PL185392B1 - Sposób wytwarzania chłodnicy płytowej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówki i stali - Google Patents

Sposób wytwarzania chłodnicy płytowej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówki i stali

Info

Publication number
PL185392B1
PL185392B1 PL98334628A PL33462898A PL185392B1 PL 185392 B1 PL185392 B1 PL 185392B1 PL 98334628 A PL98334628 A PL 98334628A PL 33462898 A PL33462898 A PL 33462898A PL 185392 B1 PL185392 B1 PL 185392B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
plate cooler
casting
cooling channels
channels
Prior art date
Application number
PL98334628A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334628A1 (en
Inventor
Marc Solvi
Roger Thill
Yrjö Leppänen
Pertti Mäkinen
Original Assignee
Outokumpu Poricopper Oy
Wurth Paul Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from LU90003A external-priority patent/LU90003B1/de
Application filed by Outokumpu Poricopper Oy, Wurth Paul Sa filed Critical Outokumpu Poricopper Oy
Publication of PL334628A1 publication Critical patent/PL334628A1/xx
Publication of PL185392B1 publication Critical patent/PL185392B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D1/00Casings; Linings; Walls; Roofs
    • F27D1/12Casings; Linings; Walls; Roofs incorporating cooling arrangements
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/009Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths of work of special cross-section, e.g. I-beams, U-profiles
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/10Cooling; Devices therefor
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28DHEAT-EXCHANGE APPARATUS, NOT PROVIDED FOR IN ANOTHER SUBCLASS, IN WHICH THE HEAT-EXCHANGE MEDIA DO NOT COME INTO DIRECT CONTACT
    • F28D7/00Heat-exchange apparatus having stationary tubular conduit assemblies for both heat-exchange media, the media being in contact with different sides of a conduit wall
    • F28D7/0041Heat-exchange apparatus having stationary tubular conduit assemblies for both heat-exchange media, the media being in contact with different sides of a conduit wall the conduits for only one medium being tubes having parts touching each other or tubes assembled in panel form

Abstract

1 . Sposób w ytwarzania ch lodnicy plytowej ze zintegrowanym i kanalami chlodzacym i dla p ie- ców do wytapiania surówka i stali z w lew k a m ie- dzianego, zn am ien n y tym , ze w lew ek m iedziany jako pólw yrób chlodnicy plytow ej ( 5 0 , 80) odlew a sie w sposób ciagly za p om oca krystalizatora (10) do odlew ania ciaglego, przy czym w kanale odle- w niczym (20) krystalizatora (10) do odlewania ciaglego um ieszcza sie w kladki pretow e (28) do odlania kanalów chlodzacych ( 5 2 , 84) biegnacych w kierunku odlewania ciaglego przez ten w lew ek m iedziany, a nastepnie z pólw yrobu odlew anego w sposób ciagly w ykonuje sie chlodnice plytow a (50, 80). w której odlane kanaly chlodzace (5 2 , 84) sa kanalami, przez które w chlodnicy plytow ej (50, 80) przeplywa chlodziw o. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania chłodnicy płytowej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówki i stali jak, na przykład, dla wielkich pieców hutniczych.
Takie chłodnice płytowe do wielkich pieców są również nazywane płytami chłodniczymi. Rozmieszczone są one we wnętrzu pancerza pieca i posiadają wewnętrzne kanały chłodzące, które połączone są z układem chłodzenia pieca szybowego. Powierzchnie płyt chłodniczych stykające się z wnętrzem pieca są zwykle wykładane materiałem ogniotrwałym.
Większość tych chłodnic płytowych jest nadal wykonywana z żeliwa. Ponieważ jednak miedź posiada lepszą przewodność cieplną od żeliwa, pożądane jest stosowanie miedzianych chłodnic płytowych. Jak dotąd opracowano wiele sposobów wytwarzania chłodnic płytowych z miedzi.
Początkowo czyniono próby z wytworzeniem miedzianych chłodnic płytowych poprzez odlewanie do form. Jednak, ten sposób nie dowiódł, żejest efektywny w praktyce ponieważ odlewane płyty miedziane często posiadają wgłębienia i porowatości, co ma szczególnie negatywny wpływ na trwałość płyt, natomiast piasek formierski jest trudny do usunięcia, a kanały chłodzące wykonane w miedzi nie są właściwie ukształtowane.
Z opisu patentowego GB-A-1571789 znany jest sposób jak zastąpić rdzeń piaskowy wstępnie ukształtowaną wężownicą metalową wykonaną z miedzi lub ze stali wysokogatunkowej przy odlewaniu chłodnic płytowych w formach. Wężownicą jest integralnie odlana z korpusem chłodnicy płytowej w formie odlewniczej i tworzy w niej spiralny kanał dla chłodziwa. Ten sposób także nie okazał się skuteczny w praktyce. Pomiędzy korpusem chłodnicy płytowej wykonanej z miedzi a integralnie odlaną wężownicą występują duże opory przy przenikaniu ciepła i to z wielu przyczyn tak, że ma miejsce stosunkowo słabe chłodzenie tej chłodnicy. Ponadto, w sposobie według tego rozwiązania nie można uniknąć występowania wnęk i porowatości.
