PL192607B1 - Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper - Google Patents

Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper

Info

Publication number
PL192607B1
PL192607B1 PL343500A PL34350000A PL192607B1 PL 192607 B1 PL192607 B1 PL 192607B1 PL 343500 A PL343500 A PL 343500A PL 34350000 A PL34350000 A PL 34350000A PL 192607 B1 PL192607 B1 PL 192607B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gasoline
volume
vol
fuel
eurosuper
Prior art date
Application number
PL343500A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343500A1 (en
Inventor
Leszek Pilarczyk
Marek Garcarzyk
Original Assignee
Marek Garcarzyk
Leszek Pilarczyk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marek Garcarzyk, Leszek Pilarczyk filed Critical Marek Garcarzyk
Priority to PL343500A priority Critical patent/PL192607B1/pl
Priority to EP01101863A priority patent/EP1203803A1/de
Publication of PL343500A1 publication Critical patent/PL343500A1/xx
Priority to PCT/PL2001/000054 priority patent/WO2002034867A1/de
Publication of PL192607B1 publication Critical patent/PL192607B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L1/00Liquid carbonaceous fuels
    • C10L1/02Liquid carbonaceous fuels essentially based on components consisting of carbon, hydrogen, and oxygen only
    • C10L1/023Liquid carbonaceous fuels essentially based on components consisting of carbon, hydrogen, and oxygen only for spark ignition

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Liquid Carbonaceous Fuels (AREA)

