PL179697B1 - Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni - Google Patents

Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni

Info

Publication number
PL179697B1
PL179697B1 PL31226696A PL31226696A PL179697B1 PL 179697 B1 PL179697 B1 PL 179697B1 PL 31226696 A PL31226696 A PL 31226696A PL 31226696 A PL31226696 A PL 31226696A PL 179697 B1 PL179697 B1 PL 179697B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
floor
route
articulated
ladder members
struts
Prior art date
Application number
PL31226696A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312266A1 (en
Inventor
Gabriel Buchalik
Bonifacy Gmur
Zdzislaw Smialek
Robert Musiol
Original Assignee
Gabriel Buchalik
Bonifacy Gmur
Musioe Robert
Robert Musiol
Zdzislaw Smialek
Umiaeek Zdziseaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gabriel Buchalik, Bonifacy Gmur, Musioe Robert, Robert Musiol, Zdzislaw Smialek, Umiaeek Zdziseaw filed Critical Gabriel Buchalik
Priority to PL31226696A priority Critical patent/PL179697B1/pl
Publication of PL312266A1 publication Critical patent/PL312266A1/xx
Publication of PL179697B1 publication Critical patent/PL179697B1/pl

Links

Landscapes

  • Movable Scaffolding (AREA)

Abstract

1. Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni, kotwione rozporami pomiędzy stropem a spągiem wyrobiska, znamienne tym, że ma cięgło będące trasą (3) urządzenia składające się z drabinkowych członów (4, 5) połączonych poprzez przeguby (14) ze spągowymi segmentami (7) spoczywającymi na spągu a trasa (3) przebiega przesuwnie pomiędzy parą rozpór (9) osadzonych przegubowo w spągowej podstawie (10), stanowiących zespół stabilizujący urządzenie oraz ma co najmniej jeden poziomy siłownik (11,12) mocowany jednym końcem do zespołu stabilizującego a na końcu tłoczyska ma osadzoną ślizgową głowicę (6) z hydraulicznie sterowaną zapadką (13) współpracującą z drabinkowymi członami (4, 5), zaś przesuwany przedmiot mocowany jest poprzez uchwyt (8) do końca trasy (3).

