PL192044B1 - Piec do spalania - Google Patents

Piec do spalania

Info

Publication number
PL192044B1
PL192044B1 PL340704A PL34070498A PL192044B1 PL 192044 B1 PL192044 B1 PL 192044B1 PL 340704 A PL340704 A PL 340704A PL 34070498 A PL34070498 A PL 34070498A PL 192044 B1 PL192044 B1 PL 192044B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
grate
fuel
furnace
feeder
combustion
Prior art date
Application number
PL340704A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340704A1 (en
Inventor
Helge Rosvold
Original Assignee
Ener G Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ener G Plc filed Critical Ener G Plc
Publication of PL340704A1 publication Critical patent/PL340704A1/xx
Publication of PL192044B1 publication Critical patent/PL192044B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23HGRATES; CLEANING OR RAKING GRATES
    • F23H15/00Cleaning arrangements for grates; Moving fuel along grates
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23HGRATES; CLEANING OR RAKING GRATES
    • F23H1/00Grates with solid bars
    • F23H1/02Grates with solid bars having provision for air supply or air preheating, e.g. air-supply or blast fittings which form a part of the grate structure or serve as supports
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23GCREMATION FURNACES; CONSUMING WASTE PRODUCTS BY COMBUSTION
    • F23G2203/00Furnace arrangements
    • F23G2203/80Furnaces with other means for moving the waste through the combustion zone
    • F23G2203/803Rams or pushers
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23GCREMATION FURNACES; CONSUMING WASTE PRODUCTS BY COMBUSTION
    • F23G2209/00Specific waste
    • F23G2209/26Biowaste
    • F23G2209/261Woodwaste

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Solid-Fuel Combustion (AREA)
  • Incineration Of Waste (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Crucibles And Fluidized-Bed Furnaces (AREA)
  • Tunnel Furnaces (AREA)
  • Air Supply (AREA)
  • Electric Ovens (AREA)
  • Electric Stoves And Ranges (AREA)

Abstract

1. Piec do spalania na paliwo stale, zawiera- jace paliwo zapalne, przy czym piec sklada sie z rusztu z otworami, które sluza zaopatrywaniu w powietrze lub inna mieszanke gazowa do spalania, w którym to piecu pierwszy podajnik pretowy, majacy dostarczac paliwo na ruszt oraz poruszany na nim w przód i w tyl, sklada sie z równoleglych pretów i nosników posred- nich, znamienny tym, ze otwory (12) otoczone sa przekladkami (13), na których ulozone sa szyny (14) w taki sposób, ze tworza sie szczeli- ny (15) miedzy przekladkami (13) a szynami (14), tak ze powietrze moze wydostac sie tylko na zewnatrz na ruszt (11), który jest równolegly do szyny (14) oraz tym, ze drugi podajnik pre- towy (2), majacy dostarczac paliwo na ruszt (11) oraz poruszany na nim w przód i w tyl, sklada sie z równoleglych pretów (4a, 4b) i no- sników posrednich (6) i jest niezalezny od po- dajnika (1). PL PL PL