Płyta chłodnicza wykonana z kutego lub walcowanego wlewka miedzianego znana jest z opisu patentowego DE-A-2907511. Kanały z chłodziwem są nieprzelotowymi otworami wykonanymi w rezultacie mechanicznego wiercenia walcowanego wlewka miedzianego. Przy takich chłodnicach płytowych wyżej podane niedogodności odlewania zostają wyeliminowane, a w szczególności wykluczone jest powstawanie w nich wgłębień i porowatości. Jednak koszty produkcji tych chłodnic płytowych są stosunkowo wysokie ponieważ wiercenie kanałów jest szczególnie skomplikowane, czasochłonne i kosztowne.
W rezultacie wynalazek bazuje na zadaniu zaproponowania sposobu, przy zastosowaniu którego wytwarzanie miedzianej chłodnicy płytowej o wysokiej jakości może okazać się o wiele tańsze.
Zgodnie z wynalazkiem sposób wytwarzania chłodnic płytowych ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówki i stali z wlewka miedzianego, charakteryzuje się tym, że wlewek miedziany jako półwyrób chłodnicy płytowej odlewa się w sposób ciągły za pomocą krystalizatora do odlewania ciągłego, przy czym w kanale odlewniczym krystalizatora do odlewania ciągłego umieszcza się wkładki prętowe dla odlania kanałów chłodzących biegnących w kierunku odlewania ciągłego przez ten wlewek miedziany, a następnie z półwyrobu odlewanego w sposób ciągły wykonuje się chłodnicę płytową, w której odlane kanały chłodzące są kanałami, przez które w chłodnicy płytowej przepływa chłodziwo.
Korzystnie, do odlewania wlewka miedzianego stosuje się krystalizator do odlewania ciągłego z występami tak, że podczas odlewania tworzy się na powierzchni tego wlewka miedzianego rowki biegnące w kierunku odlewania ciągłego.
Korzystnie, podczas wykonywania chłodnicy płytowej na powierzchni półwyrobu wycina się rowki, przy czym rowki te biegną pod kątem prostym do kierunku odlewania ciągłego.
Korzystnie, podczas wykonywania chłodnicy płytowej odcina się jej płytę od wlewka miedzianego przeprowadzając dwa cięcia pod kątem prostym do kierunku odlewania ciągłego tak, że tworzy się powierzchnie końcowe pod kątem prostym względem tego kierunku odlewania oraz kanały chłodzące, które przechodząjako kanały przelotowe przez tę płytę pomiędzy dwiema powierzchniami końcowymi tworząc w niej otwory
185 392
Korzystnie, podczas wykonywania chłodnicy płytowej wierci się w tej chłodnicy płytowej pod kątem prostym do jej powierzchni połączeniowe otwory, z którymi łączy się rury doprowadzające i rury odprowadzające zakończone kanałami chłodzącymi, a następnie zamyka się otwory kanałów chłodzących na dwóch powierzchniach końcowych chłodnicy płytowej.
Korzystnie, podczas odlewania wlewka miedzianego w kanale odlewniczym umieszcza się wkładki prętowe dla odlania kanałów chłodzących o przekroju owalnym.
Korzystnie, podczas wykonywania chłodnicy płytowej wierci się w półwyrobie odlewanym w sposób ciągły poprzeczne otwory, przez co łączy się ze sobą kanały chłodzące odlewane w sposób ciągły.
Korzystnie, podczas wykonywania chłodnicy płytowej wierci się w półwyrobie odlewanym w sposób ciągły poprzeczne otwory, przez co łączy się ze sobą odlane kanały chłodzące, oraz zamyka się część tych poprzecznych otworów pomiędzy odlanymi kanałami tworząc kanał spiralny z jednym złączem doprowadzającym i jednym złączem odprowadzającym.
Korzystnie, podczas wykonywania chłodnicy płytowej centruje się chłodnicę płytową tak, że jej krzywizna dostosowana jest do krzywizny ścianki pieca szybowego.
Korzystnie, wlewek miedziany odlewa się w sposób ciągły ze stopu miedzi.
Korzystnie, podczas wykonywania chłodnicy płytowej walcuje się półwyrób odlewany w sposób ciągły dla zmniejszenia jego grubości.
