PL191216B1 - Przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego - Google Patents

Przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego

Info

Publication number
PL191216B1
PL191216B1 PL344005A PL34400599A PL191216B1 PL 191216 B1 PL191216 B1 PL 191216B1 PL 344005 A PL344005 A PL 344005A PL 34400599 A PL34400599 A PL 34400599A PL 191216 B1 PL191216 B1 PL 191216B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
contact
contacts
switch
electrically connected
control
Prior art date
Application number
PL344005A
Other languages
English (en)
Other versions
PL344005A1 (en
Inventor
Wolfgang Albrecht
Dieter Dohnal
Original Assignee
Reinhausen Maschf Scheubeck
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reinhausen Maschf Scheubeck filed Critical Reinhausen Maschf Scheubeck
Publication of PL344005A1 publication Critical patent/PL344005A1/xx
Publication of PL191216B1 publication Critical patent/PL191216B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/0005Tap change devices
    • H01H9/0038Tap change devices making use of vacuum switches

Landscapes

  • Contacts (AREA)
  • High-Tension Arc-Extinguishing Switches Without Spraying Means (AREA)
  • Electrophonic Musical Instruments (AREA)
  • Eye Examination Apparatus (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Switches With Compound Operations (AREA)
  • Electronic Switches (AREA)
  • Keying Circuit Devices (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)

