PL186543B1 - Preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciągów z jemioły - Google Patents

Preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciągów z jemioły

Info

Publication number
PL186543B1
PL186543B1 PL96327583A PL32758396A PL186543B1 PL 186543 B1 PL186543 B1 PL 186543B1 PL 96327583 A PL96327583 A PL 96327583A PL 32758396 A PL32758396 A PL 32758396A PL 186543 B1 PL186543 B1 PL 186543B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mistletoe
medicinal preparation
preparation according
lectin
amount
Prior art date
Application number
PL96327583A
Other languages
English (en)
Other versions
PL327583A1 (en
Inventor
Wilfried Wächter
Klaus Witthohn
Original Assignee
Madaus Ag Koeln
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Madaus Ag Koeln filed Critical Madaus Ag Koeln
Publication of PL327583A1 publication Critical patent/PL327583A1/xx
Publication of PL186543B1 publication Critical patent/PL186543B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides
    • A61K38/16Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • A61K38/168Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from plants
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Abstract

1. Preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciagów z jemioly w postaci wyciagów wodnych z galezi jemioly, znamienny tym, ze stanowi roztwór wodny zawie- rajacy od 5 do 50 ng/ml immunologicznie czynnej lektyny jemioly wiazacej galaktozyd i ponizej 0,1 mg/ml stabilizatorów. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciągów z jemioły. Preparaty farmaceutyczne z wyciągów z jemioły według wynalazku, charakteryzują się tym, że w celu uniknięcia efektów ubocznych zawierają najmniejszą możliwą ilość immunologicznie czynnej lektyny jemioły oraz mają długi okres stabilności z powodu dodatków stabilizujących.
Jemioła (Viscus album) znana jest od dawna jako roślina lecznicza. Wyciągi z jemioły znajdują zastosowanie w wytwarzaniu preparatów do leczenia chorób reumatycznych i zwyrodnień stawów. Wodne preparaty jemioły stosuje się jako roztwory do wstrzyknięć w leczeniu paliatywnym nowotworów złośliwych. Właściwości wyciągów z jemioły hamujące nowotwór często badano i opisywano. Lektyny jemioły uznane są za skuteczny składnik czynny (patrz, Hajto, T., Hostanska, K., Gabius, W.J., Cancer Res. 49 (1989), 4803-4808 (1); Beuth, J„ Ko, H.L., Tungal, L„ Geisel, J., Pulverer, G., Arzneim. Forschung. 43 (1993), 166-169 (2)).
Lektyny jemioły wykazują nie tylko działanie cytotoksyczne, ale również właściwości immunomodulujące, tzn. w przypadku odpowiedniego dawkowania są w stanie wpłynąć pozytywnie na różne funkcje układu odpornościowego. Należą one do klasy substancji glikoproteinowych i składają się z podjednostki lekkiej (łańcuch A) o właściwościach inaktywujących rybosomy (RIP) i podjednostki ciężkiej (łańcuch B) wykazującej aktywność wiązania swoistego cukru. Podjednostki połączone są ze sobą mostkami disiarczkowymi (patrz, Luther, P., Becker, H., Die Mistel, Berlin, Springer-Verlag, 1987, 58-119 (4)).
186 543
Wysoka toksyczność ekstraktów z jemioły i ich składników wymaga dokładnego dawkowania w trakcie stosowania leczniczego, w celu zapewnienia zgodności preparatów jemioły i zapobieżenia immunosupresji spowodowanej przedawkowaniem. Optymalne dawkowanie opisywane dotychczas wynosiło 1 ng lektyny jemioły/kg ciężaru ciała (patrz, Hajto i in., (1,3) i Beuth i in., (2)).
W oparciu o obecny stan wiedzy, pozajelitowe leki zawierające wodne preparaty jemioły nie posiadają ustalonej dokładnej zawartości lektyny jemioły albo zawierają lektynę w ilości od 50 ng/ml do 350 ng/ml (patrz, EP 0 602 686 A2) albo jeszcze więcej, przykładowo Iscador Q 5 mg z 375 ng/ml.
