PL188245B1 - Urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb - Google Patents
Urządzenie do odgławiania i patroszenia rybInfo
- Publication number
- PL188245B1 PL188245B1 PL99331618A PL33161899A PL188245B1 PL 188245 B1 PL188245 B1 PL 188245B1 PL 99331618 A PL99331618 A PL 99331618A PL 33161899 A PL33161899 A PL 33161899A PL 188245 B1 PL188245 B1 PL 188245B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- trough
- slot
- fish
- angle
- plane
- Prior art date
Links
Landscapes
- Processing Of Meat And Fish (AREA)
Abstract
1. Urządzenie do odgławiania i patrosze72) nia ryb wrzecionowatych, głównie ryb małych, składające się z układu orientująco-zasilającego i układu obróbczego, wyposażonego w transportujące niecki i tarczowy nóż, znamienne tym, że każda transportująca niecka (2) mająca w przekroju poprzecznym kształt litery U, której długość promienia (r) ma się tak do jej szerokości jak 1:2 jest zaopatrzona od strony czołowej w ogranicznik (4) oraz w szczelinę (5) wyprofilowaną w dnie niecki (2) i zachodzącą symetrycznie na część każdej z burt tej niecki (2) tak, że kąt nachylenia (a) krawędzi (5') szczeliny (5) względem poziomu jest zawarty w granicach od 10 do 25°, najkorzystniej wynosząc 17°, a wierzchołek tego kąta (a) jest ukierunkowany w stronę ogranicznika (4), zaś tarczowy nóż (3) układu tnącego jest osadzony w płaszczyźnie między dwiema krawędziami (5') szczeliny (5) i równoległe do tej płaszczyzny
Description
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb, szczególnie małych ryb o kształcie wrzecionowatym, takich jak szproty i drobne śledzie, stosowane w przetwórstwie rybnym.
Znane są liczne urządzenia do odgławiania i patroszenia dużych ryb, których zasadniczymi elementami składowymi są osadzone, najczęściej we wspólnej obudowie, układ napędowy, podawczo-transportujący, symetryzujący i tnący, z którego najprostszym w konstrukcji jest nóż tarczowy, bądź zestaw takich noży, jak na przykład znany z patentu polskiego nr 172 422, według którego noże układu tnącego są osadzone względem siebie w stałej, zmiennej okresowo odległości, w osi silnika, na walc jednostronnie ułożyskowanym, zaś zespół docinający stanowią osadzone w ramce międzynożowa, wygarniająca płytka oraz zewnętrzne nożowe płytki, dociśnięte do noży mechanizmem dociskowym. W skład układu podawczego wchodzą rynna podawcza lub zestaw niecek, znany na przykład z polskiego opisu patentowego nr 170 001. Znany też jest sposób obrabiania ryb płastugowatych, polegający na oddzielaniu głowy i jamy brzusznej wraz z wnętrznościami za pomocą gilotynowego, taktowo działającego noża, stosowanego w rozwiązaniach firmy Baader. Wszystkie te opisane urządzenia nie są jednak dostosowane do obróbki małych ryb, wielkości szprotów, czy małych śledzi, wobec których stosuje się często obróbkę ręczną. Natomiast mechaniczna obróbka ryb małowymiarowych, znana pod nazwą nobbingu, polega na odcięciu głowy cięciem prostopadłym do kręgosłupa ryby i wyssaniu wnętrzności lub nadcięciu głowy i wyrwaniu wraz z nią wnętrzności z nieotwartej od dołu jamy brzusznej.
188 245
Wspólną właściwością procesów odgławiania i patroszenia ryb małowymiarowych, prowadzonych przy zastosowaniu znanych sposobów i urządzeń jest znaczna pracochłonność i niezadowalający stopień czystości uzyskiwanych tuszek.
