PL193368B1 - Urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgowego sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym - Google Patents

Urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgowego sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym

Info

Publication number
PL193368B1
PL193368B1 PL337069A PL33706999A PL193368B1 PL 193368 B1 PL193368 B1 PL 193368B1 PL 337069 A PL337069 A PL 337069A PL 33706999 A PL33706999 A PL 33706999A PL 193368 B1 PL193368 B1 PL 193368B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
coupling pin
coupling
pin
ring
Prior art date
Application number
PL337069A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337069A1 (en
Inventor
Joachim Kreher
Original Assignee
Voith Turbo Scharfenberg Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voith Turbo Scharfenberg Gmbh filed Critical Voith Turbo Scharfenberg Gmbh
Publication of PL337069A1 publication Critical patent/PL337069A1/xx
Publication of PL193368B1 publication Critical patent/PL193368B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61GCOUPLINGS; DRAUGHT AND BUFFING APPLIANCES
    • B61G9/00Draw-gear
    • B61G9/04Draw-gear combined with buffing appliances
    • B61G9/06Draw-gear combined with buffing appliances with rubber springs
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61GCOUPLINGS; DRAUGHT AND BUFFING APPLIANCES
    • B61G7/00Details or accessories
    • B61G7/10Mounting of the couplings on the vehicle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Vibration Prevention Devices (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Axle Suspensions And Sidecars For Cycles (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do sprezystego podparcia czopa sprzegu cieglowo-zderzakowego na pojezdzie szynowym, przy czym czop sprzegowy zarówno w kierunku jego osi jak tez w kierun- ku prostopadlym jest podparty na pojezdzie szynowym wzgle- dem dzialajacych na ten sprzeg sil pociagowych i/lub udaro- wych, z umieszczona na pojezdzie szynowym, otwarta ku temu sprzegowi obudowa, w która wchodzi wspólosiowo czop sprzegowy z promieniowym odstepem od wewnetrznej po- wierzchni obwodowej obudowy, oraz z wstepnie naprezonymi miedzy powierzchnia obwodowa obudowy, sprezystymi pier- scieniami z materialu elastycznego, które sa ustawione piono- wo swoimi plaszczyznami srodkowymi i sa rozmieszczone z odstepem miedzy soba w kierunku wzdluznym czopa sprze- gowego, przy czym na wewnetrznej powierzchni obwodowej obudowy w kierunku wzdluznym czopa sprzegowego sa roz- mieszczone w odstepie miedzy soba progi pierscieniowe i kazdy z pierscieni jest utrzymywany wzgledem czopa sprze- gowego albo obudowy w przestrzeni miedzy dwoma sasiedni- mi progami a obudowa jest rozdzielona, przy czym kazdy pierscien przylega bezposrednio zarówno do powierzchni obwodowej czopa sprzegowego jak i do wewnetrznej po- wierzchni obwodowej obudowy i przy czym w stanie urzadze- nia bez obciazenia silami pociagowymi i udarowymi progi pierscieniowe czopa sprzegowego zbiegaja sie z odpowiedni- mi progami pierscieniowymi obudowy, znamienne tym,….. czop sprzegowy (4) ma kolnierz oporowy (11), do którego PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgowego sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym.
Znane jest tego rodzaju urządzenie na przykład z niemieckiego opisu patentowego nr DE 2701984 A1. W urządzeniu tym czop sprzęgu jest podparty na pojeździe szynowym zarówno względem sił pociągowych i udarowych działających na sprzęg cięgłowo-zderzakowy w kierunku jego osi jak też w kierunku prostopadłym. Urządzenie to ma ponadto otwartą ku sprzęgowi obudowę, której oś przebiega w kierunku wzdłużnym pojazdu i wchodzi współosiowo w czop sprzęgowy z odstępem promieniowym od wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy. Między powierzchniami obwodowymi czopa sprzęgowego i wewnętrznymi powierzchniami obudowy są przewidziane naprężone sprężynujące pierścienie z materiału elastycznego. Pierścienie te są ustawione pionowo swoimi płaszczyznami środkowymi i są umieszczone we wzajemnym odstępie w kierunku wzdłużnym czopa. Każdy z tych pierścieni jest utrzymywany względem czopa i obudowy w przestrzeni między dwoma sąsiednimi progami pierścieniowymi na powierzchni obwodowej czopa sprzęgowego oraz na wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy. Obudowa i czop sprzęgowy oraz pierścienie mają owalny przekrój, którego większa średnica leży w poziomej płaszczyźnie środkowej obudowy lub czopa sprzęgowego. Obudowa w swojej poziomej płaszczyźnie środkowej jest rozdzielona na dwie półskorupy, które są połączone ze sobą za pomocą rozłącznych środków mocujących.
