PL193381B1 - Sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym - Google Patents

Sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym

Info

Publication number
PL193381B1
PL193381B1 PL98340562A PL34056298A PL193381B1 PL 193381 B1 PL193381 B1 PL 193381B1 PL 98340562 A PL98340562 A PL 98340562A PL 34056298 A PL34056298 A PL 34056298A PL 193381 B1 PL193381 B1 PL 193381B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
adhesive
adhesive layer
molded
layer
tape
Prior art date
Application number
PL98340562A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340562A1 (en
Inventor
Hans-Volker Buchholz
Original Assignee
Baedje K H Meteor Gummiwerke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Baedje K H Meteor Gummiwerke filed Critical Baedje K H Meteor Gummiwerke
Publication of PL340562A1 publication Critical patent/PL340562A1/xx
Publication of PL193381B1 publication Critical patent/PL193381B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16JPISTONS; CYLINDERS; SEALINGS
    • F16J15/00Sealings
    • F16J15/02Sealings between relatively-stationary surfaces
    • F16J15/06Sealings between relatively-stationary surfaces with solid packing compressed between sealing surfaces
    • F16J15/061Sealings between relatively-stationary surfaces with solid packing compressed between sealing surfaces with positioning means
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16JPISTONS; CYLINDERS; SEALINGS
    • F16J15/00Sealings
    • F16J15/02Sealings between relatively-stationary surfaces
    • F16J15/06Sealings between relatively-stationary surfaces with solid packing compressed between sealing surfaces
    • F16J15/10Sealings between relatively-stationary surfaces with solid packing compressed between sealing surfaces with non-metallic packing
    • F16J15/104Sealings between relatively-stationary surfaces with solid packing compressed between sealing surfaces with non-metallic packing characterised by structure

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania ukladu uszczelniaja- cego z ksztaltowym elementem uszczelniaja- cym, który to ksztaltowy element uszczelniajacy jest przymocowany do pierwszej warstwy kleja- cej, przylepnej po obu stronach, przy czym druga warstwa klejaca umieszczona na prze- ciwleglej stronie tasmy klejacej jest pokryta usuwalna pierwsza powloka, po usunieciu któ- rej, druga warstwa klejaca jest przyklejana do uszczelnianego podloza, znamienny tym, ze ksztaltowy element uszczelniajacy (2) formuje sie wtryskowe na pierwszej warstwie klejacej (3) tasmy klejacej (4) formie i ze w pierwszej war- stwie klejacej (3) stosuje sie klej topliwy aktywo- wany za pomoca formowania wtryskowego. PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym.
W znanym układzie uszczelniającym tego typu kształtowy element uszczelniający i taśma klejąca są wytwarzane oddzielnie. Taśma klejąca jest następnie w dodatkowym procesie roboczym mocowana za pomocą jej pierwszej warstwy klejącej do kształtowego elementu uszczelniającego.
Z opisu patentowego GB2036840 znana jest taśma uszczelniająca. Zawierająca profil uszczelniający wyposażony w część podstawową przystosowaną do mocowania wokół drzwi nadwozia pojazdu mechanicznego. Wymieniona część podstawowa jest zaopatrzona w dwa znajdujące się w odstępie od siebie, wgłębienia, w którym umieszczony jest klej i które są od zewnątrz przykryte pokryciem ochronnym. Taśma uszczelniająca i powierzchniowa taśma przylepna są wytwarzane oddzielnie. Łączenie poszczególnych elementów ze sobą w układ uszczelniający w dodatkowym etapie wytwarzania wymaga dużego nakładu czasu i kosztów i ogranicza możliwości kształtowania kształtowego elementu uszczelniającego.
Sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym, który to kształtowy element uszczelniający jest przymocowany do pierwszej warstwy klejącej, przylepnej po obu stronach, przy czym druga warstwa klejąca umieszczona na przeciwległej stronie taśmy klejącej jest pokryta usuwalną pierwszą powłoką, po usunięciu której, druga warstwa klejąca jest przyklejana do uszczelnianego podłoża, odznacza się według wynalazku tym, że kształtowy element uszczelniający formuje się wtryskowo na pierwszej warstwie klejącej taśmy klejącej w formie i że w pierwszej warstwie klejącej stosuje się klej topliwy aktywowany za pomocą formowania wtryskowego.
Korzystnie pokrywa się pierwszą warstwę klejąca drugą powłoką, usuwa się drugą powłokę z pierwszej warstwy klejącej w tych miejscach, gdzie kształtowy element uszczelniający jest uformowany wtryskowo na pierwszej warstwie klejącej.
W pierwszej warstwie klejącej stosuje się czysty klej akrylanowy lub zmodyfikowany klej akrylanowy.
Pomiędzy pierwszą a drugą warstwą klejąca umieszcza się warstwę nośną, przy czym warstwę nośną przykleja się do dwóch warstw klejących.
Jako warstwę nośną stosuje się warstwę spienioną, na przykład z akrylanów, polietylenu lub poliuretanu.
Jako warstwę nośną stosuje się folię nośną, która składa się korzystnie z polipropylenu, poliestru, polichlorku winylu lub poliamidu lub z laminowanej folii wielowarstwowej zawierającej kombinacje tych materiałów.
Jako kształtowy element uszczelniający stosuje się uformowaną wtryskowo kształtkę wykonaną z termoplastycznego elastomeru.
Jako kształtowy element uszczelniający stosuje się uformowaną wtryskowo kształtkę wykonaną z miękkiego polichlorku winylu.
Korzystnie stosuje się kształtowy element uszczelniający zawierający sprężystą taśmę uszczelniającą i taśmę usztywniającą z materiału syntetycznego i że co najmniej jedną z tych taśm formuje się wtryskowo na warstwie klejącej taśmy klejącej, umieszczonej w formie, a drugą taśmę formuje się wtryskowo na, wcześniej uformowanej wtryskowo na pierwszej warstwie klejącej i znajdującej się w formie, taśmie i ewentualnie również formuje się ją wtryskowo na pierwszej warstwie klejącej.
Stosuje się taśmę uszczelniającą z termoplastycznego elastomeru.
Stosuje się taśmę uszczelniającą z miękkiego polichlorku winylu.
Stosuje się taśmę usztywniającą z polietylenu.
Stosuje się taśmę usztywniającą z polipropylenu.
Stosuje się taśmę usztywniającą z poliestru.
Stosuje się taśmę usztywniającą z polichlorku winylu.
Stosuje się taśmę usztywniającą z poliamidu.
Stosuje się taśmę usztywniającą z polieteru fenylenu lub modyfikowanego polieteru fenylenu.
Kształtowy element uszczelniający uformowany wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej w formie, jest trwale i równomiernie dobrze połączony z taśmą klejącą. Taśma klejącą może również wystawać w każdym kierunku poza kształtowy element uszczelniający. Pozwala to przezwyciężyć nawet trudne pod względem warunków instalacyjnych i uszczelnienia sytuacje. W wyniku formowania kształtowego elementu uszczelniającego w formie kształtowy element uszczelniający staje się częścią konstrukcyjną o najwyższej dokładności i trwałości wymiarów, przy czym od początku mogą być rówPL 193 381 B1 nież wytwarzane trójwymiarowe kształtki bez konieczności deformowania kształtowego elementu uszczelniającego podczas następującego potem instalowania i umieszczania go pod niepożądanymi naprężeniami.
Pokrycie pierwszej warstwy klejącej drugą powłoką oraz usunięcie drugiej powłoki z pierwszej warstwy klejącej w tych miejscach, gdzie kształtowy element uszczelniający jest formowany wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej umożliwia wytworzenie mocnego i trwałego połączenie kształtowego elementu uszczelniającego z taśmą klejącą.
