PL185226B1 - Sposób wytwarzania ciekłej surówki albo wyjściowych produktów stalowniczych z rudy - Google Patents

Sposób wytwarzania ciekłej surówki albo wyjściowych produktów stalowniczych z rudy

Info

Publication number
PL185226B1
PL185226B1 PL97327830A PL32783097A PL185226B1 PL 185226 B1 PL185226 B1 PL 185226B1 PL 97327830 A PL97327830 A PL 97327830A PL 32783097 A PL32783097 A PL 32783097A PL 185226 B1 PL185226 B1 PL 185226B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gel
soil
layered
solid carbon
fusion
Prior art date
Application number
PL97327830A
Other languages
English (en)
Other versions
PL327830A1 (en
Inventor
Leopold W. Kepplinger
Felix Wallner
Johannes-Leopold Schenk
Original Assignee
Voest Alpine Ind Anlagen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT0196296A external-priority patent/AT404020B/de
Priority claimed from AT0196396A external-priority patent/AT404021B/de
Application filed by Voest Alpine Ind Anlagen filed Critical Voest Alpine Ind Anlagen
Publication of PL327830A1 publication Critical patent/PL327830A1/xx
Publication of PL185226B1 publication Critical patent/PL185226B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B13/00Making spongy iron or liquid steel, by direct processes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B13/00Making spongy iron or liquid steel, by direct processes
    • C21B13/0006Making spongy iron or liquid steel, by direct processes obtaining iron or steel in a molten state
    • C21B13/0013Making spongy iron or liquid steel, by direct processes obtaining iron or steel in a molten state introduction of iron oxide into a bath of molten iron containing a carbon reductant
    • C21B13/002Reduction of iron ores by passing through a heated column of carbon

