PL191741B1 - Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego - Google Patents

Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego

Info

Publication number
PL191741B1
PL191741B1 PL336058A PL33605899A PL191741B1 PL 191741 B1 PL191741 B1 PL 191741B1 PL 336058 A PL336058 A PL 336058A PL 33605899 A PL33605899 A PL 33605899A PL 191741 B1 PL191741 B1 PL 191741B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
platform
section
powered support
platform according
longitudinal axis
Prior art date
Application number
PL336058A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336058A1 (en
Inventor
Zbigniew Bistyga
Jerzy Kuska
Wojciech Raganiewicz
Krzysztof Remiś
Original Assignee
Becker Warkop Sp Z Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Becker Warkop Sp Z Oo filed Critical Becker Warkop Sp Z Oo
Priority to PL336058A priority Critical patent/PL191741B1/pl
Publication of PL336058A1 publication Critical patent/PL336058A1/xx
Publication of PL191741B1 publication Critical patent/PL191741B1/pl

Links

Landscapes

  • Placing Or Removing Of Piles Or Sheet Piles, Or Accessories Thereof (AREA)

Abstract

Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego, z zastosowaniem sekcji zamykającej, polegający na wyprowadzaniu kolejnej sekcji obudowy na ścieżkę transportową, obracaniu jej o 90° i ładowaniu na platformę transportową, z wykonywaniem zawału stropu sukcesywnie za przemieszczającą się sekcją zamykającą, znamienny tym, że na spągu ścieżki transportowej (38) w rejonie wyciąganej sekcji (18) obudowy zmechanizowanej umieszcza się platformę załadowczą (1), którą mocuje się rozłącznie do drągów przesuwnych sekcji zamykającej (2) i co najmniej jednej z sekcji poprzedzających sekcję wyciąganą (18), a następnie wyciąga się zrabowaną sekcję (18) na platformę załadowczą (1), i po znanym obróceniu jej o 90° przemieszcza się ją na platformę transportową (37) i na niej wyprowadza z likwidowanego wyrobiska ścianowego, po czym platformę załadowczą (1) przesuwa się zgodnie z kierunkiem likwidacji wyrobiska ścianowego, przy pomocy układu przesuwnego sekcji zamykającej (2), o skok zbliżony do szerokości sekcji obudowy.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego, przydatne w górnictwie podziemnym, zwłaszcza węgla kamiennego.
Znany jest sposób likwidacji wyrobiska ścianowego, w którym na końcu likwidowanego wyrobiska ścianowego w ścieżce transportowej umieszcza się sekcję obudowy zmechanizowanej, zwaną sekcją zamykającą. Po rozparciu tej sekcji rabuje się ostatnią sekcję obudowy w ścianie i wyciąga się ją na ścieżkę transportową, na przykład przy użyciu kołowrotu. Po obróceniu tej sekcji o 90° załadowuje się ją na płytę transportową i wyciąga przy pomocy kołowrotu z likwidowanego wyrobiska. Następnie przesuwa się sekcję zamykającą w rejon kolejnej sekcji obudowy zmechanizowanej w ścianie, a za sekcją zamykającą dokonuje się zawału skał stropowych.
Znane są również, na przykład z polskiego opisu patentowego nr 167421 sposób wyprowadzenia ścianowej obudowy zmechanizowanej z likwidowanego wyrobiska i urządzenie do wybudowy sekcji ścianowej obudowy zmechanizowanej z likwidowanego wyrobiska. Sposób według tego wynalazku polega na tym, że do ścieżki transportowej likwidowanego wyrobiska wprowadza się urządzenie do wybudowy w rejon wyprowadzanej sekcji, a następnie rozpiera się je, po czym wyciąga się zrabowaną sekcję na ścieżkę transportową. Po obrocie tej sekcji obudowy zmechanizowanej o 90° wciąga się ją za pomocą urządzenia do wybudowy na płytę ślizgową i wytransportowuje z wyrobiska przy użyciu kołowrotu. Urządzenie do wybudowy rabuje się i przesuwa w rejon kolejnej sekcji, a w miejscu wyprowadzonej sekcji przeprowadza się zawał skał stropowych. Urządzenie według tego wynalazku posiada nośną belkę ukształtowaną od strony najazdu w kształcie klina, na której końcach osadzone są co najmniej trzy stojaki hydrauliczne podpierające dwie stropnice. Do belki nośnej zamocowane są co najmniej trzy urządzenia ciągnące oraz co najmniej dwie rolki kierujące.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że na spągu ścieżki transportowej likwidowanego wyrobiska ścianowego, w rejonie wyciąganej sekcji obudowy zmechanizowanej umieszcza się platformę załadowczą. Następnie mocuje się tą platformę załadowczą rozłącznie do drągów przesuwnych sekcji zamykającej i co najmniej jednej z sekcji poprzedzających sekcję wyciąganą, po czym przemieszcza się zrabowaną sekcję na tą platformę załadowczą. Po obróceniu zrabowanej sekcji znanymi sposobami o 90° przemieszcza się ją na platformę transportową i na niej wyprowadza z likwidowanego wyrobiska ścianowego, a platformę załadowczą przesuwa się zgodnie z kierunkiem likwidacji wyrobiska ścianowego, przy pomocy układu przesuwnego sekcji zamykającej, o skok zbliżony do szerokości sekcji obudowy.