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza· po spągu w podziemiach kopalni.
W cyklach przygotowawczym i eksploatacyjnym kopalni zachodzi konieczność przemieszczania po spągu ciężkich elementów maszyn i urządzeń oraz całych maszyn i urządzeń. Do tych prac powszechnie używane są kołowroty lub ciągarki łańcuchowe a elementem ciągnącym jest lina lub łańcuch.
Ze względu na wypadki wynikłe z zerwania się cięgna urządzenia ciągnącego obecnie istnieje tendencja do wycofywania z eksploatacji tych urządzeń pod naciskiem urzędu górniczego. Aktualnie brak jest jednak handlowych urządzeń bezcięgnowych uniwersalnych do przemieszczania przedmiotów ciężkich a ewentualne istniejące przystosowane są do przemieszczania konkretnych urządzeń, przykładowo przenośników.
Znana jest z polskiego opisu patentowego 147 907 pt. Urządzenie do przesuwania napędów ścianowych konstrukcja pozwalająca na przesuw napędów przenośników wraz z
179 697 zespołami przekładniowymi i silnikami. Urządzenie zawiera siłownik hydrauliczny, którego cylinder jest przegubowo połączony z obudową napędu przenośnika ścianowego. Rdzennik siłownika poprzez przegubowe złącze jest połączony z kształtową płytą ślizgową. Płyta ślizgowa ma po obu stronach prowadzenia, obejmujące od góry główkę przenośnika podścianowego. Płyta w swej górnej części ma otwory, odpowiadające rozstawowi klinowych zaczepów umocowanych do przenośnika. Siłownik hydrauliczny przesuwa płytę ślizgową nałożoną na zaczepy siłownika, w miarę postępu frontu wyrobiska ścianowego. Pochylenie klinowych zaczepów w stronę kierunku postępu wydobycia, powoduje swobodne przesuwanie się płyty ślizgowej w tym kierunku, przy wysuwie rdzennika siłownika. Zsuwanie siłownika hydraulicznego daje w rezultacie zaczepianie otworów płyty ślizgowej o klinowe zaczepy przenośnika ścianowego i przesuwanie napędu przenośnika ścianowego. Niedogodnością znanego urządzenia jest możliwość łatwego rozłączenia współpracujących elementów przy nierówności spągu wyrobiska, a także mimośrodowe działanie siły przesuwania - ze względu na umieszczenie siłownika tylko z jednego boku przenośnika podścianowego.
Znane jest również z polskiego zgłoszenia wynalazku P.307 014 pt. Przenośnikowy zespół odstawy urobku, urządzenie zbudowane z części przenośnika taśmowego i posadowionej na nim zakładkowo części przenośnika zgrzebłowego wraz z napędem. Wzmocnione segmenty trasy przenośnika taśmowego od strony spągu są zaopatrzone we wzdłużne płozy, a do bocznych powierzchni przenośnika są mocowane drabinkowe listwy, wzdłuż długości zakładki. Za zwrotnią przenośnika taśmowego trasa przenośnika jest ukształtowana łagodnie, w kształcie opadającego klina. Przenośnik taśmowy obejmuje bramowy wspornik, przejezdny wzdłuż przenośnika i oparty kołami jezdnymi na wzdłużnych płozach przenośnika. Napędowo-wysypowy koniec przenośnika zgrzebłowego jest umieszczony na płycie bramowego wspornika i umocowany do niego rozłącznie.
Przenośnik zgrzebłowy na odcinku odpowiadającym co najmniej długości zakładkowej części przenośnika taśmowego i czołowego klina, ma poszczególne segmenty trasy połączone poprzecznie przegubowo. Segmenty od strony dolnej mają poprzeczne czopy ułożone parami przeciwległe, którymi to czopami opierają się o górne płaszczyzny trasy przenośnika taśmowego.
Bramowy wspornik poprzecznie obejmujący przenośnik taśmowy ma dwie pary jezdnych kół ułożonych parami posobnie, równolegle do trasy przenośnika i połączonych wzdłużnym przęsłem przegubowo mocowanym do pionowych ramion wspornika. Do bocznych płaszczyzn wspornika od strony zewnętrznej są przymocowane pionowe siłowniki, zakończone od spągu płytą oporową. Jednocześnie do bramowego wspornika z obu jego stron są przymocowane przegubowo siłowniki, korzystnie dwie pary tak, że pomiędzy siłownikami każdego boku przebiega drabinkowa listwa. Końce drągów tłokowych siłowników są zaopatrzone w głowice ślizgowe obejmujące częściowo drabinkowe listwy, posiadające poprzecznie, hydraulicznie sterowane sworznie. Oś sworzni przebiega w obszarze szerokości szczebli drabinkowej listwy, praktycznie poprzecznie do osi listew. W przypadku zastosowania dwóch par siłowników z każdej strony bramowego wspornika, siłowniki są zaopatrzone we wspólne głowice ślizgowe.
