PL189959B1 - Urządzenie czyszczące do skrzydeł okien albo drzwi przesuwnych - Google Patents

Urządzenie czyszczące do skrzydeł okien albo drzwi przesuwnych

Info

Publication number
PL189959B1
PL189959B1 PL99346526A PL34652699A PL189959B1 PL 189959 B1 PL189959 B1 PL 189959B1 PL 99346526 A PL99346526 A PL 99346526A PL 34652699 A PL34652699 A PL 34652699A PL 189959 B1 PL189959 B1 PL 189959B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cleaning
base frame
hose
sliding
sash
Prior art date
Application number
PL99346526A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346526A1 (en
Inventor
Julius Thurnher
Original Assignee
Julius Thurnher
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Julius Thurnher filed Critical Julius Thurnher
Publication of PL346526A1 publication Critical patent/PL346526A1/xx
Publication of PL189959B1 publication Critical patent/PL189959B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L1/00Cleaning windows
    • A47L1/02Power-driven machines or devices

Landscapes

  • Wing Frames And Configurations (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Elevator Door Apparatuses (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)

Abstract

Urzadzenie czyszczace do skrzydel okien albo drzwi przesuwnych skladajacych sie z co najmniej dwóch skrzydel, wewnetrznego i zewnetrznego, które w poloze- niu zamkniecia pokrywaja sie ze soba stronami czolowy- mi i wyposazone sa w profile opasujace oszklenie skrzy- del, przy czym przynajmniej skrzydlo zewnetrzne ma postac skrzydla przesuwnego ulozyskowanego przesuw- nie w ramie podstawowej, na którego profilu opasujacym, znajdujacym sie po stronie czolowej, zwróconym do skrzydla wewnetrznego, znajduje sie po jednej listwie czyszczacej usytuowanej trwale na ramie podstawowej, po zewnetrznej stronie zewnetrznego skrzydla przesuw- nego w poblizu jego strony czolowej, zwróconego do zewnetrznego skrzydla przesuwnego, przy czym kazda listwa czyszczaca, na dlugosci wysokosci oszklenia przy- naleznego skrzydla, ma co najmniej jedna listwe wycie- raczkowa oraz przewód plynu czyszczacego przylaczony do przewodu zasilajacego, znamienne tym, ze kazdy przewód (24) plynu czyszczacego jest polaczony poprzcz biegnacy w ramie podstawowej (5) przewód zasilaja- cy (27, 28) z umieszczona w ramie podstawowej (5) pompa (29) i wyposazony w otwory natryskowe (25), rozmieszczone wzdluz listwy czyszczacej (18, 26) odpo- wiednio do wysokosci oszklenia (3, 3'), przy czym prze- wód zasilajacy (27) polaczony z listwa czyszczaca (18) na zewnetrznym skrzydle przesuwnym (1) jest utworzony przez waz (30) z nadmiarowa dlugoscia, usytuowany w ramie podstawowej (5). F I G 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest urządzenie czyszczące do skrzydeł okien lub drzwi przesuwnych, składających się z co najmniej dwóch skrzydeł, wewnętrznego i zewnętrznego, które w położeniu zamknięcia pokrywają się ze sobą stronami czołowymi i wyposażone są w profile opasujące oszklenie skrzydeł, przy czym przynajmniej skrzydło zewnętrzne ma postać skrzydła przesuwnego ułożyskowanego przesuwnie w ramie podstawowej, na którego profilu opasującym, znajdującym się po stronie czołowej, zwróconym do skrzydła wewnętrznego, znajduje się po jednej listwie czyszczącej usytuowanej trwale na ramie podstawowej po zewnętrznej stronie zewnętrznego skrzydła przesuwnego w pobliżu jego strony czołowej, zwróconego do zewnętrznego skrzydła przesuwanego, przy czym każda listwa czyszcząca, na długości wysokości oszklenia przynależnego skrzydła, ma co najmniej jedną listwę wycieraczkową oraz przewód płynu czyszczącego przyłączony do przewodu zasilającego.
Do czyszczenia zewnętrznych stron wbudowanych na stałe, nie otwieranych okien w nowoczesnych budynkach zaproponowano już różne automatyczne urządzenia czyszczące, takie jak na przykład przedstawione w europejskim opisie patentowym nr EP-A-709054 oraz amerykańskim opisie patentowym nr US-A-4809384. W tych dotychczasowych konstrukcjach w obszarze ramy podstawowej należy przewidzieć specjalne profilowane szyny, które dodatkowo w celu umocowania tafli szklanych podpierają także podwozie jezdnych urządzeń czyszczących, które zawierają elementy konieczne do czyszczenia tafli szklanych, takie jak dysze natryskowe, pióra wycieraczek, a także napęd silnika i pompę do płynu czyszczącego (zwykle wody). Te znane urządzenia czyszczące są przez to bardzo złożone i kosztowne pod względem konstrukcji i zajmują także stosunkowo dużo miejsca tak, że rzucają się w oczy na elewacjach budynków i wpływają niekorzystnie na ich wygląd.
Znane urządzenia czyszczące są poza tym mało przydatne do czyszczenia oszklenia skrzydeł okien przesuwnych albo także drzwi przesuwnych, ponieważ okna przesuwane albo drzwi przesuwane mają skrzydła przesunięte względem siebie na głębokości. Są umieszczone w równoległych względem siebie płaszczyznach i w położeniu zamknięcia nakładają się na siebie. Stąd na jedno skrzydło przewiduje się jedno urządzenie czyszczące, ponieważ znane urządzenia czyszczące nie są przydatne do wystarczającego przestawienia pod względem głębokości, to jest poprzecznie do płaszczyzny skrzydła przesuwanego tak, że urządzenie czyszczące po zainstalowaniu może być przyporządkowane tylko jednemu skrzydłu.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr US 3104411 A jest dalej znane okno z dwoma przesuwanymi skrzydłami i jednym urządzeniem czyszczącym, takim jak urządzenie podane
