PL157256B1 - Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL - Google Patents

Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL

Info

Publication number
PL157256B1
PL157256B1 PL26938987A PL26938987A PL157256B1 PL 157256 B1 PL157256 B1 PL 157256B1 PL 26938987 A PL26938987 A PL 26938987A PL 26938987 A PL26938987 A PL 26938987A PL 157256 B1 PL157256 B1 PL 157256B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
canopy
sections
roof
floor
hydraulic
Prior art date
Application number
PL26938987A
Other languages
English (en)
Other versions
PL269389A1 (en
Inventor
Edward Cison
Stanislaw Romanowicz
Wojciech Skolik
Marek Flak
Jerzy Pilarski
Andrzej Okulinski
Roman Wolczyk
Original Assignee
Polmag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polmag filed Critical Polmag
Priority to PL26938987A priority Critical patent/PL157256B1/pl
Publication of PL269389A1 publication Critical patent/PL269389A1/xx
Publication of PL157256B1 publication Critical patent/PL157256B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

1. Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym, skla- dajaca sie z dwóch sekcji wyposazonych w hydrauliczne stojaki, przy czym sekcje sa wza- jemnie polaczone i prowadzone wzgledem sie- bie za pomoca co najmniej jednego hydrauli- cznego cylindra, a kazda z sekcji ma stropnice i dwie spagnice, które to spagnice sa polaczone ze soba belka prowadzaca, przy czym jeden z konców stropnicy jest polaczony z jedna ze spagnic za pomoca lemniskatowego mecha- nizmu, znamienna tym, ze drugi koniec strop- nicy (1) jest polaczony ze spagnica (5) za pom oca belki (2) i ciegla (4) polaczonych prze- gubowo, a belki (2, 3) ma podparte stojakami (10) osadzonymi w spagnicach (5,8), ponadto do konców stropnicy (1) ma zamocowane wychylnie stropnice (11) usytuowane ponad belkami (2) i (3). fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyżowania z wyrobiskiem ścianowym, która na czas przejścia ściany podpiera odrzwia obudowy chodnika o przekroju łukowym lub prostokątnym, a równocześnie spełnia rolę stacji dla napędu przenośnika.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 105 536 obudowa tymczasowa obszaru przejścia wyrobiska wybierkowego w wyrobisko korytarzowe złożona z dwóch zestawów kroczących. Jeden z zestawów ma górną i dolną belkę podwójną, których końce są połączone za pomocą mechanizmów lemniskatowych. W dolnej belce podwójnej są osadzone hydrauliczne stojaki niosące górną belkę podwójną. Drugi zestaw, wewnętrzny, składa się z górnej i dolnej belki pojedynczej, które są umieszczone między belkami podwójnymi pierwszego zestawu. Zestaw wewnętrzny jest wyposażony w hydrauliczne stojaki oraz w pomost dla posadowienia napędu przenośnika. Na górnej belce podwójnej są zabudowane przesuwnie teleskopowe podpory, których końcówki współpracują z odrzwiami obudowy. Zmiana położenia teleskopowych podpór jest dokonywana za pomocą mechanizmu osadzonego na prowadnicy rozciągającej się wzdłuż górnej belki podwójnej. Mechanizm ten jest przemieszczany za pomocą łańcucha bez końca napędzanego silnikiem hydraulicznym. Ponadto obudowa jest zaopatrzona w stropnice wysięgnikowe, zamocowane od strony wyrobiska ścianowego. Stropnice wysięgnikowe podpierają odsłonięty strop, który jest niezabezpieczony przez stropnice boczne zestawu obudowy rozpartego we wlotowej części wyrobiska ścianowego, tworząc ich uzupełnienie.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 134 501 zmechanizowany podciąg kroczący obudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem, złożony z dwóch sekcji. Każda z sekcji ma stropnicę, którą stanowi symetryczna belka nośna oraz oparte na niej wahliwe dwie belki. Końce belki nośnej są podparte dźwigniami trójkątnymi przegubowo ułożyskowanymi w stopnicach bocznych. Dźwignia trójkątna jest podparta hydraulicznym cylindrem, drugim końcem zamocowanym do stropnicy bocznej. Stropnica boczna jest połączona za pomocą mechanizmu lemniskatowego ze spągnicą, która jest połączona za pomocą hydraulicznego cylindra ze stacją napędową przenośnika. W spągnicy jest osadzony hydrauliczny stojak podpierający stropnicę boczną, a między nią i osłoną jest usy tuowa ny hydrau liczny cylinder. Obie sekcje są połączone za pomocą hydraulicznych cylindrów korekcyjnych usytuowanych po dwa na wysokości stropnic i spągnic. Natomiast spągnice sekcji są połączone za pomocą hydraulicznych cylindrów usytuowanych między nimi.
157 256
W rozwiązaniu znanym z opisu nr 105 536 górna belka podwójna jest prowadzona za pomocą dwóch mechanizmów lemniskatowych, które powodują, że jej końce przemieszczają się po krzywej lemniskaty w trakcie rozpierania i rabowania zestawu obudowy. Górna belka podwójna jest poddana w pewnej fazie ruchu niekorzystnym siłom rozciągającym, a w kolejnej fazie siłom ściskającym, przy niekorzystnym oddziaływaniu sił zginających na dolną belkę podwójną. Można minimalizować to niekorzystne zjawisko, dobierając długość cięgieł mechanizmów lemniskatowych tak, aby końce belki przemieszczały się po odcinku krzywej lemniskaty zbliżonej do linii prostej. Ale wtedy zakres pracy zestawu będzie bardzo mały. Ponadto niedogodnością znanej obudowy jest niekorzystny rozkład sił oddziaływujących na dolną belkę podwójną w przypadku nierównego spągu. Przy znacznych nierównościach spągu, dolna belka podwójna opiera się swoimi końcami o podłoże, a wewnętrzny zestaw wspiera się swoim pomostem napędowym na tej belce, dodatkowo ją obciążając. Wadą rozwiązania znanego z opisu patentowego nr 134501 jest mała sztywność ramy obudowy, wynikająca z faktu, że stropnica jest złożona z kilku elementów. Ponadto podparcie tak zbudowanej stropnicy w obszarach końcowych narzuca konieczność zastosowania dużych przekrojów, co w konsekwencji zwiększa jej ciężar. Ze względu na konstrukcję połączenia stropnicy bocznej z belką nośną, przemieszczenie ich końców względem siebie jest niewielkie a tym samym doleganie stropnicy obudowy do nierówno usytuowanych odrzwi jest niewystarczające.
Celem wynalazku jest obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyżowania z wyrobiskiem ścianowym, charakteryzująca się minimalnym rozstawem punktów podparcia stropnicy, przy zachowaniu niezbędnej przestrzeni dla usytuowania i przemieszczania pomostu napędowego przenośnika oraz zapewniająca nieliniowe podparcie stropu.
Istotą obudowy według wynalazku jest zastosowanie w pojedynczej sekcji stropnicy i dwóch spągnic, w której jeden koniec stropnicy jest , połączony z jedną ze spągnic za pomocą kmniskatowego układu dźwigni, a drugi koniec stropnicy jest połączony z drugą ze spągnic za pomocą belki i cięgła połączonych przegubowo. Belki lemniskatowego układu i układu belki i cięgła są podparte stojakami osadzonymi w spągnicach. Ponadto do końców stropnicy są zamocowane wychylne stropnice usytuowane ponad wspomnianymi belkami. Jedna z sekcji tworzących obudowę ma zderzak między stropnicami zamocowany do stropnicy jednej z sekcji. Stropnice sekcji są połączone ponadto podatnym cięgnem.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest możliwość przenoszenia większych obciążeń przez ramę obudowy przy zastosowaniu hydraulicznych stojaków o mniejszym skoku niż w dotychczas znanych obudowach.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia obudowę widoku z boku, a fig. 2 - obudowę w przekroju poprzecznym.
Obudowa składa się z dwóch sekcji A, B z których każda ma stropnicę 1 połączoną przegubowo z końcami belek 2,3, przy czym koniec belki 2 jest połączony za pomocą cięgła 4 ze spągnicą 5, a druga belka 3 jest połączona za pomocą cięgieł 6,7 mechanizmu lemniskatowego ze spągnicą 8. Spągnice 5,8 są związane między sobą za pomocą prowadzącej belki 9, usytuowanej nad ich dolną powierzchnią; W każdej ze spągnic 5,8 jest osadzony hydrauliczny stojak 10, podpierający belkę 2,
3. Obudowa ma wychylne stropnice 11 połączone za pomocą łącznika 12 z końcami stropnicy 1. Między wychylną stropnicą 11 a belką 2, 3 jest usytuowany hydrauliczny cylinder 13 o regulowanym wysuwie. Obudowa jest usztywniona za pomocą hydraulicznego cylindra 14 przeciwdziałającego momentowi wywrotowemu, który jest zamocowany jednym końcem do stropnicy 1 a drugim do belki 3. Do korekcji poprzecznej obudowy służą cztery hydrauliczne cylindry 15,16. z których cylindry 15 są zabudowane na wysokości stropnicy 1, a cylindry 16 na wysokości spągnic 5, 8. Między spągnicami 5, 8 sekcji A, B są usytuowane hydrauliczne cylindry 17 zamocowane za pomocą obrotowych zaczepów 18 z jednej strony do sekcji A, a z drugiej do sekcji B. Ponadto obudowa jest zaopatrzona w hydrauliczny cylinder 19 ciągnący, zamocowany w przedniej części do spągnicy 5 przynależnej do sekcji B. Stropnica 1 sekcji B, ma przytwierdzony do wewnętrznej powierzchni zderzak 29, wyznaczający minimalną odległość między stropnicami 1, sekcji A, B. Maksymalna odległość między nimi jest ograniczona za pomocą cięgien 21 zamocowanych w uchwytach 22 przytwierdzonych do stropnic 1, sekcji A, B.
157 256
Po urobieniu kolejnego zabioru w ścianie i powstaniu potrzeby przesunięcia obudowy wzdłuż chodnika, za pomocą hydraulicznych stojaków 10 rabuje się sekcję B do utraty kontaktu ze stropem, a w razie konieczności do momentu gdy zawiśnie ona na rozpartej sąsiedniej sekcji A. Rozsuwające się hydrauliczne cylindry 17 wsparte o sekcję A przesuwają sekcję B do przodu. Po przesunięciu sekcji B dokonuje się korekcji poprzecznej za pomocą hydraulicznych cylindrów 15, 16. Następuje rozparcie sekcji B, po czym przystępuje się do przesunięcia sekcji A.
Ag. f
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyżowania z wyrobiskiem ścianowym, składająca się z dwóch sekcji wyposażonych w hydrauliczne stojaki, przy czym sekcje są wzajemnie połączone i prowadzone względem siebie za pomocą co najmniej jednego hydraulicznego cylindra, a każd.a z sekcji ma stropnicę i dwie spągnice, które to spągnice są połączone ze sobą belką prowadzącą, przy czym jeden z końców stropnicy jest połączony z jedną ze spągnic za pomocą lemniskatowego mechanizmu, znamienna tym, że drugi koniec stropnicy (1) jest połączony ze spągnicą (5) za pomocą belki (2) i cięgła (4) połączonych przegubowo, a belki (2, 3) ma podparte stojakami (10) osadzonymi w spągnicach (5, 8), ponadto do końców stropnicy (1) ma zamocowane wychylnie stropnice (11) usytuowane ponad belkami (2) i (3).
  2. 2. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że ma zderzak (20) usytuowany między stropnicami (1) sekcji (A), (B), zamocowany do jednej z nich.
  3. 3. Obudowa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że stropnice (1), sekcji (A), (B) są połączone za pomocą co najmniej jednego cięgna (21).
PL26938987A 1987-12-08 1987-12-08 Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL PL157256B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26938987A PL157256B1 (pl) 1987-12-08 1987-12-08 Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26938987A PL157256B1 (pl) 1987-12-08 1987-12-08 Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL269389A1 PL269389A1 (en) 1989-03-20
PL157256B1 true PL157256B1 (pl) 1992-05-29

