi uzyskano w koń cowym zarysie w wyniku formowania wytł oczonego poprzez odpowiednio skonfigurowaną dyszę. Dokument ten nie dotyczy jednakże łopatek zgarniających lub nakładających powłoki, ani profilu ochronnego uzyskanego w procesie wykazującym jakikolwiek związek z obecnym wynalazkiem.
Z tego oraz innych powodów pożądane jest opracowanie prostego i ekonomicznego sposobu ciągłego wytwarzania takiej łopatki do zgarniania lub nakładania powłok, bez ograniczeń jej długości i geometrii.
Istota wynalazku
Celem obecnego wynalazku jest zapewnienie sposobu ciągłego wytwarzania łopatek zgarniających lub nakładających, zaopatrzonych w odporną na zużycie miękką gumowatą powłokę.
Następnym celem wynalazku jest zapewnienie takiego sposobu, który nie będzie ograniczał długości i geometrii pokrywanych łopatek.
Następnym celem wynalazku jest zapewnienie ciągłego procesu, który jest komercjalnie konkurencyjny i elastyczny w zakresie dostosowania do wymagań odbiorcy.
Według wynalazku, sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę, wytwarzanej ze stalowej taśmy lub innego trwałego materiału stanowiącego podłoże oraz odpornej na ścieranie powłoki polimerowej nałożonej na taśmę wzdłuż narażonego na zużycie wzdłużnego obszaru krawędziowego łopatki, w którym przemieszcza się ciągle taśmę podłoża względem stanowiska nakładania i obróbki i na tym stanowisku nakłada się ciągle szybkowiążący zestaw polimerowy na taśmę podłoża wzdłuż obszaru krawędziowego łopatki, charakteryzuje się tym, że pozostawia się nałożony na taśmę podłoża zestaw polimerowy do rozpłynięcia się do granic obszaru krawędziowego podłoża, po czym utwardza się go tworząc elastyczną i nieprzylepną wstęgę powłoki, a następnie dowulkanizowuje się wstęgę powłoki w podwyższonej temperaturze.
W innej odmianie wynalazku, sposób wytwarzania łopatki zgarniają cej lub nakładającej powłokę, charakteryzuje się tym, że względem stanowiska nakładania i obróbki przemieszcza się ciągle taśmę podłoża mającą szerokość podwójną w porównaniu z szerokością łopatki i na tym stanowisku nakłada się ciągle szybkowiążący zestaw polimerowy we wzdłużnym środkowym obszarze tej taśmy o szerokości podwójnej w porównaniu z obszarem krawędziowym łopatki, po czym pozostawia się
PL 193 779 B1 nałożony na podłoże zestaw polimerowy do rozpłynięcia się na podłożu do wymaganej szerokości, utwardza się go tworząc elastyczną i nieprzylepną wstęgę powłoki, a następnie dowulkanizowuje się wstęgę powłoki w podwyższonej temperaturze, po czym tnie się wzdłużnie taśmę wzdłuż linii środkowej wstęgi powłoki tworząc dwie łopatki o pokrytych krawędziach.
W obu odmianach wynalazku, przed nakł adaniem zestawu polimerowego korzystnie zwię ksza się chropowatość obszaru krawędziowego łopatki dla poprawy przylegania wstęgi powłoki w obszarze krawędziowym.
Korzystnie też, przed nakładaniem zestawu polimerowego nakłada się na podłoże w obszarze krawędziowym łopatki podkład zwiększający przyleganie wstęgi powłoki.
Na podłoże można nakładać polimerowy zestaw szybkowiążący o żywotności od około 5 do 30 sekund. Korzystnie, nakłada się zestaw polimerowy na bazie polimeru wybranego spośród poliuretanów, polimerów styrenowo-butadienowych, poliolefin, kauczuków nitrylowych, kauczuków naturalnych, poliakrylatów, polichloroprenu, termoplastycznych elastomerów oraz polisiloksanów, a zwłaszcza korzystnie stosuje się polimer, który jest poliuretanem. Można też stosować trzyskładnikowy zestaw płynnego poliuretanu zawierający prepolimer, poliol oraz przedłużacz łańcucha, który miesza się ciągle z roztworem katalizatora, i następnie mieszaninę nakłada się na podłoże. Korzystne jest, gdy zestaw polimerowy nakład się jako wstęgę o szerokości około 5 do 40 mm i grubości około 1 do 3 mm.