Abstract

1. Przelacznik wybierakowy transformatora regulacyj- nego, do bezprzerwowego przelaczania odczepów uzwoje- nia, który to przelacznik ma obudowe w ksztalcie cylindra z materialu izolacyjnego, na którego wewnetrznej powie- rzchni wzdluz poziomych okregów, sa rozmieszczone nie- ruchome styki odczepowe polaczone elektrycznie z odcze- pami uzwojenia transformatora, przy czym kazdy poziom styków nieruchomych jest przyporzadkowany jednej fazie, zas w srodkowej osi cylindra izolacyjnego jest usytuowany obrotowy wal sterujacy z osadzonymi na nim wspornikami styków dla kazdego poziomu styków nieruchomych, przy czym kazdy wspornik styków ma co najmniej dwa styki mechaniczne, stykajace sie z nieruchomymi stykami odcze- powymi jednego poziomu, a co najmniej jeden styk kazdego wspornika styków jest polaczony elektrycznie z jedna próz- niowa komora wygaszania, a co najmniej drugi styk kazde- go wspornika styków jest polaczony elektrycznie z druga prózniowa komora wygaszania poprzez rezystor nastawczy, natomiast drugie strony obu komór prózniowych wygasza- nia kazdego wspornika styków sa polaczone elektrycznie z odpowiednia linia wyjsciowa obciazenia, znamienny tym, ze wszystkie wsporniki styków (3) sa zamocowane na wale sterujacym (2) niezaleznie od siebie, a dwie prózniowe ko- mory wygaszania (27, 28) sa osadzone na kazdym wspor- niku styków (3) prostopadle do niego. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego.
Przełączniki wybierakowe transformatorów służą do przełączania odczepów uzwojeń regulacyjnych tych transformatorów pod obciążeniem. W trakcie przełączania pod obciążeniem na stykach przełącznika występuje łuk elektryczny.
W opisie patentowym DE 38 33 126 C2 został ujawniony przełą cznik wybierakowy, w którym na wspólnym wsporniku styków znajdują się obracające się równocześnie ruchome mechaniczne styki przełącznika, po dwa dla każdej przełączanej fazy. Na tym samym wsporniku, szeregowo z każdym ruchomym mechanicznym stykiem przełączającym, jest umieszczona próżniowa komora wygaszania. Nieruchome styki przełącznika wybierakowego, które są przełączane przez obracające się mechaniczne styki przełącznika, są rozmieszczone na współśrodkowym okręgu na ściance cylindra z materiału izolacyjnego. Próżniowe komory wygaszania są umieszczone poziomo, w pozycji leżącej, na wsporniku styków. Są one sterowane lub uruchamiane za pomocą ścieżki krzywkowej, która jest usytuowana na dalszym okręgu współśrodkowym, patrząc wzdłuż osi, między okręgiem z nieruchomymi stykami odczepowymi a dodatkowym pierścieniem ślizgowym.
Poziome usytuowanie próżniowych komór wygaszania na wspólnym wsporniku styków wymaga dużej średnicy cylindra izolacyjnego, a zatem i dużych wymiarów przełącznika.
Próżniowe komory wygaszania mają ustalone wymiary minimalne, stosownie do ich mocy przełączania, w szczególności muszą mieć znaczny wymiar wzdłużny. Ponadto z komory wystają na zewnątrz w kierunku wzdłużnym tłoczki uruchamiające. Jest oczywiste, że wspólny wspornik styków musi mieć długość, która jest podyktowana przez wymiary próżniowej komory wygaszania i elementów uruchamiających, które razem wyznaczają średnicę przełącznika wybierakowego.
Oprócz tego, w znanej konstrukcji poziomych komór próżniowych występuje problem polegający na tym, że przy napełnianiu przełącznika wybierakowego olejem, na górnej fałdzie mieszka komór próżniowych pozostaje powietrze, które nie daje się całkowicie usunąć przy nalewaniu oleju. Prowadzi to do tego, że przy uruchamianiu próżniowych komór wygaszania występuje nierówne obciążanie mieszków komór, w wyniku czego powstaje niebezpieczeństwo ich rozerwania.
Takie pozostawanie powietrza w obszarze mieszka komory próżniowej, w przypadku konstrukcji poziomej, można wykluczyć jedynie przez napełnianie przełącznika wybierakowego w środowisku próżni. Jednakowoż takie napełnianie próżniowe jest nie realizowalne lub można je zrealizować z duż ym nakładem pracy na miejscu zainstalowania, na przykład po dokonaniu modyfikacji.
Poza tym należy uwzględnić fakt, że sam przełącznik wybierakowy z reguły ma duży wymiar wzdłużny. Nieruchome styki odczepowe poszczególnych faz, które mają być przełączane, są rozmieszczone na okręgach, jeden nad drugim. Elementy - w głowicy przełącznika wybierakowego - do uruchamiania obrotowego wału sterującego we wnętrzu przełącznika wybierakowego, który podtrzymuje wsporniki styków każdej fazy, jak również elementy - w podstawie przełącznika wybierakowego - do ułożyskowania wału sterującego, wymagają również miejsca. To wszystko sprawia, że przełącznik wybierakowy ma znaczną długość, a także wał sterujący w jego wnętrzu jest odpowiednio długi.
Wały sterujące wykonuje się zwykle z tworzywa zawierającego włókna szklane lub z innego materiału izolacyjnego. Proponuje się już także stosowanie metalowych wałów sterujących. Wsporniki styków mocuje się do wału sterującego za pomocą śrub mocujących.
W opisie patentowym DE 44 14 941 C1 ujawniono mocowanie wspornika styków na wale sterującym za pomocą kołnierzy zaciskowych.
Z opisu patentowego EP 0 160 125 jest znany przełą cznik wybierakowy o róż nych etapach przełączania. Nieruchome styki odczepowe tego przełącznika są równoległe do krzywizny cylindra izolacyjnego.
Z powodu ró ż nic rozszerzalnoś ci cieplnych zbiornika olejowego i kolumny sterują cej, w znanych przełącznikach wybierakowych mogą występować wygięcia i inne uszkodzenia, przy współpracy elementów umieszczonych na poszczególnych wspornikach styków, zwłaszcza próżniowych komór wygaszania z elementami uruchamiającymi umieszczonymi na okręgach. W szczególności dlatego, że tłoczki uruchamiające próżniowych komór wygaszania mają zwykle tylko stosunkowo niewielką drogę działania.
Zadaniem wynalazku jest usunięcie tych wad i opracowanie przełącznika wybierakowego zapewniającego oszczędniejsze, pod względem zajmowanej objętości, rozmieszczenie próżniowych komór wygaszania, i ich pewne, niezawodne uruchamianie we wszelkich warunkach eksploatacji.
PL 191 216 B1
Przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego do bezprzerwowego przełączania odczepów uzwojenia, mający obudowę w kształcie cylindra z materiału izolacyjnego, na którego wewnętrznej powierzchni wzdłuż poziomych okręgów, są rozmieszczone nieruchome styki odczepowe połączone elektrycznie z odczepami uzwojenia transformatora, przy czym każdy poziom styków nieruchomych jest przyporządkowany jednej fazie, i mający, usytuowany w środkowej osi cylindra izolacyjnego, obrotowy wał sterujący z osadzonymi na nim wspornikami styków dla każdego poziomu styków nieruchomych, przy czym każdy wspornik styków ma co najmniej dwa styki mechaniczne, stykające się z nieruchomymi stykami odczepowymi jednego poziomu, a co najmniej jeden styk każdego wspornika styków jest połączony elektrycznie z jedną próżniową komorą wygaszania, zaś co najmniej drugi styk każdego wspornika styków jest połączony elektrycznie z drugą próżniową komorą wygaszania poprzez rezystor nastawczy, natomiast drugie strony obu komór próżniowych wygaszania każdego wspornika styków są połączone elektrycznie z odpowiednią linią wyjściową obciążenia, według wynalazku jest charakterystyczny tym, że wszystkie wsporniki styków są zamocowane na wale sterującym niezależnie od siebie, a dwie próżniowe komory wygaszania są osadzone na każdym wsporniku styków prostopadle do niego.
Korzystnie, każdy wspornik styków jest osadzony obrotowo na wale sterującym.
W drugim przykładzie realizacji wynalazku, każ dy wspornik styków jest osadzony przesuwnie na wale sterującym.
Każdy styk wspornika styków składa się z co najmniej jednej górnej części i z co najmniej jednej dolnej części, z których każda jest mechanicznie połączona z co najmniej jedną sprężyną. Górne części styku i dolne części styku ściskają nieruchomy styk odczepowy z obu stron.
Obrys przekroju poziomego każdego, osadzonego na wewnętrznej powierzchni cylindra izolacyjnego, nieruchomego styku odczepowego jest prostoliniowy.
Na wewnętrznej ściance cylindra izolacyjnego, na każdym poziomie okręgów nieruchomych styków odczepowych przyporządkowanych jednej fazie, jest umieszczony jeden pierścień sterujący z górną krzywką sterują c ą i dolną krzywką steruj ą c ą . Dla ka ż dej próż niowej komory wygaszania, na każdym wsporniku styków są umieszczone dźwignie umocowane obrotowo wokół punktów obrotu, sprzężone wolnymi końcami z tłoczkami uruchamiającymi próżniowych komór wygaszania, a drugimi wolnymi końcami sprzężone z krzywkami sterującymi.
Każda linia wyjściowa obciążenia składa się z usytuowanego na wewnętrznej ściance cylindra izolacyjnego współśrodkowego odprowadzającego pierścienia ślizgowego i ma wyprowadzony na zewnątrz element przyłączeniowy do połączenia z umieszczonym na wsporniku styków, stykiem odprowadzającym, który jest połączony elektrycznie z odpowiednią próżniową komorą wygaszania na tym wsporniku styków.
Każdy wspornik styków ma dwie rolki sprzężone z odpowiednim odprowadzającym pierścieniem ślizgowym.
Korzystnie, pierścień sterujący i odprowadzający pierścień ślizgowy każdej fazy są zintegrowane w postaci jednego elementu.
Szczególną zaletą przełącznika wybierakowego według niniejszego wynalazku, poza zmniejszeniem wymiarów, jest to, że zarówno siły uruchamiania próżniowych komór wygaszania, jak i dociski styków są osiowo przenoszone na stabilny zbiornik oleju za pomocą odprowadzającego pierścienia stykowego i styków nieruchomych. Dzięki temu zapobiega się promieniowemu obciążaniu wałka sterującego, a co za tym idzie jego wyginaniu się oraz wynikającej stąd zmianie czasów sterowania próżniowych komór wygaszania i zmniejszaniu sił docisku styków.
Dzięki temu, że wspornik styków jest osadzony obrotowo lub przesuwnie na wale sterującym, oraz dzięki temu, że jest prowadzony osiowo przez odprowadzający pierścień stykowy, zapewniony jest odpowiedni przebieg przełączania nawet przy przesunięciach pionowych wynikających z różnej rozszerzalności termicznej zbiornika olejowego i wałka sterującego.
Przedmiot wynalazku, w przykładach realizacji, jest zobrazowany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład realizacji przełącznika wybierakowego transformatora regulacyjnego, w częściowym przekroju pionowym; fig. 2 - fragment wspornika styków przełącznika wybierakowego z fig. 1, w widoku z góry; fig. 3 - drugi przykład realizacji przełą cznika wybierakowego transformatora regulacyjnego, w częściowym przekroju pionowym; fig. 4 - układ połączeń elementów przełącznika wybierakowego, na schemacie blokowym; fig. 5 - zmodyfikowany układ połączeń z fig. 4, na schemacie blokowym, zaś fig. 6 przedstawia typową sekwencję przełączeń przełącznika wybierakowego.
PL 191 216 B1
Przełącznik wybierakowy, przedstawiony na fig. 1, stanowi przykład realizacji wykonania wynalazku z obrotowym ułożyskowaniem wspornika styków 3 na wale sterującym 2 i z umieszczonymi pionowo na wsporniku styków 3 stojącymi próżniowymi komorami wygaszania 27, 28.
Przełącznik wybierakowy składa się z cylindra izolacyjnego 1, wzdłuż którego osi wzdłużnej przechodzi wał sterujący 2 korzystnie z materiału izolacyjnego. Wał sterujący 2 jest obracany w znany sposób, za pomocą mechanizmów maltańskich, które nie są pokazane. Nie jest pokazane także ułożyskowanie wału sterującego 2 na dnie cylindra izolacyjnego 1 z tworzywa sztucznego.
Wał sterujący 2 podtrzymuje nośniki styków 3. Nośniki styków 3 są zamocowane obrotowo w łoż yskach oczkowych 4 na wale sterują cym 2, na każ dym poziomie nieruchomych styków odczepowych 16, które mają być przełączane. Łożyska oczkowe 4 są przymocowane do wału sterującego 2 za pomocą śrub 4.1, 4.2.
Wspornik styków 3 składa się z części łożyskowej 5, osłony nośnej 6 i obudowy styków 7. Poszczególne części wspornika styków 3 są połączone ze sobą śrubami 8 i 9. Obudowa styków 7, w przedstawionym przykładzie wykonania, składa się z kolei z górnej cz ęści obudowy styków 10 i dolnej części obudowy styków 11, a obie te części są połą czone ze sobą ś rubami 12. Obudowa styków 1 może równie dobrze być jednoczęściowa. Część łożyskowa 5 ma punkt ułożyskowania 13, w którym jest osadzony sworzeń 14, stanowiący połączenie z łożyskiem oczkowym 4, i umożliwiający ruch obrotowy. Sworzeń 14 jest unieruchomiony w swoim położeniu za pomocą kołka poprzecznego 15.
Dzięki temu cały wspornik styków 3 może obracać się jako zespół konstrukcyjny wokół sworznia 14, jak i względem stacjonarnego wału sterującego 2.
W ś cianie cylindra izolacyjnego 1 rozmieszczone są , dla każ dej przełą czanej fazy na innym poziomie, nieruchome styki odczepowe 16 połączone elektrycznie z odczepami uzwojenia regulacyjnego transformatora, które mają być przełączane. Nieruchome styki odczepowe 16 przełączane są za pomocą odpowiednich styków 17 i 18 umieszczonych poziomo na wsporniku styków 3, jeden obok drugiego. Przy obrocie wału sterującego 2, a zatem i wspornika stykowego 3, jeden ze styków 17 albo 18 za każdym razem dochodzi do sąsiedniego nowego nieruchomego styku odczepowego 16, zanim drugi z tych styków 17 albo 18 opuści poprzedni nieruchomy styk odczepowy 16. Jeden styk, np. styk 17 działa wtedy jako styk roboczy, a drugi styk np. styk 18 działa jako styk pomocniczy.
Rozmieszczenie obu styków 17 i 18 jeden przy drugim na wsporniku styków 3 i współdziałanie ich z nieruchomym stykiem odczepowym 16 przedstawiono na fig. 2, w widoku od góry. W przedstawionej odmianie realizacji, styk 17 działający jako styk roboczy jest zdublowany, ze względu na możliwie największą obciążalność prądową. Styk 17 składa się z dwóch połączonych ze sobą elektrycznie części 17.a i 17.b. Każdy ze styków 17, 18, składa się z części górnej 17.1, 18.1 styku, i części dolnej 17.2, 18.2 styku. W przypadku przedstawionym na fig. 2 specjalnego wykonania styku roboczego, styk 17 składa się łącznie z czterech części. Mianowicie, z dwóch górnych części stykowych 17.1a i 17.1b i z dwóch dolnych cz ęści stykowych 17.2a i 17.2b. To podwójne wykonanie styku 17 działają cego w charakterze styku roboczego, jest rozsą dne w odniesieniu dla różnych wykonań, jednakż e nie jest niezbędne dla niniejszego wynalazku. Każda z części stykowych, zarówno górnych 17.1, 18.1, jak i dolnych 17.2, 18.2 obu styków 17, 18 jest osadzona obrotowo w oddzielnym punkcie obrotu 19, 20, 21 i 22 na obudowie styków 7. Są one dociskane do siebie sprężynami 23, 24, 25 i 26, w kierunku nieruchomego styku odczepowego 16 znajdującego się między nimi, aby doprowadzić do połączenia styków 17, 18 z nieruchomym stykiem odczepowym 16.
Inaczej mówiąc, każda z górnych części stykowych 17.1, 18.1, jak również każda z odpowiednich dolnych części stykowych 17.2, 18.2 naciska z określoną siłą docisku do obu stron dołączanego nieruchomego styku odczepowego 16. Dzięki ułożyskowaniu w oddzielnych punktach obrotu 19, 20, 21 i 22 możliwe jest ich wchodzenie na nieruchome styki odczepowe 16. Na fig. 1 i 2 przedstawione są tylko części styków, punkty obrotu i sprężyny widoczne od przodu, bądź od góry.
Ponadto, na każdym wsporniku styków 3 są zamocowane dwie próżniowe komory wygaszania 27, 28, każda za pomocą górnej i dolnej obejmy mocującej 29, 30, 31, 32. Zamocowane są one tak, że mieszki 33, 34 oraz tłoczki uruchamiające 35, 36 próżniowych komór wygaszania 27, 28 znajdują się u góry. Na fig. 1 widać tylko elementy znajdujące się z przodu i na wierzchu, od strony patrzenia. Do uruchamiania tłoczków uruchamiających 35, 36 próżniowych komór wygaszania 27, 28 służą dwie dźwignie 37, 38, z których każda ma na jednym wolnym końcu palec przerzutowy 41, 42 z rolką sterującą 39, 40. Pozostałe wolne końce dźwigni 37, 38 działają na tłoczki uruchamiające 35, 36. Obydwie dźwignie 37, 38 są osadzone obrotowo wokół punktów obrotu 43, 44. Możliwe jest też stosowanie jednego wspólnego punktu obrotu. Rolki sterujące 39, 40 obu dźwigni 37, 38 w czasie obrotu toczą się
PL 191 216 B1 w pierś cieniu sterują cym 45, który ma górną krzywkę sterują c ą 46 oraz dolną krzywkę steruj ą c ą 47. Pierścień sterujący 45 wystaje promieniowo ze ściany wewnętrznej cylindra izolacyjnego 1. Na fig. 1 widać, że jedna rolka sterująca 39 toczy się po dolnej krzywce sterującej 47, a druga rolka sterująca 40 toczy się po górnej krzywce sterującej 46. Obie krzywki sterujące 46, 47 służą do uruchamiania próżniowych komór wygaszania 27, 28, przy czym podczas wtaczania się odpowiedniej rolki sterującej 39, 40 na występy, odpowiadająca jej dźwignia 37, 38, obraca się wokół punktu obrotu 43, 44 i tym samym uruchamia odpowiedni tłoczek uruchamiający 35, 36 próżniowej komory wygaszania 27, 28.
Ponadto na wewnętrznej stronie cylindra izolacyjnego 1 znajduje się odprowadzający pierścień ślizgowy 48, który ma wyprowadzony na zewnątrz element przyłączeniowy 49 i służy do odprowadzania mocy. Możliwe jest połączenie pierścienia sterującego 45 i odprowadzającego pierścienia ślizgowego 48 w jeden element konstrukcyjny z materiału przewodzącego, jak to pokazano na fig. 1. Odprowadzający pierścień ślizgowy 48 odpowiada mechanicznemu stykowi odprowadzającemu 50 osadzonemu na wsporniku styków 3. Styk ten, podobnie jak styki 17, 18, składa się z górnej części styku odprowadzającego 50.1 i dolnej części styku odprowadzającego 50.2. Obie te części styku odprowadzającego 50.1, 50.2 mogą obracać się niezależnie względem punktów obrotu 53, 54, i są dociskane przez sprężyny 51, 52, w taki sposób, że z odpowiednią siłą ściskają znajdujący się między nimi odprowadzający pierścień ślizgowy 48.
Każdy wspornik styków 3 ma dwie rolki 55, 56, które toczą się po obu stronach odprowadzającego pierścienia ślizgowego 48 i przy tym prowadzą cały wspornik styków 3.
Dzięki zastosowaniu opisanego wspornika styków 3 możliwe jest skompensowanie odchyłek każdego rodzaju, a zwłaszcza wygięć długiego wału sterującego 2. Wsporniki styków 3 osadzone odchylnie wokół wału uruchamiającego 2 są zawsze prowadzone w określony sposób przez odprowadzający pierścień ślizgowy 48 tak, że niezależnie od wspomnianych odchyłek otrzymuje się dokładne prowadzenie rolek sterujących 39, 40 i precyzyjne uruchamianie próżniowych komór wygaszania 27, 28, mimo bardzo ograniczonej możliwości ich przesunięcia roboczego.
Na fig. 3 przedstawiono inny przykład realizacji wybierakowego przełącznika obciążenia, w którym, w odróżnieniu od dotychczas opisywanego przykładu, wspornik styków 103 nie jest obrotowy, lecz jest przemieszczany wzdłużnie na wale sterującym 102.
Wał sterujący 102 podtrzymujący przesuwany wzdłużnie wspornik styków 103 jest umieszczony wewnątrz cylindra izolacyjnego 101 wzdłuż jego osi wzdłużnej. Przesuwania wzdłużne wspornika styków 103 realizuje się za pomocą prowadnicy 104.
Również i w tym przypadku dwie próżniowe komory wygaszania, z których przedstawiono tylko przednią próżniową komorę wygaszania 105, umieszczone są pionowo. Na każdym poziomie znajdują się nieruchome styki odczepowe 106 rozmieszczone na okręgu w ścianie cylindra izolacyjnego 101, które ściskane są z kolei przez styk roboczy i styk pomocniczy, z których na rysunku przedstawiono tylko górną część stykową 107.1 i odpowiadającą jej dolną część stykową 107.2. Podobnie, we wnętrzu cylindra izolacyjnego 101 znajduje się odprowadzający pierścień ślizgowy 108, który obejmowany jest przez styk odprowadzający, składający się z części górnej 109.1 i części dolnej 109.2. Prowadzenie wspornika styków 103 osiąga się, w tym przypadku, za pomocą rolki 110, która toczy się po obrysie odprowadzającego prąd pierścienia ślizgowego 108. Sterowanie próżniowych komór wygaszania 105 (i drugiej nie pokazanej) odbywa się za pomocą dwóch dźwigni 115, 116, z których każda na swobodnym końcu ma rolkę sterującą 113, 114, która toczy się po dolnym obrysie sterującym 111, bądź po górnym obrysie sterującym 112. W ten sposób tłoczki uruchamiające 117 uruchamiają próżniowe komory wygaszania, z których na rysunku jest przedstawiona tylko przednia próżniowa komora wygaszania 105.
Na fig. 4 przedstawiono schematycznie układ połączeń przełącznika wybierakowego, według wynalazku. Pokazane tu połączenia elektryczne między stykami 17, 18 a próżniowymi komorami wygaszania 27, 28, i stamtąd do styku odprowadzającego 50, a tym samym do odprowadzającego pierścienia ślizgowego 48, nie zostały przedstawione na fig. 1.
Na fig. 5 przedstawiono układ połączeń, w którym styk przełączający 17 składa się z dwóch umieszczonych jedna obok drugiej części styków 17a, 17b co odpowiada sytuacji przedstawionej na fig. 2. Jest oczywiste, że proces przełączania jest taki sam dla obu tych przypadków.
Taki przykładowy osiągalny przebieg przełączania przedstawiono na fig. 6. Przy tym przełącznik wybierakowy przedstawiono w różnych etapach przełączania.
Szczególnie korzystne jest zastosowanie w przełączniku według wynalazku, nie zakrzywionych nieruchomych styków odczepowych, lecz prostych, jak to przedstawiono na fig. 2. Podczas gdy,
PL 191 216 B1 w rozwiązaniu znanym, każda z górnych bądź dolnych części stykowych 17.1, 18.1; 17.2; 18.2, stale przechodzi tą samą drogą po zakrzywionym styku nieruchomym 16, to w przypadku prostej konstrukcji styków nieruchomych 16, przesuwanie odbywa się ciągle po innym punkcie powierzchni styku nieruchomego 16, co zmniejsza ścieranie styku.

Claims (9)

1. Przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego, do bezprzerwowego przełączania odczepów uzwojenia, który to przełącznik ma obudowę w kształcie cylindra z materiału izolacyjnego, na którego wewnętrznej powierzchni wzdłuż poziomych okręgów, są rozmieszczone nieruchome styki odczepowe połączone elektrycznie z odczepami uzwojenia transformatora, przy czym każdy poziom styków nieruchomych jest przyporządkowany jednej fazie, zaś w środkowej osi cylindra izolacyjnego jest usytuowany obrotowy wał sterujący z osadzonymi na nim wspornikami styków dla każdego poziomu styków nieruchomych, przy czym każdy wspornik styków ma co najmniej dwa styki mechaniczne, stykające się z nieruchomymi stykami odczepowymi jednego poziomu, a co najmniej jeden styk każdego wspornika styków jest połączony elektrycznie z jedną próżniową komorą wygaszania, a co najmniej drugi styk każdego wspornika styków jest połączony elektrycznie z drugą próżniową komorą wygaszania poprzez rezystor nastawczy, natomiast drugie strony obu komór próżniowych wygaszania każdego wspornika styków są połączone elektrycznie z odpowiednią linią wyjściową obciążenia, znamienny tym, że wszystkie wsporniki styków (3) są zamocowane na wale sterującym (2) niezależnie od siebie, a dwie próżniowe komory wygaszania (27, 28) są osadzone na każdym wsporniku styków (3) prostopadle do niego.
2. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy wspornik styków (3) jest osadzony obrotowo na wale sterującym (2).
3. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy wspornik styków (103) jest osadzony suwliwie na wale sterującym (102).
4. Przełącznik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że każdy styk (17, 18) wspornika styków (3) składa się z co najmniej jednej górnej części styku (17.1, 18.1), z których każda jest mechanicznie połączona z co najmniej jedną sprężyną (23, 25), i z co najmniej jednej dolnej części styku (17.2, 18.2), z których każda jest mechanicznie połączona z co najmniej jedną sprężyną (24, 26), przy czym górne części styku (17.1, 18.1) i dolne części styku (17.2, 18.2) ściskają nieruchomy styk odczepowy (16) z obu stron.
5. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że obrys przekroju poziomego każdego osadzonego na wewnętrznej powierzchni cylindra izolacyjnego (1) nieruchomego styku odczepowego (16), jest prostoliniowy.
6. Przełącznik według zastrz. 2, znamienny tym, że na wewnętrznej ściance cylindra izolacyjnego (1), na każdym poziomie okręgów nieruchomych styków odczepowych (16) przyporządkowanych jednej fazie, jest umieszczony jeden pierścień sterujący (45) z górną krzywką sterującą (46) i dolną krzywką sterującą (47), a dla każdej próżniowej komory wygaszania (27, 28), na każdym wsporniku styków (3) są umieszczone dźwignie (37, 38) umocowane obrotowo wokół punktów obrotu (43, 44) i sprzężone wolnymi końcami z tłoczkami uruchamiającymi (35, 36) próżniowych komór wygaszania (27, 28), a drugimi wolnymi końcami są sprzężone z krzywkami sterującymi (46, 47).
7. Przełącznik według zastrz. 2, znamienny tym, że każda linia wyjściowa obciążenia składa się z usytuowanego na wewnętrznej ścianie cylindra izolacyjnego (1) współśrodkowego odprowadzającego pierścienia ślizgowego (48) i ma wyprowadzony na zewnątrz element przyłączeniowy (49), do połączenia z umieszczonym na wsporniku styków (3) stykiem odprowadzającym (50), i jest połączony elektrycznie z odpowiednią próżniową komorą wygaszania (27, 28) na tym wsporniku styków (3).
8. Przełącznik według zastrz. 2, znamienny tym, że każdy wspornik styków (3) ma dwie rolki (55, 56), które są sprzężone z odpowiednim odprowadzającym pierścieniem ślizgowym (48).
9. Przełącznik według zastrz. 8, znamienny tym, że pierścień sterujący (45) i odprowadzający pierścień ślizgowy (48) każdej fazy są zintegrowane w postaci jednego elementu.
PL344005A 1998-05-14 1999-03-25 Przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego PL191216B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19821775A DE19821775C1 (de) 1998-05-14 1998-05-14 Lastwähler
PCT/EP1999/002020 WO1999060588A1 (de) 1998-05-14 1999-03-25 Lastwähler

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL344005A1 PL344005A1 (en) 2001-09-10
PL191216B1 true PL191216B1 (pl) 2006-03-31

Family

ID=7867841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL344005A PL191216B1 (pl) 1998-05-14 1999-03-25 Przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP1078380B1 (pl)
JP (1) JP3612278B2 (pl)
KR (1) KR100420630B1 (pl)
CN (1) CN1134035C (pl)
AT (1) ATE216801T1 (pl)
AU (1) AU3417899A (pl)
BG (1) BG63835B1 (pl)
BR (1) BR9907918B1 (pl)
CA (1) CA2311781A1 (pl)
CZ (1) CZ298858B6 (pl)
DE (2) DE19821775C1 (pl)
HK (1) HK1033613A1 (pl)
HU (1) HU223171B1 (pl)
PL (1) PL191216B1 (pl)
RO (1) RO118830B1 (pl)
RU (1) RU2221301C2 (pl)
UA (1) UA70325C2 (pl)
WO (1) WO1999060588A1 (pl)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10011966C1 (de) * 2000-03-11 2001-06-28 Reinhausen Maschf Scheubeck Stufenschalter und Schirmring für einen Stufenschalter
AT410612B (de) * 2001-04-20 2003-06-25 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastwähler
BRPI0512861A (pt) 2004-06-30 2008-04-08 Abb Research Ltd comutador desviador, método para operar tal comutador e uso de tal comutador
DE102004052316B3 (de) * 2004-10-28 2005-12-01 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Verfahren zur Schaltzeitmessung an einem Laststufenschalter und Schaltung zur Schaltzeitmessung
CN101521097B (zh) * 2008-02-25 2012-12-19 沈阳东电科发科技有限公司 一种复合型真空灭弧电力变压器有载调压开关
EP2279548B1 (en) * 2008-04-21 2015-09-16 ABB Research Ltd. Arc detector and associated method for detecting undesired arcs
DE202009018642U1 (de) 2009-04-09 2012-07-03 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Stufenschalter mit Halbleiter-Schaltelementen
DE102009017196A1 (de) 2009-04-09 2010-10-14 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Stufenschalter mit Halbleiter-Schaltelementen
EP2244272B1 (en) * 2009-04-20 2012-06-06 ABB Technology Ltd Measuring contact sequence in a tap changer
EP2261935A1 (en) * 2009-06-10 2010-12-15 ABB Research Ltd. Selector switch and method of operating a selector switch
DE102010007535B4 (de) * 2010-02-11 2017-12-21 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Stufenschalter mit Freilaufelement
WO2012003863A1 (en) 2010-07-06 2012-01-12 Abb Research Ltd Selector switch mechanism with compensation for position of the cam slot
BR112013016129A2 (pt) 2011-01-20 2018-07-10 Reinhausen Maschf Scheubeck comutador de derivação do tipo seletor de carga para comutação ininterrupta entre derivações de bobinagem de um transformador abaixador
DE202011109824U1 (de) 2011-01-20 2012-04-03 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Stufenschalter
DE102011014325B4 (de) 2011-03-18 2014-11-27 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Laststufenschalter
DE102011116158A1 (de) 2011-10-14 2013-04-18 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Laststufenschalter
DE102011119318B4 (de) 2011-11-23 2014-11-27 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Stufenschalter mit Vakuumschaltröhren
DE102012101988B4 (de) 2012-03-09 2014-07-17 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Anordnung einer Luft-Drosselspule und eines Umschalters sowie Verfahren zur Herstellung einer solchen Anordnung
DE102012103489B4 (de) * 2012-04-20 2015-11-12 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Laststufenschalter und dessen Verwendung zur Spannungsregelung in einem Verteiltransformator
CN102709106B (zh) * 2012-05-17 2015-03-11 上海华明电力设备集团有限公司 真空灭弧转换选择器
DE102012105152B4 (de) * 2012-06-14 2015-11-12 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Laststufenschalter zur unterbrechungslosen Umschaltung zwischen verschiedenen Wicklungsanzapfungen eines Stufentransformators
DE102013107545B4 (de) * 2013-07-16 2017-02-16 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Lastwähler
DE102013107557B4 (de) * 2013-07-16 2017-02-23 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Lastwähler
DE102013107554B4 (de) * 2013-07-16 2016-05-19 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Lastwähler
DE102013107550B4 (de) 2013-07-16 2017-05-04 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Lastwähler
DE102013107552B4 (de) * 2013-07-16 2017-03-16 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Laststufenschalter
DE102013110655B4 (de) * 2013-09-26 2016-02-25 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Schalter, Stufenschalter für einen Regeltransformator sowie Regeltransformator
DE102014107722B3 (de) * 2014-06-02 2015-09-03 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Schalter für eine Schaltvorrichtung, Lastumschalter eines Laststufenschalters sowie Dauerhauptschalter und Trennschalter hierfür
DE102014112763A1 (de) * 2014-09-04 2016-03-10 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Schaltanordnung für einen Regeltransformator, insbesondere Vorwähler
DE102014112764A1 (de) * 2014-09-04 2016-03-10 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Schaltanordnung für einen Regeltransformator, insbesondere Polungsschalter
DE102015103928B4 (de) * 2015-03-17 2021-11-04 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Energiespeicher für einen Laststufenschalter sowie Laststufenschalter mit Energiespeicher

