PL188677B1 - Złączka zaworu do pojemników - Google Patents

Złączka zaworu do pojemników

Info

Publication number
PL188677B1
PL188677B1 PL98339955A PL33995598A PL188677B1 PL 188677 B1 PL188677 B1 PL 188677B1 PL 98339955 A PL98339955 A PL 98339955A PL 33995598 A PL33995598 A PL 33995598A PL 188677 B1 PL188677 B1 PL 188677B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
guide
valve
sleeve
slider
gas
Prior art date
Application number
PL98339955A
Other languages
English (en)
Other versions
PL339955A1 (en
Inventor
Bernt Ipsen
Original Assignee
Micro Matic As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Micro Matic As filed Critical Micro Matic As
Publication of PL339955A1 publication Critical patent/PL339955A1/xx
Publication of PL188677B1 publication Critical patent/PL188677B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67DDISPENSING, DELIVERING OR TRANSFERRING LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B67D1/00Apparatus or devices for dispensing beverages on draught
    • B67D1/08Details
    • B67D1/0829Keg connection means
    • B67D1/0831Keg connection means combined with valves
    • B67D1/0832Keg connection means combined with valves with two valves disposed concentrically
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T137/00Fluid handling
    • Y10T137/2931Diverse fluid containing pressure systems
    • Y10T137/3115Gas pressure storage over or displacement of liquid
    • Y10T137/3127With gas maintenance or application
    • Y10T137/314Unitary mounting for gas pressure inlet and liquid outlet
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T137/00Fluid handling
    • Y10T137/598With repair, tapping, assembly, or disassembly means
    • Y10T137/612Tapping a pipe, keg, or apertured tank under pressure
    • Y10T137/613With valved closure or bung
    • Y10T137/6137Longitudinal movement of valve

Landscapes

  • Devices For Dispensing Beverages (AREA)
  • Quick-Acting Or Multi-Walled Pipe Joints (AREA)
  • Valve Housings (AREA)