Zespół według zgłoszenia wynalazku pozwala na wzajemne przesuwanie przenośników, a także na ich niewielkie kątowe ustawienie, w obrębie zakładki, w zakresie luzów posadowienia przenośnika zgrzebłowego na bramowym wsporniku. Podobnie jak w znanych rozwiązaniach stosowanych w górnictwie - w przypadku przesuwania i zabezpieczania w czasie pracy na pochyłościach, poszczególne przenośniki mają rozpory blokujące ich położenie. W trakcie przesuwania poszczególnych przenośników, rozpory są odpowiednio luzowane.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest możliwość jego zastosowania tylko w przypadku zachodzących na siebie zakładkowo dwóch przenośników.
Celem wynalazku jest uniknięcie niedogodności znanych rozwiązań i skonstruowanie urządzenia bezcięgnowego, które umożliwia przesuwanie po spągu przykładowo ciężkich
179 697 zespołów przenośników, napędów, sekcji obudów ścianowych lub innych urządzeń górniczych bezpośrednio po spągu.
Cel ten uzyskano konstruując bezcięgnowe urządzenie do przemieszczania po spągu ciężkich przedmiotów·', zwłaszcza w podziemiach kopalni, które ma cięgłową członową trasę, która skokowo przemieszcza określony przedmiot i skokowo przemieszcza zespół przesuwający na długości trasy, zbudowaną z przegubowo połączonych członów drabinkowych wspartych przegubowo na ślizgowych segmentach spągowych.
Zespół przesuwający stanowi co najmniej jeden siłownik hydrauliczny, który połączony jest z zespołem stabilizującym utworzonym z dwóch hydraulicznych rozpór i płyty spągowej rozpieranych pomiędzy stropem a spągiem, przy czym trasa urządzenia przebiega przesuwnie pomiędzy tymi rozporami. Tłoczysko siłownika zespołu przesuwającego zakończone jest ślizgową głowicą z hydraulicznie sterowaną zapadką współpracującą z drabinkowymi członami trasy, wspartą na członach trasy.
Celem przesunięcia przedmiotu mocuje się koniec trasy do przesuwanego przedmiotu i rozpiera się pomiędzy stropem a spągiem rozpory urządzenia stabilizującego, umiejscowionego wyjściowo na przednim skraju trasy. Po zablokowaniu zapadki siłownika przesuwu na członach drabinkowych rozsuwa się siłownik przesuwając skokowo trasę wraz z przemieszczanym przedmiotem. Cykl ten powtarza się wielokrotnie do wyczerpania długości trasy.
Celem dalszego przesunięcia przedmiotu luzuje się rozpory i zsuwając siłownik przesuwa się skokowo zespół stabilizujący wzdłuż trasy do momentu przesunięcia w skrajne przednie położenie a urządzenie po rozparciu rozpór jest przygotowane do nowego cyklu przesuwania.
Urządzenie ma trzy odmiany wykonania.
W pierwszej odmianie trasę stanowią poziomo usytuowane człony drabinkowe a siłownik przesuwu mocowany jest do zespołu stabilizującego w osi trasy, ponad trasą.
W drugiej odmianie trasę urządzenia stanowią pionowo usytuowane człony drabinkowe a urządzenie ma dwa siłowniki umieszczone po bokach trasy.
Trzecia wersja urządzenia ma trasę w postaci połączonych przegubowo odcinków kształtownika, korzystnie dwuteownika usytuowanego pionowo jak dla wersji drugiej, a siłowniki zakończone są obrotowymi krzywkami ciernymi zaciskanymi na środniku dwuteownika.
W czasie przesuwania zespołu stabilizującego wzdłuż trasy bazę oporową stanowi przesuwany ciężar lub urządzenie według wynalazku ma umocowaną na początku pierwszego członu trasy trzecią podporę posadowioną na stopie, która to rozpora jest rozpierana pomiędzy stropem a spągiem w czasie przesuwania zespołu stabilizującego, stabilizując trasę.
Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza w podziemiach kopalni, jest przedstawione w przykładach wykonania na załączonych rysunkach, których fig. 1 przedstawia widok z boku urządzenia z jednym siłownikiem i członami trasy o poziomych drabinkach, fig.2 przedstawia widok z boku urządzenia z dwoma siłownikami i członami trasy o pionowych drabinkach, fig.3 - widok z góry urządzenia z fig.2 a fig.4 - fragment wzdłużnego przekroju urządzenia z dwuteownikową trasą.
Urządzenie według wynalazku ma trasę 3, zbudowaną z przegubowo połączonych drabinkowych członów 4, jak przykładowo dla bezcięgnowych napędów kombajnów górniczych o drabinkach usytuowanych poziomo lub członów 5 o drabinkach usytuowanych pionowo, przebiegającą przesuwnie pomiędzy parą rozpór 9 osadzonych przegubowo w spągowej podstawie 10, tworząc zespół stabilizacji urządzenia.
Człony 4, 5 są połączone poprzez przeguby 14 ze spągowymi segmentami 7, przy czym spągowe segmenty 7 łączą co drugi człon 4, 5 a środkowy osadzony jest na spągowym segmencie 7. Liczba spągowych segmentów 7 jest więc dwukrotnie mniejsza od liczby członów 4 lub 5.
