PL192234B1 - Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom - Google Patents

Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom

Info

Publication number
PL192234B1
PL192234B1 PL352553A PL35255300A PL192234B1 PL 192234 B1 PL192234 B1 PL 192234B1 PL 352553 A PL352553 A PL 352553A PL 35255300 A PL35255300 A PL 35255300A PL 192234 B1 PL192234 B1 PL 192234B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
alkyl
mol
composition according
additive
Prior art date
Application number
PL352553A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352553A1 (en
Inventor
Franck Eydoux
Robert Leger
Original Assignee
Elf Antar France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elf Antar France filed Critical Elf Antar France
Publication of PL352553A1 publication Critical patent/PL352553A1/xx
Publication of PL192234B1 publication Critical patent/PL192234B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L1/00Liquid carbonaceous fuels
    • C10L1/10Liquid carbonaceous fuels containing additives
    • C10L1/14Organic compounds
    • C10L1/22Organic compounds containing nitrogen
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L1/00Liquid carbonaceous fuels
    • C10L1/10Liquid carbonaceous fuels containing additives
    • C10L1/14Organic compounds
    • C10L1/22Organic compounds containing nitrogen
    • C10L1/221Organic compounds containing nitrogen compounds of uncertain formula; reaction products where mixtures of compounds are obtained

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Liquid Carbonaceous Fuels (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Emulsifying, Dispersing, Foam-Producing Or Wetting Agents (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

1. Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadajaca niskotemperaturowe wlasciwosci robocze srednim destylatom, powstajaca w wyniku reakcji zwiazków karboksylowych ze zwiazkami aminowymi, znamienna tym, ze zawiera co najmniej 50% wagowych mieszaniny skladajacej sie z: a) 10% do 90% wagowych dodatku (AB) powstalego w wyniku reakcji co najmniej jednego zwiazku karboksylo- wego (A) wybranego sposród bezwodników alkilomaleinowego i alkenylomaleinowego oraz bezwodników alkilobursztyno- wego i alkenylobursztynowego, zawierajacych od 4 do 32 atomów wegla w rodnikach alkilowym i alkenylowym, odpowiada- jacych im kwasów i estrów, z co najmniej jednym zwiazkiem aminowym (B) wybranym sposród polialkilenoamin o ogólnym wzorze (I): NH 2-[(CH 2) n-NH-] m-H (I) w którym n jest liczba calkowita zawarta w przedziale od 2 do 4, a m jest liczba calkowita zawarta w przedziale od 1 do 4, przy czym stosunek molowy A/B waha sie miedzy 1 m 1 + a m + 1, korzystnie 1 i 2, b) i 90% do 10% wagowych dodatku (CD) powstalego w wyniku reakcji: i) co najmniej jednego kopolimeru (C) powstalego w wyniku reakcji co najmniej jednego pierwszego nienasyco- nego kwasu karboksylowego, który jest nie podstawiony lub podstawiony co najmniej jednym estrem alkilowym co najmniej jednego drugiego podstawionego lub nie podstawionego nienasyconego kwasu karboksylowego, który jest identyczny lub rózny od pierwszego, o ogólnym wzorze (II):………………………………………………………………………………..………… PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom, szczególnie w czasie procesów powolnego schładzania, w czasie przechowywania paliw i substancji palnych w niskich temperaturach. Rozwiązanie według wynalazku ma w szczególności na celu poprawę właściwości antysedymentacyjnych paliw dla silników Diesla i substancji palnych, takich jak domowe oleje opałowe dla kotłów.
Niskotemperaturowe właściwości robocze odnoszą się do temperatury granicznej, przy której średnie destylaty mogą być używane bez żadnych problemów jeśli chodzi o zatykanie przewodów paliwowych. Jest ona pośrednia między temperaturą mętnienia (ASTM D 2500-66), charakterystyczną dla początku krystalizacji parafin w destylacie, a jego temperaturą płynności (ASTM D 97-66).
Powszechnie wiadomo, że krystalizacja parafin stanowi czynnik ograniczający przy stosowaniu średnich destylatów. Zatem ważne jest, aby oleje napędowe wytwarzane były jako odpowiednie dla temperatur, w których będą stosowane w pojazdach mechanicznych, czyli z uwzględnieniem danych warunków klimatycznych. Zazwyczaj, niskotemperaturowe właściwości robocze pozwalające na pracę przy temperaturze -10°C są wystarczające w wielu uprzemysłowionych krajach. Jednak, w niektórych krajach, takich jak kraje skandynawskie, Kanada i kraje północnej Azji, mogą być wymagane robocze temperatury paliw odpowiednio poniżej -20°C. To samo może dotyczyć domowych olejów opałowych przechowywanych na zewnątrz prywatnych domów i budynków.
