PL190909B1 - Podłoże z wełny mineralnej pod rośliny - Google Patents

Podłoże z wełny mineralnej pod rośliny

Info

Publication number
PL190909B1
PL190909B1 PL345766A PL34576699A PL190909B1 PL 190909 B1 PL190909 B1 PL 190909B1 PL 345766 A PL345766 A PL 345766A PL 34576699 A PL34576699 A PL 34576699A PL 190909 B1 PL190909 B1 PL 190909B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mineral wool
substrate
plant
ion exchange
agent
Prior art date
Application number
PL345766A
Other languages
English (en)
Other versions
PL345766A1 (en
Inventor
Anton Blaakmeer
Paul Jacques Louis Hubert Bouwens
Original Assignee
Rockwool Int
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rockwool Int filed Critical Rockwool Int
Publication of PL345766A1 publication Critical patent/PL345766A1/xx
Publication of PL190909B1 publication Critical patent/PL190909B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G24/00Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor
    • A01G24/10Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material
    • A01G24/18Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material containing inorganic fibres, e.g. mineral wool
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G24/00Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor
    • A01G24/10Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material
    • A01G24/12Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material containing soil minerals
    • A01G24/15Calcined rock, e.g. perlite, vermiculite or clay aggregates
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G24/00Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor
    • A01G24/20Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing natural organic material
    • A01G24/28Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing natural organic material containing peat, moss or sphagnum
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G24/00Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor
    • A01G24/40Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor characterised by their structure
    • A01G24/44Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor characterised by their structure in block, mat or sheet form

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Hydroponics (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Abstract

