PL171589B1 - Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej - Google Patents

Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej

Info

Publication number
PL171589B1
PL171589B1 PL30087293A PL30087293A PL171589B1 PL 171589 B1 PL171589 B1 PL 171589B1 PL 30087293 A PL30087293 A PL 30087293A PL 30087293 A PL30087293 A PL 30087293A PL 171589 B1 PL171589 B1 PL 171589B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
floor
sections
hydraulic
longwall
Prior art date
Application number
PL30087293A
Other languages
English (en)
Other versions
PL300872A1 (en
Inventor
Krzysztof Zajkowski
Pawel Pisarek
Arkadiusz Maczka
Kazimierz Zymelka
Jan Gerlich
Joachim Sosnica
Jerzy Ruranski
Grzegorz Rymer
Henryk Trembaczewski
Adolf Drewniak
Original Assignee
Zmechanizowanych Obudow Sciano
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zmechanizowanych Obudow Sciano filed Critical Zmechanizowanych Obudow Sciano
Priority to PL30087293A priority Critical patent/PL171589B1/pl
Publication of PL300872A1 publication Critical patent/PL300872A1/xx
Publication of PL171589B1 publication Critical patent/PL171589B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

1 Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej składający się z trzech równoległych do siebie sekcji, w tym dwóch sldajnych połączonych ze sobą i trzeciej środkowej prowadzonej między nimi a przesuwany za pomocą dwóch wzdłużnych siłowników, znamienny tym, że ma dwa hydrauliczne przesuwniki (9) usytuowane poprzecznie względem sekcji, przymocowane do spągnicy (4) sekcji skrajnej (1) i do spągnicy (4) sekcji środkowej (2) zarówno z przodu jak i z tyłu zestawu 2 Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej składający się z trzech równoległych do siebie sekcji, w tym dwóch skrajnych połączonych ze sobą i trzeciej środkowej prowadzonej między nimi, a przesuwany za pomocą dwóch w zdłuznych siłowników, znamienny tym, ze ma hydrauliczne popychaki (11) usytuowane po bokach zestawu, wzdłużnie względem jego osi i to tak, ze ich wysuwne końce sięgają poza dzioby spągnic (