Korzystnie w ścieżce transportowej likwidowanego wyrobiska ścianowego wykonuje się pobierkę spągu i platformę załadowczą umieszcza się w pobranej ścieżce transportowej tak, że górna powierzchnia robocza platformy załadowczej znajduje się nie wyżej od poziomu spągnic wyprowadzanej obudowy zmechanizowanej.
Platforma według wynalazku charakteryzuje się tym, że w rejonie boku zwróconym ku sekcji zamykającej posiada co najmniej jedną kieszeń o osi wzdłużnej zasadniczo równoległej do osi wzdłużnej platformy, umieszczoną pomiędzy płytą górną i płytą dolną, i wyposażoną w drąg o zmiennie ustalanym położeniu roboczym w tej kieszeni, przystosowany do połączenia z końcówką belki przesuwnej sekcji zamykającej. Platforma wyposażona jest także w co najmniej jedno wybranie w płycie górnej, w którym zamocowany jest wychylnie uchwyt do mocowania układu przesuwu wyciąganej sekcji. W pobliżu boku zwróconego ku sekcjom obudowy zmechanizowanej platforma posiada co najmniej jeden uchwyt stabilizujący dla połączenia z belką przesuwną odpowiedniej sekcji obudowy zmechanizowanej.
Korzystnie, dla lepszej stabilizacji platforma posiada dwa uchwyty stabilizujące umieszczone wzdłuż tego samego boku platformy, rozstawione z podziałką równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
Równie korzystnym jest, gdy platforma posiada jeden uchwyt stabilizujący oraz jedne gniazdo dla osadzenia końcówki belki układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej, przy czym uchwyt stabilizujący i gniazdo rozstawione są wzdłuż tego samego boku platformy z podziałką równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
Celowym jest także, gdy platforma ma sztywny wysięgnik umieszczony w rejonie boku zwróconego ku sekcjom obudowy zmechanizowanej i wystający ponad płaszczyznę platformy, wyposażony w siłownik o osi wzdłużnej prostopadłej do płaszczyzny platformy. Takie rozwiązanie pomaga stabilizacji platformy podczas wciągania na nią sekcji obudowy zmechanizowanej.
PL 191 741 B1
Dodatkowo platforma może posiadać zamocowany pomiędzy płytą górną i płytą dolną w pobliżu uchwytu stabilizującego siłownik o osi wzdłużnej równoległej do płaszczyzny platformy, skierowany rdzennikiem na zewnątrz platformy w kierunku sekcji obudowy zmechanizowanej.
W takim wykonaniu korzystnym jest, gdy siłownik wyposażony jest w zderzak.
Wówczas korzystnym jest, gdy zderzak siłownika wyposażony jest w prowadzenie.
Korzystnym jest również, gdy szerokość zderzaka jest nie mniejsza niż odległość pomiędzy dwoma spągnicami obudowy zmechanizowanej. W takim wykonaniu możliwym jest korygowanie położenia platformy załadowczej w ścieżce transportowej podczas czynności związanych z przesuwaniem tej platformy w kolejne jej pola robocze.
Celowym jest również, gdy wewnętrzna szerokość uchwytu stabilizującego jest zwiększona o luz, wynoszący korzystnie ok. 10 - 20% szerokości końcówki belki przesuwnej sekcji obudowy zmechanizowanej. Taka konstrukcja uchwytu upraszcza czynności związane mocowaniem platformy do sekcji obudowy zmechanizowanej w trudnych warunkach górniczych.
W korzystnym przykładzie wykonania platforma załadowcza posiada od strony najazdu wyciąganej sekcji ukształtowanie w kształcie klina, co zdecydowanie ułatwia wprowadzanie wyciąganej sekcji na platformę.
Dodatkowo bardzo celowym jest, gdy platforma wyposażona jest w rejonie boku zwróconego ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego w dwie kieszenie zlokalizowane pomiędzy płytą górną i płytą dolną, o osiach równoległych do osi wzdłużnej platformy. Każda z kieszeni wyposażona jest wdrąg przystosowany do rozłącznego połączenia z siłownikiem hydraulicznym, przy czym drągi osadzone są w kieszeniach przesuwnie o zmiennie ustalanym położeniu roboczym. Dzięki temu możliwym jest zmienne usytuowanie siłowników hydraulicznych zamocowanych do końcówek drągów osadzonych w kieszeniach, co pomaga podczas obracania wyciąganej sekcji lub wciągania tej sekcji na platformę transportową.
Platforma może również posiadać w górnej płycie dwa wybrania, w których umieszczone są wychylne uchwyty, przy czym wybrania rozmieszczone są względem siebie w odległości równej w przybliżeniu skokowi układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej.