1. Podloze z welny mineralnej pod rosliny zawierajace spoista osnowe z welny mineralnej i do 20% objetosciowych srodka jonowymiennego, w tym srodka o ustalonej zdolnosci wymiany jonowej wynoszacej okolo 15, korzystnie 30, a najkorzystniej 40 mwali/100 g suchej masy lub wie- cej i ewentualnie srodka o zmiennej zdolnosci wymiany jonowej, korzystnie glinki i ewentualnie substancje organiczna zastepujaca welne mineralna w ilosci do 20%, a korzystnie do 10% objeto- sciowych, korzystnie w postaci torfu lub torfu sfagnowego, znamienne tym, ze jako srodek jono- wymienny o ustalonej zdolnosci wymiany jonowej zawiera zeolit. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest podłoże z wełny mineralnej pod rośliny.
Podłoża z wełny mineralnej pod rośliny, stosowane do hodowli roślin są dobrze znane w stanie techniki i zawierające spoistą osnowę z wełny mineralnej. Ta spoista osnowa jest tworzona przez składanie warstwy włókien wełny mineralnej dostarczonych z utwardzalnym spoiwem, przez co po utwardzeniu włókna wełny mineralnej są zasadniczo nie przemieszczalne względem siebie. Jeżeli jest wymagane szybkie pobieranie wody, ta spoista osnowa z wełny mineralnej może być zaopatrzona w ś rodek zwilż ają cy.
Określenie „wełna mineralna” oznacza wełnę szklaną, wełnę skalną, wełnę żużlową, sztuczne włókna szklane, watę żużlową i/lub ich mieszaniny.
Włókna mogą mieć średnią średnicę w zakresie 1-10 μm. Dla wełny żużlowej średnia średnica włókna wynosi około 4 μm.
Gęstość spoistej osnowy z wełny mineralnej może wynosić 10-200 kg/m3, a zasadniczo 40-80 kg/m3.
Taka spoista osnowa z wełny mineralnej ma właściwość zachowywania kształtu, która jest oczywista ze względu na zastosowane materiały wyjściowe. Co więcej, zdolność zatrzymywania wody w tych podłożach z wełny mineralnej pod rośliny jest łatwo kontrolowana i do przewidzenia.
Problemem jest, że hodowcy, wykorzystując takie podłoża z wełny mineralnej pod rośliny, mogą mimowolnie spowodować stres czy nawet uszkodzić rośliny poprzez przedawkowanie lub niedostateczne dawkowanie w podłożu z wełny mineralnej dodatków, takich jak roztwory środków odżywczych, przy rozważaniu wymogów rośliny w pewnym czasie i na pewnym etapie wzrostu.
Celem przedmiotowego wynalazku jest dostarczenie ulepszonego podłoża z wełny mineralnej pod rośliny, które może wyeliminować ten problem.
Wynalazek dostarcza podłoże z wełny mineralnej pod rośliny, zawierające spoistą osnowę z wełny mineralnej i do 20% objętościowych środka jonowymiennego, w tym środka o ustalonej zdolności wymiany jonowej wynoszącej około 15, korzystnie 30, a najkorzystniej 40 mwali/100 g suchej masy lub więcej i ewentualnie środka o zmiennej zdolności wymiany jonowej, korzystnie glinki i ewentualnie substancję organiczną zastępującą wełnę mineralną w ilości do 20%, a korzystnie do 10% objętościowych, korzystnie w postaci torfu lub torfu sfagnowego, charakteryzujące się tym, że jako środek jonowymienny o ustalonej zdolności wymiany jonowej zawiera zeolit.
Korzystnie ten środek jonowymienny ma średni rozmiar porów mniejszy niż średni rozmiar porów wełny mineralnej mającej gęstość poniżej około 72 kg/m3.
Korzystnie podłoże ma postać bloku wzrostowego.
Korzystnie podłoże ma postać maty wzrostowej.
Z gleby rośliny ekstrahują niezbędne dla nich związki, takie jak podstawowe substancje pokarmowe, z dostępnych w wodzie gruntowej związków. Jeżeli ilość związków w wodzie gruntowej albo przekracza, albo jest mniejsza niż ilość wymagana przez roślinę, związki te będą odpowiednio uwalniane lub gromadzone w naładowanych cząstkach gleby. Można to określać jako zdolność wymiany jonowej (IEC). Cząstki gleby mogą zawierać zarówno ustaloną, jak i/lub zmienną IEC (zmienna oznacza, że ilość IEC zależy od innych parametrów, takich jak pH, zawartość wody i struktura).
Mechanizm uwalniania i gromadzenia opiera się na równowadze chemicznej związków pomiędzy cząstkami gleby a roztworem wodnym gleby i/lub cząstkami gleby a roztworem powietrznym gleby.
Wymieniona IEC oraz mechanizm uwalniania i gromadzenia związków w glebie nie tylko działa w przypadku jonów, ale też jest właściwy dla związków, które są elektrycznie obojętne, ale ze względu na ich chemiczną budowę zawierają silne dodatnie i ujemne ładunki dipolowe, czego przykładem jest woda i związki organiczne, takie jak kwasy karboksylowe i alkohole.
