PL193690B1 - Urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych - Google Patents

Urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych

Info

Publication number
PL193690B1
PL193690B1 PL336288A PL33628899A PL193690B1 PL 193690 B1 PL193690 B1 PL 193690B1 PL 336288 A PL336288 A PL 336288A PL 33628899 A PL33628899 A PL 33628899A PL 193690 B1 PL193690 B1 PL 193690B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
locking
locking pawl
lever
pawl
sliding
Prior art date
Application number
PL336288A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336288A1 (en
Inventor
Andreas Ernst
Dieter Göhring
Andreas Helm
Frank Meissner
Original Assignee
Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh filed Critical Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh
Publication of PL336288A1 publication Critical patent/PL336288A1/xx
Publication of PL193690B1 publication Critical patent/PL193690B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs
    • B61D39/006Opening and closing means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Slide Fasteners (AREA)
  • Linear Motors (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Superstructure Of Vehicle (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie ustalaj ace dla przesuwnych scian lub he lmowych dachów wagonów kolejowych, do blokowania i zwalniania przesuwnych scian lub da- chów he lmowych wzd lu z pojazdu w po lo zenia ko n- cowe, zawieraj ace zapadk e i wyst ep, przy czym wyst ep i zapadka wspó lpracuj a ze sob a w obszarze po lo zenia ko ncowego, znamienne tym, ze na me- chanizmie jezdnym (8) przesuwnej sciany (4) zamo- cowany jest, skierowany w poprzek wagonu sworze n blokuj acy (9), za s d zwignia najazdowa (10) z no- skiem prowadz acym (12) jest za pomoc a przegubu obrotowego (16 ') zamocowana uchylnie na zaopa- trzonej w wybranie (14) zapadce blokuj acej (11), przy czym zapadka blokuj aca (11) jest wraz z osadzon a ruchomo na zapadce blokuj acej (11) d zwigni a najaz- dow a (10) zamocowana uchylnie za pomoc a prze- gubu obrotowego (16) na skrzyni wagonu, za s ob- szary wychylania d zwigni najazdowej (10) i zapadki blokuj acej (11) s a ograniczone przez ograniczniki (13, 13 '). PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych.
Urządzenia ustalające dla przesuwnych ścian wagonów kolejowych unieruchamiają przesuwne ściany względnie hełmowe dachy wagonów w określonych położeniach wzdłuż wagonu. Przy otwieraniu przesuwnej ściany znajduje się ona po wystawieniu na prowadzącej ściany szynie jezdnej i można ją przesunąć w przybliżeniu do środka wagonu, aby odsłonić otwór załadunkowy. Jeżeli pojazd stoi na nachylonym podłożu lub jest niesymetrycznie załadowany, wówczas przesuwna ściana może przetaczać się samoczynnie. Przy zamykaniu przesuwna ściana jest przesuwana wzdłuż wagonu do ściany czołowej i tam jest odbijana w położeniu końcowym. Odbicie to może spowodować, że przesuwna ściana odsunie się od położenia końcowego i trzeba ją będzie przesuwać z powrotem, aby móc zakończyć proces zamykania. Tym niepożądanym ruchom przesuwnej ściany zapobiegają urządzenia ustalające. W raporcie ORE B12/RP48, strona A.2/11 przedstawione jest urządzenie ustalające, zabezpieczające samoczynnie przesuwną ścianę przed wzdłużnym przesuwem w położeniu końcowym przy ścianie czołowej i w położeniu całkowicie zasuniętym. To urządzenie ustalające składa się z ruchomej zapadki i występu, przy czym zapadka jest umieszczona na dolnym wsporniku przesuwnej ściany, zaś występ na podwoziu, w obu położeniach końcowych. Wadą tego rozwiązania jest skomplikowane i drogie umieszczenie ruchomej zapadki w dolnym pasie przesuwnej ściany, ponieważ trzeba go otworzyć dla przeprowadzenia drążka