PL189603B1 - Szczoteczka do zębów - Google Patents

Szczoteczka do zębów

Info

Publication number
PL189603B1
PL189603B1 PL98338390A PL33839098A PL189603B1 PL 189603 B1 PL189603 B1 PL 189603B1 PL 98338390 A PL98338390 A PL 98338390A PL 33839098 A PL33839098 A PL 33839098A PL 189603 B1 PL189603 B1 PL 189603B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
brush head
bristles
toothbrush
bristle
individual bristles
Prior art date
Application number
PL98338390A
Other languages
English (en)
Other versions
PL338390A1 (en
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Coronet Werke Gmbh filed Critical Coronet Werke Gmbh
Publication of PL338390A1 publication Critical patent/PL338390A1/xx
Publication of PL189603B1 publication Critical patent/PL189603B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B9/00Arrangements of the bristles in the brush body
    • A46B9/02Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups
    • A46B9/04Arranged like in or for toothbrushes

Landscapes

  • Brushes (AREA)

Abstract

1. Szczoteczka do zebów skladajaca sie z glowicy szczoteczki z tworzywa sztucz- nego i zatopionych w glowicy szczoteczki pojedynczych szczecin z tworzywa sztucz- nego, rozmieszczonych w niewielkich od- stepach od siebie, znamienna tym, ze na kazdym cm2 powierzchni glowicy szczo- teczki (4) przeznaczonej do zakotwienia szczecin rozmieszczonych jest okolo 400 do 800 pojedynczych szczecin (6), a wysokosc konstrukcyjna szczoteczki do zebów (1), któ- ra stanowi sume swobodnej dlugosci poje- dynczej szczeciny (6) oraz grubosci glowicy szczoteczki nalezy do przedzialu pomiedzy 6,5 a 11 mm. Fig .2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest szczoteczka do zębów.
Szczoteczki do zębów o podobnej budowie są znane ze zgłoszenia WO 96/27308. W przeciwieństwie do tradycyjnych szczoteczek do zębów, w których szczeciny skupione są w licznych, pojedynczych, przymocowanych do głowicy szczoteczki pękach, wymienione wyżej szczoteczki do zębów mają tę zaletę, że końcówki szczecin, które podczas czyszczenia
189 603 tworzą powierzchnię użytkową szczoteczki, rozłożone są równomiernie na całej powierzchni użytkowej szczoteczki tak, że przy czyszczeniu zgodnym z zalecaną przez stomatologów metodą od czerwonego do białego, a więc w istocie przy wykonywaniu za pomocą szczoteczki delikatnych, pionowych ruchów wahadłowych, cały znajdujący się w zasięgu działania układu pojedynczych szczecin obszar zostaje poddany oczyszczaniu (zęby) względnie masowaniu (dziąsła), podczas, gdy w przypadku szczoteczek do zębów z układem pęków pewne części dziąseł i/albo zębów pozostają poza zasięgiem oddziaływania. Próbowano temu zaradzić stosując, zamiast pęków o szczecinach rozmieszczonych równolegle, pęki rozczapierzone, których szczeciny podczas czyszczenia skierowane są względem poddawanych czyszczeniu powierzchni pod różnymi kątami. Mozę to spowodować zranienia dziąseł. Ponadto odchylone szczeciny działają bardziej poprzez swój obszar przejściowy przy powierzchniach bocznych szczeciny, niż poprzez zaokrąglone końcówki szczeciny. Ponieważ obszary przejściowe mogą mieć w przypadku niedokładnie zaokrąglonych szczecin kształt kanciasty, może w ten sposób dojść do zranienia dziąseł albo do powstania mikroubytków szkliwa.
