PL158015B1 - Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL - Google Patents

Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL

Info

Publication number
PL158015B1
PL158015B1 PL27217688A PL27217688A PL158015B1 PL 158015 B1 PL158015 B1 PL 158015B1 PL 27217688 A PL27217688 A PL 27217688A PL 27217688 A PL27217688 A PL 27217688A PL 158015 B1 PL158015 B1 PL 158015B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydraulic
cylinders
attached
corrective
hull
Prior art date
Application number
PL27217688A
Other languages
English (en)
Other versions
PL272176A1 (en
Inventor
Edward Cison
Stanislaw Romanowicz
Szczepan Korzeniowski
Marek Flak
Jerzy Pilarski
Jan Pacha
Marek Szygula
Original Assignee
Polmag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polmag filed Critical Polmag
Priority to PL27217688A priority Critical patent/PL158015B1/pl
Publication of PL272176A1 publication Critical patent/PL272176A1/xx
Priority to CN 89104281 priority patent/CN1039083A/zh
Priority to DE19893914158 priority patent/DE3914158A1/de
Publication of PL158015B1 publication Critical patent/PL158015B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D23/00Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor
    • E21D23/0086Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor in galleries
    • E21D23/0091Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor in galleries at the junction with the working face
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F13/00Transport specially adapted to underground conditions
    • E21F13/06Transport of mined material at or adjacent to the working face
    • E21F13/066Scraper chain conveyors
    • E21F13/068Special adaptations for use at the junction of the working face with the gallery, e.g. driving stations coupled to the driving station of the winning machine