Ten mechanizm wymiany i gromadzenia związków oraz IEC jest jednak nieobecny w podłożach z wełny mineralnej pod rośliny. Zatem jeżeli hodowcy przedawkują lub zastosują niedostateczną ilość w podłożach z wełny mineralnej na przykład środków odżywczych i pestycydów, może to mieć poważny negatywny wpływ na rośliny (taki jak stres, uszkodzenie lub temu podobne), co skutkuje niższą od optymalnego odpowiedzią wzrostową, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Wywołany w ten sposób stres rośliny może nawet skutkować wywoływaniem chorób roślin.
Wynalazcy wykazali, że poprzez dodanie środka wymiany jonów zawierającego ustaloną lub zmienną IEC do podłoży z wełny mineralnej pod rośliny, związki odżywcze zostają w nim zbuforowaPL190 909 B1 ne. Oznacza to, że jeżeli hodowca doda nadmierną lub niedostateczną dawkę związków do podłoża pod rośliny, zasadniczo zapobiega się negatywnemu ich wpływowi na roślinę.
Środkiem wymiany jonów jest korzystnie kationowy środek wymiany jonów, zawierający substancje mineralne gleby, a korzystniej wykazuje zachowanie odmienne od zachowania glinki pod względem pęcznienia i kurczenia się.
Mikroorganizmy mogą być bardzo ważne dla wzrostu rośliny. Z jednej strony takie mikroorganizmy odgrywają pewną rolę w ochronie roślin, na przykład występowaniu chorób wywołanych przez patogeny i/lub drapieżniki (takie jak phythium i protozoa) eliminowane przez zarówno optymalizację warunków uprawy (jak dostateczna ilość składników pokarmowych) oraz pojawienie się antagonistów (to jest mikroorganizmów) tych patogenów i drapieżników, a z drugiej strony, mikroorganizmy (takie jak mikoryza) mogą żyć w symbiozie z rośliną i w ten sposób powodować wzrost tej rośliny.
Dobre siedlisko dla mikroorganizmów jest dostępne w materiałach zawierających pory o średnim rozmiarze wynoszącym 6 μm lub mniej. Zapewnia się bardzo dobre warunki, gdy pory są mniejsze niż 3-krotny rozmiar mikroorganizmów, a jednak nadal większe niż organizmy. Glinka (taka jak bentonit) jest przykładem materiału zawierającego pory o średnim rozmiarze < 6 μm. Porowatość i średni rozmiar porów glinki nie są statyczne, ale zmieniają się znacznie w wyniku pęcznienia i kurczenia się glinki, co jest wywołane, między innymi, przez poziom pH, poziom EC oraz zawartość wody.
Patogeny i drapieżniki roślin są większego rozmiaru niż znani antagoniści i korzystne dla roślin mikroorganizmy. Te ostatnie zatem z większym prawdopodobieństwem skorzystają z tego mniejszego rozmiaru porów.
W podłożach z wełny mineralnej pod rośliny, mających gęstość wynoszącą 10-200 kg/im3, średni rozmiar porów wynosi najczęściej więcej niż 10 μm. Podłoża z wełny mineralnej pod rośliny mają stabilną strukturę i porowatość oraz zasadniczo nie są podatne na spęcznienie czy kurczenie się.
W celu poprawienia podłoży z wełny mineralnej pod rośliny jako siedlisk mikrobiologicznych, a szczególnie dla mikroorganizmów chroniących rośliny, środek wymiany jonów korzystnie ma średni rozmiar porów mniejszy niż podłoże z wełny mineralnej mające około 72 kg/m3 (mającego w przybliżeniu średni rozmiar porów wynoszący 25 μm), korzystnie wykazuje też mniejsze pęcznienie i kurczenie się niż glinka, a najkorzystniej ma rozmiar porów < 6 μm.
Najkorzystniej, środek wymiany jonów zawiera zeolit. Ponieważ zeolity mają stabilną, klatkową strukturę, stanowią one idealne, stabilne siedlisko dla mikroorganizmów.
Podłoże może ponadto zawierać substancję organiczną taką jak torf, kokos, torf sfagnowy lub różne rodzaje kompostu, korzystnie do stopnia humifikacji wynoszącego 10-70%, korzystniej zawierające 10-16% kwasów humusowych i/lub związków azotu (jak białka, aminokwasy i amidy), a najkorzystniej pochodzące z naturalnego źródła, które może zastąpić wełnę mineralną w do 20% objętości, korzystnie do 10% objętości.
Stosowne substancje organiczne wspomniano w dokumencie WO 96/33602, który zostaje powołany w niniejszym i włączony jako dokument odniesienia.
Kontrola pH w uprawach jest często wymagana dla dobrej odpowiedzi wzrostowej. Tym niemniej, w podłożach z wełny mineralnej pod rośliny, trudno jest uzyskać właściwą regulację pH. Wartość pH wynikająca z roztworu odżywczego (w oparciu o wymaganą wartość pH dla wzrostu rośliny) często różni się od stwierdzonego w rzeczywistości pH w podłożu z wełny mineralnej. Wynika to z wielu powodów.
Po pierwsze, podłoże pod rośliny z wełny mineralnej wykazuje aktywność przede wszystkim chemiczną, a zatem zwiększa się pH w podłożu.
