PL224309B1 - Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego - Google Patents

Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego

Info

Publication number
PL224309B1
PL224309B1 PL405997A PL40599713A PL224309B1 PL 224309 B1 PL224309 B1 PL 224309B1 PL 405997 A PL405997 A PL 405997A PL 40599713 A PL40599713 A PL 40599713A PL 224309 B1 PL224309 B1 PL 224309B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
roadheader
aggregate according
platform
anchoring
Prior art date
Application number
PL405997A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405997A1 (pl
Inventor
Jerzy Klementys
Original Assignee
Venitec Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Venitec Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Venitec Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL405997A priority Critical patent/PL224309B1/pl
Publication of PL405997A1 publication Critical patent/PL405997A1/pl
Publication of PL224309B1 publication Critical patent/PL224309B1/pl

Links

Landscapes

  • Earth Drilling (AREA)
  • Placing Or Removing Of Piles Or Sheet Piles, Or Accessories Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego, przydatny przy wykonywaniu wyrobisk w skałach o zróżnicowanej urabialności, względnie do obudowy których używa się obudowy kotwowej.
Powszechnie znane są i stosowane do wykonywania wyrobisk chodnikowych kombajny chodnikowe wysięgnikowe, które organem urabiającym, zamontowanym na wysięgniku, skrawają caliznę przodka i podają urobek na przenośniki odstawcze. Wysięgnik kombajnu wyposażony jest zazwyczaj w składane urządzenia do podnoszenia i podtrzymywania pod stropem segmentów stropowych obudowy podporowej, na czas ich podparcia segmentami podporowymi. W zmiennych warunkach przodkowych występują często trudności przy skrawaniu bardzo twardych skał, których urabianie organem kombajnu chodnikowego staje się nieefektywne. W takich przypadkach niezbędnym jest wspomaganie urabiania robotami strzałowymi, których wykonywanie wymaga użycia wiertnic. Dodatkowego wykorzystania wiertnic w przodku prowadzonym za pomocą kombajnu chodnikowego wymaga również stosowanie obudowy kotwiowej zarówno jako podstawowej obudowy, jak i obudowy wzmacniającej obudowę podporową, a także wykonywanie otworów technologicznych, przykładowo otworów badawczych.
Znana jest na przykład z polskiego opisu patentowego PL 162900 maszyna górnicza składająca się z kombajnu chodnikowego i zamontowanego na nim urządzenia wiertniczego. Urządzenie wiertnicze zbudowane jest z belki poziomej, osadzonej jednym końcem obrotowo na czopie mocowanym do płyty usytuowanej w wybraniu kadłuba obrotnicy kombajnu i podpartej przesuwnie środkową częścią na podporze zamocowanej do tylnej płyty skrzyni aparaturowej kombajnu, oraz osadzonej na niej za pomocą napędu łańcuchowego przesuwnej konsoli i zamocowanego w tej konsoli manipulatora wiertniczego z wiertarko-kotwiarką. Dla wykonania w przodku robót związanych z wierceniem otworów i/lub zakładania obudowy kotwiowej dokonuje się za pomocą napędu łańcuchowego przesunięcia konsoli do położenia roboczego i wybrania za pomocą manipulatora żądanej pozycji urządzenia wiertniczego zadanej przez metrykę strzałową, względnie siatkę kotwienia. Urządzenie wiertnicze napędzane jest medium hydraulicznym z obiegu hydraulicznego kombajnu chodnikowego i wyposażone jest w odrębny pulpit sterowniczy. Taka konstrukcja urządzenia urabiającego oprócz zalety, jaką jest prosta konstrukcja, ma również niedogodności. Polegają one w głównej mierze na tym, że dla dojścia do skrzyni aparaturowej kombajnu chodnikowego koniecznym jest przestawienie całego urządzenia wiertniczego, a więc przerwanie jego pracy i doprowadzenie go do specjalnego dla tego celu położenia. Dodatkowo taka konstrukcja komplikuje proces stawiania obudowy podpieranej w przodku, uniemożliwiając stosowanie na wysięgniku urządzenia do podnoszenia segmentów obudowy.