189 959 na wstępie. Oczywiście chodzi przy tym o urządzenie czyszczące obsługiwane ręcznie, w którym wodę doprowadza się do listwy czyszczącej z otworami wylotowymi wody poprzez dozownik lejkowy za pomocą węża zewnętrznego albo podobnego sprzętu. Zgodnie z tym nie istnieje żadne zainstalowane na trwałe zasilanie w wodę i doprowadzona woda nie jest wodą pod ciśnieniem tak, że możliwe jest tylko niedostateczne oczyszczenie skrzydła okiennego, niezależnie od uciążliwej manipulacji.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia czyszczącego w rodzaju urządzenia wymienionego na wstępie, które umożliwi w prosty sposób samoczynne, niezawodne i skuteczne oczyszczenie oszklenia skrzydeł okien, względnie drzwi przesuwnych, przy czym konstrukcja powinna być możliwie prosta i ponadto nie powinna rzucać się w oczy, tak żeby nie szpeciła wyglądu okien lub drzwi przesuwnych.
Urządzenie do czyszczenia skrzydeł okien lub drzwi przesuwnych według wynalazku, charakteryzuje się według wynalazku tym, że każdy przewód do płynu czyszczącego jest połączony poprzez biegnący w ramie podstawowej przewód zasilający z pompą umieszczoną w ramie podstawowej i wyposażony w otwory natryskowe rozmieszczone wzdłuż listwy czyszczącej na całej wysokości oszklenia, przy czym przewód zasilający połączony z listwą czyszczącą na zewnętrznym skrzydle przesuwnym jest utworzony przez wąż z nadmiarową długością usytuowany w ramie podstawowej.
Korzystnie, wąż z nadmiarową długością jest utworzony przez zmienną pętlę węża, przy czym zwłaszcza pętla węża jest utworzona za pomocą przeplecenia węża przez dwie rolki stałe i jedną przestawną rolkę węża zawieszoną sprężyście.
Korzystnie, przewód zasilający połączony z przewodem listwy czyszczącej umocowanej trwale na ramie podstawowej jest utworzony przez przewód wężowy umieszczony na stałe w ramie podstawowej, a co najmniej jeden przewód zasilający, zwłaszcza przewód zasilający stacjonarnej listwy czyszczącej, jest wyposażony w organ odcinający.
Korzystnie, pompa jest połączona poprzez przewód doprowadzający ze zbiornikiem płynu czyszczącego znajdującym się w dolnej części ramy podstawowej.
Korzystnie, zbiornik ma kształt podłużny, zwłaszcza w postaci profilu skrzynkowego i rozciąga się na całej długości dolnej części ramy podstawowej, przy czym zwłaszcza zbiornik ma w górnej ściance zamykającej co najmniej jeden otwór dopływowy do doprowadzenia wody z ulewnego deszczu, wody ze skraplania i tym podobnych oraz także do uzupełniającego napełniania płynem czyszczącym, a zwłaszcza wodą.
Korzystnie, otwór dopływowy jest umieszczony w zagłębieniu pomiędzy stojącymi mostkami profilowymi dolnej części lub ramy podstawowej a do zbiornika jest przyłączony przewód przelewowy, który rozciąga się do zewnętrznej strony ramy podstawowej, przy czym przewód przelewowy może być umieszczony na dolnej stronie zewnętrznego podokiennika.
Korzystnie, każda listwa czyszcząca ma postać jednoelementowego profilu z gumy lub z tworzywa sztucznego, utrzymywanego w sztywnym profilu mocującym, z tworzącym przewód płynu czyszczącego podłużnym kanałem, do którego przylegają poprzecznie otwory natryskowe oraz z co najmniej jedną listwą wycieraczkową trwale przylegającą do oszklenia przynależnego skrzydła.
Korzystnie, urządzenie posiada dwie listwy wycieraczkowe do przekroju w kształcie litery U, w postaci ramion odstających od zawierającego kanał mostka, przy czym zwłaszcza pojedyncza listwa wycieraczkowa jest uformowana na zawierającym kanał mostku, z przesunięciem bocznym względem kanału i przylega do mostka poprzez część łącznikową, cienką w porównaniu z pozostałą listwą wycieraczkową.
Korzystnie, otwory natryskowe są rozmieszczone we wzajemnych odstępach od 1do 4 cm, zwłaszcza w górnym obszarze oszklenia gęściej niż w obszarze dolnym i mają średnicę w zakresie od 0,1 do 0,3 mm, zaś przewody listew czyszczących mają przekrój okrągły o średnicy w zakresie od 2 do 4 mm, a zwłaszcza 3 mm.
Za pomocą urządzenia według wynalazku spełnione mogą być wyżej postawione cele i stworzone zostaje urządzenie czyszczące, które dostosowuje się, w sposób nie rzucający się w oczy, do wyglądu danego okna przesuwnego albo drzwi przesuwnych. Gdy skrzydła okna przesuwnego, względnie drzwi przesuwnych przesuwają się względem siebie poziomo, to ten ruch przesuwny wykorzystuje się jednocześnie do, wymaganego przy czyszczeniu, ruchu