Po drugie, rośliny powodują wysięk substancji organicznych ze swojego otoczenia, co może wpływać na wartość pH.
Pobieranie jonów pokarmowych prowadzi do wyłączenia H+ oraz OH przez korzenie roślin, co również może wpływać na pH. Co więcej, stan warunków rośliny, to jest rozważając czynniki takie jak wywołany stres, może również wpłynąć na rodzaj i ilość pobieranych środków pokarmowych oraz wyłączenie wysięków.
Substancje organiczne dobrze buforują jony H+ poprzez adsorpcję i desorpcję z udziałem grup NH2, oraz buforują jony OH z udziałem grup typu kwasów karboksylowych (takie jak kwasy fulwinowe i humusowe).
Substancja organiczna jest również podatna na rozkład biologiczny zmieniający strukturę, ilość oraz funkcje skutecznych grup buforujących pH, a zatem zdolność buforowania pH substancji organicznej. Stopień humifikacji substancji organicznych jest wskazówką dla możliwego stopnia i ilości rozkładu. Substancje o niskim stopniu humifikacji z większym prawdopodobieństwem ulegają rozkła4
PL190 909 B1 dowi niż substancje o wysokim stopniu humifikacji. Tym niemniej, poprzez użycie ulegających rozkładowi biologicznemu substancji organicznych, podłoże z wełny mineralnej pod rośliny zapewnia dalsze korzystne właściwości związane z substancją organiczną, przy warunku źródła węgla. Co więcej, w wyniku rozkładu biologicznego substancji organicznej uwalniane są zwią zki stymulują ce roś liny, takie jak kwasy humusowe i witaminy, które są korzystne dla wzrostu rośliny. Związki tworzące kompleksy chelatowe, które zatrzymują słabo rozpuszczalne lub nierozpuszczalne pierwiastki śladowe w roztworze odż ywczym, mogą takż e być uwalniane. Substancja organiczna korzystnie ma pewien stopień humifikacji zmieniający się w zakresie 10-70% w celu zapewnienia właściwego buforowania pH oraz pozytywnego wpływu na degradację.
Gdy jest pożądanym dostarczenie podłoża z wełny mineralnej pod rośliny, mającego polepszoną zdolność buforowania wody z wyższymi ilościami dostępnej wody pomiędzy pF wynoszącym 0,5-2 i/lub bardziej pośrednią i ustaloną IEC, warto częściowo zastąpić wełnę mineralną substancją nieorganiczną, taką jak naturalna glinka. Glinka może zastąpić wełnę mineralną w objętości do 20%.
Glinka do zastąpienia substancji organicznej może zawierać substancje mineralne gleby zawierające cząstki hydrofitowe, korzystnie mające rozmiar cząstki poniżej 20 μm, a takie cząstki na przykład należą do klasy minerałów będących produktami erozji, jak glinki, mieszaniny glinek z iłami oraz piaskiem, mające usuwalną frakcję glinki jako szlam wynoszącą co najmniej 20%, a dalej bentonit, kaolin oraz temu podobne. Szczególnie nadają się różne naturalnie występujące rodzaje glinki oraz ich mieszaniny, jak glinka pochodzenia morskiego. Przykładem są glinki zawierające 0-100%, korzystnie 10-50% cząstek mających rozmiar korzystnie mniejszy niż 20 μm.
Zastosowanie glinki ma kolejną zaletę, gdy substancja organiczna jest zawarta w osnowie w postaci grudki. W takiej sytuacji glinka działa jak środek smarny oraz jako materiał redukujący ściśliwość grudki.
Połączenie glinki i materii organicznej tworzy tak zwany kompleks glinka-humus, co może w efekcie prowadzić do polepszonej struktury fizycznej, to jest zwiększonej porowatości, zwiększonego rozmiaru porów, a zatem do suchszej, bardziej napowietrzonej struktury.
Stosownie do tego musi być użyta pewna ilość glinki, by zmienić podatność na rozkład biologiczny użytej substancji organicznej. Na przykład torf, który jest normalnie podatny na rozkład biologiczny, można uczynić zasadniczo nie podatnym na rozkład biologiczny w wyniku dodania glinki do grudki.
W ten sposób glinka może inhibitować lub opóźniać rozkład biologiczny substancji nieorganicznej. Grudka może mieć rozmiar (cząstek) wynoszący około 0,1-20 mm.
W wyniku obecności glinki oraz torfu, stężenie elementów zarodnikowych w wodzie obecnej w wełnie mineralnej może być kontrolowane dzięki opóźnionemu uwalnianiu kationów czasowo gromadzonych w substancji organicznej i/lub glince.
Wynalazek zostanie teraz dalej objaśniony poprzez odniesienie do następujących przykładów.
P r z y k ł a d 1