Ważnymi składnikami wyciągów z jemioły, lektyn jemioły, są białka. Jako takie, mają one krótki okres stabilności w roztworach wodnych, które z zasady stosuje się do podawania pozajelitowego. Rozpuszczone białka są pod wieloma względami podatne na ewentualne zmiany chemiczne i fizyczne (patrz, Franks, F. (5,6,); Wang, V-CJ., Hanson M.A., (1988) (7)).
Stąd, istotne jest stabilizowanie białek stosowanych jako składnik czynny w wodnych roztworach leków.
W EP 0 602 686 A2 opisano możliwość stabilizacji roztworów lektyn jemioły o ustalonej zawartości lektyn jemioły. Przy użyciu wymienionych tam stabilizatorów, możliwe jest zapewnienie ograniczonej stabilności roztworu w odniesieniu do adsorpcji na powierzchniach, ale ma to miejsce jedynie przez okres, który jest zbyt krótki aby spełnić wymogi bezpiecznego lekarstwa, takie jak ustanowione, przykładowo, w wytycznych testowania leków (patrz, Bundesanzeiger, 1989; 41, 243 a (8)). Tak więc, stabilność nie jest osiągana w pożądanym czasie ani w przypadku temperatur przechowywania rzędu 25 °C ani w przypadku chłodzenia (4-8 °C) (Fig. 1). Leki wytworzone według EP 0 602 686 A2 odpowiadają jedynie przez zbyt krótkie okresy czasu ogólnym wymaganiom dotyczącym bezpieczeństwa leków, gdzie wymagane jest podawanie powtarzalnie czynnego materiału w trakcie okresu trwałości leku.
W DE 4221 836 ujawniono preparat medyczny obejmujący 50-150 ng/ml immunologicznie czynnej lektyny jemioły wiążącej galaktozyd ML-1 w roztworze wodnym. Taki roztwór wodny wykazuje stabilność przechowywania, która jest niewystarczająca w okresie trwałości odpowiedniego preparatu medycznego.
Stąd, celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie środka farmaceutycznego do pozytywnego wpływania na parametry immunologiczne w terapii nowotworowej albo w przypadku chorób zakaźnych, który to środek obejmuje optymalnie skuteczną i bezpiecznie podawaną ilość składników czynnych z wyciągów jemioły, przy czym składniki czynne są w leku dostosowane w sposób powtarzalny i są stabilne w okresie trwałości leku.
Cel ten osiągnięto przez wytworzenie kompozycji farmaceutycznej z wyciągów jemioły, która zawiera wodny wyciąg z pędów jemioły, jest dostosowana do składnika immunologicznie czynnego lektyny jemioły i posiada długą stabilność spowodowaną dodatkami stabilizującymi w ilości <0,1 mg/ml.
Według wynalazku, preparat wyciągów z jemioły zawiera roztwór o zawartości od 5 do 50 ng/ml, korzystnie 20 do 30 ng/ml immunologicznie czynnej lektyny jemioły wiążącej galaktozyd w odpowiedniej ilości. Preparat zawiera także stabilizatory w ilości od 0,001 do 0,1 mg/ml, korzystnie 0,01 mg/ml, dzięki czemu ma niezbędną stabilność w odniesieniu do adsorpcji do powierzchni i stabilności podczas przechowywania.
Preparat według niniejszego wynalazku korzystnie zawiera jako stabilizatory alkenole, zwłaszcza poliole i węglowodany, polimery hydrofilowe, zwłaszcza poliwinylopirolidon, polialkohol winylowy, niejonowe środki powierzchniowo czynne, zwłaszcza poliglikole alkilenowe i polietoksylowane estry kwasów tłuszczowych i/lub białka, zwłaszcza albuminę, a szczególnie albuminę surowicy ludzkiej.