189 959 względnego pomiędzy elementami czyszczącymi i oszkleniem. W ten sposób umieszcza się ruchomo jednostkę czyszczącą, to jest listwę czyszczącą z przewodem płynu czyszczącego i otworami natryskowymi, a to po prostu dzięki temu, że montuje się ją w obszarze strony czołowej przesuwnego, zewnętrznego skrzydła przesuwnego. Listwa czyszcząca przyporządkowywana temu zewnętrznemu przesuwnemu skrzydłu może natomiast być umieszczona stacjonarnie na ramie podstawowej, przy czym czyszczenie oszklenia zewnętrznego skrzydła przesuwnego przy jego przesuwaniu prowadzi się względem stacjonarnej listwy czyszczącej. W stanie zamknięcia przesuwanego okna, względnie przesuwanych drzwi obydwie listwy czyszczące, które mogą być stosunkowo wąskie, a przez to nie rzucać się w oczy, znajdują się w obszarze strony czołowej zewnętrznego skrzydła przesuwnego, gdzie jego szyba szklana jest opasana w zwykły sposób przez pionowy profil opasujący tak, że obydwie listwy czyszczące optycznie nie są widoczne. Pozostałe części urządzenia czyszczącego, takie zwłaszcza jak pompa z przynależnym silnikiem oraz przewody zasilające można umieścić na stałe w ramie podstawowej tak, że pozostają one niewidoczne i nie mogą przez to również wpływać niekorzystnie na wygląd okna przesuwnego, względnie drzwi przesuwnych. Cała konstrukcja jest dzięki temu stosunkowo prosta, ponieważ występuje tylko niewiele ruchomych części, a te nie wymagają ponadto żadnej własnej podstawy lub podobnego elementu, lecz mogą być umieszczone bezpośrednio na jednym, ruchomym skrzydle przesuwnym.
Obydwa skrzydła można przestawiać względem siebie ręcznie, przy czym w przypadku co najmniej jednego ze skrzydeł, na przykład skrzydła wewnętrznego, do jego przestawienia można jednak przewidzieć napęd silnikowy, tak jak na przykład w niemieckim opisie patentowym nr DE 2436171 A. Za pomocą silnikowego napędu skrzydła przesuwnego można osiągnąć w pełni samoczynne oczyszczenie skrzydeł w trybie silnikowym, przy czym do tego celu można przewidzieć także ewentualnie sterowanie komputerowe. W pozostałej części niniejsze urządzenie czyszczące nadaje się dzięki temu, że przy większych długościach ruchu przesuwnego (przy dużych skrzydłach przesuwnych) przewód zasilający połączony z listwą czyszczącą na przesuwnym skrzydle zewnętrznym jest utworzony przez wąż z dodatkową długością znajdującą się w ramie podstawowej i w ten sposób można zapewnić przyjemny wygląd zewnętrzny. Łączy to giętki wąż, przewód płynu czyszczącego listwy czyszczącej umieszczonej na ruchomym skrzydle przesuwnym z pompą wewnątrz ramy podstawowej, przy czym wąż ze swoją dodatkową długością przyczynia się do wyrównania przesuwu przy poruszaniu się przesuwanego skrzydła. Nadmiarową długość węża można przy tym zabezpieczyć przez zastosowanie małego bębna do węża ze sprężynująco obciążonym rdzeniem bębna, który obraca się przez to samoczynnie w kierunku nawijania, podobnie jak w przypadku bębna kablowego tak, że wąż jest stale utrzymywany w stanie nawinięcia, względnie naprężenia. Jednak przy większych rozmiarach skrzydła przesuwnego, także wtedy, gdy węże mogą mieć stosunkowo małą średnicę, rzędu kilku milimetrów; tak duża średnica bębna (razem z wężem) może być przyczyną tego, że w przypadku jego umieszczenia w ramie podstawowej staje się konieczna nadmierna wielkość części ramy podstawowej do umieszczenia bębna z wężem.
W związku z tym okazało się korzystne utworzenie nadmiarowej długości węża przez zmienną pętlę węża. Aby przy tym osiągnąć utrzymywanie pętli węża pod naprężeniem i zapewnić w ten sposób normalne wyciąganie i wciąganie węża przy przesuwaniu skrzydła przesuwnego korzystne jest ponadto, aby pętla węża była utworzona ze sprężynujące utrzymywaną rolką węża przestawną w celu skrócenia pętli przeciw sile sprężynowania. Przy zastosowaniu przestawnej rolki węża w rodzaju rolki „tańczącej” zapewnione zostało utrzymywanie węża zawsze pod pewnym napięciem dzięki czemu ma on normalny przebieg.
Jako korzystne okazało się, gdy przewód zasilający połączony z przewodem listwy czyszczącej umocowanej jest utworzony przez przewód w postaci węza umieszczony na stałe w ramie podstawowej. Także wtedy, gdy w ten sposób ten przewód zasilający może być stały pod względem swojej długości, ułatwia się montaż, gdy jest on utworzony przez przewód wężowy, ponieważ części ramy podstawowej są utworzone zwykle przez odcinki profili z zamkniętymi komorami, a wtedy przewody wężowe można po prostu ukryć w tych profilach.
Aby stworzyć w prosty sposób możliwość czyszczenia także tylko jednego ze skrzydeł korzystne jest, gdy przynajmniej w jednym z przewodów zasilających jest umieszczony organ odcinający.
189 959