Znany jest również, na przykład z polskiego opisu patentowego PL 206431 B1 kombajn chodnikowy z urządzeniem do drążenia otworów i osadzania kotwi, posiadający zamontowaną na korpusie kombajnu, przesuwnie wzdłuż jego osi wzdłużnej, platformę kotwiową stanowiąca bazę posadowienia urządzenia wiercąco-kotwiącego. Platforma kotwiowa wysuwana jest do przodu ponad wysięgnik kombajnu dla realizacji programu wiercenia otworów, oraz kotwienia i wówczas wsparta jest dodatkowo na wsporniku wysięgnika kombajnu chodnikowego, natomiast w trakcie urabiania przodka wycofana jest w tył kombajnu wraz z urządzeniem wiercąco-kotwiącym złożonym do pozycji spoczynkowej. W przedniej części platformy kotwiowej urządzenie wiercąco-kotwiące zamocowane jest na ramieniu odchylnym, którego elementy przegubowe i odpowiednie siłowniki umożliwiają ustawienie tego urządzenia w żądanych pozycjach względem ociosu i stropu chodnika. Ponadto platforma kotwiowa wyposażona jest w pulpit sterowniczy, a także podest roboczy umożliwiające bezpośrednie sterowanie i dojście do elementów urządzenia wiercąco-kotwiącego. Urządzenie o takiej konstrukcji dla realizacji robót wiercąco-kotwiących wymaga wsparcia na wsporniku wysięgnika, a więc utrzymywaniu w odpowiedniej pozycji tego wysięgnika przez cały czas pracy urządzenia wiercąco-kotwiącego, co stanowi ograniczenie dla załogi przodka i obsługi kombajnu, a także uniemożliwia wyposażenie wysięgnika w typowe urządzenie do podnoszenia elementów obudowy.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu wykonania robót urabiająco-kotwiących z zastosowaniem wiercenia otworów, a także takiej konstrukcji agregatu urabiająco-kotwiącego, zwłaszcza do górnictwa podziemnego, który umożliwi bezkolizyjne prowadzenie urządzenia wiercącokotwiącego w przodku chodnikowym względem wysięgnika kombajnu chodnikowego, który jest wyposażony w urządzenia pomocnicze do stawiania obudowy podporowej.
PL 224 309 B1
Sposób według wynalazku polega na tym, że dla wykonania wiercenia i kotwienia platformę kotwiową przemieszcza się również w płaszczyźnie pionowej, przechodzącej przez oś obrotu kombajnu chodnikowego, na którym jest zabudowana.
W najprostszym wykonaniu sposobu, przed przemieszczeniem do przodu z pozycji spoczynkowej platformę kotwiową unosi się w górę i stabilizuje w jej górnym położeniu wyznaczającym pozycję pracy, natomiast po zakończeniu robót wiercąco-kotwiących i wycofaniu do tyłu platformę kotwiową opuszcza się w dół i stabilizuje w pozycji spoczynkowej.
Istota agregatu wynalazku polega na tym, że platforma kotwiowa zamocowana jest przesuwnie na korpusie kombajnu chodnikowego na dodatkowej podstawie o regulowanej wysokości, która składa się z bazy i równoległej do niej części górnej, połączonych ze sobą przegubowymi wahaczami o ruchu postępowym, ustalanym przez co najmniej jeden siłownik łączący część górną z bazą podstawy. Jednocześnie część górna podstawy wyposażona jest w napęd, a platforma kotwiowa we współpracujące z tym napędem cięgno powodujące jej przemieszczanie się względem podstawy, natomiast baza podstawy osadzona jest nieprzesuwnie na korpusie kombajnu chodnikowego.
Najprostszym jest takie wykonanie agregatu, w którym baza podstawy osadzona jest na pionowym wsporniku zamocowanym do obrotnicy kombajnu chodnikowego i podparta jest od tyłu stołkiem korpusu kombajnu chodnikowego, dzięki czemu uzyskuje się stabilne podparcie podstawy, zarówno w jej pozycji pracy, jak i w pozycji spoczynkowej.