uruchamiającego, a następnie ponownie szczelnie zamknąć. Przekrój dolnego wspornika ściany nie dopuszcza często takiego osłabienia. Ponadto umieszczenie na dolnym wsporniku jest niekorzystne również dlatego, że powoduje duże odchylenia, wywołane przez błędy wykonawcze na wielu detalach oraz elastyczne zachowanie elementów konstrukcji, począwszy od poziomu szyny jezdnej aż do zapadki. Nie jest zapewniona trwała niezawodność funkcjonowania. Blokadę przesuwnej ściany można zwolnić jedynie poprzez uruchomienie zapadki i jednoczesne przesuwanie ściany. Dla użytkownika oznacza to, że musi on jedna ręką przesuwać ścianę, drugą zaś odchylać zapadkę, względnie obiema rękami przesuwać ścianę, odchylając zapadkę nogą. To niewygodne przemieszczanie ściany jest dla użytkownika uciążliwe fizycznie, zaś wymienione wady powodują, że takie urządzenie ustalające nie mogło znaleźć zastosowania w wagonach z przesuwnymi ścianami.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia ustalającego, które w sposób niezawodny unieruchamia przesuwną ścianę na podwoziu, nie osłabia nośnych elementów konstrukcyjnych przesuwnej ściany, eliminuje większe odchyłki wykonawcze oraz gwarantuje długotrwałą niezawodność działania, zapewniając jednocześnie wygodne dla użytkownika przesuwanie ściany bez błędów w obsłudze.
Urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych, do blokowania i zwalniania przesuwnych ścian lub dachów hełmowych wzdłuż pojazdu w położenia końcowe, zawierające zapadkę i występ, przy czym występ i zapadka współpracują ze sobą w obszarze położenia końcowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na mechanizmie jezdnym przesuwnej ściany zamocowany jest, skierowany w poprzek wagonu sworzeń blokujący, zaś dźwignia najazdowa z noskiem prowadzącym jest za pomocą przegubu obrotowego zamocowana uchylnie na zaopatrzonej w wybranie zapadce blokującej, przy czym zapadka blokująca jest wraz z osadzoną ruchomo na zapadce blokującej dźwignią najazdową zamocowana uchylnie za pomocą przegubu obrotowego na skrzyni wagonu, zaś obszary wychylania dźwigni najazdowej i zapadki blokującej są ograniczone przez ograniczniki.
Dźwignia najazdowa jest sztywno zamocowana na zapadce blokującej, zaś zapadka blokująca jest utrzymywana w pozycji zablokowanej przez magazynujące energię elementy.
Sworzeń blokujący jest zamocowany sztywno na podwoziu, zaś dźwignia najazdowa i zapadka blokująca są poprzez przegub obrotowy zamocowane uchylnie na mechanizmie jezdnym przesuwnej ściany.
Zamocowany na dźwigni sworzeń blokujący jest osadzony uchylnie za pomocą przegubu obrotowego na podwoziu, zaś zaopatrzona w występ prowadzący i wybranie zapadka blokująca jest za pomocą przegubu obrotowego zamocowana na mechanizmie jezdnym przesuwnej ściany.
Zamocowany na dźwigni sworzeń blokujący jest osadzony uchylnie za pomocą przegubu obrotowego na mechanizmie jezdnym przesuwnej ściany, zaś zaopatrzona w występ prowadzący i wybranie zapadka blokująca jest za pomocą przegubu obrotowego.
PL 193 690 B1
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wagon towarowy w widoku ogólnym, fig. 2 - detal A z fig. 1, przy położeniu ZAMYKANIE w obszarze koń cowym, fig. 3 - detal A z fig. 1, przy ś cianie przechylonej do wewnątrz, fig. 4 - detal A z fig. 1, przy ścianie otwartej i częściowo zasuniętej, fig. 5 - przekrój A-A z fig. 2 w obszarze położenia końcowego, fig. 6 - drugi przykład wykonania wynalazku, zaś fig. 7 - trzeci przykład wykonania wynalazku.