Pompa może być połączona w znany sposób poprzez odpowiedni przewód zasilający albo doprowadzający z przewidzianym w dowolnym miejscu zbiornikiem płynu czyszczącego. Do pomyślenia jest zwłaszcza zainstalowanie centralnego zbiornika dla kilku umieszczonych obok siebie okien przesuwnych. Aby jednak każde okno przesuwane, względnie każde drzwi przesuwane ukształtować autonomicznie względem siebie, przy czym urządzenie czyszczące powinno być praktycznie zintegrowane w konstrukcji okna przesuwnego, względnie drzwi przesuwnych, korzystne jest, gdy pompa jest połączona poprzez przewód doprowadzający ze zbiornikiem płynu czyszczącego, przewidzianym w dolnej części ramy podstawowej. Przy tym z punktu widzenia oszczędności miejsca i wystarczająco dużej objętości korzystne jest, gdy zbiornik jest podłużny, na przykład w rodzaju profilu skrzynkowego, rozciągającego się na całej długości dolnej części ramy podstawowej. Dzięki otworowi dopływowemu można w ten sposób doprowadzać z wykorzystaniem ewentualnie tworzącą się wodę ze skraplania albo wodę z ulewnego deszczu, a ponadto można prosto napełniać zbiornik wymaganym płynem czyszczącym, a więc wodą i ewentualnie także dodatkowo środkiem czyszczącym i środkiem przeciw zamarzaniu. Stojące mostki profilowe mogą przy tym w celu ułatwienia napełniania zbiornika działać tak jak ścianki lejka.
Nadmiar wody można odprowadzić po elewacji zewnętrznej na zewnętrznej stronie budynku. Przy tym w celu prostego i zakrytego układu przewodu przelewowego celowe jest, aby przewód przelewowy był umieszczony na dolnej stronie przewidzianego w znany sposób zewnętrznego podokiennika.
W mniej lub bardziej symetrycznym układzie listew wycieraczkowych można niezależnie od kierunku ruchu skrzydeł przesuwnych zawsze osiągnąć to, że jedna listwa wycieraczkowa powoduje oczyszczenie wstępne, a druga powoduje następnie wycieranie szyby do sucha, to jest ścieranie płynu czyszczącego rozpryśniętego pomiędzy listwami wycieraczkowymi. Gdy pojedyncza listwa wycieraczkowa jest uformowana na mostku zawierającym kanał, z przesunięciem bocznym względem kanału, to przy posuwie do przodu przesuwanego skrzydła pojedyncza listwa wycieraczkowa może powodować suche wstępne oczyszczenie szyby szklanej, przy czym bezpośrednio za nią wtryskuje się z kanału przez otwory wtryskowe płyn czyszczący. Ten płyn przy posuwie powrotnym przesuwanego skrzydła jest gromadzony przez listwę wycieraczki i ścierany tak, że szyba szklana, względnie oszklenie suszy się. W przypadku bocznego wychylenia listwy wycieraczkowej w procesie czyszczenia korzystne jest przy tym także, gdy listwa wycieraczkowa przylega do mostka poprzez część łączącą cienką w stosunku do pozostałej listwy wycieraczkowej.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania został uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie czyszczące z oknem i dwoma skrzydłami przesuwnymi w widoku schematycznym, fig. 2 - okno przesuwne w poziomym przekroju schematycznym, fig. 3 - okno przesuwne w przekroju pionowym w przybliżeniu wzdłuż linii III-III na fig. 2, a fig. 4 - profil z tworzywa sztucznego do zmodyfikowanej listwy czyszczącej w przekroju.
Na figurach 1 do 3 przedstawiono schematycznie okno przesuwne z dwoma przesuwnymi skrzydłami 1, 2, którego zasadniczy rodzaj konstrukcji jest znany (na przykład z dokumentu patentowego nr AT 390 473 B). O ile szczegółowy opis konstrukcji okna przesuwnego można pominąć i wystarczy tu wspomnieć, że każde skrzydło przesuwne 1, 2 ma oszklenie 3, względnie 3', które są uchwycone w opasujących je profilach, to na przykład zewnętrzne skrzydło przesuwne 1 w pokazanym oknie przesuwnym ma przedni, pionowy profil opasujący 4, tylny pionowy profil opasujący 7 leżący w położeniu zamknięcia bliżej ramy podstawowej 5, względnie umieszczonego na niej pionowego profilu ramy 6, dolny profil opasujący 8, który jest wyposażony w rolki jezdne 9 (fig. 3) do przesuwania po dolnym profilu ramy 10 oraz ____m my -oi. — 1 1 jjuzaumj' piuin upaduj^uj' 11,
Wewnętrzne skrzydło przesuwne 2, które leży bliżej przestrzeni zamkniętej przez okno ma pokazany na fig. 2 średni pionowy profil opasujący 4' (na fig. 1 profil opasujący 4' zakryty jest przez odpowiedni środkowy profil opasujący 4' zewnętrznego skrzydła przesuwnego 1, jak widać z fig. 2), dolny poziomy profil opasujący 8', profil opasujący 7' od strony ramy podstawowej i górny poziomy profil opasujący 11'. W górnych środkowych obszarach narożnych obydwa skrzydła przesuwne 1, 2 są wyposażone na przykład we wysuwane teleskopowo do góry, dające się wciskać przeciw sile sprężyny kołpaki uszczelniające \2, 12', które na fig. 3 są
189 959 przedstawione w przekroju. Dla jednego albo obydwóch skrzydeł przesuwnych 1, 2 można przewidzieć także napęd silnikowy, który na rysunku nie jest jednak przedstawiony. Z drugiej strony do pomyślenia jest także umieszczenie wewnętrznego skrzydła na stałe i wykonywanie jako przesuwne tylko skrzydła zewnętrznego. To skrzydło przesuwne 1 można oczywiście przestawiać ręcznie.
Oszklenia 3, 3' można wykonać w znany sposób jako szyby pojedyncze ale w przykładzie pokazano je jako szkła izolacyjne, względnie zespolone.
Rama podstawowa 5 składa się z dolnej poziomej części ramy 13, górnej poziomej części ramy 14, lewej szerszej pionowej części ramy 15, według przedstawienia na fig. 1 oraz z leżącej naprzeciwko, prawej pionowej części ramy 16. Te części ramy 13, 14, 15, 16 są utworzone przez puste wewnątrz profile, a na nich umocowane są już wspomniane profile ramy 6, 10 oraz 6' i górny profil 17 (patrz fig. 1), które służą do prowadzenia i uszczelnienia skrzydeł przesuwnych 1,2.