Zastosowanie kleju akrylowego w warstwie klejącej powoduje, ze także układy uszczelniające nadają się szczególnie do wykorzystania w pojazdach samochodowych.
Warstwa nośna umieszczona pomiędzy pierwszą a drugą warstwą klejącą nadaje taśmie klejącej wszystkie pożądane ze względu na zastosowanie w układzie uszczelniającym cechy.
W przypadku, gdy należy uzyskać określoną charakterystykę sprężystego uszczelnienia jedynie za pomocą taśmy klejącej w obszarach układu uszczelniającego poza kształtowym elementem uszczelniającym, stosuje się warstwę nośną w postaci warstwy spienionej, na przykład z akrylanów, polietylenu lub poliuretanu.
Bardzo cienką warstwę, ale tym niemniej dostatecznie wytrzymałą można uzyskać stosując jako tę warstwę folię nośną, składającą się korzystnie z polipropylenu, poliestru, polichlorku winylu lub poliamidu lub z laminowanej folii wielowarstwowej zawierającej kombinacje tych materiałów.
Zastosowanie jako kształtowego elementu uszczelniającego uformowanej wtryskowo kształtki z termoplastycznego elastomeru lub miękkiego polichlorku winylu ma tę szczególną zaletę, że temperatury wytwarzania w narzędziu kształtowym mogą być stosunkowo niskie. Ochrania to taśmę klejącą umieszczona w narzędziu kształtowym i jednak prowadzi do pożądanego bezpiecznego połączenia kształtowego elementu uszczelniającego z taśmą klejącą.
W jednym z korzystnych ukształtowań wynalazku stosuje się kształtowy element uszczelniający zbudowany jako element łączony lub złożony. W tej konstrukcji taśma klejącą przejmuje funkcję uszczelniającą w odniesieniu do części składowej która ma być uszczelniona, podczas gdy taśma usztywniająca służy poniekąd jako wzmocnienie taśmy uszczelniającej w celu zapewnienia optymalnego działania uszczelniającego taśmy uszczelniającej.
W tym ukształtowaniu wynalazku korzystnie stosuje się taśmę uszczelniającą z termoplastycznego elastomeru lub z polichlorku winylu miękkiego.
Materiały na taśmę usztywniającą są wybrane z uwzględnieniem praktycznego zastosowania. Wszystkie wybrane na taśmę usztywniającą materiały nadają pożądaną sztywność lub wzmocnienie taśmie usztywniającej i wspomagają lub poprawiają jej działanie uszczelniające.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w przekroju wzdłużnym pierwszy przykład wykonania układu uszczelniającego wytworzony sposobem według wynalazku, fig. 2 - schematycznie przekroju wzdłużnym kolejny przykład wykonania układu uszczelniającego sposobem według wynalazku, fig. 3 - schematycznie przekroju wzdłużnym jeszcze inny przykład wykonania układu uszczelniającego sposobem według wynalazku i fig. 4 do 6 przedstawia schematycznie przekroju wzdłużnym dalsze przykłady wytworzonego sposobem według wynalazku układu uszczelniającego, z których każdy ma kształtowy element uszczelniający zawierający jedną taśmę uszczelniającą i jedną taśmę usztywniającą.
Figura 1 przedstawia układ uszczelniający 1 z kształtowym elementem uszczelniającym 2, który to kształtowy element uszczelniający 2 został uformowany wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej 3 taśmy klejącej 4 formie (nie pokazanej), która to taśma klejąca 4 jest przylepna po obu stronach.
Pierwsza warstwa klejąca 3 jest nałożona na warstwę nośna 5, która w tym przypadku składa się z pianki akrylanowej. Po przeciwnej stronie warstwy nośnej 5 nałożona jest druga warstwa klejąca 6, która jest pokryta zdzieralną pierwszą powłoką 7.