Systematycznie prowadzone badania nad poprawą ekonomiki, wzrostem stopnia mechanizacji obróbki, a także nad poprawą jakości mięsa ryb, doprowadziły do opracowania konstrukcji urządzenia, które wykorzystując pracę jednego noża tarczowego, umożliwia w procesie ciągłym jednoczesne odgławianie i patroszenie ryb małowymiarowych o właściwym stopniu ich czystości.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, ze każda transportująca niecka, mająca w przekroju poprzecznym kształt litery U, której długość promienia ma się tak do jej szerokości jak 1:2 jest zaopatrzona od strony czołowej w ogranicznik oraz w szczelinę wyprofilowaną w dnie niecki i zachodzącą symetrycznie na część każdej z obu burt tej niecki tak, że kąt nachylenia krawędzi szczeliny względem poziomu jest zawarty w granicach od 10 do 25°, najkorzystniej wynosząc 17°, a wierzchołek tego kąta jest ukierunkowany w stronę ogranicznika, zaś tarczowy nóż układu tnącego jest osadzony w płaszczyźnie między dwiema krawędziami szczeliny i równolegle do tej płaszczyzny.
W innym wykonaniu wynalazku urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb odznacza się tym, że każda transportująca niecka mająca w przekroju poprzecznym kształt litery U, której długość promienia ma się tak do jej szerokości jak 1:2 jest zaopatrzona od strony czołowej w ogranicznik oraz w szczelinę zapoczątkowaną w lustrzanym względem siebie odbiciu w obu górnych krawędziach burt niecki i ukierunkowaną obustronnie do dna tej niecki, przy czym krawędź szczeliny względem poziomu jest nachylona pod kątem zawartym w granicach od 10 do 25°, najkorzystniej wynoszącym 17°, a wierzchołek tego kąta jest ukierunkowany w przeciwną stronę względem ogranicznika, zaś tarczowy nóż układu tnącego jest osadzony w płaszczyźnie zawartej między dwiema krawędziami szczeliny i równolegle do tej płaszczyzny.
Urządzenie według wynalazku zależnie od potrzeb i możliwości lokalizacyjnych może być wykonane w uwzględnieniu pierwszego lub drugiego z opisanych wariantów kształtu szczeliny i miejsca usytuowania noża układu tnącego, przy czym w obu przypadkach umożliwia pełną mechanizację procesu obróbczego ryb drobnych. W wyniku wyposażenia niecki w szczelinę określonego kształtu i usytuowanie noża w płaszczyźnie wyznaczonej przez krawędzie tej szczeliny, możliwe stało się zastosowanie mechanicznej obróbki ryby jednym cięciem eliminującym jednocześnie głowę i wnętrzności w stopniu całkowitym, przy czym istotne znaczenie ma tu stabilne usytuowanie ryby w niecce, dzięki jej kształtowi i doborowi wymiarów, uwzględniających w optymalnym stopniu profil i wymiary małych ryb. Dobrany doświadczalnie kąt nachylenia szczelin względem poziomu i osadzenie w płaszczyźnie wyznaczonej przez jej krawędzie noża warunkuje najdogodniejszy sposób usytuowania ryby względem tego noża oraz wytyczenie najekonomic/niejs/ej linii cięcia, która dzięki tym parametrom i obecności ogranicznika jest zapoczątkowana tuz za głową ryby i zakończona tuż za jej otworem analnym, co właśnie powoduje nie osiągalną dotychczas mechanicznie dokładność patroszenia, przy tym dwuwariantowa niecka oraz nóż osadzony między krawędziami szczeliny służy doborowi dowolnego usytuowania ryby w czasie procesu cięcia.