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Abstract

1. Chodnikow a stacja dla napedu przenosnika scianowego, zawierajaca elementy stropnicowe pod- parte hydraulicznym i stojakam i osadzonymi w elementach spagnicowych, znamienna tym, ze ele- menty stropnicow e stanow ia nosna belke (2) dla kadluba (3) napedu przenosnika, który jest na niej podwieszony za pom oca hydraulicznych cylindrów (21) i/lu b ciegien (22) o zmiennej dlugosci oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych (23), (24). 2. C hodnikow a stacja wedlug zastrz. 1, zna- mienna tym, ze nosna belka (2) jest zlozona z dwóch obok siebie usytuow anych belek (1), do których sa zam ocowane przesuwnie konce hydraulicznych cylindrów (21), ciegien (22) oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych (23), (24), przy czym hyd- rauliczne cylindry (21), hydrauliczne cylindry korekcyjne (23), (24) i/lu b ciegna (22) zamocowane do jednej z belek (1) sa nieprzesuwne w kierunku wzdluznym wzgledem hydraulicznych cylindrów (21), hydraulicznych cylindrów korekcyjnych (23), (24) i/lub ciegien (22) zam ocowanych do drugiej z belek (1). Fig.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest chodnikowa stacja dla napędu przenośnika ścianowego, służąca do jego przesuwania i utrzymywania w żądanym położeniu. Stacja może również zabezpieczać przenośnik zainstalowany w wyrobisku ścianowym o większym upadzie przed spełzaniem. Jest stosowana w podziemiach kopalń w obszarze skrzyżowania wyrobiska ścianowego z chodnikiem przyścianowym.
Znana jest obudowa skrzyżowania wyrobiska ścianowego z chodnikiem spełniająca równocześnie rolę stacji napinająco-przsuwającej przenośnik ścianowy. Obudowa składa się z dwóch ustawionych wzdłuż chodnika sekcji połączonych między sobą i prowadzonych względem siebie w sposób wymuszony za pomocą hydraulicznych cylindrów. Każda z sekcji ma elementy stropnicowe podparte hydraulicznymi stojakami osadzonymi w elementach spągnicowych.
W znanej obudowie kadłub napędu przenośnika ścianowego jest zabudowany na płycie przesuwającej się po ramie, przy czym rama ta jest zamocowana za pomocą dwóch przegubów do elementów spągnicowych obudowy. Wychylanie płyty, a zatem i kadłuba napędu przenośnika ścianowego odbywa się za pomocą hydraulicznych cylindrów zabudowanych w osi przenośnika.
Znana jest również z polskiego opisu patentowego nr 105 536 obudowa tymczasowa obszaru przejścia wyrobiska wybierkowego w wyrobisko korytarzowe złożona z zewnętrznego i wewnętrznego zestawu kroczącego.
Zestaw zewnętrzny zawiera górną i dolną belkę podwójną, między którymi są rozparte hydrauliczne stojaki, a końce tych belek są połączone za pomocą mechanizmów lemniskatowych.
158 015
Górna i dolna belka zestawu wewnętrznego są usytuowane odpowiednio pomiędzy belkami zestawu zewnętrznego, a zmiana ich odległości jest dokonywana za pomocą hydraulicznych stojaków.
Zestaw wewnętrzny jest wyposażony w pomost, na którym zabudowuje się kadłub napędu przenośnika ścianowego. Pomost jest osadzony wychylnie wokół osi przebiegającej wzdłuż obudowy na belce dolnej zestawu wewnętrznego.
Wadą znanych rozwiązań jest utrudnione przesuwanie po spągu sekcji związanej z napędem przenośnika ścianowego. Zakłócenia występujące w czasie trwania tej operacji są szczególnie niekorzystne w przypadku rozwiązania znanego z opisu patentowego nr 105 536 i często doprowadzają do zakleszczania się sekcji. Ponadto zamocowanie ramy przegubowo do elementów spągnicowych, jak również pomostu do belki dolnej wymaga spągu i bardzo ogranicza możliwość regulacji wysokości położenia kadłuba napędu przenośnika względem spągu, a cecha ta jest niezbędna w warunkach pracy podziemnej.
Inną istotną wadą znanych rozwiązań jest sztywna konstrukcja utrudniająca dostosowanie elementów spągnicowych wraz z zamocowaną do nich ramą lub dolnej belki z pomostem do nierówności spągu.
Celem wynalazku jest chodnikowa stacja dla napędu przenośnika ścianowego, której konstrukcja zapewni wykonanie w krótkim czasie przekładki napędu oraz umożliwia regulację jego położenia względem przenośnika podścianowego w dowolnym kierunku.
Zgodnie z istotą wynalazku elementy stropnicowe stacji stanowią nośną belkę dla kadłuba napędu przenośnika, który jest na niej podwieszony za pomocą hydraulicznych cylindrów i/lub cięgien o zmiennej długości oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych. Nośna belka jest złożona z dwóch obok siebie usytuowanych belek, do których są zamocowane przesuwnie końce hydraulicznych cylindrów, cięgien oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych. Hydrauliczne cylindry, hydrauliczne cylindry korekcyjne i/lub cięgna zamocowane do jednej z belek są nieprzesuwne w kierunku wzdłużnym względem hydraulicznych cylindrów, hydraulicznych cylindrów korekcyjnych i/lub cięgien zamocowanych do drugiej z belek. Hydrauliczne cylindry i hydrauliczne cylindry korekcyjne są połączone za pomocą krzyżowych przegubów z nośną belką oraz z bocznymi ścianami kadłuba, które są połączone za pomocą krzyżowych łączników z cięgnami zamocowanymi drugimi końcami za pomocą uchwytów do nośnej belki. Jedna z osi obrotu krzyżowych przegubów oraz krzyżowych łączników jest prostopadła do płaszczyzny, w której jest usytuowana boczna ściana kadłuba.