W korzystnym wykonaniu część górna i baza podstawy mają postać połączonych nad sobą płyt prostokątnych, połączonych ze sobą przegubowo co najmniej dwoma, przyjmującymi identyczne położenie wahaczami, natomiast ustalający położenie wahaczy co najmniej jeden siłownik zamocowany jest również przegubowo w bocznych uchwytach części górnej i bazy podstawy.
Pożądanym jest, aby baza i część górna podstawy miały postać prostokątnych konstrukcji ramowych, w których dłuższe boki połączone są oddalonymi od siebie łącznikami, co w sposób istotny zmniejsza masę podstawy, a przez to i całego agregatu.
Dla osiągnięcia dużej pewności ruchowej podstawa ma dwa siłowniki ustalające położenie wahaczy, umieszczone identycznie po jednym na obydwóch bokach podstawy w jej przedniej części.
Korzystnym jest również, gdy podstawa połączona jest z korpusem kombajnu chodnikowego za pomocą pionowego wspornika, zlokalizowanego nad obrotnicą i dodatkowo rozparta jest na stołku zamocowanym do tylnej części korpusu kombajnu chodnikowego, co daje pewne i stabilne w każdej fazie pracy agregatu podparcie podstawy platformy kotwiowej.
W takim wykonaniu pionowy wspornik ma postać czopa o osi pokrywającej się z osią pionową obrotnicy kombajnu chodnikowego, osadzonego w płycie zamocowanej na sztywno, rozłącznie do obrotnicy i wspartego kołnierzem na tej płycie, przy czym na płycie zamocowana jest również rozłącznie poprzeczna pozioma belka, do której od góry zamocowana jest rozłącznie przednim końcem baza podstawy.
Celowym jest takie wykonanie poziomej belki, w którym ma ona przy każdym końcu poprzeczne występy zachodzące na kostki oporowe zamocowane nierozłącznie do płyty, natomiast koniec bazy podstawy ma skierowane w dół zakończenia przylegające do powierzchni czołowej poziomej belki, dzięki czemu obniża się obciążenia poprzeczne działające na śruby mocujące poziomą belkę.
Pewne zamocowanie podstawy do korpusu kombajnu chodnikowego uzyskuje się wówczas, gdy podtrzymujący podstawę tylny stołek składa się z zamocowanego do korpusu kombajnu chodnikowego trzonu, mającego w widoku czołowym postać zbliżoną do dwuteownika z dwoma średnikami, wyposażonego na górnej stopce w uchwyt zbudowany z dwóch opartych na sobie kształtownikach o profilu zbliżonym do ceowników, oraz z wsuniętego w ten uchwyt dolną stopką, również dwuteowego z dwoma średnikami, łącznika. Przestrzeń między średnikami pozwala również na uporządkowane prowadzenie przewodów sterujących i zasilających, co chroni je przed uszkodzeniem.
Korzystnym jest w takim wykonaniu, gdy dolna stopka łącznika ma w widoku z góry zaokrąglone krótsze boki, co pozwala na wykonywanie niewielkich ruchów elementów tylnego stołka względem siebie i eliminację mogących z tego tytułu występować obciążeń połączenia.
Korzystnym jest również, ze względu na prostotę rozwiązania, gdy część górna podstawy na swej powierzchni ma wzdłużne, usytuowane po bokach prowadnice o profilu ceowym, otwarte ku sobie, w których przesuwnie, kształtowo osadzona jest platforma kotwiowa.
Dodatkowo pożądanym jest takie wykonanie, w którym przynajmniej na jednej zewnętrznej bocznej ściance części górnej podstawy zamocowane jest wystające w bok gniazdo, w którym
PL 224 309 B1 umieszczone jest koło napędowe motoreduktora, przez które przewinięte jest cięgno napędowe zamocowane na sztywno końcami w bocznych uchwytach zlokalizowanych na platformie kotwiowej.
Najlepiej jest, gdy koło napędowe jest kołem gwiazdowym o pionowej osi obrotu, natomiast cięgno napędowe, współpracujące z tym kołem gwiazdowym, ma postać łańcucha ogniwowego, owiniętego na tym kole gwiazdowym.
Dla przeciwdziałania rozłączeniu się podstawy i platformy kotwiowej są one wyposażone w odpowiadające sobie elementy wyłącznika krańcowego w obwodzie zasilania motoreduktora.