Abstract

1. Benzyna silnikowa bezolowiowa klasy Premium/Eurosuper zawierajaca benzyne bazowa Normal, komponent benzyny lekki, detergent DAC 4303, etanol paliwowy, stabilizator/izopropanol, frakcje C 5 oraz produkty pochodzenia karbochemicznego i/lub petrochemicznego i/lub produkty utylizacji odpadów, znamienna tym, ze zawiera od 60%-75% w stosunku objetosciowym benzyny bazowej, 17%-25% w stosunku objetosciowym zwiazków tlenowych, 1,25%-5% w stosunku obje- tosciowym stabilizatora i wspólrozpuszczalnika, do 3% w stosunku objetosciowym dwuetylobenze- nu, 0%-35% w stosunku objetosciowym toulenu, 0%-25% w stosunku objetosciowym frakcji olefi- nowych i korzystnie zwiazki potasu w ilosci do 10 mg/l w przeliczeniu na czysty potas. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper, stosowana jako paliwo silnikowe do silników z zapłonem iskrowym o liczbie oktanowej badawczej LOB nie niższej niż 95 jednostek oraz liczbie oktanowej motorowej LOM nie niższej niż 85 jednostek, co kwalifikuje ten produkt w klasie benzyn Premium/Eurosuper.
Szybki postęp techniczny a co za tym idzie wzrost jakości silników spalinowych stawia coraz wyższe wymagania jakościowe przed producentami paliw. Wymogi ochrony środowiska naturalnego zmuszają do stosowania innych niż dotychczas komponentów wchodzących w skład paliw. Ograniczenia zmierzające do wyeliminowania ołowiu, benzenu i siarki stały się faktem. Jako zabezpieczenia antyrecesyjne z powodzeniem stosuje się związki metali alkalicznych. Wciąż prowadzone są próby zmierzające do obniżenia prężności par benzyn szczególnie w okresie letnim.
Znanych jest szereg zgłoszeń patentowych, jak na przykład polskie zgłoszenia patentowe nr P-311046 oraz polski patent nr 170290 odnoszących się do aspektów rozwiązań ekonomicznych w produkcji benzyn, pozwalających zachować standardowe parametry benzyn bezołowiowych. Odpowiedni dobór komponentów węglowodorowych o różnych liczbach oktanowych oraz związków tlenowych wysokooktanowych ma decydujący wpływ na zachowanie maksymalnej dopuszczalnej zawartości tlenu w paliwie. Zastosowanie surowców najwyższej jakości pozwala na zdecydowane ograniczenie zawartości benzenu i siarki, znacznie poniżej norm obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
Zasadniczo zawartość benzyn bazowych z procesu krakingu i reformingu można obniżyć do 60% w stosunku objętościowym całego składu mieszanki paliwowej. Zmniejsza się wówczas zawartość węglowodorów aromatycznych. Oczywiście jest to związane ze spadkiem liczby oktanowej paliwa. Tu należy się wspomóc innymi związkami - niekoniecznie z grupy węglowodorów - rozpuszczalnymi w benzynach i o wystarczająco wysokich parametrach oktanowych. W ten sposób możemy uzyskać paliwo o zdecydowanie mniejszej zawartości aromatów przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich „bonusów oktanowych. Zastosowanie alkoholu metylowego i etylowego wprowadza jednocześnie do składu paliwa tlen, zasadniczo poprawiając proces spalania mieszanki paliwowej a co za tym idzie - mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Jednak alkohole mimo stosunkowo niskiej prężności własnej - w mieszankach paliwowych powodują zdecydowany wzrost tego parametru, co z kolei jest niekorzystne pod kątem ochrony środowiska jak i nadmiernego odparowania paliw. Wskazane jest więc zastosowanie eterów krótkołańcuchowych takich jak eter metylowy, eter etylowy, czy eter butyloetylowy. Krótkołańcuchowe etery mieszają się z benzynami równie dobrze jak związki pierścieniowe heterocykliczne, wprowadzają dodatkowe atomy tlenu do benzyn jak alkohole, ułatwiają rozpuszczanie alkoholi w węglowodorach, i co bardzo istotne - obniżają prężność par paliwa.
Szczególnie zalecanym dodatkiem jest Metylotetrahydrofuran (MTHF). Charakteryzuje się on bardzo niskim wskaźnikiem pochłaniania wody. Ułatwia rozpuszczanie alkoholi, doskonale miesza się z węglowodorami i co ważne - entalpia MTHF jest wyższa niż alkoholi paliwowych, ma pozytywny wpływ na stabilizację parametru prężności benzyn. Temperatura zapłonu, zakres destylacji i względny ciężar właściwy kwalifikują ten produkt na wysokiej pozycji dodatków paliwowych. MTHF jest produkowany z odpadów roślinnych w postaci biomasy. Resztki celulozowe, słoma, plewy zbożowe, makulatura, szczególnie gruboziarnista i niskojakościowa, odpady z papierni, odpady tartaczne są ogólnie dostępne. Produkcja MTHF jest tania i opłacalna. W Stanach Zjednoczonych Ameryki stosowana na szeroka skalę według patentu USA nr 4897497.
Korzystnie na obniżenie prężności wpływa również dodatek dwuetylobenzenu (DEB); przy zwiększonej zawartości tlenu w benzynach nie pogarsza warunków spalania, dodatkowo charakteryzując się wysokim wskaźnikiem oktanowym. W przypadku skrajnie niskich parametrów prężności benzyn, w okresie zimowym mogą wystąpić kłopoty z rozruchem silnika. Środkiem zaradczym jest zastosowanie w trakcie produkcji lekkich frakcji węglowodorowych o budowie prostej lub rozgałęzionej z możliwie niewielką zawartością n-parafin i izo-parafin. Frakcje C4, C5 do C8 o wspomnianej budowie charakteryzujące się liczbą oktanową minimum 67 wpływają korzystnie na podniesienie prężności przy niewielkim spadku „bonusu oktanowego. W połączeniu z eterami i alkoholami oraz MTHF, stwarzają bardzo dobrą mieszankę do wkomponowania do benzyn bazowych. Wspomniane frakcje węglowodorowe wpływają również bardzo korzystnie na końcową cenę gotowego produktu. Ich cena rynkowa jest zdecydowanie niższa niż cena bazowych czy wysokooktanowych aromatów.
PL 192 607 B1
Zakłady rafineryjne prowadzące pogłębiony lub pełny przerób ropy naftowej dysponują odpowiednimi instalacjami umożliwiającymi otrzymanie szerokich, jak i bardzo wąskich frakcji węglowodorowych o parametrach korzystnych dla produkcji benzyn, jak i samych benzyn otrzymywanych w procesach krakingu, reformingu i hydrokrakingu. Jednak te benzyny zawierają szeroki zakres węglowodorów aromatycznych, często w granicach 40%. Celowe jest więc ograniczenie ilości benzyn bazowych stosowanych w produkcji paliw bezołowiowych na korzyść innych wypełniaczy nie zawierających aromatów a szczególnie benzenu, przy jednoczesnym potanieniu produkcji przez użycie komponentów tanich i łatwo dostępnych.
