PL186818B1 - Sposób wytwarzania wolnej od tlenu atmosfery ochronnej dla przeprowadzania obróbek termicznych - Google Patents

Sposób wytwarzania wolnej od tlenu atmosfery ochronnej dla przeprowadzania obróbek termicznych

Info

Publication number
PL186818B1
PL186818B1 PL98325389A PL32538998A PL186818B1 PL 186818 B1 PL186818 B1 PL 186818B1 PL 98325389 A PL98325389 A PL 98325389A PL 32538998 A PL32538998 A PL 32538998A PL 186818 B1 PL186818 B1 PL 186818B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
phase
oxygen
nitrogen
group
catalyst
Prior art date
Application number
PL98325389A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325389A1 (en
Inventor
Gianluca Porto
Den Sype Jaak Stefaan Van
Original Assignee
Praxair Technology Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Praxair Technology Inc filed Critical Praxair Technology Inc
Publication of PL325389A1 publication Critical patent/PL325389A1/xx
Publication of PL186818B1 publication Critical patent/PL186818B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21DMODIFYING THE PHYSICAL STRUCTURE OF FERROUS METALS; GENERAL DEVICES FOR HEAT TREATMENT OF FERROUS OR NON-FERROUS METALS OR ALLOYS; MAKING METAL MALLEABLE, e.g. BY DECARBURISATION OR TEMPERING
    • C21D1/00General methods or devices for heat treatment, e.g. annealing, hardening, quenching or tempering
    • C21D1/74Methods of treatment in inert gas, controlled atmosphere, vacuum or pulverulent material
    • C21D1/76Adjusting the composition of the atmosphere
    • C21D1/763Adjusting the composition of the atmosphere using a catalyst

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Hydrogen, Water And Hydrids (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Fluid Adsorption Or Reactions (AREA)