Preparat leczniczy według niniejszego wynalazku zawiera także środki chelatujące w ilości od 0,1 do 0,001 mg/ml, korzystnie około 0,01 mg/ml. Jako środki chelatujące w preparacie leczniczym według niniejszego wynalazku mogą być zastosowane sole metali alkalicznych kwasów nitryloalkanokarboksylowych, zwłaszcza kwas wersenowy, korzystnie w postaci soli disodowej.
186 543
Preparat leczniczy według niniejszego wynalazku korzystnie jest udostępniony w postaci zliofilizowanej.
Nieoczekiwanie, według wynalazku, stwierdzono, że w zakresie wyraźnie niższego dawkowania od 15 do 375 pg/kg ciężaru ciała, występuje optimum aktywności, które się ujawnia zwłaszcza po powtarzanym podawaniu podczas porównywalnie długiego czasu. Te małe dawki znacznie zmniejszają normalne objawy uboczne.
Preparaty lecznicze według wynalazku charakteryzują się również zawartością biologicznie czynnej lektyny jemioły przydatnej do jednostek dawkowania w ilości od 15 do 375 pg/kg ciężaru ciała.
Preparat leczniczy według wynalazku występuje w postaci jednostki dawkowania, o korzystnie analitycznie kontrolowanej zawartości lektyny jemioły swoistej wobec galaktozydu, do podawania w ilości od 25 do 200 pg/kg ciężaru ciała, a zwłaszcza 75 pg/kg ciężaru ciała.
Przy użyciu preparatów według wynalazku po raz pierwszy jest możliwe wytwarzanie w sposób powtarzalny leków pozajelitowych, które w okresie trwałości leku umożliwiają bezpieczne podawanie również za pomocą powszechnie stosowanych w handlu strzykawek jednorazowych, natomiast w innych przypadkach adsorpcja białka na powierzchniach lipofilnego materiału syntetycznego stanowi problem. Znalazły one zastosowanie w polepszaniu parametrów odporności ludzi i zwierząt w przypadkach terapii przeciwnowotworowej, jak również w przypadku chorób wirusowych.
Określenie optymalnie skutecznej zawartości lektyny jemioły.
Do badań klinicznych, wychodząc z wodnego wyciągu niezdrewniałych gałęzi jemioły wraz z liśćmi, wytworzono roztwór do wstrzyknięć o zawartości 30 ng lektyny jemioły wiążącej galaktozyd na ml - określony jako lektyna jemioły I. Okres podawania w przypadku pacjentów z nowotworem wynosił do 4 tygodni z dwoma podaniami tygodniowo.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że w przypadku dawki 75 pg/kg ciężaru ciała, obserwuje się najsilniejsze zmiany parametrów odporności w surowicy pacjentów z nowotworem. Jest to nieoczekiwane w świetle stanu techniki, ponieważ uważano, że tylko istotnie wyższe dawkowanie, konkretnie 1 ng/kg, wywołuje pozytywne zmiany parametrów odporności. Testy porównawcze wykazały również, że nie tylko wyższe, ale również niższe dawkowanie (odpowiednio 15 pg/kg albo 375 pg/kg) wywołuje niewielkie zmiany w parametrach odporności takich jak liczba komórek CD3+, HLA-DR+ i LGL (wielkie ziarniste limfocyty) (patrz, Figury 2 i 3).
Stabilizacja preparatów lektyny jemioły
Jako stabilizatory wodnych preparatów lektyny jemioły zastosowano alkanole, przykładowo, poliole i węglowodany, polimery hydrofitowe, przykładowo poliwinylopirolidon, alkohol poliwinylowy, niejonowe środki powierzchniowo czynne, przykładowo, poliglikole alkilenowe (potoksamery), polioksyetylenowe estry kwasów tłuszczowych (polisorbitany) i białka, przykładowo albuminę, a zwłaszcza albuminę surowicy ludzkiej.