Abstract

1 Zlaczka zaworu do pojemników, sluzaca do lacze- nia podwójnego zaworu, okreslajacego os i umieszczo- nego na pojemniku pod cisnieniem, zawierajacym spre- zony gaz, taki jak CO2 i plyn, np piwo, ze zródlem sprezonego gazu, i, odpowiednio, z zaworem do wycia- gania plynu, gdzie zawór zawiera mozliwy do zabloko- wania przewód przeplywu gazu i plynu, i zlaczka zawie- ra obudowe do wspólosiowego mocowania na górnej kryzie zaworu, prowadnik, który umieszczony jest w obudowie i który moze byc przesuwany za pomoca uchwytu recznego pomiedzy górna pozycja, w której zawór jest zamkniety i pozycja dolna, w której zawór jest otwarty, elastomerowa tuleje osadzona w prowadniku i tworzaca uszczelnienie pomiedzy prowadnikiem i kryza zaworu, gdy zlaczka znajduje sie w pozycji zamontowa- nej, cylindryczny suwak osadzony w prowadniku, oraz komore gazowa utworzona pomiedzy suwakiem tuleja i wewnetrzna sciana prowadnika, gdzie suwak sluzy do otwierania zaworu w dolnej pozycji prowadnika, wytwa- rzajac polaczenie pomiedzy kanalem przeplywu plynu w zaworze i otworem wylotowym plynu na prowadniku poprzez komore suwaka i wytwarzajac polaczenie po- miedzy kanalem przeplywu gazu w zaworze i otworem wylotowym gazu na prowadniku poprzez komore gazo- wa, znamienna tym ze gniazdo (33) pierscienia uszczelniajacego (27) wykonane jest na suwaku. FIG 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest złączka zaworu do pojemników, służąca do łączenia podwójnego zaworu wyznaczającego oś i umieszczonego na pojemniku pod ciśnieniem, zawierającym sprężony gaz, taki jak CO2 lub płyn, np. piwo, ze źródłem sprężonego gazu, i zaworem do wyciągania płynu, gdzie zawór zawiera odpowiednio możliwy do zablokowania przewód przepływu gazu i płynu, a złączka zawiera obudowę do współosiowego przytwierdzenia na górnej kryzie zaworu; prowadnik, który znajduje się w obudowie i który może być poruszany za pomocą uchwytu ręcznego pomiędzy górną pozycją, w której zawór jest zamknięty i pozycją dolną, w której zawór jest otwarty, elastomerową tuleję osadzoną w prowadniku i stanowiącą uszczelnienie pomiędzy prowadnikiem i kryzą zaworu, gdy złączka znajduje się w pozycji zamontowanej, cylindryczny suwak osadzony w prowadniku; oraz komorę gazową utworzoną pomiędzy suwakiem, tuleją i wewnętrzną ścianą prowadnika; za pomocą której suwak służy do otwierania zaworu w dolnej pozycji prowadnika, żeby wytworzyć połączenie pomiędzy przepływem płynu w zaworze i otworem wylotowym płynu na prowadniku poprzez komorę suwaka, i wykonane jest połączenie pomiędzy przepływem gazu w zaworze i otworem wylotowym gazu na prowadniku poprzez komorę gazową.
Złączka zgodna ze wstępem opisana jest w patencie US 4,125,209.
Złączka zaworu została opisana również w patencie GB No. 1 239 908. W tym przypadku, w komorze gazowej złączki umieszczono metalową rurkę; rurka przymocowana jest do dołu złączki tulei z elastomerów za pomocą skierowanej na zewnątrz kryzy. Metalowa rurka rozciąga się w górę wzdłuż wewnętrznej strony tulei i ma zwrócony do wewnątrz kołnierz oparty na elastomerowym pierścieniu w pierścieniowym rowku suwaka w pozycji zdemontowanej złączki. Podczas mocowania tuleja jest ściśnięta, dzięki czemu zwrócony do wewnątrz kołnierz metalowej rurki podnosi się z miejsca oparcia na elastomerycznym pierścieniu, zeby otworzyć wlot gazu dla przejścia gazu w zaworze i tym samym do pojemnika pod ciśnieniem. Przedmiotem konstrukcji jest wyeliminowanie możliwości wypływu gazu ze zdemontowanej złączki.
Jednakże, struktura ta jest skomplikowana i droga, jako ze składa się z kilku komponentów i oprócz tego efekt uszczelniania jest niebezpieczny w położeniu zdemontowanej złączki. To ostatnie jest przede wszystkim wynikiem faktu, iz elastomeryczna uszczelka jest położona luźno w rowku suwaka i łatwo mogą wystąpić przecieki między suwakiem a wystającym elastomerycznym pierścieniem, gdy metalowa rurka oddziałuje na tę uszczelkę w momencie, w którym - jak pokazano na przekroju - prawdopodobnie zniekształci elastomeryczny pierścień. Moment ten spowodowany jest dość znacznymi, w proporcji do wielkości konstrukcji, siłami osiowymi, wytworzonymi z powodu wzrostu ciśnienia gazu w komorze gazowej i dekompresji tulei, oddziałujących na elastyczną uszczelkę poprzez metalową rurkę.
188 677
Konstrukcja oznacza ponadto, że metalowa rurka musi rozciągać się w komorze gazowej, a zatem już wąskie przejście jest jeszcze bardziej redukowane. Aby gaz mógł przepłynąć, metalowa rurka musi być dodatkowo tak delikatna, ze sprawia niebezpieczne osłabienie uszczelnienia pomiędzy elastomerycznym pierścieniem oraz zwróconym do wewnątrz kołnierzem metalowej rurki w zdemontowanej złączce.