Abstract

1. Sposób w ytw arzania wolnej od tlenu atm osfery ochronnej dla przeprow adzania obróbek term icznych, znam ienny tym , ze obejm uje; faze poczatkow a, w której gazowy wsad w eglow odorow y (12) oraz utleniacz, zaw ie- rajacy tlen (10) poddaje sie reakcji na pierw szym katali- zatorze wybranym z grupy, skladajacej sie z m etali szla- chetnych, tlenków i ich m ieszanin, w tem peraturze za- wartej pom iedzy okolo 750°C a okolo 900°C, przy pred- kosci przestrzennej przynajm niej 10,000 h-1, tw orzac produkt reakcji (16), zawierajacy tlenek wegla, w odór 1 weglow odory oraz m niejsze ilosci wody 1 dw utlenku wegla, faze druga, w której produkt reakcji (16) dodaje sie do azotu zanieczyszczonego obecnoscia tlenu (18), który reaguje w calosci z czescia takiego w odoru 1 tlenku wegla, tw orzac dodatkow e ilosci wody 1 dw utlenku w e- gla, oraz faze trzecia, w której produkt (20 ) otrzym any w fazie drugiej przenoszony jest do drugiego katalizatora, wybranego z grupy, skladajacej sie z metali szlachetnych w tem peraturze wahajacej sie pom iedzy okolo 400°C a okolo 750°C, tw orzac m ieszanine gazow a (24) o niskim punkcie rosy, skladajaca sie zasadniczo z azotu, w odoru 1 tlenku wegla, przy czym taka m ieszanina (24) nadaje sie do dzialania jako atm osfera ochronna dla przeprow adza- nia obróbek term icznych PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób wytwarzania ochronnej atmosfery na bazie azotu dla przeprowadzania obróbek termicznych artykułów metalowych, takich jak wyżarzanie, odpuszczanie, ogrzewanie przedodpuszczeniowe i tym podobne.
Konwencjonalnie, azot stosowany dla takich celów otrzymywano metodami kriogenicznymi przy znacznych kosztach. Dlatego też ostatnio poczyniono próby wykorzystania azotu wytworzonego sposobami bardziej ekonomicznymi niż proces kriogeniczny, na przykład przez przepuszczenie przez błony przeponowe albo przez adsorpcję z wahaniem ciśnienia (PSA, pressure-swing adsorption).
Tym niemniej, otrzymany w ten sposób azot ma wadę nieczystości, zawierając jako taki niewielkie części, pomiędzy 0,1% a do około 5% tlenu, co zdecydowanie wpływa niekorzystnie na obiekty poddane takiej obróbce cieplnej.
186 818
Dlatego też zaproponowano już liczne procedury w celu zmniejszenia i/lub wyeliminowania zawartości tlenu albo pochodnych substancji utleniających, takich jak woda i dwutlenek węgla, w azocie wytworzonym sposobami niekriogenicznymi, tak aby oczyścić go, a jeśli zajdzie potrzeba, połączyć z substancjami redukującymi, takimi jak tlenek węgla i wodór, które wywierają korzystny wpływ na proces obróbki cieplnej.
Przykładowo w, opisie patentowym WO-A-93 21 650 przedstawiony jest endotermiczny proces katalityczny, w którym węglowodory zmusza się do reakcji z tlenem zawartym w zanieczyszczeniach azotu, w komorze reaktorowej, zawierającej konwencjonalne katalizatory z tlenku niklu, albo katalizatory oparte na metalach szlachetnych, powodując zasadniczo tworzenie tlenku węgla i wodoru, korzystniejszych od niepożądanych związków utleniających. Pomimo obecności w piecach do obróbki cieplnej wymienników ciepła zaprojektowanych do wstępnego ogrzania gazu, który ma w zamierzeniu reagować w takim reaktorze, jest jednak konieczne dostarczenie ciepła z zewnątrz, w celu aktywacji częściowej reakcji utlenienia węglowodorów tlenem. Dlatego też ogólnie, na oszczędność tego procesu ma niekorzystny wpływ potrzeba zapewnienia wymienników wstępnego ogrzewania i dostarczania dużych ilości ciepła z zewnątrz.
W europejskim opisie patentowym EP-A-0 6003 799 przedstawiony jest proces katalitycznej konwersji tlenu zawartego w niekriogenicznym azocie, przy pomocy węglowodorów, tak, by określić - mając na względzie niską temperaturę dogodnego reaktora konwersyjnego - tworzenie się w pełni utlenionej wody i dwutlenku węgla. Ulegają one często przemianie do związków redukujących w wyniku reakcji reformowania z nadmiarem węglowodorów obecnym w piecu obróbki cieplnej. Tym niemniej, kinetyka reakcji reformowania jest zdecydowanie powolna przy typowych temperaturach roboczych takich pieców, tak, że aby osiągnąć pożądane składy, konieczne jest zapewnienie przedłużonych czasów przebywania, układów wymuszonego krążenia gazu i temu podobnych, tym samym ograniczając praktyczną zastosowalność procesu.
W europejskim opisie patentowym EP-A-0 692 545 przedstawiony jest układ katalityczny oparty na metalach szlachetnych, w którym zanieczyszczony azot wytworzony sposobami niekriogenicznymi zmuszany jest do bezpośredniej reakcji z węglowodorami, W celu zapewnienia pożądanego tworzenia się środków redukujących, konieczna jest praca w wysokich temperaturach, co wymaga dostarczania ciepła z zewnątrz, co z kolei ma niekorzystny wpływ na oszczędność procesu.