W celu otrzymania benzyny silnikowej o parametrach odpowiadających klasie Premium/Eurosuper należy tak dobrać skład mieszanki, aby zawartość składników o tzw. wysokim „bonusie oktanowym była decydująca o uzyskaniu pozytywnych parametrów przeciwstukowych. Jednocześnie rodzaj i długość łańcuchów węglowych w węglowodorach jak i ilość aromatów - pierścieni węglowych - powinny być tak dobrane, aby zapewnić jak najlepsze warunki spalania przy jednoczesnym wykorzystaniu tlenu zawartego w paliwie, z uwzględnieniem ilości powstałych osadów stałych, zwanych nagarem, w silniku oraz poziomu emisji do atmosfery. Korzystne jest w procesie produkcji zastosowanie detergentów, które użyte w minimalnych ilościach pozytywnie wpływają na jednorodność paliwa przy jednoczesnym polepszeniu własności myjących, pozostawiając mniejsze ilości nagaru.
Proces mieszania polega na wprowadzeniu do zbiornika poszczególnych surowców w określonej kolejności zależnej od ich ciężarów właściwych. Surowce należy dozować od dołu zbiornika, co zapobiega rozbryzgom cieczy i nadmiernemu odparowaniu. W pierwszej kolejności należy dozować produkty najcięższe, etery i detergent. Alkohole - najlepiej w obecności stabilizatorów i współrozpuszczalników - korzystnie jest dozować jako ostatnie. W produkcji szczególnie przy wykorzystaniu zbiorników o dużej pojemności bardzo niekorzystna jest stosowana jeszcze również w Niemczech metoda wtryskowa polegająca na wpompowaniu kolejnych składników pod dużym ciśnieniem, która jednak nie pozwala na uzyskanie jednorodnego produktu w całej pojemności zbiornika. Różnica ciężarów właściwych mierzona w różnych częściach zbiornika przekracza wartość 0,03 g/cm3. Najkorzystniejszą jest metoda cyrkulacyjna polegająca na wykorzystaniu pompy obiegowej pobierającej paliwo z górnej części zbiornika i tłoczącej w dolny jego poziom. W krótkim czasie pozwala ujednorodnić paliwo przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu emisji opar. Jest to jednak możliwe przy wykorzystaniu maksymalnej pojemności zbiornika. W przeciwnym razie korzystne jest wykorzystanie systemu odwrotnego. Wymaga to jednak hermetyzacji instalacji lub wykorzystania kolumny absorpcyjnej ze schładzaniem par. Drugą korzystną i szybką metodą mieszania jest barbotaż, czyli wprowadzenie fazy gazowej od dna zbiornika. Ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalne jest mieszanie powietrzem. Dodatkowo wprowadzone powietrze negatywnie wpływa na jakość paliw zmniejszając jego odporność na utlenianie. Dlatego wskazane jest wprowadzenie gazu obojętnego, jak na przykład azot, przy jednoczesnym zastosowaniu schładzania i wykraplania opar. Przy wykorzystaniu tych metod porównywalność ciężarów właściwych próbek paliwa pobranych z różnych poziomów zbiornika zamyka się w granicach 0,002 g/cm3.
Celem wynalazku jest opracowanie produktu w postaci benzyny w klasie Premium/Eurosuper zbliżonej do klasy Super Plus zarówno w opcji bezołowiowej jak i uniwersalnej, to jest z dodatkiem związków potasu znanej w kraju jako U 95, zachowując przy tym rosnące wymagania producentów silników jak i wysokie parametry proekologiczne, przy czym zasadnicza formuła opiera się na wykorzystaniu dotychczas stosowanych komponentów benzynowych, jednak przy znacznej zmianie ilości i rodzaju związków tlenowych.
Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper, według wynalazku zawierająca benzynę bazową Normal, komponent benzyny lekki, detergent DAC 4303, etanol paliwowy, stabilizator/izopropanol, frakcję C5 oraz produkty pochodzenia karbochemicznego i/lub petrochemicznego i/lub produkty utylizacji odpadów, charakteryzuje się tym, że zawiera od 60%-75% w stosunku objętościowym benzyny bazowej, 17%-25% w stosunku objętościowym związków tlenowych, 1,25%-5% w stosunku objętościowym stabilizatora i współrozpuszczalnika, do 3% w stosunku objętościowym dwuetylobenzenu, 0%-35% w stosunku objętościowym toulenu, 0%-25% w stosunku objętościowym frakcji olefinowych i korzystnie związki potasu w ilości do 10 mg/l w przeliczeniu na czysty potas, przy czym jako współrozpuszczalnik stosuje się łącznie izopropanol i ETBE i/lub łącznie izobutanol i metylotetrahydrofuran.
Zawartość benzyny bazowej wynosi korzystnie nie więcej niż 60% w stosunku objętościowym.
PL 192 607 B1
Dobór proporcji składników benzyny według wynalazku zabezpiecza uzyskanie właściwej liczby oktanowej badawczej i motorowej i pozwala na ograniczenie prężności par benzyny, szczególnie w okresie letnim, przy zachowaniu odpowiedniego parametru prężności w okresie zimowym, przy jednoczesnym utrzymaniu zawartości aromatów poniżej 45% w stosunku objętościowym.
Mieszanki benzynowe benzyny silnikowej bezołowiowej klasy Premium/Eurosuper zbliżonej do klasy Super Plus uzyskano przez zmieszanie składników i przedstawiono w poniższych przykładach obrazujących zmieszanie składników w stosunku procentowym.
Przykła d 1
Benzyna bazowa Normal 70,00%
Komponent benzynowy lekki 5,40%
Metanol 4,10%
Detergent DAC 4303 0,05%
Etanol paliwowy 5,20%
Stabilizator/lzopropanol 2,00%
Frakcja C5 1,25%
Toulen 3,50%
MTBE 3,50%
ETBE 5,00%
Przykła d 2
Benzyna bazowa Normal 60,00%
Komponent benzynowy lekki 8,75%
Detergent DAC 4303 0,05%
Etanol paliwowy 21,25%
Frakcja C5 6,70%
Stabilizator/lzopropanol 2,00%
Metylotetrahydrofuran MTHF 1,25%
Przykła d 3
Benzyna bazowa Normal 60,00%
Komponent benzynowy lekki 8,00%
Kerocom/ADX 0,05%
Detergent DAC 4303 0,05%
Etanol paliwowy 15,00%
Metanol 5,00%
Frakcja C5 7,90%
Stabilizator/lzopropanol 2,00%
Przykład 4
Benzyna bazowa Normal 75,00%
Komponent benzynowy lekki 4,00%
Kerocom/ADX 0,05%
Detergent DAC 4303 0,05%
Etanol paliwowy 5,00%
Metanol 5,00%
Frakcja C5 7,50%
Stabilizator/lzopropanol 3,00%
MTBE 1,25%
Przykła d 5
Benzyna bazowa Normal 60,00%
Komponent benzynowy lekki 8,75%
Etanol paliwowy 17,00%
Detergent DAC 4303 0,05%
Frakcja C5 6,70%
Stabilizator/lzopropanol 3,00%
MTHF 2,50%
PL 192 607 B1