Celem wynalazku jest pokazanie złączki podobnej do wspomnianej w paragrafie wstępnym, która, gdy złączka jest zdemontowana, z zastosowaniem prostej i niedrogiej konstrukcji daje o wiele lepszą od znanych dotychczas rozwiązań gwarancję zapobieżenia wypływowi gazu.
Nowatorskimi i wyjątkowymi cechami wynalazku, dzięki którym osiąga się wspomniany wyżej efekt jest fakt, że znana elastomeryczna uszczelka, która ma zasadniczo kształt rurki, i która wspólnie z suwakiem i wewnętrzną ścianką prowadnika tworzy komorę gazową, w której tuleja - ukazana w pozycji roboczej - jest w górnej części ściśle połączona z wymienialnym prowadnikiem i od dołu, zakończona jest krawędzią uszczelniającą w pozycji zamontowanej, tworząc uszczelnienie w stosunku do kołnierza zaworu, w którym prowadnik powyżej uszczelniającego kołnierza posiada skierowany do wewnątrz pierścień uszczelniający, który jest wykonany jako jedna część z prowadnikiem, który jest tak ułożony, że pierścień uszczelniający podnosi się swobodnie z gniazda w warunkach, gdy złączka jest zamontowana, i opiera się o gniazdo w warunkach, gdy złączka jest zdemontowana.
W wyjątkowo prostym przykładzie wykonania wynalazku, zwrócony na zewnątrz kołnierz może być umieszczony na dolnej stopce ciśnieniowej suwaka do aktywacji zaworu; górna strona kołnierza stanowi gniazdo dla uszczelki. Powyżej gniazda suwak może ponadto mieć pierwszy, korzystnie cylindryczny odcinek, a w dalszej części drugi, korzystnie cylindryczny odcinek o mniejszej średnicy niż pierwszy odcinek. W zdemontowanej pozycji złączki, uszczelka może w bardzo korzystny sposób otoczyć pierwszą cylindryczną część stykając się z nią lub będąc w bliskiej odległości, w której złączka jest zdemontowana i uszczelka styka się z gniazdem na suwaku. Skutkiem tego jest, że pierwszy odcinek cylindryczny we współpracy z uszczelką przyczynia się do uszczelnienia przed wypływem gazu w stanie, gdy złączka jest zdemontowana.
Tuleja ponadto może być ułożona w taki sposób, ze zmienia się jej kształt, kiedy łącznik zostaje zamontowany i tym samym uszczelka jest przesunięta wzdłuż osi za pierwszy cylindryczny odcinek na suwaku, zwiększając tym samym wolne miejsce przepływał gazu.
Tworząc elastomeryczną tuleję o przekroju w kształcie litery V z promieniowo, na zewnątrz skierowanym wierzchołkiem, tuleja zyskuje korzystnie cechę płaskiej sprężalności, pozwalającą szczególnie na znaczne osiowe ściśnięcie tulei bez jednoczesnego wzrostu sił użytych do ściśnięcia tulei.
Efektywne i bezpieczne uszczelnienie pomiędzy prowadnikiem i kołnierzem zaworu uzyskuje się jeśli tuleja ma ponadto zbiegającą w dół krawędź uszczelnienia pod pierścieniem uszczelniającym.
Pierścień uszczelniający, który wykonany jest jako jedna część z elastomeryczną tuleją może być korzystnie ustabilizowany i usztywniony poprzez włożenie wzmacniającego pierścienia np. ze stali nierdzewnej.
Gdy złączka jest rozmontowana, płyn w komorze suwaka może płynąć bądź wyciekać i zanieczyszczać otoczenie. Aby uniknąć tej wady stopka ciśnieniowa może mieć zwrócony do wewnątrz kołnierz tworzący gniazdo dla klapy zwrotnej, umieszczonej w cylindrycznym suwaku razem z umieszczoną powyżej sprężyną dociskową, by utrzymać tę klapę w styku ze wspomnianym gniazdem. Klapa zwrotna działa jako zawór zwrotny podczas pracy, ale jest zamknięta dla powrotnego przepływu, kiedy złączka jest rozłączona.
Zazwyczaj otwór wylotowy płynu przebiega wzdłuz osi poprzez korpus, ale w korzystnym przykładzie wykonania według wynalazku, otwór wylotowy płynu wraz z wlotem gazu poprowadzony jest bokiem poprzez ułożone osiowo gniazdo czopa na bocznej ścianie korpusu. Tym samym otrzymuje się dogodne połączenie rurowe do źródła gazu i do kranu beczki, o atrakcyjnym wyglądzie. W tym samym czasie komorę w korpusie powyżej prowadnika pozostawia się wolną dla uchwytu ręcznego.
188 677
Uchwyt ręczny może być ponadto zamocowany przegubowo na osi wahań w korpusie i może być uruchamiany poprzez kołki ciśnieniowe w poprzek zakrzywionych powierzchni ciśnieniowych na każdej stronie prowadnika, gdy uchwyt ręczny jest naciskany w dół i tym samym powierzchnie ciśnieniowe mają taki kształt, że kołki najpierw ściągają suwak w dół do pozycji zamontowanej, aby później ostatecznie zamknąć ręczny uchwyt. Powierzchnie ciśnieniowe mogą ponadto być uformowane jako dolna strona łukowych torów umieszczonych na każdej stronie prowadnika, służąc jako prowadnice kołków ciśnieniowych. Aby można było prowadzić kołki w dół do zaczepienia z głównymi prowadnicami, można również wykonać osiowe prowadnice wprowadzające, które rozciągają się od torów naprowadzających prowadnic do górnej części prowadnika.