Zaletą tego sposobu jest to, że półwyrób chłodnicy płytowej odlewany jest w sposób ciągły za pomocą krystalizatora do odlewania ciągłego, w którym wkładki w kanale odlewniczym tworzą kanały biegnące w kierunku odlewania w półwyrobie, i które formują kanały chłodzące w gotowej chłodnicy płytowej. Długa chłodnica płytowa gotowa do użycia może być wówczas wykonywana stosunkowo łatwo z półwyrobu odlewanego w sposób ciągły wykluczając czasochłonną obróbkę wiercenia.
W sposobie tym, a więc przy odlewaniu ciągłym, bardziej efektywnie w porównaniu do odlewania w formach, wykluczane jest powstawanie wszelkich wgłębień i porowatości w chłodnicy płytowej. Ponadto, wytrzymałość mechaniczna chłodnicy płytowej powstającej z odlewania ciągłego jest o wiele wyższa niż ta dla odlewania w formie. Również przenikanie ciepła jest w sposobie według wynalazku o wiele bardziej optymalne, ponieważ kanały odlewane w sposób ciągły utworzone są bezpośrednio w odlewanej chłodnicy płytowej .
Dodatkowo, z uwagi na fakt, że przekrój poprzeczny kanałów odlewanych w sposób ciągły nie musi być kołowy, otwierają się nowe korzystne możliwości jeśli chodzi o konstrukcję i rozmieszczenie kanałów dla przepływu chłodziwa. Ustalono także, że specjalna jakość powierzchni chłodnicy płytowej zapewnia dobre warunki wstępne dla przyczepności natryskiwanych na nią materiałów ogniotrwałych.
Z kolei, rowki biegnące w kierunku odlewania w powierzchni półwyrobu zwiększają chłodzoną powierzchnię gotowej chłodnicy płytowej i tworzą miejsca mocowania materiału ogniotrwałego. Rowki takie mogą być także następnie obrabiane, na przykład, przez wycinanie na powierzchni półwyrobu. Taka procedura jest konieczna, na przykład, jeśli rowki mająprzechodzić pod kątem prostym do kierunku odlewania.
Zaletą sposobu według wynalazku jest to, że zapewnia on wykonanie szczególnie cienkiej chłodnicy płytowej, a grubość półwyrobu odlewanego w sposób ciągły korzystnie zmniejszona jest przez walcowanie. Walcowanie sprawia, że struktura krystaliczna staje się drobniejsza, co ma korzystny wpływ na właściwości mechaniczne i cieplne gotowej chłodnicy płytowej. Chociaż zmniejszenie grubości przez walcowanie zwiększa koszty produkcji wytwarzania chłodnic płytowych, to może okazać się, że korzystne jest walcowanie półwyrobów odlewanych w sposób ciągły dla grubszych chłodnic płytowych. Tu jednak należy zaznaczyć, że kanały integralnie odlane w półwyrobie me stwarzają istotnych przeszkód dla dalszego walcowania półwyrobu. Odnosi się to zwłaszcza do przypadku, w którym integralnie odlane kanały posiadają wydłużony przekrój, na przykład, przekrój owalny
185 392
Zaletą sposobu według wynalazku jest również i to, że z jednego półwyrobu odlewanego w sposób ciągły może być wytworzonych kilka chłodnic płytowych o tej samej lub różnej długości. Wytwarzanie szczególnie długich płyt jest podobnie możliwe bez dodatkowych kosztów.
W ten sposób chłodnice płytowe o mniejszej grubości niż te z wierconymi kanałami mogą być wytwarzane tak, że do produkcji nie będzie wykorzystana miedź. Podobnie, należy zauważyć, że kanały z wydłużonym przekrojem mogą być także produkowane o wiele łatwiej w procesie odlewania ciągłego. Dalszą korzyścią jest to, że w przypadku kanałów z wydłużonym przekrojem może być uzyskana większa powierzchnia wymiany ciepła w chłodnicy płytowej. Kanały z wydłużonym, na przykład, owalnym przekrojem poprzecznym zachowują się o wiele bardziej korzystnie podczas walcowania półwyrobu niż kanały o przekroju okrągłym.
Ponadto, każdy kanał odlewany w sposób ciągły może mieć swoje własne złącze doprowadzające i odprowadzające. Jednak, kilka kanałów również może być ze sobą połączonych za pomocąpoprzecznych otworów, które, na przykład, są rozmieszczone i zamknięte w taki sposób, że powstaje kanał spiralny mający jedno złącze doprowadzające i jedno złącze odprowadzające.