W korzystnym wykonaniu uchwyt stabilizujący ma fasolkowaty otwór o wzdłużnej osi nachylonej pod kątem do płaszczyzny platformy, co wpływa korzystnie na rozkład sił i stabilizację platformy podczas wciągania sekcji.
Platforma może posiadać w rejonie boku zwróconego ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego uchwyty i/lub otwory przystosowane do rozłącznego łączenia z trasą torowiska i/lub platformą transportową, co ma także dodatni wpływ na stabilizację platformy załadowczej.
Szczególnie korzystnym jest, gdy platforma w pobliżu boku zwróconym ku sekcji zamykającej posiada trzy kieszenie, o osiach wzdłużnych równoległych do siebie. Dzięki temu możliwym jest stosowanie tej samej platformy z różnymi typami sekcji obudowy zmechanizowanej.
W takim wykonaniu celowym jest umieszczenie kieszeni na odsądzeniu platformy.
Korzystnie końcówka drąga do połączenia z belką przesuwna sekcji zamykającej, również dla lepszej stabilizacji, ma fasolkowaty otwór o osi wzdłużnej nachylonej pod kątem do płaszczyzny platformy.
W odmianie wynalazku platforma charakteryzuje się tym, że na boku zwróconym ku sekcji zamykającej ma wychylnie zamocowane ramię o osi obrotu prostopadłej do powierzchni platformy. Wychylne ramię zakończone jest uchami przystosowanymi do połączenia z belką przesuwną sekcji zamykającej. Platforma posiada także na tym samym boku dodatkowy uchwyt do połączenia z belką przesuwną sekcji zamykającej. W górnej płycie platforma posiada wybranie, w którym zamocowany jest wychylnie uchwyt do mocowania układu przesuwu wyciąganej sekcji. W pobliżu boku zwróconego ku sekcjom obudowy zmechanizowanej platforma posiada co najmniej jeden uchwyt stabilizujący dla połączenia z belką przesuwną odpowiedniej sekcji obudowy zmechanizowanej.
Korzystnie, w takiej odmianie wynalazku, platforma dla lepszej stabilizacji posiada dwa uchwyty stabilizujące umieszczone wzdłuż tego samego boku platformy, rozstawione z podziałką równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
Równie korzystnym jest, gdy platforma posiada jeden uchwyt stabilizujący oraz jedne gniazdo dla osadzenia końcówki belki układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej, przy czym uchwyt stabilizujący i gniazdo rozstawione są wzdłuż tego samego boku platformy z podziałką równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
Celowym jest również, gdy platforma ma sztywny wysięgnik umieszczony w rejonie boku zwróconego ku sekcjom obudowy zmechanizowanej i wystający ponad płaszczyznę platformy, wyposażo4
PL 191 741 B1 ny w siłownik o osi wzdłużnej prostopadłej do płaszczyzny platformy. Takie rozwiązanie pomaga stabilizacji platformy podczas wciągania na nią sekcji obudowy zmechanizowanej.
Dodatkowo w odmianie wynalazku platforma może posiadać zamocowany pomiędzy płytą górną i płytą dolną w pobliżu uchwytu stabilizującego siłownik o osi wzdłużnej równoległej do płaszczyzny platformy, skierowany rdzennikiem na zewnątrz platformy w kierunku sekcji obudowy zmechanizowanej.
W takim wykonaniu korzystnym jest, gdy siłownik wyposażony jest w zderzak.
Wówczas korzystnym jest, gdy zderzak siłownika wyposażony jest w prowadzenie.
Korzystnym jest również, szerokość zderzaka jest równa co najmniej odległości pomiędzy dwoma spągnicami obudowy zmechanizowanej.
Celowym jest również, gdy wewnętrzna szerokość uchwytu stabilizującego jest zwiększona o luz, wynoszący korzystnie ok. 10 - 20% szerokości końcówki belki przesuwnej sekcji obudowy zmechanizowanej.
W korzystnym przykładzie wykonania odmiany wynalazku platforma załadowcza posiada od strony najazdu wyciąganej sekcji ukształtowanie w kształcie klina.
Dodatkowo bardzo celowym jest, gdy platforma wyposażona jest na boku zwróconym ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego w dwie kieszenie zlokalizowane pomiędzy płytą górną i płytą dolną, o osiach równoległych do osi wzdłużnej platformy. Każda z kieszeni wyposażona jest w drąg przystosowany do rozłącznego połączenia z siłownikiem hydraulicznym, przy czym drągi osadzone są w kieszeniach przesuwnie o zmiennie ustalanym położeniu roboczym.
Platforma w odmianie wynalazku może również posiadać w górnej płycie dwa wybrania, w których umieszczone są wychylne uchwyty, przy czym wybrania rozmieszczone są względem siebie w odległości równej w przybliżeniu skokowi układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej.
W korzystnym wykonaniu uchwyt stabilizujący ma fasolkowaty otwór o wzdłużnej osi nachylonej pod kątem do płaszczyzny platformy.