Jednym z czynników, od których zależy skuteczność działania szczoteczki do zębów jest wytrzymałość szczecin na zginanie. W przypadku pęków zależy ona w zasadzie od długości pęku i gęstości rozmieszczenia szczecin wewnątrz pęku, przy czym długość średnicy pojedynczej szczeciny ma najmniejsze znaczenie, ponieważ szczeciny wewnątrz pęku opierają się o siebie tak, że wytrzymałość na zginanie pęku jest dużo większa niż odporność na zginanie pojedynczej szczeciny.
W przypadku wyżej wymienionej szczoteczki do zębów (WO 96/27308) z pojedynczo rozmieszczonymi szczecinami, wytrzymałość na zginanie uzależniona jest dodatkowo od odległości pomiędzy szczecinami, przy czym długość średnicy szczecin ma znacznie większe znaczenie niż w przypadku pęków.
Dzięki temu możliwe jest znacznie większe zróżnicowanie wytrzymałości na zginanie niż w przypadku uprzednio znanych szczotek do zębów, których zróżnicowanie wytrzymałości na zginanie ograniczone było zazwyczaj do trzech stopni - „miękkie”, „średnie” i „twarde”. Dzięki mniejszej, niż w przypadku zastosowania pęków, długości wtopienia pojedynczych szczecin możliwe jest zmniejszenie wysokości konstrukcyjnej głowicy szczoteczki.
Zdaniem lekarzy stomatologów, stopień pielęgnacji względnie czyszczenia zębów trzonowych, w szczególności ich części zewnętrznych, jest znacznie mniejszy, niż w przypadku zębów przednich. Jest to związane ze znacznie mniejszą dostępnością do zębów trzonowych spowodowaną brakiem miejsca w przestrzeniach pomiędzy zębami a policzkami, w szczególności w przypadku występowania anomalii w ukształtowaniu uzębienia, i ze zwiększoną w obszarze na zewnątrz zębów trzonowych, wrażliwością i pobudliwością, która podczas działania szczoteczki do zębów może przerodzić się w mdłości. Również polecana przez stomatologów metoda czyszczenia od czerwonego do białego nie może znaleźć pełnego zastosowania w obrębie zębów trzonowych ze względu na niewystarczająca ilość miejsca. Ze względu na większy nacisk w obrębie zębów trzonowych, częściej dochodzi do zranień dziąseł oraz powstawania mikroubytków szkliwa. Zostały już zaproponowane płaskie szczoteczki do zębów (DE 93 03 339 Ul), które różnią się od tradycyjnych szczoteczek z pękami, jedynie mniejszą długością szczecin. Rozwiązanie to wiąże się, w przypadku tradycyjnych szczoteczek do zębów z pękami, ze zwiększeniem sztywności, co w danym stanie techniki zostało przedstawione jako efekt pożądany, który zapewni silniejsze tarcie mechaniczne. Z punktu widzenia stomatologii jest to jednak rozwiązanie niekorzystne.
Do podobnych niekorzystnych efektów prowadzi inne znane rozwiązanie (EP 0 060 592), przy którym ciasno przylegające do siebie pojedyncze szczeciny zamocowane są, w mającej kształt ramy, konstrukcji głowicy szczoteczki. Uzyskuje się w ten sposób jeszcze większą wytrzymałość na zginanie niz w przypadku szczoteczek z pękami szczecin, ponieważ pojedyncze szczeciny opierają się o siebie na całej swojej długości. W przypadku kolejnej szczoteczki do zębów (DE 296 00 139 Ul), do głowicy szczoteczki przymocowane są oprócz zwykłych pęków szczecin również mikrowłókienka. Zastosowane mikrowłókienka są bardzo giętkie, a tym samym skrajnie miękkie tak, że w ogóle nie działają na kamień nazębny. Mają one jednak działanie polerujące. Ponadto, z powodu swojej skrajnie małej średnicy, mikrowłókienka nie poddają się mocowaniu bezpośrednio na głowicy szczoteczki.