Po wulkanizacji powłokę polimerową można poddawać szlifowaniu dla uzyskania żądanego profilu.
Objaśnienie figur rysunku
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie przemieszczającą się ruchem ciągłym taśmę, z pokazaniem również nakładanej na nią powłoki; fig. 2 - widok alternatywnego sposobu wytwarzania równocześnie dwóch łopatek o dwóch miękkich końcówkach; i fig. 3 - schemat zespołu do realizacji ciągłego procesu według wynalazku, w widoku z boku.
Przykłady realizacji wynalazku
Dalej ogólnie opisano korzystne następujące po sobie etapy technologiczne, lecz należy nadmienić, że obecny wynalazek nie ogranicza się do takiej sekwencji etapów, lecz jest określony w załączonych zastrzeżeniach. W pierwszym etapie sposobu przygotowuje się powierzchnię walcowanego na zimno podłoża o grubości od 0,1 do 1,5 mm, szerokości od 50 do 200 mm, i długości do 100 m. Powierzchnię taśmy podłoża przeznaczoną do nałożenia miękkiego materiału (na krawędzi lub w środku łopatki) poddaje się ścieraniu dla zwiększenia chropowatości poprzez piaskowanie lub oczyszczanie strumieniowo-ścierne, po czym ewentualnie odtłuszcza się i oczyszcza. Szerokość obszaru chropowatej powierzchni wynosi od 5 do 40 mm (a szerokość środkowego obszaru nakładania powłoki stanowi tego dwukrotność).
W drugim etapie sposobu nakłada się klejony materiał lub podkład. W celu uzyskania dobrego przylegania pomiędzy miękkim materiałem i podłożem korzystnie nakłada się pośrednią warstwę łączącą. Na piaskowaną lub oczyszczoną strumieniem ścierniwa powierzchnię taśmy podłoża nakłada się rozpuszczalnik, wodny materiał klejony lub roztwór podkładu w jednym z następujących sposobów: malowanie natryskowe, malowanie pędzlem, powlekanie za pomocą walców, powlekanie raklowe, odlewanie przepływowe, itp., aby wytworzyć równą i gładką powłokę o grubości suchego materiału od do 30 μm. Dla ułatwienia bądź przyspieszenia odparowania rozpuszczalnika lub wody taśma może przechodzić przez suszarniczy tunel gorącego powietrza, po czym powłoka staje się nieprzylepna, umożliwiając nawinięcie pokrytej powłoką taśmy.
W trzecim etapie sposobu na wierzch podkładu warstwy pośredniej nakłada się kompozycję miękkiego materiału za pomocą niskociśnieniowej (lub wysokociśnieniowej) maszyny mieszającej i dozującej, która umożliwia podawanie bardzo szybko twardniejących, wieloskładnikowych systemów żywicznych, o żywotności tylko 5-30 sekund. Wymieszane składniki żywiczne wylewa się bezpośrednio z komory mieszania na ruchome metalowe podłoże, poprzez odpowiednią dyszę.
Podczas 5-30 sekundowej żywotności żywica rozpływa się do krawędzi taśmy podłoża lub pozostaje w obszarze środkowym taśmy łopatek o podwójnej szerokości, zależnie od ustawienia dyszy. Po bardzo krótkim czasie wskutek reakcji składników wzrasta lepkość, co zapobiega dalszemu rozpływaniu lub ściekaniu z krawędzi podłoża, alternatywnie do pokrywania krawędziowego taśmy o pojedynczej szerokości. Zanim taśma podłoża z nałożoną żywicą dojdzie do stanowiska nawijania, żywica twardnieje lub jest wulkanizowana w takim stopniu, że staje się elastyczna i nieprzylepna, a taśmę z nałożoną powłoką można zwinąć stosując przekładkę zapobiegającą uszkodzeniu po4
PL 193 779 B1 wierzchni. Szerokość i grubość nałożonej warstwy kontroluje się poprzez natężenie przepływu i szybkość liniową taśmy podłoża, lecz zależy ona również od początkowej reologii i żywotności materiału powłoki odpowiadających stopniowi wzrostu lepkości preparatu. Żywotność reguluje się za pomocą rodzaju i stężenia katalizatora utwardzania.