Dodatki stabilizujące preparatów lektyny jemioły znane są z EP 0 602 686 A2, gdzie stosowane były w zakresie stężeń od 0,1 mg/ml do 10 mg/ml, zaś korzystnie 5 mg/ml roztworu. W celu analizy roztworów według wynalazku, powołuje się w całości treść EP 0 602 686 A2.
Nieoczekiwanie, stwierdzono, że stężenia rzędu 0,01 mg/ml i mniejsze wymienionych stabilizatorów zachowują się w równoważny sposób w odniesieniu do działania stabilizującego. Przykładowo, można to wykazać dla znanych z literatury takich stabilizatorów jak poliwidon (PVP) i albuminy. Stabilizatory te zwiększają stabilność białka w odniesieniu do wiązania z powierzchniami lipofilnymi (patrz, Fig. 4). Ponadto, uzyskuje się porównywalną jakość pod względem stabilności podczas przechowywania przy zastosowaniu niższych stężeń substancji pomocniczej, przykładowo poliwidonu (patrz, Fig. 5).
Ponadto, nieoczekiwanie stwierdzono, że niejonowe środki powierzchniowo czynne, przykładowo poliglikole alkilenowe (polimery blokowe tlenku etylenu i tlenku propylenu, przykładowo Pluronic) i polioksyetylenowe estry kwasów tłuszczowych (przykładowo Tween 20) również działają stabilizująco w tych samych zakresach stężeń.
Wyciągi z jemioły stosuje się w długotrwałym leczeniu. Zmniejszenie ilości substancji wspomagającej stabilizację zapewnia istotne bezpieczeństwo leku, przykładowo, polimery,
186 543 takie jak poliwidon i poliglikole alkilenowe oparte na tlenkach etylenu i propylenu, po podaniu pozajelitowym, wydzielają, się znacznie wolniej w przypadku zaburzeń czynności nerek. Ponadto, istnieje niebezpieczeństwo gromadzenia się tych substancji. Niebezpieczeństwo to jest znacznie obniżone przez zmniejszenie stężenia, przykładowo do 0,01 mg/ml.
W preparatach według wynalazku, dodatki tworzące chelaty, przykładowo kwasy nitryloalkenokarboksylowe i ich pochodne, stosuje się w celu zwiększenia stabilności podczas przechowywania roztworów do wstrzyknięć. Przez zastosowanie, oprócz wyżej wymienionych stabilizatorów, tych związków, zwłaszcza soli metali alkalicznych, nieoczekiwanie uzyskuje się drastycznie wydłużony okres stabilności podczas przechowywania preparatów wyciągów z jemioły. W stanie techniki nie znany był wpływ dodatków chelatujących na preparaty wyciągów z jemioły, które uprzednio zastosowano w postaciach leków pozajelitowych głównie do kompleksowania metali (patrz, Wang, Hanson).
Odpowiednie związki obejmują NTA (kwas nitrylooctowy i jego sole), EDTA (kwas wersenowy i jego sole), CDTA (kwas 1,2-diaminocykloheksano-N,N'-tetraoctowy i jego sole), kwas N-(2-hydroksyetylo)-etylenodiamino-N,N,N'-trioctowy i jego sole, TTHA (kwas trietylenotetraamino-heksaoctowy i jego sole). Można zastosować jeden albo wiele poszczególnych związków.
Według najkorzystniejszego wykonania wynalazku, jako pochodną kwasu nitryloalkenylkarboksylowego korzystnie stosuje się kwas wersenowy, zwłaszcza w postaci soli disodowej. Wersenian disodowy stosuje się korzystnie w zakresie stężeń od 0,001 mg/ml do 0,1 mg/ml, szczególnie 0,01 mg/ml.
Wyższość kombinacji różnych substancji stabilizujących w porównaniu z jednym związkiem w odniesieniu do stabilności podczas przechowywania preparatów jemioły została jasno wykazana na podstawie zmniejszenia zawartości lektyny jemioły, przykładowo, dla poliwidonu albo poliwidonu z wersenianem disodowym (patrz, Fig. 7).