Platforma może posiadać w rejonie boku zwróconym ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego uchwyty i/lub otwory przystosowane do rozłącznego łączenia z trasą torowiska i/lub platformą transportową.
W odmianie wynalazku korzystnym jest, gdy wychylne ramię umieszczone jest na odsądzeniu platformy.
Korzystnym jest również, gdy uchwyt do połączenia z belką przesuwną sekcji zamykającej posiada fasolkowaty otwór o osi wzdłużnej nachylonej pod kątem do płaszczyzny platformy.
Sposób według wynalazku umożliwia rabowanie sekcji i jej przygotowanie do transportu przy zachowaniu dużej przestrzeni roboczej w sąsiedztwie sekcji zamykającej, co jest niezbędne dla wyprowadzenia i transportu sekcji w całości, bez częściowego demontażu. Korzystne pobranie spągu w rejonie ścieżki transportowej ułatwia przemieszczanie sekcji rabowanej, zazwyczaj o bardzo dużej masie, na platformę załadowczą, bez wychyleń wzdłużnych i bocznych, co wpływa zarówno na obniżenie pracochłonności robót jak i na zapewnienie bezpieczeństwa pracy załogi.
Podczas wprowadzania rabowanej sekcji na platformę załadowczą platforma ta jest w pełni ustabilizowana poprzez połączenie zarówno z sekcją zamykającą, jak i z sekcjami obudowy normalnie rozpartymi w likwidowanej ścianie, co jest niemożliwe do uzyskania w przypadku ładowania sekcji bezpośrednio na platformę transportową. Również przemieszczanie sekcji na platformę transportową może odbywać się w warunkach sprzężenia tej platformy z platformą załadowczą lub z trasą wyrobiska, co zabezpiecza sekcję przed niekontrolowanymi ruchami. Ma to ogromne znaczenie w świetle znanych gabarytów i masy rabowanych sekcji. Dodatkowe uchwyty umożliwiają montaż siłowników, służących lepszej stabilizacji sekcji, a także pomagają w pracach związanych z obracaniem rabowanej sekcji i jej przemieszczaniem na platformę transportową. Eliminuje to konieczność używania kołowrotów linowych w pracach związanych z transportem i załadunkiem sekcji na platformę transportową, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy, i obniża jednocześnie pracochłonność wykonywania tych robót.
Sposób i platforma załadowcza według wynalazku zostały bliżej opisane w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia platformę w widoku z góry, fig.2 - platformę w odmianie wynalazku także w widoku z góry, fig. 3 - platformę w widoku z boku od strony sekcji obudowy zmechanizowanej, flg.4 - platformę w odmianie wynalazku w widoku z boku od strony sekcji obudowy zmechanizowanej, fig. 5 - platformę w wyrobisku ścianowym podczas wprowadzania sekcji rabowanej na platformę w widoku z góry, natomiast fig. 6 - platformę w widoku od strony okna likwidowanego wyrobiska ścianowego.
PL 191 741 B1
Platforma załadowcza 1( fig. 1) ma w widoku z góry kształt zbliżony do prostokąta, przy czym w narożniku usytuowanym w rejonie sekcji zamykającej 2 i ociosu 3 posiada odsądzenie 4. Platforma 1 ma płytę górną 5 oraz płytę dolną 6, pomiędzy którymi usytuowane są wzmocnienia 7. Na odsądzeniu 4, pomiędzy płytą górną 5 i płytą dolną 6 umieszczone są trzy kieszenie 8, o osiach o równoległych do siebie, i zasadniczo równoległych do osi wzdłużnej k platformy 1. Jedna z kieszeni 8 wyposażona jest w drąg 9, przystosowany do połączenia z końcówką belki przesuwnej 10 sekcji zamykającej 2. Drąg 9 umieszczony jest w kieszeni 8 przesuwnie o zmiennie ustalanym położeniu roboczym i wyposażony jest w fasolkowaty otwór 11 o wzdłużnej osi b nachylonej pod kątem α do płaszczyzny platformy 1. Skok t drąga 9 wynosi w przybliżeniu połowę szerokości sekcji obudowy zmechanizowanej. W odmianie wykonania wynalazku (fig. 2) platforma 1 wyposażona jest w rejonie odsądzenia 4 w uchwyt 12 do połączenia z końcówką belki 10 układu przesuwnego sekcji zamykającej 2, który również posiada fasolkowaty otwór 11 o wzdłużnej osi b nachylonej pod kątem α do płaszczyzny platformy 1. Na odsądzeniu 4 zlokalizowane jest także wychylne ramię 13 o osi obrotu s prostopadłej do powierzchni platformy 1. Wychylne ramię 13 zakończone jest uchami 14 przystosowanymi do połączenia z belką przesuwną 10 sekcji zamykającej 2. W górnej płycie 5 platforma 1 posiada dwa wybrania 15, w których osadzone są wychylnie uchwyty 16 do mocowania układu przesuwu 17 wyprowadzanej sekcji 18. Uchwyty 16 rozmieszczone są względem siebie w odległości c równej w przybliżeniu skokowi układu przesuwnego 17 wyciąganej sekcji 18. W pobliżu boku 19 zwróconego ku sekcjom obudowy zmechanizowanej platforma 1 (fig. 3) posiada uchwyt stabilizujący 20 oraz gniazdo 21 dla