Typowo, przy natężeniu przepływu od 0,25 do 1,5 kg/min i szybkości liniowej poruszającej się taśmy podłoża od 1,5 do 10 m/min uzyskuje się powłokę o szerokości 5-40 mm i grubości 1-3 mm.
W czwartym etapie sposobu, dla uzyskania optymalnych właściwości mechanicznych kauczukopodobnego zestawu, przeprowadza się obróbkę cieplną dowulkanizowania tego materiału. Można to wykonać bezpośrednio na zwiniętej taśmie z powłoką w etapie trzecim, poprzez poddanie tej taśmy cyrkulacji powietrza o temperaturze 60-85°C w czasie 16-24 godz.
W następnym, piątym etapie sposobu ostatecznie dowulkanizowany kauczukopodobny materiał szlifuje się do potrzebnego kształtu oraz geometrii, i taśmę z powłoką tnie się na pojedyncze łopatki o żądanych wymiarach. W alternatywnym przykł adzie wykonania, w którym nakłada się materia ł na środek taśmy podłoża, najpierw tnie się taśmę z powłoką wzdłuż na dwie połowy wiązką laserową lub innym dowolnym urządzeniem rozcinającym.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 i 2 przedstawiają schematycznie dwa przykłady realizacji sposobu wytwarzania łopatki, a fig. 3 przedstawia schemat urządzenia do realizacji ciągłego sposobu wytwarzania łopatek według wynalazku.
Na fig. 1 pokazano stalową taśmę 1 podłoża przemieszczającą się w kierunku strzałki a. Za pomocą dyszy applikacyjnej 3 nakłada zestaw żywiczny rozszerzający się w żądaną wstęgę 5 dochodzącą do jednej krawędzi taśmy 1.
Na fig. 2 pokazano równoczesne wytwarzanie dwóch taśm, poprzez zastosowanie taśmy 9 o podwójnej szerokości i nakładanie wstęgi 13 powłoki żywicznej o podwójnej szerokości z dyszy aplikacyjnej 11. Po utwardzeniu wstęgi 13 powłoki taśmę z powłoką wzdłużnie rozcina się na dwie połowy wzdłuż linii 15 za pomocą lasera lub dowolnego odpowiedniego urządzenia rozcinającego.
Na fig. 3 schematycznie pokazano w rzucie z boku urządzenie do ciągłego procesu zgodnie ze sposobem według wynalazku. Stalową taśmę 1 podaje się ze szpuli zasobnikowej 19 i przeprowadza poprzez tunel 21 gorącego powietrza dla podgrzania i osuszenia. Ponad przesuwającą się taśmą 1 umieszczono komorę mieszania 23, zaopatrzoną w dyszę aplikacyjną 25, która nakłada zestaw powłoki wzdłuż krawędzi taśmy 1, jak pokazano na fig. 1. Powleczona taśma 1 przechodzi następnie poprzez tunel 27 gorącego powietrza dla utwardzenia i wytworzenia na taśmie elastycznej, nieprzylepnej powłoki i następnie jest zwijana na rolce odbierającej 29, z zastosowaniem przekładki dla uniknięcia uszkodzenia powierzchni, a także skompensowania grubości powłoki. Powleczoną taśmę szlifuje się następnie do potrzebnego kształtu i geometrii, tnie się taśmę na łopatki o żądanej długości, w dostosowaniu do potrzeb odbiorców.
Poniżej opisano poszczególne przykłady wykonania. Należy jednakże nadmienić, że wynalazek nie ogranicza się do tych przykładów.