Dodanie stabilizatorów, przykładowo poliwidonu i wersenianu disodu, jak wykazano, nie wpływa na aktywność preparatów jemioły. Tak więc, preparaty jemioły o tej samej zawartości lektyny jemioły, zarówno z dodatkiem PVP i wersenianu disodu jak i bez dodatków, wykazują taką samą aktywność w teście cytotoksyczności MOLT-4, jak i w przypadku uwalniania cytokin z komórek krwi ludzkiej. Same dodatki nie wykazują aktywności w tych testach, co daje pewność, że dodatki nie wpływają na działanie farmakologiczne preparatów wyciągów z jemioły.
Poniżej przedstawiono przykłady postaci stabilnych preparatów wyjaśniające wynalazek bez ograniczania go.
Przykład 1
Roztwór do wstrzyknięć (5 1)
Wyciąg wodny (1:1.1 -1.5) z niezdrewniałych gałęzi jemioły z liśćmi, 6,2-6,Ί g odpowiadający 30 ng/ml aktywnej lektyny jemioły
Dodekahydrat monowodoro(orto)fosforanu (V) disodowego 22,13 g
Dihydrat diwodoro(orto)fosforanu(V) sodu 1,88 g chlorek sodu 33,5 g poliwidon K17PF 0,05 g wersenian disodu 0,00 g
Woda 4465 g
Przykład 2
Roztwór do wstrzyknięć (5 1)
Wyciąg wodny (1:1.1-1.5) z niezdrewniałych gałęzi jemioły z liśćmi, odpo- 0,2-0,7g wiadający 30 ng/ml aktywnej lektyny jemioły
Dodekahydrat monowodoro(orto)fosforanu(V) disodowego 22,11 g
Dihydrat diwodoro(orto)fosforanu (V) sodu 1,88 g chlorek sodu 37,50 g
Pluronic®F58 0,00 g wersenian disodu 0,00 g
Woda 4465 g
186 543
P rzykład 3 Roztwór do wstrzyknięć (5 1)
Wyciąg wodny (1:1.1-1.5) z niezdrewniałych gałęzi jemiofy z iiśćmi, odpo- Q,2-0J g wiadający 30 ng/ml aktywnej lektyny jemioły
Dodekahydrat monowodoro(orto)fosforanu(V) disodowego 20,13 g dihydrat diwodoro(orto)fosforanu(V) sodu 1,88 g chlorek sodu 37,50 g
Tween®20 0,05 g wersenian disodu 0,i05 g woda 4965 g
Krótki opis rysunków
Figura 1. Stabilność podczas przechowywania wodnego preparatu z wyciągu wodnego (1:1,1-1,5) z niezdrewniałych gałęzi jemioły z liśćmi, dostosowanego do 65 ng/ml zawierającego 0,1 mg poliwidonu K17PE/ml, oznaczenie lektyny jemioły przy użyciu zmodyfikowanego testu ELLA (9).
Figura 2. Wartość mediany komórek LGL podczas czterech tygodni podskórnego podawania PS76A2; dzień 0: przed początkiem podawania, dzień 28 zakończenia badania.
Figura 3. Mediany przebiegów aktywowanych limfocytów (CD3+HLA-DR+) podczas czterech tygodni podskórnego podawania PS76A2:
0: przed rozpoczęciem podawania,
1: 24 godziny po rozpoczęciu podawania,
2: 48 godzin po rozpoczęciu podawania,
3: 28 dni po rozpoczęciu podawania.
Figura 4. Zmniejszanie zawartości lektyny jemioły w roztworach do wstrzyknięć zawierających preparat wodnego wyciągu (1:1,1-1,5) z niezdrewniałych gałęzi jemioły z liśćmi, dostosowanego do 65 ng/ml zależnie od okresu czasu w jednorazowych strzykawkach (PE/PP) z tłokiem gumowym.