Urządzenie według wynalazku przedstawione jest w przykładach jego wykonania na rysunku, na którym fig. 1 obrazuje urządzenie w widoku aksonometrycznym, wyposażone w nóż i niecki z fig. 2, przy czym fig. 2 przedstawia w widoku z boku nieckę zaopatrzoną w szczelinę wyprofilowaną w jej dnie i w części obu burt tej niecki, a fig. 3 - przekrój poprzeczny tejże niecki, natomiast fig. 4 obrazuje w widoku z boku nieckę według drugiego wykonania wynalazku, która to niecka jest wyposażona w szczelinę zapoczątkowaną od górnych krawędzi tejże niecki, zaś fig. 5 przedstawia urządzenie w widoku aksonometrycznym, zgodnie z drugim wykonaniem wynalazku, które to urządzenie jest zaopatrzone w nóż i nieckę z fig. 4.
Jak wynika z rysunku urządzenie składa się z układu orientująco-zasilającego 1 i z układu obróbczego, złożonego z zestawu niecek 2, poruszających się względem tarczowego noża 3 ruchem ciągłym lub taktowym. Każda niecka 2 o łukowo wygiętym dnie, mającym promień r jest wyposażona w ogranicznik 4, stanowiący jej czoło oraz w szczelinę 5 opasującą nieckę 2 od dołu i zachodzącą częściowo na obie burty tej niecki 2, zaś w innym wykonaniu wynalazku niecka 2 jest za4
188 245 opatrzona w szczelinę 6 usytuowaną w lustrzanym odbiciu względem siebie w obu burtach tej niecki 2, która to szczelina 6 jest zapoczątkowana w górnych krawędziach obu burt niecki 2, i ukierunkowana obustronnie do dna niecki 2. Krawędzie 5’i 6' zarówno szczeliny 5, jak i szczeliny 6 są nachylone do poziomu pod ostrym kątem a. Tarczowy nóż 3 jest usytuowany w płaszczyźnie zawartej między dwiema krawędziami 5’ szczeliny 5 lub w drugim wykonaniu wynalazku, między dwiema krawędziami 6’ szczeliny 6.
Urządzenie według wynalazku działa następująco: z układu orientująco-zasilającego 1 rybę zorientowaną grzbietem do dołu podaje się do niecki 2 zaopatrzonej w szczelinę 5, tak że głowa ryby opiera się o ogranicznik 4, po czym niecka 2 przesuwa się ruchem ciągłym lub taktowym, aż do przejścia poza nóż 3, którego płaszczyzna pracy jest zlokalizowana w płaszczyźnie zawartej między krawędziami 5’ szczeliny 5, w wyniku czego następuje odcięcie głowy i części brzusznej ryby, aż do jej otworu analnego, linią skośną, nachyloną do grzbietu ryby pod kątem α. Przy zastosowaniu urządzenia zaopatrzonego w nieckę 2 wyposażoną w szczelinę 6 rybę usytuowuje się w niecce 2 grzbietem do góry. W czasie ruchu niecek 2 tarczowy nóż 3 pracujący w płaszczyźnie wyznaczonej przez krawędzie 6’ szczeliny 6 przecina pod kątem a rybę, zaczynając od strony grzbietu.
188 245
Fig;. 5
188 245
co
Ε
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (2)
1. Urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb wrzecionowatych, głównie ryb małych, składające się z układu orientująco-zasilającego i układu obróbczego, wyposażonego w transportujące niecki i tarczowy nóż, znamienne tym, że każda transportująca niecka (2) mająca w przekroju poprzecznym kształt litery U, której długość promienia (r) ma się tak do jej szerokości jak 1:2 jest zaopatrzona od strony czołowej w ogranicznik (4) oraz w szczelinę (5) wyprofilowaną w dnie niecki (2) i zachodzącą symetrycznie na część każdej z burt tej niecki (2) tak, że kąt nachylenia (a) krawędzi (5') szczeliny (5) względem poziomu jest zawarty w granicach od 10 do 25°, najkorzystniej wynosząc 17°, a wierzchołek tego kąta (a) jest ukierunkowany w stronę ogranicznika (4), zaś tarczowy nóż (3) układu tnącego jest osadzony w płaszczyźnie między dwiema krawędziami (5) szczeliny (5) i równolegle do tej płaszczyzny.
2. Urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb wrzecionowatych, głównie ryb małych, składające się z układu orientująco-zasilającego i układu obróbczego, wyposażonego w transportujące niecki i tarczowy nóż, znamienne tym, że każda transportująca niecka (2), mająca w przekroju poprzecznym kształt litery U, której długość promienia (r) ma się tak do jej szerokości jak 1:2 jest zaopatrzona od strony czołowej w ogranicznik (4) oraz w szczelinę (6) zapoczątkowaną w lustrzanym względem siebie odbiciu w obu górnych krawędziach burt niecki (2) i ukierunkowaną obustronnie do dna tej niecki (2), przy czym krawędź (6') szczeliny (6) względem poziomu jest nachylona pod kątem (α) zawartym w granicach od 10 do 25°, najkorzystniej wynoszącym 17°, a wierzchołek tego kąta (α) jest ukierunkowany w przeciwną stronę względem ogranicznika (4), zaś tarczowy nóż (3) układu tnącego jest osadzony w płaszczyźnie zawartej między dwiema krawędziami (6') szczeliny (6) i równolegle do tej płaszczyzny.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL99331618A PL188245B1 (pl) | 1999-02-22 | 1999-02-22 | Urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL99331618A PL188245B1 (pl) | 1999-02-22 | 1999-02-22 | Urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL331618A1 PL331618A1 (en) | 2000-08-28 |
| PL188245B1 true PL188245B1 (pl) | 2005-01-31 |
Family
ID=20073825
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL99331618A PL188245B1 (pl) | 1999-02-22 | 1999-02-22 | Urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL188245B1 (pl) |
-
1999
- 1999-02-22 PL PL99331618A patent/PL188245B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL331618A1 (en) | 2000-08-28 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| SU1508949A3 (ru) | Способ получени обесшкуренного филе из брюшных частей рыбы и устройство дл его осуществлени | |
| SU1491322A3 (ru) | Устройство дл автоматического делени рыбного филе | |
| JPH08228669A (ja) | 魚おろし方法及び装置 | |
| SU847896A3 (ru) | Устройство дл филетировани рыбы | |
| KR101469922B1 (ko) | 계육 수직 절단가공장치 | |
| KR100773051B1 (ko) | 어체 처리방법 및 그 장치 | |
| US5083972A (en) | Method and apparatus for decapitating and eviscerating fish | |
| US5358441A (en) | Device for holding flat fish during processing | |
| CA2007425C (en) | Method and apparatus for gutting fish | |
| CA1199760A (en) | Method and device for beheading fish | |
| US6994617B2 (en) | Fish filleting machine | |
| PL188245B1 (pl) | Urządzenie do odgławiania i patroszenia ryb | |
| US5338250A (en) | Plate deboner | |
| RU2576068C1 (ru) | Способ механизированного удаления межмышечных костей из филейных частей транспортируемых рыб и устройство для осуществления способа | |
| PL135095B1 (en) | Apparatus for fish filleting | |
| US4602404A (en) | Fish filleting device | |
| RU1775088C (ru) | Способ ориентированной подачи к режущим инструментам рыбы и устройство дл его осуществлени | |
| EP1526776B1 (en) | A fish filletting machine | |
| PL170149B1 (pl) | Sposób i urzadzenie do wytwarzania produktu rybnego PL | |
| US4503588A (en) | Apparatus for cutting fish heads | |
| CN112841285A (zh) | 一种小龙虾虾头剔除机构 | |
| SU971205A2 (ru) | Устройство дл филетировани рыбы | |
| PL132911B1 (en) | Apparatus for heading and gutting fishes | |
| SU1472026A1 (ru) | Устройство дл филетировани рыбы | |
| PL170001B1 (pl) | Urządzenie do cięcia ryb |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20060222 |