189 603
Zadaniem niniejszego wynalazku jest stworzenie takiej szczoteczki do zębów, która umożliwi niezawodne zastosowanie metody od czerwonego do białego również w obrębie zębów trzonowych oraz zapewni równie skuteczne oczyszczenie zewnętrznych stron zębów trzonowych jak również innych fragmentów uzębienia.
Istotą rozwiązania jest szczoteczka do zębów, w której na każdym cm2 powierzchni głowicy szczoteczki przeznaczonej do zakotwienia szczecin rozmieszczonych jest około 400 do 800 pojedynczych szczecin, a wysokość konstrukcyjna szczoteczki do zębów, która stanowi sumę swobodnej, pojedynczej szczeciny oraz grubości głowicy szczoteczki należy do przedziału 6,5 a 11 mm.
Szczoteczka do zębów według wynalazku wyróżnia się w pierwszym rzędzie bardzo niewielką wysokością konstrukcyjną, która stanowi sumę długości swobodnej pojedynczej szczeciny oraz grubości głowicy szczoteczki. Należy ona do przedziału pomiędzy 6,5 a 11 mm, podczas, gdy w przypadku tradycyjnych szczoteczek jej wartość dochodzi do 20 mm. Tego rodzaju płaska budowa umożliwia bezproblemowe oczyszczanie zewnętrznej strony zębów trzonowych, a siła nacisku może być w dowolny sposób określana przez użytkownika, ponieważ wewnętrzna strona policzka nie wywiera nacisku na szczoteczkę do zębów. Natomiast, dzięki przyjętej liczbie pojedynczych szczecin rozmieszczonych w niewielkich odstępach od siebie możliwe jest, pomimo ich niewielkiej długości, określenie wytrzymałości na zginanie pojedynczych szczecin odpowiednio do potrzeb użytkownika.
Rozwiązanie zgodne z wynalazkiem może być z jednakowym powodzeniem stosowane, zarówno przy ręcznych szczoteczkach do zębów z głowicą szczoteczki połączoną z uchwytem, jak i przy elektrycznych szczoteczkach do zębów, których głowica szczoteczki nakładana jest na urządzenie napędowe.
Zaleca się, by długość swobodna pojedynczych szczecin należała do przedziału od 5 do
9,5 mm, a grubość głowicy szczeciny do przedziału od 1,5 do 3,0 mm. Zastosowanie głowicy szczoteczki o niewielkiej grubości, możliwe jest w szczególności dzięki temu, iż niezbędna wytrzymałość na wyciąganie może być uzyskana w przypadku pojedynczych szczecin, nawet przy nieznacznej głębokości ich zakotwienia w tworzywie sztucznym głowicy szczoteczki.
Rozwiązanie zgodne z wynalazkiem pozwala ponadto na nadanie czynnej powierzchni użytkowej szczoteczki topografii, w której wolne końce pojedynczych szczecin leżeć będą na ciągle zakrzywionej powierzchni-obwiedniej, której zróżnicowanie oddalenia od powierzchni głowicy szczoteczki równe będzie 3 mm.
Dzięki temu możliwe jest oczyszczenie nie tylko powierzchni zębów, ale również przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, dziąsła poddawane są korzystnemu masażowi w ten sposób, że dłuższe szczeciny, które pod wpływem nacisku ulegają odchyleniu, działają na dziąsła poprzez swoje powierzchnie boczne w podobny sposób jak szczeciny pędzla malarskiego działają na malowane powierzchnie, podczas, gdy krótsze szczeciny działają na dziąsła poprzez swoje końce.
