PL178124B1 - Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego - Google Patents
Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczegoInfo
- Publication number
- PL178124B1 PL178124B1 PL95310642A PL31064295A PL178124B1 PL 178124 B1 PL178124 B1 PL 178124B1 PL 95310642 A PL95310642 A PL 95310642A PL 31064295 A PL31064295 A PL 31064295A PL 178124 B1 PL178124 B1 PL 178124B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- roof
- canopy
- extendable
- slings
- hydraulic cylinder
- Prior art date
Links
Landscapes
- Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
Abstract
1. Oslona czola ociosu wyrobiska górniczego zabezpieczajaca pole robocze zalogi i pole maszynowe przed opadajacymi z ociosu brylami urobku i skal, zamocowana przegubowo do konca stropnicy zmechanizowanej obudowy górniczej, stosowanej do eksploatacji stromych pokladów wegla o znacznej miazszosci, a zwlaszcza do konca wysuwnej czesci wychylno-wysuwnej stropnicy i polaczona z nia wychylnie za pomoca hydraulicznych silowników, skladajaca sie z plytowych segmentów rozsuwnych w plaszczyznie pionowej i sie- gajacych az do spagu wyrobiska, znamienna tym, ze w podluznej osi (4) ma hydrauliczny silownik (16), którego jeden koniec jest za- mocowany przegubowo do górnego segmentu (1), polaczonego z dwoma wysuwnymi segmentami (2), (3) srodkowym i dolnym, a drugi koniec zaopatrzony w kolce (17) jest osadzony suwliwie w obejmie (18) zamocowanej, wspólosiowo z hydraulicznym silowni- kiem, w górnej czesci górnego segmentu (1), a po obu stronach hy- draulicznego silownika (16), symetrycznie wzgledem podluznej osi (4), ma po jednym przedluzaczu stropnic, zas kazdy przedluzacz jest zamocowany wychylnie do pary zawiesi (21) przy- twierdzonych w plaszczyznie prostopadlej do odociosowej, czolowej powierzchni wysuwnej czesci stropnicy (33), przy czym do spodu przystropowej plyty (24) kazdego przedluzacza stropnic jednym koncem, a do odociosowej, czolowej powierzchni wysuwnej strop- nicy (33) drugim jest zamocowana sprezyna (28) o regulowanym naciagu. Fig. 2 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest osłona ociosu wyrobiska górniczego mocowana do stropnicy zmechanizowanej obudowy, stosowanej do eksploatacji w kierunku wzniosu stromych pokładów węgla o znacznej miąższości, a zabezpieczająca pole robocze załogi i pole maszynowe przed opadającymi z ociosu bryłami urobku i skał.
Znana z polskiego zgłoszenia wynalazku nr P.297 680 osłona czołowa obudowy górniczej, odgradzająca przejście dla załogi, znajdujące się między przenośnikiem a podporami obudowy, od pola maszynowego urabiającego kombajnu i czoła ściany, zamocowanajest do przedniej części stropnicy obudowy, stosowana w wysokich i nachylonych wyrobiskach ścianowych. Osłona ta składa się z wahacza zamocowanego przegubowo do stropnicy i połączonego z nią wychylnie hydraulicznym siłownikiem. Do dolnego końca wahacza w kształcie widełek jest zamocowana przegubowo zasadnicza płyta osłony. Płyta ta połączona jest z wysuwną płytą osłony za pomocą przesuwnika, którego jeden koniec jest zamocowany do górnej części zasadniczej płyty, a drugi do dolnej części wysuwnej płyty, zaopatrzonej w przedłużacze. Wysuwna płyta, ślizgająca się po zasadniczej płycie, ma na zewnętrznych krawędziach przymocowane rury prowadzące, przemieszczające się po prętach przytwierdzonych do zewnętrznych krawędzi zasadniczej płyty i wahacza. W górnej części zasadniczej płyty jest zamocowany ogranicznik, opierający się od strony czoła ściany o ramię wahacza. Wzajemne nachodzenie wysuwnej płyty na zasadnic-ząd wahacza oraz zamocowanie ogranicznika w miejscu przegubowego połączenia wahacza z zasadniczą płytą, usztywnia konstrukcję osłony.