Figura 5. Stabilność podczas przechowywania preparatów jemioły w 20 mM buforze fosforanowym pH 7,4, mierzona na podstawie procentowej zawartości lektyny jemioły.
Figura 6. Stabilność podczas przechowywania preparatów jemioły w 20 mM buforze fosforanowym pH 7,4, mierzona na podstawie procentowej zawartości lektyny jemioły, temp. 4-8°C.
Figura 7. Stabilność podczas przechowywania preparatów lektyny jemioły w roztworach do wstrzyknięć zawierających preparat wodnego wyciągu (1:1,1-1,5) z niezdrewniałych gałęzi jemioły z liśćmi, dostosowanego do 65 ng/ml w 20 mM buforze fosforanowym pH 7,4, mierzona na podstawie procentowej zawartości lektyny jemioły, temp. 4-8°C.
Literatura
1. Hajto T., Hostanska K., Gabius H-J., Modulatory potency of the β-galactoside-specific lectin from mistletoe extract (Iscador) on the host defence system in vivo in rabbits and patients, Cancer Res., 1989; 49:4803-4808
2. Beuth J., Ko H.L., Tunggal L., Geisel J., Pulverer G., Vergljichjnde Untersuchungen żur immunaktiven Wirkung von Galaktosid-spezifischem Mistellektin (comparative investigations.for the immunoactive action of galactoside-specific mistletoe lectin), Arzneim. Forsch.. 1993; 43: 166-169 '
3. Hajto T., Hostanska K, inventors; Madaus AG applicant, Lektinkonzentrate aus Mistelextrakten und entsprechende, stabilisierte Mistellekti^praparate, Verfahren zu ihrer Herstellung sowie diese enthaltende Arzneimittel und deren Verwendung zur Erhohung der naturlichen Immunresistenz und/oder in der Tumor-Therapie (lectin concentrates from mistletoe extracts and corresponding stabilised mistletoe lectin preparations, processes for their preparation, as well as medicaments containing these and their use for the increasing of the natural immune resistance and/or in tumour therapy), EP 0 602 686 A2, publication date 22.06,1994.
4. Luther P., Becker H., Die Mistel (mistletoe), Berlin: Springer-Verlag, 1987, 58-119.
5. Franks F., Conformational stability of proteins in Franks F., editor, Protein Biotechnology, Totowa, New Jersey: Humana Press, 1993: 395-436.
186 543
6. Franks F., Storage stabilization of proteins in Franks F., editor, Protein Biotechnology, Totowa, New Jerssy: Humana Press, 1993: 489-532.
7. Wang Y-CJ., Hanson M. A., Parenteral formulations of proteins and peptides: stability and stabilizers, Sci. Techn., 1988 suppl., 42: S3-S26.
8. Allgemeine Verwaltungsvorschrift zur Anwendung der Arzneimittelprufrichtlinien (general adrainistration regulations for the use of the medicament testing guidelines) of the 14th. December, 1989, Bundesanz., 1989; 41: 243a.