Family

ID=20039487

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26938987A PL157256B1 (pl) 1987-12-08 1987-12-08 Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL157256B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL269389A1 (en) 1989-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2287060C1 (ru) Механизированная крепь сопряжения лавы со штреком
CS216237B2 (en) Shield reinforcement
PL127964B1 (en) Apparatus for setting up temporary roof support in a heading
RU2193665C2 (ru) Механизированная крепь
CS242874B2 (en) Equipment for breaking of highdipping deposits,especially of coal seams,and method of installation of mining equipment into a dipping roadway
CS209867B2 (en) Walking reinforcement for the heavy seams
GB2044333A (en) Temporary Tunnel Support for Holing Operations in Tunnels of Underground Mines
CZ95796A3 (en) Advancing support
PL186244B1 (pl) Hydrauliczna obudowa krocząca
PL157256B1 (pl) Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL
CS201019B2 (en) Altitude adjustable cover of the running way for the underground mining works particularly for the sloping and steep seams
RU2021520C1 (ru) Агрегатная штрековая крепь
GB2043740A (en) Positioning roof arches
PL170954B1 (pl) Zmechanizowany podciąg kroczący
SU1760125A1 (ru) Секци крепи
GB1576269A (en) Tunnel drive shield
RU2059827C1 (ru) Агрегат для крутых пластов
PL158015B1 (pl) Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL
GB1594031A (en) Advancing support structures for galleries in mines and tunnel construction
RU2098632C1 (ru) Комплекс для ремонта горных выработок
RU2069269C1 (ru) Компенсационная механизированная крепь концевых участков лав
SU877036A1 (ru) Проходческий комбайн
PL189059B1 (pl) Urządzenie do rabowania obudowy górniczych wyrobisk korytarzowych
SU1016523A1 (ru) Щитова крепь
RU2082006C1 (ru) Трапециевидная рамная металлическая крепь из спецпрофиля или смешанная крепь с верхняком из спецпрофиля для подготовительных выработок