W celu wytworzenia układu uszczelniającego 1 kompletna taśma klejąca 4 razem z powłoką 7 umieszczana jest w formie. Pierwsza warstwa klejąca 3, która składa się z kleju topliwego jest następnie ogrzewana za pomocą wtryskiwania dostatecznie ciepłej masy kształtowego elementu uszczelniającego aż do jej aktywowania. Podczas następującego później chłodzenia klej topliwy ponownie zestala się i wytwarza żądane mocne połączenie pomiędzy pierwszą warstwą klejąca 3 i kształtowym elementem uszczelniającym.
Kształtowy element uszczelniający może na przykład składać się z termoplastycznego elastomeru lub z polichlorku winylu miękkiego.
PL 193 381 B1
Jak to przedstawiono na fig. 1 kształtowy element uszczelniający 2 nie musi być formowany wtryskowe na całej powierzchni pierwszej warstwy klejącej 3. W przeciwieństwie do tego kształtowy element uszczelniający może być formowany wtryskowe tylko miejscowo na pierwszej warstwie klejącej 3. Podczas chłodzenia układu uszczelniającego klej topliwy pierwszej warstwy klejącej 3, który jest tylko aktywowany w miejscu formowania wtryskowego, powraca do stanu pasywnego tworząc połączenie klejowe.
W celu zainstalowania układu uszczelniającego 1, jak pokazano u góry po prawej stronie fig. 1, usuwa się pierwszą powłokę 7 i układ uszczelniający 1jest mocowany za pomocą jego drugiej warstwy klejącej 6do uszczelnianego podłoża 8, na przykład blachy nadwozia samochodu.
Na wszystkich figurach jednakowe części są zaopatrzone w identyczne odnośniki liczbowe.
Na figurze 2 pierwsza warstwa klejąca 3, która składa się z kleju topliwego, jest nałożona na warstwę nośną 5, która jest tu ukształtowana jako powłoka nośna. Ta powłoka nośna może być uformowana jako stosunkowo cienka, ale jednocześnie dostatecznie wytrzymała. Może ona, na przykład, składać się z polietylenu, polipropylenu, poliestru, polichlorku winylu lub poliamidu jak również z laminowanej folii wielowarstwowej zawierającej kombinacje tych materiałów.
W kierunku do góry warstwy 6i 7na fig. 3 są ze swej strony połączone z warstwą nośną 5 według fig. 1.
Na figurze 3 jest również zastosowana warstwa nośna 5 uformowana jako warstwa nośna tego rodzaju. W tym przypadku jednak ciągła, przylegająca pierwsza warstwa klejąca 3 jest nałożona na dolną stronę warstwy nośnej 5, przy czym warstwa klejąca 3 jest pokryta drugą powłoką 9. Druga powłoka 9 jest usuwana z pierwszej warstwy klejącej 3 w tych miejscach, gdzie na pierwszej warstwie klejącej 3 ma być uformowany wtryskowe kształtowy element uszczelniający 2. W ten sposób gotowy układ uszczelniający 1 według fig. 3 podtrzymuje w określonych miejscach, tam, gdzie jest to właściwe, jeden lub więcej kształtowych elementów uszczelniających 2, podczas gdy pierwsza warstwa klejąca 3 pozostaje przykryta fragmentami drugiej powłoki 9.
W przykładach wykonania według fig.4 do 6 taśma klejąca 4jest uformowana za każdym razem w odpowiedni sposób zgodnie z jedną z fig. 1do 3 i ta taśma klejąca 4 jest tylko schematycznie przedstawiona na fig.4 do 6. Każda z fig. 4 do 6 przedstawia pierwszą warstwę klejąca 3, na każdej z których to warstw jest uformowany wtryskowe kształtowy element uszczelniający 2 w formie, która również nie jest tu pokazana.