Uchwyt co najmniej jednego cięgna jest zamocowany do tłoczyska hydraulicznego cylindra związanego z nośną belką i rozciągającego się wzdłuż niej horyzontalnie.
Górna krawędź bocznej ściany kadłuba, do której są zamocowane hydrauliczne cylindry, hydrauliczne cylindry korekcyjne oraz cięgna ma kształt linii falistej.
Zawieszenie napędu przenośnika na belce stropnicy pozwala konstrukcyjnie na otwarcie dolnej części kadłuba napędu, w miejscu największego opadu miału węglowego. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza ilość miału porywanego przez dolną nitkę łańcucha przenośnika, co zmniejsza jej opory ruchu.
Rozwiązanie według wynalazku ułatwia regulację wysokości i blokady położenia napędu oraz jego montaż i demontaż.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania, w którym chodnikowa stacja ma postać obudowy skrzyżowania wyrobiska ścianowego z chodnikiem na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia obudowę w widoku ogólnym, fig. 2 - obudowę w przekroju wzdłuż linii I-I zaznaczonej na fig. I, fig. 3 - część obudowy w przekroju wzdłuż linii II-II zaznaczonej na fig. 2, fig. 4 - obudowę w widoku ogólnym z inną wersją podwieszenia kadłuba napędu przenośnika.
Obudowa składa się z dwóch sekcji A, B połączonych między sobą i prowadzonych względem siebie w sposób wymuszony za pomocą hydraulicznych cylindrów. Każda z sekcji A, B zawiera belkę 1, a belki 1 te stanowią nośną belkę 2 dla kadłuba 3 napędu przenośnika ścianowego. Końce belki 1 są połączone za pomocą łączników 4 z wychylnymi belkami 5. Ponadto jeden koniec belki 1 jest połączony za pomocą cięgieł 6,7 mechanizmu lemniskatowego ze spągnicą 8, a drugi koniec jest połączony za pomocą cięgieł 9,10 ze spągnicą 11.
158 015
Spągnice 8, 11 są związane między sobą prowadzącą belką 12 oraz są w nich osadzone hydrauliczne stojaki 13 podpierające cięgła 6, 9. Na prowadzących belkach 12 sekcji A, B jest zabudowane korekcyjne urządzenie 14 spągnic. Między spągnicami 8,11 sekcji A i B są usytuowane hydrauliczne cylindry 15 przesuwu obudowy, które z jednej strony są połączone ze spągnicami 8,11 sekcji A, a z drugiej strony ze spągnicami 8, 11 sekcji B.
Na belkach 1 są osadzone przesuwnie wózki 16, 17 połączone między sobą za pomocą przegubowego mechanizmu 18 oraz poprzecznie usytuowanych hydraulicznych cylindrów 19. Wózki 16, 17 są względem siebie w kierunku wzdłużnym belek 1 nieprzesuwne. Ponadto do każdego z wózków 16, 17 jest zamocowany hydrauliczny cylinder 20, którego drugi koniec jest połączony z belką 1.
Kadłub 3 napędu przenośnika jest podwieszony do wózków 16,17 za pomocą hydraulicznych cylindrów 21, cięgien 22 oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych 23, 24. Hydrauliczne cylindry 21 są połączone za pomocą krzyżowych przegubów 25 z wózkiem 16 oraz z bocznymi ścianami 26 kadłuba 3 napędu przenośnika.
W drugim wózku 17 pod belką 1 są zabudowane hydrauliczne cylindry 27, odwrócone względem siebie o 180°. Do tłoczysk każdego z hydraulicznych cylindrów 27 jest przytwierdzony uchwyt 28, do którego jest zamocowane cięgno 22. Drugie końce cięgien 22 są połączone za pomocą krzyżowych łączników 29 z bocznymi ścianami 26 kadłuba 3 napędu przenośnika, Tak, więc do jednej bocznej ściany 26 kadłuba 3 jest zamocowany jeden hydrauliczny cylinder 21 oraz jedno cięgno 22.
Ukośnie względem hydraulicznych cylindrów 21 oraz cięgien 22 są usytuowane hydrauliczne cylindry korekcyjne 23, 24, z których cylindry 23 są zamocowane za pomocą krzyżowych przegubów 30 do wózków 16, 17 po jednej stronie względem osi wzdłużnej przenośnika ścianowego. Hydrauliczny cylinder korekcyjny 24 jest połączony za pomocą krzyżowego przegubu 30, usytuowanego w osi wzdłużnej przenośnika ścianowego, z wózkiem 16 i jest skierowany w stronę wyrobiska ścianowego. Drugie końce hydraulicznych cylindrów korekcyjnych 23, 24 są zamocowane za pomocą krzyżowych przegubów 30 do bocznych ścian 26 kadłuba 3.
W innej wersji wykonania wynalazku pokazanej na fig. 4 do każdego z wózków 16, 17 są zamocowane dwa cięgna 22, których drugie końce są połączone za pomocą krzyżowych łączników 31 z bocznymi ścianami 26 kadłuba 3, przy czym konstrukcja krzyżowych łączników 31 zapewnia regulację długości cięgien 22. Hydrauliczne cylindry korekcyjne 23 są zamocowane do wózków 16, 17 w ich naprzeciwległych końcach tak, że są usytuowane po obu stronach względem osi wzdłużnej przenośnika ścianowego. Drugie końce tych cylindrów 23 są zamocowane do bocznych ścian 26 kadłuba 3. Hydrauliczny cylinder korekcyjny 24 jest zamocowany tak samo jak w pierwszej wersji wykonania wynalazku.
Po wykonaniu zabioru przez kombajn oraz dosunięciu przenośnika ścianowego do czoła ściany zostają uruchomione hydrauliczne cylindry 20. Ich wysuwające się tłoczyska powodują przemieszczanie się wózków 16,17 po belkach 1, a tym samym następuje przesunięcie kadłuba 3 napędu przenośnika, przy czym pozostałe hydrauliczne cylindry 21, 23, 24 są zablokowane.
