PL179943B1 - Urządzenie wiertnicze - Google Patents

Urządzenie wiertnicze

Info

Publication number
PL179943B1
PL179943B1 PL31354596A PL31354596A PL179943B1 PL 179943 B1 PL179943 B1 PL 179943B1 PL 31354596 A PL31354596 A PL 31354596A PL 31354596 A PL31354596 A PL 31354596A PL 179943 B1 PL179943 B1 PL 179943B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
track
manipulator
loader
base
section
Prior art date
Application number
PL31354596A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313545A1 (en
Inventor
Krzysztof Kasperlik
Aleksander Dyrda
Roman Sluzalek
Stanislaw Czekalski
Bogdan Sawicki
Original Assignee
Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Fabryka Maszyn Gorniczych Niwka Sa
Masz Gorniczych Niwka S A Fab
Masz Gorniczych Niwka Sa Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag, Fabryka Maszyn Gorniczych Niwka Sa, Masz Gorniczych Niwka S A Fab, Masz Gorniczych Niwka Sa Fab filed Critical Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority to PL31354596A priority Critical patent/PL179943B1/pl
Publication of PL313545A1 publication Critical patent/PL313545A1/xx
Publication of PL179943B1 publication Critical patent/PL179943B1/pl

Links

Landscapes

  • Manipulator (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Abstract

Urządzenie wiertnicze zawierające przesuwny manipulator wiertniczy posadowiony na torze jezdnym na ładowarce bądź na górniczym kombajnie chodnikowym, znamienne tym, że ma dwuodcinkowy tor jezdny, przy czym przedni odcinek (4) toru jest zabudowany na wychylnej części ładowarki, lub na wychylnej części górniczego kombajnu chodnikowego, zaś podstawa manipulatora jest przesuwna po tym dwuodcinkowym torze za pomocą hydraulicznych siłowników (10), których jedne końce są przymocowane do podstawy (3) manipulatora, a drugie końce są przymocowane do sań (12), i na powierzchni toru jezdnego przedniego, oraz toru jezdnego tylnego są wykonane w równych odstępach otwory dla umieszczenia w nich sworzni (11) hydraulicznych blokad wystających z podstawy (3) manipulatora, bądź sworzni (11) hydraulicznych blokad wystających z powierzchni sań (12).