Mając na celu wyeliminowanie wad znanej technologii, niniejszy wynalazek dotyczy sposobu składającego się z: fazy pierwszej, w której porcja gazowego węglowodoru oraz zawierającego tlen utleniacza zmuszane są do reakcji z pierwszym katalizatorem wybranym z grupy złożonej z metali szlachetnych, tlenków i ich mieszanin, w temperaturze w zakresie około 750°C do około 900°C oraz z prędkością przestrzenną przynajmniej 10,000 h'1, tym samym tworząc produkt reakcji, zawierający tlenek węgla, wodór i węglowodory, wraz z mniejszymi ilościami wody i dwutlenku węgla; fazy drugiej, w której produkt reakcji dodawany jest do azotu zanieczyszczonego obecnością tlenu, reagującego w całości z częścią wspomnianego wodoru i tlenku węgla, tworząc dodatkową wodę i dwutlenek węgla, oraz fazy trzeciej, w której produkt otrzymany w fazie drugiej podawany jest na drugi katalizator, wybrany z grupy zawierającej metale szlachetne, w temperaturze wahającej się od około 400°C do około 750°C, tworząc gazową mieszaninę o niskim punkcie rosy, składaj ącą się zasadniczo z azotu, wodoru i tlenku węgla, przy czym taka mieszanina nadaje się do zastosowania jako atmosfera ochronna w obróbkach cieplnych.
Wydajność termiczna sposobu według wynalazku jest wyraźnie lepsza od znanych procesów, które obejmują bezpośrednią reakcję pomiędzy tlenem obecnym w zanieczyszczonym azocie a węglowodorami, mianowicie metanem albo gazem ziemnym.
W celu umożliwienia formowania się pożądanych związków redukujących z dopuszczalną kinetyką, w rzeczywistości konieczna jest w tym drugim przypadku praca w temperaturach rzędu przynajmniej 750°C, co wymaga podawania znacznych ilości zewnętrznego ciepła.
186 818
Przeciwnie, w sposobie według wynalazku unika się wyżej wspomnianej reakcji bezpośredniej, wraz z jej niekorzystna kinetyką i termodynamiką, a zamiast tego wprowadza się reakcję pośrednią na drodze trzech etapów reakcji opisanych uprzednio, z ograniczonym podawaniem ciepła z zewnątrz.
Bardziej szczegółowo, faza pierwsza prowadzi do tworzenia się wodoru i tlenku węgla, które w fazie drugiej reagują bardzo szybko i łatwo z tlenem zawartym jako zanieczyszczenie w azocie. Stąd, to w tej fazie tlen ulega całkowitej eliminacji, równocześnie z powstawaniem dwutlenku węgla i wody, których reformowanie do wodoru i tlenku węgla ułatwione jest w fazie trzeciej.
Należy ponadto zauważyć, iż katalizatory wykorzystywane w fazie pierwszej, a mianowicie te typu tlenku, pobudzają powstawanie cząsteczek węglowodorów nienasyconych, na przykład etylenu i propylenu, które natomiast pobudzają równowagę termodynamiczną i kinetykę reformowania fazy trzeciej.
Reakcja prowadząca do powstawania nienasyconych węglowodorów poczynając od tlenu i nasyconych węglowodorów, w szczególności metanu, określana jest jako „sprzęganie oksydacyjne”. Artykuł O. V. Krylova, opublikowany pod tytułem „Reakcje katalityczne częściowego utleniania metanu” w Catalisis Today, Vol. 18 p.2009-302, 1993, zawiera zwięzły przegląd procesów, które w swym przebiegu uzyskują reakcje sprzęgania oksydacyjnego.
Jak dotąd, nienasycone węglowodory wytworzone w ten sposób nie okazały się dostosowane do zastosowania na skale przemysłową w wytwarzaniu odpowiednich polimerów. Jednakże, w trakcie fazy trzeciej reakcji reformowania przewidzianej w niniejszym wynalazku odgrywają one niezwykle korzystną rolę w powstawaniu pożądanych związków redukujących, jak przedstawiono w testach doświadczalnych (por. przykład 3 poniżej).
W sposobie według wynalazku, podawany węglowodór korzystnie składa się z metanu, propanu albo gazu ziemnego, natomiast korzystnie wykorzystywanym utleniaczem zawierającym tlen jest powietrze.
Zależnie od pożądanej ilości środków redukcyjnych w ostatecznej mieszaninie gazowej, kwestią wygody jest dostosowanie prędkości przepływu różnych surowców zastosowanych w procesie. W szczególności, stosunek powietrza do wsadu węglowodoru może wahać się pomiędzy 2,3 a 0,5, korzystnie miedzy 2 a 0,8, natomiast stosunek pomiędzy podawaniem zanieczyszczonego azotu a produktu reakcji z fazy pierwszej może wahać się pomiędzy 10 a 1, korzystnie pomiędzy 6 a 1.
Zarówno pierwszy jak i drugi katalizator mogą wykorzystywać substrat ceramiczny, który w tym wypadku wybiera się z grupy złożonej z rutenu, rodu, palladu, osmu, platyny i ich mieszanin.
Znów przykładowo, substraty ceramiczne można wybrać z grupy złożonej z tlenku glinu, tlenku magnezu, krzemu, tlenku cyrkonu, tlenku tytanu i ich mieszanin.