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper zawierająca benzynę bazową Normal, komponent benzyny lekki, detergent DAC 4303, etanol paliwowy, stabilizator/izopropanol, frakcję C5 oraz produkty pochodzenia karbochemicznego i/lub petrochemicznego i/lub produkty utylizacji odpadów, znamienna tym, że zawiera od 60%-75% w stosunku objętościowym benzyny bazowej, 17%-25% w stosunku objętościowym związków tlenowych, 1,25%-5% w stosunku objętościowym stabilizatora i współrozpuszczalnika, do 3% w stosunku objętościowym dwuetylobenzenu, 0%-35% w stosunku objętościowym toulenu, 0%-25% w stosunku objętościowym frakcji olefinowych i korzystnie związki potasu w ilości do 10 mg/l w przeliczeniu na czysty potas.
  2. 2. Benzyna według zastrz. 1, znamienna tym, że jako współrozpuszczalnik zawiera łącznie izopropanol i ETBE i/lub łącznie izobutanol i metylotetrahydrofuran.
  3. 3. Benzyna według zastrz. 1, znamienna tym, że zawartość benzyny bazowej wynosi korzystnie nie więcej niż 60% w stosunku objętościowym.
PL343500A 2000-10-24 2000-10-24 Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper PL192607B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL343500A PL192607B1 (pl) 2000-10-24 2000-10-24 Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper
EP01101863A EP1203803A1 (de) 2000-10-24 2001-01-26 Bleifreies Motorenbenzin der Klasse Premium/Eurosuper
PCT/PL2001/000054 WO2002034867A1 (de) 2000-10-24 2001-06-22 Bleifreies motorenbenzin der klasse premium/eurosuper