Przygotowano spoiste podłoże wzrostowe mające postać bloków (10 x 10 x 6,5 cm), składające się ze spoistej osnowy z wełny mineralnej, do której oddano środek spajający na bazie fenolowo-formaldehydowej oraz środek zwilżający. Przed przejściem przez piec utwardzający, do osnowy dodano zeolit w ilości 10% wagowych (rozmiar cząstki 2-6 mm, mający zdolność wymiany kationowej wynoszącą 80 mwali/100 g suchej substancji). Gęstość spoistego podłoża wzrostowego wyniosła 80 kg/m3. CEC spoistego podłoża wzrostowego w odniesieniu do objętości o aktywności CEC wynosiła 3-6 nmol/litr substratu. Ta pojemność buforowa odpowiadała 12-25% optymalnego stosowanego roztworu odżywczego.
P r z y k ł a d 2
Przygotowano spoiste podłoże wzrostowe w postaci bloków (10 x 10 x 6,5 cm), składające się ze spoistej osnowy z wełny mineralnej, do której zastosowano środek spajający na bazie furanu. (Środki spajające jak opisano w WO 97/07664 zostają powołane i zawarte w niniejszym dokumencie). Przed przejściem przez piec utwardzający, do osnowy dodano równomierną mieszaninę 50% zeolitu i 50% glinki, które razem utworzyły ilość wynoszącą 10% wagowych. Gęstość spoistego podłoża wzrostowego wyniosła 80 kg/m3. CEC zeolitu wynosiła 80 mwali/100 g suchej substancji, a rozmiar cząstek wynosił 2-6 mm, natomiast średni rozmiar porów wynosił < 10 μm. CEC glinki wynosiła 20 mwali/100 g suchej substancji, rozmiar cząstek wynosił 2-6 mm, natomiast średni rozmiar porów wynosił 5-12 μm. Średni rozmiar porów osnowy z wełny mineralnej wynosił 15-30 mm. CEC spoistego podłoża wzrostowego w odniesieniu do objętości substratu przyczyniała się do nadania sumarycznego CEC wynoszącego 2-4 mmol/litr podłoża. Pojemność buforowa wyniosła 8-16% optymalnego stosowanego rozPL190 909 B1 tworu odżywczego. W odniesieniu do objętości spoistego podłoża, mniej niż 1% całkowitej objętości podłoża zawierało średni rozmiar porów wynoszący poniżej 12 μm. Wynalazcy wykazali, że było to wystarczające do ustalenia dwóch odmiennych nisz ekologicznych dla mikroorganizmów o różnym rozmiarze w porównaniu do produktów bez dodatku środka wymiany jonowej wykazującego tylko jedną niszę ekologiczną. Dodana ilość glinki przyczyniła się do dodatkowej ponad podstawową ilości wody wynoszącej 1-2% objętości w zakresie pF 0,5-1,5. Względna dodatkowa ilość wody dostępnej w tym zakresie pF zwiększyła się od 2% dla pF 0,5 do 14% dla pF 1,3. Badania wskazały, że ta dodatkowa dostępna ilość 1,5% w glince spowodowała poprawioną reakcję wzrostową ogórków, wynoszącą 3-4% w ciągu pierwszych 30 dni wzrostu przy zastosowaniu podawania wody w zakresie pF 1-1,3.
P r z y k ł a d 3
Przygotowano spoiste podłoże wzrostowe w postaci płytek (100 x 15 x 7,5 cm), składające się ze spoistej osnowy z wełny mineralnej, do której dodano środek spajający na bazie fenolowo-formaldehydowej, a także zastosowano środek zwilżający. Przed przejściem przez piec utwardzający, do osnowy dodano mieszaninę 90% zeolitu i 10% materii organicznej, tworzących razem 12% wagowych. Gęstość spoistego podłoża wzrostowego wyniosła 57 kg/m3. CEC Zeolitu wynosiła 80 mwali/100 g suchej substancji, rozmiar cząstek wynosił 2-6 mm, a średni rozmiar porów wynosił < 10 μm. Materia organiczna zawierała ponad 10% kwasu humusowego. Średni rozmiar porów osnowy z wełny mineralnej wynosił 20-35 μm. CEC spoistego podłoża wzrostowego w odniesieniu do objętości substratu przyczyniała się do nadania sumarycznego CEC wynoszącego 2-4,5 mmol/litr podłoża. Pojemność buforowa wyniosła 8-16% optymalnego stosowanego roztworu odżywczego. W odniesieniu do objętości spoistego substratu, mniej niż 0,5% całkowitej objętości podłoża zawierało średni rozmiar porów mniejszy niż 10 μm. Badania wykazały, że jest to dostateczne do uzyskania dwóch różnych nisz ekologicznych dla mikroorganizmów o różnych rozmiarach w porównaniu z produktami bez dodatku środka wymiany jonowej wykazujących tylko jedną niszę ekologiczną.
P r z y k ł a d 4
Przygotowano spoiste podłoże wzrostowe w postaci bloków (10 x 10 x 6,5 cm), składające się ze spoistej osnowy, do której zastosowano środek spajający na bazie furanu. Przed przejściem przez piec utwardzający, do osnowy dodano Klinoptylolit (Clinoptyolite), naturalny zeolit (dostępny w handlu od spółki amerykańskiej „Zeopro”) w ilości 5% wagowych (mający CEC czyli zdolność wymiany kationowej wynoszącą 85 mwali/100 g suchej substancji). Gęstość spoistego podłoża wzrostowego wyniosła 80 kg/m3. CEC spoistego podłoża wzrostowego w oparciu o objętość zawierała CEC wynoszącą 4 mmol/litr podłoża. Ta zdolność buforowania wynosiła 17-18% optymalnego stosowanego roztworu odżywczego.
Wynalazek nie jest ograniczony do powyższego opisu, żądane prawa zostają natomiast określone podanymi dalej zastrzeżeniami.