Jak wspomniano uprzednio, jeżeli zamierzeniem jest zwiększenie zawartości nienasyconych węglowodorów w gazowych produktach obecnych w fazie pierwszej, korzystne jest zastosowanie początkowego katalizatora typu tlenkowego, wybranego na przykład z grupy zawierającej Li/LgO, Li/SM^CL, Sr/La2O3 i ich mieszanin.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, przedstawiającym schematycznie instalację do realizacji sposobu według wynalazku. Przykłady i rysunek mają charakter wyłącznie ilustracyjny i wynalazek nie jest do nich ograniczony.
Przykład 1.
Mieszaninę powietrza 10 oraz gazu ziemnego 12 w stosunku powietrze-do-metanu 1,8, podaje się do reaktora sprzęgania oksydacyjnego 14 (fig. 1), zawierającego jako katalizator 1% wag. platyny na substracie z tlenku glinu. Prędkość przestrzenna, oznaczająca prędkość przepływu gazu wytworzonego w ten sposób na jednostę objętości katalizatora wynosi 50,000 h , a temperatura gazu przy wylocie 16 wynosi 750°C. Skład gazu jest następujący:
CO = 1779%
H2 = 33,2%
CO2 = 1,0%
186 818
CH4 = 9,5%
N2 = Pozostałość do 100%
Gazy 16 dodaje się następnie do zanieczyszczonego azotu 18, zawierającego 1% tlenu, uzyskanego przez rozdzielanie membranowe. Stosunek pomiędzy zanieczyszczonym azotem 18 a gazem 16 wynosi 3. Tlen zawarty w azocie 18 reaguje natychmiast z częścią tlenku węgla i wodorem zawartym w gazach 16, tworząc wodę i dwutlenek węgla. Mieszanina gazowa 20 uzyskana w ten sposób podawana jest do reaktora reformującego 22, zawierającego jako katalizator 1% wag. platyny, na substracie z tlenku glinu. Prędkość przestrzenna wynosi 25,000 h'1, a średnia temperatura 652°C. Skład gazów 24, wychodzących z reaktora 22 jest następujący:
H2 = 11,4%
CO = 6,7%
CO2 = 0,24%
N2 = Pozostałość do 100%
Punkt rosy gazów 24 wynosi -34 °C. Następnie, gazy 24 przechodzą przewodem do wymiennika ciepła 26 tak, by wstępnie ogrzać zanieczyszczony azot 18 i mogą być wykorzystane bezpośrednio jako atmosfera ochronna dla obróbek cieplnych, zawierając jako takie całkowicie nieistotne ilości utleniaczy·'.
Przykład 2 porównawczy.
Zanieczyszczony azot, zawierający 3% tlenu z metanem w stosunku zanieczyszczony azot-do-metanu 16, zmuszany jest do reakcji bezpośrednio z katalizatorem identycznym jak opisano w przykładzie 1, w temperaturze 699°C.
Skład gazów uzyskanych w ten sposób jest następujący:
H2 = 10,3%
CO = 4,2%
CO2 = 0,6%
N2 = Pozostałość do 100%
Ich punkt rosy -9°C jest znacząco wyższy od wartości 34°C dla gazów uzyskanych sposobem według wynalazku (przykład 1). W celu uzyskania gazów o punkcie rosy -34 °C według sposobu opisanego w przykładzie 2, temperatura reakcji musiałaby zostać podniesiona do 728°C.
Stąd też, dla uzyskania gazów o identycznym punkcie rosy, wynaleziony sposób pozwala na przeprowadzenie reformowania w temperaturze 76°C, niższej niż proces wykorzystany w przykładzie 2.
Redukcja nawet o kilkadziesiąt stopni temperatury reformowania jest decydującą zaletą, o tyle o ile zmniejsza stopień spiekania katalizatora i, tym samym, utraty jego aktywności, przy zwiększeniu wydajności termicznej procesu i zmniejszeniu potrzeby zewnętrznego dostarczania ciepła.
Przykład 3
Mieszaninę powietrza 10 i gazu ziemnego 12 w stosunku powietrze-do-gazu 15 podaje się do reaktora sprzęgania oksydacyjnego 14 (fig. 1), zawierającego jako katalizator tlenek samaru. Gaz przy wylocie zawiera
C2H4 = 4%
CH4 - 4% w dodatku do CO, H2 i N2 oraz ιηΐιηιη8^ο1ι i lości H2O i CO2.
Następnie, gazy 16 dodaje się do zanieczyszczonego azotu 18, zawierającego 1% tlenu, uzyskanego przez rozdzielanie membranowe. Stosunek zanieczyszczonego azotu 18 do gazów 16 wynosi 3. Tlen, zawarty w azocie 18 reaguje natychmiast z częścią tlenku węgla i tlenu zawartego w gazach 16, tworząc wodę i dwutlenek węgla. Gazowa mieszanina 20 otrzymana w ten sposób podawana jest do reaktora reformującego 22, zawierającego jako katalizator 1% wag. platyny na substracie tlenku glinu. Prędkość przestrzenna wynosi 25,000 h-, a średnia temperatura wynosi 550°C. Skład gazów 24 przy wylocie reaktora 22 jest następujący:
H2 = 11,6%
CO = 5,8%
186 818
N2 = Pozostałość do 100%
CO2 } ilości
CH4 } nieistotne
Punkt rosy gratów 2A ν^τιοβΐ -35°C, niemal tt^le co gratów wytworzonych w przykładzie t, ale otrzymany w zdecydowanie niższej temperaturze reformowania (°°0°C w stos. do 6°2 °C), dzięki obecności dyskretnych ilości etylenu. Gazy 24 podaje się do wymiennika ciepła 26, tak by wstępnie ogrzać zanieczyszczony azot 18, a następnie można wykorzystać je bezpośrednio jako atmosferę ochronną dla obróbek termicznych, gdyż zawierają jako takie całkowicie nieistotne ilości utleniaczy.
Urzeczywistniane szczegóły i tryb wykonania wynalazku może różnić się w pewnych granicach od opisanych powyżej, bez jednoczesnego przekraczania jego zakresu.