9. Vang O., PiiLarsen K., Bog-Hansen T.C., A new quantitative and highly specific assay for lectin-binding activity in Bog-Hansen T. C., van Driessche E., editors, Lectins Biology-Biochemistry-Clinical Biochemistry , Vol. 5, Berlin: W. de Gruyter, 1986: 637-644,
LGL (1/pl)
Fig. 2
pg/kg KG(n = 14) I-— 75 pg/kg KG(n = 17) — 375 pg/kg KG(n = 15)
Fig 3
186 543
Zawartość lektyny jemioły (%)
Fig. 4
Czas (tygodnie) l-<—PVP 0,1 mg/ml, 4-8° !_»_PVP 0,1 mg/ml, 25 ° |_*_PVP 0,01 mg/ml 4-8° |-o-PVP 0,01 mg/ml, 25° -θ-bez PVP, 4-8°
-o-bez PVP, 25°
Fig. 5
186 543
Zawartość lektyny jemioły (%) <5' Zawartość lektyny jemioły (%)
—•—Pluronic (R) 0,01 mg/ml
-e-Tween 20 (R) 0,01 mg/ml
—·—Polyvidon K17 PF 0,01 mg/ml —o—Polyvidon K17PF 0,01 mg/ml Na2 EDTA 0,01 mg/ml
Fig. 7
186 543
Fig. 1.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakiad 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciągów z jemioły w postaci wyciągów wodnych z gałęzi jemioły, znamienny tym, że stanowi roztwór wodny zawierający od 5 do 50 ng/ml immunologicznie czynnej lektyny jemioły wiążącej galaktozyd i poniżej 0,1 mg/ml stabilizatorów.
  2. 2. Preparat leczniczy według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera stabilizujący środek powierzchniowo czynny w ilości 0,01 mg/ml.
  3. 3. Preparat leczniczy według zastrz. 1, znamienny tym, że jako stabilizatory zawiera alkenole, zwłaszcza poliole i węglowodany, polimery hydrofilowe, zwłaszcza poliwinylopirolidon, polialkohol winylowy, niejonowe środki powierzchniowo czynne, zwłaszcza poliglikole alkilenowe i polietoksylowane estry kwasów tłuszczowych i/lub białka, zwłaszcza albuminę, a szczególnie albuminę surowicy ludzkiej.
  4. 4. Preparat leczniczy według zastrz. 1, znamienny tym, że jest w postaci liofilizowanej.
  5. 5. Preparat leczniczy według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo zawiera środki chelatujące w ilości od 0,1 do 0,001 mg/ml, a zwłaszcza około 0,01 mg/ml.
  6. 6. Preparat leczniczy według zastrz. 5, znamienny tym, że jest w postaci liofilizowanej.
  7. 7. Preparat leczniczy według zastrz. 5, znamienny tym, że jako środki chelatujące zawiera sole metali alkalicznych kwasów nitryloalkanokarboksylowych.
  8. 8. Preparat leczniczy według zastrz. 6, znamienny tym, że jako pochodną kwasu nitryloalkanokarboksylowego zawiera kwas wersenowy, korzystnie jako sól disodową.
  9. 9. Preparat leczniczy według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że zawiera biologicznie czynną lektynę jemioły wiążącą galaktozyd, do podawania w ilości 15-375 pg/kg ciężaru ciała.
  10. 10. Preparat leczniczy według zastrz. 9, znamienny tym, że jest w postaci jednostki dawkowania, która zawiera biologicznie czynną lektynę do podawania w ilości 25- 200 pg/kg a zwłaszcza 75 pg/kg ciężaru ciała.