Claims (4)

1. Podłoże z wełny mineralnej pod rośliny zawierające spoistą osnowę z wełny mineralnej i do 20% objętościowych środka jonowymiennego, w tym środka o ustalonej zdolności wymiany jonowej wynoszącej około 15, korzystnie 30, a najkorzystniej 40 mwali/100 g suchej masy lub więcej i ewentualnie środka o zmiennej zdolności wymiany jonowej, korzystnie glinki i ewentualnie substancję organiczną zastępującą wełnę mineralną w ilości do 20%, a korzystnie do 10% objętościowych, korzystnie w postaci torfu lub torfu sfagnowego, znamienne tym, że jako środek jonowymienny o ustalonej zdolności wymiany jonowej zawiera zeolit.
2. Podłoże według zastrz. 1, znamienne tym, że ten środek jonowymienny ma średni rozmiar porów mniejszy niż średni rozmiar porów wełny mineralnej mającej gęstość poniżej około 72 kg/m3.
3. Podłoże według zastrz. 1, znamienne tym, że ma postać bloku wzrostowego.
4. Podłoże według zastrz. 1, znamienne tym, że ma postać maty wzrostowej.
PL345766A 1998-08-14 1999-08-06 Podłoże z wełny mineralnej pod rośliny PL190909B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98202723A EP0980647A1 (en) 1998-08-14 1998-08-14 Mineral wool plant substrate
PCT/EP1999/005759 WO2000008919A1 (en) 1998-08-14 1999-08-06 Mineral wool plant substrate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL345766A1 PL345766A1 (en) 2002-01-02
PL190909B1 true PL190909B1 (pl) 2006-02-28