Sposób według wynalazku wyjaśniony zostanie przykładowo w oparciu o urządzenie przedstawione na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny przekrój wzdłużny przez krystalizator do odlewania ciągłego dla realizacji sposobu według wynalazku, fig. 2 przedstawia schematycznie przekrój wzdłuż linii 2-2 przez krystalizator z fig. 1, fig. 3 przedstawia widok z góry tylnej części gotowej chłodnicy płytowej wytworzonej sposobem według wynalazku, fig. 4 przedstawia przekrój wzdłużny wzdłuż linii 4-4 przez chłodnicę płytowąz fig. 3, fig. 5 przedstawia przekrój wzdłuż linii 5-5 przez chłodnicę płytowąz. fig. 3, fig. 6 przedstawia rzut perspektywiczny rozmieszczenia chłodnic płytowych w wielkim piecu, a fig. 7 przedstawia widok z góry tylnej części chłodnicy płytowej, którajest szczególnie odpowiednia dla rozwiązania z fig. 6 zrealizowanego sposobem według wynalazku.
Figury 1 i 2 przedstawiają schematycznie konstrukcję krystalizatora 10 do odlewania ciągłego dla realizacji sposobu według wynalazku. Krystalizator 10 składa się, na przykład, z czterech chłodzonych płyt 12,14,16, i 18, które tworzą chłodzony kanał odlewniczy 20 dla roztopionego materiału, na przykład, dla stopu z niską zawartością miedzi. Na fig. 1 strzałki wskazują odpowiednio przewody doprowadzające 22 i przewody odprowadzające 24 dla chłodziwa, które przyłączone sądo bocznych chłodzonych płyt 12 i 14 krystalizatora, a strzałka 25 pokazuje kierunek odlewania.
Na figurze 1 pokazane jest, że trzy wkładki prętowe 28 wsunięte są do kanału odlewniczego 20. Wkładki prętowe 28 połączone są, na przykład, z kolektorem 30 chłodziwa, który usytuowany jest powyżej chłodzonych płyt 12-18 krystalizatora nad kanałem odlewniczym 20. Każda z wkładek prętowych 28 korzystnie składa się z rury zewnętrznej 32 zamkniętej na dolnym końcu i rury wewnętrznej 34 otwartej na górnym końcu, przy czym rury te ustawione sątak, że tworzą szczelinę pierścieniową 36 dla przepływu chłodziwa, przy czym dla każdej z trzech wkładek prętowych 28 przepływ ten odbywa się w następujący sposób. W kolektorze 30 chłodziwa chłodziwo przepływa przez komorę zasilania 35 do szczeliny pierścieniowej 36. Chłodziwo chłodzi rurę zewnętrzną32 na całej jej długości, a przy dolnym końcu przedostaje się do rury wewnętrznej 34 ze szczeliny pierścieniowej 36. Rura wewnętrzna 34 zawraca chłodziwo do komory powrotnej 40 w kolektorze 30. Wkładki prętowe 28 mogą być jednak także zaprojektowane jako niechłodzone pręty grafitowe.
Na figurze 2 pokazane jest, że czołowa chłodzona płyta 16 krystalizatora posiada kilka występów 26. Występy 26 rozmieszczone są zasadniczo na całej długości chłodzonej płyty 16 i wystająpod kątem prostym względem kierunku odlewania w stronę kanału odlewniczego 20.
Zgodnie z wynalazkiem kęs. który stanowi półwyrób wytwarzanej chłodnicy płytowej odlewany jest przy pomocy krystalizatora 10 do odlewania ciągłego opisanego powyżej. Wkładki prętowe 28 tworzą kanały o przekroju określonym przez przekrój tych wkładek w kierunku, w którym prowadzone jest odlewanie ciągłe półwyrobu. Występy 26 w chłodzonej płycie 18 krystahzatora tworzą wzdłużne rowki biegnące w kierunku odlewania tego półwyrobu.
185 392
Figury 3 i 4 przedstawiają gotową chłodnicę płytową 50 wytworzoną w oparciu o półwyrób odlewany w sposób ciągły. Należy zauważyć jednak, że półwyrób chłodnicy płytowej 50 odlany został przy użyciu krystalizatora do odlewania ciągłego, który nie miał występów 26 tak, że pierwotny półwyrób posiadał zasadniczo prostokątny przekrój poprzeczny bez rowków. Na fig. 3 liniami przerywanymi oznaczono trzy kanały chłodzące 52, które utworzone zostały zgodnie z wynalazkiem przez wkładki prętowe 28 w krystalizatorze podczas odlewania ciągłego.
Jak pokazano, na fig. 5 wkładki te posiadająkształt owalny. Zostały one rozmieszczone mimośrodowo w prostokątnym przekroju półwyrobu w krystalizatorze do odlewania ciągłego, to znaczy są one położone bliżej powierzchni półwyrobu, który w końcowym etapie tworzy spód gotowej chłodnicy płytowej 50.
Udowodniono, że korzystne jest odlewanie półwyrobu grubszego niż jest to wymagane dla gotowej chłodnicy płytowej, a następnie zmniej szanie grubości półwyrobu w procesie walcowania do grubości przewidzianej dla gotowego wyrobu. Przez walcowanie półwyrobu miedź przyjmuje drobniejszą strukturę krystaliczną, co wpływa korzystnie na właściwości mechaniczne i cieplne gotowej chłodnicy płytowej. Należy zauważyć w związku z tym, że wydłużony przekrój poprzeczny kanałów chłodzącychjest od początku odkształcany o wiele bardziej korzystnie podczas walcowania niż w przypadku przekroju kołowego.