Description

Zgłaszany wynalazek dotyczy pieca do spalania na paliwo stałe, w tym na paliwo palne.
Tak zwane „Oczyszczone Paliwo Pochodne”, w skrócie OPP, jest efektem segregacji niepalnych odpadów np. z gospodarstw domowych. OPP może być mieszany z korą lub wiórami drzewnymi, aby otrzymać wyższe wartości kaloryczne. Paliwo spalane jest w specjalnych piecach, tak aby uzyskać maksimum energii oraz utrzymać niski poziom zanieczyszczenia. Takie piece powinny znaleźć również zastosowanie przy spalaniu różnego rodzaju biomas, szlamu oraz niektórych rodzajów niebezpiecznych odpadów.
Piec taki opiera się na takiej zasadzie, że paliwo dostarczane jest na ruszcie, który znajduje się nad pierwotną komorą powietrza, przy czym komora ta jest często podzielona na sekcje. Piec do spalania jest podzielony na komorę pierwotną i wtórną, gdzie paliwo spalane jest dwuetapowo.
Wadą znanych rusztów piecowych tego typu jest to, że trudno jest osiągnąć optymalne spalanie w obydwu kategoriach - utylizacji energii jak i redukcji zanieczyszczenia. Powodem tego jest głównie fakt, że piece takie nie są elastyczne, i że nie można dostosować pieca do zmian konsystencji i składu paliwa.
W dużej części zostało to rozwiązane przez patent NO Nr 176 455. Komora spalania jest tam podzielona na komorę pierwotną i wtórną, które są przynajmniej w części przedzielone płytą rozdzielającą. Dalej, pod rusztem znajduje się dopływ powietrza podzielony na pewną ilość stref, które można oddzielnie kontrolować, przez które to strefy dostaje się powietrze oraz wyziewy, szczególnie o wysokiej temperaturze. Jakkolwiek nie jest możliwa regulacja zaopatrywania w paliwo w sposób na tyle elastyczny, aby zapewnić optymalną utylizację pieca. Aby zapewnić optymalne spalanie, należy możliwie równo zasilać ruszt w powietrze w komorze pierwotnej.
Piece do spalania odpadów, w których paliwo dostarczane jest na ruszcie znajdującym się nad pierwotną komorą powietrza, znane są ze zgłoszeń patentowych SE Nr 9301253-2 i SE Nr 501 226.
SE Nr 9301253-2 przedstawia prosty podajnik prętowy do transportu paliwa do pierwotnej komory powietrza. Wadą takiego podajnika jest to, że paliwo będzie tylko przesuwane w przód i w tył, ruchem wahadłowym, co spowoduje nierówne jego rozmieszczenie.
SE Nr 501 226 również opisuje podajnik prętowy, który ma jednak dodatkowe przeciwzgarniacze przymocowane do prętów. W piecu takim transfer paliwa jest trochę bardziej efektywny, jakkolwiek trudne jest osiągnięcie całkowicie równego rozmieszczenia paliwa, ponieważ w pobliżu przeciwzgarniaczy tworzyć się mogą skupiska paliwa.
SE Nr 501 226 dalej opisuje zaopatrywanie w powietrze pierwotne z dołu, poprzez kanały wyposażone w dziury. To powoduje jednak nierówne spalanie, które jest najbardziej intensywne w obszarze, w którym powietrze dostaje się na ruszt.
Dlatego też celem zgłaszanego wynalazku jest urządzenie wyżej wymienionego rodzaju, w którym zarówno paliwo jak i powietrze do spalania dostarczane i rozłożone są równo na ruszcie, tak aby zapewnić optymalne spalanie.
Piec do spalania według wynalazku składa się z rusztu z otworami, które służą zaopatrywaniu w powietrze lub inną mieszankę gazową do spalania. Pierwszy podajnik prętowy, poruszany na nim w przód i w tył, mający dostarczać paliwo na ruszt oraz, składa się z równoległych prętów i nośników pośrednich.
Istota wynalazku polega na tym, że otwory otoczone są przekładkami, na których ułożone są szyny w taki sposób, że tworzą się szczeliny między przekładkami a szynami, tak że powietrze może wydostać się tylko na zewnątrz na ruszt, który jest równoległy do szyny. Drugi podajnik prętowy, mający dostarczać paliwo na ruszt oraz poruszany na nim w przód i w tył, składa się z równoległych prętów i nośników pośrednich i jest niezależny od podajnika.
Korzystnym jest, gdy otwory w formie szczelin ułożone są w rzędach na ruszcie, a nośniki na pierwszym i drugim podajniku prętowym znajdują się na tym samym poziomie na ruszcie.
Również korzystnym jest, gdy podwójny podajnik tłokowy składa się z dwóch wzajemnie niezależnych, ruchomych płyt i jest umieszczony na końcu podajnika prętowego, który to koniec znajduje się u wylotu pieca.
Preferowany typ wynalazku przedstawiony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podajnik dwutłokowy oraz podajnik dwuprętowy według wynalazku, fig. 2 - ruszt według wynalazku bez szyn zamontowanych nad szczelinami wentylacyjnymi, fig. 3 - szczegół rusztu według wynalazku z zamontowanymi szynami.
PL 192 044 B1
Figura 1 przedstawia dolny i górny podajnik prętowy 1, 2, które mają leżeć na ruszcie w piecu do spalania, na przykład tak jak pokazano to w patencie NO Nr 176 455. Każdy podajnik prętowy 1, 2 składa się z prostokątnych rur 3a, 3b, 4a, 4b, które wyposażone są odpowiednio w nośniki 5 i 6. Nośniki 5 przyłączone są do prostokątnych rur 3a i 3b, a nośniki 6 do rur 4a i 4b. Podajniki prętowe 1, 2 poruszać można niezależnie od siebie, w tył i w przód, na ruszcie. Preferuje się, aby prostokątne rury 3a i 3b leżały poniżej rur 4a i 4b w przypadku każdego pręta podajnika 1, 2.
Na końcach podajników prętowych 1, 2, tam gdzie zasila się paliwem, umiejscowione są dwa podajniki tłokowe 7, 8, które składają się z dwóch płyt 9, 10. Przy czym płyta 10 znajduje się powyżej płyty 9. Podajniki tłokowe 7, 8 mogą być poruszane niezależnie od siebie i niezależnie od prostokątnych rur 3a, 3b, 4a, 4b, w tył i w przód, tak aby dostarczać paliwo na nośniki 5, 6 i na ruszt (nie przedstawione na fig. 1). Paliwo dostarczane jest na podajniki tłokowe 7, 8 z góry w znany sposób.
W przedstawionym typie, płyty 9, 10 usytuowane są na tym samym poziomie co nośniki 5, 6. W zależności od używanego paliwa lub innych warunków, mogą być one sytuowane niżej lub wyżej.
Nośniki 5, 6 mają przeważnie przekrój poprzeczny w kształcie zamkniętej litery V, tak że jedna z kresek litery V zorientowana jest na ruszt, natomiast końcówka V zorientowana jest na podajniki tłokowe 7, 8. Boki nośników 5, 6, które są najdalej oddalone od podajników tłokowych 7, 8, zawierają płytę, która położona jest 90° względem rusztu.
Nośniki 5, 6 każdego podajnika prętowego 1, 2 leżą na tym samym poziomie, nawet pomimo tego, że prostokątne rury 3a, 3b, leżą poniżej rur 4a, 4b.
Kombinacja wzajemnie niezależnych podajników tłokowych 7, 8 oraz podajników prętowych 1,2 daje w efekcie bardzo elastyczny system zaopatrywania w paliwo. Poprzez wykorzystanie opcji regulowania, która jest istotą systemu, ilość paliwa, rozkład paliwa na ruszcie oraz pełna kontrola zasilania w paliwo, możliwym jest kontrola procesu spalania ze strony zasilania w taki sposób, że osiąga się optymalne spalanie. Równocześnie można znacznie lepiej niż w dotychczasowych piecach kontrolować pojemność pieca.
Figura 2 pokazuje od góry ruszt 11, z otworami 12 ukształtowanymi jako szczeliny do dostarczania powietrza lub innej mieszanki gazowej do procesu spalania. Otwory 12 w kształcie szczelin ułożone są w rzędy na ruszcie 11. Figura 2 pokazuje trzy takie rzędy.
Figura 3 pokazuje przekrój poprzeczny części rusztu 11.Z obu stron otworu 12 znajduje się para przekładek 13, na których znajdują się szyny 14 w taki sposób, że między przekładkami 13 i szynami 14 tworzą się szczeliny 15. Powietrze dostarczane jest spod rusztu 11 przez otwory 12 i uchodzi poziomo przez szczeliny 15. Taka konstrukcja umożliwia lepsze rozłożenie powietrza i wraz z optymalną dystrybucją osiąganą przez zastosowanie podwójnych podajników prętowych 1, 2 przyczynia się do równego spalania w piecu.