P r z y k ł a d l a) Środek wiążący
Zwój walcowanej na zimno taśmy stali o grubości 0,635 mm, szerokości 100 mm i długości 30 m piaskowano po jednej stronie w obszarze tworzącym podłużny pas o szerokości 3 cm od jednej krawędzi ścierniwem Edelkorund weiss (WSK) 180 (Treibacher). Chropowatą powierzchnię pokrywano w cią g ł y sposób ś rodkiem wiążącym, na przykł ad Chemosil 597 E (Henkel), dla poprawy przylegania poliuretanów wylewanych na stal. Roztwór środka wiążącego nakładano bez rozcieńczenia, za pomocą wygiętej stalowej łopatki o grubości 0,15 mm i szerokości 4 cm, do pokrycia piaskowanego obszaru równomierną i gładką cienka warstwą o grubości około 15 μm suchego materiału. Po odparowaniu rozpuszczalnika zwój stalowej taśmy umieszczano na dwie godziny w piecu z obiegiem powietrza o temperaturze 85°C.
b) Poliuretanowa warstwa zewnętrzna PUR
Zestaw płynnych składników wylewanego poliuretanu do powleczenia taśmy stalowej nakładano na wierzch pokrywanego obszaru w postaci środka wiążącego za pomocą niskociśnieniowej maszyny mieszającej i dozującej, wyposażonej w urządzenie umożliwiające wtryskiwanie katalizatora bezpośrednio w komorę mieszania. Trzyskładnikowy poliuretan PUR tworzył materiał gwałtownie twardniejący w wyniku wtryskiwania bezpośrednio w komorę mieszania wysoce wydajnego roztworu katalitycznego. W skład materiału wchodziły: MDI („quasi prepolimer poliestrowy) o zawartości 16,4% izocyjanianu, na przykład Ureflex® D20 (Baule), poliol poliestrowy Ureflex® D20 (Baule) oraz przedłuPL 193 779 B1 żacz łańcucha w postaci 1,4 butanediolu (Baule), zmieszane w stosunku 100:140:10,4. Roztwór katalityczny Ureflex® SD6 (Baule) wprowadzano bezpośrednio w komorę mieszania w ilości 2% wydatku ogółem 0,25 kg/min, co dawało żywotność około 15 sekund oraz czas żelowania około 30 sekund. Płynną mieszankę nakładano 1 cm od krawędzi w obrębie środka wiążącego wstęgą o szerokości 3 cm na podłoże przemieszczające się z prędkością liniową 3,3 m/min. Ruchome podłoże zwijano w odległości 4 m od miejsca wylewania, co dawało czas potrzebny dla żelowania poliuretanu i uzyskania nieprzylepnej postaci, z zastosowaniem przekładki zapobiegającej podczas zwijania uszkodzeniu powierzchni nałożonego elastomeru poliuretanowego. Zwój nawiniętej taśmy i przekładki poddawano obróbce cieplnej przetrzymując w cyrklowanym powietrzu o temperaturze 85°C przez 24 godziny. Po ochłodzeniu rozwinięta ze zwoju taśma z powłoką nie wykazywała żadnych odkształceń metalowego podłoża. Całkowicie utwardzona wstęga elastomeru poliuretanowego miała twardość 70-73 Shore A (pomiar na łopatce), szerokość 3 cm i grubość 2,5 w jednym pasie. Na zakończenie taśmę szlifowano w sposób ciągły, do uzyskania ostatecznej geometrii łopatki oraz cięto na łopatki o żądanej d ługości.
P r z y k ł ad II. Powtórzono przykład l z zastosowaniem stalowej taś my o szerokości 200 mm, w której centralnie by ł usytuowany pokrywany obszar o szerokoś ci 6 cm. Obszar ten obrabiano i pokrywano, jak opisano w przykładzie l, następnie taśmę z powłoką rozcinano laserem wzdłuż środka pokrytego obszaru, po czym szlifowano łopatkę zgodnie z żądaną geometrią łopatki.