Po wykonaniu operacji przesunięcia kadłuba 3, rabuje się za pomocą hydraulicznych stojaków 13 sekcję A do momentu utraty kontaktu belki 1 ze stropem chodnika. Wysuwające się tłoczyska hydraulicznych cylindrów 15, wspartych o spągnice 8,11 rozpartej sekcji B, przesuwają sekcję A. Równocześnie hydrauliczny cylinder 20 sekcji A zsuwa się, a tym samym wózki 16, 17 wraz z kadłubem 3 napędu przenośnika nie zmieniają położenia. Natomiast po rozparciu sekcji A, sekcja B jest podciągana za pomocą zsuwających się hydraulicznych cylindrów 15.
Po przesunięciu obudowy dokonuje się korekcji poprzecznej belek 1 sekcji A, B za pomocą hydraulicznych cylindrów 19 oraz spągnic 8, 11 za pomocą korekcyjnego urządzenia 14.
Ustalenie odległości kadłuba 3 napędu przenośnika od spągu dokonuje się za pomocą hydraulicznych cylindrów 21, 27. W czasie zsuwania hydraulicznych cylindrów 27 następuje skracanie cięgien 22. Kadłub 3 jest unoszony ku górze. Opuszczanie kadłuba 3 w kierunku spągu jest realizowane przez rozsuwające się hydrauliczne cylindry 21, 27. Natomiast równoległe usytuowanie kadłuba 3 względem spągu ustala się za pomocą zsuwania i/lub rozsuwania hydraulicznych cylindrów korekcyjnych 23.
158 015
Uruchamiając hydrauliczny cylinder korekcyjny 24, jego wysuwające się tłoczysko powoduje przemieszczanie kadłuba 3 napędu przenośnika w kierunku poprzecznym do osi chodnika w stronę wyrobiska ścianowego. Jego zsuwanie powoduje przemieszczanie kadłuba 3 w kierunku przeciwnym. Taka możliwość menewrowania kadłubem 3 jest szczególnie przydatna przy skracaniu lub wydłużaniu przenośnika ścianowego.
Dwa stopnie swobody krzyżowych przegubów 25, 30 oraz krzyżowych łączników 29, 31 umożliwiają swobodne przemieszczanie kadłuba 3 napędu przenośnika pomimo, że w czasie manewrowania kadłubem 3 niektóre z hydraulicznych cylindrów 21 czy też hydraulicznych cylindrów korekcyjnych 23, 24 są zablokowane. Falisty kształt górnej krawędzi 32 bocznych ścian 26 kadłuba 3, zapewnia bezkolizyjny obrót końców hydraulicznych cylindrów 21 oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych 23, 24 zamocowanych do ścian 26, w ich płaszczyźnie.
W wersji wykonania przedstawionej na fig. 4 do zmiany wysokości położenia kadłuba 3 oraz do jego równoległego ustawienia względem spągu służą hydrauliczne cylindrowy korekcyjne 23. Wybieranie luzu ciągien 22, powstającego przy podnoszeniu kadłuba 3, czy też zwiększenie ich długości przy opuszczaniu kadłubaT jest realizowane za pomocą krzyżowych łączników 31.
fo4
Α9·2
/'9 1
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 5000 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia pa te n to we
    1. Chodnikowa stacja dla napędu przenośnika ścianowego, zawierająca elementy stropnicowe podparte hydraulicznymi stojakami osadzonymi w elementach spągnicowych, znamienna tym, że elementy stropnicowe stanowią nośną belkę (2) dla kadłuba (3) napędu przenośnika, który jest na niej podwieszony za pomocą hydraulicznych cylindrów (21) i/lub cięgien (22) o zmiennej długości oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych (23), (24).
  2. 2. Chodnikowa stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że nośna belka (2) jest złożona z dwóch obok siebie usytuowanych belek (1), do których są zamocowane przesuwnie końce hydraulicznych cylindrów (21), cięgien (22) oraz hydraulicznych cylindrów korekcyjnych (23), (24), przy czym hydrauliczne cylindry (21), hydrauliczne cylindry korekcyjne (23), (24) i/lub cięgna (22) zamocowane do jednej z belek (1) są nieprzesuwne w kierunku wzdłużnym względem hydraulicznych cylindrów (21), hydraulicznych cylindrów korekcyjnych (23), (24) i/lub cięgien (22) zamocowanych do drugiej z belek (1).
  3. 3. Chodnikowa stacja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że hydrauliczne cylindry (21) i hydrauliczne cylindry korekcyjne (23), (24) są połączone za pomocą krzyżowych przegubów (25), (30), z nośną belką (1) oraz z bocznymi ścianami (26) kadłuba (3) napędu przenośnika, które są połączone za pomocą krzyżowych łączników (29), (31) z cięgnami (22) zamocowanymi drugimi końcami za pomocą uchwytów (28) do nośnej belki (1), przy czym jedna z osi obrotu krzyżowych przegubów (25), (30), oraz krzyżowych łączników (29), (31) jest prostopadła do płaszczyzny, w której jest usytuowana boczna ściana (26) kadłuba (3).
  4. 4. Chodnikowa stacja według zastrz. 3, znamienna tym, że uchwyt (28) co najmniej jednego cięgna (22) jest zamocowany do tłoczyska hydraulicznego cylindra (27) związanego z nośną belką (1) i rozciągającego się wzdłuż niej horyzontalnie.
  5. 5. Chodnikowa stacja według zastrz. 1 albo 4, znamienna tym, że górna krawędź (32) bocznej ściany (26) kadłuba (3), do której są zamocowane hydrauliczne cylindry (21), hydrauliczne cylindry korekcyjne (23), (24) oraz cięgna (22) ma kształt linii falistej.
PL27217688A 1988-04-28 1988-04-28 Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL PL158015B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27217688A PL158015B1 (pl) 1988-04-28 1988-04-28 Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL
CN 89104281 CN1039083A (zh) 1988-04-28 1989-04-28 用于长壁法开采的输送机的巷道站
DE19893914158 DE3914158A1 (de) 1988-04-28 1989-04-28 Streckenstation fuer einen foerdererantrieb