Ta przydatność niskotemperaturowych właściwości roboczych paliw dieslowskich jest szczególnie ważna przy rozruchu zimnych silników. Jeśli na dnie zbiornika dojdzie do krystalizacji parafin, mogą one zostać wessane przez silnik podczas jego rozruchu, a następnie zatkać, zwłaszcza filtry i filtry wstępne usytuowane przed układami wtrysku (pompa i wtryskiwacze). Podobnie, w przypadku przechowywania domowych olejów opałowych, parafiny wytrącają się na dnie zbiornika i mogą zostać wessane oraz zatkać przewody doprowadzające pompy i systemu zasilania kotła (dysze wtryskiwaczy i filtr). Oczywiście występowanie ciał stałych, takich jak kryształy parafin, nie pozwala na normalną cyrkulację średnich destylatów. Dla poprawy takiej cyrkulacji w silniku albo przy doprowadzeniu do kotłów powstało kilka rodzajów dodatków.
W pierwszym etapie, przemysł naftowy skoncentrował się na opracowaniu dodatków, które zapewniały filtrowalność paliw w niskich temperaturach. Zadaniem takich dodatków, znanych jako supresory temperatury blokady zimnego filtra CFPP, jest ograniczenie wielkości powstających kryształów parafin. Tego rodzaju dodatki, które są szeroko znane specjalistom z tej dziedziny, są obecnie systematycznie dodawane do średnich destylatów.
Jednak, dodatki te mimo kontroli wielkości kryształów parafin, nie mogą zapobiec sedymentacji powstałych kryształów, to jest ich aglomeracji, szczególnie na dnie zbiorników paliwa pojazdów z silnikami wysokoprężnymi podczas postoju, czy też w zbiornikach magazynowych dla domowych olejów opałowych.
Stąd też, w drugim etapie, przemysł naftowy podjął wysiłki w celu opracowania dodatków antysedymentacyjnych, to jest dyspergatorów, które utrzymują kryształy parafin w średnim destylacie w zawiesinie, zapobiegając w ten sposób ich opadaniu i aglomeracji. Zgłaszający opracował taki dodatek, który opisany został w europejskim opisie patentowym EP 0674 689.
Niemniej jednak, połączone działanie CFPP i dodatków antysedymentacyjnych nie umożliwiło poprawy w zakresie niskotemperaturowych właściwości roboczych wszystkich średnich destylatów wytwarzanych w procesie rafinacji w przypadku wszystkich znanych gatunków ropy naftowej.
Właśnie z tego powodu przemysł naftowy wprowadził trzeci rodzaj dodatków z myślą o tym, aby utrzymać niskotemperaturowe właściwości robocze średnich destylatów, bez względu na ich rodzaj, w temperaturze niższej od -20°C, nawet jeśli ich temperatura mętnienia wynosi powyżej -20°C. Tak jest w przypadku dodatków opisanych w dwóch europejskich opisach patentowych EP 0 722 481 i EP 0 832 172. Ten zestaw dodatków wykazuje odpowiednie właściwości robocze zawierającym go paliwom i substancjom palnym w zależności od przyjętego reżimu schładzania, w porównaniu z procedurą przyjętą przy zimnej immersji, zgodnie z normą NF M 07-085. Chociaż metoda ta umożliwia ocenę skuteczności dodatków, nie jest ona rygorystycznie reprezentatywna dla rzeczywistych zjawisk zachodzących podczas schładzania paliw i substancji palnych. I tak, amplituda i prędkość schładzania są zmienne w zależności od regionu, a zatem zależą od temperatury otoczenia panującej wokół pojazdu. Powolne schładzanie znacznie sprzyja stopniowej sedymentacji parafin, zatem niezbędnym jest znalezienie rozwiązań zapobiegających temu zjawisku.
PL 192 234 B1
Niniejszy wynalazek ma na celu zapewnienie kompozycji wielofunkcyjnych dodatków zmierzającej do obniżenia i utrzymania niskotemperaturowych właściwości roboczych średnich destylatów tak, aby na etapie wolnego schładzania do temperatur poniżej -20°C, podczas magazynowania w zamkniętym pojemniku, w średnich destylatach nie wystąpiła sedymentacja parafin.