Claims (7)

1. Sposób wytwarzania wolnej od tlenu atmosfery ochronnej dla przeprowadzania obróbek termicznych, znamienny tym, że obejmuje; fazę początkową, w której gazowy wsad węglowodorowy (12) oraz utleniacz, zawierający tlen (10) poddaje się reakcji na pierwszym katalizatorze wybranym z grupy, składającej się z metali szlachetnych, tlenków i ich mieszanin, w temperaturze zawartej pomiędzy około 750°C a około 900°C, przy prędkości przestrzennej przynajmniej 10,000 h‘l, tworząc produkt reakcji (16), zawierający tlenek węgla, wodór i węglowodory oraz mniejsze ilości wody i dwutlenku węgla; fazę drugą, w której produkt reakcji (16) dodaje się do azotu zanieczyszczonego obecnością tlenu (18), który reaguje w całości z częścią takiego wodoru i tlenku węgla, tworząc dodatkowe ilości wody i dwutlenku węgla, oraz fazę trzecią, w której produkt (20) otrzymany w fazie drugiej przenoszony jest do drugiego katalizatora, wybranego z grupy, składającej się z metali szlachetnych w temperaturze wahającej się pomiędzy około 400°C a około 750°C, tworząc mieszaninę gazową (24) o niskim punkcie rosy, składającą się zasadniczo z azotu, wodoru i tlenku węgla, przy czym taka mieszanina (24) nadaje się do działania jako atmosfera ochronna dla przeprowadzania obróbek termicznych.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wspomniany wsad węglowodorowy (12) tworzy się z metanu, propanu albo gazu ziemnego, a jako utleniacz (10) stosuje się powietrze.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek przepływu powietrza (10) do wsadu węglowodorowego (12) waha się pomiędzy 2,3 a 0,5, korzystnie 2 do 0,8.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek zanieczyszczonego azotu (18) do produktu reakcji (16) fazy początkowej zawiera się pomiędzy 10 a 1, korzystnie pomiędzy 6 a 1.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy i/lub drugi katalizator przenoszony jest przez substrat ceramiczny i wybrany jest z grupy, składającej się z rutenu, rodu, palladu, osmu i platyny oraz ich mieszanin.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że taki substrat ceramiczny wybiera się z grupy, składającej się z tlenku glinu, tlenku magnezu, krzemu, tlenku cyrkonu, tlenku tytanu oraz ich mieszanin.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wspomniany pierwszy katalizator typu tlenkowego wybiera się z grupy, składającej się z Li/MgO, Li/SM2O3, Sr/LajCT oraz ich mieszanin.
PL98325389A 1997-03-18 1998-03-17 Sposób wytwarzania wolnej od tlenu atmosfery ochronnej dla przeprowadzania obróbek termicznych PL186818B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97TO000223A IT1291205B1 (it) 1997-03-18 1997-03-18 Procedimento per la generazione di un'atmosfera protettiva a basso punto di rugiada ed esente da ossigeno, per l'effettuazione di