Na fig. 1 z wagonu ze ścianami przesuwnymi przedstawione są główne podzespoły w postaci podwozia 1, ściany czołowej 2, drzwi środkowych 3 oraz przesuwnej ściany 4. Dla załadowania i rozładowania wagonu otwiera się co najmniej jedną z przesuwnych ścian 4. W tym celu za pomocą urządzenia wystawiającego 5 z fig. 2, 3 wychyla się przesuwną ścianę 4 na zewnątrz i nasadza ją na szynę jezdną 6. Następnie można przesunąć przesuwną ścianę 4 wzdłuż wagonu, otwierając go w przybliżeniu do połowy długości. Przy zamykaniu wzdłużnego boku wagonu przesuwną ścianę 4 przesuwa się w kierunku ściany czołowej 2, aż dojdzie ona w położeniu końcowym z fig. 2 i 5 do zderzaka 7. Niepożądanemu cofnięciu przesuwnej ściany 4 zapobiega urządzenie ustalające. W tym celu na mechanizmie jezdnym 8 przesuwnej ściany 4 zamocowany jest sztywno sworzeń blokujący 9. Sworzeń blokujący 9 unosi przy dojeżdżaniu przesuwnej ściany 4 w położenie końcowe dźwignię najazdową 10 nad występ prowadzący 12. Dźwignia najazdowa 10 jest za pomocą przegubu obrotowego 16' zamocowana uchylnie na zapadce blokującej 11. Ogranicznik 13', który jest tak zamocowany na dźwigni najazdowej 10, że może spoczywać na górnej powierzchni zapadki blokującej, ograniczając tym samym najniższe położenie dźwigni najazdowej 10 na zapadce blokującej 11, powoduje uniesienie zapadki blokującej 11, osadzonej uchylnie za pomocą przegubu obrotowego 16 na podwoziu 1. Po dalszym przemieszczeniu przesuwnej ściany 4 w położenie końcowe zapadka blokująca 11 opada pod własnym ciężarem, jak pokazano na rysunku, lub w znany sposób pod działaniem sprężyny w półkoliste wybranie 14 nad sworzniem blokującym 9. W tym stanie przesuwna ściana 4 jest zabezpieczona przed przesuwem w kierunku wzdłuż wagonu. W celu całkowitego zamknięcia przesuwną ścianę 4 przechyla się do wewnątrz i w dół za pomocą urządzenia wystawiającego 5. Sworzeń blokujący 9 wychodzi przy tym, jak widać na fig. 3, z wybrania 14 zapadki blokującej 11, która pod własnym ciężarem spada w dół na ogranicznik 13. Przy otwieraniu przesuwną ścianę 4 przechyla się za pomocą urządzenia wystawiającego 5 na zewnątrz i do góry. Ponieważ zapadka blokująca 11 spoczywa na ograniczniku 13, sworzeń blokujący 9 przechodzi przez górną krawędź zapadki blokującej 11. W początkowej fazie przesuwania, jak widać na fig. 4, występ prowadzący 12 dźwigni najazdowej 10 jest naciskany w dół przez sworzeń blokujący 9, w związku z czym przesuwna ściana 4 może się swobodnie przemieszczać. Gdy sworzeń blokujący 9 przeszedł przez występ prowadzący 12, wówczas dźwignia najazdowa 10 opada z powrotem pod własnym ciężarem lub pod działaniem sprężyny na zapadkę blokującą 11 aż do ogranicznika 13', w związku z czym urządzenie jest ponownie gotowe do stworzenia blokady. W ramach wynalazku mieści się również rozwiązanie, w którym dźwignia najazdowa 10 jest zamocowana sztywno na zapadce blokującej 11, która z kolei jest utrzymywana w pozycji zablokowanej przez znane elementy 15, magazynujące energię, na przykład sprężyny. Wynalazek obejmuje również inne przykłady rozmieszczenia sworznia blokującego 9 oraz dźwigni najazdowej 10 i zapadki blokującej 11. Sworzeń blokujący 9 jest zamocowany sztywno na podwoziu 1, zaś dźwignia najazdowa 10 i zapadka blokująca 11 są osadzone uchylnie na mechanizmie jezdnym 8 za pomocą przegubu obrotowego 17. Możliwe jest również rozwiązanie, w którym zamocowany na dźwigni 19 sworzeń blokujący 9 jest zamocowany uchylnie za pomocą przegubu obrotowego 18 na podwoziu 1, zaś zaopatrzona w występ prowadzący 12 i wybranie 14 zapadka blokująca 11 jest osadzona uchylnie za pomocą przegubu obrotowego 17 na mechanizmie jezdnym 8. Urządzenie ustalające według wynalazku pozwala skutecznie zablokować przesuwną ścianę 4 w położeniu ZAMKNIĘTE. Przy otwieraniu przesuwnej ściany 4, urządzenie to zwalnia się samoczynnie i w nieskomplikowany sposób, w związku z czym nie jest potrzebny dodatkowy nakład pracy ze strony użytkownika.