Prostokątna płyta wstępna została następnie wycięta z walcowanego półwyrobu przez dwa cięcia wykonane pod kątem prostym w stosunku do kierunku odlewania. W ten sposób utworzone zostały dwie powierzchnie końcowe 54,56 gotowej chłodnicy płytowej. W rezultacie, kanały chłodzące 52 tworząw płycie wstępnej kanały przelotowe biegnące pomiędzy dwiema powierzchniami końcowymi 54, 56 oraz otwory 58 w tej płycie. Następnie, na powierzchni płyty wstępnej wycięto rowki 60 pod kątem prostym względem kierunku odlewania i powierzchnia ta położona jest jeszcze dalej od mimośrodowych kanałów chłodzących 52. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wytrzymałość mechaniczną płyty, płyta taka może być poddana śrutowaniu.
W następnym etapie wykonane zostały połączeniowe otwory 62, dla osadzenia w nich rur doprowadzających 64 i rur odprowadzających 66 zakończonych kanałami chłodzącymi 52, i otwory te wywiercone zostały pod kątem prostym do powierzchni płyty, na spodzie 68 tej płyty. Zanim otwory 58 kanałów chłodzących 52 zostaną ostatecznie zamknięte zaślepkami 70, kanały te w razie potrzeby mogą być wykończone w procesie obróbki mechanicznej. Aby ostatecznie wykończyć chłodnicę płytową 50 na płycie muszą być zamontowane jedynie rury doprowadzające 64, rury odprowadzające 66 jak również kołki zabezpieczające 72 oraz przekładka 74.
Na figurze 5 pokazane jest jak wykończona chłodnica płytowa 50 spoczywa poprzez przekładki 74 na płycie pancernej 76 pieca. Należy zauważyć, że chłodnica płytowa 50 przedstawiona na fig. 3 do fig. 5 przeznaczona jest do pionowego montażu w piecu, co oznacza, że kanały chłodzące 52 biegną pionowo, a poprzeczne rowki 60 przechodzą poziomo w tych chłodnicach płytowych wbudowanych do pieca. Zamiast poprzecznych rowków 60, które biegną pod kątem prostym do kierunku odlewania, chłodnica płytowa może mieć także wzdłużne rowki przechodzące równolegle do kierunku odlewania. Kierunek odlewania mógłby być wtedy korzystnie ustawiany bezpośrednio podczas odlewania ciągłego, które odbywa się przy użyciu wlewnicy mającej występy 26, jak pokazano na fig. 2.
Figura 6 przedstawia rozmieszczenie chłodnic płytowych 80, w których w ten sposób wykonane zostały rowki 82 bezpośrednio w trakcie odlewania ciągłego. Wewnątrz chłodnic płytowych 80 utworzone zostały kanały chłodzące 84 podczas odlewania ciągłego (fig. 7), i dlatego biegnąone równolegle do rowków 82. Należy zauważyć, że chłodnice płytowe 80 rozmieszczone są poziomo w piecu, to znaczy, że kanały chłodzące 84 i rowki 82 biegną poziomo w chłodnicach płytowych 80 wbudowanych do pieca. Chłodnice płytowe 80 są zginane i centrowane w taki sposób, że ich krzywizna dostosowywanajest do krzywizny pancerza wielkiego pieca (który nie został pokazany na rysunku).
Figura 7 przedstawia, przy pomocy linii przerywanych, korzystne rozmieszczenie kanałów chłodzących w jednej z chłodnic płytowych 80. Można zatem dostrzec w takiej chłodnicy płytowej trzy kanały chłodzące 84,, 842 i 843 do odlewania ciągłego jak również dwa krótkie poprzecz185 392 ne otwory 86 i 88. Poprzeczny otwór 86 łączy kanały chłodzące 84, i 842 przy jednym końcu chłodnicy płytowej 80 i jest zamknięty zaślepką90. Poprzeczny otwór 88 łączy kanały chłodzące 842 i 842 przy drugim końcu chłodnicy płytowej 80 i jest zamknięty zaślepką92. Podobnie jak kanały chłodzące 52 w chłodnicy płytowej 50, kanały chłodzące 84,, 842 i 843 w powierzchniach końcowych 54, 56 chłodnicy płytowej 80 są zamknięte zaślepką 70. Na fig. 7 można zauważyć też złącze doprowadzające 94, na końcu kanału chłodzącego 84,, złącze odprowadzające 96 na końcu kanału chłodzącego 843. Czynnik chłodzący, który przedostaje się do chłodnicy płytowej 80 poprzez złącze doprowadzające 94 musi przepływać przez to złącze spiralnie zanim opuści chłodnicę płytową poprzez złącze odprowadzające 96. Na fig. 6 pokazano schematycznie jak złącza doprowadzające 94 i złącza odprowadzające 96 poszczególnych chłodnic płytowych 80 połączone są ze sobą za pomocą łącznika rurowego 98. Chłodnica płytowa 80 może oczywiście posiadać złącze doprowadzające i złącze odprowadzające dla każdego kanału chłodzącego 84,, 842 i 843, tak jak w przypadku chłodnicy płytowej 50.