Zgodnie z przedstawieniem na fig. 1 i 2 obydwa przesuwne skrzydła 1, 2 nakładają się na siebie w środku, przy czym profile opasujące 4, 4' występują obok siebie, względnie w kierunku patrzenia przez okno - za sobą. Na profilu opasującym 4 zewnętrznego skrzydła przesuwnego 1 jest umieszczona po stronie czołowej listwa czyszcząca 18, która rozciąga się na wysokości oszklenia 3' wewnętrznego skrzydła przesuwnego 2 i w pokazanym położeniu zamknięcia obydwóch skrzydeł przesuwnych 1, 2 dzięki swojemu umieszczeniu po stronie czołowej na zewnętrznym skrzydle przesuwnym na brzegu oszklenia 3' wewnętrznego skrzydła przesuwnego 2 przylega na koniec bezpośrednio do jego pionowego profilu opasującego 4'. Obydwie listwy wycieraczkowe 19, 20 przylegają do profilu 21 z gumy lub z tworzywa sztucznego, który swoim właściwym korpusem albo mostkiem 22 jest osadzony w metalowym profilu mocującym 23, na przykład jest w niego wciśnięty. Profil mocujący 23 jest zamontowany na stałe po stronie czołowej profilu opasującego 4 zewnętrznego skrzydła przesuwnego 1, na przykład przez przykręcenie śrubami albo przez przyklejenie. W mostku 22 profilu 21 z gumy lub z tworzywa sztucznego, wykonanego na ogół w przekroju w kształcie litery U, przewiduje się przewód płynu czyszczącego 24 w postaci podłużnego kanału albo podłużnego otworu przelotowego, a obydwie listwy wycieraczkowe 19, 20 są umieszczone symetrycznie względem tego przewodu płynu czyszczącego 24, patrząc z góry na fig. 2, po obydwóch stronach jego płaszczyzny środkowej, a mianowicie zgodnie z ramionami utworzonej w przekroju litery U. Pomiędzy obydwiema listwami wycieraczkowymi 19, 20 znajdują się w mostku 22 pionowo nad sobą otwory natryskowe, przy czym te otwory natryskowe 25.
Odpowiednia listwa czyszcząca 26 jest umieszczona stacjonarnie na ramie podstawowej 5, a mianowicie w szczególności na profilach ramy 10, względnie 17, umocowanych na dolnej, względnie górnej części ramy 13 lub 14, jak widać to najlepiej na fig. 1. Także ta stacjonarna listwa czyszcząca 26, przyporządkowana zewnętrznemu skrzydłu przesuwnemu 1 jest tak umieszczona, że w położeniu zamknięcia okna przylega do brzegu oszklenia 3 przynależnego skrzydła przesuwnego 1, jak widać na fig. 1 i 2. Ma ona ponownie metalowy profil mocujący 23, w który jest wciśnięty tak samo wykonany profil 21 z gumy lub z tworzywa sztucznego, który ma na mostku 22 dwie listwy wycieraczkowe 19, 20, a w mostku 22 znajduje się ponownie podłużny otwór przelotowy albo podłużny kanał jako przewód do płynu czyszczącego 24. Na mostku 22 pomiędzy obydwiema listwami wycieraczkowymi 19, 20 są również umieszczone nad sobą także odpowiednio do linii pionowej otwory natryskowe (bliżej nie pokazane).
Przewody do płynu czyszczącego 24 obydwu listew czyszczących 18, 26 są połączone poprzez przewody zasilające 27, względnie 28, biegnące w ramie podstawowej 5, a mianowicie zwłaszcza w jej górnej części 14 oraz dalej w pionowej szerokiej części 15, z pompą 29 umieszczoną na stałe w szerokiej, pionowej części ramy 15. Przy tym przewód zasilający 28 połączony ze stacjonarną listwą czyszczącą 26 jest umieszczony na stałe, natomiast przewód zasilający 27 ruchomej listwy czyszczącej 18 jest wykonany we wnętrzu pionowej części ramy 15 jako wąż 30 z nadmiarową długością w postaci pętli węża 31, aby w ten sposób przy przesuwaniu zewnętrznego przesuwanego skrzydła 1 razem z umieszczoną na nim po stronie czołowej listwą czyszczącą 18, umożliwić wspólne poruszanie się górnego odcinka 32 przewodu zasilającego 27 wewnątrz górnej części ramy 14. Listwy czyszczące 18, 26 można połączyć z przewodami zasilającymi 27, 28, utworzonymi korzystnie przez giętkie węże, przez
189 959 sztywne pionowe odcinki przewodu 34, względnie 35 połączone z nimi poprzez narożnik 33. Do pomyślenia jest jednak także, przynajmniej w przypadku odcinka przewodu 35, wykonanie w postaci węża, ponieważ nie występuje tam żaden ruch (z przeniesieniem siły na przynależny przewód zasilający 28). Odcinki przewodu 34, 35 są poprowadzone przez odpowiednie otwory na dolnej stronie górnej części ramy podstawowej 14, przy czym w przypadku ruchomej listwy czyszczącej 18 przynależny odcinek przewodu 4 biegnie przez otwór szczelinowy, ewentualnie z samouszczelnieniem szczotkowym albo wargowym z przyleganiem do odcinka przewodu 34, co na rysunku nie jest bliżej przedstawione.
Pętla węża 31 jest utworzona pomiędzy dwoma stałymi rolkami 36, 37 i ruchomą, utrzymywaną sprężyście przestawną rolką 38 węża w postaci rolki „tańczącej”, przy czym ruchoma przestawną rolka 38 węża jest ściągana do dołu przez sprężynę naciągową 29, aby utrzymywać w naprężeniu pętlę węża 31.
W jednym przewodzie zasilającym, na przykład w przewodzie zasilającym 28, jest umieszczony ponadto, jak przedstawiono na fig. 1, organ odcinający 40, aby ewentualnie w ten sposób umożliwić oczyszczanie tylko jednego skrzydła przesuwnego 2. Oczywiście jest także możliwe i korzystne umieszczenie odpowiedniego organu odcinającego także i w innym przewodzie zasilającym 27, co jednak na rysunku nie jest bliżej uwidocznione.