Claims (5)

1. Piec do spalania na paliwo stałe, zawierające paliwo zapalne, przy czym piec składa się z rusztu z otworami, które służą zaopatrywaniu w powietrze lub inną mieszankę gazową do spalania, w którym to piecu pierwszy podajnik prętowy, mający dostarczać paliwo na ruszt oraz poruszany na nim w przód i w tył, składa się z równoległych prętów i nośników pośrednich, znamienny tym, że otwory (12) otoczone są przekładkami (13), na których ułożone są szyny (14) w taki sposób, że tworzą się szczeliny (15) między przekładkami (13) a szynami (14), tak że powietrze może wydostać się tylko na zewnątrz na ruszt (11), który jest równoległy do szyny (14) oraz tym, że drugi podajnik prętowy (2), mający dostarczać paliwo na ruszt (11) oraz poruszany na nim w przód i w tył, składa się z równoległych prętów (4a, 4b) i nośników pośrednich (6)i jest niezależny od podajnika (1).
2. Piec według zastrz. 1, znamienny tym, że otwory w formie szczelin ułożone są w rzędach na ruszcie (11).
3. Piec według zastrz. 1, znamienny tym, że nośniki (5, 6) na pierwszym i drugim podajniku prętowym (1, 2) znajdują się na tym samym poziomie na ruszcie (11).
4. Piec według zastrz. 1, znamienny tym, że podwójny podajnik tłokowy (7, 8) znajduje się na końcu podajnika prętowego (1, 2), który to koniec znajduje się u wylotu pieca.
5. Piec według zastrz. 4, znamienny tym, że podwójny podajnik tłokowy (7, 8) składa się z dwóch wzajemnie niezależnych, ruchomych płyt (9, 10).
PL340704A 1997-11-25 1998-11-04 Piec do spalania PL192044B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO19975397A NO304450B1 (no) 1997-11-25 1997-11-25 Anordning ved forbrenningsovn for fast brensel
PCT/NO1998/000332 WO1999030082A1 (en) 1997-11-25 1998-11-04 Combustion furnace