Należy zauważyć, że chłodnice płytowe zamontowane w wielkim piecu powyżej dysz powietrznych korzystnie pokryte są materiałami ogniotrwałymi natryskiwanymi na boczne powierzchnie wnętrza pieca. Aby poprawić przyczepność tych materiałów ogniotrwałych do chłodnic płytowych, rowki 60, 82 mogą być wykonane, na przykład, jako rowki trapezowe.
Korzystne jest także wyraźne zaokrąglenie krawędzi i naroży rowków 60,82, co zmniejsza ryzyko powstawania jakichkolwiek pęknięć w materiałach ogniotrwałych, którymi pokryte są chłodnice płytowe.
W przeciwieństwie do tego, chłodnice płytowe przeznaczone na trzon pieca korzystnie posiadają gładką powierzchnię czołową i tylną. Są one cieńsze niż pokazane chłodnice płytowe z rowkami, i są korzystnie wykonane z półwyrobu odlewanego w sposób ciągły, a grubość których została zmniejszona przy obróbce walcowania. Takie chłodnice płytowe centrowane są na średnicy pancerza w okolicy trzonu pieca tak, że zamontowane sąone z pasowaniem ciasnym na swych gładkich powierzchniach tylnych na pancerzu wielkiego pieca. Wyłożenie trzonu pieca przy użyciu kształtowych cegieł wykonanych z węgla spoczywa z pasowaniem ciasnym na podobnie gładkiej powierzchni czołowej chłodnic płytowych. W ten sposób zapewnione jest, że względnie cienkie chłodnice płytowe mogą z łatwością przenosić wysokie ciśnienia działające na wyłożenie trzonu na pancerz wielkiego pieca.
Wszystkie przedstawione powyżej chłodnice płytowe posiadają trzy kanały chłodzące, jednak sposobem według wynalazku mogą oczywiście być wytworzone także chłodnice płytowe mające więcej lub mniej niż trzy takie kanały.
185 392
Fig 5
185 392
9ί,
Fig
Fig.7
185 392
40 ^-30 a24 ϊ
1222)
Fig.1
16 28 20 28
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania chłodnicy płytowej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówka i stali z wlewka miedzianego, znamienny tym, że wlewek miedziany jako półwyrób chłodnicy płytowej (50,80) odlewa się w sposób ciągły za pomocą krystalizatora (10) do odlewania ciągłego, przy czym w kanale odlewniczym (20) krystalizatora (10) do odlewania ciągłego umieszcza się wkładki prętowe (28) do odlania kanałów chłodzących (52, 84) biegnących w kierunku odlewania ciągłego przez ten wlewek miedziany, a następnie z półwyrobu odlewanego w sposób ciągły wykonuje się chłodnicę płytową (50, 80), w której odlane kanały chłodzące (52,84) sąkanałami, przez które w chłodnicy płytowej (50,80) przepływa chłodziwo.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do odlewania wlewka miedzianego stosuje się krystalizator (10) do odlewania ciągłego z występami (26) tak, że podczas odlewania tworzy się na powierzchni tego wlewka miedzianego rowki (82) biegnące w kierunku odlewania ciągłego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas wykonywania chłodnicy płytowej (50,80) na powierzchni półwyrobu wycina się rowki (60), przy czym rowki (60) biegną pod kątem prostym do kierunku odlewania ciągłego.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas wykonywania chłodnicy płytowej (50, 80) odcina się jej płytę od wlewka miedzianego przeprowadzając dwa cięcia pod kątem prostym do kierunku odlewania ciągłego tak, że tworzy się powierzchnie końcowe (54,56) pod kątem prostym względem tego kierunku odlewania oraz kanały chłodzące (52,84), które przechodząjako kanały przelotowe przez tę płytę pomiędzy dwiema powierzchniami końcowymi (54, 56) tworząc w niej otwory (58).
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że podczas wykonywania chłodnicy płytowej (50, 80) wierci się w tej chłodnicy płytowej (50,80) pod kątem prostym dojej powierzchni połączeniowe otwory (62), z którymi łączy się rury doprowadzające (64) i rury odprowadzające (66) zakończone kanałami chłodzącymi (52,84), a następnie zamyka się otwory (58) kanałów chłodzących (52, 84) na dwóch powierzchniach końcowych (54, 56) chłodnicy płytowej (50, 80).