Claims (5)

1. Urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych, do blokowania i zwalniania przesuwnych ścian lub dachów hełmowych wzdłuż pojazdu w położenia końcowe, zawierające zapadkę i występ, przy czym występ i zapadka współpracują ze sobą w obszarze położenia końcowego, znamienne tym, że na mechanizmie jezdnym (8) przesuwnej ściany (4) zamocowany jest, skierowany w poprzek wagonu sworzeń blokujący (9), zaś dźwignia najazdowa (10)
PL 193 690 B1 z noskiem prowadzącym (12) jest za pomocą przegubu obrotowego (16') zamocowana uchylnie na zaopatrzonej w wybranie (14) zapadce blokującej (11), przy czym zapadka blokująca (11) jest wraz z osadzoną ruchomo na zapadce blokującej (11) dźwignią najazdową (10) zamocowana uchylnie za pomocą przegubu obrotowego (16) na skrzyni wagonu, zaś obszary wychylania dźwigni najazdowej (10) i zapadki blokującej (11) są ograniczone przez ograniczniki (13, 13').
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dźwignia najazdowa (10) jest sztywno zamocowana na zapadce blokującej (11), zaś zapadka blokująca (11) jest utrzymywana w pozycji zablokowanej przez magazynujące energię elementy (15).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że sworzeń blokujący (9) jest zamocowany sztywno na podwoziu (1), zaś dźwignia najazdowa (10) i zapadka blokującą (11) są poprzez przegub obrotowy (17) zamocowane uchylnie na mechanizmie jezdnym (8) przesuwnej ściany (4).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zamocowany na dźwigni (19) sworzeń blokujący (9) jest osadzony uchylnie za pomocą przegubu obrotowego (18) na podwoziu (1), zaś zaopatrzona w występ prowadzący (12) i wybranie (14) zapadka blokująca (11) jest za pomocą przegubu obrotowego (17) zamocowana na mechanizmie jezdnym (8) przesuwnej ściany (4).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zamocowany na dźwigni (19) sworzeń blokujący (9) jest osadzony uchylnie za pomocą przegubu obrotowego (18) na mechanizmie jezdnym (8) przesuwnej ściany (4), zaś zaopatrzona w występ prowadzący (12) i wybranie (14) zapadka blokująca (11) jest za pomocą przegubu obrotowego (17).
PL336288A 1998-10-28 1999-10-28 Urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych PL193690B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19850805A DE19850805B4 (de) 1998-10-28 1998-10-28 Feststelleinrichtung für Schiebewände oder Haubenverdecke von Güterwagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336288A1 PL336288A1 (en) 2000-05-08
PL193690B1 true PL193690B1 (pl) 2007-03-30