belek przesuwnych 22 i 23 odpowiednich sekcji obudowy zmechanizowanej. W innym wykonaniu (fig. 4) platforma 1 posiada wzdłuż boku 19 dwa uchwyty stabilizujące 20. Uchwyt stabilizujący 20 zaopatrzony jest w fasolkowaty otwór 24 o wzdłużnej osi n nachylonej pod kątem β do płaszczyzny platformy 1. Uchwyt stabilizujący 20 oraz gniazdo 21 rozmieszczone są wzdłuż boku 19 platformy 1 z podziałką r równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej. Wewnętrzna szerokość a uchwytu stabilizującego 20 jest zwiększona o luz wynoszący korzystnie ok. 10 - 20% szerokości końcówki belki przesuwnej sekcji obudowy zmechanizowanej. W obrębie gniazda 21 platforma 1 posiada sztywny wysięgnik 25 wystający ponad płaszczyznę platformy 1, który wyposażony jest w siłownik 26 o osi wzdłużnej z prostopadłej do powierzchni platformy 1. W rejonie uchwytu stabilizującego 20, pomiędzy płytą górną 5 i płytą dolną 6 platforma 1 ma zamocowany siłownik 27 o osi wzdłużnej w równoległej do powierzchni platformy 1, skierowany rdzennikiem 28 na zewnątrz platformy 1 w kierunku sekcji obudowy zmechanizowanej. Rdzennik 28 siłownika 27 wyposażony jest w zderzak 29 posiadający prowadzenie 30. Szerokość m zderzaka 29 jest nie mniejsza od odległości pomiędzy spągnicami sekcji obudowy zmechanizowanej. Od strony najazdu wyciąganej sekcji 18 platforma 1 posiada ukształtowanie klinowe 31. W rejonie boku 32 platformy 1, skierowanemu w kierunku okna likwidowanego wyrobiska ścianowego znajdują się dwie kieszenie 33, o wzajemnie równoległych osiach p, w których umieszczone są przesuwnie drągi 34 o zmiennie ustalanych pozycjach pracy. Drągi 34 przystosowane są do połączenia z korpusami siłowników hydraulicznych. W rejonie tego samego boku 32 platforma 1 posiada uchwyty 35 i otwory 36 dla ewentualnego rozłącznego mocowania z torowiskiem lub platformą transportową 37.
Po wykonaniu pobierki spągu w ścieżce transportowej 38 likwidowanego wyrobiska ścianowego umieszcza się w niej platformę załadowczą 1 tak, że górna powierzchnia robocza platformy załadowczej 1 znajduje się nie wyżej od poziomu spągnic wyprowadzanej sekcji 18 obudowy zmechanizowanej. W dalszej kolejności (fig. 5) mocuje się platformę 1 poprzez drąg 9 do belki 10 układu przesuwnego sekcji zamykającej 2 oraz poprzez uchwyt stabilizujący 20 do belki 22 układu przesuwnego odpowiedniej sekcji obudowy zmechanizowanej, poprzedzającej wyciąganą sekcję 18. Końcówkę belki przesuwnej 23 sekcji obudowy zmechanizowanej osadza się w gnieździe 21. Dodatkowo, dla lepszej stabilizacji, łączy się platformę 1 poprzez otwory 36 z platformą transportową 37 lub poprzez uchwyty 35 z torowiskiem. Następnie rabuje się sekcję 18 i przy pomocy wychylnego uchwytu 16 wyciąga się sekcję 18 na platformę załadowczą 1. Oddziaływując siłownikiem 26 na belkę 23 układu przesuwnego stosownej sekcji obudowy zmechanizowanej uzyskuje się stabilizację platformy 1 podczas wciągania na nią sekcji 18. Następnie dokonuje się obrotu sekcji 18 o 90° wykorzystując do tego siłowniki robocze 39 zamocowane bądź do końcówek drągów 34 bądź do platformy transportowej 37, po czym wciąga się tą sekcję 18 tymi samymi siłownikami roboczymi 39 na platformę transportową 37 i wytransportowuje z likwidowanego wyrobiska ścianowego, na przykład bezcięgnową kolejką spągową lub bezcięgnową kolejką podwieszaną. Następnie po rozłączeniu uchwytu stabilizującego 20 od belki 22 układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej oraz uwolnieniu gniazda 21 z belki 23 dokonuje się przesunięcia platformy załadowczej 1 zgodnie z kierunkiem likwidacji wyrobiska ścianowe6
PL 191 741 B1 go. W pierwszej kolejności przesuwa się platformę 1na całą długość skoku układu przesuwnego sekcji zamykającej 2, po czym dokonuje się zmiany pozycji roboczej drąga 9 w kieszeni 8 i przesuwa się platformę 1 tak, że całkowity skok platformy 1 zbliżony jest do szerokości sekcji obudowy zmechanizowanej. W odmianie wynalazku, platformę 1 przesuwa się zgodnie z kierunkiem likwidacji wyrobiska ścianowego wykorzystując do tego uchwyt 12, oraz w drugiej fazie przesuwu wychylne ramię 14. Podczas przesuwania platformy 1 używając siłownika 27 koryguje się położenie platformy 1 w stosunku do sekcji obudowy zmechanizowanej w wyrobisku ścianowym. W dalszej kolejności przemieszcza się sekcję zamykającą 2 zgodnie z kierunkiem likwidacji wyrobiska ścianowego, dokonując zawału skał stropowych za tą sekcją 2, po czym łączy się platformę 1 z kolejnymi sekcjami obudowy zmechanizowanej i przystępuje do wyciąga następnej sekcji obudowy.