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340704A1 PL340704A1 (en) 2001-02-26
PL192044B1 true PL192044B1 (pl) 2006-08-31

Family

ID=19901361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340704A PL192044B1 (pl) 1997-11-25 1998-11-04 Piec do spalania

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6343557B1 (pl)
EP (1) EP1034398B1 (pl)
JP (1) JP4329891B2 (pl)
KR (1) KR100620145B1 (pl)
CN (1) CN1097701C (pl)
AT (1) ATE240490T1 (pl)
AU (1) AU733958B2 (pl)
BR (1) BR9815425A (pl)
CA (1) CA2311449C (pl)
CZ (1) CZ294920B6 (pl)
DE (1) DE69814674T2 (pl)
DK (1) DK1034398T3 (pl)
EE (1) EE04289B1 (pl)
ES (1) ES2198764T3 (pl)
HK (1) HK1032619A1 (pl)
HU (1) HU222394B1 (pl)
LT (1) LT4774B (pl)
LV (1) LV12524B (pl)
NO (1) NO304450B1 (pl)
NZ (1) NZ504268A (pl)
PL (1) PL192044B1 (pl)
PT (1) PT1034398E (pl)
RO (1) RO118602B1 (pl)
TR (1) TR200001491T2 (pl)
WO (1) WO1999030082A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10018142B4 (de) 2000-04-12 2011-01-20 Polysius Ag Kühler und Verfahren zum Kühlen von heißem Schüttgut
ITCR20020003A1 (it) * 2002-04-09 2003-10-09 Termocabi S Rl Bruciatore per combustibile in pellet
DE102007019530C5 (de) * 2007-04-25 2018-01-04 Alite Gmbh Verfahren und Einrichtung zum Kühlen einer auf einem Förderrost liegenden Schüttgutschicht
NO326110B1 (no) * 2007-06-18 2008-09-22 Thermos As Ristovn
EA030045B1 (ru) * 2014-12-26 2018-06-29 Талгат Бекузакович ТУРСУНОВ Колосниковая решетка
NO343011B1 (en) * 2017-04-26 2018-09-24 Aitos Gasification Tech As Furnace for gasification and oxidation of solid fuel

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US551342A (en) * 1895-12-10 Apparatus for cremating garbage
US835952A (en) * 1905-10-28 1906-11-13 Edward H Vaughn Fuel feeder or stoker for furnaces.
US1939366A (en) * 1930-06-16 1933-12-12 American Eng Co Ltd Stoker
US1965317A (en) * 1931-01-07 1934-07-03 American Eng Co Ltd Mechanical stoker
US3279628A (en) * 1964-12-15 1966-10-18 Goodman Mfg Co Furnace charger
SE435317B (sv) 1980-02-05 1984-09-17 Anga & Verme Ab Anordning vid eldsteder, som uppvisar en rost och med lengs over rosten rorliga fram- och atergaende skrapor
SE8101498L (sv) * 1981-03-10 1982-09-11 Megaron Hb Anordning for eldning av fasta brenslen
US4534301A (en) * 1984-06-08 1985-08-13 General Electric Company Incinerator ash removal systems
DK156747C (da) * 1985-01-17 1990-02-19 Nordfab As Anlaeg til oprivning og indfyring af halmballer samt til indfyring af andet fast braendsel
US4944383A (en) * 1989-01-03 1990-07-31 Prmg, Inc. Furnace charger apparatus
DE3902159A1 (de) * 1989-01-25 1990-07-26 Nils Erik Tunstroemer Vorrichtung zum verbrennen und/oder thermischen zersetzen von brennmaterial, insbesondere festen brennstoffen
US5265543A (en) * 1992-06-22 1993-11-30 Detroit Stoker Company Extended life grate bar
US5323717A (en) * 1992-12-04 1994-06-28 Leon Industries, Inc. Refuse feed assembly for incinerators
NO176455B1 (no) 1992-12-28 1995-04-24 Energos As Ristovn
SE515938C2 (sv) 1993-04-16 2001-10-29 Bengt Bengtsson För fasta bränslen avsedd förbränningsanläggning
SE9303541L (sv) * 1993-10-28 1994-12-12 Nils Tunstroemer Anordning för bränsleframmatning vid förbränning av biobränslen
FR2721094B1 (fr) * 1994-06-13 1996-07-19 Gec Alsthom Stein Ind Sole de foyer à lit fluidisé.
JP3325762B2 (ja) * 1996-01-26 2002-09-17 株式会社チサキ 粉粒塊状物の押出し装置
DE19633969A1 (de) * 1996-08-22 1998-02-26 Karl Von Wedel Schüttgutrost