Pierścienie w poziomej płaszczyźnie środkowej obudowy są rozcięte przynajmniej z jednej strony, przy czym każdy pierścień przylega bezpośrednio zarówno do powierzchni obwodowej czopa sprzęgowego jak też do wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy. W nieobciążonym stanie urządzenia, gdy nie działają na niego żadne siły pociągowe ani udarowe, progi pierścieniowe czopa sprzęgowego zbiegają się w jednej linii z odpowiednimi progami pierścieniowymi obudowy.
W urządzeniu tego rodzaju trudno jest nadać układowi sprężystemu odpowiednią wielkość i kierunek celowego, odtwarzalnego naprężenia.
Celem wynalazku jest usprawnienie wytwarzania i nastawiania naprężenia układu sprężystego w znanym urządzeniu do sprężystego podparcia czopa sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym.
Urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym, przy czym czop sprzęgowy zarówno w kierunku jego osi jak też w kierunku prostopadłym jest podparty na pojeździe szynowym względem działających na ten sprzęg sił pociągowych i/lub udarowych, z umieszczoną na pojeździe szynowym, otwartą ku temu sprzęgowi obudową, w którą wchodzi współosiowo czop sprzęgowy z promieniowym odstępem od wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy, oraz z wstępnie naprężonymi między powierzchnią obwodową obudowy, sprężystymi pierścieniami z materiału elastycznego, które są ustawione pionowo swoimi płaszczyznami środkowymi isą rozmieszczone z odstępem między sobą w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego, przy czym na wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego są rozmieszczone w odstępie między sobą progi pierścieniowe i każdy z pierścieni jest utrzymywany względem czopa sprzęgowego albo obudowy w przestrzeni między dwoma sąsiednimi progami a obudowa jest rozdzielona, przy czym każdy pierścień przylega bezpośrednio zarówno do powierzchni obwodowej czopa sprzęgowego jak i do wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy i przy czym w stanie urządzenia bez obciążenia siłami pociągowymi i udarowymi progi pierścieniowe czopa sprzęgowego zbiegają się z odpowiednimi progami pierścieniowymi obudowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że czop sprzęgowy ma kołnierz oporowy, do którego przylega z jednej strony pierścień naprężający swoją tylną stroną oraz z drugiej strony leżący najbliżej otworu obudowy pierścień jego stroną przednią, przy czym pierścień naprężający w stanie nieobciążonym urządzenia napręża pierścienie w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego.
Korzystnie, pierścień naprężający w obudowie tak przylega swą tylną stroną do kołnierza oporowego, że pierścienie są naprężane w kierunku nacisku lub udaru.
Korzystnie, pierścień naprężający w obudowie tak przylega swą tylną stroną do kołnierza oporowego, że pierścienie są naprężane w kierunku nacisku lub udaru z siłą naprężającą, której wartość bezwzględna jest większa niż maksymalna, występująca podczas pracy siła pociągowa.
Korzystnie, pierścień naprężający jest włożony w obwodowe wgłębienie czopa sprzęgowego i takie samo wgłębienie obudowy.
Korzystnie, wgłębienia mają skosy oporowe dla pierścienia naprężającego.
PL 193 368 B1
Korzystnie, skosy oporowe obudowy mają w kierunku otworu obudowy mniejsze pochylenie niż przeciwległe skosy oporowe.
Korzystnie, naprężanie urządzenia w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego odbywa się przez złączenie części dzielonej obudowy.
Korzystnie, naprężanie urządzenia w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego odbywa się poprzez element dociskowy, który jest zamocowany i wsparty na obudowie.
Korzystnie, element dociskowy ma urządzenie do nastawiania siły wstępnego naprężenia.
Korzystnie, pierścień naprężający i/lub pierścienie są rozcięte przynajmniej w jednym miejscu.