Dalsza możliwość zróżnicowania wytrzymałości na zginanie wynika z tego, iz długość średnicy pojedynczej szczeciny należy do przedziału od 0,095 do 0,225 mm i wybrana efektywna długość średnicy jest tym mniejsza, im mniejsza jest długość swobodna pojedynczej szczeciny.
Korzystnie przewiduje się, iż przy swobodnej długości pojedynczej szczeciny od 5 do 7 mm, jej długość średnicy wynosić będzie od 0,095 do 0,175 mm, natomiast przy swobodnej długości pojedynczej szczeciny od 7 do 9,5 mm, jej długość średnicy wynosić będzie od 0,125 do 0,225 mm.
Przy polecanej realizacji zgodnej z wynalazkiem, wysokość konstrukcyjna szczoteczki do zębów równa jest ok. 8,5 mm, swobodna długość pojedynczej szczeciny 7 mm, a grubość głowicy szczoteczki 1,5 mm, przy czym na 1 cm2 powierzchni głowicy szczoteczki, przypada około 600 szczecin.
Korzystne jest również, gdy dolne końce 7 pojedynczych szczecin 6 są zakotwione w tworzywie sztucznym głowicy szczoteczki 4. Powyższa metoda przymocowywania pojedynczych szczecin pozwala na uzyskanie z jednej strony mniejszej długości zatopienia,
189 603 z drugiej natomiast możliwie największej wytrzymałości na wyciąganie. Ponadto, pojedyncza szczecina jest w obrębie swojego zamocowania trwale otoczona przez tworzywo sztuczne głowicy szczoteczki tak, że uzyskuje się powierzchnię wolną od szczelin, co jest pożądane ze względów higienicznych.
Ukształtowanie zgodne z wynalazkiem pozwala ponadto na uzyskanie głowicy szczoteczki, której powierzchnia od strony szczecin będzie wypukłe sklepiona, a pojedyncze szczeciny będą skierowane w przybliżeniu prostopadle do tej powierzchni.
Dzięki takiemu ukształtowaniu końce szczecin, o ile mają jednakową długość, leżeć będą w odpowiednio wypukłej powierzchni-obwiedniej. Przy zastosowaniu metody od czerwonego do białego, przy której szczoteczka do zębów jest lekko pochylona, rozwiązanie powyższe zapewnia lepsze działanie końców szczecin.
W przypadku tradycyjnych szczoteczek do zębów z pękami próbuje się osiągnąć to w taki sposób, ze pęki rozmieszcza się na wzdłużnej środkowej osi.
W przypadku tradycyjnych szczoteczek do zębów z pękami próbuje się osiągnąć to w taki sposób, że pęki rozmieszcza się na wzdłużnej środkowej osi głowicy szczoteczki, prostopadle do jej powierzchni, przy czym są one odchylone na zewnątrz, a pęki położone na zewnątrz są krótsze od pęków wewnętrznych. Z powodu ułożenia pochylonego skuteczność działania szczotkującego i czyszczącego poszczególnych pęków jest przy tym zróżnicowana. Ponadto powstaje niebezpieczeństwo, iż ukośnie ułożone szczeciny będą zaginać się w kierunku przeciwnym do kierunku czyszczenia, działając przy tym niczym włócznie. Zgodne z wynalazkiem wypukłe ukształtowanie głowicy szczoteczki można uzyskać bez istotnego zwiększenia wysokości konstrukcyjnej głowicy szczoteczki dzięki jej niewielkiej grubości.