PL96327583A 1995-12-27 1996-12-19 Preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciągów z jemioły PL186543B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19548367A DE19548367A1 (de) 1995-12-27 1995-12-27 Immunologisch wirksame Mistelextraktzubereitungen
PCT/EP1996/005718 WO1997024136A1 (de) 1995-12-27 1996-12-19 Immunologisch wirksame mistelextraktzubereitungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL327583A1 PL327583A1 (en) 1998-12-21
PL186543B1 true PL186543B1 (pl) 2004-01-30

Family

ID=7781171

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96327583A PL186543B1 (pl) 1995-12-27 1996-12-19 Preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciągów z jemioły

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0869811B1 (pl)
AT (1) ATE273018T1 (pl)
AU (1) AU1302997A (pl)
CZ (1) CZ294604B6 (pl)
DE (2) DE19548367A1 (pl)
HU (1) HUP9903664A3 (pl)
PL (1) PL186543B1 (pl)
SK (1) SK285257B6 (pl)
WO (1) WO1997024136A1 (pl)
ZA (1) ZA9610839B (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19752597A1 (de) * 1997-11-27 1999-06-10 Madaus Ag Verwendung von Lektinzubereitungen bei der Bekämpfung von Harnblasenkarzinomen
WO2003005804A1 (en) 2001-07-09 2003-01-23 University Of Copenhagen Methods and cuttings for mass propagation of plant parasites
EP2314608A1 (de) * 2009-10-26 2011-04-27 EyeSense AG Stabilisierung von Biosensoren für in vivo Anwendungen

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4221836A1 (de) * 1992-07-03 1994-01-05 Gabius Hans Joachim Prof Dr Das biochemisch aufgereinigte Mistel-Lektin (ML-1) als therapeutisch anwendbarer Immunmodulator
DE4242902A1 (de) * 1992-12-18 1994-06-23 Madaus Ag Verfahren zur Herstellung von Lektinkonzentraten aus Mistelextrakten und daraus hergestellte standardisierte Präparate zur Erhöhung der natürlichen Immunresistenz und für die Verwendung in der Tumor-Therapie
DE4341476A1 (de) * 1993-12-02 1995-06-08 Uwe Dr Pfueller Mittel zur Untersuchung und Beeinflussung zellulärer Veränderungen auf Lektinbasis

Also Published As

Publication number Publication date
DE59611058D1 (de) 2004-09-16
AU1302997A (en) 1997-07-28
HUP9903664A2 (hu) 2000-03-28
EP0869811A1 (de) 1998-10-14
DE19548367A1 (de) 1997-07-03
WO1997024136A1 (de) 1997-07-10
PL327583A1 (en) 1998-12-21
SK285257B6 (sk) 2006-10-05
HUP9903664A3 (en) 2000-04-28
SK89998A3 (en) 1999-05-07
ZA9610839B (en) 1997-06-27
CZ294604B6 (cs) 2005-02-16
ATE273018T1 (de) 2004-08-15
EP0869811B1 (de) 2004-08-11
CZ206198A3 (cs) 1998-10-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100266146B1 (ko) 긴 보장기간을 갖는 g-csf의 수성 약제 조성물
US8496943B2 (en) Non-aqueous single phase vehicles and formulations utilizing such vehicles
EP2440239B1 (en) Hemoglobin compositions
US4855134A (en) Sustained-release preparation
EP0674524A1 (de) Stabile lyophilisierte pharmazeutische zubereitungen von g-csf
CZ300636B6 (cs) Balená souprava pro parenterální podávání interferonu-beta a kapalný farmaceutický prípravek obsahující interferon-beta
EP0138216B1 (en) Sustained-release ifn preparation for parenteral administration
KR20040007413A (ko) 단기 및 장기 약물 약량측정 방법
KR20180033276A (ko) 신속-작용 인슐린 조성물
CA2304808A1 (en) Liquid interferon-.beta. formulations
US9827189B2 (en) Stable parenteral DNJ compositions
RU2242242C2 (ru) Препаративная форма стабильного водного раствора интерферона, способ ее приготовления и использования
EP3156071A1 (en) Stable aqueous adalimumab preparation
US8946161B2 (en) Method of treatment using stable liquid formulation of G-CSF
PL186543B1 (pl) Preparat leczniczy do podawania pozajelitowego wyciągów z jemioły
JP2008050320A (ja) インターフェロン−β含有医薬組成物
KR100514009B1 (ko) 1,2,4-벤조트리아진옥사이드제제
JPH0424331B2 (pl)
EP1843747A2 (en) Method for reducing the level of peroxides in bopcompatible polymer preparations
JPS63303931A (ja) 経鼻投与用成長ホルモン放出活性物質製剤
JP2007045788A (ja) グリチルリチン酸高濃度水溶液の調製法
RU2801099C1 (ru) Препарат, содержащий человеческий альбумин, и способ его получения
JP2020522470A (ja) 迅速に作用するインスリン組成物
WO2014205077A1 (en) Hemoglobin compositions

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20081219