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL343500A PL192607B1 (pl) 2000-10-24 2000-10-24 Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343500A1 PL343500A1 (en) 2001-04-23
PL192607B1 true PL192607B1 (pl) 2006-11-30

Family

ID=20077621

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343500A PL192607B1 (pl) 2000-10-24 2000-10-24 Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1203803A1 (pl)
PL (1) PL192607B1 (pl)
WO (1) WO2002034867A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2982734A1 (en) 2014-08-01 2016-02-10 Ekobenz So. z o. o. Fuel mixture, especially for spark ignition engines

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8334244B2 (en) 2005-01-18 2012-12-18 Bestline International Research, Inc. Universal synthetic water displacement multi-purpose penetrating lubricant, method and product-by-process
US8022020B2 (en) * 2005-01-18 2011-09-20 Bestline International Research, Inc. Universal synthetic penetrating lubricant, method and product-by-process
US8071522B2 (en) 2005-01-18 2011-12-06 Bestline International Research, Inc. Universal synthetic golf club cleaner and protectant, method and product-by-process to clean, protect golf club faces and rejuvenate golf clubs grips
US8268022B2 (en) 2005-01-18 2012-09-18 Bestline International Research, Inc. Universal synthetic gasoline fuel conditioner additive, method and product-by-process
US7745382B2 (en) 2005-01-18 2010-06-29 Bestline International Research Inc. Synthetic lubricant additive with micro lubrication technology to be used with a broad range of synthetic or miner host lubricants from automotive, trucking, marine, heavy industry to turbines including, gas, jet and steam
US8377861B2 (en) 2005-01-18 2013-02-19 Bestline International Research, Inc. Universal synthetic golf club cleaner and protectant, method and product-by-process to clean, protect golf club faces and rejuvenate golf clubs grips
US7931704B2 (en) 2005-01-18 2011-04-26 Bestline International Research Universal synthetic gasoline fuel conditioner additive, method and product-by-process
US8415280B2 (en) 2005-01-18 2013-04-09 Bestline International Research, Inc. Universal synthetic penetrating lubricant, method and product-by-process
JP2011508003A (ja) 2007-12-19 2011-03-10 ベストライン・インターナショナル・リサーチ,インコーポレーテッド 低硫黄ディーゼル燃料の使用時に損失した硫黄潤滑を代替するための一般的合成潤滑剤、方法、およびプロダクト・バイ・プロセス
US20150247103A1 (en) 2015-01-29 2015-09-03 Bestline International Research, Inc. Motor Oil Blend and Method for Reducing Wear on Steel and Eliminating ZDDP in Motor Oils by Modifying the Plastic Response of Steel
US10400192B2 (en) 2017-05-17 2019-09-03 Bestline International Research, Inc. Synthetic lubricant, cleaner and preservative composition, method and product-by-process for weapons and weapon systems