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wiertnicze posadowione na ładowarce, bądź na górniczym kombajnie chodnikowym.
Z polskiego opisu patentowego nr 117 203 jest znane urządzenie wiertnicze zamocowane na ładowarce wybierającej urobek w górniczym wyrobisku korytarzowym. Urządzenie zawiera manipulator wiertniczy zamocowany w obrotowej głowicy na ładowarce. Manipulator wiertniczy ma na wysięgniku umocowane trzy prowadnice żerdzi wiertniczych. Żerdzie służą do wywiercania w caliźnie węglowej otworów na proch strzelniczy. Po odstrzeleniu materiału wybuchowego kruszy się calizna węglowa, którą ze spągu wyrobiska wybiera się za pomocą wspomnianej ładowarki. Manipulator wiertniczy nie jest przesuwny po powierzchni ładowarki, lecz przemieszcza się z całą ładowarką.
Z polskiego opisu patentowego nr 162 90θ jest znana maszyna górnicza do drążenia chodników węglowo-kamiennych. Maszyna składa się z kombajnu chodnikowego i połączonego z nim urządzenia wiertniczego. Caliznę skalną o mniejszej wytrzymałości drąży się głowicą kombajnu chodnikowego. Caliznę skalną o większej wytrzymałości odstrzeliwuje się materiałem wybuchowym wprowadzonym do otworów nawiercanych za pomocą urządzenia wiertniczego posadowionego na kombajnie. W tej maszynie urządzenie wiertnicze jest połączone z kombajnem chodnikowym poprzez belkę, tak że belka jednym końcem jest zamocowana obrotowo na czopie przykręconym do płyty osadzonej na stałe w wybraniu kadłuba obrotnicy kombajnu. Środkowa część belki jest osadzona suwliwie na podporze, która przykręcona jest do płyty przytwierdzonej na stałe do tylnej ściany skrzyni aparatury elektrycznej. Na górnym pasie belki jest osadzona suwliwie konsola z zabudowanym na niej urządzeniem wiertniczym. Tak więc, urządzenie wiertnicze jest przesuwne wzdłuż kadłuba kombajnu. Przesuwność tę zrealizowano za pomocą napędu łańcuchowego. Koła łańcuchowe znajdujące się po obu stronach belki są opasane łańcuchami, a ich końce są połączone z konsolą. Skrajne położenia konsoli na belce ustalają ograniczniki: przedni i tylny.
Urządzenie wiertnicze według wynalazku jest posadowione na torze jezdnym zainstalowanym na ładowarce, bądź na górniczym kombajnie chodnikowym. Zarówno ładowarka jak i kombajn mają wychylną względem korpusu część. W ładowarce na jej wychylnym elemencie jest osadzony kosz do nabierania ładunku, zaś w górniczym kombajnie chodnikowym na wychylnym ramieniu jest osadzony jego organ urabiający. Istota rozwiązania polega na tym, że tor jezdny dla urządzenia wiertniczego jest dwuodcinkowy i jego przedni odcinek jest zabudowany na wychylnej części ładowarki, bądź górniczego kombajnu chodnikowego. Tylny odcinek toru jezdnego jest jak w znanym urządzeniu położony na korpusie ładowarki, bądź na korpusie kombajnu chodnikowego. Manipulator wiertniczy jest prze179 943 suwny po tym dwuodcinkowym torze za pomocą siłowników, których jedne końce są przymocowane do podstawy manipulatora, zaś drugie do sań. Na powierzchniach ślizgowych obydwu odcinków toru jezdnego są wykonane w równych odstępach otwory dla umieszczenia w nich sworzni hydraulicznej blokady wystających z powierzchni podstawy manipulatora, bądź sworzni hydraulicznej blokady wystających z powierzchni sań.
Przedmiot wynalazku w przykładowym wykonaniu jest zilustrowany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku z boku posadowione na ładowarce urządzenie wiertnicze w położeniu parkingowym oraz w położeniu pracy, a fig. 2 przedstawia to samo urządzenie w widoku z góry w położeniu pracy.
Urządzenie wiertnicze jest zabudowane na teleskopowej ładowarce 1. Urządzenie ma jednowysięgnikowy, z dwiema prowadnicami i dwiema wiertnicami manipulator 2 wiertniczy posadowiony na podstawie 3. Podstawa manipulatora jest przesuwna po dwuczęściowym torze jezdnym, albowiem ten tor składa się z dwóch nie połączonych ze sobą odcinków 4 i 5. Przedni odcinek toru jezdnego jest zbudowany z dwu równoległych szyn o przekroju skrzynkowym, rozmieszczonych symetrycznie względem wzdłużnej osi zewnętrznego wysięgnika 6 ładowarki. Przedni odcinek toru jest utwierdzony na wspornikach osadzonych na wychylnym wysięgniku 6 ładowarki. Przedni odcinek 4 toru na skraju ma ogranicznik 7 przesuwu podstawy manipulatora 2, a na górnej powierzchni ślizgowej ma walcowe otwory 8.
Tylny odcinek 5 toru jezdnego jest zbudowany z dwu równoległych szyn o przekroju skrzynkowym, rozmieszczonych symetrycznie względem wzdłużnej osi ładowarki i jest umocowany na czterech podporach ramy ładowarki i dwóch podporach kadłuba napędu ładowarki. Tylny odcinek 5 toru jezdnego ma na końcu ogranicznik 9 przesuwu sań 12. Na górnej powierzchni ślizgowej tylnego odcinka toru są również wykonane walcowe otwory 8.
Położenie przedniego odcinka toru jezdnego względem jego tylnego odcinka jest uwarunkowane zachowaniem ciągłości odstępów otworów na ich górnych powierzchniach ślizgowych, oraz możliwością wychylenia przedniego odcinka toru względem tylnego odcinka toru w płaszczyźnie poziomej i pionowej wraz z wychyleniem wysięgnika ładowarki.
Manipulator 2 jest posadowiony na podstawie 10. Podstawa manipulatora jest wykonana jako konstrukcja spawana w kształcie prostopadłościanu z dwóch stron ograniczonego płytami prowadzącymi, do których są umocowane listwy prowadzące ze ślizgami brązowymi. Do dolnej części podstawy 10 manipulatora oraz do płyt prowadzących umocowane są ślizgi brązowe. W środkowej części podstawy 10 manipulatora 2 znajduje się otwór walcowy umożliwiający osadzenie w nim wału zębatego napędu wychylenia wysięgnika manipulatora wiertniczego. Na bocznych ścianach podstawy 3 manipulatora 2 znajdują się dwa otwory do umocowania w nich hydraulicznych siłowników 10 przesuwu manipulatora. W przedniej części podstawy 10 manipulatora znajdują się dwa ucha z otworami, w których są osadzone sworznie hydraulicznej blokady podstawy manipulatora.
Hydrauliczne siłowniki 10 są połączone z saniami 12. Sanie służą jako konstrukcja nośna dla elementów sterowniczych hydrauliki manipulatora. Sanie są wykonane jako konstrukcja spawana w kształcie dwóch prostopadłościanów połączonych płytą poziomą i dwóch płyt prowadzących pionowych, do których umocowane są listwy ze ślizgami brązowymi. Na górnej płycie sań 12, oraz na jego lewej bocznej ścianie są zamocowane elementy hydrauliki sterowniczej. Na bocznych ścianach sań sterowniczych znajdują się dwa otwory walcowe do przymocowania siłowników 10 przesuwu manipulatora wiertniczego. W tylnej części sań 12 znajdują się dwa ucha z otworami walcowymi, w których osadzają się hydrauliczne sworzniowe blokady 11 sań sterowniczych. Siłowniki 10 łączące podstawę manipulatora z saniami 12 umożliwiają skokowy przesuw manipulatora.
179 943
179 943
Λ<)1 2
179 943
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Urządzenie wiertnicze zawierające przesuwny manipulator wiertniczy posadowiony na torze jezdnym na ładowarce bądź na górniczym kombajnie chodnikowym, znamienne tym, że ma dwuodcinkowy tor jezdny, przy -czym przedni odcinek (4) toru jest zabudowany na wychylnej części ładowarki, lub na wychylnej części górniczego kombajnu chodnikowego, zaś podstawa manipulatora jest przesuwna po tym dwuodcinkowym torze za pomocą hydraulicznych siłowników (10), których jedne końce są przymocowane do podstawy (3) manipulatora, a drugie końce są przymocowane do sań (12), i na powierzchni toru jezdnego przedniego, oraz toru jezdnego tylnego są wykonane w równych odstępach otwory dla umieszczenia w nich sworzni (11) hydraulicznych blokad wystających z podstawy (3) manipulatora, bądź sworzni (11) hydraulicznych blokad wystających z powierzchni sań (12).
PL31354596A 1996-03-27 1996-03-27 Urządzenie wiertnicze PL179943B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31354596A PL179943B1 (pl) 1996-03-27 1996-03-27 Urządzenie wiertnicze

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31354596A PL179943B1 (pl) 1996-03-27 1996-03-27 Urządzenie wiertnicze

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313545A1 PL313545A1 (en) 1997-09-29
PL179943B1 true PL179943B1 (pl) 2000-11-30

Family

ID=20067198

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31354596A PL179943B1 (pl) 1996-03-27 1996-03-27 Urządzenie wiertnicze

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL179943B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL313545A1 (en) 1997-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2441155C1 (ru) Горный проходческий комбайн
EP2924236A1 (en) Mining drill rig
PL91660B1 (pl)
PL117203B1 (en) Drilling rig
PL179943B1 (pl) Urządzenie wiertnicze
SU927128A4 (ru) Секци механизированной крепи
GB2229945A (en) Bolt drilling assembly on a tunnelling machine
AU740995B2 (en) Anchor boring and setting device
PL187813B1 (pl) Wrębiarka
CN118088215B (zh) 掘锚机、控制方法、控制装置、电子设备及存储介质
PL162900B1 (pl) Maszyna górnicza PL
SU470611A1 (ru) Горна машина
SU1583615A1 (ru) Тоннелепроходческий агрегат
PL183517B1 (pl) Kotwiarka
JPH01178696A (ja) さく岩機付き積込車
SU1752974A1 (ru) Секци механизированной крепи
SU1661429A1 (ru) Агрегат дл проходки горных выработок со сборной обделкой
SU608965A1 (ru) Установка дл погрузки породы в горных выработках
SU1502838A1 (ru) Щит дл проходки горных выработок
SU769027A2 (ru) Установка дл погрузки породы в горных выработках
CN113931579A (zh) 升降滑移集成式钻臂系统
PL133663B1 (en) Apparatus for anchoring and displacing driving unit of combined cutter loader chain
SU241323A1 (ru) Машина для проходки в твердом грунте подземной выработки типа тоннеля, штольни и т. д.
PL136062B2 (en) Boring jig for use in mines
PL171589B1 (pl) Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej