PL190974B1 - Szyb wody ściekowej i instalacji multimedialnych - Google Patents
Szyb wody ściekowej i instalacji multimedialnychInfo
- Publication number
- PL190974B1 PL190974B1 PL355511A PL35551100A PL190974B1 PL 190974 B1 PL190974 B1 PL 190974B1 PL 355511 A PL355511 A PL 355511A PL 35551100 A PL35551100 A PL 35551100A PL 190974 B1 PL190974 B1 PL 190974B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- shaft
- media
- holes
- wall
- ring
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02D—FOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
- E02D29/00—Independent underground or underwater structures; Retaining walls
- E02D29/12—Manhole shafts; Other inspection or access chambers; Accessories therefor
- E02D29/124—Shaft entirely made of synthetic material
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02D—FOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
- E02D29/00—Independent underground or underwater structures; Retaining walls
- E02D29/12—Manhole shafts; Other inspection or access chambers; Accessories therefor
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E03—WATER SUPPLY; SEWERAGE
- E03F—SEWERS; CESSPOOLS
- E03F5/00—Sewerage structures
- E03F5/02—Manhole shafts or other inspection chambers; Snow-filling openings; accessories
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Paleontology (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Mining & Mineral Resources (AREA)
- Water Supply & Treatment (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Hydrology & Water Resources (AREA)
- Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)
- Sewage (AREA)
- Shafts, Cranks, Connecting Bars, And Related Bearings (AREA)
- Golf Clubs (AREA)
- Rod-Shaped Construction Members (AREA)
- Bay Windows, Entrances, And Structural Adjustments Related Thereto (AREA)
- Liquid Crystal (AREA)
- Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
Abstract
1. Szyb wody sciekowej i instalacji multimedial- nych, wykonany monolitycznie lub z elementów prefabrykowanych w ksztalcie prostokatnego, zakry- tego kanalu mieszczacego otwarte lub zamkniete cisnieniowe przewody plynnych mediów takich jak: woda pitna, woda deszczowa, woda gasnicza, woda brudna, scieki, woda grzewcza, para wodna, media gazowe takie jak gaz miejski lub gaz ziemny oraz przewody do przenoszenia energii i/lub informacji i/lub kanaly do przenoszenia transportowanego materialu, majacy monolityczna dolna czesc, na która jest nasadzona rura szybowa i/lub pierscien szybowy i jeden stozek, przy czym dolna czesc szy- bu i/lub rura szybowa i/lub pierscien szybowy sa wykonane z betonu, zelazobetonu, betonu ulepszo- nego, betonu polimeryzowanego i/lub tworzywa sztucznego, znamienny tym, ze dolna czesc (1) szybu, rura szybowa (2), i/lub pierscien szybowy (3) maja, co najmniej jedno przejscie i/lub jeden przelo- towy otwór (6) do przeprowadzenia mediów i/lub jed- na dodatkowa, przelotowa, pusta rure (8) dla dodat- kowych mediów, przy czym przelotowy otwór (6) i przelotowa pusta rura (8) sa umieszczone w zew- netrznej scianie lub w zewnetrznym wystepie (44) zewnetrznej sciany. PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest szyb wody ściekowej i instalacji multimedialnych mieszczący otwarte przewody o swobodnym przepływie, wody deszczowej, wody brudnej, ścieków oraz ciśnieniowe przewody zamknięte wody pitnej, wody brudnej, ścieków, wody gaśniczej, wody ogrzewczej, pary wodnej, gazu w fazie płynnej, mediów gazowych, jak gaz miejski lub gaz ziemny, przewody do przenoszenia energii i/lub informacji i/lub do przenoszenia materiału w kanałach do transportu materiałowego.
Z podręcznika Fritzche J.: Technische Gebaudeausrustung, Verlag fur Bauwesen, Berlin 1966, S. 58, znane są kanały zbiorcze do miejskich mediów zaopatrujących. Tego rodzaju kanały zbiorcze umożliwiają otwarte prowadzenie najróżniejszych przewodów, takich jak przewód na brudną wodę, przewód wody deszczowej, przewód wody pitnej, przewód ogrzewczy, przewód elektryczny, przewody telekomunikacyjne jak również przewody gazowe. W wyniku otwartego ułożenia przewodów medialnych na dnie kanału wzgl. na poprzecznicach, które są rozmieszczone na ścianach szybu, w przechodnich kanałach zbiorczych dochodzi regularnie do uszkodzeń przewodów przez drapieżniki, gryzonie lub też przez wandalizm.
Dalsza znacząca niedogodność kanałów zbiorczych polega na tym, że nie mogą być przeprowadzone żadne opróżnienia poszczególnych przewodów medialnych, na przykład w przypadku nadpiętrzenia, ponieważ w wyniku tego wszystkie inne przewody medialne mogłyby zostać zatopione.
Dalsza wada znanych kanałów zbiorczych polega na tym, że koszty udostępnienia i budowy, zwłaszcza w wyniku zastosowania dużej szerokości wykopu są, w porównaniu z wykonaniem konwencjonalnym (ułożenie przewodów medialnych w ziemnych wykopach), nieporównywalnie wysokie. Dlatego też stosowanie kanałów zbiorczych zostało w obszarach miejskich aglomeracji ograniczone.
Niezależnie od tego znana jest z czasopisma „MONO Erschliebungs-, Revisions- + Verteilerschacht”, Wydawca: Hans Wormseher, Hochstrabe 20, D-94099 Ruhrsdorf, wydanie z 01.02.1999, kołpakowa budowla, która umożliwia przeprowadzenie i połączenie różnych przewodów medialnych do wody brudnej, wody pitnej, gazu ziemnego i telekomunikacji. Otwarta od strony podłoża budowla jest wykonana na fundamentach ciągłych, które jednak nie zapewniają wystarczającej stabilności, zwłaszcza przy nierównomiernym przejmowaniu obciążeń i przy zjawiskach osiadania między budowlą szybową i doprowadzanymi do niej wzgl. odprowadzanymi przewodami medialnymi, ułożonymi w ziemi.
Dalsza decydująca wada polega na tym, że otwarta od strony podłoża budowla nie posiada przestrzeni retencyjnej, tak, że w przypadku awarii lub zapchania (przypadek spiętrzenia zwrotnego) nie można wykonać we wnętrzu budowli żadnego opróżnienia wzgl. usunięcia odnośnych przewodów medialnych.
Opisana wyżej budowla przewiduje prowadzenie przewodów wodnych i przewodów na brudną wodę na dnie szybu. Tym samym jednak nie jest zagwarantowane bezpieczeństwo osób wykonujących prace dozorujące lub inspekcyjne we wnętrzu takiej budowli.
Dalsza wada polega na tym, że kable elektryczne są usytuowane na zewnątrz szybu.
Tak samo niekorzystne jest stosunkowo duże zapotrzebowanie miejsca prostokątnej budowli. Kolejną wadą zaproponowanego rozwiązania jest to, że późniejsze połączenie przewodów medialnych wymaga nawiercania szybu i osadzania uszczelnień. Następna wada znanych rozwiązań stanu techniki polega na tym, że prace inspekcyjne przy przeprowadzonych przewodach medialnych wymagają otworzenia pokrywy szybu i wejścia do jego wnętrza.
Pierścieniowy szyb ściekowy wody deszczowej został opisany w patencie europejskim EP 0 736 636 B1. Szyb jest wykonany z prefabrykowanych elementów betonowych lub z betonu zbrojonego i składa się z podstawy, na którą jest nałożona pierścieniowa część środkowa zakończona nałożonym stożkiem. Woda deszczowa przepływa kanałem wykonanym z PCV lub PE lub z betonu.
W patencie DE 43 39 483 C2 opisano monolityczny szyb ściekowy, po którego jednej stronie są umieszczone kaskadowo, jedna nad drugą dwie komory szybowe z korytami wody ściekowej, a z przeciwległej strony jest umieszczona jedna komora z przewodami wody pitnej, gazu i innych mediów.
Znane wieloczęściowe budowle szybowe, które składają się z dolnej części szybu, rury szybowej lub pierścienia szybowego i stożka, posiadają wadę polegającą na tym, że przy ułożeniu w nich jeden nad drugim dwóch przewodów rurowych, ze względów wytrzymałościowych każdy przewód rurowy musi posiadać w kierunku do góry i w dół nadkład betonowy, wynoszący każdorazowo, co najmniej 25 cm. Stąd też znane, wieloczęściowe budowle szybowe mogą być osadzane, w zależności od średnicy znamionowej dolnego przewodu rurowego, dopiero począwszy od określonej najmniejszej różnicy podłoża.
PL 190 974 B1
W znanych dotychczas rozwiązaniach opisanych w stanie techniki, w dolnej części szybu były układane, obok siebie dwa przewody na równym podłożu lub z małymi różnicami podłoża do 60 (70) cm według tak zwanego systemu TWIN. Prowadzi to nieuchronnie do szerszych wykopów większych szybów aniżeli przy ułożeniu jeden nad drugim obydwóch przewodów ściekowych (woda deszczowa i woda brudna).
W dotychczasowych budowlach przewody medialne przebiegały łukowato obok istniejących budowli szybowych, co powodowało, że przy koniecznych inspekcjach i pracach naprawczych, z powodu niedokładnego położenia tych przewodów musiała być przemieszczona duża ilość ziemi. Dla ochrony przed możliwymi uszkodzeniami przewodów medialnych przy wydobywaniu ziemi musiała być ona z powodu niedokładnego ułożenia przewodów medialnych - usuwana przez odkrywanie ręczne lub za pomocą techniki zasysania.
Aby w sposób jak najdalej idący przeciwstawić się niebezpieczeństwu uszkodzeń, w wielu przypadkach układano równolegle obok siebie poziomo wiele przewodów medialnych, które musiały być prowadzone wokół szybu. W rezultacie powstaje utajone niebezpieczeństwo wzajemnych oddziaływań przez pola lub prądy pełzające, a przy pracach naprawczych muszą być zagrodzone duże obszary trasy (ulice, chodniki).
Znane wieloczęściowe budowle szybowe posiadają ponadto wadę polegającą na tym, że krótkotrwałe impulsowe obciążenia szczytowe, spowodowane spiętrzeniem fali lub jej odbiciem, prowadzą w wyniku rozwiązania konstrukcyjnego do obciążeń rozciągających i skręcających przy zamkniętym elemencie przelotowym dla wody deszczowej. Obciążenia te są szkodliwe dla szybów betonowych.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wad i niedogodności stanu techniki i opracowanie szybu, który umożliwia niezawodne połączenie najróżniejszych przewodów medialnych bez ograniczania przy tym możliwości wejścia do wnętrza szybu. W tym celu szyb powinien umożliwić quasi-beznaprężeniowe połączenie dopływów i odpływów przeprowadzanych mediów i zapewnić przejmowanie zewnętrznych występujących stanów obciążenia (na przykład dynamicznych naprężeń od fal ciśnieniowych wewnątrz przewodów przelotowych), oraz powinien być produkowany i zmontowany przy niewielkich nakładach. Szyb powinien przy tym umożliwić późniejsze połączenie nowych przewodów medialnych za pomocą prostych środków. Ponadto ewentualne sytuacje awaryjne w szybie i/lub w przewodach medialnych powinny być szybciej rozpoznawane.
Szyb wody ściekowej i instalacji multimedialnych według wynalazku jest wykonany monolitycznie lub z elementów prefabrykowanych w kształcie prostokątnego, zakrytego kanału mieszczącego otwarte lub zamknięte ciśnieniowe przewody płynnych mediów takich jak: woda pitna, woda deszczowa, woda gaśnicza, woda brudna, ścieki, woda grzewcza, para wodna, media gazowe takie jak gaz miejski lub gaz ziemny oraz przewody do przenoszenia energii i/lub informacji i/lub kanały do przenoszenia transportowanego materiału, i ma monolityczną dolną część, na którą jest nasadzona rura szybowa i/lub pierścień szybowy i jeden stożek, przy czym dolna część szybu i/lub rura szybowa, i/lub pierścień szybowy są wykonane z betonu, żelazobetonu, betonu ulepszonego, betonu polimeryzowanego i/lub tworzywa sztucznego, oraz charakteryzuje się tym, że dolna część szybu, rura szybowa, i/lub pierścień szybowy mają, co najmniej jedno przejście i/lub jeden przelotowy otwór do przeprowadzenia mediów i/lub jedną dodatkową, przelotową, pustą rurę dla dodatkowych mediów, przy czym przelotowy otwór i przelotowa pusta rura są umieszczone w zewnętrznej ścianie lub w zewnętrznym występie zewnętrznej ściany dolnej części rury szybowej, pierścienia szybowego i mają rozmieszczone w ścianie szybu przegubowe doprowadzenia i odprowadzenia mediów, a ponadto korzystnie są umieszczone urządzenia pomiarowe i przesyłowe.
Przelotowe otwory przewodów energetycznych lub informacyjnych korzystnie posiadają cieczowo lub gazowo szczelne otwory rewizyjne.
Przelotowe otwory przewodów energetycznych lub informacyjnych korzystnie mają dostępy w zadanych miejscach przebicia w ścianie podłoża szybu, rury szybowej lub pierścienia szybowego. Szyb korzystnie ma rozmieszczone czujniki do pomiaru i oznaczania stanu systemu mediów i/lub przepustowości mediów, przy czym czujniki te korzystnie stanowią wykrywacze temperatury i/lub ciśnienia i/lub stężenia gazu i/lub szmerów we wnętrzu szybu i/lub w przepustach lub w przelotowych otworach i/lub w przelotowych, pustych rurach.
Czujniki pomiarowe korzystnie są połączone do przewodu informacyjnego, przeprowadzonego przez szyb.
Czujniki pomiarowe korzystnie mają bezprzewodowe przekaźniki do przesyłania danych do urządzenia gromadzącego informacje i/lub urządzenia do ich przetwarzania.
PL 190 974 B1
Szyb korzystnie ma kanały przewietrzające do chłodzenia przeprowadzanych zasilających przewodów energetycznych, przy czym w kanałach przewietrzających przepusty, przelotowe, puste rury lub przelotowe otwory korzystnie są połączone poprzez kanał powietrzny z wylotem powietrza w stożku szybu.
Na zewnątrz szybu, przewody medialne korzystnie są umieszczone w kanałach ochronnych lub w rurach.
Rura szybowa korzystnie posiada wiele przepustów i/lub przelotowych otworów i/lub przelotowych, pustych rur.
Pierścień szybowy posiada korzystnie wiele przepustów i/lub przelotowych otworów i/lub przelotowych, pustych rur.
Dolna część szybu korzystnie posiada wiele przepustów i/lub przelotowych otworów i/lub przelotowych, pustych rur.
Przepusty lub przelotowe otwory lub przelotowe, puste rury korzystnie są wykonane jako prostoliniowe lub zakrzywione.
Przelotowy otwór korzystnie posiada, co najmniej jeden dopływ i/lub odpływ.
Ściana dolnej części szybu i/lub rury szybowej, i/lub pierścienia szybowego korzystnie posiada w obszarze przelotowego otworu zewnętrzny występ.
Wzmocniona ściana rury szybowej i/lub pierścienia szybowego, i/lub dolnej części szybu, korzystnie posiada zewnętrzny występ z ukosem na ścianie zewnętrznej.
Wzmocniona ściana rury szybowej i/lub pierścienia szybowego, i/lub dolnej części szybu, korzystnie posiada zewnętrzny występ z przebiegającą zasadniczo pionowo ścianą zewnętrzną tego zewnętrznego występu.
Połączony z dolną częścią szybu i/lub z pierścieniem szybowym, zewnętrzny występ korzystnie ma kształt prostokąta.
Zewnętrzny występ korzystnie jest połączony w sposób zamknięty kształtowo z dolną częścią szybu, rurą szybową lub pierścieniem szybowym.
Zewnętrzny występ korzystnie jest połączony w sposób nierozłączny materiałowo z dolną częścią szybu, rurą szybową lub pierścieniem szybowym.
Zewnętrzny występ korzystnie jest połączony w sposób zamknięty siłowo z dolną częścią szybu, rurą szybową lub pierścieniem szybowym.
Przelotowe otwory korzystnie posiadają ciśnieniowo szczelnie zamykane otwory rewizyjne do wprowadzania kamery.
Ściany monolitycznej dolnej części szybu i/lub rury szybowej, i/lub pierścienia szybowego, korzystnie posiadają miejsca przebicia stanowiące przejścia do przelotowego otworu.
Szyb korzystnie ma urządzenia do odbioru i rejestracji informacji i/lub przesyłania danych specyficznych dla budowli, danych eksploatacyjnych i/lub danych ważnych dla otoczenia lub urządzenia te są umieszczone w pobliżu szybu.
Szyb korzystnie ma urządzenie do bezprzewodowego odczytu danych pomiarowych i/lub parametrów szybu i przetwarzania przez centralę, pojazd inspekcyjny lub osobę nadzorującą.
Szyb korzystnie posiada urządzenie do dalszego przesyłania danych pomiarowych i/lub parametrów poprzez ruchomą sieć radiową.
Szyb korzystnie ma rozmieszczone przewody telekomunikacyjne do przekazywania danych pomiarowych i/lub parametrów.
W dolnej części szybu i/lub w rurze szybowej, i/lub w pierścieniu szybowym, korzystnie są umieszczone przelotowe, puste rury lub przepusty lub przelotowe otwory dla późniejszego doprowadzenia przewodów medialnych.
W dolnej części szybu i/lub w rurze szybowej, i/lub w pierścieniu szybowym, korzystnie są umieszczone dodatkowe przewody rurowe dla wody, i/lub ścieków lub przepustów, lub przelotowe otwory dla innych płynnych i/lub gazowych mediów, i/lub materiałów stałych, i/lub dla przewodów energetycznych lub informacyjnych.
Z przelotowymi otworami korzystnie jest połączony otwór rewizyjny i/lub kanał endoskopowy, i/lub kanał rewizyjny.
Kanał endoskopowy korzystnie ma profil rurowy lub skrzynkowy i przebiega w ścianie lub na ścianie wewnętrznej lub na ścianie zewnętrznej szybu.
Z dolną częścią szybu korzystnie graniczy kanał do transportu materiałów, który posiada dojście, nadające się zwłaszcza do przechodzenia.
PL 190 974 B1
Przyległe lub przechodzące obok przewody medialne korzystnie są umieszczone pionowo w sposób pokrywający się lub przestawnie jeden nad drugim powyżej wspornikowego obszaru zewnętrznego występu.
Urządzenie do pobierania informacji i/lub ich zapamiętywania, i/lub dalszego przekazywania specyficznych dla szybu danych eksploatacyjnych, i/lub danych istotnych dla otoczenia korzystnie stanowi przekaźnik impulsów elektrycznych.
Jak opisano powyżej na uformowanej monolitycznie dolnej części szybu jest osadzona w zależności od zastosowania, jedna lub więcej rur szybowych i/lub pierścieni szybowych zakończonych u góry stożkiem. Przeprowadzanie przewodów medialnych do wody pitnej, wody gaśniczej, wody brudnej lub ścieków, wody deszczowej, wody ogrzewczej, pary wodnej, gazu lub podobnych następuje każdorazowo w oddzielnych rurach wzgl. otwartych kanałach. Przeprowadzanie przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych następuje na zewnątrz szybu w rurach ochronnych (rury pancerne). Wewnątrz szybu rury ochronne, wykonane jako przelotowe otwory, które posiadają opcjonalnie zamykane otwory rewizyjne.
Przepusty przewodów medialnych są umieszczone korzystnie na ścianie zewnętrznej lub w ścianie pierścienia szybowego lub rury szybowej lub też w dolnej części szybu. Odpowiednio do miejscowych okoliczności (nachylenie dopływów i odpływów poszczególnych przewodów medialnych, liczba przepustów medialnych lub podobnych) na dolnej części szybu zostaje osadzony jeden lub wiele pierścieni szybowych lub rur szybowych. Jeden pierścień szybowy lub rura szybowa może posiadać jeden lub wiele przepustów dla przewodów medialnych.
Przepusty poszczególnych przewodów medialnych są przy tym umieszczone korzystnie w szeregu jeden nad drugim, aby przy możliwie najmniejszej, ze względu na koszty, szerokości znamionowej szybu nie utrudniać poruszania się w szybie.
Dopływy i odpływy płynnych mediów są korzystnie połączone podwójnie przegubowo w obszarze przebić w ścianach pierścieni szybowych wzgl. rur szybowych. W wyniku przegubowego, kielichowego połączenia rur dopływów i odpływów w obszarze ściany, naprężenia styczne (ścinające) mogą z powodu ruchów osiadania szybu względem ułożonych w ziemi przewodów medialnych być elastycznie przejęte i w sposób pewny przeniesione na ścianę szybu. Także rury ochronne (rury pancerne) stanowiące osłonę przewodów elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych oraz optymalnie ułożonych pustych rur dla późniejszego połączenia lub przeprowadzenia dodatkowych przewodów medialnych są połączone przegubowo w ścianie szybu.
Przegubowe połączenie przewodów wodnych wzgl. ściekowych wykonuje się za pomocą złączek i elementów przegubowych, których celem jest korzystne wprowadzanie sił do ściany szybu. Dzięki temu przy ruchach osiadania przewody rurowe mogą kompensować miejscowe zmiany w obrębie określonych tolerancji, bez doprowadzania do nieszczelności.
Aby zapobiec obcinaniu innych przewodów medialnych (gazowych, elektrycznych), przewidziane są specyficzne połączenia tych przewodów. W najprostszym wykonaniu, w pochyleniach ścian szybu są dołączone za pomocą złączek przegubowo puste rury lub tuleje. W wyniku istnienia dużego luzu pomiędzy wewnętrzną ścianą tulei wzgl. pustej rury i ścianą zewnętrzną przewodu medialnego, mogą być kompensowane ruchy w obrębie dalszych tolerancji. Przenikanie wody gruntowej jest zatrzymane przy pomocy znanych pierścieni uszczelniających.
Przeprowadzanie przewodów medialnych przez szyb może się odbywać zarówno prostoliniowo jak i łukowato. Przede wszystkim umieszczony w dolnej części szybu otwarty przewód na brudną wodę może być usytuowany zarówno pośrodku jak i mimośrodowo. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa pracy przy środkowym prowadzeniu przewodu o swobodnym przepływie, na podłożu szybu jest umieszczony ruszt kratowy do przechodzenia, który zależnie od potrzeb może być wyjmowany, składany lub odchylany.
Aby zagwarantować personelowi nadzorującemu konieczną swobodę poruszania się (szerokość w świetle we wszystkich płaszczyznach szybu wynosi, co najmniej 1000 mm) przechodzące przez szyb przewody zostają umieszczone przede wszystkim w ścianie pierścienia szybowego wzgl. rury szybowej. W alternatywnym wykonaniu przewody przelotowe usytuowane są stycznie do zewnętrznej ściany pierścienia szybowego wzgl. rury. Szczególnie korzystne okazało się wykonanie zewnętrznego występu w jednostronnie wzmocnionej ścianie szybu mieszczącego wszystkie przepusty przewodów medialnych, zwłaszcza rur szybowych wzgl. pierścieni szybowych. Segmenty przelotowe poszczególnych mediów są umieszczone korzystnie pionowo jeden nad drugim. Przepusty lub segmenty przelotowe przewodów energetycznych lub informacyjnych posiadają szczelne dla cieczy
PL 190 974 B1 lub gazu otwory rewizyjne. Dzięki temu, zwłaszcza przewody energetyczne i telekomunikacyjne są chronione przed uszkodzeniami przez szkodniki, zwłaszcza gryzonie.
Alternatywnie istnieje możliwość przeprowadzania przewodów medialnych w kanałach, przebiciach lub rurach umieszczonych we wnętrzu ścian szybu bez otworu rewizyjnego. W przestrzeni wewnętrznej szybu zwężona ściana posiada w określonych miejscach, w których zostają przeprowadzone przewody medialne, zadane miejsca przebicia, które w razie potrzeby mogą być otworzone i ponownie zamknięte za pomocą prostych środków. Tym samym zapewniona jest gwarantowana ochrona tych przewodów medialnych przed wandalizmem.
Szyb posiada przede wszystkim w przestrzeni wewnętrznej, w segmentach przelotowych i/lub w połączonych pustych rurach (rurach pancernych) czujniki, które wykrywają i przesyłają stan systemu mediów i/lub przepustowość medialną. Przy tym czujniki stanowią wykrywacze temperatury i/lub ciśnienia, i/lub stężenia gazu, i/lub szmerów we wnętrzu szybu, i/lub w przepustach lub segmentach przelotowych i/lub w pustych rurach, a także wielu innych wielkości fizycznych. Gromadzenie i przetwarzanie wartości pomiarowych może następować na miejscu za pomocą jedno-chipowych mikrokomputerów. Przedstawienie wizualne wartości pomiarowych następuje w tym przypadku poprzez zastosowanie prostej LED-Displays (dioda świecąca).
Według dalszej, korzystnej postaci wykonania wynalazku uzyskane dane pomiarowe są przekazywane dalej do jednostki przetwarzającej i zapamiętującej. Dalsze przekazywanie danych pomiarowych następuje przede wszystkim bezprzewodowo przy wykorzystaniu istniejących ruchomych sieci radiowych. Przenoszenie danych następuje przy tym w sposób ciągły lub okresowo. W ten sposób za pomocą zespolonego z budowlą szybową mikrokomputera może być prowadzony cyklicznie pomiar znacznych wielkości pomiarowych (temperatury). Jeżeli zostanie przy tym zanotowana zmiana wartości pomiarowych w obrębie zadanych wstępnie przedziałów czasowych, wtedy mikrokomputer pobiera wszelkie wielkości pomiarowe w zróżnicowanych, malejących przedziałach czasowych. Przy przekroczeniu lub niedotrzymaniu krytycznej wartości zadanej zostaje przekazany meldunek ostrzegawczy do operatora sieci.
Według alternatywnej, korzystnej postaci wykonania dalsze przekazywanie wielkości pomiarowych odbywa się poprzez przewody telekomunikacyjne, przebiegające przez szyb.
Decydująca zaleta ulepszonego szybu polega na tym, że różne przewody medialne są prowadzone razem w jednym szybie. Dzięki temu koszty inspekcji i prac uruchamiających zostają wyraźnie zmniejszone. Tak samo przy porządkowaniu tras zostają zaoszczędzone koszty na budowę dalszych szybów.
W wyniku oszczędzającego miejsce układu przelotowych otworów we wnętrzu szybu może być, w porównaniu ze znanymi systemami, umieszczona duża liczba przepustów. Tym samym otwiera się możliwość prewencyjnego połączenia i przeprowadzenia przewodów medialnych, które do momentu uruchomienia szybu nie będą jeszcze wykorzystane. W ten sposób w rurach ochronnych (rury pancerne), mogą być później ułożone, za pomocą prostych środków technologicznych, dalsze przewody medialne. Jest na przykład możliwe późniejsze zaopatrzenie obszaru podmiejskiego siecią kabli światłowodowych do przenoszenia informacji.
Dodatkowe przewody rurowe do wody i ścieków, zwłaszcza wody deszczowej oraz innych płynnych i gazowych mediów mogą być zachowane jako rezerwa. Dzięki temu istnieje możliwość, aby przy późniejszej zabudowie obszaru lub usytuowaniu dalszych zakładów przemysłowych, zwiększyć wzrastające zapotrzebowanie wody oraz odprowadzanie odpadów miejskich.
Jednocześnie została utworzona możliwość, aby w przypadku awarii (na przykład spiętrzenia lub zapchania przewodów rurowych), każdorazowo wszelkie media wprowadzać lub odprowadzić do przebiegającego dodatkowego przewodu, a w przewodzie, który uległ awarii mogą być przeprowadzone prace naprawcze bez potrzeby przerywania zasilania lub odprowadzania ścieków od użytkownika.
Dotychczas uważano jako wadę, ze przewody medialne nie mogą być przeprowadzone przez szyb, lecz muszą być ułożone na zewnątrz. W przeciwieństwie do tego prowadzone dalsze badania wykazały, że w pewnych przypadkach zewnętrzne ułożenie przewodów medialnych w bezpośredniej bliskości budowli posiada znaczne zalety.
Szyb z występem zewnętrznym według wynalazku stwarza możliwość umieszczenia wielu przewodów medialnych pionowo jeden nad drugim (w jednej linii lub przestawione) powyżej wystającego obszaru. Na podstawie znanych wymiarów zewnętrznych szybu, które są korzystnie zapisane na maszynowo odczytywanych nośnikach danych, przy robotach naprawczych może być wyznaczone dokładne położenie przewodów medialnych. Dzięki temu także konieczny nakład na prace ziemne i niebezpieczeństwo mechanicznych uszkodzeń przy pracach w szybie zostają znacznie zmniejszone.
PL 190 974 B1
Dalsza zaleta szybu polega na redukcji kosztów wytwarzania przez znormowanie i standardyzację przy wytwarzaniu pierścieni szybowych, rur szybowych wzgl. dolnych części szybowych o dużych objętościach. W taki sam sposób mogą być wykonywane przelotowe otwory na zasadzie konstrukcji zespołowej, lub indywidualnie jako specjalny element konstrukcyjny w zależności od danych warunków geograficznych. W wyniku zastosowania korzystnych wymiarów zewnętrznych można także przy specjalnych elementach konstrukcyjnych osiągnąć standardyzację, a tym samym wysoki stopień prefabrykacji.
Wprowadzone do pamięci parametry, dotyczące zwłaszcza położenia/pozycji szybu, mogą być przesyłane bezprzewodowo do miniaturowej jednostki nadawczo-odbiorczej umieszczonej w szybie lub obok niego. Dzięki temu za pomocą układu radiowego (na przykład przez znane systemy wyznaczania pozycji GPS możliwe jest łatwe odnalezienie szybu, który uległ awarii. Szczególnie w gęsto zasiedlonych aglomeracjach, w których umieszczona jest duża liczba szybów blisko siebie, zwłaszcza w obszarach skrzyżowań istnieje możliwość, aby w przypadku awarii (spiętrzenie ścieków, pęknięcie przewodu rurowego, dostęp do przewodów gaśniczych w przypadku pożaru, przecieki cieczy niebezpiecznych lub podobne) w najkrótszym czasie wykryć poszukiwany przewód rurowy w każdym szybie.
W wyniku zastosowania środków techniki diagnostycznej mogą być oprócz tego pomierzone, zapamiętane i przetworzone ważne dane systemowe dotyczące każdorazowo stanu określonego przewodu medialnego (temperatura, ciśnienie, napięcia powierzchniowe, przewodność, stężenie gazu, specyficzne szmery lub podobne). W połączeniu z tak zwanym „datenhandys'em” mogą być odczytane wielkości pomiarowe i parametry odnośnego szybu.
W korzystnym pod względem kosztów rozwiązaniu alternatywnym są umieszczone w widocznym obszarze szybu nadawcze wskaźniki, które umożliwiają odczytanie zapamiętanych w nich informacji o położeniu i specyficznym ukształtowaniu każdego szybu za pomocą znanego czytnika wskazań.
Niedogodność osadzania znanego w technice szybu może być usunięta w ulepszonym szybie według wynalazku. Dzięki integracji dwóch umieszczonych jeden nad drugim przepustów lub przelotowych segmentów, na przykład do wody deszczowej i wody brudnej w elemencie szybu (na przykład w dolnej części szybu lub w rurze szybowej), ulepszony szyb może być, w wyniku zredukowania nadkładów materiałowych, osadzony z powodzeniem także przy niewielkich różnicach podłoża.
Zewnętrzny występ ulepszonego szybu rozwiązuje problemy impulsowych obciążeń szczytowych spowodowanych spiętrzeniem lub jej odbiciem, tak, że w szybie powstają tylko obciążenia ściskające, które idealnie i w sposób trwały może przejąć beton.
Technologiczny problem chłodzenia przeprowadzanych przewodów energetycznych zostaje rozwiązany dzięki temu, że przewody zostają przede wszystkim ułożone w ziemi na zewnątrz szybu. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe przenoszenie ciepła do prawie zawsze wilgotnej ziemi. Alternatywnie może być wykonane osadzenie w innych materiałach, przewodzących ciepło (zaprawa ziemna, beton). W obrębie segmentów przepustowych we wnętrzu szybu i wewnątrz rur wykorzystanych do ułożenia przewodów pomiędzy poszczególnymi budowlami szybowymi, powstające ciepło zostaje odprowadzone przede wszystkim za pomocą przewietrzania wymuszonego. Do tego celu segment przepustowy lub wodo- i gazoszczelny zamykany kanał rewizyjny jest połączony poprzez kanał powietrzny z wysoko położonym otworem szybu, korzystnie w górnym obszarze stożka. Istniejące różnice temperatur powodują przepływ powietrza w szybie, które odprowadza ciepło z przewodów elektrycznych. Aby zapobiec wnikaniu wody deszczowej przez ewentualne otwory, otwór wylotowy kanału powietrznego może posiadać odgięcia lub ruchome klapy wentylacyjne.
Wynalazek zostanie poniżej opisany w oparciu o przykłady jego wykonania i objaśniony bliżej na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok szybu z boku w przekroju i widok z góry z wieloma przelotowymi otworami, które są umieszczone jeden nad drugim bezpośrednio w ścianie dolnej części szybu jak również w ścianie pierścieni szybowych wzgl. rur szybowych; fig. 2 - szyb z dolną częścią, której ściana w obszarze przelotowego otworu do odprowadzania wody deszczowej posiada zwiększoną grubość (uformowanie zewnętrzne); fig. 3 - szyb z wysoko wyciągniętą rurą szybową, której ściana w obszarze przelotowego otworu do odprowadzania wody deszczowej posiada zwiększoną grubość; fig. 4 - szyb z wysoko wyprowadzoną monolityczną dolną częścią rury szybowej z częściowym wzmocnieniem ściany, która tworzy zamknięty przewód wody deszczowej; fig. 5 - szyb z umieszczonym mimośrodowo przewodem na brudną wodę w dolnej części szybu, oraz z przewidzianą, uformowaną na zewnątrz rurą szybową jak również z umieszczonymi w sposób przylegający do niej, ułożonymi w ziemi przewodami medialnymi; fig. 6 - szyb z monolityczną rurą szybową, która jest połączona z osadzoną na niej rurą inspekcyjną, prowadzącą aż do górnej krawędzi nawierzchni ulicy;
PL 190 974 B1 fig. 7 - szyb z kanałem endoskopowym, przebiegającym w ścianie stożka i z umieszczoną pod nim rurą szybową; fig. 8 - szyb z rurą szybową, umieszczoną na dolnej części szybu, z przebiegającym w ścianie przewodem na wodę deszczową i bocznym dojściem do umieszczonego dodatkowego kanału do transportu materiałów, oraz fig. 9 - szyb z kanałem do transportu materiałów, znajdującym się poniżej dotychczasowej dolnej części szybu i nadzorowanym przez tę dolną część szybu.
Figura 1 pokazuje szyb, składającą się z części dolnej szybu, w którego podstawie jest przeprowadzony mimośrodowo otwarty przewód na brudną wodę. Częściowo wzmocniona ściana dolnej części szybu posiada dwa umieszczone i pokrywające się jeden nad drugim przelotowe otwory 6f, 6g do przeprowadzenia przewodu wody pitnej i wody gaśniczej przez wnętrze ściany szybu. Na dolnej części 1 szybu budowli umieszczona jest rura szybowa 2, posiadająca przelotowy otwór 6k do odprowadzania wody deszczowej, umieszczony we wzmocnionej ścianie 14 szybu. Przelotowy otwór 6k posiada umieszczony na górze, nie pokazany bliżej otwór rewizyjny 19 z wodoszczelnym zamknięciem. Na tej rurze szybowej 2 jest osadzona następna rura szybowa 2, w której wzmocnionej ścianie 14 jest umieszczony kolejny, przelotowy otwór 6k ze znajdującym się u góry otworem rewizyjnym 19. Przelotowy otwór 6k służy do przejmowania tylko lekko zabrudzonej wody deszczowej. Na drugiej rurze szybowej 2 jest umieszczony masywny pierścień szybowy 3 z umieszczonym we wzmocnionej ścianie 14 części szybu przelotowym otworem 6e, który służy do przepływu gazu ziemnego. Wzmocnione ściany szybowych rur 2 wzgl. pierścienia szybowego 3 mają w tym przykładzie wykonania kształt prostokąta. Rury szybowe 2 i pierścień szybowy 3, są każdorazowo wykonane przez kształtowanie wstępne jako monolitycznie formowane elementy szybu z betonu, betonu polimeryzacyjnego lub tworzywa sztucznego. Zakończenie szybowej budowli tworzy stożek 4 z umieszczoną na nim pierścieniową pokrywą szybową.
Zaleta tego wykonania polega na tym, że możliwe jest swobodne, niezakłócone poruszanie się w szybie budowli w celu oczyszczania, nadzoru oraz konserwacji i napraw. Umieszczone z boku ściany wewnętrznej rury szybowej 2 otwory rewizyjne 19 umożliwiają łatwy dostęp z narzędziami do oczyszczania. Tak samo możliwe jest łatwe opuszczenie kamery kontrolnej przez skierowane do góry otwory rewizyjne.
Figura 2 pokazuje dalszy szyb z monolityczną dolną częścią 1 szybu, w którego ławie ziemnej 7 znajduje się umieszczony mimośrodowo otwarty kanał 11 na brudną wodę. We wzmocnionej ścianie 14 dolnej części 1 szybu znajduje się zespolony z nim przelotowy otwór 6k do odprowadzania wody deszczowej (uformowany na zewnętrz). Poprzez ukośnie skierowany do góry kanał 26, który jest zamknięty wodoszczelną pokrywą rewizyjną, możliwe jest łatwe dozorowanie i czyszczenie przelotowego otworu 6k do odprowadzania wody deszczowej. Poniżej przelotowego otworu 6k dla wody deszczowej umieszczony jest przelotowy otwór 6h do przeprowadzenia przewodu ciśnieniowego na brudną wodę.
Na dolnej części 1 szybu jest osadzona zamknięta kształtowo rura szybowa 2 z dwoma przelotowymi otworami 6f, 6e dla przepływu wody pitnej lub gazu. Ze względu na koszty, w rurze szybowej 2 nie są przewidziane żadne otwory rewizyjne. W przypadku koniecznych robót naprawczych, może być wykonane nie pokazane na rysunku, przebicie w ścianie szybowej 2, umożliwiające dostęp do przelotowych otworów 6e, 6f. Brak otworów rewizyjnych stwarza dobrą ochronę przed wandalizmem. Zwłaszcza wykluczone są w ten sposób manipulacje lub złośliwe uszkodzenia w przewodach medialnych.
Na rurze szybowej 2 jest osadzony pierścień szybowy 3 z wieloma umieszczonymi we wzmocnionej ścianie przelotowymi otworami 6a, 6b, 6c, 6d do poprowadzenia różnych przewodów medialnych (TV, radiofonia przewodowa, TV przemysłowa, energia elektryczna). Przez otwór rewizyjny 19 o dużej powierzchni, który posiada wodo- wzgl. płynoszczelne zamknięcie, mogą być wykonywane bezproblemowo i w ergonomicznie korzystnej pozycji prace naprawcze i dozorowanie przebiegających w górnej części szybu przewodów medialnych lub przynależnych urządzeń komunikacyjnych wzgl. zasilających w energię.
Aby zapobiec nagromadzeniu ciepła wewnątrz pustej przestrzeni, które zostaje wytworzone w wyniku prowadzenia przewodów elektrycznych, przestrzeń rewizyjna posiada przebiegający ku górze kanał przewietrzający 5, prowadzący aż do górnej krawędzi podłoża ziemnego Dla ochrony przed wandalizmem kanał powietrzny 5 ma ujście we wnętrzu szybu w obszarze pokrywy szybu.
Figura 3 pokazuje szyb z masywną dolną częścią, 1 w której ławie ziemnej 7 jest mimośrodowo umieszczony otwarty kanał 11 na brudną wodę. We wzmocnionej ścianie 14 dolnej części 1 szybu jest umieszczony przebiegający prostoliniowo przelotowy otwór 6h przewodu ciśnieniowego na brudną wodę. Na dolnej części 1 szybu jest umieszczona monolitycznie uformowana rura szybowa 2, w której
PL 190 974 B1 wzmocnionej ścianie 14 zostaje umieszczony przewód wody deszczowej o średnicy 800 mm. W celu oczyszczania i dozorowania przelotowy otwór 6k jest połączony z wnętrzem szybu poprzez ukośnie do góry przebiegający kanał. Umieszczony pionowo, wodoszczelny i zamykany otwór rewizyjny 19 umożliwia łatwe otworzenie kanału.
Na rurze szybowej 2 jest umieszczony pierścień szybowy 3, który - podobnie jak na fig. 2 - posiada wiele umieszczonych jeden nad drugim przelotowych otworów do przeprowadzenia przewodów medialnych i zasilających w energię. Ciepło wydzielane przez przewody elektryczne zostaje w sposób wymuszony odprowadzane przez umieszczony na górze przewód przewietrzający 5, przebiegający przez stożek ograniczający. Dodatkowo do przelotowych otworów 6 dla przewodów medialnych i elektrycznych, pierścień szybowy 3 posiada dwa dalsze, wzajemnie przestawnie usytuowane przelotowe otwory 6 do mediów płynnych lub gazowych.
Figura 4 pokazuje szyb z monolityczną dolną częścią szybową 1, która we wzmocnionej ścianie 14 posiada, patrząc z góry, łukowato przebiegający przelotowy otwór 6k do odprowadzania wody deszczowej. Do przelotowego otworu 6k wchodzi dalszy dopływ 17.
W wyniku skosu 16 dolnego w zasadzie prostokątnego obszaru zewnętrznego występu 44 wzmocnionej ściany 14 dolnej części 1 szybu, możliwe jest łatwiejsze wykonanie wypełniania ziemią.
Monolityczna dolna część 1 szybu posiada dodatkową przelotową pustą rurę 8 do przenoszenia dalszych mediów poprzez szyb.
Dojście do poszczególnych przelotowych otworów jest zapewnione przez wyznaczone miejsca przebicia, które w przypadku awarii umożliwiają szybki dostęp do określonych przewodów medialnych. Dla ochrony przed wandalizmem rezygnuje się z oznaczania miejsc przebicia, ponieważ miejsce położenia przewodu zasilającego w energię można łatwo ustalić za pomocą znanych środków technicznych.
Szyb według wynalazku znajduje zastosowanie przede wszystkim przy niewielkich różnicach podłoża między przebiegającym w ziemi przewodem na brudną wodę, a umieszczonym ponad nim przewodem na wodę deszczową. W zależności od położenia geograficznego i realizowanych spadków, szyb może być uzupełniony dalszymi rurami lub pierścieniami szybowymi, o normowanych wymiarach lub będącymi szczególnymi elementami konstrukcyjnymi. Za pomocą tego szybu może być wykonana - w przeciwieństwie do rozwiązań znanych, jak na przykład szyb TWIN - korzystniejsza geometria wykopu.
Figura 5 pokazuje w widoku z boku przekrój dalszej odmiany szybu, w której wykonany w pierścieniu szybowym 2 przelotowy otwór 6k jest umieszczony tak, że przylega poprzez ścianę do dolnej 1 części szybu. Taki układ przelotowego otworu 6k posiada zaletę polegającą na tym, że wprowadzane poziomo w kierunku wnętrza szybu impulsowe obciążenia (zwłaszcza w następstwie silnych deszczów przez fale spiętrzone i/lub fale odbite) wywierają tylko obciążenia ciśnieniowe wewnątrz szybu, które są przejmowane w sposób pewny i trwały przez zastosowane tworzywo betonowe.
Na dolnej części 1 szybu, która w ławie ziemnej 7 posiada otwarty, mimośrodowo umieszczony kanał 11 na brudną wodę, jest umieszczony pierścień wyrównujący 15 w celu indywidualnego dopasowania do realizowanej różnicy podłoża pomiędzy kanałem 11 na brudną wodę i przewodem wody deszczowej, przebiegającym we wzmocnionej ścianie 14 rury szybowej 2. Pierścień szybowy 3, połączony w sposób zamknięty kształtowo, materiałowo lub siłowo z rurą szybową i umieszczony na nim stożek 4 stanowią górne zamknięcie szybu.
Dzięki zewnętrznemu występowi przelotowego otworu 6k w rurze szybowej 2, tak samo jak w przykładzie wykonania według fig. 4, występujące w kierunku do wnętrza szybu działające statyczne i dynamiczne naprężenia mogą być przejmowane i przenoszone na betonowy szyb jako czyste naprężenia ciśnieniowe, które beton konstrukcyjny może przejmować w sposób pewny i trwały.
Dalsza zaleta prostokątnego, zewnętrznego występu w obszarze wzmocnionej ściany 14 polega na tym, że przewody medialne 27 ułożone w ziemi powyżej wystającego na zewnątrz zewnętrznego występu 44 (na przykład do gazu, energii elektrycznej i wody pitnej) mogą być w przypadku awarii łatwiej wykryte, ponieważ ich położenie jest dokładnie wyznaczane przez wymiary szybu i zewnętrzny występu 44. Zwłaszcza w przypadkach, w których różne przewody medialne nadchodzące z różnych kierunków są prowadzone razem w szybie lub obok niego, w wyniku takiego układu jest możliwe, w przypadku koniecznych robót naprawczych szybkie odnalezienie i uwolnienie odnośnych przewodów medialnych.
Figura 6 pokazuje dalszy szyb z rurą szybową 2, nasadzoną na dolną część 1 szybu. We wzmocnionej ścianie 14 rury szybowej 2 jest umieszczony przelotowy otwór 6k do odprowadzania
PL 190 974 B1 wody deszczowej. Łukowaty w widoku z góry przebieg przelotowego otworu 6k powoduje zmianę kierunku przepływającego medium.
W wyniku tej zmiany kierunku dochodzi w przypadku silnego deszczu i tworzących się przy tym fal spiętrzających i odbitych do silnych, impulsowych obciążeń szczytowych, które wytwarzają odpowiednie siły w szybie. W znanych rozwiązaniach stanu techniki, w których przewód wody deszczowej zostaje wprowadzony do wnętrza szybu jako przetknięta rura lub rura zawieszona na wsporniku, tego rodzaju obciążenia prowadzą stale do naprężeń rozciągających wzgl. momentów skręcających. W przeciwieństwie do tego zmodyfikowany szyb umożliwia, przez zewnętrzne uformowanie przelotu dla wody deszczowej, przetworzenie występujących sił w naprężenia czysto ściskające. Zostają one idealnie przejęte przez beton i dzięki temu nie powodują powstawania pęknięć lub przedwczesnego zmęczenia tworzywa konstrukcyjnego.
Przelotowy otwór 6k posiada dalszy dopływ 17 do przyłączenia nie przedstawionego bliżej, zamkniętego przewodu wody deszczowej.
Przelotowy otwór 6k posiada na górnej stronie skierowane do góry przebicie 28, do którego przyłączona jest poprzez króciec ze złączką rura rewizyjna 29, która prowadzi aż do górnej krawędzi pokrywy ulicznej. Tym samym po raz pierwszy zostało zrealizowane założenie, ażeby bez wchodzenia do szybu przeprowadzić inspekcję przewodu wody deszczowej, zwłaszcza w obszarze dodatkowo przyłączonego dopływu 17. Istnieje w ten sposób możliwość, aby za pomocą znanych endoskopów przeprowadzić analizę stopnia zanieczyszczenia wzgl. stanu zużycia najbardziej obciążonego przepływem obszaru przelotowego otworu 6k bez potrzeby wchodzenia do szybu.
Niezależnie od tego przelotowy otwór 6k posiada kanał łączący 30, który wchodzi do wewnętrznej przestrzeni szybu. Pionowy otwór rewizyjny 19 jest zamykany szczelnie ciśnieniowo za pomocą znanych środków i pozwala na szybkie otwarcie przy pracach oczyszczających i naprawczych.
Figura 7 pokazuje szyb, w którym monolityczna rura szybowa 2 w obszarze wzmocnionej ściany 14 posiada przelotowy otwór 6k z przewidzianą zmianą kierunku i dodatkowym dopływem 17. Przelotowy otwór 6k służy do zamkniętego przepływu wody deszczowej. Kanał endoskopowy 22 przebiega w górnym obszarze przelotowego otworu 6k wewnątrz ściany rury szybowej 2 i osadzonego na niej stożka 4. Za pomocą znanych endoskopów kanał umożliwia inspekcję zamkniętego przewodu wody deszczowej z poziomu ulicy, bez konieczności wchodzenia do wnętrza szybu włącznie z otworzeniem pokrywy rewizyjnego otworu 19 przelotowego otworu 6k. Znajdujący się na poziomie ulicy otwór kanału endoskopowego 22 jest zabezpieczony zamknięciem przed przejeżdżającymi pojazdami. Zamknięcie to może być wykonane w zależności od zastosowania jako odporne na naciski lub posiadać otwory odpowietrzające.
Figura 8 przedstawia szyb, w którym rura szybowa 2 jest połączona z graniczącym kanałem 23 do transportu materiałów. Kanał do transportu materiałów służy dla podziemnego systemu transportowego do przenoszenia towarów, zwłaszcza w obrębie miejskich aglomeracji. Dzięki temu może być transportowana, zwłaszcza drobnica (materiały w kawałkach) z magazynów wysyłkowych bezpośrednio do klientów wzgl. użytkowników docelowych. Otwór rewizyjny 19 i dojście 25 do kanału 23 transportu drobnicy są tak zwymiarowane, że przez szybową budowlę mogą być wykonywane w kanale 23 prace dozorujące lub naprawcze.
Figura 9 przedstawia dalszą postać szybu, w której kanał 23 do transportu drobnicy jest umieszczony w dolnej części 1 szybu poniżej podłoża kanału 11 na brudną wodę. Zamykane ciśnieniowo szczelnie dojście 25, umożliwia prace inspekcyjne w umieszczonym głębiej kanale 23 do transportu materiałów.
Claims (35)
- Zastrzeżenia patentowe1. Szyb wody ściekowej i instalacji multimedialnych, wykonany monolltycznie lub z elementów prefabrykowanych w kształcie prostokątnego, zakrytego kanału mieszczącego otwarte lub zamknięte ciśnieniowe przewody płynnych mediów takich jak: woda pitna, woda deszczowa, woda gaśnicza, woda brudna, ścieki, woda grzewcza, para wodna, media gazowe takie jak gaz miejski lub gaz ziemny oraz przewody do przenoszenia energii i/lub informacji, i/lub kanały do przenoszenia transportowanego materiału, mający monolityczną dolną część, na którą jest nasadzona rura szybowa i/lub pierścień szybowy i jeden stożek, przy czym dolna część szybu i/lub rura szybowa, i/lub pierścień szybowy są wykonane z betonu, żelazobetonu, betonu ulepszonego, betonu polimeryzowanego i/lub tworzywaPL 190 974 B1 sztucznego, znamienny tym, że dolna część (1) szybu, rura szybowa (2), i/lub pierścień szybowy (3) mają, co najmniej jedno przejście i/lub jeden przelotowy otwór (6) do przeprowadzenia mediów i/lub jedną dodatkową, przelotową, pustą rurę (8) dla dodatkowych mediów, przy czym przelotowy otwór (6) i przelotowa pusta rura (8) są umieszczone w zewnętrznej ścianie lub w zewnętrznym występie (44) zewnętrznej ściany dolnej części (1), rury szybowej (2), pierścienia szybowego (3) i mają rozmieszczone w ścianie szybu przegubowe doprowadzenia i odprowadzenia mediów, a ponadto korzystnie są umieszczone urządzenia pomiarowe i przesyłowe.
- 2. Szyb według zastrz. 1, tym, że przelotowe otwory (6) przewodów energetycznych lub informacyjnych posiadają cieczowo lub gazowo szczelne otwory rewizyjne (19).
- 3. Szyb według zas^z. 1, zi^^r^i^r^r^\y tym, że przelotowe otwory (6) przewodów energetycznych lub informacyjnych mają dostępy w zadanych miejscach przebicia w ścianie podłoża szybu, rury szybowej (2) lub pierścienia szybowego (3).
- 4. Szyb według zastrz. 1, znamienny tym. że posiada czujniki do pomiaru i oznaczania stanu systemu mediów i/lub przepustowości mediów.
- 5. Szyb według zas^z. 4, znamienny tym, że cz^rnki ssanowią wykrywacze tempeTatuuy i/lub ciśnienia i/lub stężenia gazu i/lub szmerów we wnętrzu szybu i/lub w przepustach lub w przelotowych otworach (6) i/lub w przelotowych, pustych rurach (8).
- 6. Szyb według zasto. 4, znamienny tym, że cz^niki pomiarowe są pooączone do prrzewodu informacyjnego, przeprowadzonego przez szyb.
- 7. Szyb według zastrz. 5, znamienny tym, że cz^rnki pomiarowe maj bezpraewodowe przekaźniki do przesyłania danych do urządzenia gromadzącego informacje i/lub urządzenia do ich przetwarzania.
- 8. Szyb według zas^z. 1, znamienny tym, że posśada kanały przewie-rzające do chłodzenia przeprowadzanych zasilających przewodów energetycznych.
- 9. Szyb według zasto. 8, znamienny tym, że w kanatach przewietrzałących przepusty, przelotowe, puste rury (8) lub przelotowe otwory (6) są połączone poprzez kanał powietrzny (5) z wylotem powietrza w stożku (4) szybu.
- 10. Szyb według zastrz. 1, znamienny tym, że na zewnątrz szybu, przewody medialne są umieszczone w kanałach ochronnych lub rurach.
- 11. Ss.b weeług zastry. t, znamiennntym, że tuua szzbowat2) posiaaawiele pryzpustówi/lub przelotowych otworów (6) i/lub przelotowych, pustych rur (8).
- 12. Ss.b weeługżastry. t, znamiennytym, że pierycieńszzbowyt3) posiaadwiele pryepugtów i/lub przelotowych otworów (6) i/lub przelotowych, pustych rur (8).
- 13. Ss.b weeługżastry. t, zr^ć^r^ir^r^r^^^tt^r^, te żolnaccęśćt(1 szzbuposiaad wiete pryepugtów i/lub przelotowych otworów (6) i/lub przelotowych, pustych rur (8).
- 14. Szyb według zass-z. 1, znamienny tym, że przepugty tub ρ^θΙο^μθ otwoty t6) tub przelotowe, puste rury (8) są wykonane jako prostoliniowe lub zakrzywione.
- 15. Sz.b według zastrr. t, znamiennn tym, że ρτζθΐο^^ oowór t6) posżada, co nałmnie-jeden dopływ (17) i/lub odpływ (18).
- 16. Szyb według zass-z. 1, znamienny tym, że ściana dolne- części ((, szybu bub ruuy szybowej (2) i/lub pierścienia szybowego (3) posiada w obszarze przelotowego otworu (6) zewnętrzny występ (44).
- 17. Ss.b według żastry. t6, żnnmϊennn tym, te wzmocniosa tecHne t(4) trryszzbbwet t(2 ί//υb pierścienia szybowego (3) i/lub dolnej części (1) szybu posiada zewnętrzny występ (44) z ukosem (16) na ścianie zewnętrznej.
- 18. Ss.b wedłirg żastry. t7, żnnmϊennn tym, te wzmocniona tocaca t(1) tury szzbbwet t(2 ί//υb pierścienia szybowego (3) i/lub dolnej części (1) szybu posiada zewnętrzny występ (44) z przebiegającą zasadniczo pionowo ścianą zewnętrzną tego zewnętrznego występu (44).
- 19. Szyb według zastrz. 16, znamienny tym, że połączony z dobą częścćą (1) szybu i//ub z pierścieniem szybowym (3), zewnętrzny występ (44) ma kształt prostokąta.
- 20. Szyb według ζθ,^ζ. t9, znamienny tym, że zewnętreny występt44) j ess pouczony w sposób zamknięty kształtowo z dolną częścią (1) szybu, rurą szybową (2) lub pierścieniem szybowym (3).
- 21. Sz.b w^r^ług szstιz. tt^, tnamienny tym, te szwnatryna wyssęp ζ444 j ers pp-ącczsa w sppsZb nierozłączny materiałowo z dolną częścią (1) szybu, rurą szybową (2) lub pierścieniem szybowym (1).
- 22. Szyb według ζθ,^ζ. t6, znamienny tym, że zewnętrzna wyysęp t44) j ess po-ączona w sposób zamknięty siłowo z dolną częścią (1) szybu, rurą szybową (2) lub pierścieniem szybowym (3).PL 190 974 B1
- 23. Szyb według zastrz. 2, znamienny tym, że przelotowe otwory (6) posiadają ciśnieniowe szczelnie zamykane otwory rewizyjne (19) do wprowadzania kamery.
- 24. Szyb według zasSrz. 1, tym, że ścćany monolltycznej dolnej części (11 szybu i/lub rury szybowej (2) i/lub pierścienia szybowego (3) posiadają miejsca przebicia stanowiące przejścia do przelotowego otworu (6).
- 25. Szzb weeług zzssrz. 1, znymienny tym, że wewnątrz i/lubw pobllżu sszbusą umiesscczne urządzenia do odbioru i rejestracji informacji i/lub przesyłania danych specyficznych dla budowli, danych eksploatacyjnych i/lub danych ważnych dla otoczenia.
- 26. Szyb we dług zaas^. 25, znamienny tym, że ma urządzenie do bezprzewodoweeo odczcrtu danych pomiarowych i/lub parametrów szybu i przetwarzania przez centralę, pojazd inspekcyjny lub osobę nadzorującą.
- 27. Szyb według 26, znamienny t\^r^, że posiada urządzenie do dalszego pr'zesyłania danych pomiarowych i/lub parametrów poprzez ruchomą sieć radiową.
- 28. Szzb według ζ8ι^ζ. 15, znamienny tym, Se przewodł 1eleSomunikkacjne do przekazywania danych pomiarowych i/lub parametrów.
- 29. Szzb w^e^łł^g zaa^c. 1, znamienny tym, że w Ιο^οΙ 1(1 szzbb i//ub w 1urze szybowej (2) i/lub w pierścieniu szybowym (3) są umieszczone przelotowe, puste rury (8) lub przepusty lub przelotowe otwory (6) dla późniejszego doprowadzenia przewodów medialnych.
- 30. Szzb weS^u zaa^c. 1, znamienny tym, że w Idnej 1(1 i//ub w 1urze szybowej (2) i/lub w pierścieniu szybowym (3) są umieszczone dodatkowe przewody rurowe dla wody i/lub ścieków lub przepustów lub przelotowe otwory (6) dla innych płynnych i/lub gazowych mediów i/lub materiałów stałych i/lub dla przewodów energetycznych lub informacyjnych.
- 31. Szyb według zas-trz. 1, znamienny tym, że z przelotowymi otworami (6) jesS poł-ączony otwór rewizyjny (19) i/lub kanał endoskopowy (22) i/lub kanał rewizyjny (29).
- 32. Szyb według zas^z. 31, znamienny tym, że kanaa endoskopowy (22) ma profii rurowy kto skrzynkowy i przebiega w ścianie lub na ścianie wewnętrznej lub na ścianie zewnętrznej tej szybu.
- 33. Sz.b wneługszstrz. 1, snymienyytym, 1ż sSolnąsczęcią1(1 sΓznicczSannj 12331d t rannpoctu materiałów, który posiada dojście (25) nadające się zwłaszcza do przechodzenia.
- 34. Szzb weSłLig zzs-rz. 1, znamienny tym, że ρ^.Ι^Ι^Ιub przecCoddąceobok przewc>dd medialne są umieszczone pionowo w sposób pokrywający się lub przestawnie jeden nad drugim powyżej wspornikowego obszaru zewnętrznego występu (44).
- 35. Szyb według zas-rz. 25, znamienny t\^r^, że urządzenie do pobie-ania ίnformacjj ii/uh śch zapamiętywania i/lub dalszego przekazywania specyficznych dla szybu danych eksploatacyjnych i/lub danych istotnych dla otoczenia stanowi przekaźnik impulsów elektrycznych.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19959065A DE19959065A1 (de) | 1999-12-08 | 1999-12-08 | Schachtbauwerk |
PCT/DE2000/004391 WO2001042574A2 (de) | 1999-12-08 | 2000-12-08 | Multimedia-schachtbauwerk |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL355511A1 PL355511A1 (pl) | 2004-05-04 |
PL190974B1 true PL190974B1 (pl) | 2006-02-28 |
Family
ID=7931788
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL355511A PL190974B1 (pl) | 1999-12-08 | 2000-12-08 | Szyb wody ściekowej i instalacji multimedialnych |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1238171B1 (pl) |
AT (1) | ATE291665T1 (pl) |
AU (1) | AU3000201A (pl) |
DE (4) | DE19959065A1 (pl) |
ES (1) | ES2240231T3 (pl) |
PL (1) | PL190974B1 (pl) |
WO (1) | WO2001042574A2 (pl) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10226431A1 (de) * | 2002-06-13 | 2004-01-08 | Susanne Weritz | Aufsatz zur Sammlung und Ableitung von Wasser und Informationssystem |
FR2844813B1 (fr) * | 2002-09-19 | 2005-04-22 | Dispositif de voirie equipe d'un transpondeur et voie correspondante | |
DE20303646U1 (de) * | 2003-02-27 | 2004-07-15 | Eberle, Bernd | Schachtring sowie Schacht |
DE102004041535A1 (de) * | 2004-08-27 | 2006-03-02 | Würmseher, Hans, Dipl.-Ing. (FH) | Verfahren zum Sanieren von unter einer Strasse verlegten Zu- und Ableitungen |
DE102005008819B4 (de) * | 2005-02-24 | 2007-07-19 | Mießler, Erik | Bodenkanalelement in Modulbauweise, Bodenkanalsystem und Verfahren seiner Herstellung |
FR2982357B1 (fr) * | 2011-11-09 | 2015-05-22 | Sade Cie Generale De Travaux D Hydraulique | Installation de recuperation de chaleur |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB336414A (en) * | 1929-10-07 | 1930-10-16 | Ambrose Wootton Cross | A new or improved combined system of providing and ventilating sewers, conduits and subways in roads |
DE4214113C2 (de) * | 1992-04-29 | 1995-03-09 | Dohmen Karl J | Abwasserkanalschacht mit Einrichtungen zur Abwasserprobenentnahme oder/und zur Messung von Abwasserparametern |
DE4339483C2 (de) * | 1993-11-19 | 2003-03-06 | Willi J Grimm | Kontroll-, Wartungs- und/oder Reparaturschacht |
ES2185673T3 (es) * | 1995-04-06 | 2003-05-01 | Bioplan Ingenieurgesellschaft | Pozo de aguas residuales con al menos un anillo de pozo. |
DE19642176A1 (de) * | 1996-10-12 | 1998-04-16 | Willi Grimm | Schacht für Kontroll-, Wartungs- oder Reparaturarbeiten |
DE19964328B4 (de) * | 1998-12-08 | 2004-04-01 | Stolzenburg, Olaf, Dipl.-Ing. | Verfahren zur Herstellung von Teilen eines Schachtbauwerkes |
-
1999
- 1999-12-08 DE DE19959065A patent/DE19959065A1/de not_active Withdrawn
-
2000
- 2000-12-08 PL PL355511A patent/PL190974B1/pl not_active IP Right Cessation
- 2000-12-08 DE DE20022427U patent/DE20022427U1/de not_active Expired - Lifetime
- 2000-12-08 WO PCT/DE2000/004391 patent/WO2001042574A2/de active IP Right Grant
- 2000-12-08 DE DE50009884T patent/DE50009884D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2000-12-08 AU AU30002/01A patent/AU3000201A/en not_active Abandoned
- 2000-12-08 EP EP00990514A patent/EP1238171B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2000-12-08 ES ES00990514T patent/ES2240231T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2000-12-08 DE DE10083735T patent/DE10083735D2/de not_active Expired - Fee Related
- 2000-12-08 AT AT00990514T patent/ATE291665T1/de not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ATE291665T1 (de) | 2005-04-15 |
EP1238171A2 (de) | 2002-09-11 |
PL355511A1 (pl) | 2004-05-04 |
ES2240231T3 (es) | 2005-10-16 |
WO2001042574A3 (de) | 2002-01-24 |
AU3000201A (en) | 2001-06-18 |
DE10083735D2 (de) | 2003-11-13 |
DE20022427U1 (de) | 2001-09-06 |
DE19959065A1 (de) | 2001-08-30 |
DE50009884D1 (de) | 2005-05-12 |
EP1238171B1 (de) | 2005-03-23 |
WO2001042574A2 (de) | 2001-06-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101415246B1 (ko) | 침매터널 조인트의 누수량 측정 장치 | |
CN107355242B (zh) | 隧道防排水系统 | |
RU2715585C1 (ru) | Модуль для соединения труб в шахте | |
KR20080029503A (ko) | 도시통합운영센터와 유무선 통신망 기반 하수도 시설물관리 방법 및 시스템 | |
US5583283A (en) | Impoundment leak detection, location, and containment system | |
AU2014200967B2 (en) | A Pipeline Leak Detection System | |
PL190974B1 (pl) | Szyb wody ściekowej i instalacji multimedialnych | |
KR100902278B1 (ko) | 체크밸브를 갖는 물저장부가 구비된 관정 오염방지장치 | |
CN108360562B (zh) | 综合管廊 | |
EP2383525A1 (en) | Temperature equilibrating methodology & installation with water supply system | |
US8651128B2 (en) | Methods and apparatus for isolating a section of fluid line | |
CN106245676A (zh) | 一种管体及综合管廊 | |
US6599058B1 (en) | Landfill leachate collection apparatus | |
CN206289663U (zh) | 一种管体及综合管廊 | |
CN217325482U (zh) | 敞开式市政综合管廊结构 | |
FI84743C (fi) | Foerfarande och anordning foer att foerhindra av laeckage i roerledning foeranledda vattenskador i byggnader. | |
KR100792577B1 (ko) | 스팀배관 맨홀용 스틸챔버 | |
KR102721811B1 (ko) | 동력판넬 내 지하수 유입방지가 가능한 지열 시스템 | |
CN211523276U (zh) | 地源热泵预制检查小室 | |
CN211613842U (zh) | 一种铜线拉丝生产线用环保管道系统 | |
JP2021143846A (ja) | 逆流検知装置および逆流検知システム | |
KR20230170477A (ko) | 동력판넬 내 지하수 유입방지가 가능한 지열 시스템 | |
FI94888B (fi) | Moduulijärjestelmä nesteiden jakelun ja varastoinnin järjestämiseksi | |
JP2009110480A (ja) | 電線共同溝マンホール内の溜水管理方法 | |
CN118481731A (zh) | 一种适用于矩形隧道的泵房 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20131208 |