Description

Przedmiotem wynalazku jest zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy zmechanizowanej, zwłaszcza obudowy ścianowej, stosowanej w zmechanizowanych kompleksach wydobywczych pracujących systemem ścianowym lub obudowy przeznaczonej do pracy w chodnikach.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 131 243 obudowa zmechanizowana, której zestawy składają się z trzech równoległych do siebie sekcji. Każda sekcja ma stropnicę, spągnicę, stojaki hydrauliczne i układ stabilizujący. Sekcje skrajne zestawu są ze sobą połączone u góry cięgłami mocowanymi za pomocą przegubów do spodów stropnic. W dolnej części sekcje skrajne są ze sobą połączone przy pomocy różnego rodzaju układów mocowanych do spągnic. Sekcja środkowa umieszczona pomiędzy sekcjami skrajnymi jest prowadzona pomiędzy ich stropnicami, spągnicami a także elementami łączącymi. Obudowajest wyposażona w urządzenie przesuwne sprzężone z przenośnikiem odstawczym. Zestaw jest przesuwany w ślad za przenośnikiem, w miarę postępu ściany, przy pomocy siłowników wchodzących w skład urządzenia o zamocowanych do obudowy i do przenośnika.
Nie jest to korzystne z tego względu, że obudowa nie może się poruszać samodzielnie, co jest dużym mankamentem przy stosowaniu jej jako obudowy chodnikowej, zazwyczaj oddalonej od przenośnika. Wszystkie trzy sekcje zestawu przesuwane są jednocześnie, a to praktycznie dyskwalifikuje obudowę jako obudowę ściany wydobywczej. Przyczynia się do tego duża szerokość zestawu trzysekcyjnego. W czasie przesuwania takiej obudowy strop ściany nie jest podparty na całej szerokości zestawu, a to może powodować duże obwały skał stropowych zagrażające górnikom i stwarzające problemy w prowadzeniu obudowy.
Celem wynalazku jest uniezależnienie przesuwu obudowy od przesuwu przenośnika, a także przystosowanie obudowy trzysekcyjnej do pracy w systemie ścianowym.
Istota obudowy według wynalazku polega na wyposażeniu jej zestawów trzysekcyjnych w nowe urządzenie przesuwne. Składają się na nie w każdym zestawie dwa siłowniki usytuowane wzdłużnie względem sekcji, a każdy z nich przymocowany jest do spągnicy środkowej i spągnicy skrajnej sekcji. Korzystnie jest, gdy tłoczyska siłowników przymocowane są do spągnic skrajnych sekcji, a cylindry do spągnicy środkowej. Tłoczyska są przy tym zwrócone ku przodowi czyli ku dziobom spągnic.
Zestawy mogą mieć po dwa hydrauliczne przesuwniki usytuowane poprzecznie względem sekcji, przymocowane do jednej ze spągnic skrajnych i do spągnicy środkowej, zarówno z przodu jak i z tyłu zestawu. Niektóre zestawy mogą mieć dodatkowo hydrauliczne popychaki czyli siłowniki wykonujące pracę podczas rozsuwania. Są one rozmieszczone po bokach zestawu i
171 589 usytuowane wzdłużnie względem jego osi. Wysuwne końce popychaków wystają w przód, poza dzioby spągnic.
Nowe urządzenie przesuwne umożliwia samodzielne kroczenie obudowy, niezależnie od przemieszczeń przenośnika odstawczego. Jest to cecha bardzo przydatna przy zastosowaniu zestawu jako urządzenia podporowego w chodniku przyścianowym lub w innym miejscu, z dala od przenośnika ścianowego. Drugą ważną zaletą wynikającą z zastosowania nowego układu przesuwnego jest ciągłe podparcie stropu z dużą siłą, również w fazie przesuwania zestawu. Wtedy to strop jest podtrzymywany przez sekcje skrajne albo przez sekcję środkową i to z siłą sięgającą sumy podpomości nominalnych stojaków tych sekcji, które znajdują się w stanie rozparcia. Tej cechy ciągłego podparcia stropu nie mają żadne obudowy ścianowe. Dzięki połączeniu tłoczysk siłowników ze spągnicami sekcji skrajnych, a cylindrów ze spągnicą sekcji środkowej, uzyskuje się większą siłę potrzebną przy przesuwaniu sekcji skrajnych.
Zestaw przeznaczony do pracy na nachyleniach ukierunkowanych poprzecznie względem zestawu wyposaża się w dwa poprzeczne przesuwniki rozpostarte pomiędzy spągnicą skrajną i środkową. Pozwalają one korygować wzajemne ustawienie sekcji i zapobiegają obsuwaniu się zestawu. Podczas pracy zestawu w ścianie wydobywczej zainstalowane hydrauliczne popychaki umożliwiają przesuwanie do przodu przenośnika ścianowego.
Przykład wykonania zestawu obudowy według wynalazku pokazany jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zestaw w widoku bocznym, fig. 2 - w widoku z przodu, a fig. 3 - widok od strony stropnic na dolną część zestawu.
Przedstawiona obudowa wykonana jest w wersji przeznaczonej do pracy w kompleksie ścianowym prowadzonym systemem podsadzkowym. Zestaw składa się z trzech sekcji - dwóch skrajnych 11 trzeciej środkowej 2. Każda sekcja ma stropnicę 3, spągnicę 4, hydrauliczne stojaki 5 i układ stabilizujący 6. Skrajne sekcje 1 są ze sobą połączone u góry i u dołu przy pomocy portali 7. Pomiędzy spągnicami 4 sekcji skrajnych 1 i sekcji środkowej 2 umieszczone są wzdłużnie siłowniki 8, których wysuwne tłoczyska połączone są ze spągnicą 4 sekcji skrajnej 1 a cylindry ze spągnicą 4 sekcji środkowej 2. Z przodu i z tyłu, w kierunku poprzecznym do osi zestawu zainstalowane są hydrauliczne przesuwniki 9 przymocowane do spągnicy 4 sekcji skrajnej 1 oraz do spągnicy 4 sekcji środkowej 2. W stropnicy 3 sekcji środkowej 2 zabudowane są siłowniki korekcyjne 10 usytuowane poprzecznie względem osi zestawu.
Na obu zewnętrznych, bocznych ściankach spągnic 4 sekcji skrajnych 1 osadzone są hydrauliczne popychaki 11, a ich wysuwne końce sięgają poza dzioby spągnic 4, w kierunku przenośnika ścianowego 12. Tylne końce stropnic 3 wystają znacznie w tył zestawu podpierając strop nad obszarem, w którym górnicy wykonują prace związane z podsadzaniem wyrobiska.
W pierwszej fazie pracy zestawu rozparte są wszystkie trzy sekcje 1 i 2 i ustawione w jednakowej odległości od przenośnika ścianowego 12. W drugiej fazie sekcja środkowa 2 jest luzowana i przesuwana do przodu za pomocą wysuwających się tłoczysk siłowników 8. Po przesunięciu sekcja środkowa 2 ponownie jest rozpierana. W następnej fazie luzowane są sekcje skrajne 1, dosuwane do sekcji środkowej 2 za pomocą siłowników 8, po czym ponownie są rozpierane. W ostatniej fazie przesuwany jest przenośnik ścianowy 12 przez wysuwające się końce hydraulicznych popychaków 11. Wtedy zestaw ponownie znajduje się w pozycji wyjściowej, a cykl pracy powtarza się. Rozsunięte popychaki 11 przytrzymują przenośnik 12 przez cały cykl pracy, nawet w tej fazie kiedy przesuwane są sekcje skrajne 1 a końcówki popychaków 11 zsuwają się.
Korygowanie wzajemnego ustawienia sekcji skrajnych 1 i środkowej 2 realizowane jest przy pomocy hydraulicznych przesuwników 9 w części dolnej zestawu i przy pomocy siłowników korekcyjnych 10 w części górnej. W trakcie tych czynności sekcje korygowane muszą być zluzowane ze stanu podparcia.
Zestawy obudowy według wynalazku mogą być stosowane jako obudowa chodnikowa. Wtedy hydrauliczne popychaki 11 są używane do przesuwania urządzeń napędowych przenośnika. Dla pracy w systemie ścianowym, prowadzonym na zawał, zestawy obudowy wyposażone są w innego rodzaju układy stabilizujące 6, a mianowicie w lemniskatowe układy prostowodowe. Jedno z ramion takiego układu pełni wtedy funkcję osłony odzawałowej.
171 589
fig. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej składający się z trzech równoległych do siebie sekcji, w tym dwóch skrajnych połączonych ze sobą i trzeciej środkowej prowadzonej między nimi, a przesuwany za pomocą dwóch wzdłużnych siłowników, znamienny tym, że ma dwa hydrauliczne przesuwniki (9) usytuowane poprzecznie względem sekcji, przymocowane do spągnicy (4) sekcji skrajnej (1) i do spągnicy (4) sekcji środkowej (2) zarówno z przodu jak i z tyłu zestawu.
  2. 2. Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej składający się z trzech równoległych do siebie sekcji, w tym dwóch skrajnych połączonych ze sobą i trzeciej środkowej prowadzonej między nimi, a przesuwany za pomocą dwóch wzdłużnych siłowników, znamienny tym, że ma hydrauliczne popychaki (11) usytuowane po bokach zestawu, wzdłużnie względem jego osi i to tak, że ich wysuwne końce sięgają poza dzioby spągnic (4).
PL30087293A 1993-10-26 1993-10-26 Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej PL171589B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30087293A PL171589B1 (pl) 1993-10-26 1993-10-26 Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30087293A PL171589B1 (pl) 1993-10-26 1993-10-26 Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL300872A1 PL300872A1 (en) 1995-05-02
PL171589B1 true PL171589B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=20061093