Korzystnie, miejsce/miejsca rozcięcia pierścienia naprężającego i/lub pierścieni jest/są umieszczone w poziomej płaszczyźnie czopa sprzęgowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w dwóch przykładach wykonania na schematycznym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny urządzenia według wynalazku w stanie nieobciążonym, fig. 2 - przekrój wzdłuż linii I-I na fig. 1, fig. 3 - przekrój wzdłużny drugiego przykładu wykonania wynalazku w stanie nieobciążonym, a fig. 4 - urządzenie według fig. 3 w widoku z góry.
Koziołek łożyskowy 1 zamocowany na pojeździe szynowym nie pokazanym na rysunku jest połączony poprzez czop 2 z obudową 3, która opasuje współosiowo w odstępie promieniowym czop sprzęgowy 4 wspierający sprzęg cięgłowo-zderzakowy, przy czym zarówno czop sprzęgowy 4 jak też obudowa 3 mają korzystnie przekrój okrągły albo przekrój z długą i krótką osią, którego większa średnica jest umieszczona w poziomej płaszczyźnie środkowej obudowy lub czopa sprzęgowego. Rozwiązanie według wynalazku może być też wykorzystane do podobnego rodzaju urządzeń z obudową 3 i czopem sprzęgowym 4 o dowolnym przekroju.
Zarówno czop sprzęgowy 4 jak i wewnętrzny obwód obudowy 3 są wyposażone w obwodowe progi pierścieniowe 5 lub 6, które zbiegają się ze sobą w jednej linii w nieobciążonym stanie urządzenia. Końce 7 obudowy 3 są obciśnięte do wewnątrz tworząc końcowe progi pierścieniowe 5, a przyporządkowane tym końcom odsadzenia 8 czopa sprzęgowego 4 są również odpowiednio do tego ukształtowane. Czop sprzęgowy 4 jest utrzymywany w określonym promieniowym odstępie od obudowy 3 za pomocą umieszczonych prostopadle do kierunku wzdłużnego pojazdu, wstawionych między końce 7 lub odsadzenia 8 i progi pierścieniowe 5 lub 6 pierścienie 9 z materiału elastycznego, na przykład z gumy albo tworzywa sztucznego.
Żeby ułatwić montaż pierścieni 9, obudowa 3 składa się z dwóch jednakowo ukształtowanych, połączonych ze sobą rozłącznie śrubami 10 półskorup, a pierścienie 9 są rozcięte jedno- lub dwustronnie. Poza tym pierścienie 9 przy pewnej nadwyżce wymiarowej nad śrubami 10 mogą być montowane z wstępnym naprężeniem prostopadle do kierunku wzdłużnego czopa sprzęgowego, co umożliwia mocne osadzenie pierścieni 9 między czopem sprzęgowym 4i obudową 3.
Czop sprzęgowy 4 w jego części od strony otworu obudowy ma kołnierz oporowy 11, do którego przylega pierścień naprężający 12 jego tylną stroną i do którego drugiej strony przylega swoją przednią stroną pierścień 9 położony najbliżej otworu obudowy, przy czym pierścień 12 napręża wstępnie pierścienie 9 w nieobciążonym stanie urządzenia w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego.
Pierścień naprężający 12 jest włożony do obwodowego wgłębienia 13 czopa sprzęgowego 4 i podobnego wgłębienia 13 obudowy 3. Wgłębienia 13 mają skosy oporowe 14, po których jest prowadzony pierścień naprężający (toczny).
Skosy oporowe 14 obudowy 3 i/lub czopa sprzęgowego 4 są ukształtowane w kierunku otworu obudowy bardziej płasko niż osiowo naprzeciwległe skosy oporowe 14, które mają maksymalnie kąt 90° do czopa sprzęgowego lub też przechodzą w kołnierz oporowy 11.
Jak w przykładzie realizacji według fig. 1 i fig. 2 można naprężać urządzenie za pomocą pierścienia naprężającego 12 w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego, to znaczy w kierunku nacisku lub udaru, przez połączenie części dzielonej obudowy, z reguły za pomocą śrub 10.
Na dokładne i precyzyjniejsze nastawienie naprężenia urządzenia w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego, to znaczy w kierunku nacisku lub udaru, pozwala konstrukcja według drugiego przykładu realizacji wynalazku przedstawionego na fig. 3 i fig. 4. W tym przykładzie wykonania naprężenie w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego 4 wytwarza się i nastawia za pośrednictwem elementu dociskowego 15, który jest zamocowany i oparty na obudowie za pomocą śrub 16. Element 15 może jeszcze mieć dodatkowe urządzenie nastawcze (nie pokazane na rysunku) do precyzyjnego nastawiania.