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325389A1 PL325389A1 (en) 1998-09-28
PL186818B1 true PL186818B1 (pl) 2004-03-31

Family

ID=11415549

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325389A PL186818B1 (pl) 1997-03-18 1998-03-17 Sposób wytwarzania wolnej od tlenu atmosfery ochronnej dla przeprowadzania obróbek termicznych

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6051162A (pl)
EP (1) EP0866141B1 (pl)
JP (1) JP3482122B2 (pl)
KR (1) KR100337971B1 (pl)
CN (1) CN1117696C (pl)
BR (1) BR9800920A (pl)
CA (1) CA2232118A1 (pl)
DE (1) DE69801251T2 (pl)
ES (1) ES2159902T3 (pl)
ID (1) ID20076A (pl)
IT (1) IT1291205B1 (pl)
PL (1) PL186818B1 (pl)
PT (1) PT866141E (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100399224B1 (ko) * 1999-12-27 2003-09-22 주식회사 포스코 저이슬점 분위기가스의 제조방법
US6458334B1 (en) 2000-03-02 2002-10-01 The Boc Group, Inc. Catalytic partial oxidation of hydrocarbons
US20030007926A1 (en) * 2000-03-02 2003-01-09 Weibin Jiang Metal catalyst and method of preparation and use
US7303606B2 (en) * 2002-01-08 2007-12-04 The Boc Group, Inc. Oxy-fuel combustion process
US20030162846A1 (en) * 2002-02-25 2003-08-28 Wang Shoou-L Process and apparatus for the production of synthesis gas
US7090826B2 (en) * 2002-12-23 2006-08-15 The Boc Group, Inc. Monolith based catalytic partial oxidation process for syngas production
US7066984B2 (en) * 2003-09-25 2006-06-27 The Boc Group, Inc. High recovery carbon monoxide production process
US7214331B2 (en) * 2004-02-26 2007-05-08 The Boc Group, Inc. Catalyst configuration and methods for syngas production
US7351275B2 (en) * 2004-12-21 2008-04-01 The Boc Group, Inc. Carbon monoxide production process
CN101928817A (zh) * 2010-08-27 2010-12-29 上海心田电工设备有限公司 制备用于金属热处理的保护气体的方法
CN106823669A (zh) * 2017-02-17 2017-06-13 廊坊广惠气体设备有限公司 一种退火炉尾气回收净化的工艺及其装置
CN110055381B (zh) * 2019-04-29 2020-08-07 武钢集团昆明钢铁股份有限公司 一种轻量工模具钢的氮气保护退火工艺