Najkorzystniej jest, gdy część górna podstawy posiada dwa, zlokalizowane po jednym przy obydwóch końcach, elementy blokujące położenia skrajne platformy kotwiowej, współpracujące wybiórczo z jednym chwytem blokującym platformy kotwiowej, co pozwala na ustalenie stanu spoczynkowego urządzenia wiercąco-kotwiącego, względnie jego położenia roboczego na korpusie kombajnu chodnikowego.
W najprostszym wykonaniu, zarówno elementy blokujące części górnej podstawy, jak i chwyt blokujący platformy kotwiowej mają postać uch z pionowymi, przelotowymi otworami, w których wybiórczo osadzany jest sworzeń blokujący.
Dla ułatwienia sterowania pracą urządzenia wiercąco-kotwiącego platforma kotwiowa ma zamocowaną jednym końcem za pomocą przegubu belkę, na której osadzony jest przesuwnie pulpit sterowniczy, dzięki czemu pracownik obsługujący to urządzenie ma możliwość wyboru najlepszego w konkretnej sytuacji swego miejsca pracy.
Dla takiego wykonania najlepiej jest, gdy belka o przekroju prostokątnym zamocowana jest za pomocą przestrzennego przegubu, przy czym pulpit sterowniczy w postaci panelu ma ślizgową obejmę osadzoną przesuwnie na belce, natomiast belka i platforma kotwiowa mają odpowiadające sobie chwyty do unieruchamiania w pozycji złożonej.
Zasadniczą zaletą sposobu i agregatu według wynalazku jest możliwość podnoszenia platformy kotwiowej dla jej ustawienia w pozycji roboczej nad wysięgnikiem kombajnu chodnikowego. Dzięki temu sam wysięgnik kombajnu chodnikowego może być wyposażony w urządzenie do podnoszenia i podtrzymywania segmentów stropnicowych obudowy chodnikowej, gdyż nie występuje kolizja tego urządzenia z platformą kotwiową. Bardzo istotną zaletą jest mechanizm zamocowania podstawy platformy kotwiowej na korpusie kombajnu chodnikowego bez wykorzystania do tego celu wysięgnika kombajnu chodnikowego, co umożliwia dodatkowe podparcie agregatu organem wysięgnika kombajnu o spąg, zapewniające wysoką stabilność całego agregatu przy pracach wiertniczo-kotwiowych. Opuszczony w dół wysięgnik ułatwia ponadto operowanie manipulatorem urządzenia wiercącokotwiącego w przodku chodnikowym. Wynalazek pozwala więc na bardziej efektywne wykorzystanie zarówno kombajnu chodnikowego, jak i połączonego z nim w agregat urządzenia wiercącokotwiącego, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu pracy załogi przodkowej.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia agregat urabiająco-kotwiący w uproszczonym widoku bocznym w fazie wykorzystywania urządzenia wiercąco-kotwiącego, fig. 2 - podstawę platformy kotwiowej w uproszczonym widoku przestrzennym w fazie urabiania kombajnem chodnikowym, fig. 3 - podstawę platformy kotwiowej w uproszczonym widoku przestrzennym w sytuacji odpowiedniej dla robót wiercąco-kotwiących, fig. 4 - uproszczony widok boczny podstawy i platformy kotwiowej w fazie przygotowania do czynności wiercącokotwiących, fig. 5 - widok przestrzenny na mechanizm napędowy platformy wiercąco-kotwiącej z fragmentem podstawy w fazie urabiania agregatem, fig. 6 - uproszczony przekrój przez fragment obrotnicy kombajnu chodnikowego z pionowym wspornikiem dla podstawy platformy wiercąco-kotwiącej, fig. 7 - widok przestrzenny zamocowania podstawy na obrotnicy kombajnu chodnikowego, fig. 8 - widok przestrzenny tylnego stołka podpierającego podstawę, fig. 9 - przekrój poziomy przez tylny stołek, a na fig. 10 - uproszczony widok boczny na zespół wiercąco-kotwiący z odchylonym pulpitem sterującym.