Claims (35)

1. Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego, z zastosowaniem sekcji zamykającej, polegający na wyprowadzaniu kolejnej sekcji obudowy na ścieżkę transportową, obracaniu jej o 90° i ładowaniu na platformę transportową, z wykonywaniem zawału stropu sukcesywnie za przemieszczającą się sekcją zamykającą, znamienny tym, że na spągu ścieżki transportowej (38) w rejonie wyciąganej sekcji (18) obudowy zmechanizowanej umieszcza się platformę załadowczą (1), którą mocuje się rozłącznie do drągów przesuwnych sekcji zamykającej (2) i co najmniej jednej z sekcji poprzedzających sekcję wyciąganą (18), a następnie wyciąga się zrabowaną sekcję (18) na platformę załadowczą (1), i po znanym obróceniu jej o 90° przemieszcza się ją na platformę transportową (37) i na niej wyprowadza z likwidowanego wyrobiska ścianowego, po czym platformę załadowczą (1) przesuwa się zgodnie z kierunkiem likwidacji wyrobiska ścianowego, przy pomocy układu przesuwnego sekcji zamykającej (2), o skok zbliżony do szerokości sekcji obudowy.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w ścieżce transportowej (38) wykonuje się pobierkę spągu i platformę załadowczą (1) umieszcza się w pobranej ścieżce transportowej (38) tak, że powierzchnia robocza górnej płyty (5) platformy załadowczej (1) znajduje się nie wyżej od poziomu spągnic wyprowadzanej sekcji (18 ) obudowy zmechanizowanej.
3. Platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego, o kształcie zbliżonym do prostokąta, wyposażona w płytę górną i płytę dolną, pomiędzy którymi umieszczone są żebra wzmacniające, a także w uchwyty robocze, znamienna tym, że w rejonie boku zwróconego ku sekcji zamykającej (2) posiada co najmniej jedną kieszeń (8), o osi wzdłużnej (o) zasadniczo równoległej do osi wzdłużnej (k) platformy (1), umieszczoną pomiędzy płytą górną (5) i płytą dolną (6) i wyposażoną w drąg (9) o zmiennie ustalanym położeniu roboczym w tej kieszeni (8), który to drąg (9) przystosowany jest do połączenia z końcówką belki przesuwnej (10) sekcji zamykającej (2), a także posiada co najmniej jedno wybranie (15) w płycie górnej (5), w którym zamocowany jest wychylnie uchwyt (16) do mocowania układu przesuwu (17) wyciąganej sekcji (18), natomiast w pobliżu boku (19) zwróconym ku sekcjom obudowy zmechanizowanej posiada co najmniej jeden uchwyt stabilizujący (20) dla połączenia z belką przesuwną odpowiedniej sekcji obudowy zmechanizowanej.
4. Platforma według zastrz. 3, znamienna tym, że posiada dwa uchwyty stabilizujące (20), umieszczone wzdłuż tego samego boku (19) platformy (1), rozstawione z podziałką (r) równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
5. Platforma według zastrz. 3, znamienna tym, że posiada wzdłuż tego samego boku (19) platformy (1) jeden uchwyt stabilizujący (20) oraz jedne gniazdo (21) dla osadzenia końcówki belki układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej, przy czym uchwyt stabilizujący (20) i gniazdo (21) rozstawione są z podziałką (r) równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
6. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że ma sztywny wysięgnik (25) umieszczony w rejonie boku (19) zwróconego ku sekcjom obudowy zmechanizowanej i wystający ponad płaszczyznę platformy (1), wyposażony w siłownik (26) o osi wzdłużnej (z) prostopadłej do płaszczyzny platformy (1).
7. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że ma zamocowany pomiędzy płytą górną (5) i płytą dolną (6) w rejonie uchwytu stabilizującego (20) siłownik (27) o osi wzdłużnej (w) równoległej do płaszczyzny platformy (1), skierowany rdzennikiem (28) na zewnątrz platformy (1) w kierunku sekcji obudowy zmechanizowanej.