Urządzenie może być wykonane z jednym albo kilkoma pierścieniami 9 celem przystosowania do przejmowania różnych obciążeń.
PL 193 368 B1
Liczbę pierścieni 9 i progów pierścieniowych 5 i 6 należy dostosować do wielkości przejmowanych sił, przy czym większa ilość pierścieni 9 umożliwia przejęcie większego obciążenia.
Jeżeli na czop sprzęgowy 4 działa siła pociągowa, to na pierścień naprężający 12 napiera kołnierz oporowy 11 a pierścienie 9 są pociągane przez progi pierścieniowe 6 czopa 4. Z drugiej strony pierścień naprężający 12 i pierścienie 9 są przytrzymywane przez obudowę 3, a więc następuje elastyczne odkształcenie pierścieni 9, 12 na całym przekroju, przy czym jednak początkowo naprężenie w pierścieniu naprężającym 12 i pierścieniach 9 zmniejsza się o wielkość siły pociągowej.
Wartość bezwzględna siły naprężenia w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego 4, gdy czop 4 jest wstępnie naprężony w kierunku nacisku lub udaru, jest większa od maksymalnej siły pociągowej występującej w trakcie pracy na czopie sprzęgowym 4. Dzięki temu nawet przy zmianach obciążenia w kierunku naciągu - nacisku urządzenie pozostaje zawsze pod pewnym naprężeniem, co przyczynia się do spokojnego biegu pojazdów szynowych sprzężonych tymi urządzeniami.
Jeżeli na czop sprzęgowy 4 działają siły udarowe, to pierścienie 9, z jednej strony pociągane przez progi pierścieniowe 6 czopa 4 a z drugiej strony przytrzymywane przez progi pierścieniowe 5 obudowy 3, odkształcają się elastycznie na całym przekroju, przy czym początkowo pierścienie 9 podlegają obciążeniu ścinającemu. W przypadku dalszego wzrostu obciążenia naprężenie ścinające zmienia się stopniowo na naprężenie ściskające, ponieważ pierścienie 9 ulegają ściśnięciu między każdymi dwoma następującymi po sobie progami pierścieniowymi 5 i 6, tak że wreszcie pierścienie 9 stawiają opór nie dopuszczając do dalszego odkształcenia. Uzyskuje się więc postępową charakterystykę sprężynowania. Pierścień naprężający 12 pozostaje w zasadzie nieobciążony, ponieważ bardziej płaskie skosy oporowe 14 z boku otworu obudowy umożliwiają jego ustępowanie.
Czop sprzęgowy 4 pod ciężarem własnym i sprzęgu cięgłowo-zderzakowego ulega skierowanemu w dół momentowi. Jednakże czop sprzęgowy celem prawidłowego sprzężenia powinien zawsze utrzymywać się w przybliżeniu w poziomym położeniu środkowym. Pierścień naprężający 12 stanowi pionowe podparcie, które wspomaga podparcie ze strony pierścieni 9. Dlatego dzięki zwiększonej podstawie podparcia w urządzeniach z pierścieniem naprężającym 12 można zastosować dłuższe czopy sprzęgowe 4lub większe obciążenia bez dodatkowego podparcia pionowego.