Konwencjonalna złączka ma centralnie umieszczoną sprężynę dociskową, która utrzymuje prowadnik w górnej pozycji. Złączka według wynalazku może mieć zamiast tego przynajmniej jedną sprężynę rozpierającą, działającą pomiędzy korpusem i prowadnikiem, sprężyna rozpierająca jest przemieszana promieniowo w stosunku do osi korpusu, tak że uchwyt ręczny może przesunąć się w poprzek osi i tym samym uzyskuje się korzystny kąt obrotu uchwytu ręcznego.
Wynalazek będzie wyjaśniony bardziej szczegółowo poniżej, w opisie przykładu wykonania wynalazku w odniesieniu do rysunku, w którym:
Figura 1 jest przekrojem osiowym wzdłuż osi przez złączkę według wynalazku, umieszczoną na podwójnym zaworze pojemnika ciśnieniowego, fig. 2 - osiowym przekrojem przez złączkę z fig. 1 w pozycji, gdy jest ona zdemontowana, fig. 3 - osiowym przekrojem w większej skali elastomerowej tulei złączki z fig. 1 i 2, fig. 4 - widokiem złączki z fig. 1 i 2 z częściowym przekrojem osiowym, i fig. 5 - przekrojem wzdłuż linii V-V z fig. 4.
Na fig. 1 widać złączkę 1 zamontowaną na podwójnym zaworze 2, ściśle przymocowaną w elemencie łączącym 3 na pojemniku ciśnieniowym 4, używanym do dystrybucji płynów takich jak piwo lub napoje bezalkoholowe, pod ciśnieniem gazu, którym zazwyczaj jest CO2. Pojemnik oraz podwójny zawór są pokazane we fragmentach.
U góry zawór ma kołnierz 5 a złączka ma szczękę zaciskową 6 dla uchwytu pod kołnierz 5 do rozłącznego mocowania złączki na zaworze. Operacja ta odbywa się poprzez popchnięcie złączki w poprzek kołnierza zaworu.
Złączka zawiera obudowę 7 z prowadnikiem 8, który może być sprowadzony z pozycji górnej (fig. 2 i 4) do pozycji dolnej pokazanej na fig. 1 za pomocą uchwytu ręcznego 9.
Zasadniczo rurowy suwak 10 ze stopką ciśnieniową 11 jest umieszczony w prowadniku 8, który może być wykonany na przykład z plastiku. Na górze suwak jest połączony z otworem wylotowym płynu 12. Suwak 10 może być przykładowo wykonany z metalu.
Miska 13 przymocowana jest ponadto w prowadniku. Miska posiada stosunkowo niewielką grubość i jest korzystnie wykonana ze stali nierdzewnej.
Brzeg miski jest zawinięty wzdłuz kołnierza 15 na elastomerycznej tulei 16, służąc tym samym do utworzenia uszczelnienia prowadnika 8 i zaworu 2 w sytuacji pokazanej na fig. 1, gdzie złączka 1 jest przymocowana do kołnierza 5 zaworu 2, a prowadnik 8 jest wciśnięty w dół do dolnej pozycji poprzez użycie uchwytu ręcznego 9.
Zawór otwiera się w niższej pozycji, w miarę jak suwak 10 ze swoją stopką ciśnieniową 11 naciska obręcz zaworu 17 osiowo w dół, odkrywając otwór 18 w rurze pionowej 19. Następnie płyn jest przeciskany przez sprężony gaz do góry przez rurę pionową 19 i przez otwory 18 w rurze pionowej i dalej przez rurowy suwak 10 do otworu wylotowego płynu 12, który poprzez wężyk, bądź rurkę (co nie jest pokazane) jest połączony z zaworem (nie pokazanym) służącym do odciągania płynu.
Komora gazowa 20 jest ograniczona przez suwak 10, tuleję 16 i wewnętrzną ścianę 21 w misce 13. Wlot gazu 22, który poprzez wężyk, bądź rurkę (nie pokazane) jest połączony ze źródłem sprężonego gazu, np. butlą gazową (nie pokazano), wprowadza się do komory gazowej 20. Gaz może teraz płynąć do pojemnika poprzez komorę gazową 20 oraz przestrzeń pomiędzy tuleją 16 i suwakiem 10.
W położeniu pokazanym na fig 1 złączka znajduje się w pozycji roboczej. Gdy złączka 1 ma być zdemontowana, prowadnik 8 podnosi się przy pomocy uchwytu ręcznego 9, po czym
188 677 złączka może być demontowana. Figura 2 pokazuje zdemontowaną złączkę, przy czym zakłada się, ze jest ona w ciągłym otwartym kontakcie z źródłem sprężonego gazu. Jednakże tuleja odcina odpływ gazu do otoczenia, gdzie nagromadzenie gazu może być szkodliwe, a nawet śmiertelne dla osób, które przebywają w pobliżu.
Elastomerowa tuleja 16 jest najlepiej widoczna na fig. 3 i, jak wspomniano, posiada kołnierz 15, wokół którego wywinięta jest krawędź 14 miski 13; na rysunku miska widziana jest tylko we fragmentach. Tuleja ma pierwszy stożkowy odcinek 23, który sięga od kołnierza 15 i drugi stożkowy odcinek 24, który sięga od pierwszego odcinka 23. Widziane w przekroju oba odcinki 23 i 24 tworzą wspólnie punkt V, którego ramiona rozchodzą się promieniście na zewnątrz. W przejściu pomiędzy obiema częściami znajduje się wykonany wewnątrz rowek pierścieniowy 25, żeby tuleja miała w tym miejscu jak najmniejszą grubość ściany.