W przypadku omawianej realizacji, zewnętrzna strona głowicy szczoteczki może mieć jednocześnie kształt wklęsły tak, by głowica szczoteczki miała na całej swojej długości w przybliżeniu jednakowa grubość, nie stając się pomimo tego nadmiernie twardą. W przypadku omawianej realizacji pojedyncze szczeciny, korzystnie o jednakowej długości, są skierowane prostopadle do powierzchni głowicy szczoteczki.
Głębokość zakotwienia dolnych końców pojedynczych szczecin jest korzystnie mniejsza niż dziesięciokrotna długość średnicy szczeciny. W przypadku wyżej określonej średnicy od 0,125 do 0,225 mm głębokość zakotwienia jest większa niż 1,25 do 2,25 mm.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania podanym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry na pole szczecin szczoteczki do zębów, fig. 2 widok z boku na szczoteczkę do zębów zgodną z fig. 1, fig. 3 powiększony wycinek przekroju wzdłużnego w obrębie głowicy szczoteczki, fig. 4 widok na przedstawienie zgodne z fig. 3, a fig. 5 przekrój poprzeczny głowicy szczoteczki jednej z kolejnych form realizacji wynalazku.
Na fig. 1 i 2 została przedstawiona szczoteczka do zębów 1 przeznaczona do użytku ręcznego. Składa się ona z trzonka 2, korzystnie giętkiej szyjki 3 oraz głowicy szczoteczki 4 z układem szczecin 5. Układ szczecin 5, co widać na fig. 3 i 4, składa się z rozmieszczonych pojedynczo i w niewielkich odstępach od siebie szczecin. Pojedyncze szczeciny 6 są poprzez swoje końce 7 zakotwione w głowicy szczoteczki 4. Na przykład pojedyncze szczeciny mają na swych końcach 7 wytworzone przez nadtapianie zgrubienia 8, którymi przy zastosowaniu obtryskiwania tworzywem sztucznym zostają zakotwione w głowicy szczoteczki 4.
Szczeciny 6 mają średnicę o 0,18 mm długość swobodną „1” 6,5 mm. Stosowana średnica jest tym mniejsza, im krótsza jest długość swobodna „1”. Po przeprowadzeniu doświadczeń, w praktyce okazało się, iż korzystne są następujące przyporządkowania; długość średnicy od 0,095 do 0,175 mm przy długości swobodnej „1” od 5 do 7 mm i długość średnicy od 0,125 do 0,225 mm przy długości swobodnej od 7 do 9,5 mm.
Łączna wysokość konstrukcyjna szczoteczki do zębów w obrębie głowicy szczoteczki wynosi 8,5 mm, przy czym grubość „d” głowicy szczoteczki wynosi 2,5 mm. Głębokość zakotwienia „a” pojedynczych szczecin 6 wynosi 0,4 mm. Korzystna długość odstępów pomiędzy pojedynczymi szczecinami jest taka, że na każdym centymetrze kwadratowym znajduje się około 600 szczecin.
189 603
W przypadku realizacji zgodnej z fig. 5, głowica szczoteczki jest w swym przekroju poprzecznym wygięta w ten sposób, że końce pojedynczych szczecin 6 leżą na odpowiednio zakrzywionej powierzchni-obwiedniej.
Dzięki zastosowaniu pojedynczych szczecin 6 o różnych długościach powierzchniaobwiednia może być pofalowana albo stopniowana. Pojedyncze szczeciny są skierowane prostopadle do powierzchni głowicy szczoteczki 4.
189 603
tfooopo ^ćfooooóooooooóooćr oooooc ooooooooooooooooo ooooooóoąpooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooo boooooooooooooooooooooflj
Fig.4
Fig.5
189 603