Na figurze 4 kształtowy element uszczelniający 2 zawiera taśmę usztywniającą 10 składającą się ze stosunkowo twardego tworzywa syntetycznego. Taśma usztywniająca 10 jest formowana wtryskowe w pierwszej operacji na pierwszej warstwie klejącej 3 w formie. Taśma uszczelniająca 12 składająca się ze stosunkowo miękkiego materiału uszczelniającego jest następnie formowana wtryskowe na wolnej powierzchni 11 taśmy usztywniającej 10. Wzdłuż wolnej powierzchni 11 w tym ostatnim formowaniu wytwarzane jest trwałe i stałe połączenie pomiędzy taśmą usztywniającą 10 i taśmą uszczelniającą 12. Wytrzymałość tego połączenia może zostać, stosownie do wymagań, zwiększona za pomocą warstwy łączącej, znanej jako taka, znajdującej się pomiędzy taśmą usztywniającą 10 i taśmą uszczelniającą 12.
Proces według fig.5 prowadzony był w odwrotnej kolejności w stosunku do procesu według fig. 4. Zatem najpierw taśma uszczelniająca 12 była formowana wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej 3 w formie.
W kolejnym etapie operacyjnym taśma usztywniająca 10 była formowana wtryskowo na wolnej powierzchni 13 taśmy uszczelniającej 12 w formie.
W przykładzie wykonania według fig. 6, podobnie do fig. 4, taśma usztywniająca 10 była najpierw formowana wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej 3. W kolejnym etapie operacyjnym taśma uszczelniająca 12 była następnie formowana wtryskowe zarówno na wolnej powierzchni 14 taśmy usztywniającej 10 jak i na powierzchniach podstawowych 15 i 16 na pierwszej warstwie klejącej 3 w formie. W ten sposób kształtowy element uszczelniający zachowuje uniwersalną elastyczność ponad pierwszą warstwą klejącą 3 podczas gdy w obrębie taśmy uszczelniającej 12 taśma usztywniająca 10 zapewnia pożądane usztywnienie całego kształtowego elementu uszczelniającego 2.

Claims (17)

1. Sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym, który to kształtowy element uszczelniający jest przymocowany do pierwszej warstwy klejącej, przylepnej po obu stronach, przy czym druga warstwa klejąca umieszczona na przeciwległej stronie taśmy klejącej jest pokryta usuwalną pierwszą powłoką, po usunięciu której, druga warstwa klejąca jest przyklejana do uszczelnianego podłoża, znamienny tym, że kształtowy element uszczelniający (2) formuje się wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej (3) taśmy klejącej (4) formie i że w pierwszej warstwie klejącej (3) stosuje się klej topliwy aktywowany za pomocą formowania wtryskowego.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pokrywa się pierwszą warstwę klejąca (3) drugą powłoką (9) usuwa się drugą powłokę (9) z pierwszej warstwy klejącej (3) w tych miejscach, gdzie kształtowy element uszczelniający (2) jest uformowany wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej (3).
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że w pierwszej warstwie klejącej (3) stosuje się czysty klej akrylanowy lub zmodyfikowany klej akrylanowy.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pomiędzy pierwszą (3) a drugą (6) warstwą klejącą umieszcza się warstwę nośną (5), przy czym warstwę nośną przykleja się do dwóch warstw klejących (3, 6).
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że jako warstwę nośną (5) stosuje się warstwę spienioną, na przykład z akrylanów, polietylenu lub poliuretanu.
6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że jako warstwę nośną (5) stosuje się folię nośną, która składa się korzystnie z polipropylenu, poliestru, polichlorku winylu lub poliamidu lub z laminowanej folii wielowarstwowej zawierającej kombinacje tych materiałów.
7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako kształtowy element uszczelniający (2) stosuje się uformowaną wtryskowe kształtkę wykonaną z termoplastycznego elastomeru.
8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako kształtowy element uszczelniający (2) stosuje się uformowaną wtryskowe kształtkę wykonaną z miękkiego polichlorku winylu.
9. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że stosuje się kształtowy element uszczelniający (2) zawierający sprężystą taśmę uszczelniającą (12) i taśmę usztywniającą (10) z materiału syntetycznego i że co najmniej jedną z tych taśm (10, 12) formuje się wtryskowe na warstwie klejącej (3) taśmy klejącej (4), umieszczonej w formie, a drugą taśmę (10 albo 12) formuje się wtryskowe na, wcześniej uformowanej wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej (3) i znajdującej się w formie, taśmie (12 albo 10), i ewentualnie również formuje się ją wtryskowe na pierwszej warstwie klejącej (3).
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę uszczelniającą (12) z termoplastycznego elastomeru.
11. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę uszczelniającą (12) z miękkiego polichlorku winylu.
12. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę usztywniającą (10) z polietylenu.
13. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę usztywniającą (10) z polipropylenu.
14. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę usztywniającą (10) z poliestru.
15. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę usztywniającą (10) z polichlorku winylu.
16. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę usztywniającą (10) z poliamidu.
17. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się taśmę usztywniającą (10) z polieteru fenylenu lub modyfikowanego polieteru fenylenu.
PL98340562A 1997-11-21 1998-11-19 Sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym PL193381B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29720683U DE29720683U1 (de) 1997-11-21 1997-11-21 Dichtsystem mit Dichtungsprofil und Klebeband
PCT/EP1998/007416 WO1999026801A1 (de) 1997-11-21 1998-11-19 Dichtsystem mit dichtungsprofil und klebeband

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340562A1 PL340562A1 (en) 2001-02-12
PL193381B1 true PL193381B1 (pl) 2007-02-28

Family

ID=8048947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98340562A PL193381B1 (pl) 1997-11-21 1998-11-19 Sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1032503B1 (pl)
JP (1) JP3500357B2 (pl)
CA (1) CA2310758C (pl)
CZ (1) CZ295554B6 (pl)
DE (2) DE29720683U1 (pl)
PL (1) PL193381B1 (pl)
SK (1) SK286289B6 (pl)
WO (1) WO1999026801A1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19952399A1 (de) * 1999-10-29 2001-06-07 Webasto Vehicle Sys Int Gmbh Dichtungselement zur Verwendung in Fahrzeugen
DE10064386A1 (de) * 2000-12-21 2002-07-18 Webasto Vehicle Sys Int Gmbh Doppelseitiges Klebeband und Verfahren zur Befestigung eines Dichtungselements an einer Verwendungsstelle
US7422788B2 (en) 2000-12-21 2008-09-09 Webasto Ag And Rehau Ag & Co. Double-sided adhesive tape and method for fixing a sealing element in place
FR2832482B1 (fr) * 2001-11-21 2004-07-02 Saint Gobain Performance Plast Procede de fabrication d'un cordon de joint d'etancheite composite
GB2383098B (en) * 2001-12-12 2005-05-25 Hansen Transmissions Int A cover for a housing (1)
DE50302500D1 (de) * 2002-06-26 2006-04-27 Webasto Ag Fahrzeugtechnik Klebeband zur Befestigung eines Dichtungselementes, und Verfahren zur Herstellung und zur Befestigung des Dichtungselementes
DE10260485B3 (de) * 2002-12-21 2004-09-09 Saargummi Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung extrudierter Dichtungsprofile mit Formteilen
DE50310238D1 (de) * 2003-02-08 2008-09-11 Straehle & Hess Flächengebilde zum Belegen eines Substrates sowie Dichtungselement mit einem Flächengebilde und Verfahren zur Herstellung des Dichtungselementes
DE202004002241U1 (de) * 2004-02-13 2005-03-24 Baedje K H Meteor Gummiwerke Dichtleiste
DE102004057163B3 (de) * 2004-11-26 2006-08-03 A. Raymond & Cie Anordnung zum dichten Abdecken eines Trägerteils im Bereich einer Ausnehmung
DE102017123419A1 (de) * 2017-10-09 2019-04-11 Cqlt Saargummi Technologies S.À.R.L. Dichtungsstrang, insbesondere zur Verarbeitung als Endlosstrang

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU6778474A (en) * 1973-07-16 1975-10-16 Mccord Corp Bumper assembly
GB2036840B (en) * 1978-12-13 1983-01-26 Draftex Dev Ag Sealing strips
JPS60201938A (ja) * 1984-03-26 1985-10-12 Kinugawa Rubber Ind Co Ltd ウエザ−ストリツプの製造方法
IT215035Z2 (it) * 1988-09-08 1990-07-30 Same Spa Guarnizione incollata per vetri a filo o porte di cabine di trattori agricoli
FR2660239B1 (fr) * 1990-03-29 1992-07-31 Profil Procede et dispositif de fabrication de pieces moulees adhesives et pieces obtenues selon ce procede.