Claims (19)

1. Urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym, przy czym czop sprzęgowy zarówno w kierunku jego osi jak też w kierunku prostopadłym jest podparty na pojeździe szynowym względem działających na ten sprzęg sił pociągowych i/lub udarowych, z umieszczoną na pojeździe szynowym, otwartą ku temu sprzęgowi obudową, w którą wchodzi współosiowo czop sprzęgowy z promieniowym odstępem od wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy, oraz z wstępnie naprężonymi między powierzchnią obwodową obudowy, sprężystymi pierścieniami z materiału elastycznego, które są ustawione pionowo swoimi płaszczyznami środkowymi isą rozmieszczone z odstępem między sobą w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego, przy czym na wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego są rozmieszczone w odstępie między sobą progi pierścieniowe i każdy z pierścieni jest utrzymywany względem czopa sprzęgowego albo obudowy w przestrzeni między dwoma sąsiednimi progami a obudowa jest rozdzielona, przy czym każdy pierścień przylega bezpośrednio zarówno do powierzchni obwodowej czopa sprzęgowego jak i do wewnętrznej powierzchni obwodowej obudowy i przy czym w stanie urządzenia bez obciążenia siłami pociągowymi i udarowymi progi pierścieniowe czopa sprzęgowego zbiegają się z odpowiednimi progami pierścieniowymi obudowy, znamienne tym, że czop sprzęgowy (4) ma kołnierz oporowy (11), do którego przylega z jednej strony pierścień naprężający (12) swoją tylną stroną oraz z drugiej strony leżący najbliżej otworu obudowy (3) pierścień (9) jego stroną przednią, przy czym pierścień naprężający (12) w stanie nieobciążonym urządzenia napręża pierścienie (9) w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień naprężający (12) w obudowie (3) tak przylega swą tylną stroną do kołnierza oporowego (11), że pierścienie (9) są naprężane w kierunku nacisku lub udaru.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że pierścień naprężający (12) w obudowie (3) tak przylega swą tylną stroną do kołnierza oporowego (11), że pierścienie (9) są naprężane
PL 193 368 B1 w kierunku nacisku lub udaru z siłą naprężającą, której wartość bezwzględna jest większa niż maksymalna, występującą podczas pracy siła pociągowa.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień naprężający (12) jest włożony w obwodowe wgłębienie (13) czopa sprzęgowego (4) i takie samo wgłębienie (13) obudowy (3).
5. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że pierścień naprężający (12) jest włożony w obwodowe wgłębienie (13) czopa sprzęgowego (4) i takie samo wgłębienie (13) obudowy (3).
6. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że pierścień naprężający (12) jest włożony w obwodowe wgłębienie (13) czopa sprzęgowego (4) i takie samo wgłębienie (13) obudowy (3).
7. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że wgłębienia (13) mają skosy oporowe (14) dla pierścienia naprężającego (12).
8. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że wgłębienia (13) mają skosy oporowe (14) dla pierścienia naprężającego (12).
9. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że wgłębienia (13) mają skosy oporowe (14) dla pierścienia naprężającego (12).
10. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że skosy oporowe (14) obudowy (3) mają w kierunku otworu obudowy mniejsze pochylenie niż przeciwległe skosy oporowe (14).
11. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że skosy oporowe (14) obudowy (3) mają w kierunku otworu obudowy mniejsze pochylenie niż przeciwległe skosy oporowe (14).
12. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że skosy oporowe (14) obudowy (3) mają w kierunku otworu obudowy mniejsze pochylenie niż przeciwległe skosy oporowe (14).
13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że naprężanie urządzenia w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego odbywa się przez złączenie części dzielonej obudowy (3) .
14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że naprężanie urządzenia w kierunku wzdłużnym czopa sprzęgowego odbywa się poprzez element dociskowy (15) , który jest zamocowany i wsparty na obudowie (3) .
15. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że element dociskowy (15) ma urządzenie do nastawiania siły wstępnego naprężenia.
16. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że element dociskowy (15) ma urządzenie do nastawiania siły wstępnego naprężenia.
17. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że element dociskowy (15) ma urządzenie do nastawiania siły wstępnego naprężenia.
18. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień naprężający (12) i/lub pierścienie (9) są rozcięte przynajmniej w jednym miejscu.
19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że miejsce/miejsca rozcięcia pierścienia naprężającego (12) i/lub pierścieni (9) jest/są umieszczone w poziomej płaszczyźnie czopa sprzęgowego (4).