Osłona ta oddziela pole robocze załogi od pola maszynowego, lecz nie chroni przed skutkami odprężającego się czoła ściany w warstwach przyspągowych, szczególnie w silnie nachylonych wyrobiskach górniczych eksploatowanych po wzniosie. Znana jest również z polskiego zgłoszenia nr P.308 060 osłona czoła ociosu wchodząca w skład zmechanizowanego zespołu do eksploatacji stromych pokładów węgla o znacznej miąższości w kierunku wzniosu pokładu z zastosowaniem podsadzki. Zespół ten stanowi zmechanizowana obudowa ścianowa i ścianowy przenośnik zgrzebłowy, na którym posadowiony jest ścianowy kombajn. Zmechanizowana obudowa typu lemniskatowego o podporności wstępnej mniejszej od wytrzymałości warstw stropowych, ma dwuczłonową, stropnicę z wychylno- wysuwną częścią przyociosową do końca której mocowanajest przegubowo, pionowo rozsuwna osłona czoła ociosu. Osłona ta sięga aż do spągu i zakończona jest wzdłuż odspągowej krawędzi łupiącymi klinami.
Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego według wynalazku zamocowanajest przegubowo do wysuwnej części, wychylno - wysuwnejttropnicy zmcchanizowanejobudowygómiceej , stosowanej do eksploatacji stromych pokładów węgla o znacznej miąższości i połączona z nią wychylnie za pomocą dwóch hydraulicznych siłowników. Składa się ona z płytowych segmentów, górnego, środkowego i dolnego, roz-suwnych w płaszczyźnie pionowej i sięgających aż do spągu wyrobiska. Górny segment połączony jest ze środkowym, a środkowy z dolnym segmentem, każdy parą hydraulicznych siłowników i parą futouych prowadnic współpracujących z rurowymi prowadnikami, rzcmiescczznych symetrycznie względem podłużnej osi osłony. Każdy hydrauliczny siłownik ma poprzeczne czopy osadzone każdy w obejmie składającej się z dwóch połączonych rozłącznie części. Jedna część obejmy jest trwale połączona z płytowym segmentem górnym lub dolnym w zależności od usytuowania hydraulicznego siłownika, a druga część jest wysuwna. Obie części obejmy w swych czołowych, przylegających do siebie pzwietzcCniach, mają wybrania tworzące gniazdo dla czopa. Wysuwna część obejmy może mieć kształt na przykład leżącej litery T i wówczas wybranie na czop znajduje się w czołowej powierzchni jej podpórki. Rozparcie osłony pomiędzy spągiem a stropem wyrobiska stabilizuje hydrauliczny siłownik usytuowany w podłużnej osi osłony. Jeden koniec hydraulicznego siłownika jest zamocowany przegubowo do górnego segmentu a drugi zaopatrzony w kolce, jest osadzony suwliwie w obejmie, zamocowanej współosiowo z hydraulicznym siłownikiem, w górnej części górnego segmentu. Po obu stronach hydraulicznego siłownika, symetrycznie względem podłużnej osi, osłona ma po jednym przedłużaczu stropnic, zabezpieczającym nad nią strop wyrobiska. Każdy przedłużacz stropnic składa z prcystropzwej płyty, do której przytwierdzone są boczne płyty zamocowane wychylnie do pary zawiesi przytwierdzonych w płaszczyźnie prostopadłej do odociosowej czołowej powierzchni wysuwnej części stropnicy. Płyta przystropowa. przedłużacza jest utrzymywana w płaszczyźnie równoległej do stropu sprężynąo regulowanym naciągu. Sprężynajest osadcoaajedaym końcem korzystnie na czopie przytwierdzonym do spodu przystózpowej płyty a drugim w występie ze śrubowym mechanizmem zmiany jej naciągu. Ograniczenie wychyłu ptzcsttopzwej płyty w kierunku stropu stanowią również występy bocznych płyt, które przemieszczają się w wybraniach wykonanych w zdocizsowych powierzchniach zawiesi. Wy4
178 124 brania te stanowią powierzchnię ślizgowo - oporową dla występów. Odstropowe powierzchnie zawiesi zaś w znacznej części są skośne. W trakcie rozparcia osłony, a zrabowania obudowy, zawiesia swymi skośnymi, odstropowymi powierzchniami opierają się w przystropowe płyty przedłużaczy dociskając je do stropu i tworzą wspólnie dodatkowy punkt podparcia dla przesuwanej w pobliżu ociosu obudowy.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia osłonę czoła ociosu, zamocowaną przegubowo do wysuwnej stropnicy obudowy górniczej, w widoku od pola roboczego załogi, fig. 2 - osłonę w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 1, fig. 3 - szczegół B osłony zaznaczony na fig. 2 w powiększeniu, fig. 4 -szczegół B w widoku z przodu od czoła ociosu, a fig. 5 - przedstawia szczegół C osłony, zaznaczony na fig. 1, w widoku z boku.
Osłona ociosu składa się z trzech połączonych ze sobą płytowych segmentów górnego segmentu 1 i dwóch segmentów względem niego i siebie przesuwnych w płaszczyźnie pionowej, środkowego segmentu 2 i dolnego segmentu 3. Szerokość segmentów 1,2 górnego i środkowego jest równa szerokości zestawu obudowy górniczej, a szerokość dolnego segmentu 3, zaopatrzonego wzdłuż odspągowej krawędzi dołowej w łupiące kliny 15, jest mniejsza. Górny segment 1 jest zamocowany przegubowo do wysuwnej części wychylno - wysuwnej stropnicy 33 obudowy, z którą jest połączony również wychylnie, za pomocą dwóch hydraulicznych siłowników 34. Połączenie przegubowe osłony ze stropmcąstanowiądwa sworznie 19, rozmieszczone symetrycznie względem podłużnej osi 4 osłony, na których sąosadzone parami ucha 20 górnego segmentu 1 i zawiesia 21, przytwierdzone w płaszczyźnie prostopadłej do oddclosowej, czołowej powierzchni wysuwnej części stropnicy 33. Zawiesia 21 mają w swych oddcidsowych powierzchniach wybrania 22, a znaczną część odstropowych powierzchni 23 skośną. Do górnego segmentu 1 od strony pola roboczego załogi, symetrycznie po obu stronach podłużnej osi 4, są przytwierdzone kolejno pojednym hydraulicznym siłowniku 5 ije^dnej rurowej prowadnicy 6 dla wysuwnego środkowego segmentu 2, do którego są zamocowane po jednym hydraulicznym siłowniku 8 i jednej rurowej prowadnicy 9 dla wysuwnego dolnego segmentu 3. Końcówki tych elementów, a więc toczysk hydraulicznych siłowników 5,8 i rurowych prowadników 7,10 przemieszczających się w prowadnicach, są zamocowane odpowiednio do dolnych części wysuwnych segmentów 2 i 3. Tak więc wysuw w kierunku spągu każdego z segmentów 2 i 3 odbywa się dwoma hydraulicznymi siłownikami, a ich przesuwanie w płaszczyźnie pionowej zapewniają im rurowe prowadnice i prowadniki, również po parze dla każdego z tych segmentów.
Wysuwne segmenty 2 i 3 osłony zachodzą suwliwie od strony ociosu wyrobiska za górny segment 1 i kolejno za siebie, a w stanie złożenia osłony, podczas na przykład jej transportu, mieszczą się w gabarytach górnego segmentu 1. Środkowy segment 2 zachodzi za górny segment 1 i jest osadzony suwliwie w prowadnicach usytuowanych wzdłuż krawędzi bocznych tego segmentu, a dolny segment 3 zachodzący za środkowy, jest osadzony suwliwie w prowadnicach usytuowanych wzdłuż środkowego segmentu 2. Prowadnice te, jak i rurowe prowadnice i prowadniki, usztyw^^ą całą konstrukcję osłony. Ze względu na zastosowanie osłony czoła ociosu w obudowie stosowanej w pokładach stromych eksploatowanych po wzniosie, dla ułatwieniajej transportu do wyrobiska i montażu, hydrauliczne siłowniki 5 i 8 są mocowane do poszczególnych segmentów rozłącznie. Każdy hydrauliczny siłownik 5 i 8 ma dwa poprzeczne czopy 11, osadzone w oddzielnych, dwuczęściowych obejmach, których obie części połączone sąrozłącznie. Jedna część 12 każdej obejmy jest trwale przytwierdzona do górnego lub środkowego segmentu, pomiędzy żebrami 35 lub prowadnicami 6,9, w zależności od usytuowania poszczególnych hydraulicznych siłowników. Druga część 13 jest wysuwna i ma kształt leżącej litery T. Obie części w swych czołowych powierzchniach, mają wybrania tworzące gniazdo dla czopa 11. Wysuwna część 13 ma wybranie w czołowej powierzchni podpórki 14, a część 12 wybranie na czop 11 podpórkę 14. Połączenie obu części obejmy powoduje zablokowanie usytuowanego w wybraniu części 12 czopa 11.
W podłużnej osi 4 osłony jest usytuowany hydrauliczny siłownik 16, rozpierany do stropu wyrobiska, którego jeden koniec jest zamocowany przegubowo do górnego segmentu 1, a drugi
178 124 zaopatrzony w kolce 17, osadzony jest suwliwie w obejmie 18, zamocowanej współosiowo z nim, w górnej części górnego segmentu 1. Do każdej pary zawiesi 21 osłony, a po obu stronach hydraulicznego siłownika 16 jest zamocowany wychylnie jeden przedłużacz stropnic. Oba przedłużacze zabezpieczająstrop nad osłonączoła ociosu, chroniącjąprzed opadaniem skał stropowych. Przedłużacz stropnic składa się z przystropowej płyty 24, wystającej poza zawiesia 21 i dwóch przytwierdzonych do niej bocznych płyt 25, zamocowanych wychylnie na sworzniu 27 osadzonym w parze zawiesi 21. Boczne płyty 25 mająwystępy 26 przemieszczające się w wybraniach 22 zawiesi 21, stanowiących dla nich powierzchnię ślizgowo-oporową. Przemieszczające się w wybraniach 22 zawiesi 21 występy 26 ograi^ii^i^iyiąw^^chył przedłużaczy stropnic w kierunku stropu, od płaszczyzny skośnych, odstropowych powierzchni 23 zawiesi 21 do płaszczyzny równoległej do stropu. Przystropowa płyta 24, którego przedłużacza, jest utrzymywana w płaszczyźnie równoległej do stropu, sprężyną28 o regulowanym naciągu. Sprężyna 28 jest osadzona jednym końcem na czopie 29 przytwierdzonym do spodu przystropowej płyty 24, a drugim na śrubie 30 osadzonej w występie 32, przytwierdzonym do odociosowej, czołowej powierzchni wysuwnej stropnicy 33. Naciąg sprężyny 28 jest regulowany nakrętkami 31 wkręcanymi na śrubę 30 nad i pod występem 32. W czasie rozparcia jak i zrabowania sekcji obudowy przedłużacze przystropowymi płytami 24 prz^^^i^J^iądo stropu. W trakcie rabowania obudowy wychylno - wysuwna stropnica 33 obniża się, a jej przyociosowy koniec, dzięki przegubowemu połączeniu zjuż rozpartąosłonąpoprzez zawiesia 21, będzie zbliżał się do stropu. Zawiesia 21 zaś swymi skośnymi odstropowymi powierzchniami 23 będą dociskały przystropowe płyty 24 przedłużaczy do stropu. Rozparta między stropem a spągiem osłona wraz z dociskanymi do stropu przedłużaczami stropnic stanowi dodatkowy punkt podparcia dla zrabowanej i przesuwnej w pobliże czoła ociosu sekcji obudowy górniczej.
Po urubieniu calizny węglowej kombajnem wysuwa się w odsłonię tąprzestrzeń wyrobiska wychylno - wysuwnąsropnnięę ouuoowy wrraz z osłoną cołaaoi^ic^su i oociskają oo ocisssu hvdraulicznymi siłownikami 34. Następnie rozpiera się osłonę, pomiędzy stropem a spągiem wyrobiska, wysuwając hydraulicznymi siłownikami 5 i 8 środkowy i dolny segment. W przypadku wystąpienia nieurobionej przez kombajn przyspągowej warstwy ociosowej łupiące kliny 15 dolnego segmentu 3 cpowuUuSn odłupanie brył węglowych od ociosu. Stabilność rozparcia osłony w płascocyźnie pionowej zapewnia hydrauliczny siłownik 16, który rozsuwając się w kierunku stropu, pomiędzy dwoma przedłużaczami stropnic, dochodzi do stropu i wbija się w niego swymi kolcami 17. Osłony czoła ociosu sąsiednich sekcji obudowy, rozpierane pomiędzy stropem a spągiem wyrobiska kolejno w ślad za urabiającym kombajnem, tworzą zamknięty ciąg wzdłuż ociosu. Jednocześnie odsłonięty prz/spągowy ocios, pomiędzy dolnymi segmentami .sąsiednich sekcji obudowy, zabezpiecza się znanymi ociosowymi płytami przytwierdzonymi do rozouwnych hydraulicznie belek, mocowanych do spągnic obudowy.
Obudowa górnicza, osłona czoła ociosu wraz zjej przedłużaczami stropnic i prayociosowa płyta w pełni zabezpieczają przestrzeń maszynową i roboczą załogi przed opadaniem skał stropowych i skutkami odprężającego się czoła ociosu wyrobiska górniczego.
178 124
178 124
W
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (7)
- Zastrzeżenia patentowe1. Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego zabezpieczająca pole robocze załogi i pole maszynowe przed opadającymi z ociosu bryłami urobku i skał, zamocowana przegubowo do końca stropnicy zmechanizowanej obudowy górniczej, stosowanej do eksploatacji stromych pokładów węgla o znacznej miąższości, a zwłaszcza do końca wysuwnej części wychylno - wv suwnej stropnicy i połączona z nią wychylnie za pomocą hydraulicznych siłowników, składająca się z płytowych segmentów rozsuwnych w płaszczyźnie pionowej i sięgających aż do spągu wyrobiska, znamienna tym, że w podłużnej osi (4) ma hydrauliczny siłownik (16), którego jeden koniec jest zamocowany przegubowo do górnego segmentu (1), połączonego z dwoma wysuwnymi segmentami (2), (3) środkowym i dolnym, a drugi koniec zaopatrzony w kolce (17) jest osadzony suwliwie w obejmie (18) zamocowanej, współosiowo z hydraulicznym siłownikiem, w górnej części górnego segmentu (1), a po obu stronach hydraulicznego siłownika (16), symetrycznie względem podłużnej osi (4), ma po jednym przedłużaczu stropnic, zaś każdy przedłużacz jest zamocowany wychylnie do pary zawiesi (21) przytwierdzonych w płaszczyźnie prostopadłej do odociosowej, czołowej powierzchni wysuwnej części stropnicy (33), przy czym do spodu przystropowej płyty (24) każdego przedłużacza stropnic jednym końcem, a do odociosowej, czołowej powierzchni wysuwnej stropnicy (33) drugimjest zamocowana sprężyna (28) o regulowanym naciągu.
- 2. Osłona czoła ociosu według zastrz. 1, znamienna tym, że ma górny segment (1) połączony ze środkowym segmentem (2), a środkowy z dolnym segmentem (3) każdy parą hydraulicznych siłowników i parą rurowych prowadnic i prowadników rozmieszczonych symetrycznie względem jej podłużnej osi (4).
- 3. Osłona według zastrz. 2, znamienna tym, że każdy hydrauliczny siłownik (5) i (8) ma poprzeczne czopy (11) osadzone każdy w obejmie składającej się z dwóch połączonych rozłącznie części, części (12) trwale połączonej z płytowym segmentem i wysuwnej części (13), przy czym obie części (12) i (13) obejmy w swych czołowych, przylegających do siebie powierzchniach mają wybrania tworzące gniazdo czopa (11).
- 4. Osłona według zastrz. 3, znamienna tym, że wysuwna część (13) obejmy ma kształt leżącej litery „T” z wybraniem na czop (11) w czołowej powierzchni podpórki (14).
- 5. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że znaczna część odstropowych powierzchni (23) zawiesi (21) jest skośna.
- 6. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że każda sprężyna (28) osadzona jest jednym końcem na czopie (29) przytwierdzonym do spodu przystropowej płyty (24), a drugim w występie (32), ze śrubowym mechanizmem zmiany jej naciągu, przytwierdzonym do odociosowej, czołowej powierzchni wysuwnej stropnicy (33).
- 7. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że w bocznych płytach (25) każdego przedłużacza stropnic są występy (26), a w odociosowych powierzchniach zawiesi (21) wybrania (22), stanowiące powierzchnię ślizgowo - oporową występów (26).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL95310642A PL178124B1 (pl) | 1995-09-21 | 1995-09-21 | Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL95310642A PL178124B1 (pl) | 1995-09-21 | 1995-09-21 | Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL310642A1 PL310642A1 (en) | 1997-04-01 |
PL178124B1 true PL178124B1 (pl) | 2000-03-31 |
Family
ID=20065961
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL95310642A PL178124B1 (pl) | 1995-09-21 | 1995-09-21 | Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL178124B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN104453965A (zh) * | 2014-10-29 | 2015-03-25 | 三一重型装备有限公司 | 液压支架及其侧推装置 |
-
1995
- 1995-09-21 PL PL95310642A patent/PL178124B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN104453965A (zh) * | 2014-10-29 | 2015-03-25 | 三一重型装备有限公司 | 液压支架及其侧推装置 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL310642A1 (en) | 1997-04-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL178124B1 (pl) | Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego | |
PL154724B1 (en) | Roof supports set for use in inclined deposits | |
US4415295A (en) | Mineral mining installations | |
PL136135B1 (en) | Roof support unit in particular for mining work in sloping deposits with use of thrown filling | |
PL163436B1 (pl) | Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL | |
SU1318693A1 (ru) | Механизированна крепь | |
RU2052122C1 (ru) | Комплектно-агрегатная механизированная крепь для наклонных пластов | |
SU1073475A2 (ru) | Механизированна крепь | |
PL169348B1 (pl) | mechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia wyrobiska wybierkowego w grubym i silnie nachylonym pokładzie węgla kamiennego | |
RU2058492C1 (ru) | Комплектно-агрегатная механизированная крепь для наклонных пластов | |
PL128024B1 (en) | Mechanized roof support of high supporting capacity | |
CA1166460A (en) | Mineral mining installation | |
SU953221A1 (ru) | Секци механизированной крепи | |
SU1086173A1 (ru) | Механизированна крепь сопр жени | |
GB2089411A (en) | Improvements in or relating to mine roof supports | |
PL95368B1 (pl) | Gornicza kroczaca obudowa przodkow chodnikowy | |
PL163540B1 (pl) | Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego | |
SU1219819A1 (ru) | Устройство дл удержани забо от обрушени | |
SU1222846A1 (ru) | Механизированный комплекс дл отработки мощных крутых угольных пластов | |
PL244360B1 (pl) | Sekcja obudowy zmechanizowanej skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym | |
SU1760125A1 (ru) | Секци крепи | |
PL149367B1 (pl) | Zestaw obudowy zmechanizowanej | |
PL169770B3 (pl) | Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia wyrobiska wybierkowego w silnie nachylonym pokładzie węglowym | |
PL152945B1 (pl) | Tama 00 rekonsolidacji gruzowiska zawałowego w wyrobisku górniczym | |
PL66266B1 (pl) |