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1360275A (fr) * 1963-03-26 1964-05-08 Fr D Oxycatalyse Oxy France So Procédé de fabrication de gaz inertes à partir d'hydrocarbures
US5045297A (en) * 1989-03-31 1991-09-03 E. I. Du Pont De Nemours And Company Selective oxidation of carbon monoxide in a mixture
FR2649123B1 (fr) * 1989-06-30 1991-09-13 Air Liquide Procede de traitement thermique de metaux
FR2649124A1 (fr) * 1989-07-03 1991-01-04 Air Liquide Procede de traitement thermique de metaux sous atmosphere
US5074533A (en) * 1990-04-06 1991-12-24 Monroe Auto Equipment Company Endothermic furnace
FR2668584B1 (fr) * 1990-10-26 1994-03-18 Lair Liquide Procede d'elaboration d'une atmosphere de traitement thermique et installation de traitement thermique.
DE4212307C2 (de) * 1992-04-13 1994-07-28 Messer Griesheim Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Schutz- oder Reaktionsgases für die Wärmebehandlung von Metallen
US5417774A (en) * 1992-12-22 1995-05-23 Air Products And Chemicals, Inc. Heat treating atmospheres
US5320818A (en) * 1992-12-22 1994-06-14 Air Products And Chemicals, Inc. Deoxygenation of non-cryogenically produced nitrogen with a hydrocarbon
US5298090A (en) * 1992-12-22 1994-03-29 Air Products And Chemicals, Inc. Atmospheres for heat treating non-ferrous metals and alloys
IT1272532B (it) * 1993-08-27 1997-06-23 Snam Progetti Processo di ossidazione parziale catalitica del gas naturale per ottenere gas di sintesi e formaldeide
US5401339A (en) * 1994-02-10 1995-03-28 Air Products And Chemicals, Inc. Atmospheres for decarburize annealing steels
US5441581A (en) * 1994-06-06 1995-08-15 Praxair Technology, Inc. Process and apparatus for producing heat treatment atmospheres
NZ314334A (en) * 1996-04-19 1997-09-22 Boc Group Inc Method of heat treating a metal with nitrogen rich gas preheated and then having oxygen-reactive gas added

Also Published As

Publication number Publication date
US6051162A (en) 2000-04-18
BR9800920A (pt) 1999-10-13
KR19980080336A (ko) 1998-11-25
DE69801251D1 (de) 2001-09-06
KR100337971B1 (ko) 2002-09-05
PT866141E (pt) 2002-01-30
PL325389A1 (en) 1998-09-28
CA2232118A1 (en) 1998-09-18
ID20076A (id) 1998-09-24
EP0866141B1 (en) 2001-08-01
EP0866141A1 (en) 1998-09-23
ES2159902T3 (es) 2001-10-16
DE69801251T2 (de) 2002-05-29
JP3482122B2 (ja) 2003-12-22
IT1291205B1 (it) 1998-12-29
CN1207365A (zh) 1999-02-10
ITTO970223A1 (it) 1998-09-18
JPH10259419A (ja) 1998-09-29
CN1117696C (zh) 2003-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3410582B2 (ja) 熱処理用雰囲気の発生法及び装置
AU696238B2 (en) Process for the preparation of hydrogen and carbon monoxide containing mixtures
US4927857A (en) Method of methanol production
EP1134187A9 (en) Process for the production of hydrogen
US4618451A (en) Synthesis gas
EP1690826B1 (en) Apparatus for the production of hydrogen-rich gas
US7427388B2 (en) Process for improving prereforming and reforming of natural gas containing higher hydrocarbons along with methane
JP2002097479A (ja) 部分酸化により水素および一酸化炭素を含有する合成ガスの製造方法
US5714132A (en) Production of hydrogen and carbon monoxide from oxyfuel furnace off-gas
US20060204415A1 (en) Monolith based catalytic partial oxidation process for syngas production
PL186818B1 (pl) Sposób wytwarzania wolnej od tlenu atmosfery ochronnej dla przeprowadzania obróbek termicznych
WO2014111310A1 (en) Process for the preparation of synthesis gas
JP2008544943A (ja) 合成ガスの製造および使用
EA020700B1 (ru) Способ увеличения содержания монооксида углерода в синтез-газе
ZA200510336B (en) Reforming process
EA012593B1 (ru) Паровой риформинг
JP2006176400A (ja) 改良された一酸化炭素製造法
US3967936A (en) Methanation process utilizing split cold gas recycle
EP0601956A2 (en) Process for the preparation of carbon monoxide rich gas
US6773691B2 (en) Controlling syngas H2:CO ratio by controlling feed hydrocarbon composition
JPH11315323A (ja) 熱処理雰囲気を創出するための装置
MXPA98002121A (en) Process for the generation of protective atmosphere free of oxygen of low point of condensation for the development of treatments termi
AU2018328733B2 (en) Process for the preparation of syngas
US5735970A (en) Apparatus and process for the production of a neutral atmosphere
JP2004269294A (ja) 合成ガスの製造方法および合成ガスを用いたジメチルエーテルの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060317