Drugi odcinek 24 prowadzony jest do trzeciego odcinka 26, o nieco zwiększonej stożkowatości w stosunku do innych odcinków. Co więcej, pomiędzy drugim i trzecim odcinkiem znajduje się pierścień uszczelniający 27 połączony z tuleją pierścieniem wzmacniającym 28, który może być wykonany np. z metalu.
Powyżej stopki ciśnieniowej 11 suwak 10 ma cylindryczny odcinek 29 o średnicy odpowiadającej średnicy otworu 30 tulei.
Długość osiowa pierwszego odcinka cylindrycznego 29 jest tak obliczona, że uszczelka kołowa, wprowadzona do części otaczającej drugi cylindryczny odcinek 31, jest ściśnięta po montowaniu, jak pokazano na fig. 1. Tym samym tworzy się odstęp 32 pomiędzy suwakiem 8 i pierścieniem uszczelniającym 27, i, jak wspomniano wcześniej, przestrzeń ta umożliwia przepływ gazu.
Tuleja wykonana z elastomerów, takich jak guma, może być ściśnięta do bardzo zredukowanej wysokości bez gwałtownego wzrostu sił ściskających, co spowodowane jest ukształtowaniem jej przekroju w formie litery V, który powoduje że tuleja spełnia funkcję szczególnego rodzaju miecha z właściwością sprężyny rozpręznej, gdy jego ściana w czasie kompresji jest ściskana promieniście na zewnątrz z jednoczesnym zgięciem pomiędzy dwoma odcinkami 23 i 24 w cieńszej części ścianki rowka 25. W tym samym czasie trzeci odcinek 26 działa jak krawędź uszczelniająca 26 zapewniając skuteczne uszczelnienie pomiędzy prowadnikiem 8 i kołnierzem zaworu 5, kiedy złączka 1 jest zamocowana na zaworze 2 i zawór jest otwarty.
W pozycji rozmontowanej pokazanej na fig. 2, tuleja 16 jest jednakże zdekompresowana, tak aby pierścień uszczelniający 27 w konsekwencji efektu sprężynowania tulei przylegał ściśle do gniazda 33 na zewnątrz skierowanego pierścienia zewnętrznego 11’ utworzonego na stopce ciśnieniowej 11, tworząc miejsce dla pierścienia uszczelniającego. W ten sposób złączka odcina teraz i uniemożliwia odpływ gazu.
Jak pokazano na fig. 4 i 5, uchwyt ręczny 9 ma kształt widełek z dwoma występami 34 umieszczonymi osiowo na łożysku 35 wewnątrz obudowy 7, a dźwignia operacyjna 36 wychodzi na zewnątrz poprzez gniazdo czopa 37 w obudowie.
Jak pokazano na fig. 4, występy 34 widełek tworzą kąt z dźwignią operacyjną. Na końcu, każdy występ 34 ma do wewnątrz zwrócony kołek 38 przechodzący przez łukowe prowadnice 39; prowadnice wykonane są po każdej stronie prowadnika 8.
Dolna część każdej prowadnicy tworzy powierzchnię ciśnieniową 40 na prowadniku 8. Kiedy ręczny uchwyt 9 wychyla się z pozycji pokazanej na fig. 2 i 4 do pokazanej na fig. 1, kołki biegną w poprzek powierzchni ciśnieniowej 40, zeby docisnąć prowadnik 8 do pozycji nizszej, w której uchwyt ręczny jest ostatecznie unieruchomiony z powodu kształtu powierzchni ciśnieniowej.
Kiedy ręczny uchwyt 9 wychyla się z pozycji pokazanej na fig. 1 do pokazanej na fig. 2 i 4, kołki 38 biegną po górnej stronie 41 prowadnic 39, żeby podnieść prowadnik 8.
Sprężyny rozpierające 42, działające pomiędzy prowadnikiem 8 a obudową 1 i które są przesunięte względem osi złączki, służą również do podnoszenia prowadnika i przytrzymania go w górnej pozycji pokazanej na fig. 2 i 4.
Za pomocą osiowo umieszczonych prowadnic wprowadzających 43 ciągnących się od prowadnic 39 do górnej części prowadnika 8, kołki mogą być wepchnięte w prowadnice 39, gdy ręczny uchwyt znajduje się w swym dolnym wychyleniu.
188 677
Jak pokazano, zarówno otwór wylotowy płynu 12 jak i wlot gazu 22 wychodzą z boku obudowy poprzez osiowo umieszczone gniazdo czopa 44 wykonane w ściance bocznej obudowy i pozwalają na to, że wylot płynu i wlot gazu porusza się osiowo w stosunku do obudowy, gdy prowadnik jest przesuwany tam i z powrotem pomiędzy swoimi dwoma pozycjami.
Jak opisano powyżej tuleja zapewnia, że gaz nie wypłynie z rozmontowanej złączki. Płyn, który nadal znajduje się w rurowym suwaku 10 podczas rozłączania a także w połączeniach do zaworu nadal może wyciec lub kapać z rozmontowanej złączki i zanieczyścić otoczenie.
W celu zapobieżenia tej wadzie umieszczono zawór zwrotny w postaci klapy zwrotnej umieszczonej w nurniku. Klapa zwrotna 45 podtrzymywana jest na oparciu zwróconego przeciwnie i wewnętrznie skierowanego kołnierza 11 ” stopki ciśnieniowej 11 za pomocą sprężyny dociskowej 46, gdy złączka jest demontowana i zwalnia się w położeniu zamontowanym złączki w pozycji roboczej, pozwalając na przepływ płynu.
ii
FIG. 2
188 677
FIG.4
188 677
188 677
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz Cena 2,00 zł