Do ostatniego segmentu 7 jest dołączony uchwyt 8, do którego pośrednio lub bezpośrednio mocowany jest przesuwany przedmiot.
179 697
Zespół przesuwający urządzenia stanowi siłownik 11 połączony przegubowo z zespołem stabilizacji a od strony tłokowego drąga ma ślizgową głowicę 6 z hydraulicznie sterowaną zapadką 13 usytuowaną pionowo, osadzoną na członach 4.
Dla członów 5 usytuowanych pionowo urządzenie ma dwa siłowniki 12 umiejscowione po bokach trasy 3 a głowica 6 z zapadkami 13 usytuowanymi poziomo jest zintegrowana dla obydwu siłowników.
W odmianie urządzenie ma trasę 3 w postaci połączonych przegubowo odcinków dwuteownika 15 usytuowanego pionowo jak dla wersji drugiej, a siłowniki 12 zakończone są obrotowymi ciernymi krzywkami 16 zaciskanymi na środniku 17 dwuteownika.
Urządzenie według wynalazku działa na zasadzie cyklicznego zsuwania i rozsuwania siłowników 11 lub 12, które w zależności od rozparcia rozpór 9 i 1 oraz wysunięcia lub podniesienia hydraulicznie sterowanych zapadek 13 przemieszczają skokowo trasę 3 z przedmiotem przesuwanym mocowanym do uchwytu 8 lub skokowo przesuwają stabilizujący zespół wzdłuż trasy 3 w skrajne przednie położenie.
Od przodu trasy 3, to jest od strony przeciwnej uchwytu 8, urządzenie ma pojedynczą rozporę 1 ze stopą 2 posadowioną na spągu i przemiennie rozpieraną z rozporami 9 w czasie przesuwania zespołu stabilizującego po trasie 3 lub przesuwaniu przedmiotu wraz z trasą 3.
Urządzenie według wynalazku przeznaczone jest przykładowo do przesuwania płyt, na których spoczywa skrzyżowanie przenośnika ścianowego i podścianowego, przemieszczania spągnic obudów górniczych lub całych sekcji zmechanizowanych obudów ścianowych i innych.
179 697
Fig.2
Fig.3
179 697
Fig. 4
179 697
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni, kotwione rozporami pomiędzy stropem a spągiem wyrobiska, znamienne tym, że ma cięgło będące trasą (3) urządzenia składające się z drabinkowych członów (4, 5) połączonych poprzez przeguby (14) ze spągowymi segmentami (7) spoczywającymi na spągu a trasa (3) przebiega przesuwnie pomiędzy parą rozpór (9) osadzonych przegubowo w spągowej podstawie (10), stanowiących zespół stabilizujący urządzenie oraz ma co najmniej jeden poziomy siłownik (11,12) mocowany jednym końcem do zespołu stabilizującego a na końcu tłoczyska ma osadzoną ślizgową głowicę (6) z hydraulicznie sterowaną zapadką (13) współpracującą z drabinkowymi członami (4, 5), zaś przesuwany przedmiot mocowany jest poprzez uchwyt (8) do końca trasy (3).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drabinkowe człony (4) usytuowane są poziomo a siłownik (11) przesuwu usytuowany jest ponad trasą (3) i pionowo usytuowane są zapadki (13).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drabinkowe człony (5) usytuowane są pionowo i ma dwa siłowniki (12) umieszczone po bokach trasy (3), połączone przegubowo z zespołem stabilizującym a na końcach tłoczysk osadzona jest wspólna ślizgowa głowica (6) z hydraulicznie sterowanymi zapadkami (13) usytuowanymi poziomo.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że liczba spągowych segmentów (7) jest dwukrotnie mniejsza od liczby drabinkowych członów (4, 5) a spągowe segmenty (7) łączą co drugi człon (4,5) a środkowy człon (4,5) osadzony jest na spągowym segmencie (7).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jego trasa (3) ma postać połączonych przegubowo odcinków dwuteownika (15) a na końcu tłoczysk siłowników (12) osadzone są obrotowo cierne krzywki (16) współpracujące ze średnikiem (17) dwuteownika (15) trasy (3).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że liczba spągowych segmentów (7) jest dwukrotnie, mniejsza od liczby odcinków dwuteownika (15) a spągowe segmenty (7) łącząco drugi odcinek dwuteownika (15) a środkowy osadzony jest na spągowym segmencie (7).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1i 5, znamienne tym, że na początku trasy (3) ma pojedynczą rozporę (1) ze stopą (2) posadowioną na spągu.
PL31226696A 1996-01-09 1996-01-09 Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni PL179697B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31226696A PL179697B1 (pl) 1996-01-09 1996-01-09 Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31226696A PL179697B1 (pl) 1996-01-09 1996-01-09 Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312266A1 PL312266A1 (en) 1997-07-21
PL179697B1 true PL179697B1 (pl) 2000-10-31