Zgodnie z wynalazkiem, kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom, powstająca w wyniku reakcji związków karboksylowych ze związkami aminowymi, charakteryzuje się tym, że zawiera co najmniej 50% wagowych mieszaniny składającej się z:
a) 10% do 90% wagowych dodatku (AB) powstałego w wyniku reakcji co najmniej jednego związku karboksylowego (A) wybranego spośród bezwodników alkilomaleinowego i alkenylomaleinowego oraz bezwodników alkilobursztynowego i alkenylobursztynowego, zawierających od 4 do 32 atomów węgla w rodnikach alkilowym i alkenylowym, odpowiadających im kwasów i estrów, z co najmniej jednym związkiem aminowym (B) wybranym spośród polialkilenoamin o ogólnym wzorze (I):
NH2-[(CH2)n-NH-]m-H (I) w którym n jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 2 do 4, a m jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 1 do 4, przy czym stosunek molowy A/B waha się między- a m + 1, a korzystm+1 nie między 1 i 2,
b)i 90% do 10% wagowych dodatku (CD) powstałego w wyniku reakcji:
i) co najmniej jednego kopolimeru (C) powstałego w wyniku reakcji co najmniej jednego pierwszego nienasyconego kwasu karboksylowego, który jest nie podstawiony lub podstawiony co najmniej jednym estrem alkilowym co najmniej jednego drugiego podstawionego lub nie podstawionego nienasyconego kwasu karboksylowego, który jest identyczny lub różny od pierwszego, o ogólnym wzorze (II):
w którym R1,R2, identyczne lub różne, wybrane są z grupy składającej się z wodoru i liniowych lub rozgałęzionych grup alkilowych zawierających od 1 do 20 atomów węgla, R3 jest wodorem lub liniową grupą alkilowąo nie więcej niż 3 atomach węgla, a R4 jest wodorem lub grupą alkilową zawierającą od 1 do 25 atomów węgla, ii) z N-alkilopolialkilenopoliaminą (D) o ogólnym wzorze:
R5-NH-[-(CH2)p-NH-]q-H (III) w którym R5jest nasyconym rodnikiem alifatycznym zawierającym od12 do 22 atomów węgla, p jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 2 do 4, a q jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 1do
4, przy czym stosunek molowy C/D zawarty jest w przedziale od-do q + 1, a korzystnie między q+1 a 2.
Korzystnie, kompozycja według wynalazku składa się z:
-50% do 100% wagowych mieszaniny zawierającej od 20% do 80% wagowych dodatku AB i od 80% do 20% wagowych dodatku CD, oraz
-0% do 50% wagowych mieszaniny dodatków AD i CB otrzymanych w reakcji A i D w stosunku molowym zawartym między 0,2 i 4, oraz B i C w stosunku molowym zawartym między 0,2 i 4, przy czymA, B, C i D zostały zdefiniowane powyżej dla wielofunkcyjnych dodatków AB i CD.
W pierwszym przykładzie wykonania, kompozycja stanowi mieszaninę 50% do 80% wagowych dodatku AB z 20% do 50% wagowymi dodatku CD.
W drugim przykładzie wykonania, kompozycja składa się z 50% do 80% 20 wagowych mieszaniny AB,CDw stosunku molowym AB/CD zawartym między 0,2 a 4, oraz z 20% do 50% wagowych mieszaniny AD,CB w stosunku molowym AD/CB zawartym między 0,2 i 4.
Związek karboksylowy (A) korzystnie wybrany jest z grupy zawierającej bezwodnik dodecylomaleinowy, bezwodnik dodecenylomaleinowy, bezwodnik heksadecylomaleinowy, bezwodnik heksadecenylomaleinowy, bezwodnik oktadecylomaleinowy, bezwodnik oktadecenylomaleinowy, bezwodnik eikozylomaleinowy i bezwodnik eikozenylomaleinowy.
PL 192 234 B1
Polialkilenoamina, jako związek aminowy (B), korzystnie wybrana jest z grupy zawierającej dietylenotriaminę, dipropylenotriaminę, trietylenotetraminę, tripropylenotetraminę, tetraetylenopentaminę i tetrapropylenopentaminę.
Korzystnie, kopolimer (C) wybrany jest spośród kopolimerów zawierających od 45 mol% do 65 mol% co najmniej jednej jednostki kwasu karboksylowego i od 55 mol% do 35 mol% co najmniej jednej jednostki estru alkilowego, jednostki kwasu karboksylowego wybrane są spośród jednostek kwasu akrylowego i metakrylowego, a jednostki estru alkilowego wybrane są spośród jednostek estrów akrylowych i metakrylowych, oraz ich pochodnych.
W sposób bardziej korzystny, kopolimer (C) wybrany jest spośród kopolimerów kwas akrylowy/ester metakrylowy i kopolimerów kwas metakrylowy/ester akrylowy zawierających od 45 mol% do 65 mol% jednostek kwasowych i od 55 mol% do 35 mol% jednostek estrowych.
N-alkilopolialkilenopoliamina (D) korzystnie jest związkiem z grupy zawierającej N-alkiloetylenodiaminy, N-alkilopropylenodiaminy, N-alkilobutylenodiaminy, N-alkilodietylenotriaminy, N-alkilodipropylenotriaminy, N-alkilodibutylenotriaminy, N-alkilotrietylenotetraminy, N-alkilotripropy-lenotetraminy i N-alkilotributylenotetraminy, z rodnikiem alkilowym zawierającym od 12 do 22 atomów węgla.