Agregat urabiająco-kotwiący 1 (fig. 1) składa się z kombajnu chodnikowego 2 i osadzonego na nim urządzenia wiercąco-kotwiącego 3. Urządzenie wiercąco-kotwiące 3 zamocowane jest do obrotnicy 4 kombajnu chodnikowego 2 i podparte jest tylnym stołkiem 5 przymocowanym do korpusu 6 kombajnu chodnikowego 2 za pośrednictwem podstawy 7 o regulowanej wysokości, w której przesuwnie osadzona jest platforma kotwiowa 8. Podstawa 7 urządzenia wiercąco-kotwiącego 3 (fig. 2, fig. 3) składa się z bazy 9 i części górnej 10, połączonych ze sobą umieszczonymi przy końcach wahaczami 11, zamocowanymi za pomocą przegubów 12. Ruch postępowy wahaczy 11, a więc podnoszenie do góry części górnej 10 względem bazy 9, wywoływany jest za pomocą dwóch zamocowanych po bokach
PL 224 309 B1 przegubach 12 bocznych uchwytów 13 siłowników 14, przyjmujących nachylenie przeciwne do nachylenia wahaczy 11. Zarówno baza 9, jak i część górna 10, mają postać prostokątnych konstrukcji ramowych, w których dłuższe boki 15, 15' połączone są ze sobą poprzecznymi łącznikami 16, 16'. Część górna 10 podstawy wyposażona jest z jednego boku w gniazdo 17 dla motoreduktora 18 napędzającego koło gwiazdowe 19 o pionowej osi obrotu O1 oraz w dwa, zamocowane po jednym z każdego boku gniazda 17, elementy blokujące 20 z przelotowymi otworami 21 na sworzeń blokujący 22. Baza 9 platformy 7 ma ponadto na przednim końcu skierowane w dół zakończenia 23. Rozsuwanie siłowników 14 powoduje ruch postępowy wahaczy 14, skutkiem czego jest podnoszenie podstawy 7 do pozycji wymaganej w fazie robót wiercąco-kotwiących. Część górna 10 podstawy 7 ma od góry wzdłużne, usytuowane wzdłuż boków 15', 16' prowadnice 24 o profilu ceowym, otwarte ku sobie, w których to prowadnicach 24 osadzona jest przesuwnie platforma kotwiowa 8 napędzana za pomocą motoreduktora 18 współpracującego z cięgnem napędowym 25 (fig. 4, fig. 5). Cięgno napędowe 25 stanowi łańcuch o pionowych ogniwach i jest zamocowane na sztywno w bocznych uchwytach 26, zlokalizowanych na platformie kotwiowej 8.
Podstawa 7 połączona jest z korpusem 5 kombajnu chodnikowego 2 za pomocą pionowego wspornika 27, zlokalizowanego na jego obrotnicy 4, który ma czop 28 o osi O2 pokrywającej się z osią O obrotnicy 4, osadzony w płycie 29 zamocowanej za pomocą śrub 30 (fig. 7). Czop 28 wsparty jest również kołnierzem 31, zamocowanym za pomocą śrub 32 do płyty 29. Dodatkowo na płycie 29 zamocowana jest za pomocą śrub 33 poprzeczna, pozioma belka 34 (fig. 7), do której przykręcona jest śrubami 35 baza 9 podstawy 7, której położenie zabezpieczone jest zagiętymi w dół zakończeniami 36 bazy 9. Pozioma belka 34 ma przy każdym końcu poprzeczne występy 37, obejmujące nierozłącznie zamocowane na płycie 29 kostki oporowe 38, dzięki czemu pozycja poziomej belki 34 utrzymywana jest również kształtowo, co odciąża śruby 33.
Podstawa 7 podpierana jest również za pomocą tylnego stołka 5, osadzonego na korpusie 6 kombajnu chodnikowego 2 (fig. 1, fig. 8), który składa się z trzonu 39, mającego w widoku czołowym postać zbliżoną do dwuteownika z dwoma średnikami 40, wyposażonego na górnej stopce 41 w uchwyt 42, w który wsunięty jest swą dolną stopką 43 łącznik 44 mający w widoku czołowym również kształt zbliżony do dwuteownika z dwoma średnikami 45. Dla niwelowania dodatkowych obciążeń poprzecznych, dolna stopka 43 łącznika 44 ma w widoku z góry zaokrąglone krótsze boki 46 (fig. 9).