Family

ID=8234037

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL345766A PL190909B1 (pl) 1998-08-14 1999-08-06 Podłoże z wełny mineralnej pod rośliny

Country Status (14)

Country Link
US (1) US7104006B1 (pl)
EP (2) EP0980647A1 (pl)
JP (1) JP2002522050A (pl)
AT (1) ATE251838T1 (pl)
AU (1) AU5620199A (pl)
CA (1) CA2338747C (pl)
DE (1) DE69912136T2 (pl)
DK (1) DK1104984T3 (pl)
EA (1) EA005040B1 (pl)
ES (1) ES2205875T3 (pl)
PL (1) PL190909B1 (pl)
PT (1) PT1104984E (pl)
SK (1) SK1242001A3 (pl)
WO (1) WO2000008919A1 (pl)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1155617A1 (en) * 2000-05-17 2001-11-21 Rockwool International A/S Mineral wool plant substrate
GB0219062D0 (en) * 2002-08-15 2002-09-25 Rockwool Int Method and environment for growing plants
EP2080431A1 (en) * 2008-01-18 2009-07-22 Rockwool International A/S Method of growing plants
JP2011062123A (ja) * 2009-09-16 2011-03-31 Hamamatsu Photonics Kk 浮遊性微細藻類の培養方法
US9440411B2 (en) * 2010-02-17 2016-09-13 Archiphyte, Llc Living roof and wall systems using cultivated mineral wool mats to support BLAVEs, methods of cultivation and innoculants therefor
CA2802523C (en) * 2010-06-30 2018-08-28 Rockwool International A/S Growth substrate product, methods of growing plants and processes of making growth substrate
WO2012001130A1 (en) * 2010-06-30 2012-01-05 Rockwool International A/S Growth substrate product, method of growing plants and process of making a growth substrate product
FR2964012B1 (fr) * 2010-08-31 2017-07-21 Rockwool Int Culture de plantes dans un substrat a base de laine minerale comprenant un liant
WO2012156483A1 (en) * 2011-05-17 2012-11-22 Rockwool International A/S Growth substrate products and their use
CA2856199C (en) * 2011-12-22 2019-10-01 Rockwool International A/S Plant growth method
US9149005B2 (en) * 2011-12-22 2015-10-06 Rockwool International A/S Plant growth system
US11337377B2 (en) * 2011-12-22 2022-05-24 Rockwool International A/S Plant growth substrates
EP2760275B1 (en) * 2011-12-22 2022-02-02 Rockwool International A/S Plant growth system
JP5634446B2 (ja) * 2012-06-29 2014-12-03 東洋ゴム工業株式会社 粒状植物育成体
KR20150072427A (ko) * 2012-11-19 2015-06-29 도요 고무 고교 가부시키가이샤 인공 토양 배지
CN104109036B (zh) * 2014-08-12 2017-02-08 江苏爱园健康科技有限公司 绿蒙混层粘土尾矿压缩营养土的生产方法
CN104119157B (zh) * 2014-08-12 2016-05-11 许盛英 硅灰石尾矿压缩营养土的生产方法
CN104119172B (zh) * 2014-08-12 2016-05-11 许盛英 高岭土尾矿压缩营养土的生产方法
CN104119168B (zh) * 2014-08-12 2016-05-11 许盛英 凹凸棒压缩营养土的生产方法
CN104119182B (zh) * 2014-08-12 2016-05-11 许盛英 蛇纹石尾矿压缩营养土的生产方法
CN104119185B (zh) * 2014-08-12 2016-05-11 许盛英 膨润土压缩营养土的生产方法
CN104140336B (zh) * 2014-08-13 2016-08-24 江苏农盛废弃物循环再利用有限公司 磷钾复合型尾矿压缩营养土的生产方法
JP2016202083A (ja) * 2015-04-23 2016-12-08 東洋ゴム工業株式会社 人工土壌粒子、及び人工土壌培地
CN104926551A (zh) * 2015-07-27 2015-09-23 蒋文兰 沸石尾矿炭化营养土的生产方法
CN104926549A (zh) * 2015-07-27 2015-09-23 蒋文兰 糠醛渣炭化营养土的生产方法
CN115299268B (zh) * 2022-09-02 2023-06-23 北京建筑大学 一种可调控基质干湿的绿色屋顶系统

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1336426A (en) * 1919-06-14 1920-04-13 David E Fredericksen Gage
BE759402A (fr) * 1969-11-25 1971-04-30 Rockwool As Produits mouillables a base de laine minerale
US4241537A (en) * 1979-05-10 1980-12-30 W. R. Grace & Co. Plant growth media utilizing polyurethane hydrogel
DE3372635D1 (en) * 1982-08-17 1987-08-27 Allied Colloids Ltd Water absorbing polymers
FR2590761B1 (fr) * 1985-11-29 1989-01-06 Beghin Say Sa Support de culture hors-sol comportant des particules superabsorbantes et utilisation de ce support pour la culture hors-sol
US4803803A (en) * 1986-04-24 1989-02-14 Moffet Jr Frank W Growing medium for plants
US5099605A (en) * 1986-04-24 1992-03-31 Moffet Jr Frank W Growing medium for plants
US4927455A (en) * 1986-09-12 1990-05-22 Kyodo Shiryo Co., Ltd. Plant growth medium
SU1526612A1 (ru) * 1987-06-10 1989-12-07 Институт Физической Химии Им.Л.В.Писаржевского Способ выращивани гвоздики в защищенном грунте
JPH02158686A (ja) * 1988-12-13 1990-06-19 Nkk Corp 多孔性イオン交換体を含む土壌又は土壌改良剤
DK619889D0 (da) * 1989-12-08 1989-12-08 Rockwool Int Mineralfiberholdigt plantedyrkningsmedium
DE4103597C2 (de) * 1991-02-04 1994-08-04 Rummert Baerbel Dr Rer Nat Verfahren und Anordnung zur autovegetativen Vermehrung von Buchen
US5368626A (en) * 1991-04-18 1994-11-29 Chicago International Corp., Ltd. Growth medium and method
DK129191D0 (da) * 1991-07-02 1991-07-02 Rockwool Int Fremgangsmaade til fremstilling af et mineralfiberholdigt dyrkningsmedium samt dyrkningsmedium fremstillet ved fremgangsmaaden
US5888803A (en) 1995-04-28 1999-03-30 Grodania A/S Method for the production of mushrooms
DE19523406C1 (de) * 1995-06-28 1996-12-05 Wolfgang Behrens Aus mehreren Schichten bestehendes Vegetationselement
DE69611792T2 (de) 1995-08-30 2001-07-26 Rockwool International A/S, Hedehusene Wasseraufsaugendes pflanzenwuchssubstrat mit furanharz
AU7624696A (en) * 1995-11-10 1997-05-29 Rockwool/Grodan B.V. Mineral wool plant substrate
US6074988A (en) * 1997-01-15 2000-06-13 Sungro Horticulture, Inc. Soilless growth medium including soluble silicon
EP0933021A1 (en) * 1998-02-02 1999-08-04 Rockwool International A/S Process for the manufacture of a mineral wool planth growth substrate and the obtainable mineral wool plant growth substrate