  6. 6. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że podczas odlewania wlewka miedzianego w kanale odlewniczym (20) umieszcza się wkładki prętowe (28) do odlania kanałów chłodzących (52) o przekroju owalnym.
  7. 7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że podczas wykonywania chłodnicy płytowej (50, 80) wierci się w półwyrobie odlewanym w sposób ciągły poprzeczne otwory (86,88), przez co łączy się ze sobą kanały chłodzące (52, 84) odlewane w sposób ciągły.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że podczas wykonywania chłodnicy płytowej (50, 80) wierci się w półwyrobie odlewanym w sposób ciągły poprzeczne otwory (86, 88), przez co łączy się ze sobą odlane kanały chłodzące (52, 84), oraz zamyka się część tych poprzecznych otworów (86, 88) pomiędzy odlanymi kanałami tworząc kanał spiralny z jednym złączem doprowadzającym (94) i jednym złączem odprowadzającym (96).
  9. 9. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że podczas wykonywania chłodnicy płytowej (50, 80) centruje się chłodnicę płytową (80) tak, że jej krzywizna dostosowana jest do krzywizny ścianki pieca szybowego.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wlewek miedziany odlewa się w sposób ciągły ze stopu miedzi.
  11. 11. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że podczas wykonywania chłodnicy płytowej (50, 80) walcuje się półwyrób odlewany w sposób ciągły dla zmniejszenia jego grubości.
    185 392
PL98334628A 1997-01-08 1998-01-05 Sposób wytwarzania chłodnicy płytowej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówki i stali PL185392B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU90003A LU90003B1 (de) 1997-01-08 1997-01-08 Verfahren zum Herstellen einer Kuehlplatte fuer Schachtoefen
LU90146A LU90146A7 (de) 1997-01-08 1997-09-30 Verfahren zum Herstellen einer Kuehlplatte fuer Schachtoefen
PCT/EP1998/000021 WO1998030345A1 (de) 1997-01-08 1998-01-05 Verfahren zum herstellen einer kühlplatte für öfen zur eisen- und stahlerzeugung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334628A1 PL334628A1 (en) 2000-03-13
PL185392B1 true PL185392B1 (pl) 2003-05-30

Family

ID=26640362

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98334628A PL185392B1 (pl) 1997-01-08 1998-01-05 Sposób wytwarzania chłodnicy płytowej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówki i stali

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6470958B1 (pl)
EP (1) EP0951371B1 (pl)
JP (1) JP3907707B2 (pl)
AT (1) ATE203941T1 (pl)
AU (1) AU6207198A (pl)
BR (1) BR9806859A (pl)
CA (1) CA2274861C (pl)
CZ (1) CZ293516B6 (pl)
DE (1) DE59801166D1 (pl)
ES (1) ES2159935T3 (pl)
PL (1) PL185392B1 (pl)
RU (1) RU2170265C2 (pl)
WO (1) WO1998030345A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2344639A (en) * 1998-12-08 2000-06-14 British Steel Plc Cooling panels for blast furnaces
ID24579A (id) * 1998-12-22 2000-07-27 Outokumpu Oy Metode untuk membuat elemen pendingin tuang luncur dan elemen pendingin yang dibuat dengan metode ini
FI107789B (fi) * 1999-02-03 2001-10-15 Outokumpu Oy Valumuotti jäähdytyselementin valmistamiseksi ja muotissa valmistettu jäähdytyselementti
DE10024587A1 (de) * 2000-05-19 2001-11-22 Km Europa Metal Ag Kühlplatte
FI115251B (fi) * 2002-07-31 2005-03-31 Outokumpu Oy Jäähdytyselementti
EP1391521A1 (de) * 2002-08-20 2004-02-25 Voest-Alpine Industrieanlagenbau GmbH & Co. Kühlplatte für metallurgische Öfen
DE102004035963A1 (de) 2004-07-23 2006-02-16 Km Europa Metal Ag Kühlplatte
RU2487946C2 (ru) * 2008-12-29 2013-07-20 Лувата Эспоо Ой Способ получения охлаждающего элемента для пирометаллургического реактора и охлаждающий элемент
KR101019794B1 (ko) 2009-05-11 2011-03-04 주식회사 경동나비엔 보일러의 연소실 냉각구조
US8268233B2 (en) * 2009-10-16 2012-09-18 Macrae Allan J Eddy-free high velocity cooler