Dodatkowo część górna 10 podstawy 7 oraz osadzona w niej przesuwnie prostokątna platforma kotwiowa 8 wyposażone są w odpowiadające sobie nie narysowane elementy wyłącznika krańcowego, włączone w obwód motoreduktora 18, co przeciwdziała wysunięciu się platformy kotwiowej 8 z podstawy 7.
Dla ułatwienia pracy operatora urządzenia wiercąco-kotwiącego 3 platforma kotwiowa 8 wyposażona jest w pulpit sterowniczy 47, który zamocowany jest ślizgową obejmą 48 przesuwnie na belce 49 połączonej jednym końcem za pomocą przesuwnego przegubu 50 z manipulatorem 51 osadzonym na platformie kotwiowej 8 (fig. 10). Belka 49 oraz manipulator 51 platformy kotwiowej 8 mają odpowiadające sobie chwyty 52 dla unieruchamiania pulpitu sterowniczego 47 w położeniu złożonym.
Zamocowanie platformy kotwiowej 8 na podstawie o regulowanej wysokości pozwala na podnoszenie w górę platformy kotwiącej 8 w płaszczyźnie pionowej przechodzącej przez oś O obrotnicy 4 kombajnu chodnikowego dla przemieszczenia jej w przód dla realizacji czynności wiercenia i kotwienia, a także opuszczenia jej w dół po wycofaniu do pozycji spoczynkowej w trakcie urabiania przodka organem urabiającym.
Najkorzystniejszym zastosowaniem sposobu i agregatu według wynalazku jest wykonywanie podziemnego wyrobiska chodnikowego w obudowie kotwiowej.

Claims (20)

1. Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących, zwłaszcza do górnictwa podziemnego, zgodnie z którym po zakończeniu urabiania przodka dla wykonania wiercenia i kotwienia manewruje się platformą kotwiową w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu obrotnicy kombajnu chodnikowego, na którym jest zabudowana, znamienny tym, że platformę kotwiową /8/ przemieszcza się również w płaszczyźnie pionowej przechodzącej przez oś /O/ obrotnicy /4/ kombajnu chodnikowego /2/.
2. Sposób według zastrz, 1, znamienny tym, że przed przemieszczeniem do przodu z pozycji spoczynkowej platformę kotwiową /8/ unosi się i stabilizuje się w górnym położeniu, a po zakończeniu
PL 224 309 B1 robót wiercąco-kotwiących i wycofaniu do tyłu platformę kotwiową /8/ opuszcza się w dół do pozycji spoczynkowej.
3. Agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego, składający się z kombajnu chodnikowego i połączonego z nim urządzenia wiercąco-kotwiącego wyposażonego w wiertnicę, przy czym urządzenie wiercąco-kotwiące posiada zlokalizowaną na korpusie kombajnu chodnik owego i przesuwną wzdłuż jego osi wzdłużnej platformę kotwiową, po której za pomocą napędu łańcuchowego przemieszcza się ramię odchylne, mocujące manipulator wieloprzegubowy z siłownikami wykonawczymi, w którym osadzona jest wiertnica, znamienny tym, że platforma kotwiową /8/ zamocowana jest przesuwnie na korpusie /6/ kombajnu chodnikowego /2/ na podstawie /7/ o regulowanej wysokości, która to podstawa /7/ składa się z bazy /9/ i równoległej do niej części górnej /10/ połączonych ze sobą przegubowymi wahaczami /11/ o ruchu postępowym ustalanym przez co najmniej jeden siłownik /14/ łączący część górną /10/ z bazą /9/, przy czym część górna /10/ podstawy /7/ wyposażona jest w napęd /18/, a platforma kotwiową /8/ w cięgno napędowe /25/ powodujące jej przemieszczanie się względem podstawy /7/, a baza /9/ podstawy /7/ osadzona jest nieprzesuwnie na korpusie /6/ kombajnu chodnikowego /2/.