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27217688A PL158015B1 (pl) 1988-04-28 1988-04-28 Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL272176A1 PL272176A1 (en) 1989-03-20
PL158015B1 true PL158015B1 (pl) 1992-07-31

Family

ID=20041917

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27217688A PL158015B1 (pl) 1988-04-28 1988-04-28 Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL

Country Status (3)

Country Link
CN (1) CN1039083A (pl)
DE (1) DE3914158A1 (pl)
PL (1) PL158015B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7739959B2 (en) * 2006-09-19 2010-06-22 Swanson Industries, Inc. Over/under monorail system for longwall mining operations

Also Published As

Publication number Publication date
CN1039083A (zh) 1990-01-24
PL272176A1 (en) 1989-03-20
DE3914158A1 (de) 1989-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4391469A (en) Mineral mining installation
PL104728B1 (pl) Oslonowa obudowa kopalniana
PL158015B1 (pl) Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL
SU927128A4 (ru) Секци механизированной крепи
US4176884A (en) Anchoring apparatus for a mining installation
US3779604A (en) Mineral mining installations
PL114247B1 (en) Walking roof support trestle
US5228549A (en) Mobile beltine moving system
US4231685A (en) Roof support unit
RU2044890C1 (ru) Штрековый перегрузочный пункт
PL145868B1 (en) Roof support setting up apparatus mounted on a heading machine
PL243243B1 (pl) Zestaw obudowy kroczącej chodnikowej
PL157256B1 (pl) Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL
SU1760125A1 (ru) Секци крепи
SU941573A1 (ru) Горнопроходческий комплекс
PL144476B1 (en) Displaceable scraper conveyor
PL93596B1 (pl)
PL179697B1 (pl) Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni
CS229979B1 (cs) Kluzné uložení spojovacích závěsů jednotlivých sekcí posuvné výztuže pro strmé sloje
PL114617B2 (en) Apparatus for propping corridor-type excavations
PL135979B1 (en) Longwall bolting machine
PL189059B1 (pl) Urządzenie do rabowania obudowy górniczych wyrobisk korytarzowych
PL143149B1 (en) Apparatus for supporting roofs in steep deposits in particular in coal seams
PL151932B1 (pl) Zestaw stropnicowy ścianowej obudowy przesuwanej
PL97715B1 (pl) Obudowa zmechanizowana wlotu sciany