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Złączka zaworu do pojemników, służąca do łączenia podwójnego zaworu, określającego oś i umieszczonego na pojemniku pod ciśnieniem, zawierającym sprężony gaz, taki jak CO2 i płyn, np. piwo, ze źródłem sprężonego gazu, i, odpowiednio, z zaworem do wyciągania płynu,, gdzie zawór zawiera możliwy do zablokowania przewód przepływu gazu i płynu, i złączka zawiera obudowę do współosiowego mocowania na górnej kryzie zaworu; prowadnik, który umieszczony jest w obudowie i który może być przesuwany za pomocą uchwytu ręcznego pomiędzy górną pozycją, w której zawór jest zamknięty i pozycją dolną, w której zawór jest otwarty, elastomerową tuleję osadzoną w prowadniku i tworzącą uszczelnienie pomiędzy prowadnikiem i kryzą zaworu, gdy złączka znajduje się w pozycji zamontowanej, cylindryczny suwak osadzony w prowadniku; oraz komorę gazową utworzoną pomiędzy suwakiem, tuleją i wewnętrzną ścianą prowadnika; gdzie suwak służy do otwierania zaworu w dolnej pozycji prowadnika, wytwarzając połączenie pomiędzy kanałem przepływu płynu w zaworze i otworem wylotowym płynu na prowadniku poprzez komorę suwaka, i wytwarzając połączenie pomiędzy kanałem przepływu gazu w zaworze i otworem wylotowym gazu na prowadniku poprzez komorę gazową, znamienna tym, ze gniazdo (33) pierścienia uszczelniającego (27) wykonane jest na suwaku, a pierścień uszczelniający (27) wykonany jest w jednym kawałku z tuleją (16) i oparty jest na gnieździe (33) w stanie, gdy złączka (1) jest zdemontowana.
  2. 2. Złączka według zastrz. 1, znamienna tym, ze suwak ma dolną stopkę ciśnieniową (11) do aktywacji zaworu, która posiada skierowany na zewnątrz pierścień zewnętrzny (11 ’), przy czym górna strona kołnierza tworzy gniazdo (33).
  3. 3. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że suwak (10), powyżej gniazda (33) ma pierwszy, korzystnie cylindryczny odcinek (29), a w dalszej części drugi, korzystnie cylindryczny, odcinek (31) o mniejszej średnicy niz pierwszy odcinek, i że w zdemontowanej pozycji złączki (1), pierścień uszczelniający (27) otacza pierwszy cylindryczny odcinek (29), stykając się z nim lub pozostając w bliskiej odległości względem niego, gdy złączka (1) jest zdemontowana i pierścień uszczelniający (27) opiera się w gnieździe (33) na suwaku (10).
  4. 4. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, ze elastomerowa tuleja (16) jest odkształcona gdy złączka (1) jest zamontowana, a jej pierścień uszczelniający (27) osadzony jest przesuwnie osiowo na pierwszym odcinku cylindrycznym (29) suwaka (10).
  5. 5. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, ze tuleja (16) ma pierwszy stożkowy odcinek (23) biegnący na zewnątrz od połączenia z tuleją (16), i drugi stożkowy odcinek (24) biegnący na zewnątrz od pierwszego stożkowego odcinka (23) i w dół do pierścienia uszczelniającego (27).
  6. 6. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że tuleja (16) ma trzeci odcinek (26) tworzący krawędź uszczelniającą i biegnący na zewnątrz od pierścienia uszczelniającego (27).
  7. 7. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że pierścień wzmacniający (28), na przykład ze stali nierdzewnej, włożony jest w pierścień uszczelniający (27).
  8. 8. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że stopka ciśnieniowa (11) suwaka (10) ma zwrócony wewnętrznie kołnierz (11”) tworzący gniazdo (33) dla klapy zwrotnej (45) umieszczonej w cylindrycznym suwaku razem z razem z umieszczoną powyżej sprężyną dociskową (46).
  9. 9. Złączka według zastrz 1 albo 2, znamienna tym, ze otwór wylotowy płynu (12) wraz z wlotem gazu (22) poprowadzony jest bokiem poprzez ułożone osiowo gniazdo czopa (44) w bocznej ścianie obudowy (7).
  10. 10. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że uchwyt ręczny (9) jest zamocowany przegubowo na osi odchyleń w obudowie (7), i ze ma dźwignię operacyjną (36), wychodzącą na zewnątrz poprzez gniazdo czopa (37) w ścianie obudowy (7), i ramię ciśnieniowe
    188 677 z dwoma występami (34) z ciśnieniowymi kołkami (38) biegnącymi wzdłuż zakrzywionej powierzchni ciśnieniowej (40), gdy dźwignia operacyjna (36) jest zwrócona w dół, przy czym powierzchnie ciśnieniowe (40) wykonane są po każdej strome prowadnika (8) i mają taki kształt, że przesuwające się kołki (38) najpierw popychają suwak (10) w dół do pozycji zamontowanej i ostatecznie zamykają ręczny uchwyt (9).
  11. 11. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że powierzchnie ciśnieniowe (40) utworzone są jako dolna strona wykrzywionych torów wykonanych na każdej stronie prowadnika (8), i służą jako prowadnice (39) ciśnieniowych kołków (38), oraz że osiowo biegnące wprowadzające łukowe prowadnice (39) są ponadto umieszczone po każdej stronie prowadnika (8) i rozciągają się od torów naprowadzających prowadnic do górnej części prowadnika (8) i zapewniając wprowadzenie przesuwnych kołków (38) w zaczep torów naprowadzających.
  12. 12. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że zawiera przynajmniej jedną sprężynę rozciągającą (42), działającą pomiędzy korpusem i prowadnikiem (8) i przemieszczaną promieniowo w stosunku do osi obudowy (7).
PL98339955A 1997-09-22 1998-09-17 Złączka zaworu do pojemników PL188677B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK108897 1997-09-22
PCT/DK1998/000403 WO1999015457A1 (en) 1997-09-22 1998-09-17 A coupling for a container valve