Korzystnie, N-alkilopolialkilenopoliamina (D) wybrana jest z grupy zawierającej N-dodecylodipropylenotriaminę, N-oktadecylodipropylenotriaminę, N-octadecylodietylenotriaminę i N-dokozylodietylenotriaminę.
Zaletą rozwiązania jest to, że zmieszanie dwóch produktów reakcji (AB)i (CD) w kompozycję według wynalazku umożliwia bardzo znaczną poprawę niskotemperaturowych właściwości roboczych zawierających ją paliw i substancji palnych podczas powolnego schładzania, w porównaniu ze skutecznością tych produktów użytych oddzielnie.
Aby porównać skuteczność kompozycji dodatków według wynalazku z dodatkami znanymi ze stanu techniki Zgłaszający opracował nowy test w oparciu o normę NFT M 07-085, w którym procedura gwałtownego schładzania immersyjnego zastąpiona została powolnym i kontrolowanym obniżaniem temperatury, na przykład, o 1do 3 stopni na minutę, aż do osiągnięcia nominalnej temperatury, na przykład, -20°C.
Taka kompozycja może wchodzić w skład paliwa, a wtedy paliwo takie zawiera przeważającą ilość średniego destylatu zazwyczaj wzbogaconego dodatkiem podnoszącym filtrowalność i niewielką ilość, na przykład, od 50 do 1.000 ppm (części na milion), kompozycji wielofunkcyjnych dodatków zapewniającej niskotemperaturową zdolność roboczą przy powolnym schładzaniu.
Dodanie do takiego paliwa dodatków procetanowych, detergentów, dodatków kontrolujących temperaturę płynności i temperaturę zmętnienia, dodatków zapobiegających pienieniu, demulgatorów, dodatków antykorozyjnych i przeciwutleniaczy nie wykracza poza zakres ochrony wynalazku.
Dla zilustrowania zalet tego wynalazku poniżej podano przykłady, które nie stanowią ograniczenia dla przedstawianego rozwiązania.
Przykład 1
Poniższy przykład przedstawia wykorzystane dwa sposoby schładzania, jak również przebadaną kompozycję olejów napędowych i dodatków.
Sposób schładzania przez immersję opisany w normie NFT M 07-085 polega na wlaniu próbki destylatu do cylindra pomiarowego i umieszczeniu go na24 godziny w chłodni w temperaturze zasadniczo w zakresie od -13 °C do -20°C, to znaczy w temperaturze co najmniej 1°C poniżej jej temperatury mętnienia, i co najmniej 6°C powyżej jej temperatury płynności.
Po 24 godzinach ocenie poddaje się wygląd destylatu (mętny, nieco mętny, klarowny i przezroczysty) i ilość kryształów parafin osiadłych na dnie cylindra pomiarowego.
Jeśli faza górna pozostaje mętną, kryształy parafin utrzymują się w zawiesinie, to antysedymentacyjne działanie kompozycji dodatków jest skuteczne. Jeśli natomiast faza górna jest klarowna, a warstwa zmętnienia układa się na dnie cylindra, to powstaje znaczna sedymentacja, i antysedymentacyjne działanie kompozycji dodatków pozostaje nieskuteczne.
W bardziej ilościowym ujęciu sedymentacji, aby określić początkową temperaturę krystalizacji (CST), metodą różnicowej analizy kalorymetrycznej (DCA) i temperaturę blokady zimnego filtra (CFPP), pobiera się równej objętości próbki z wierzchu i z dna cylindra pomiarowego. Wyniki porównuje się z poprzednio zmierzonymi wartościami początkowymi, przy czym minimalna różnica temperatur wskazuje maksymalną jednorodność, a zatem maksymalne działanie dyspergujące kompozycji dodatków.
PL 192 234 B1
Sposób powolnego schładzania polega na wprowadzeniu próbki oleju napędowego, zawierającego lub nie zawierającego dodatków, do cylindra pomiarowego, na umieszczeniu go w chłodni w temperaturze 10°C powyżej temperatury zmętnienia tego oleju. Próbkę schładza się stopniowo o 1 do 3°C/godzinę do temperatury końcowej testu, która może wynosić od -1 5 do -20°C. Po osiągnięciu temperatury docelowej, próbkę utrzymuje się w tej temperaturze przez 24 godziny, po czym dokonuje się wyżej podanej oceny wzrokowej używanej w szybkiej metodzie immersji, jak również pobiera się próbki faz z powierzchni i z dna cylindra pomiarowego w celu określenia CST i CFPP obu tych faz. Interpretacja wyników jest identyczna jak w przypadku metody immersji.
Zbadano trzy próbki oleju G1,G2 i G3, a ich właściwości przed i po wzbogaceniu dodatkiem, typu kopolimer etylen/octan winylu, podnoszącym filtrowalność przedstawiono poniżej w tabeli I.