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30087293A PL171589B1 (pl) 1993-10-26 1993-10-26 Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171589B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL300872A1 (en) 1995-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL171589B1 (pl) Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej
US4688968A (en) Chock block skidding device designed for the powered supports used in the mines
PL163436B1 (pl) Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL
US3344610A (en) Self-traveling propping apparatus
RU2528350C2 (ru) Горнопроходческий добычной блок (модуль)
SU844775A1 (ru) Механизированна крепь дл тонкихКРуТыХ плАСТОВ
PL148661B1 (en) Self-advancing roof support unit
PL151932B1 (pl) Zestaw stropnicowy ścianowej obudowy przesuwanej
RU2203415C2 (ru) Горный комбайн
PL131871B1 (en) Shiftable filling dam
GB2217752A (en) Supporting the face throughway in underground mine workings
PL169348B1 (pl) mechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia wyrobiska wybierkowego w grubym i silnie nachylonym pokładzie węgla kamiennego
SU973854A1 (ru) Предохранительна крепь
PL176850B3 (pl) Wielofunkcyjne urządzenie do przesuwania odstawczych urządzeń transportowych i ich podzespołów w wyrobiskach górniczych
PL178124B1 (pl) Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego
SU1609999A1 (ru) Проходческий комплекс
PL163540B1 (pl) Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego
RU2058492C1 (ru) Комплектно-агрегатная механизированная крепь для наклонных пластов
PL193925B1 (pl) Zmechanizowana obudowa górnicza
PL179943B1 (pl) Urządzenie wiertnicze
PL151225B1 (pl) Przesuwna obudowa wyrobisk górniczych
PL149367B1 (pl) Zestaw obudowy zmechanizowanej
PL125101B1 (en) Roof support for a mine wall-gallery crossing point
PL181644B1 (pl) Torowisko kolejki podwieszanej w obcince likwidacyjnej wyrobiska ścianowego
PL170954B1 (pl) Zmechanizowany podciąg kroczący