Family

ID=20066670

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31226696A PL179697B1 (pl) 1996-01-09 1996-01-09 Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL179697B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL312266A1 (en) 1997-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR970001724B1 (ko) 지하 옹벽 구축을 위한 개량된 굴착장치
CN107060802A (zh) 岩巷炮掘钻装运成套设备
CN206888988U (zh) 履带行走式支架钻装机
CN107100640A (zh) 履带行走式支架钻装机
CS242874B2 (en) Equipment for breaking of highdipping deposits,especially of coal seams,and method of installation of mining equipment into a dipping roadway
PL179697B1 (pl) Urządzenie do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza po spągu w podziemiach kopalni
GB2044333A (en) Temporary Tunnel Support for Holing Operations in Tunnels of Underground Mines
CN206888989U (zh) 岩巷炮掘钻装运成套设备
SU927128A4 (ru) Секци механизированной крепи
SU1656134A1 (ru) Временна проходческа крепь
HU198888B (en) Apparatus for in situ mounting large-size machine units particularly mine shields
JPH11247430A (ja) 移動足場装置
PL175093B1 (pl) Przenośnikowy zespół odstawy urobku
RU2200842C2 (ru) Способ управления передвижением проходческого комбайна и устройство для его осуществления
PL154724B1 (en) Roof supports set for use in inclined deposits
CN118088215A (zh) 掘锚机、控制方法、控制装置、电子设备及存储介质
PL158015B1 (pl) Chodnikowa stacja dla napedu przenosnika scianowego PL
GB1594031A (en) Advancing support structures for galleries in mines and tunnel construction
PL184598B1 (pl) Sposób i urządzenie do przemieszczania dolnego napędu zgrzebłowego przenośnika ścianowego
SU1008457A1 (ru) Проходческий щит
PL150013B1 (pl) Sposób i urządzenie do przekładki przeno§nik<&v w chodniku przyścianowym
RU1774022C (ru) Крепеукладчик
PL78329B2 (pl)
SU1222846A1 (ru) Механизированный комплекс дл отработки мощных крутых угольных пластов
SU1739046A1 (ru) Агрегатированна механизированна крепь

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060109