Tabela I
WYNIKI ANALIZY G1 G2 G3
Temperatura zmętnienia, w °C -3 -7 -6
Temperatura blokady zimnego filtra, w °C -3 -7 -7
Temperatura płynności, w °C -15 -12 -12
Temperatura początku krystalizacji, w °C -5,63 -8,97 -9,86
Procent parafin 11,5 14,8 11,4
% parafin < C13 0,9 1,7 1,2
%C-|3-C-|7 8,7 10,0 8,4
%C18-C23 1,9 3,1 1,8
% C24 - C24+ 0 0 0
Destylacja: temperatura początkowa 176 162 176
Temperatura przy 5% objętościowych 199 185 200
Temperatura przy 10% objętościowych 208 194 213
Temperatura przy 20% objętościowych 222 212 230
Temperatura przy 30% objętościowych 238 230 243
Temperatura przy 40% objętościowych 252 246 256
Temperatura przy 50% objętościowych 264 260 269
Temperatura przy 60% objętościowych 277 274 282
Temperatura przy 70% objętościowych 291 287 296
Temperatura przy 80% objętościowych 310 304 314
Temperatura przy 90% objętościowych 338 325 338
Temperatura przy 95% objętościowych 361 340 356
Temperatura końcowa 371 354 362
Masa na jednostkę objętości w 15°C, w kg/l 0,8372 0,8352 0,8413
Temperatura zapłonu, w °C 70 65 69
Liczba cetanowa 50,9 48,9 60,5
Gi + CFPP (ppm) (części na milion) 250 250 125
Temperatura blokady zimnego filtra, w °C -17 -16 -18
Temperatura płynności, w °C -27 -24 -24
PL 192 234 B1
Dodatki X1 do X6, zgodnie z wynalazkiem, opisane zostały poniżej w tabeli II: wartości stanowią udział procentowy masy każdego ze związków AD, BC, CD i AB wprowadzonych do receptury X1.
T ab el a II
DODATEK AD AB CD CB
Stosunek molowy 2 2 2 2
Xi 50 50
X2 40 10 10 40
X3 25 25 25 25
X4 80 20
X5 20 80
X6 25 25 25 25
gdzie:
A = bezwodnik oktadecylomaleinowy
B = dietylenotriamina
C = kopolimer kwas akrylowy/metakrylan (60 mol% jednostek kwasu, 20 mol% jednostek metakrylanu laurylu i 20 mol% jednostek metakrylanu stearylu)
D = N-dodecylodipropylenotriamina.
Te próbki X1 do X6 dodaje się w ilości 200 ppm (części na milion) do olejów napędowych G1 i G2, i w ilości 100 ppm (części na milion) do oleju napędowego G3.
P r zyk ł a d 2
Poniższy przykład ma na celu wykazanie różnicy między sposobem schładzania przez immersję i sposobem powolnego schładzania o 1°C na godzinę, aby w ten sposób wykazać wartość doboru dodatków odzwierciedlających rzeczywiste zjawiska zachodzące w zbiorniku paliwowym samochodu w czasie postoju, czyli w procesie schładzania oleju napędowego.
Wyniki tych testów, wykorzystujących procedury schładzania opisane w przykładzie 1, podano w poniższej tabeli III. Skuteczność tych dodatków szacuje się obliczając sumę różnic między, z jednej strony, temperaturą blokady zimnego filtra (CFPP) próbki przed testem na sedymentację i próbki pobranej z dna cylindra pomiarowego po teście na sedymentację, a z drugiej strony, sumę różnic między początkową temperaturą krystalizacji (CST) próbek pobranych z powierzchni i dna cylindra pomiarowego po teście na sedymentację.
Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków jest tym bardziej skuteczna im niższa jest suma sześciu różnic trzech olejów napędowych.