Pompa 29 jest połączona poprzez przewód doprowadzający 41 ze zbiornikiem 42 płynu czyszczącego, a zwłaszcza wody, przy czym ten zbiornik 42 jest wykonany w dolnej części ramy podstawowej 13 w postaci podłużnej skrzynki. Zbiornik 42 rozciąga się przy tym na całej długości dolnej części ramy 13. Jak wynika z fig. 2 i 3, zbiornik 42 znajduje się na wewnętrznej stronie okna i jest wyposażony w górny otwór dopływowy 43 w górnej ściance zamykającej 44. Otwór dopływowy 43 może być utworzony na przykład przez kształtkę rurową, która jest umieszczona szczelnie w uszczelniających paskach z tworzywa sztucznego 5 nad zbiornikiem 42, a swoim górnym końcem kończy się w denku profilu ramy 10' wewnętrznego skrzydła przesuwnego 2. Zgodnie z tym, otwór dopływowy 43 leży pomiędzy stojącymi mostkami profilowymi 46, 47 (fig. 3), które tworzą korytko albo rodzaj lejka dla otworu dopływowego 43. W ten sposób ułatwia się dodatkowe dopełnianie płynu czyszczącego (woda, środki czyszczące, środki przeciw zamrażaniu), jak również doprowadzenie ewentualnej wody skroplonej, względnie wody z ulewnego deszczu, która mogłaby gromadzić się na wewnętrznej strome okna.
Do zbiornika 42 przylega na zewnątrz do jego górnego obrzeża 49, po stronie końcowej, w obszarze obydwóch pionowych części ramy 15, 16, (fig. 3), po jednym przewodzie przelewowym 48, które rozciągają się na dolnej stronie znanego zwykłego podokiennika 50 (okapnika), w celu odprowadzenia wody przelewającej się ze zbiornika 42 na stronę elewacji i umożliwienia tam jej odpływu. Należy wspomnieć, że podokiennik 50 (pokazany na fig. 2) został pominięty na fig. 1 dla lepszej przejrzystości.
Na figurze 4 przedstawiono rozwiązanie profilu 21' zmodyfikowanego w porównaniu z pokazanym na fig. 2 profilem 21' z gumy lub z tworzywa sztucznego do listwy czyszczącej 18, względnie 26, przy czym w tym przypadku w mostku albo w podłużnym korpusie 22' znajduje się przesunięty względem jego środka przewód płynu czyszczącego 24, ponownie w postaci podłużnego kanału albo podłużnego otworu przelotowego o przekroju kołowym. Z boku znajduje się przesunięta względem niego pojedyncza listwa wycieraczkowa 19', która jest połączona w postaci jednego elementu poprzez stosunkowo cienką część łączącą 51 z mostkiem 22', przy czym w ten sposób zapewnia się ruchomość listwy wycieraczkowej 19' względem obydwóch stron. W tym rozwiązaniu profilu 21' uzyskuje się przy ruchu na lewo zewnętrznego przesuwnego skrzydła 1, przedstawionego na fig. 1 i 2, dzięki listwie wycieraczkowej 19' suche wstępne oczyszczenie danego oszklenia 3, względnie 3' i bezpośrednio za nim natryskuje się płyn czyszczący z przewodu 24 przez otwory natryskowe 25 na zewnętrzną stronę oszklenia 3, względnie 3'. Przy posuwie wstecznym, a więc przy ruchu zewnętrznego przesuwnego skrzydła 1 według fig. 1 i 2 na prawo, działanie natrysku nastawia się przez wyłączanie pompy 29, a listwa wycieraczkowa 19' wyciera teraz oszklenie 3, względnie 3' do sucha.
Oczywiście oczyszczanie zewnętrznej strony oszklenia 3 wewnętrznego przesuwnego skrzydła 2 także przy stałym zewnętrznym skrzydle przesuwnym 1 dokonuje się w ten sposób, że wewnętrzne skrzydło przesuwne 2, przedstawione na fig. 1 i 2, porusza się najpierw na
189 959 prawo, a następnie ponownie z powrotem na lewo w przedstawione położenie wyjściowe albo zamknięcia, podczas gdy zewnętrzne skrzydło przesuwne 1 pozostaje nieruchome w przedstawionym położeniu zamknięcia. Przy tym, ponieważ zewnętrzne skrzydło przesuwne 1 nie porusza się, to zewnętrzna stacjonarna listwa czyszcząca 26 zostaje wyłączona, to znaczy za pomocą organu odcinającego 40 jest odcięty dopływ płynu czyszczącego w celu uniknięcia niepotrzebnego natryskiwania wody na nieruchome oszklenie 3.
Przewody płynu czyszczącego 24 listew czyszczących 18, 26, względnie dokładniej profilów 21, względnie 21' mają korzystnie przekrój kołowy, a ich średnica może wynosić kilka milimetrów, na przykład od 2 do 4 mm, korzystnie 3 mm. Faktyczny przekrój wiąże się naturalnie z wysokością czyszczonych powierzchni szklanych i w związku z tym z wymaganą ilością płynu czyszczącego. Jak zaznaczono schematycznie na fig. 1, otwory natryskowe 25 mogą mieć w górnym obszarze mniejsze odstępy względem siebie niż w obszarze dolnym, aby w ten sposób dostosować się do okoliczności, że płyn czyszczący spływa po zewnętrznej stronie szkła z góry do dołu. Same otwory natryskowe 25 mają przekrój, względnie średnicę rzędu dziesiątych milimetra, przy czym średnica może wynosić na przykład od 0,1 do 0,3 mm. Odstępy pomiędzy otworami natryskowymi 25 mają średnicę od 1 do 4 cm.
Pompę 29 można napędzać za pomocą zintegrowanego na rysunku bliżej nie pokazanego silnika prądu stałego, przy czym cała jednostka silnik-pompa może mieć kształt cylindryczny o średnicy około 3 cm i długości około 6 do 8 cm. Pompa 29 względnie jej silnik, na przykład silnik 12V, może być przy tym sterowana komputerowo, co jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy, jak już wspomniano, przewiduje się napęd silnikowy skrzydeł przesuwnych 1, 2 (albo przynajmniej jednego ze skrzydeł przesuwnych 1, 2).