Wynalazek opisano powyżej poprzez przykłady i sekwencję operacji występujących w ciągłym procesie realizowanym sposobem według wynalazku. Dla specjalistów będzie jednakże oczywistym, że proces ten można zmodyfikować bez odstępstwa od istoty wynalazku, zgodnie z załączonymi zastrzeżeniami.
Wszystkie takie modyfikacje są uwzględnione w poniższych zastrzeżeniach.

Claims (18)

1. Sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę, wytwarzanej ze stalowej taśmy lub innego trwałego materiału stanowiącego podłoże oraz odpornej na ścieranie powłoki polimerowej nałożonej na taśmę wzdłuż narażonego na zużycie wzdłużnego obszaru krawędziowego łopatki, w którym przemieszcza się ciągle taśmę podłoża względem stanowiska nakładania i obróbki i na tym stanowisku nakłada się ciągle szybkowiążący zestaw polimerowy na taśmę podłoża wzdłuż obszaru krawędziowego łopatki, znamienny tym, że pozostawia się nałożony na taśmę (1) podłoża zestaw polimerowy do rozpłynięcia się do granic obszaru krawędziowego podłoża, po czym utwardza się go tworząc elastyczną i nieprzylepną wstęgę (5) powłoki, a następnie dowulkanizowuje się wstęgę (5) powłoki w podwyższonej temperaturze.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed nakładaniem zestawu polimerowego zwiększa się chropowatość obszaru krawędziowego łopatki dla poprawy przylegania wstęgi (5) powłoki w obszarze krawędziowym.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przed nakładaniem zestawu polimerowego nakłada się na podłoże w obszarze krawędziowym łopatki podkład zwiększający przyleganie wstęgi (5) powłoki.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na podłoże nakłada się polimerowy zestaw szybkowiążący o żywotności od około 5 do 30 sekund.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że nakłada się zestaw polimerowy na bazie polimeru wybranego spośród poliuretanów, polimerów styrenowo-butadienowych, poliolefin, kauczuków nitrylowych, kauczuków naturalnych, poliakrylatów, polichloroprenu, termoplastycznych elastomerów oraz polisiloksanów.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosuje się polimer, który jest poliuretanem.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że stosuje się trzyskładnikowy zestaw płynnego poliuretanu zawierający prepolimer, poliol oraz przedłużacz łańcucha, który miesza się ciągle z roztworem katalizatora, i następnie mieszaninę nakłada się na podłoże.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nakłada się zestaw polimerowy jako wstęgę (5) o szerokoś ci okoł o 5 do 40 mm i gruboś ci okoł o 1 do 3 mm.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po wulkanizacji poddaje się powłokę polimerową szlifowaniu dla uzyskania żądanego profilu.
PL 193 779 B1
10. Sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę, wytwarzanej ze stalowej taśmy lub innego trwałego materiału stanowiącego podłoże oraz odpornej na ścieranie powłoki polimerowej nałożonej na taśmę wzdłuż narażonego na zużycie wzdłużnego obszaru krawędziowego łopatki, w którym przemieszcza się ciągle taśmę względem stanowiska nakładania i obróbki i na tym stanowisku nakłada się ciągle szybkowiążący zestaw polimerowy na taśmę podłoża wzdłuż jej obszaru krawędziowego, znamienny tym, że względem stanowiska nakładania i obróbki przemieszcza się ciągle taśmę (9) podłoża mającą szerokość podwójną w porównaniu z szerokością łopatki i na tym stanowisku nakłada się ciągle szybkowiążący zestaw polimerowy we wzdłużnym środkowym obszarze tej taśmy (9) o szerokości podwójnej w porównaniu z obszarem krawędziowym łopatki, po czym pozostawia się nałożony na podłoże zestaw polimerowy do rozpłynięcia się na podłożu do wymaganej szerokości, utwardza się go tworząc elastyczną i nieprzylepną wstęgę (13) powłoki, a następnie dowulkanizowuje się wstęgę (13) powłoki w podwyższonej temperaturze, po czym tnie się wzdłużnie taśmę (9) wzdłuż linii środkowej (15) wstęgi (13) powłoki tworząc dwie łopatki o pokrytych krawędziach.