PL337069A 1998-03-30 1999-03-26 Urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgowego sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym PL193368B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19814166A DE19814166A1 (de) 1998-03-30 1998-03-30 Vorrichtung zum elastischen Abstützen des Kupplungsschafts einer Mittelpufferkupplung an einem Schienenfahrzeug
PCT/DE1999/000922 WO1999050121A1 (de) 1998-03-30 1999-03-26 Vorrichtung zum elastischen abstützen des kupplungsschafts einer mittelpufferkupplung an einem schienenfahrzeug

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337069A1 PL337069A1 (en) 2000-07-31
PL193368B1 true PL193368B1 (pl) 2007-02-28

Family

ID=7862960

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337069A PL193368B1 (pl) 1998-03-30 1999-03-26 Urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgowego sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6315139B1 (pl)
EP (1) EP0947410B1 (pl)
KR (1) KR100547188B1 (pl)
CN (1) CN1118398C (pl)
AT (1) ATE265347T1 (pl)
AU (1) AU753678B2 (pl)
CA (1) CA2267725C (pl)
DE (2) DE19814166A1 (pl)
ES (1) ES2221258T3 (pl)
IN (1) IN192935B (pl)
PL (1) PL193368B1 (pl)
WO (1) WO1999050121A1 (pl)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK1350703T3 (da) * 2002-04-04 2004-09-13 Voith Turbo Scharfenberg Gmbh Koblingshovedafdækning og fremgangsmåde til bortsvingning af denne afdækning
SE526663C2 (sv) * 2004-02-04 2005-10-18 Dellner Couplers Ab Draginrättning för tågkoppel samt deformationsrör härför
ATE370044T1 (de) * 2005-05-03 2007-09-15 Voith Turbo Scharfenberg Gmbh Mittelpufferkupplung für schienenfahrzeuge
EP1785330A1 (de) * 2005-11-15 2007-05-16 Voith Turbo Scharfenberg GmbH & Co. KG Kupplungsanlenkung mit Gelenkanordnung
ES2369332T3 (es) * 2009-04-23 2011-11-29 Voith Patent Gmbh Articulación para la unión articulada de una barra de enganche con una caja de vagón.
ES2457591T3 (es) * 2011-03-16 2014-04-28 Bombardier Transportation Gmbh Unidad de vehículo ferroviario con mecanismo articulado de tracción
DE102013110888A1 (de) 2013-10-01 2015-04-02 Voith Patent Gmbh Lagerbock zum Anlenken einer Kupplungsstange an einen Wagenkasten eines spurgeführten Fahrzeuges
CN103496382B (zh) * 2013-10-25 2017-02-01 齐齐哈尔轨道交通装备有限责任公司 铁路货车的缓冲器及铁路货车
ES2632280T3 (es) * 2014-12-04 2017-09-12 HÜBNER GmbH & Co. KG Articulación de un vehículo articulado
US9701323B2 (en) 2015-04-06 2017-07-11 Bedloe Industries Llc Railcar coupler
DE102015108228A1 (de) * 2015-05-26 2016-12-01 Voith Patent Gmbh Vorrichtung zum Verbinden eines Kupplungsschafts mit einem Wagenkasten eines spurgeführten Fahrzeuges
PL3205550T3 (pl) 2016-02-10 2021-09-27 Dellner Couplers Ab Zespół ze wspornikiem łożyskowym i drążkiem sprzęgającym lub drążkiem łączącym; wagon pojazdu wielowagonowego i sposób przenoszenia sił popychających przykładanych do drążka sprzęgającego lub drążka łączącego do wspornika łożyskowego
CN106809240B (zh) * 2016-12-29 2017-12-12 比亚迪股份有限公司 车钩和具有车钩的有轨列车
CH713677B1 (de) * 2017-04-06 2021-04-30 Faiveley Transp Schwab Ag Anlenkungseinrichtung für eine Kupplung eines Schienenfahrzeugs.