Claims (19)

1. Urządzenie czyszczące do skrzydeł okien albo drzwi przesuwnych składających się z co najmniej dwóch skrzydeł, wewnętrznego i zewnętrznego, które w położeniu zaniknięcia pokrywają się ze sobą stronami czołowymi i wyposażone są w profile opasujące oszklenie skrzydeł, przy czym przynajmniej skrzydło zewnętrzne ma postać skrzydła przesuwnego ułożyskowanego przesuwnie w ramie podstawowej, na którego profilu opasującym, znajdującym się po stronie czołowej, zwróconym do skrzydła wewnętrznego, znajduje się po jednej listwie czyszczącej usytuowanej trwale na ramie podstawowej, po zewnętrznej stronie zewnętrznego skrzydła przesuwnego w pobliżu jego strony czołowej, zwróconego do zewnętrznego skrzydła przesuwnego, przy czym każda listwa czyszcząca, na długości wysokości oszklenia przynależnego skrzydła, ma co najmniej jedną listwę wycieraczkową oraz przewód płynu czyszczącego przyłączony do przewodu zasilającego, znamienne tym, że każdy przewód (24) płynu czyszczącego jest połączony poprzez biegnący w ramie podstawowej (5) przewód zasilający (27, 28) z umieszczoną w ramie podstawowej (5) pompą (29) i wyposażony w otwory natryskowe (25), rozmieszczone wzdłuż listwy czyszczącej (18, 26) odpowiednio do wysokości oszklenia (3, 3'), przy czym przewód zasilający (27) połączony z listwą czyszczącą (18) na zewnętrznym skrzydle przesuwnym (1) jest utworzony przez wąż (30) z nadmiarową długością, usytuowany w ramie podstawowej (5).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wąż (30) z nadmiarową długością jest utworzony przez zmienną pętlę węża (31).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że pętla węża (31) jest utworzona za pomocą przeplecenia węża (30) przez dwie rolki stałe (36, 37) i przestawną rolkę (38) węża zawieszoną sprężyście.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przewód zasilający (28) połączony z przewodem (24) listwy czyszczącej (26) umocowanej trwale na ramie podstawowej (5) jest utworzony przez przewód wężowy umieszczony na stałe w ramie podstawowej (5).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej jeden przewód zasilający (27, 28), zwłaszcza przewód zasilający (28) stacjonarnej listwy czyszczącej (26) jest wyposażony w organ odcinający (40).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pompa (29) jest połączona poprzez przewód doprowadzający (41) ze zbiornikiem (42) płynu czyszczącego znajdującym się w dolnej części (13) ramy podstawowej (5).
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że zbiornik (42) ma kształt podłużny, zwłaszcza w postaci profilu skrzynkowego i rozciąga się na całej długości dolnej części (13) ramy podstawowej (5).
8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że zbiornik (42) ma w górnej ściance zamykającej co najmniej jeden otwór dopływowy (43).
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że otwór dopływowy (43) jest umieszczony w zagłębieniu pomiędzy stojącymi mostkami profilowymi (46, 47) dolnej części (13) lub (10,10') ramy podstawowej (5).
10. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że do zbiornika (42) jest przyłączony przewód przelewowy (48), który rozciąga się od zbiornika (42) do zewnętrznej strony ramy podstawowej (5).
11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, ze przewód przelewowy (48) jest umieszczony przy dolnej stronie zewnętrznego podokiennika (50).
12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każda listwa czyszcząca (18, 26) ma postać jednoelementowego profilu (21, 21') z gumy lub z tworzywa sztucznego, utrzymywanego w sztywnym profilu mocującym (23) z tworzącym przewód (24) płynu czyszczącego podłużnym kanałem, do którego przylegają poprzecznie otwory natryskowe (5) oraz z co naj189 959 mniej jedną listwą wycieraczkową (19, 20, 19') stale przylegającą do oszklenia (3, 3') przynależnego skrzydła (1, 2).
13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że posiada dwie listwy wycieraczkowe (19, 20) o przekroju w kształcie litery U, w postaci ramion odstających od zawierającego kanał mostka (22).
14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że pojedyncza listwa wycieraczkowa (19') jest uformowana na zawierającym kanał mostku (22'), z przesunięciem bocznym względem kanału.
15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że listwa wycieraczkowa (19') przylega do mostka (22') poprzez część łącznikową (51), cienką w porównaniu z pozostałą listwą wycieraczkowa.
16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwory natryskowe (25) są rozmieszczone we wzajemnych odstępach od 1do 4 cm.
17. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwory natryskowe (25) są rozmieszczone w górnym obszarze oszklenia gęściej niż w obszarze dolnym.
18. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwory natryskowe (25) mają średnicę w zakresie od 0,1 do 0,3 mm.
19. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przewody (24) listew czyszczących (18, 26) mają przekrój okrągły o średnicy w zakresie od 2 do 4 mm, a zwłaszcza 3 mm.
PL99346526A 1998-09-10 1999-09-08 Urządzenie czyszczące do skrzydeł okien albo drzwi przesuwnych PL189959B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0153398A AT406730B (de) 1998-09-10 1998-09-10 Reinigungsvorrichtung für die flügel von schiebefenstern oder -türen
PCT/AT1999/000218 WO2000015092A1 (de) 1998-09-10 1999-09-08 Reinigungsvorrichtung für die flügel von schiebefenstern oder -türen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346526A1 PL346526A1 (en) 2002-02-11
PL189959B1 true PL189959B1 (pl) 2005-10-31