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że przed nakładaniem zestawu polimerowego zwiększa się chropowatość obszaru środkowego taśmy (9) dla poprawy przylegania wstęgi (13) powłoki do podłoża.
12. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że przed nakładaniem zestawu polimerowego nakłada się na podłoże w obszarze środkowym podkład zwiększający przyleganie wstęgi (13) powłoki.
13. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że na podłoże nakłada się polimerowy zestaw szybkowiążący o żywotności od około 5 do 30 sekund.
14. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że nakłada się zestaw polimerowy na bazie polimeru wybranego spośród poliuretanów, polimerów styrenowo-butadienowych, poliolefin, kauczuków nitrylowych, kauczuków naturalnych, poliakrylatów, polichloroprenu, termoplastycznych elastomerów oraz polisiloksanów.
15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że stosuje się polimer, który jest poliuretanem.
16. Sposób według zastrz. 15, znamienny tym, że stosuje się trzyskładnikowy zestaw płynnego poliuretanu zawierający prepolimer, poliol oraz przedłużacz łańcucha, który miesza się ciągle z roztworem katalizatora, i nastę pnie mieszaninę nakłada się na podłoże.
17. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że nakłada się zestaw polimerowy jako wstęgę (13) o szerokości około 5 do 40 mm i grubości około 1 do 3 mm.
18. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że po wulkanizacji poddaje się powłokę polimerową szlifowaniu dla uzyskania żądanego profilu.
PL00350584A 1999-02-18 2000-02-08 Sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę PL193779B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9900564A SE513660C2 (sv) 1999-02-18 1999-02-18 Förfarande för framställning av blad försedda med mjuk kantbeläggning
PCT/EP2000/000977 WO2000048746A1 (en) 1999-02-18 2000-02-08 A process for the manufacture of soft tipped blades

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350584A1 PL350584A1 (en) 2003-01-13
PL193779B1 true PL193779B1 (pl) 2007-03-30

Family

ID=20414524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00350584A PL193779B1 (pl) 1999-02-18 2000-02-08 Sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6733834B1 (pl)
EP (1) EP1156889B1 (pl)
JP (1) JP4382293B2 (pl)
KR (1) KR100597898B1 (pl)
CN (1) CN1217748C (pl)
AT (1) ATE246964T1 (pl)
AU (1) AU2907900A (pl)
BR (1) BR0008347B1 (pl)
CA (1) CA2361831C (pl)
DE (1) DE60004489T2 (pl)
ES (1) ES2199781T3 (pl)
ID (1) ID30184A (pl)
MX (1) MXPA01008375A (pl)
PL (1) PL193779B1 (pl)
RU (1) RU2242292C2 (pl)
SE (1) SE513660C2 (pl)
SK (1) SK11262001A3 (pl)
TW (1) TW527229B (pl)
WO (1) WO2000048746A1 (pl)
ZA (1) ZA200106123B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE522044C2 (sv) * 2001-06-15 2004-01-07 Btg Eclepens Sa Arrangemang för blad bestrykning
SE524103C2 (sv) * 2002-07-15 2004-06-29 Btg Eclepens Sa Bestrykningsblad och förfarande för framställning av detta
WO2005100677A1 (fr) * 2004-04-19 2005-10-27 Alexey Sergeevich Arkhipov Dispositif de coupe de materiaux, de fibres et de tissus
SE0403178D0 (sv) * 2004-12-28 2004-12-28 Btg Eclepens Sa Method of manufacturing a coating or doctoring blade
US20100015322A1 (en) * 2008-07-18 2010-01-21 Cheng Uei Precision Industry Co., Ltd. Method And Apparatus For Coating A Film On A Substrate
JP2014208938A (ja) * 2013-03-29 2014-11-06 日本製紙株式会社 印刷用塗工紙及びその製造方法
EP3225736A1 (en) 2016-03-31 2017-10-04 BTG Eclépens S.A. Masked coating blade
CN110325292A (zh) * 2017-02-13 2019-10-11 泰克图斯科技公司 用于形成浇铸弹性体的方法
DE102021123715A1 (de) 2021-09-14 2023-03-16 Goetz Oliver Stetzelberg Verfahren zum Herstellen einer Kunststoffrakel und nach dem Verfahren hergestellte Kunststoffrakel, sowie Verfahren zum Herstellen einer Rakelbahn, die zur nachfolgenden Fertigung von Kunststoffrakeln vorgesehen ist, und nach dem Verfahren hergestellte Rakelbahn

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3835727C1 (pl) * 1988-10-20 1990-05-10 Lenhardt Maschinenbau Gmbh, 7531 Neuhausen, De
US5681868A (en) * 1995-11-03 1997-10-28 Norton Performance Plastics Corporation Adherence of automotive body and trim parts
DE69702321T2 (de) * 1996-11-07 2000-10-26 Bank Of England Verbesserungen in bezug auf sicherheitsdokumente
NL1004711C1 (nl) * 1996-12-06 1998-06-09 Lamers Beheer Bv Werkwijze voor het versterken van een plaat, vel of folie.