FR2729448A1 (fr) * 1995-01-16 1996-07-19 Hutchinson Gmbh Procede de fabrication d'un element d'etancheite comportant un joint elastique et une bande telle qu'une bande adhesive
EP0764507A1 (fr) * 1995-09-19 1997-03-26 Saint-Gobain Vitrage Raccord profilé creux

Also Published As

Publication number Publication date
DE59802581D1 (de) 2002-01-31
DE29720683U1 (de) 1998-01-22
SK286289B6 (en) 2008-07-07
EP1032503B1 (de) 2001-12-19
EP1032503A1 (de) 2000-09-06
WO1999026801A1 (de) 1999-06-03
JP3500357B2 (ja) 2004-02-23
CZ20001877A3 (cs) 2000-12-13
CA2310758A1 (en) 1999-06-03
CZ295554B6 (cs) 2005-08-17
JP2001523606A (ja) 2001-11-27
PL340562A1 (en) 2001-02-12
SK7462000A3 (en) 2000-11-07
CA2310758C (en) 2003-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20050077683A1 (en) Method for making a composite sealing joint strip
PL193381B1 (pl) Sposób wytwarzania układu uszczelniającego z kształtowym elementem uszczelniającym
US20050239357A1 (en) Multi-layer reinforcing laminate
US20030168889A1 (en) Method for making a ready to bond modular element and assembling method
US5678879A (en) Sun visor for vehicles
CA2074086A1 (en) Bilaminate polymer coated metal strip and method for manufacture thereof
IT1150929B (it) Laminato per profili di rifinitura
WO2001023178A3 (en) Laminate, method for producing the same and thermoplastic foam adhesive
US5026586A (en) Headliner shell for vehicles
ATE272671T1 (de) Verbundmaterial aus polyurethan und zumindest einem thermoplastischen kunststoff, ein verfahren zu dessen herstellung sowie dessen verwendung in kraftfahrzeugen
JPS6124939A (ja) 自動車用冷暖房装置の気流制御弁及びその製造方法
US4486478A (en) Multi layer laminated trim system
ATE84687T1 (de) Polsterung fuer federkernsitze und verfahren zur herstellung derselben.
JPH0733953Y2 (ja) 車両用シール材
JPH0712640B2 (ja) ハニカム成形体を製造する方法
JPH01320154A (ja) シリコーンゴム製熱転写マーク及びその製造方法並びにシリコーンゴム製熱転写マーク用積層体の製造方法
JP2700996B2 (ja) 段ボール基材の製造方法
JP2647634B2 (ja) モールディングの製造法
JPS62270309A (ja) 自動車用積層内装材の製造方法
CA2238563A1 (en) Method of manufacturing panel with frame
JPS6235838A (ja) 成形加工用表皮及びその製造方法
JPH03253331A (ja) 自動車用ウエルトの製造方法
JP2922399B2 (ja) 自動車用内装部品の製造方法
US20070029739A1 (en) Method for production of a sealing joint gasket
JPS58194513A (ja) 自動車用ウエザーストリップ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101119