T ab el a III
Metoda konwencjonalna NFT M 07-085
G1 G2 G3 Suma różnic w°C Klasyfikacja
CST różnica CFPP różnica CST różnica CFPP różnica CST różnica CFPP różnica
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Gi+CFPP 21,2 11 17,8 10 19,7 10 89,7 11
AD 2,1 0 3,9 3 9,4 1 19,4 1
AB 6,2 4 15,8 11 12,0 2 51 4
CD 2,2 6 7,2 3 12,7 4 35,1 2
CB 16,1 6 17,0 9 19,2 11 78,3 10
X1 5,0 0 15,5 6 17,3 9 52,8 5
PL 192 234 B1 cd. tabeli III
1 2 3 4 5 6 7 8 9
X2 4,6 0 14,3 7 17,1 10 53 6
X3 8,2 2 16,3 9 16,2 8 59,7 8
X4 9,6 3 17,0 11 13,7 4 58,3 7
X5 10,5 3 12,3 5 12,0 5 47,8 3
X6 11,4 3 16,0 9 18,5 9 66,9 9
Metoda powolna - 1°C/godzinę
G1 G2 G3 Suma różnic w°C Klasyfikacja
CST różnica CFPP różnica CST różnica CFPP różnica CST różnica CFPP różnica
Gi+CFPP 25,1 14 21,8 13 22,5 14 110,4 11
AD 19,1 15 20,3 14 21,9 14 104,3 8
AB 21,8 15 20,6 16 20,5 14 107,9 9
CD 22,1 15 20,2 15 20,3 11 103,6 7
CB 22,3 13 21,7 14 22,3 15 108,3 10
X, 15,4 9 18,0 11 9 1 63,4 1 sza
X2 20,4 13 20,1 16 17,1 10 96,9 5
X3 21,2 12 20,3 16 14,8 6 90,3 3
X4 22,1 16 20,5 17 13,1 7 95,7 4
X5 21,1 13 20,4 15 12,5 6 88 2
X6 21,2 19 20,8 16 16,9 9 102,9 6
Z powyższej tabeli widać, że klasyfikacja dodatków ulega korzystnej modyfikacji wraz ze zmianą sposobu schładzania. W szczególności, gdy mieszaniny według receptury X1 poddane zostają powolnemu schładzaniu o 1°C na godzinę, są one bardziej wydajne niż produkty reakcji AD, AB, CD i CB.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom, powstająca w wyniku reakcji związków karboksylowych ze związkami aminowymi, znamienna tym, że zawiera co najmniej 50% wagowych mieszaniny składającej się z:
    a) 10% do 90% wagowych dodatku (AB) powstałego w wyniku reakcji co najmniej jednego związku karboksylowego (A) wybranego spośród bezwodników alkilomaleinowego i alkenylomaleinowego oraz bezwodników alkilobursztynowego i alkenylobursztynowego, zawierających od 4 do 32 atomów węgla w rodnikach alkilowym i alkenylowym, odpowiadających im kwasów i estrów, z co najmniej jednym związkiem aminowym (B) wybranym spośród polialkilenoamin o ogólnym wzorze (I):
    NH2-[(CH2)n-NH-]m-H (I) w którym n jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 2 do 4, a m jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 1 do 4, przy czym stosunek molowy A/B waha się między- a m + 1, korzystnie m+1
    1 i 2,
    b) i 90% do 10% wagowych dodatku (CD) powstałego w wyniku reakcji:
    i) co najmniej jednego kopolimeru (C) powstałego w wyniku reakcji co najmniej jednego pierwszego nienasyconego kwasu karboksylowego, który jest nie podstawiony lub podstawiony co
    PL 192 234 B1 najmniej jednym estrem alkilowym co najmniej jednego drugiego podstawionego lub nie podstawionego nienasyconego kwasu karboksylowego, który jest identyczny lub różny od pierwszego, o ogólnym wzorze (II):
    w którym R1 i R2, identyczne lub różne, wybrane są z grupy składającej się z wodoru i liniowych lub rozgałęzionych grup alkilowych zawierających od 1 do 20 atomów węgla, R3 jest wodorem lub liniową grupą alkilową o nie więcej niż 3 atomach węgla, a R4 jest wodorem lub grupą alkilową zawierającą od 1do 25 atomów węgla, ii) z N-alkilopolialkilenopoliaminą (D) o ogólnym wzorze:
    R5-NH-[-(CH2)p-NH-]q-H (III) w którym R5 jest nasyconym rodnikiem alifatycznym zawierającym od 12 do 22 atomów węgla, p jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 2 do 4, a q jest liczbą całkowitą zawartą w przedziale od 1do 4, przy czym stosunek molowy C/D zawarty jest w przedziale od-do q + 1 a korzystnie między 1 a 2.
    q+1
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że składa się z:
    -50% do 100% wagowych mieszaniny zawierającej od 20% do 80% wagowych dodatku AB i od 80% do 20% wagowych dodatku CD, oraz
    -0% do 50% wagowych mieszaniny dodatków AD i CB otrzymanych w reakcji A i D w stosunku molowym zawartym między 0,2 a 4, oraz B i C w stosunku molowym zawartym między 0,2 a 4.
  3. 3. Kompozycja według zastrz. 1albo 2, znamienna tym, że stanowi mieszaninę 50% do 80% wagowych dodatku AB z 20% do 50% wagowymi dodatku CD.
  4. 4. Kompozycja według zastrz. 1albo 2, znamienna tym, że składa się z 50% do 80% wagowych mieszaniny AB, CD w stosunku molowym AB/CD zawartym między 0,2 a 4, oraz z 20% do 50% wagowych mieszaniny AD, CB w stosunku molowym AD/CB zawartym między 0,2 a 4.