US6462107B1 (en) * 1997-12-23 2002-10-08 The Texas A&M University System Photoimageable compositions and films for printed wiring board manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
PL350584A1 (en) 2003-01-13
SK11262001A3 (sk) 2002-01-07
ATE246964T1 (de) 2003-08-15
BR0008347B1 (pt) 2010-10-05
SE9900564L (sv) 2000-08-19
US6733834B1 (en) 2004-05-11
BR0008347A (pt) 2002-04-23
MXPA01008375A (es) 2002-06-21
CN1217748C (zh) 2005-09-07
RU2242292C2 (ru) 2004-12-20
SE9900564D0 (sv) 1999-02-18
AU2907900A (en) 2000-09-04
CN1341043A (zh) 2002-03-20
KR20010102223A (ko) 2001-11-15
ES2199781T3 (es) 2004-03-01
TW527229B (en) 2003-04-11
JP4382293B2 (ja) 2009-12-09
CA2361831C (en) 2007-07-31
ZA200106123B (en) 2002-07-25
WO2000048746A1 (en) 2000-08-24
EP1156889A1 (en) 2001-11-28
ID30184A (id) 2001-11-08
SE513660C2 (sv) 2000-10-16
JP2002537098A (ja) 2002-11-05
EP1156889B1 (en) 2003-08-13
KR100597898B1 (ko) 2006-07-06
DE60004489D1 (de) 2003-09-18
DE60004489T2 (de) 2004-06-17
CA2361831A1 (en) 2000-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3764247A (en) Apparatus for molding hardenable materials
PL193779B1 (pl) Sposób wytwarzania łopatki zgarniającej lub nakładającej powłokę
JP4974490B2 (ja) ブレード素材とその製造方法および製造装置
US6429257B1 (en) Polyurethane casting system and method
US6027769A (en) Method for producing cylindrical objects of multilayer dissimilar compositions without interfaces
US8048481B2 (en) Method of manufacturing a coating or doctoring blade
US3885010A (en) Process and apparatus for the continuous manufacture of phenolic resin foam in endless sheets
RU2001125496A (ru) Способ изготовления ножей с мягкой кромкой (варианты)
JP2006257728A (ja) コンクリート用化粧型枠
PL123640B1 (en) Process for bonding of non-cross-linked polyurethanes with substrate of cross-linked rubber'
JP2010502481A (ja) 特殊加工された印刷面を含む印刷ブランケット又はスリーブの製造方法
JPS6043296B2 (ja) 反応性樹脂を用いた成形物の連続的製造装置および該装置によるポリウレタン樹脂成形物の製造法
JPH0380088B2 (pl)
JPH03221170A (ja) コンベアベルトの補修方法
JPS6157262A (ja) 鋼管の内面ライニング法及びその装置
JPS6193875A (ja) コンベアベルトの耐摩耗材コ−テイング工法
JPH0490875A (ja) 中空物の内面をコーティングする方法
JPH0748926A (ja) 型 枠
JPS62129185A (ja) 樹脂ライニング鋼管およびその製造方法