CN107628058A (zh) * 2017-09-11 2018-01-26 南京力源轨道交通装备有限公司 一种新型锻造钩尾框
KR102121368B1 (ko) * 2019-02-26 2020-06-10 삼영기계 (주) 센서를 구비한 철도차량 연결용 고무완충기
KR102218954B1 (ko) * 2019-07-18 2021-02-24 한국철도기술연구원 충격 완충 장치
KR102240114B1 (ko) * 2019-10-11 2021-04-15 한국철도기술연구원 철도차량용 연결기
KR102276202B1 (ko) * 2019-11-21 2021-07-13 한국철도기술연구원 열차의 장애물 제거장치
DE102020105294A1 (de) 2020-02-28 2021-09-02 Voith Patent Gmbh Kupplungsstangenanbindung zum beweglichen Anschluss einer Kupplungsstange an ein spurgebundenes Fahrzeug
WO2022154145A1 (ko) * 2021-01-18 2022-07-21 한국철도기술연구원 충격 완충 장치
CN115551760A (zh) * 2021-03-30 2022-12-30 韩国铁道技术研究院 铁路车辆用连接器
CN113682339B (zh) * 2021-10-27 2021-12-21 南通市弘达轨道交通配件有限公司 一种轨道交通用润滑型球铰

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1038592B (de) * 1954-01-29 1958-09-11 Krauss Maffei Ag Zug- und Stossvorrichtung fuer Schienenfahrzeuge
US3741406A (en) * 1971-06-22 1973-06-26 Miner Enterprises Friction draft gear
US3799360A (en) * 1973-01-15 1974-03-26 Midland Ross Corp Railway draft gear
DE2343246C3 (de) * 1973-08-28 1981-07-09 Bergische Stahl-Industrie, 5630 Remscheid Vorrichtung zur Anlenkung eines Kupplungsschafts einer Mittelpufferkupplung an einem Fahrzeug
DE2701984A1 (de) * 1977-01-19 1978-07-27 Scharfenbergkupplung Gmbh Elastische anlenkung einer mittelpufferkupplung fuer schienenfahrzeuge
DE3421166A1 (de) * 1983-12-15 1985-06-27 Scharfenbergkupplung Gmbh, 3320 Salzgitter Elastische anlenkung einer mittelpufferkupplung fuer schienenfahrzeuge
US4739889A (en) * 1986-09-25 1988-04-26 Halliburton Company Railway cushioning apparatus
DE4024998A1 (de) * 1990-08-07 1992-02-13 Bergische Stahlindustrie Gelenk bzw. anlenkung fuer eine universell schwenkbare kuppelstange

Also Published As

Publication number Publication date
CN1118398C (zh) 2003-08-20
EP0947410B1 (de) 2004-04-28
AU4130599A (en) 1999-10-18
AU753678B2 (en) 2002-10-24
WO1999050121A1 (de) 1999-10-07
DE19814166A1 (de) 1999-10-07
KR100547188B1 (ko) 2006-01-26
KR20010012927A (ko) 2001-02-26
EP0947410A1 (de) 1999-10-06
IN192935B (pl) 2004-06-12
US6315139B1 (en) 2001-11-13
ATE265347T1 (de) 2004-05-15
PL337069A1 (en) 2000-07-31
DE59909285D1 (de) 2004-06-03
CA2267725C (en) 2007-08-21
CA2267725A1 (en) 1999-09-30
CN1262651A (zh) 2000-08-09
ES2221258T3 (es) 2004-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL193368B1 (pl) Urządzenie do sprężystego podparcia czopa sprzęgowego sprzęgu cięgłowo-zderzakowego na pojeździe szynowym
KR101973310B1 (ko) 충격 에너지 흡수 장치
KR20080039993A (ko) 조인트 장치
US4351542A (en) Flexible towing hitch
US2802580A (en) Car couplers
DE112014005227T5 (de) Vibrationsdämpfende Vorrichtung
DE19613212C2 (de) Hinterachslager für eine Verbundlenker-Hinterachse für Kraftfahrzeuge
DE102006050070B4 (de) Elastisches Lager für ein Kraftfahrzeugaggregat, Verfahren zur Herstellung eines elastischen Lagers, Anordnung zum Einstellen der Lagerungscharakteristik eines elastischen Lagers
US4428568A (en) Force-absorbing device
CA1083639A (en) Shock mount for protective structure for tractors
EP0885757A2 (de) Einrichtung zur elastischen Verbindung wenigstens zweier Bauteile
US3388615A (en) Bushings for tie-bars
CN111065566B (zh) 用于将第二部分安装在轨道车辆的车体端部之间的主结构上的保持器
CA1145793A (en) Flexible towing hitch
ZA200401420B (en) Flexible element
DE102004014774B4 (de) Gelenklager für ein Schienenfahrzeug
JP5285956B2 (ja) 減衰装置の取付構造
CN111572327B (zh) 支座
US4116412A (en) Resilient mounting for an operator's station on a vehicle
US4775059A (en) Support construction for a pivotal joint
RU2025292C1 (ru) Тягово-сцепное устройство для легкового автомобиля
CN115362073A (zh) 牵引装置
EP2673527B1 (de) Elastisches lager mit einteiligem gehäuse
KR0126225Y1 (ko) 자동차 리어범퍼 고정용 지그
US2337513A (en) Composite lever for weighing scales