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Szczoteczka do zębów składająca się z głowicy szczoteczki z tworzywa sztucznego i zatopionych w głowicy szczoteczki pojedynczych szczecin z tworzywa sztucznego, rozmieszczonych w niewielkich odstępach od siebie, znamienna tym, że na każdym cm2 powierzchni głowicy szczoteczki (4) przeznaczonej do zakotwienia szczecin rozmieszczonych jest około 400 do 800 pojedynczych szczecin (6), a wysokość konstrukcyjna szczoteczki do zębów (1), która stanowi sumę swobodnej długości pojedynczej szczeciny (6) oraz grubości głowicy szczoteczki należy do przedziału pomiędzy 6,5 a 11 mm.
  2. 2. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że swobodna długość pojedynczych szczecin (6) wynosi od 5 do 9,5 mm, a grubość głowicy szczoteczki (4) wynosi od
    1,5 do 3,0 mm.
  3. 3. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że wolne końce pojedynczych szczecin (6) położone są na ciągle zakrzywionej powierzchni-obwiedniej, której zróżnicowanie oddalenia od powierzchni głowicy szczoteczki (4) wynosi 3 mm.
  4. 4. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że średnica pojedynczych szczecin (6) wynosi od 0,095 do 0,225 mm, a wybrana efektywna średnica jest tym mniejsza, im mniejsza jest swobodna długość pojedynczych szczecin (6).
  5. 5. Szczoteczka do zębów według zastrz. 4, znamienna tym, ze przy swobodnej długości pojedynczych szczecin (6) od 5 do 7 mm, ich średnica wynosi od 0,095 do 0,175 mm, a przy swobodnej długości pojedynczych szczecin (6) od 7 do 9 mm ich średnica wynosi od 0,125 do 0,225 mm.
  6. 6. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, albo 2, albo 5, znamienna tym, że wysokość konstrukcyjna szczoteczki do zębów (1) równa jest około 8,5 mm, stanowiąc sumę swobodnej długości pojedynczych szczecin (6) wynoszącej 7 mm oraz grubości głowicy szczoteczki (4) wynoszącej 1,5 mm.
  7. 7. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, albo 2, albo 5, znamienna tym, że na jednym centymetrze kwadratowym rozmieszczonych jest około 600 szczecin.
  8. 8. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, albo 2, albo 5, znamienna tym, że dolne końce (7) pojedynczych szczecin (6) są zakotwione w tworzywie sztucznym głowicy szczoteczki (4) i otoczone przez tworzywo sztuczne głowicy szczoteczki.
  9. 9. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, albo 2, znamienna tym, że głowica szczoteczki (4) ma od strony szczecin wypukłe sklepioną powierzchnię i pojedyncze szczeciny są skierowane w przybliżeniu prostopadle do tej powierzchni.
  10. 10. Szczoteczka do zębów według zastrz. 9, znamienna tym, że głowica szczoteczki (4) mając wzdłuż całego swojego przekroju poprzecznego w przybliżeniu jednakową grubość, jest od strony szczecin wypukła, a od strony zewnętrznej wklęsła.
  11. 11. Szczoteczka do zębów według zastrz. 9, znamienna tym, że pojedyncze szczeciny (6) są jednakowej długości.
  12. 12. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, albo 2, albo 5, znamienna tym, że głębokość zakotwienia dolnych końców (7) pojedynczych szczecin (6) jest mniejsza niż dziesięciokrotna średnica pojedynczych szczecin (6).
PL98338390A 1997-08-05 1998-07-22 Szczoteczka do zębów PL189603B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19733758A DE19733758A1 (de) 1997-08-05 1997-08-05 Zahnbürste
PCT/EP1998/004603 WO1999007252A1 (de) 1997-08-05 1998-07-22 Zahnbürste