FI124223B (fi) 2010-06-29 2014-05-15 Outotec Oyj Suspensiosulatusuuni ja rikastepoltin
CN103476969A (zh) * 2011-04-08 2013-12-25 Bhp比利顿铝技术有限公司 用于在火法冶金工艺容器中使用的热交换元件
AU2014212098A1 (en) * 2013-02-01 2015-08-20 Berry Metal Company Stave with external manifold
RU2600046C2 (ru) * 2015-01-12 2016-10-20 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Чувашский государственный университет имени И.Н. Ульянова" Способ изготовления охлаждающего поддона металлургической печи

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1161664B (de) 1956-10-31 1964-01-23 Ver Leichtmetallwerke Gmbh Aus Gussbarren gewalzte Waermeaustauschplatte
US3136008A (en) * 1960-06-20 1964-06-09 Continental Can Co Apparatus and method for continuous casting of ingots having longitudinal channels and spacer member therein
FR1432629A (fr) 1965-02-04 1966-03-25 Elément pour paroi tubulaire étanche et sa fabrication
GB1571789A (en) 1976-12-30 1980-07-16 Brown & Sons Ltd James Furnace cooling element
DE2907511C2 (de) 1979-02-26 1986-03-20 Kabel- und Metallwerke Gutehoffnungshütte AG, 3000 Hannover Kühlplatte für Schachtöfen, insbesondere Hochöfen, und Verfahren zur Herstellung derselben
JPS59141347A (ja) * 1983-02-01 1984-08-14 Kuroki Kogyosho:Kk 連続鋳造用鋳型
DE3836328A1 (de) 1988-10-25 1990-04-26 Emitec Emissionstechnologie Verfahren zur herstellung von einzelnocken aus gusswerkstoff
DE4035893C1 (en) 1990-11-12 1992-01-30 Hampel, Heinrich, Dr., Moresnet, Be Cooling box for blast furnace - with groove for cooling medium in base, with cover attached by explosive welding to form closed channel
DE29611704U1 (de) 1996-07-05 1996-10-17 Gutehoffnungshuette Man Kühlplatte für metallurgische Öfen

Also Published As

Publication number Publication date
ES2159935T3 (es) 2001-10-16
WO1998030345A1 (de) 1998-07-16
CA2274861C (en) 2005-04-12
US6470958B1 (en) 2002-10-29
ATE203941T1 (de) 2001-08-15
CZ293516B6 (cs) 2004-05-12
EP0951371A1 (de) 1999-10-27
BR9806859A (pt) 2000-04-18
CA2274861A1 (en) 1998-07-16
RU2170265C2 (ru) 2001-07-10
DE59801166D1 (de) 2001-09-13
JP2001507630A (ja) 2001-06-12
PL334628A1 (en) 2000-03-13
AU6207198A (en) 1998-08-03
EP0951371B1 (de) 2001-08-08
CZ242599A3 (cs) 2000-07-12
JP3907707B2 (ja) 2007-04-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185392B1 (pl) Sposób wytwarzania chłodnicy płytowej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi dla pieców do wytapiania surówki i stali
KR100596911B1 (ko) 제철 또는 제강 노용 냉각판 및 그의 제조방법
US20060213632A1 (en) Glass-forming die and method
CN102151808A (zh) 大异型坯连铸结晶器冷却水通道
MX2011004679A (es) Placa de enfriamiento para un horno metalurgico y su metodo de fabricacion.
KR100607428B1 (ko) 냉각 요소 제조용 주조 몰드 및 그 몰드에서 제조되는냉각 요소
CN113547098A (zh) 铝合金新能源汽车电池壳多升液管及其低压铸造方法
KR20040072726A (ko) 야금로용 냉각판 및 이러한 냉각판의 제조 방법
EP1548133A1 (en) Method of manufacturing a cooling plate and a cooling plate manufactured with this method
RU99116792A (ru) Способ изготовления холодильных плит для печей, используемых в черной металлургии
JP2003507190A (ja) 鋼のビレットおよびブルームを連続鋳造するための鋳型
US4572269A (en) Method of manufacturing cooling plates for use in metallurgical furnaces and a cooling plate
CZ20011649A3 (cs) Chladicí deska a způsob její výroby
CN112011660B (zh) 一种具有泡沫铜冷却管组的高炉冷却壁的制备方法
WO2002081757A1 (en) Cooling plate for a metallurgical furnace and method for manufacturing such a cooling plate
JPS592577B2 (ja) 圧延ロ−ル製造用組立て鋳型
CN1164771C (zh) 双金属冷却壁及其制造方法
US3892271A (en) Mould for making an article with a branch pipe by the electroslag remelting process
KR20170115279A (ko) 주조 몰드용 고효율 냉각플레이트 및 그 제조방법
KR100490985B1 (ko) 연속주조용 깔대기형 주형동판
CN213496378U (zh) 一种水平连续铸造有色合金用结晶器
JPH0270358A (ja) 連続鋳造用鋳型
JP2000042717A (ja) 温調用パイプ内蔵金型
CN116475384A (zh) 火花塞型芯及其制造方法
CN114054693A (zh) 一种水平连续铸造有色合金用结晶器

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120105