8. Platforma według zastrz. 7, znamienna tym, że siłownik (27) wyposażony jest w zderzak (29).
PL 191 741 B1
9. Platforma według zastrz. 8, znamienna tym, że zderzak (29) siłownika (27) wyposażony jest w prowadzenie (30).
10. Platforma według zastrz. 8 albo 9, znamienna tym, że szerokość (m) zderzaka (29) jest nie mniejsza niż odległość pomiędzy dwoma spągnicami obudowy zmechanizowanej.
11. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że wewnętrzna szerokość (a) uchwytu stabilizującego (20) jest zwiększona o luz, wynoszący korzystnie ok. 10 - 20% szerokości końcówki belki przesuwnej sekcji obudowy zmechanizowanej.
12. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że platforma załadowcza (1) posiada od strony najazdu sekcji (18) ukształtowanie w kształcie klina (31).
13. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że na boku (32) zwróconym ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego posiada pomiędzy płytą górną (5) i płytą dolną (6) dwie kieszenie (33), o osiach (p) równoległych do osi wzdłużnej (k) platformy (1), z których każda wyposażona jest w drąg (34) przystosowany do rozłącznego połączenia z siłownikiem hydraulicznym, przy czym drągi (34) osadzone są w kieszeniach (33) przesuwnie o zmiennie ustalanym położeniu roboczym.
14. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że posiada w górnej płycie (5) dwa wybrania (15), w których umieszczone są wychylne uchwyty (16), przy czym wybrania (15) rozmieszczone są względem siebie w odległości (c) równej w przybliżeniu skokowi układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej.
15. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że uchwyt stabilizujący (20) ma fasolkowaty otwór (24) o wzdłużnej osi (n) nachylonej pod kątem (β) do płaszczyzny platformy (1).
16. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że w rejonie boku (32) zwróconym ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego posiada uchwyty (35) i/lub otwory (36) przystosowane do rozłącznego łączenia z trasą torowiska i/lub platformą transportową (37).
17. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że w pobliżu boku zwróconym ku sekcji zamykającej (2) posiada trzy kieszenie (8), o osiach wzdłużnych (o) równoległych do siebie.
18. Platforma według zastrz. 17, znamienna tym, że kieszenie (8) umieszczone są na odsądzeniu (4) platformy (1).
19. Platforma według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienna tym, że końcówka drąga (9) do połączenia z belką przesuwną (10) ) sekcji zamykającej (2) ma fasolkowaty otwór (11) o wzdłużnej osi (b) nachylonej pod kątem (α) do płaszczyzny platformy (1).
20. Platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego, o kształcie zbliżonym do prostokąta, wyposażona w płytę górną i płytę dolną, pomiędzy którymi umieszczone są żebra wzmacniające, a także w uchwyty robocze, znamienna tym, że w rejonie boku zwróconym ku sekcji zamykającej (2) posiada wychylnie zamocowane ramię (13) o osi obrotu (s) prostopadłej do płaszczyzny platformy (1), zakończone uchami (14) przystosowanymi do połączenia z końcówką belki przesuwnej (10) sekcji zamykającej (2), a także posiada na tym samym boku stały uchwyt (12) do połączenia z końcówką belki przesuwnej (10) sekcji zamykającej (2), oraz ma,co najmniej jedno wybranie (15) w płycie górnej (5), w którym zamocowany jest wychylnie uchwyt (16) do mocowania układu przesuwu (17) wyciąganej sekcji (18), natomiast w pobliżu boku (19) zwróconym ku sekcjom obudowy zmechanizowanej posiada co najmniej jeden uchwyt stabilizujący (20) dla połączenia z belką przesuwną odpowiedniej sekcji obudowy zmechanizowanej.
21. Platforma według zastrz. 20, znamienna tym, że posiada dwa uchwyty stabilizujące (20), umieszczone wzdłuż tego samego boku (19) platformy (1), rozstawione z podziałką (r) równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
22. Platforma według zastrz. 20, znamienna tym, że posiada jeden uchwyt stabilizujący (20) oraz jedne gniazdo (21), umieszczone wzdłuż tego samego boku (19) platformy (1), dla osadzenia końcówki belki układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej, przy czym uchwyt stabilizujący (20) i gniazdo (21) rozstawione są z podziałką (r) równą w przybliżeniu podziałce sekcji obudowy zmechanizowanej.
23. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że ma sztywny wysięgnik (25) umieszczony w rejonie boku (19) zwróconego ku sekcjom obudowy zmechanizowanej i wystający ponad płaszczyznę platformy (1), wyposażony w siłownik (26) o osi wzdłużnej (z) prostopadłej do płaszczyzny platformy (1).
24. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że ma zamocowany pomiędzy płytą górną (5) i płytą dolną (6) w rejonie uchwytu stabilizującego (20) siłownik (27) o osi wzdłuż8
PL 191 741 B1 nej (w) równoległej do płaszczyzny platformy (1), skierowany rdzennikiem (28) na zewnątrz platformy (1) w kierunku sekcji obudowy zmechanizowanej.