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1805378A1 (de) * 1968-10-26 1970-05-06 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastumschalter fuer Stufenschalter von vorzugsweise dreiphasigen Regeltransformatoren mit Vakuumschaltelementen
DE3833126C2 (de) * 1988-09-29 1995-11-30 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastwähler für Stufentransformatoren
DE4231353C2 (de) * 1991-09-19 1997-07-24 Toshiba Kawasaki Kk Stufenschalter
DE9405427U1 (de) * 1994-03-30 1995-04-27 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh, 93059 Regensburg Lastwähler mit Überschaltwiderständen
DE19501529C1 (de) * 1995-01-19 1996-06-20 Reinhausen Maschf Scheubeck Umschaltanordnung
DE19510809C1 (de) * 1995-03-24 1996-07-04 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastumschalter eines Stufenschalters

Also Published As

Publication number Publication date
WO1999060588A1 (de) 1999-11-25
UA70325C2 (uk) 2004-10-15
BG63835B1 (bg) 2003-02-28
HU223171B1 (hu) 2004-03-29
DE59901305D1 (de) 2002-05-29
JP2002516481A (ja) 2002-06-04
JP3612278B2 (ja) 2005-01-19
HK1033613A1 (en) 2001-09-07
HUP0100062A2 (hu) 2001-05-28
BR9907918B1 (pt) 2013-06-25
BG104589A (en) 2001-01-31
RU2221301C2 (ru) 2004-01-10
HUP0100062A3 (en) 2001-07-30
KR20010040680A (ko) 2001-05-15
EP1078380B1 (de) 2002-04-24
CZ20004212A3 (en) 2001-05-16
BR9907918A (pt) 2001-09-11
RO118830B1 (ro) 2003-11-28
CA2311781A1 (en) 1999-11-25
AU3417899A (en) 1999-12-06
ATE216801T1 (de) 2002-05-15
DE19821775C1 (de) 1999-10-14
CZ298858B6 (cs) 2008-02-27
KR100420630B1 (ko) 2004-03-02
PL344005A1 (en) 2001-09-10
CN1275241A (zh) 2000-11-29
EP1078380A1 (de) 2001-02-28
CN1134035C (zh) 2004-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL191216B1 (pl) Przełącznik wybierakowy transformatora regulacyjnego
US6559403B2 (en) Three-position electrical switch having a switching element that is movable in axial translation
RU2621070C2 (ru) Переключатель ступеней нагрузки
PL192641B1 (pl) Przełącznik stopniowy transformatora z wybierakiem wstępnym
RU2000131169A (ru) Нагрузочный селектор
US5841087A (en) Isolating switch
EP0177951B1 (en) Tank-type switchgear
EP3336870B1 (en) A gis with a disconnector-earthing switch
EP0147125B1 (en) On-load tap changer
EP1708215B1 (en) Telescopic switch
RU2018989C1 (ru) Прерыватель цепи с газовым наполнением
WO2023001962A1 (en) On-load tap changer with positioning device and method for assembling an on-load tap changer
EA030580B1 (ru) Коммутационный аппарат для электроэнергетических систем
EP3991190A1 (en) Multi-phase selector-preselector apparatus for on-load tap changer
EP2075813B1 (en) Spring arrangement for spring drive unit and spring drive unit comprising spring arrangement
KR102638367B1 (ko) 전력 다이버터 스위치용 진공 차단기를 제어하기 위한 시스템, 전력 다이버터 스위치 및 온로드 탭 전환기
MXPA00004100A (en) Selector switch
CN215007960U (zh) 一种笼形无励磁分接开关带软联接的动触头结构
CZ20014188A3 (cs) Kontaktní uspořádání na předvoliči
EP4084033A1 (en) Vacuum interrupter module for a tap changer, power diverter switch, and tap changer
JPH0383310A (ja) 負荷時タップ切換器
EP0735555B1 (en) High-voltage circuit breaker
BG62712B1 (bg) стъпален регулатор на напрежение с етажно подредени фази

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070325