Also Published As

Publication number Publication date
JP2001526373A (ja) 2001-12-18
JP4329891B2 (ja) 2009-09-09
NO975397A (no) 1998-12-14
CA2311449C (en) 2008-09-16
EP1034398A1 (en) 2000-09-13
CZ20001904A3 (cs) 2001-08-15
DK1034398T3 (da) 2003-09-08
EP1034398B1 (en) 2003-05-14
KR100620145B1 (ko) 2006-09-05
NO975397D0 (no) 1997-11-25
HUP0004172A3 (en) 2001-05-28
ES2198764T3 (es) 2004-02-01
HUP0004172A2 (hu) 2001-04-28
NZ504268A (en) 2001-05-25
TR200001491T2 (tr) 2000-11-21
KR20010032255A (ko) 2001-04-16
CZ294920B6 (cs) 2005-04-13
HK1032619A1 (en) 2001-07-27
LV12524A (en) 2000-08-20
PT1034398E (pt) 2003-09-30
RO118602B1 (ro) 2003-07-30
CA2311449A1 (en) 1999-06-17
LV12524B (en) 2000-12-20
WO1999030082A1 (en) 1999-06-17
CN1284156A (zh) 2001-02-14
NO304450B1 (no) 1998-12-14
LT2000042A (en) 2000-10-25
DE69814674T2 (de) 2004-03-11
LT4774B (lt) 2001-03-26
ATE240490T1 (de) 2003-05-15
US6343557B1 (en) 2002-02-05
PL340704A1 (en) 2001-02-26
DE69814674D1 (de) 2003-06-18
AU733958B2 (en) 2001-05-31
BR9815425A (pt) 2005-05-31
HU222394B1 (hu) 2003-06-28
AU1180899A (en) 1999-06-28
EE04289B1 (et) 2004-04-15
EE200000312A (et) 2001-10-15
CN1097701C (zh) 2003-01-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3990463B2 (ja) 水冷燃焼火格子
CS207551B2 (en) Combustion facility
PL192044B1 (pl) Piec do spalania
CN113587100A (zh) 一种生活垃圾焚烧炉排系统
US5588378A (en) Combustion enhancement system with in-bed foils
JPH06100325B2 (ja) 焼却炉の空気制御
EP2011972B1 (de) Anlage, Verfahren und Vorrichtung zur Erzeugung eines überhitzten Mediums
CN217302810U (zh) 一种高效式垃圾焚烧锅炉
AT407082B (de) Feuerungsvorrichtung für biomasse, insbesondere holzpellets
JPS61205720A (ja) 横型流動床焼却炉
JP2681140B2 (ja) 廃棄物の焼却・溶融処理装置及び焼却・溶融処理方法
CN215863407U (zh) 一种生活垃圾焚烧炉排系统
RU2168678C2 (ru) Котел для сжигания топлива в псевдоожиженном слое
JP2004219067A (ja) 焼却装置
DE2934721A1 (de) Wechselbrandkessel.
JP3172751B2 (ja) 流動層燃焼方法
DE949518C (de) UEberschubfeuerung, insbesondere fuer Dampfkessel
JP3268214B2 (ja) 廃棄物の焼却熱を利用した過熱蒸気製造装置
KR20020035506A (ko) 폐기물 소각로의 화격자 냉각장치
CN112628750A (zh) 焚烧炉
CZ299984B6 (cs) Zpusob spalování odpadních produktu
JPS6033419A (ja) 焼却残渣処理装置
JPS6033417A (ja) 焼却残渣処理装置
ES8608136A1 (es) Horno de incineracion de residuos domesticos e industriales
DE3026673A1 (de) Wechselbrandkessel