25. Platforma według zastrz. 24, znamienna tym, że siłownik (27) wyposażony jest w zderzak (29).
26. Platforma według zastrz. 25, znamienna tym, że zderzak (29) siłownika (27) wyposażony jest w prowadzenie (30).
27. Platforma według zastrz. 25 albo 26, znamienna tym, że szerokość (m) zderzaka (29) jest nie mniejsza niż odległość pomiędzy dwoma spągnicami obudowy zmechanizowanej.
28. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że wewnętrzna szerokość (a) uchwytu stabilizującego (20) jest zwiększona o luz, wynoszący korzystnie ok. 10 - 20% szerokości końcówki belki przesuwnej sekcji obudowy zmechanizowanej.
29. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że platforma załadowcza (1) posiada od strony najazdu sekcji (18) ukształtowanie w kształcie klina (31).
30. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że na boku (32) zwróconym ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego posiada pomiędzy płytą górną (5) i płytą dolną (6) dwie kieszenie (33), o osiach (p) równoległych do osi wzdłużnej (k) platformy (1), z których każda wyposażona jest w drąg (34) przystosowany do rozłącznego połączenia z siłownikiem hydraulicznym, przy czym drągi (34) osadzone są w kieszeniach (33) przesuwnie, o zmiennie ustalanym położeniu roboczym.
31. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że posiada w górnej płycie (5) dwa wybrania (15) w których umieszczone są wychylne uchwyty (16), przy czym wybrania (15) rozmieszczone są względem siebie w odległości (c) równej w przybliżeniu skokowi układu przesuwnego sekcji obudowy zmechanizowanej.
32. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że uchwyt stabilizujący (20) ma fasolkowaty otwór (24) o wzdłużnej osi (n) nachylonej pod kątem (β) do płaszczyzny platformy (1).
33. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że w rejonie boku (32) zwróconym ku oknu likwidowanego wyrobiska ścianowego posiada uchwyty (35) i/lub otwory (36) przystosowane do rozłącznego łączenia z trasą torowiska i/lub platformą transportową (37).
34. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że wychylne ramię (13) umieszczone jest na odsądzeniu (4) platformy (1).
35. Platforma według zastrz. 20 albo 21 albo 22, znamienna tym, że uchwyt (12) do połączenia z belką przesuwną sekcji zamykającej ma fasolkowaty otwór (11) o wzdłużnej osi (b) nachylonej pod kątem (α) do płaszczyzny platformy (1).
PL336058A 1999-10-15 1999-10-15 Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego PL191741B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL336058A PL191741B1 (pl) 1999-10-15 1999-10-15 Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL336058A PL191741B1 (pl) 1999-10-15 1999-10-15 Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336058A1 PL336058A1 (en) 2001-04-23
PL191741B1 true PL191741B1 (pl) 2006-06-30

Family

ID=20075289

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL336058A PL191741B1 (pl) 1999-10-15 1999-10-15 Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL191741B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL336058A1 (en) 2001-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9353572B2 (en) Detachable feed rail for rock drill
CN116635602A (zh) 用于轨道引导爬升系统的爬靴
PL191741B1 (pl) Sposób likwidacji wyrobiska ścianowego oraz platforma załadowcza do likwidacji wyrobiska ścianowego
AU740995B2 (en) Anchor boring and setting device
PL228842B1 (pl) Urządzenie do montażu łukowej obudowy podatnej w podziemnych wyrobiskach korytarzowych
PL240844B1 (pl) Sposób i podest zbrojeniowy do zbrojenia obcinki ścianowej sekcjami obudowy zmechanizowanej
RU2773932C1 (ru) Установка горизонтально-направленного бурения
PL240598B1 (pl) Stanowisko załadunkowe rabowanej sekcji obudowy zmechanizowanej na środki transportu
PL232166B1 (pl) Urządzenie do manipulowania ciężkimi przedmiotami oraz płyta manewrowa do takiego urządzenia
PL169348B1 (pl) mechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia wyrobiska wybierkowego w grubym i silnie nachylonym pokładzie węgla kamiennego
CA2699396C (en) Foldable or detachable feed rail for rock drill
PL242166B3 (pl) Stanowisko przeładunkowe sekcji obudowy zmechanizowanej
PL242401B1 (pl) Urządzenie do wybudowania i załadunku sekcji obudowy zmechanizowanej na płytę transportową w procesie likwidacji ściany wydobywczej
RU1789725C (ru) Механизированна крепь дл крутых пластов
RU1774022C (ru) Крепеукладчик
PL243434B1 (pl) Urządzenie do wybudowy sekcji ścianowej obudowy zmechanizowanej
CN114909168A (zh) 支护装置及掘进系统
PL171589B1 (pl) Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej
PL148661B1 (en) Self-advancing roof support unit
PL217924B1 (pl) Urządzenie do rabowania obudowy chodnikowej
PL158015B1 (pl) Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL
PL85668B1 (pl)
PL224309B1 (pl) Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego
PL92942B1 (pl)
PL64666B1 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20071015