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL338390A1 PL338390A1 (en) 2000-10-23
PL189603B1 true PL189603B1 (pl) 2005-08-31

Family

ID=7837994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98338390A PL189603B1 (pl) 1997-08-05 1998-07-22 Szczoteczka do zębów

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6321407B1 (pl)
EP (1) EP1001693B1 (pl)
JP (1) JP2001513344A (pl)
KR (1) KR20010022544A (pl)
CN (1) CN1119098C (pl)
AR (1) AR010183A1 (pl)
AU (1) AU9067698A (pl)
BR (1) BR9811842A (pl)
CA (1) CA2298578C (pl)
DE (2) DE19733758A1 (pl)
EG (1) EG21491A (pl)
ES (1) ES2184319T3 (pl)
ID (1) ID20847A (pl)
NO (1) NO20000569L (pl)
PL (1) PL189603B1 (pl)
RU (1) RU2196493C2 (pl)
TR (1) TR200000286T2 (pl)
UA (1) UA55476C2 (pl)
WO (1) WO1999007252A1 (pl)
ZA (1) ZA986979B (pl)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6041468A (en) * 1998-03-12 2000-03-28 Colgate-Palmolive Company Prophy toothbrush
DE29916953U1 (de) * 1999-09-25 2000-04-20 Pietz Hartfried Hybrid-Zahnbürste mit einem Borstenfeld aus Borstenbüscheln und in Kunststoff-Spritzgußtechnik gespritzten Borsten
US20020004964A1 (en) * 1999-12-15 2002-01-17 Luchino Thomas Patrick Toothbrush with individually embedded bristles
CA2392591A1 (en) 1999-12-15 2001-06-21 Mcneil-Ppc, Inc. A toothbrush with individually embedded bristles
DE10033256A1 (de) * 2000-07-10 2002-01-24 Coronet Werke Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenwaren sowie Borstenware
CN100475085C (zh) * 2002-09-05 2009-04-08 高露洁-棕榄公司 一次性牙刷
US8240937B2 (en) 2002-09-05 2012-08-14 Colgate-Palmolive Company Oral care implement with bead retention
US7478959B2 (en) 2002-09-05 2009-01-20 Colgate-Palmolive Company Oral care toothbrush
US7331731B2 (en) * 2002-09-05 2008-02-19 Colgate-Palmolive Company Oral care toothbrush
US20040117930A1 (en) * 2002-12-19 2004-06-24 3M Innovative Properties Company Toothbrush
DE10310902B4 (de) * 2003-03-13 2005-11-17 Braun Gmbh Zahnbürstenkopf sowie Verfahren zu seiner Herstellung
US9232948B2 (en) 2003-12-23 2016-01-12 Stryker Corporation Catheter with distal occlusion apparatus
US8042217B2 (en) * 2004-11-02 2011-10-25 Colgate-Palmolive Company Toothbrush and method of making the same
US8201298B2 (en) 2007-02-09 2012-06-19 Colgate-Palmolive Company Toothbrush with low profile head
US8459892B2 (en) 2008-06-25 2013-06-11 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US8282298B2 (en) 2008-06-26 2012-10-09 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD660599S1 (en) 2009-02-05 2012-05-29 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
TWI462709B (zh) 2010-03-31 2014-12-01 Colgate Palmolive Co 可快速釋放味道的口腔保健用具
JP6027017B2 (ja) 2010-12-20 2016-11-16 コーニンクレッカ フィリップス エヌ ヴェKoninklijke Philips N.V. 効果的な洗浄のための毛特性を持つ口腔衛生機器
USD751295S1 (en) 2013-11-05 2016-03-15 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD764804S1 (en) 2013-11-05 2016-08-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
WO2015069219A1 (en) 2013-11-05 2015-05-14 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD749855S1 (en) 2013-11-05 2016-02-23 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
WO2015069221A1 (en) 2013-11-05 2015-05-14 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
CN105792700B (zh) 2013-11-05 2018-09-25 高露洁-棕榄公司 口腔护理器具
CN104970545A (zh) * 2014-04-04 2015-10-14 黄忠阳 单根排列散毛牙刷
CN109497689B (zh) 2017-09-15 2021-03-12 高露洁-棕榄公司 口腔护理器具
USD845637S1 (en) 2017-11-16 2019-04-16 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
CN111657659A (zh) * 2020-07-07 2020-09-15 孙峰 一种弹性软基底分散式植刷毛的刷头结构
USD1006454S1 (en) * 2021-09-29 2023-12-05 Illia Kichuk Toothbrush