Family

ID=3515567

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99346526A PL189959B1 (pl) 1998-09-10 1999-09-08 Urządzenie czyszczące do skrzydeł okien albo drzwi przesuwnych

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6615439B1 (pl)
EP (1) EP1112015B1 (pl)
JP (1) JP2002524175A (pl)
AT (2) AT406730B (pl)
AU (1) AU752040B2 (pl)
CA (1) CA2343643C (pl)
DE (1) DE59903776D1 (pl)
ES (1) ES2189474T3 (pl)
PL (1) PL189959B1 (pl)
WO (1) WO2000015092A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2006057538A1 (en) * 2004-11-29 2006-06-01 Jeong-Ho Hong Cleaning device and cleaning method for window glass or door glass with attached motor at the window or door frame
AT501771B1 (de) * 2005-01-12 2007-03-15 Thurnher Julius Vorgefertigtes fassadenelement
KR101440548B1 (ko) * 2007-12-21 2014-09-17 재단법인 포항산업과학연구원 청소기능을 갖는 미서기창
JP4616406B1 (ja) * 2010-01-18 2011-01-19 重吉 浅沼 掃除と結露取りをする機械
CN107865619B (zh) * 2016-09-23 2023-12-05 京东方科技集团股份有限公司 移动设备及其底盘、该底盘的角度改变方法
CN108620352A (zh) * 2018-07-18 2018-10-09 苏州昊云电子科技有限公司 一种便于清理的计算机显示屏
CN112796634A (zh) * 2020-12-31 2021-05-14 广州曾庆荣贸易有限公司 一种能自动消毒的医院用智能防护隔离门
CN113208491B (zh) * 2021-07-07 2021-09-03 南通弈驰新型建材科技有限公司 一种智能家居用推拉门窗
WO2023174105A1 (zh) * 2022-03-16 2023-09-21 北京赫特智慧科技有限公司 壳体模块和清洁装置
CN114794954B (zh) * 2022-04-24 2024-01-30 北京舒驰美德建筑装饰有限公司 一种智能家居自动清洁净化型窗户

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1030546A (en) * 1912-01-13 1912-06-25 Everett W Sharkey Window-cleaning device.
US1120094A (en) * 1914-03-21 1914-12-08 Elmer E Shipley Window-cleaner.
US1804867A (en) * 1927-12-27 1931-05-12 Charles F Fisher Window cleaner
US1798215A (en) * 1929-02-05 1931-03-31 Lars C Neilson Window-cleaning apparatus
US1840201A (en) * 1930-05-27 1932-01-05 Max E Keller Window cleaner
US1924922A (en) * 1931-10-28 1933-08-29 Karl P May Window cleaning apparatus
US3048871A (en) * 1961-04-20 1962-08-14 Presser Leiser Window cleaning apparatus
US3104411A (en) * 1962-04-25 1963-09-24 Presser Leiser Window cleaning device
US3378875A (en) * 1966-05-17 1968-04-23 Eugene E. Kern Window cleaning device
US3548440A (en) * 1969-03-26 1970-12-22 Ford Motor Co Window cleaning system
US4809384A (en) 1987-02-24 1989-03-07 Nihon Biso Kabushiki Kaisha Horizontally moving automatic outer surface cleaning
AT390473B (de) * 1988-04-19 1990-05-10 Thurnher Julius Profilrahmen fuer schiebetueren oder -fenster
JPH08117154A (ja) * 1994-10-27 1996-05-14 Katsuaki Tomita ビルディング外壁の自動清掃方法とその装置

Also Published As

Publication number Publication date
ES2189474T3 (es) 2003-07-01
WO2000015092A1 (de) 2000-03-23
CA2343643C (en) 2007-11-20
EP1112015A1 (de) 2001-07-04
DE59903776D1 (de) 2003-01-23
AU752040B2 (en) 2002-09-05
JP2002524175A (ja) 2002-08-06
EP1112015B1 (de) 2002-12-11
AT406730B (de) 2000-08-25
PL346526A1 (en) 2002-02-11
AU5719699A (en) 2000-04-03
CA2343643A1 (en) 2000-03-23
ATA153398A (de) 2000-01-15
ATE229297T1 (de) 2002-12-15
US6615439B1 (en) 2003-09-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6789359B2 (en) Weeped end plug for sill assembly
US4122559A (en) Shower screens
PL189959B1 (pl) Urządzenie czyszczące do skrzydeł okien albo drzwi przesuwnych
CA2039650C (en) Self-draining threshold for an out-swinging door
US6470947B1 (en) Hidden window screen for sash window
CN209924866U (zh) 一种带有清洗结构的铝型材的门窗
US6851156B1 (en) Window sky scraper
KR100363665B1 (ko) 유리창 청소장치
KR100581220B1 (ko) 발코니 유리창 세척장치
KR100727804B1 (ko) 유리창 또는 유리창문의 유리면을 창문에 부착한 모터로닦는 방법 과 그 장치
KR100961998B1 (ko) 무동력 자연환기 창문
KR101125255B1 (ko) 세척식 창문
CN208587070U (zh) 一种具有清洁功能的推拉窗
EP3584397B1 (en) Drainage window sill
KR200358732Y1 (ko) 유리창 또는 유리창문의 바깥 유리면을 유리창 안쪽에서닦는 장치
KR20050100726A (ko) 유리창 또는 유리창문의 바깥 유리면을 유리창 안쪽에서닦는 방법과 그 장치
CN208587089U (zh) 一种智能推拉窗
KR102641253B1 (ko) 셀프세척이 가능한 건축물용 외부창틀구조물
DE10138653A1 (de) Intervall-Fenster-Doppel-Scheibenwischer
CZ158996A3 (en) Window frame of an inclined rooflight
CN216950023U (zh) 一种外侧防水门窗结构
CN208587071U (zh) 一种带有遮阳功能的推拉窗
KR20100001485U (ko) 어닝장치의 물받이 새시
KR20100064787A (ko) 세척식 창문용 세척와이퍼
CN217420141U (zh) 一种安装在外立面上的隔热幕墙

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060908