4. Agregat według zastrz. 3, znamienny tym, że baza /9/ podstawy /7/ osadzona jest na pionowym wsporniku /27/ zamocowanym do obrotnicy /4/ kombajnu chodnikowego /2/ i podparta jest od tyłu tylnym stołkiem /5/ korpusu /6/ kombajnu chodnikowego /2/.
5. Agregat według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że część górna /10/ i baza /9/ podstawy /7/ mają postać położonych nad sobą płyt prostokątnych, połączonych ze sobą przegubowo co najmniej dwoma przyjmującymi identyczne położenie wahaczami /11/, natomiast ustalający położenie wahaczy /11/ co najmniej jeden siłownik /14/ zamocowany jest przegubowo w bocznych uchwytach /13/ części górnej /10/ i bazy /9/ podstawy /7/.
6. Agregat według zastrz. 5, znamienny tym, że baza /9/ i część górna /10/ podstawy /7/ mają postać prostokątnych konstrukcji ramowych, w których dłuższe boki /15, 15'/ połączone są poprzecznymi łącznikami /16, 16'/.
7. Agregat według zastrz. 5, znamienny tym, że ma dwa siłowniki /14/ ustalające położenie wahaczy /11/, umieszczone identycznie po obydwóch bokach /15, 15'/ podstawy /7/ w jej przedniej części.
8. Agregat według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że podstawa /7/ połączona jest z korpusem /6/ kombajnu chodnikowego /2/ za pomocą pionowego wspornika /27/ zlokalizowanego nad obrotnicą /4/ i wsparta jest na tylnym stołku /5/ zamocowanym do tylnej części korpusu /6/ kombajnu chodnikowego /2/.
9. Agregat według zastrz. 8, znamienny tym, że pionowy wspornik /27/ ma czop /28/ o osi /O2/ pokrywającej się z osią pionową /O/ obrotnicy /4/ kombajnu chodnikowego /2/ osadzony w płycie /29/ zamocowanej rozłącznie do obrotnicy /4/ i wsparty kołnierzem /39/ na tej płycie /29/, przy czym na płycie /29/ również zamocowana jest rozłącznie poprzeczna, pozioma belka /34/, do której od góry przymocowana jest rozłącznie przednim końcem baza /9/ podstawy /7/.
10. Agregat według zastrz. 9, znamienny tym, że pozioma belka /34/ ma przy każdym końcu poprzeczne występy /37/, pomiędzy którymi do płyty /29/ zamocowane są nierozłącznie kostki oporowe /38/, natomiast koniec bazy /9/ podstawy /7/ ma skierowane w dół zakończenia /36/ przylegające do powierzchni bocznej poziomej belki /29/.
11. Agregat według zastrz, 8, znamienny tym, że tylny stołek /5/ składa się z zamocowanego do korpusu /6/ kombajnu chodnikowego /2/ trzonu /39/, mającego w widoku czołowym postać zbliżoną do dwuteownika z dwoma średnikami /40/, wyposażonego na górnej stopce /41/ w uchwyt /42/ zbudowany z dwóch otwartych ku sobie kształtowników zbliżonych profilem do ceowników, oraz z wsuniętego w ten uchwyt /42/ dolną stopką /43/ łącznika /44/ również dwuteowego z dwoma średnikami /45/.
12. Agregat według zastrz. 11, znamienny tym, że dolna stopka /43/ łącznika /44/ ma w widoku z góry zaokrąglone krótsze boki /46/.
13. Agregat według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że część górna /10/ podstawy /7/ ma od góry wzdłużne, usytuowane po bokach prowadnice /24/ o profilu ceowym, otwarte ku sobie, w których przesuwnie, kształtowo osadzona jest platforma kotwiowa /8/.
14. Agregat według zastrz. 13, znamienny tym, że przynajmniej na jednej zewnętrznej bocznej ściance części górnej /10/ podstawy /7/ posiada gniazdo /17/, w którym umieszczone jest koło napędowe /19/ motoreduktora /18/, przez które przewinięte jest cięgno napędowe /25/ zamocowane na sztywno w bocznych uchwytach /26/ zlokalizowanych na platformie kotwiowej /8/.