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL339955A1 PL339955A1 (en) 2001-01-15
PL188677B1 true PL188677B1 (pl) 2005-03-31

Family

ID=8100866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98339955A PL188677B1 (pl) 1997-09-22 1998-09-17 Złączka zaworu do pojemników

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6367667B1 (pl)
EP (1) EP1017612B1 (pl)
JP (1) JP2001517589A (pl)
CN (1) CN1134373C (pl)
AU (1) AU9153698A (pl)
DE (1) DE69820088T2 (pl)
ES (1) ES2207857T3 (pl)
PL (1) PL188677B1 (pl)
WO (1) WO1999015457A1 (pl)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1017742C2 (nl) * 2001-03-30 2002-10-03 Heineken Tech Services Inrichting en werkwijze voor het aansluiten van een container op een drukbron.
NL1019562C2 (nl) * 2001-12-13 2003-06-17 Heineken Tech Services Klepsamenstel voor gebruik bij drankafgifte.
US6945286B2 (en) * 2002-07-02 2005-09-20 Economy Controls Corporation Closed loop fluid transfer system for liquid supply and vapor recovery
US20050263208A1 (en) * 2003-03-06 2005-12-01 Linde Aktiengesellschaft Protected integral gas cylinder with manual on/off and flow control valve
DK200700267A (da) * 2007-02-21 2008-08-22 Micro Matic As Fadkobling
DE102007021634B3 (de) * 2007-05-09 2008-10-23 Technotrans Ag Vorrichtung zur Dosierung von Flüssigkeit aus einem Gebinde
DK2014608T3 (en) 2007-07-10 2016-12-12 Eurokeg Bv A dispenser head.
CN101977838A (zh) * 2007-09-20 2011-02-16 微马蒂奇股份公司 用于与安装在饮料容器中的提取装置相连接的分配头
DE102008024579B4 (de) * 2008-05-21 2010-08-19 Khs Ag Behälter
US20110225725A1 (en) * 2010-03-18 2011-09-22 Kersten Steven A Portable Eyewash Assembly
KR101922995B1 (ko) * 2010-10-08 2018-11-28 마이크로매틱에이/에스 분배 시스템용 분배 헤드
US8757195B2 (en) 2011-07-06 2014-06-24 Four Sheets, Llc Keg tapping system
NL2009732C2 (en) 2012-10-30 2014-05-06 Heineken Supply Chain Bv Beverage container and valve for a beverage container.
NL2009731C2 (en) * 2012-10-30 2014-05-06 Heineken Supply Chain Bv Container and valve for a container.
ITFI20130001A1 (it) * 2013-01-02 2014-07-03 Enomatic S R L Dispositivo erogatore di bevande gassate.
DE102014101652A1 (de) 2014-02-11 2015-08-13 Cmb Schankanlagen Gmbh Zapfkopf für ein Getränkefass
BR112018014969B1 (pt) * 2016-05-12 2022-02-15 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Recipiente de material de construção de impressão 3d
CN106185771B (zh) * 2016-08-19 2018-10-16 宁波铭匠扎啤设备有限公司 一种酒桶内压力始终保持稳定的一体式酒水饮料保鲜桶
WO2019023059A1 (en) * 2017-07-25 2019-01-31 Midnight Madness Distilling, Llc EFFERVESCENT LIQUID DISPENSER
ES2884057T3 (es) * 2017-07-28 2021-12-10 Hewlett Packard Development Co Contenedor para material de construcción
DE102017129912B3 (de) * 2017-10-27 2019-01-03 Dsi Getränkearmaturen Gmbh Zapfkopf mit 3/2 Wege-Ventil
JP6567157B1 (ja) * 2018-12-27 2019-08-28 サントリーホールディングス株式会社 ディスペンスヘッド
US11161682B2 (en) 2019-03-27 2021-11-02 Newco 4 LLC Device for providing a disposable bag in keg or other container
CN110242557B (zh) * 2019-06-20 2024-03-08 成都百胜野牛科技有限公司 一种柱塞
US20230035704A1 (en) * 2019-12-17 2023-02-02 Smartseal As Sealing Unit for a Container
IT202000020182A1 (it) * 2020-10-14 2022-04-14 Daunia Plast S R L “valvola per il riempimento e lo svuotamento di contenitori in pet in pressione”
US11718517B2 (en) * 2021-03-10 2023-08-08 Ningbo Major Draft Beer Equipment Co., Ltd. Efficient distributor
US11530126B2 (en) * 2021-03-22 2022-12-20 Ningbo Major Draft Beer Equipment Co., Ltd Distributor
GB2609930A (en) * 2021-08-17 2023-02-22 Polykeg S R L Compact beverage dispenser
CN114671389B (zh) * 2022-04-08 2024-03-01 广州侍美科技有限公司 一种用于取液的通断结构和取液组件
CN115676756A (zh) * 2022-08-24 2023-02-03 塔罗斯科技股份有限公司 一种分配器
WO2024047239A1 (en) * 2022-09-01 2024-03-07 Ebeltoft Gårdbryggeri V. Peder Zacho Hansen Beverage keg tapping device and system