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE503714C (de) * 1930-07-25 Rudolf Schmitz Dr Zahnbuerste
LU83225A1 (fr) 1981-03-18 1983-02-22 Argembeau Etienne D Perfectionnements aux brosses
DE3433763C1 (de) 1984-09-14 1986-02-27 Blendax-Werke R. Schneider Gmbh & Co, 6500 Mainz Zahnbürste, Verfahren und Vorrichtung zu deren Herstellung
US4690277A (en) * 1985-03-08 1987-09-01 Tucel Industries, Inc. Prepackaged fused synthetic brushes
DE3673410D1 (de) * 1986-05-28 1990-09-13 Kao Corp Zahnbuerste.
DE3628722C5 (de) * 1986-08-23 2005-04-14 Coronet-Werke Gmbh Zahnreinigungsgerät
DE4201873C1 (en) * 1992-01-24 1993-05-27 Braun Ag, 6000 Frankfurt, De Brush for electrically operated toothbrush - has two concentric circular rings of bristles of different heights spaced apart by circle without bristles same width as circle with bristles
DE9303339U1 (pl) * 1993-03-04 1993-07-22 Wiedenhoeft, M. Juergen, 8700 Wuerzburg, De
DE4311186A1 (de) * 1993-04-06 1994-10-13 Schiffer Fa M & C Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Bürstenwaren
JP3387591B2 (ja) * 1993-11-22 2003-03-17 ジョンソン・エンド・ジョンソン株式会社 歯ブラシ
DE9406648U1 (de) 1994-04-21 1994-06-30 Pietz Hartfried Diplomstomatol Zahnbürste mit bogenförmigem Borstenfeld in Längs- und Querrichtung
DE4420911A1 (de) * 1994-06-15 1995-03-09 Horvath Domonkos Dr Med Dent Zahnbürste mit einem bogenförmigen Bürstenkopf
DE29502119U1 (de) * 1995-02-09 1995-03-30 Pietz Hartfried Diplomstomatol Anatomisch geformter Zahnbürstenkopf
DE19507364A1 (de) * 1995-03-03 1996-09-05 Coronet Werke Gmbh Bürste, insbesondere Hygienebürste
DE19513451A1 (de) * 1995-04-08 1996-10-10 Zahoransky Anton Gmbh & Co Verfahren zum Herstellen von Bürsten
DE29600139U1 (de) * 1996-01-05 1996-02-22 Schricker Helmut Dr Zahnbürste mit Mikrofasern
US5850660A (en) * 1996-01-25 1998-12-22 Radius Inc. Toothbrush with hexagonal bristles in hexagonal tuft holes

Also Published As

Publication number Publication date
RU2196493C2 (ru) 2003-01-20
EP1001693A1 (de) 2000-05-24
NO20000569D0 (no) 2000-02-04
AR010183A1 (es) 2000-05-17
CN1265570A (zh) 2000-09-06
ES2184319T3 (es) 2003-04-01
NO20000569L (no) 2000-03-27
TR200000286T2 (tr) 2000-07-21
US6321407B1 (en) 2001-11-27
KR20010022544A (ko) 2001-03-15
PL338390A1 (en) 2000-10-23
EG21491A (en) 2001-11-28
UA55476C2 (uk) 2003-04-15
DE19733758A1 (de) 1999-02-11
EP1001693B1 (de) 2002-10-23
BR9811842A (pt) 2000-08-08
CA2298578C (en) 2007-02-20
AU9067698A (en) 1999-03-01
ZA986979B (en) 1999-02-08
CN1119098C (zh) 2003-08-27
JP2001513344A (ja) 2001-09-04
ID20847A (id) 1999-03-11
DE59806063D1 (de) 2002-11-28
CA2298578A1 (en) 1999-02-18
WO1999007252A1 (de) 1999-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189603B1 (pl) Szczoteczka do zębów
AU2018244765B2 (en) Head for an oral care implement, oral care implement and method for manufacturing such head
AU2018244767B2 (en) Head for an oral care implement, oral care implement and method for manufacturing such head
AU2018244762B2 (en) Head for an oral care implement, oral care implement and method for manufacturing such head
ES2865154T3 (es) Cabezal para un utensilio de cuidado bucal y utensilio de cuidado bucal
AU2018244768B2 (en) Head for an oral care implement, oral care implement and method for manufacturing such head
CA2148587C (en) A brush element for an acoustic toothbrush
AU2015349915B2 (en) Head for an oral care implement
US3792504A (en) Hygienic toothbrush
JPH11502439A (ja) 効率が改善された歯ブラシ
HU221908B1 (hu) Fogkefe hajlékonyan felerősített sörteszálakkal, valamint eljárás annak előállítására
EP1112009A1 (en) Improved brushhead for a toothbrush
EP0401308A4 (en) Dental apparatus
AU2015349914B2 (en) Head for an oral care implement
EP1458262A1 (en) Stepped diameter bristles for a toothbrush
JP3143239U (ja) 歯ブラシ
JP2004180712A (ja) 電動歯ブラシ
ES2776230T3 (es) Mechón y cabezal para un utensilio de cuidado bucal y utensilio de cuidado bucal
JP2021065272A (ja) 歯ブラシ
MXPA00000954A (en) Toothbrush

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070702