PL 224 309 B1
15. Agregat według zastrz. 14, znamienny tym, że koło napędowe /19/ jest kołem gwiazdowym o pionowej osi obrotu /O1/, natomiast cięgno napędowe /25/ ma postać łańcucha ogniwowego o pionowych ogniwach.
16. Agregat według zastrz. 14, znamienny tym, że część górna /10/ podstawy /7/ oraz platforma kotwiowa /8/ wyposażone są w odpowiadające sobie elementy wyłącznika krańcowego motoreduktora /18/.
17. Agregat według zastrz. 16, znamienny tym, że część górna /10/ podstawy /7/ posiada dwa zlokalizowane przy obydwóch końcach elementy blokujące /20/ położenia skrajne platformy kotwiowej /8/, współpracujące wybiórczo z jednym chwytem blokującym platformy kotwiowej /8/.
18. Agregat według zastrz. 17, znamienny tym, że zarówno elementy blokujące /20/ na części górnej /10/ podstawy /7/, jak i chwyt blokujący platformy kotwiowej /8/ mają przelotowe otwory /21/, przez które wybiórczo osadzany jest sworzeń blokujący /22/.
19. Agregat według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że platforma kotwiowa /8/ ma zamocowaną przegubowo jednym końcem belkę /49/, na której osadzony jest przesuwnie pulpit sterowniczy /47/.
20. Agregat według zastrz. 19, znamienny tym, że belka /49/ przekroju prostokątnym zamocowana jest za pomocą przestrzennego przegubu /50/, przy czym pulpit sterowniczy /47/ w postaci panelu ma ślizgową obejmę /48/ osadzoną przesuwnie na belce /49/, natomiast belka /49/ i manipulator /51/ platformy kotwiowej /8/ mają odpowiadające sobie chwyty /52/ do unieruchamiania w pozycji zło-
PL405997A 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego PL224309B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405997A PL224309B1 (pl) 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405997A PL224309B1 (pl) 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405997A1 PL405997A1 (pl) 2015-05-25
PL224309B1 true PL224309B1 (pl) 2016-12-30

Family

ID=53175954

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405997A PL224309B1 (pl) 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224309B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL405997A1 (pl) 2015-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2013228093B2 (en) Modular drilling rig system
WO2020151504A1 (zh) 掘锚一体化的六臂掘锚机
US8317430B2 (en) Crawler-type and height adjustment drilling machine for setting roof and side wall anchor bolts and anchor cables
US20110079568A1 (en) Guyless service rig with side-mounted, pivotally deployable rear outriggers
CN107905746B (zh) 一种石油钻修井起下及摆放管柱的井式机械手装置
EP2578794B1 (en) Mast for drilling rigs and method of assembling the same
US5113969A (en) Displaceable working platform with extensible boom
PL224309B1 (pl) Sposób wykonywania robót urabiająco-kotwiących i agregat urabiająco-kotwiący, zwłaszcza do górnictwa podziemnego
CN110814712A (zh) 轨道梁安装钻车
RU2498062C1 (ru) Проходческий комплекс
JP7359344B2 (ja) 削孔作業車及び削孔方法
CN211219542U (zh) 轨道梁安装钻车
RU145811U1 (ru) Установка разведочного бурения "урб-12.zbt"
PL67269Y1 (pl) Pomost roboczy kombajnu chodnikowego
RU2647522C2 (ru) Мобильная буровая установка
AU740995B2 (en) Anchor boring and setting device
PL225225B1 (pl) Przesuwne urządzenie podpierająco-rabujące
CN215486098U (zh) 一种带平动伸缩锚杆钻臂结构
CN113998633B (zh) 基于举升车的型材举升方法
CN217028958U (zh) 一种掘进机用低巷道全方位机载临时支护装置
RU200611U1 (ru) Манипулятор для бурильной машины
RU2449127C1 (ru) Стволовая буропогрузочная установка
CN114320384A (zh) 铺网执行机构和锚杆钻车
PL218811B1 (pl) Urządzenie do prowadzenia robót pomocniczych w wyrobiskach górniczych
PL229109B1 (pl) Sposób prowadzenia prac górniczych w czynnym przodku ścianowym kopalni głębinowej i mobilna maszyna dla prowadzenia prac górniczych w czynnym przodku ścianowym kopalni głębinowej