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3988122A (en) * 1971-06-25 1976-10-26 Chevron Research Company Motor fuel composition
US4207076A (en) * 1979-02-23 1980-06-10 Texaco Inc. Gasoline-ethanol fuel mixture solubilized with ethyl-t-butyl ether
DE3166058D1 (en) * 1980-10-10 1984-10-18 Davy Mckee Ag Gasoline composition and method for its preparation
US4599088A (en) * 1984-08-30 1986-07-08 Texaco Inc. Clear stable gasoline-alcohol-water motor fuel composition
US6039772A (en) * 1984-10-09 2000-03-21 Orr; William C. Non leaded fuel composition
US4806129A (en) * 1987-09-21 1989-02-21 Prepolene Industries, Inc. Fuel extender
US5697987A (en) * 1996-05-10 1997-12-16 The Trustees Of Princeton University Alternative fuel
JP3948796B2 (ja) * 1997-09-30 2007-07-25 新日本石油株式会社 筒内直接噴射式ガソリンエンジン用無鉛ガソリン

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2982734A1 (en) 2014-08-01 2016-02-10 Ekobenz So. z o. o. Fuel mixture, especially for spark ignition engines

Also Published As

Publication number Publication date
EP1203803A1 (de) 2002-05-08
WO2002034867A1 (de) 2002-05-02
PL343500A1 (en) 2001-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2304001B1 (en) Liquid fuel compositions
BRPI0614026A2 (pt) composiÇço de gasolina e mÉtodos de reduÇço do rvp de uma gasolina oxigenada e da constriÇço de rvp sobre em estoque de mistura de gasolina na produÇço de gasolinas oxigenadas tendo um limite mÁximo predeterminado de rvp
US20100154733A1 (en) Diesel fuel compositions comprising a gas oil base fuel and a fatty acid alkyl ester
WO2001053436A1 (en) Motor fuel for spark ignition internal combustion engines
US20070175090A1 (en) Fuel compositions
PL192607B1 (pl) Benzyna silnikowa bezołowiowa klasy Premium/Eurosuper
US20070094919A1 (en) Fuel compositions
JP5132937B2 (ja) レブリン酸c4〜c8アルキル含有燃料組成物
JP2005060572A (ja) ガソリン
CN107849469B (zh) 具有改进的辛烷值的汽油组合物
JP7377815B2 (ja) 改善された着火特性を有するディーゼル燃料
CN114502697A (zh) 具有辛烷协同效应的汽油组合物
JP5066434B2 (ja) ガソリン組成物
RU2235117C1 (ru) Высокооктановая добавка к автомобильным бензинам
Hamid et al. Effect of MTBE blending on the properties of gasoline
US20100000483A1 (en) Gasoline compositions
AU2004287631B2 (en) Fuel compositions comprising a C4-C8 alkyl levulinate
Amine et al. Evaluating the Potential of N-Propyl Acetate as a New Oxygenate For Gasoline
CN85104713A (zh) 发动机燃料
US20050268531A1 (en) Motor fuel additive composition
PL185160B1 (pl) Benzyna silnikowa ze związkami tlenowymi
PL191983B1 (pl) Wysokooktanowy, tlenowy dodatek przeciwstukowy
UA28088U (en) Composite additive to motor petrols
PL200117B1 (pl) Bezołowiowa benzyna silnikowa zawierająca zeoformat

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061024