Family

ID=7886648

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL336288A PL193690B1 (pl) 1998-10-28 1999-10-28 Urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0997365B1 (pl)
AT (1) ATE260194T1 (pl)
CZ (1) CZ292111B6 (pl)
DE (1) DE19850805B4 (pl)
HU (1) HU222967B1 (pl)
PL (1) PL193690B1 (pl)
SK (1) SK285042B6 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202004006905U1 (de) 2004-04-29 2004-06-17 Deutsche Bahn Ag Vorrichtung zum Diebstahlschutz an Güterwagen, insbesondere an Schiebewandwagen
CN103303325A (zh) * 2013-05-29 2013-09-18 济南轨道交通装备有限责任公司 铁路运输滑动侧墙棚车
CN110203226A (zh) * 2019-06-12 2019-09-06 中车山东机车车辆有限公司 一种铁路货车用侧门组成的锁紧装置
RU206873U1 (ru) * 2021-06-16 2021-09-30 Акционерное общество Алтайского вагоностроения (АО "Алтайвагон") Запорное устройство двери вагона с антивандальной защитой

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2304503A1 (fr) * 1975-03-19 1976-10-15 Arbel Industrie Dispositif de verrouillage-deverrouillage automatique pour panneaux roulants, capots telescopiques et analogues
DE2531753C2 (de) * 1975-07-16 1983-09-01 Linke-Hofmann-Busch, Waggon-Fahrzeug-Maschinen Gmbh, 3320 Salzgitter Verriegelung für die Abdeckhauben eines Behälters

Also Published As

Publication number Publication date
SK147299A3 (en) 2000-05-16
DE19850805A1 (de) 2000-05-11
EP0997365B1 (de) 2004-02-25
PL336288A1 (en) 2000-05-08
SK285042B6 (sk) 2006-05-04
ATE260194T1 (de) 2004-03-15
CZ292111B6 (cs) 2003-07-16
HU9903938D0 (en) 2000-01-28
DE19850805B4 (de) 2007-09-13
CZ377599A3 (cs) 2000-05-17
HUP9903938A2 (en) 2002-08-28
EP0997365A1 (de) 2000-05-03
HU222967B1 (hu) 2004-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5265991A (en) Retractable cargo restraint and cargo restraining system
CA1295646C (en) Dual-purpose door system
US3996860A (en) Vehicle end enclosure
US6123310A (en) Motorcycle turnabout
US4134345A (en) Retractable guide latch mechanism
US4200046A (en) Chock device for a transporter
US4318349A (en) Railway car end doors
GB2322353A (en) Ramp assemblies
JPS5972379A (ja) 窓やドアの少なくとも平行離脱可能な障子枠のための案内機構
GB2276664A (en) An automatic securing system for locking and unlocking a freight container to a load carrier
CA1163865A (en) Cargo securement device
US3545713A (en) Tiedown apparatus
JPS60131339A (ja) 運搬車両用ロ−プフツク装置
US4149472A (en) Railway car tilting deck lock
PL193690B1 (pl) Urządzenie ustalające dla przesuwnych ścian lub hełmowych dachów wagonów kolejowych
US4784547A (en) Cargo restraining device for a vehicle
EP1982891A1 (en) Swivel frame, and rail vehicle
US4263853A (en) Rail car end door positioning keeper assembly
US3636658A (en) House car plug door control mechanism
US3892426A (en) Fifth wheel plate assembly for trailer hitch
US4262603A (en) Door locking arrangement for railway hopper car
US4339222A (en) Door locking mechanism for hopper car doors
RU2223188C2 (ru) Способ крепления контейнеров на раме платформы и устройство для его осуществления
US3321093A (en) Device for automatically opening car door locking system
GB2089884A (en) Manually operated stop elements for cargo

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification