PL163540B1 - Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego - Google Patents

Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego

Info

Publication number
PL163540B1
PL163540B1 PL28669290A PL28669290A PL163540B1 PL 163540 B1 PL163540 B1 PL 163540B1 PL 28669290 A PL28669290 A PL 28669290A PL 28669290 A PL28669290 A PL 28669290A PL 163540 B1 PL163540 B1 PL 163540B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
canopy
section
sections
recess
wall
Prior art date
Application number
PL28669290A
Other languages
English (en)
Other versions
PL286692A1 (en
Inventor
Edward Cison
Stefan GAZDA
Jozef Gluszek
Rajmund Klusek
Stanislaw Labonski
Jan Obrzut
Kornel Olender
Jerzy Pilarski
Original Assignee
Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Glowny Instytut Gornictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag, Glowny Instytut Gornictwa filed Critical Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority to PL28669290A priority Critical patent/PL163540B1/pl
Publication of PL286692A1 publication Critical patent/PL286692A1/xx
Publication of PL163540B1 publication Critical patent/PL163540B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

Obudowa zabezpieczająca wloty i końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego w obszarze skrzyżowania ściany z chodnikiem, przy wnękowym bądź bezwnękowym systemie eksploatacji, zawierająca'sekcję skrajną obudowy zmechanizowanej połączoną układem przesuwnym z rynną dołączną i napędem przenośnika ścianowego, która to sekcja skrajna ma stropnicę wychylno-wysuwną zamocowaną do stropnicy głównej, znamienna tym, że stanowiją zespółsekcji obudowy, w skład którego wchodzi co najmniej jedna skrajna sekcja (11, bądź (8), bądź (12) i współpracująca z nią towarzysząca sekcja (2), bądź (13), wypsoażona w wydłużoną belkę (6), bądź (15), który to zespół sekcji (1,2), bądź (8,2), bądź (12,13) jest cofnięty w kierunku zawału, w stosunku do liniowych sekcji(7) obudowy ściany o odległość 2/3 zaboru kombajnu.

Description

Przedmiotem wynalazku jest obudowa zabezpieczająca wloty i końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego w obszarze skrzyżowania ściany z chodnikiem, przy wnękowym bądź bezwnękowym systemie eksploatacji.
Podczas eksploatacji ścian z obudową zmechanizowaną, w zawałowych systemach eksploatacji najistotniejszym problemem jest utrzymanie i eksploatacja końcowych odcinków ściany, które są ściśle związane z obudową chodnikową, najczęściej łukową, utrzymującą chodniki przyścianowe.
Dotychczas zmechanizowane ściany zawałowe podłużne i poprzeczne odpowiednio o nachyleniu do 25° i 15° mają końcowe odcinki i wloty zabezpieczone zazwyczaj od zawału do ociosu i od linii odrzwi obudowy chodnikowej do pierwszej sekcji obudowy ścianowej indywidualną obudową, składającą się ze stropnic stalowo członowych lub prostych odcinków kształtowników górniczych i stojaków stalowych ciernych lub hydraulicznych. Ewentualna wnęka zabudowana jest tak, że proste odcinki kształtowników górniczych są oparte jednym końcem na stropnicy sekcji obudowy zmechanizowanej, a drugie o stojak cierny lub hydrauliczny, okraczając tym samym przenośnik ścianowy wraz z jego napędem. Taki sposób zabezpieczenia końcowego odcinka ściany ogranicza lub nawet uniemożliwia przejście załogi pomiędzy obudową a przenośnikiem i jego napędem.
Przy pojedynczym napędzie pomocniczym przenośnika ścianowego od strony chodnika nadścianowego oprócz wyżej wymienionej obudowy zabezpieczającej wloty ściany stosuje się w ograniczonym zakresie zestaw trzech sekcji obudowy zmechanizowanej ze stropnicami wychylnowysuwnymi znanymi z patentu nr 142 830, umożliwiający urabianie kombajnem do końca ściany i eliminujący wnękę ścianową. Znana jest również górnicza obudowa wnęki ścianowej dla pokładów nachylonych i stromych. Istota tej obudowy według patentu nr 145 897 polega na tym, że stropnica główna sekcji przedłużona jest w obszar wnęki za pomocą dwóch stropnic, z których bezpośrednio ze stropnicą główną połączona jest stropnica wysuwna a następnym elementem przedłużającym jest stropnica wychylna. Stropnica wychylna będąca elementem stropnicowym znajdującym się we wnęce najdalej od stropnicy głównej, podparta jest stojakiem hydraulicznym.
Znane obudowy zabezpieczające końcowe odcinki ściany i wlotów w postaci obudów indywidualnych i obudów zmechanizowanych mają szereg wad i niedogodności. Uniemożliwiają one
163 540 urabianie na' całej długości ściany i.wymagają wykonywania zwiększonej wnęki. Jednocześnie' niedostatecznie zabezpieczają i przykrywają strop za maszyną urabiającą oraz uniemożliwiają mechaniczne ładowanie urobku w rejonie skrzyżowania przez co zwiększa się pracochłonność wszystkich prac na końcówkach ściany.
Istota wynalazku polega na tym, że obudowę zabezpieczającą wloty i końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego stanowi zespół sekcji obudowy, w skład którego wchodzi co najmniej jedna sekcja skrajna, wyposażona w stropnicę wychylno-wysuwną, zamocowaną do stropnicy głównej i połączona układem przesuwnym z rynną dołączną i napędem przenośnika oraz współpracująca z nią towarzysząca sekcja, wyposażona w wydłużoną belkę, który to zespół jest cofnięty w kierunku zawału, w stosunku do liniowych sekcji obudowy ściany o odcinek L równy lub większy od 2/3 zabioru kombajnu. Obudowa według wynalazku jest stosowana we wnękowym, bądź bezwnękowym systemie eksploatacji. Przy wnękowym systemie eksploatacji sekcja skrajna, zwana wnękową ma zamocowaną do stropnicy wychylno-wysuwnej czołową stropnicę, która to stropnica jest wsparta na podporach, a stropnica wychylno-wysuwna i czołowa są wyposażone w osłony, zamocowane przegubowo przy końcach stropnic.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 12 i 3 przedstawiają widok z góry końcowych odcinków ścian wraz z chodnikiem przyścianowym, przy zastosowaniu różnego typu jednostek napędowych przenośnika ścianowego, przy czym fig. 1 przedstawia obudowę zabezpieczającą wloty ścian z zastosowaniem wnękowego ścianowego systemu eksploatacji, a fig. 2 i fig. 3 przedstawiają obudowy zabezpieczające wloty ścian z zastosowaniem bezwnękowego systemu eksploatacji, natomiast fig. 4 ukazuje widok z boku skrajnej sekcji obudowy zabezpieczającej wloty ścian przy systemie wnękowym. Obudowę zabezpieczającą końcowe odcinki i wloty ścian od strony chodnika podścianowego przy systemie wnękowym , jak na fig. 1 stanowi co najmniej jedna skrajna wnękowa sekcja 1 obudowy zmechanizowanej, związana z towarzyszącą sekcją 2, przy czym skrajna wnękowa sekcja 1 jest połączona z dołączną rynną 4 i głównym napędem 5 przenośnika ścianowego za pomocą przesuwnego układu 3. Skrajna wnękowa sekcja 1 i towarzysząca jej sekcja 2, wyposażona w wydłużoną przesuwną belkę 6, stanowiące zespół są cofnięte w kierunku zawału na odległość L^2/3 zabioru kombajnu i kroku obudowy w stosunku do pozostałych sekcji 7 wyposażenia ściany.
Skrajna wnękowa sekcja 1 systemu wnękowego ma główną stropnicę 17 i wychylno-wysuwną stropnicę 18, do której za pomocą przegubów 19 jest podłączona czołowa stropnica 20. Stropnica 20 jest sterowana względem wychylno-wysuwnej stropnicy 18 hydraulicznymi siłownikami 21, oraz jest podparta dwoma podporami 22 dwustronnego działania względem spągu. Czołowa stropnica 20 i wychylno-wysuwna stropnica 18 są wyposażone odpowiednio w osłony 23 i 24 sterowane hydraulicznymi siłownikami 25 i 26. Wychylna czołowa stropnica 20 wraz z podporami 22 i osłoną 23 stanowi wyposażenie skrajnej sekcji 1 obudowy zmechanizowanej wyłącznie przy wnękowym systemie eksploatacji.
Natomiast w systemie bezwnękowym przedstawionym na fig. 2, od strony chodnika podścianowego zabezpieczenia dokonuje się przez zespół złożony ze skrajnej sekcji 8 ustawionej bezpośrednio przy obudowie chodnikowego wyrobiska 9 i towarzyszącej sekcji 2 z wydłużoną przesuwną belką 6, przy czym skrajna sekcja 8 jest związana z elementami 4 i 5 przenośnika ścianowego za pomocą przesuwnego układu 3, a zespół sekcji 8 i 2 jest cofnięty w kierunku zawału na odległość L^2/3 zabioru kombajnu, w stosunku do pozostałych sekcji 7 wyposażenia ściany.
Zaś w przedstawionym na fig. 3 systemie bezwnękowym, od strony nadścianowego chodnika 10, przy stosowaniu jednosilnikowego napędu 11 niskiego przenośnika usytuowanego całkowicie w ścianie, skrajna sekcja 12 i towarzysząca jej sekcja 13, połączona odpowiednio układami przesuwnymi 14 i 15 z napędem 11 i dołączną rynną 16 przenośnika ścianowego są cofnięte na odległość L^2/3 zabioru kombajnu, w stosunku do pozostałych sekcji 7 obudowy wyposażenia ściany.
W systemie bezwnękowym skrajna sekcja 8 bądź 12 ma zamocowaną do stropnicy głównej tylko wychylno-wysuwną stropnicę 18 z osłoną 24.
Podczas wykonywania kroku obudową należy zsunąć czołowe podpory 22 zamocowane w czołowej stropnicy 20 z oderwaniem ich stóp od spągu. Równocześnie z tym może nastąpić lekkie poluzowanie stropnicy 20. Następnie należy rozsunąć wychylno-wysuwną stropnicę 18. Stropnice 18 i 20 wysuwają się w kierunku czoła wnęki w kontakcie ze stropem o jeden zabiór lub jeden krok
163 540 obudowy i sekcja 1 wraz z układem stropnic znajduje się w stanie przedstawionym na fig. 4. W czasie rozsuwania stropnic 18 i 20 sekcja 1 wraz z główną stropnicą 17 jest rozparta. Następnie przy rozpartej czołowej stropnicy 20, za pomocą podpór 22 i odpowiednim kontrolowanym poluzowaniu siłowników hydraulicznych wychylno-wysuwnej stropnciy 18 następuje dosuwanie sekcji 1 obudowy do napędów 5 przenośnika ścianowego oraz przesuwanie tych napędów w kierunku wybiegu ściany o jeden zabiór.
Rozparta sekcja 1 utrzymuje i dokonuje korekcji stropnicowego układu 18,20 wraz z podporami, natomiast utrzymanie i korekcja ustawienia sekcji 1 w stosunku do towarzyszącej sekcji 2 następuje przy jej poluzowaniu i przesuwaniu za pomocą hydraulicznych siłowników i cięgien elastycznych. Również sterowanie czołowych osłon 23 i 24 hydraulicznymi siłownikami 25 i 26 odbywa się niezależnie.
Opisany układ ustawienia końcowych sekcji pozwala na swobodne przejście załogi obok napędów, od strony obudowy i równocześnie umożliwia wykonanie następnego cyklu przesunięcia trasy przenośnika wraz z napędami o jeden zabiór. Zapewnia też właściwe zabezpieczenie stropu nad napędami przenośnika ścianowego przy chodnikach przyścianowych.
Rodzaj i usytuowanie napędów przenośnika określają system prowadzenia eksploatacji wlotów ściany-wnękowy bądź bezwnękowy. W związku z tym kompleksowo zmechanizowana ściana zawałowa może być prowadzona z jedną wnęką przy chodniku podścianowym odstawczym, bądź z dwoma wnękami przy chodnikach podścianowym i nadścianowym, bądź w systemie całkowicie bezwnękowym. W pierszym przypadku napęd pomocniczy przenośnika ścianowego znajduje się zazwyczaj w ścianie, a napęd główny w ścianie i chodniku. W drugim przypadku oba napędy znajdują się w ścianie i chodnikach. Natomiast w trzecim przypadku napęd główny znajduje się całkowicie w chodniku, a napęd pomocniczy w ścianie lub chodniku nadścianowym.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obudowa zabezpieczająca wloty i końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego w obszarze skrzyżowania ściany z chodnikiem, przy wnękowym bądź bezwnękowym systemie eksploatacji, zawierająca sekcję skrajną obudowy zmechanizowanej połączoną układem przesuwnym z rynną dołączną i napędem przenośnika ścianowego, która to sekcja skrajna ma stropnicę wychylno-wysuwną zamocowaną do stropnicy głównej, znamienna tym, że stanowi ją zespół sekcji obudowy, w skład którego wchodzi co najmniej jedna skrajna sekcja (1), bądź (8), bądź (12) i współpracująca z nią towarzysząca sekcja (2), bądź (13), wypsoażona w wydłużoną belkę (6), bądź (15), który to zespół sekcji (1, 2), bądź (8, 2), bądź (12, 13) jest cofnięty w kierunku zawału, w stosunku do liniowych sekcji(7) obudowy ściany o odległość L^2/3 zaboru kombajnu.
  2. 2. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że przy wnękowym ścianowym systemie eksploatacji skrajna wnękowa sekcja (1) ma zamocowaną do wychylno-wysuwnej stropnicy (18) czołową stropnicę (20), która to stropnica (20) jest wsparta na podporach (22), a wychylno-wysuwna stropnica (18) i czołowa stropnica (20) mają przegubowo zamocowane osłony (24 i 23).
PL28669290A 1990-08-29 1990-08-29 Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego PL163540B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28669290A PL163540B1 (pl) 1990-08-29 1990-08-29 Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28669290A PL163540B1 (pl) 1990-08-29 1990-08-29 Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL286692A1 PL286692A1 (en) 1992-03-09
PL163540B1 true PL163540B1 (pl) 1994-04-29

Family

ID=20052170

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28669290A PL163540B1 (pl) 1990-08-29 1990-08-29 Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL163540B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL286692A1 (en) 1992-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4029361A (en) Longwall mining roof support for double deck machines
EP0795680B1 (en) Shortwall mining equipment for extraction of pillars in underground coal mines
PL163540B1 (pl) Obudowa zabezpieczająca wloty I końcowe odcinki górniczego wyrobiska ścianowego
US4505517A (en) Self-advancing mine roof supports
US4041714A (en) Mine roof supports
RU2172410C2 (ru) Проходческо-очистной механизированный комплекс (блок)
PL164958B1 (pl) Górnicza obudowa osłonowa
PL163436B1 (pl) Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL
SU1679036A1 (ru) Способ креплени сопр жени лавы и прилегающих участков выработки
RU2085738C1 (ru) Способ разработки крутых угольных пластов средней мощности
PL178124B1 (pl) Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego
PL170971B1 (pl) Zmechanizowane urzadzenie rozporowe chodnika przyscianowego PL
GB2089411A (en) Improvements in or relating to mine roof supports
PL169348B1 (pl) mechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia wyrobiska wybierkowego w grubym i silnie nachylonym pokładzie węgla kamiennego
RU2052123C1 (ru) Комплектно-агрегатная механизированная крепь
SU953221A1 (ru) Секци механизированной крепи
PL156015B1 (pl) Sposób zabezpieczania stropnic przed odpadaniem
RU2058492C1 (ru) Комплектно-агрегатная механизированная крепь для наклонных пластов
SU848661A1 (ru) Гибкое перекрытие
PL245312B1 (pl) Modułowa górnicza obudowa zmechanizowana skrzyżowania z odzyskiwaniem węgla z chodnika przyścianowego w podbierkowym systemie pracy
RU2067177C1 (ru) Щитовой агрегат
PL149367B1 (pl) Zestaw obudowy zmechanizowanej
PL177874B1 (pl) Sposób wykonywania górniczych wyrobisk korytarzowych oraz zmechanizowany kompleks do wykonywania wyrobisk korytarzowych
TR2024000172T2 (tr) Üst kömür göçertme çalişma si̇stemi̇nde bi̇r ana geçi̇tten kömür geri̇ kazanimina yer veren modüler madenci̇li̇k motorlu baş geçi̇t desteği̇
PL127377B2 (en) Apparatus for protecting crossings of coal walls with adjacent gallery