  5. 5. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że związek karboksylowy (A) wybrany jest z grupy zawierającej bezwodnik dodecylomaleinowy, bezwodnik dodecenylomaleinowy, bezwodnik heksadecylomaleinowy, bezwodnik heksadecenylomaleinowy, bezwodnik oktadecylomaleinowy, bezwodnik oktadecenylomaleinowy, bezwodnik eikozylomaleinowy i bezwodnik eikozenylomaleinowy.
  6. 6. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że polialkilenoamina, jako związek aminowy (B), wybrana jest z grupy zawierającej dietylenotriaminę, dipropylenotriaminę, trietylenotetraminę, tripropylenotetraminę, tetraetylenopentaminę i tetrapropylenopentaminę.
  7. 7. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że kopolimer (C) wybrany jest spośród kopolimerów zawierających od 45 mol% do 65 mol% co najmniej jednej jednostki kwasu karboksylowego i od 55 mol% do 35 mol% co najmniej jednej jednostki estru alkilowego, jednostki kwasu karboksylowego wybrane są spośród jednostek kwasu akrylowego i metakrylowego, a jednostki estru alkilowego wybrane są spośród jednostek estrów akrylowych i metakrylowych, oraz ich pochodnych.
  8. 8. Kompozycja według zastrz. 7, znamienna tym, że kopolimer (C) wybrany jest spośród kopolimerów kwas akryIowy/ester metakrylowy i kopolimerów kwas metakrylowy/ester akrylowy zawierających od 45 mol% do65 mol% jednostek kwasowych i od 55 mol% do 35 mol% jednostek estrowych.
  9. 9. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że N-alkilopolialkilenopoliamina (D) jest związkiem z grupy zawierającej N-alkiloetylenodiaminy, N-alkilopropylenodiaminy, N-alkilobutylenodiaminy, N-alkilodietylenotriaminy, N-alkilodipropylenotriaminy, N-alkilodibutylenotriaminy, N-alkilotrietylenotetraaminy, N-alkilotripropylenotetraminy i N-alkilotributylenotetraminy, z rodnikiem alkilowym zawierającym od 12 do 22 atomów węgla.
  10. 10. Kompozycja według zastrz. 9, znamienna tym, że N-alkilopolialkileno-poliamina (D) wybrana jest z grupy zawierającej N-dodecylodipropylenotriaminę, N-oktadecylodipropylenotriaminę, N-octadecylodietylenotriaminę i N-dokozylodietylenotriaminę.
PL352553A 1999-04-26 2000-04-21 Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom PL192234B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9905235A FR2792646B1 (fr) 1999-04-26 1999-04-26 Composition d'additifs multifonctionnels d'operabilite a froid des distillats moyens
PCT/FR2000/001052 WO2000065000A1 (fr) 1999-04-26 2000-04-21 Composition d'additifs multifonctionnels d'operabilite a froid des distillats moyens

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352553A1 PL352553A1 (en) 2003-08-25
PL192234B1 true PL192234B1 (pl) 2006-09-29

Family

ID=9544841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352553A PL192234B1 (pl) 1999-04-26 2000-04-21 Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6623536B1 (pl)
EP (1) EP1192239B1 (pl)
JP (1) JP2002543237A (pl)
KR (1) KR100657047B1 (pl)
AT (1) ATE232233T1 (pl)
CA (1) CA2367927C (pl)
CZ (1) CZ296126B6 (pl)
DE (1) DE60001368T2 (pl)
DK (1) DK1192239T3 (pl)
ES (1) ES2192175T3 (pl)
FR (1) FR2792646B1 (pl)
PL (1) PL192234B1 (pl)
PT (1) PT1192239E (pl)
SI (1) SI1192239T1 (pl)
SK (1) SK285752B6 (pl)
WO (1) WO2000065000A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2802940B1 (fr) * 1999-12-28 2003-11-07 Elf Antar France Composition d'additifs multifonctionnels d'operabilite a froid des distillats moyens
FR2839315B1 (fr) * 2002-05-03 2006-04-28 Totalfinaelf France Additif pour ameliorer la stabilite thermique de compositions d'hydrocarbures
US20050138859A1 (en) * 2003-12-16 2005-06-30 Graham Jackson Cold flow improver compositions for fuels

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2490669A1 (fr) * 1980-09-19 1982-03-26 Elf France Nouvelles compositions d'additifs permettant l'amelioration de la temperature limite de filtrabilite et l'inhibition simultanee des cristaux de n-paraffines formes lors du stockage a basse temperature des distillats moyens
FR2510598A1 (fr) * 1981-07-30 1983-02-04 Inst Francais Du Petrole Utilisation d'additifs azotes comme agents d'abaissement du point de trouble des distillats moyens d'hydrocarbures et compositions de distillats moyens d'hydrocarbures renfermant lesdits additifs
FR2633638B1 (fr) * 1988-06-29 1991-04-19 Inst Francais Du Petrole Formulations d'additifs azotes pour carburants moteurs et les carburants moteurs les contenant
IT1229659B (it) * 1989-04-21 1991-09-06 Euron Spa Additivo detergente, disperdente ed anti ruggine per combustibili ed oli lubrificanti.
JPH0751711B2 (ja) * 1991-11-26 1995-06-05 三洋化成工業株式会社 燃料油用流動性向上剤および燃料油組成物
FR2699550B1 (fr) * 1992-12-17 1995-01-27 Inst Francais Du Petrole Composition de distillat moyen de pétrole contenant des additifs azotés utilisables comme agents limitant la vitesse de sédimentation des paraffines.
FR2710652B1 (fr) * 1993-09-30 1995-12-01 Elf Antar France Composition d'additifs d'opérabilité à froid des distillats moyens.
DE4430294A1 (de) * 1994-08-26 1996-02-29 Basf Ag Polymermischungen und ihre Verwendung als Zusatz für Erdölmitteldestillate
FR2735494B1 (fr) * 1995-06-13 1997-10-10 Elf Antar France Additif bifonctionnel de tenue a froid et composition de carburant
CA2189918C (en) * 1995-11-13 2005-01-25 Richard Mark Scott Dispersant additives
US5755834A (en) * 1996-03-06 1998-05-26 Exxon Chemical Patents Inc. Low temperature enhanced distillate fuels
GB9610363D0 (en) * 1996-05-17 1996-07-24 Ethyl Petroleum Additives Ltd Fuel additives and compositions
DE19622052A1 (de) * 1996-05-31 1997-12-04 Basf Ag Paraffindispergatoren für Erdölmitteldestillate

Also Published As

Publication number Publication date
WO2000065000A1 (fr) 2000-11-02
FR2792646A1 (fr) 2000-10-27
PL352553A1 (en) 2003-08-25
ES2192175T3 (es) 2003-10-01
KR20020050755A (ko) 2002-06-27
JP2002543237A (ja) 2002-12-17
SI1192239T1 (en) 2003-06-30
EP1192239B1 (fr) 2003-02-05
CZ296126B6 (cs) 2006-01-11
DK1192239T3 (da) 2003-05-26
DE60001368T2 (de) 2003-11-27
CA2367927C (en) 2008-06-17
EP1192239A1 (fr) 2002-04-03
SK285752B6 (sk) 2007-07-06
KR100657047B1 (ko) 2006-12-12
FR2792646B1 (fr) 2001-07-27
CZ20013842A3 (cs) 2002-05-15
CA2367927A1 (en) 2000-11-02
SK15132001A3 (sk) 2002-05-09
PT1192239E (pt) 2003-06-30
US6623536B1 (en) 2003-09-23
DE60001368D1 (de) 2003-03-13
ATE232233T1 (de) 2003-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2156277C2 (ru) Присадка двойного действия, композиция присадок и топливо
KR101092726B1 (ko) 저온 흐름 개선제의 효과를 증가시키기 위한 히드로카르빌비닐 에테르 단독중합체의 용도
US8100988B2 (en) Multifunctional additive compositions enabling middle distillates to be operable in cold conditions
KR101317613B1 (ko) 연료용 파라핀 분산제로서 극성 유용성 질소 화합물 및 산 아미드로부터의 혼합물
EP0902824B1 (en) Fuel additives
US6786940B1 (en) Paraffin dispersants with a lubricity effect for distillates of petroleum products
EP0557516A4 (en) ADDITIVE FUEL COMPOSITIONS CONTAINING POLYISOBUTENYL SUCCINIMIDES.
RU2529426C2 (ru) Усовершенствование, относящееся к топливу
ES2206818T3 (es) Procedimiento para mejorar las propiedades de fluidez en frio de aceites combustibles.
CA2256426C (en) Paraffin dispersants for crude oil middle distillates
RU2128210C1 (ru) Аддитивная композиция и композиция среднего дистиллята, ее содержащая
RU2101276C1 (ru) Производные амидов или солей аминов фталевой кислоты, дистиллятное легкое топливо и концентрат
FI115468B (fi) Raakaöljyn keskitislekoostumuksia
PL192234B1 (pl) Kompozycja wielofunkcyjnych dodatków nadająca niskotemperaturowe właściwości robocze średnim destylatom
CA2157374C (en) Reaction products of amino alkylene carboxylic acids and petroleum middle distillates containing them
EP0261958A2 (en) Middle distillate compositions with reduced wax crystal size
KR20050085069A (ko) 냉유동 향상제의 효율을 향상시키기 위한 에틸렌계 불포화에스테르 동종중합체의 사용
US5767202A (en) Modified copolymers suitable as paraffin dispersants, their preparation and use and mineral oil middle distillates containing them

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120421