Also Published As

Publication number Publication date
PL345766A1 (en) 2002-01-02
AU5620199A (en) 2000-03-06
EP1104984A1 (en) 2001-06-13
JP2002522050A (ja) 2002-07-23
DE69912136D1 (de) 2003-11-20
EP1104984B1 (en) 2003-10-15
SK1242001A3 (en) 2001-10-08
WO2000008919A1 (en) 2000-02-24
US7104006B1 (en) 2006-09-12
ES2205875T3 (es) 2004-05-01
CA2338747C (en) 2007-11-13
EA005040B1 (ru) 2004-10-28
PT1104984E (pt) 2004-02-27
CA2338747A1 (en) 2000-02-24
DK1104984T3 (da) 2004-02-16
EA200100237A1 (ru) 2001-08-27
EP0980647A1 (en) 2000-02-23
ATE251838T1 (de) 2003-11-15
DE69912136T2 (de) 2004-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL190909B1 (pl) Podłoże z wełny mineralnej pod rośliny
US4707176A (en) Plant growth media containing rice hull ash
KR101657964B1 (ko) 목섬유를 포함하는 육묘장 전용 원예용 상토 조성물 및 그 제조방법
AU2006246079A2 (en) Water-swellable hybrid material with inorganic additives and process for its preparation
KR101311416B1 (ko) 염해지용 토양개량제
KR20180115541A (ko) 바이오차 및 미생물을 이용한 상토 조성물, 토양개량제, 유기질비료 및 그 제조 방법
JP2002356393A (ja) 緩効性肥料およびそれを用いた培土
CN106748538B (zh) 一种立体控肥保水多功能新型缓释肥料及其制备方法
JP4060033B2 (ja) 水性人工培地
KR101925909B1 (ko) 블루베리 재배용 배양토 및 이의 제조방법
RU2217904C2 (ru) Субстрат для выращивания растений
KR100955703B1 (ko) 아스파르틱산-알킬아스파르틱산 공중합체를 함유하는 염류장해 경감과 식물 활착이 개선된 친환경 토양개량제 조성물 및 이의 용도
JP2634090B2 (ja) 無機繊維を含む植物生育培地
WO1993000797A1 (en) Growing medium
KR102056285B1 (ko) 탄닌 저감 방식의 코코피트 제조 방법 및 이로부터 제조되는 코코피트를 포함하는 식물처리제
CA2547144A1 (en) Method for drying spent filter media
KR102159752B1 (ko) 법면 녹화용 친환경 녹생토 조성물 및 이를 이용한 친환경 법면 녹화 시공방법
NL8801459A (nl) Strooigoed voor bodemverbetering.
CA2038719C (en) Culture soil for raising plants
CZ2001338A3 (cs) Rostlinný substrát minerální vlny
KR101410250B1 (ko) 미생물 생장 제어 및 근권 강화를 위한 수도용 상토 및 이의 제조방법
JP2003289720A (ja) 機械定植用培土
KR101301086B1 (ko) 임해매립지 준설퇴적토를 이용한 조경용 식재 지반의 조성방법
JPH07327482A (ja) アルカリ硬化体空隙の植生用充填材
Puustjaervi The demands set by programmed watering and feeding on the growing medium