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1239908A (en) * 1967-09-25 1971-07-21 Alumasc Ltd A connector unit for permitting fluid flow to or from a container
GB1530968A (en) * 1976-09-17 1978-11-01 Grundy Ltd Coupling or dispensing heads for pressurised casks and like containers
US4305421A (en) * 1977-09-28 1981-12-15 Draft Systems, Inc. Fluid dispensing system
US4159102A (en) * 1977-09-28 1979-06-26 Draft Systems, Inc. Locking mechanism for coupler and valve assembly
US4291821A (en) * 1979-10-04 1981-09-29 The Perlick Company, Inc. Keg tapping system unit and valve interlock
US4450853A (en) * 1981-07-21 1984-05-29 Robert Dessenoix Assembly for drawing off a liquid by means of a gas under pressure
US4436228A (en) * 1982-02-16 1984-03-13 Hoff-Stevens, Inc. Keg tapping apparatus having improved retainer
US4538746A (en) * 1983-06-29 1985-09-03 Vending Components, Inc. Keg-tapping assembly
GB2176466A (en) * 1985-06-12 1986-12-31 Fred Hoyland Liquid delivery device
US4665940A (en) * 1985-11-13 1987-05-19 Johnson Enterprises, Inc. Container fitting
US4834266A (en) * 1986-07-18 1989-05-30 Apv Rosista, Inc. Valve with safety vent seal
US4736926A (en) * 1986-11-07 1988-04-12 Draft Systems, Inc. Valve assembly and coupler therefor
US5090599A (en) * 1991-02-28 1992-02-25 Johnson Enterprises, Inc. Seal for a beverage tap
AU668538B2 (en) * 1993-01-25 1996-05-09 Kirin Beer Kabushiki Kaisha Dispenser head for soft drink and cleaning device for soft drink pouring system
WO1994025393A1 (en) * 1993-04-28 1994-11-10 Onyx Management S.A. Automatic shutoff valve
DK119293A (da) * 1993-10-22 1995-04-23 Micro Matic As Dispenserhoved

Also Published As

Publication number Publication date
EP1017612A1 (en) 2000-07-12
US6367667B1 (en) 2002-04-09
ES2207857T3 (es) 2004-06-01
PL339955A1 (en) 2001-01-15
EP1017612B1 (en) 2003-11-26
JP2001517589A (ja) 2001-10-09
DE69820088D1 (de) 2004-01-08
AU9153698A (en) 1999-04-12
DE69820088T2 (de) 2004-05-19
WO1999015457A1 (en) 1999-04-01
CN1271328A (zh) 2000-10-25
CN1134373C (zh) 2004-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL188677B1 (pl) Złączka zaworu do pojemników
US4736926A (en) Valve assembly and coupler therefor
US8479785B2 (en) Slider valve fitment and collar
US4181143A (en) Valve assembly and coupler therefor
EP2190777B1 (en) Dispenser head for connection with an extractor device mounted in a beverage container
US4159102A (en) Locking mechanism for coupler and valve assembly
US4343325A (en) Valve assembly and coupler therefor
CA2121261A1 (en) Fluid dispense system
TW200524817A (en) Nozzle for dispensing liquid in a container
US4711377A (en) Coupler and pump for a beverage dispenser
EP1383703B1 (en) Device and method for connecting a pressure source to a container
MA27695A1 (fr) Robinet pour un recipient sous pression non rechargeable
US3637117A (en) Keg tapping device
GB2062790A (en) Coupler assembly for use with a container valve assembly
CN112031102B (zh) 具有膜片的卫生阀
US7237566B2 (en) Device and cleaning and/or disinfecting a keg coupler
CA2487682C (en) Connecting coupling with a switch unit
EP1428791A1 (en) Siphon head
US11795048B2 (en) High pressure fuel nozzle leak stop assembly
JPS60500333A (ja) タイヤ弁継手
KR20180117592A (ko) 중합성 케그 커넥터
WO1990013510A1 (en) Cleaning beverage dispense systems
KR850001456Y1 (ko) 액체 공급기용 신속 분리가능한 연결구(Coupling)
NL1013425C2 (nl) Tapkraan.
JPH11197552A (ja) シャワー装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070917