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture Of Iron (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania cieklej surówki albo wyjsciowych produktów stalowniczych z rudy, która redukuje sie w co najmniej jednej strefie do co naj- mniej czesciowo zredukowanej zelgrudy, która stapia sie w zlozu utworzonym ze stalych nosników wegla, ewentualnie po uprzedniej redukcji konco- wej, w strefie stapiania 1 zgazowywania z doprowa- dzaniem materialu zawierajacego wegiel oraz tlenu z jednoczesnym powstawaniem gazu redukujacego, znamienny tym, ze co najmniej zelgrude (4) wpro- wadza sie w sposób nieciagly do strefy stapiania 1 zgazowywania (8) i tworzy sie osadzone w zlozu (13) z nosników wegla (2), polozone jedno nad drugim i rozdzielone stalymi nosnikami wegla (2) warstwo- we skupiska (14) zelgrudy, przy czym te warstwowe skupiska (14) zelgrudy osadza sie z pozostawieniem wolnej czesci obszaru (15) przekroju poprzecznego strefy stapiania 1 zgazowywania (8) 1 przy czym gaz redukujacy powstajacy w strefie stapiania i zgazo- wywania (8) przepuszcza sie z dolu do góry przez wolne od zelgrudy 1 utworzone przez nosniki wegla (2) obszary (15) przekroju poprzecznego oraz za pomo- ca tego przepuszczanego gazu redukcyjnego oply- wajacego warstwowe skupiska (14) zelgrudy stapia sie zelgrude FIG 1 FIG 2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania ciekłej surówki albo wyjściowych produktów stalowniczych z rudy, którą redukuje się w co najmniej jednej strefie do częściowo i/albo ostatecznie zredukowanej żelgrudy, którą stapia się w złożu utworzonym ze stałych nośników węgla, ewentualnie po uprzedniej redukcji końcowej, w strefie stapiania-zgazowywania komory stapiająco-zgazowującej z doprowadzaniem materiału zawierającego węgiel oraz tlenu z jednoczesnym powstawaniem gazu redukującego.
Znany jest tego rodzaju sposób na przykład z EP-A-0 576 414. Według tego sposobu żelgruda zredukowana częściowo lub całkowicie w piecu szybowym z rudy w kawałkach jest transportowana ślimakami wyjściowymi z pieca szybowego do złoża utworzonego ze stałych nośników węgla w komorze stapiająco-zgazowującej, przy czym złoże to jest rozłożone w przybliżeniu równomiernie. Gaz redukujący powstający w strefie stapiania i zgazowywania przepływa w górę przez złoże ze stałych nośników węgla, mające określoną porowatość, i stapia żelgrudę wprowadzoną do tego złoża. Efektywność tego sposobu zależy od określonej minimalnej porowatości złoża ze stałych nośników węgla.
185 226
Ponadto tego rodzaju sposób jest znany, na przykład z EP-A-0 594 557, w którym drobno zmieloną rudę redukuje się do zelgrudy w procesie fluidyzacyjnym. Uzyskaną w ten sposób częściowo albo ostatecznie zredukowaną Żelgrudę przemieszcza się za pomocą iniektorów, w sposób wymuszony, z w przybliżeniu równomiernym rozkładem do złoża utworzonego ze stałych nośników węgla. Również tu gaz redukujący, powstający w strefie stapiania i zgazowywania, płynie w górę przez złoże ze stałych nośników węgla mające określoną porowatość i stapia żelgrudę wprowadzoną do złoża. Efektywność tego sposobu zależy od określonej minimalnej porowatości złoża ze stałych nośników węgla.
W przypadku wykorzystywania stałych nośników węgla o szerokim zakresie uziarnienia albo z udziałem miału z natury rzeczy jest ograniczona porowatość takiego złoża, która jest niezbędna dla równomiernego przewiewu złoża. Jeżeli żelgrudę rozkłada się równomiernie w takim złożu ze stałych nośników węgla i w dodatku żelgruda jest częściowo drobnoziarnista, to znaczy ma pewien udział miału, to zmniejsza się porowatość takiego złoża i nie można zapewnić właściwej przewiewności złoża. Może wtedy utworzyć się w złożu miejscowy kanał przeciągowy, którym płynie w górę gaz redukujący powstający w złożu, przy czym przez duże części złoża nie ma przepływu gazu lub przepływ jest niedostateczny.
Celem wynalazku jest uniknięcie tych wad i trudności, a zatem stworzenie sposobu, w którym zapewnia się efektywne wytwarzanie gazu redukującego dzięki właściwej przewiewności całego złoża ze stałych nośników węgla nawet przy małej porowatości złoża i jednocześnie efektywne stapianie wprowadzonej żelgrudy.
Cel ten osiągnięto zgodnie z wynalazkiem dzięki sposobowi, w którym co najmniej żelgrudę wprowadza się w sposób nieciągły do strefy stapiania i zgazowywania i tworzy się osadzone w złożu z nośników węgla, położone jedno nad drugim i rozdzielone stałymi nośnikami węgla warstwowe skupiska żelgrudy, przy czym te warstwowe skupiska żelgrudy osadza się z pozostawieniem wolnej części obszaru przekroju poprzecznego strefy stapiania i zgazowywania i przy czym gaz redukujący powstający w strefie stapiania-zgazowywania przepuszcza się z dołu do góry przez wolne od żelgrudy i utworzone przez nośniki węgla obszary przekroju poprzecznego oraz za pomocą tego przepuszczanego gazu redukcyjnego opływającego warstwowe skupiska żelgrudy stapia się żelgrudę.
Dzięki temu wprowadzana żelgruda nie zmniejsza porowatości złoża ze stałych nośników węgla, które może być zawsze dobrze przewiewne nawet przy małej porowatości i mimo ładowania sproszkowanej żelgrudy. Między warstwowymi skupiskami żelgrudy pozostają dobrze przewiewne obszary złoża ze stałych nośników węgla, wskutek czego w każdym przypadku zapewnia się dostateczne wytwarzanie gazu redukującego poprzez zgazowywanie nośników węgla.
Według zalecanej odmiany wykonania wynalazku żelgrudę wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania i osadza się w postaci kołowych warstwowych skupisk żelgrudy.
Korzystnie żelgrudę wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania i osadza się w postaci jednego pojedynczego warstwowego skupiska żelgrudy na każdą płaszczyznę przekroju poprzecznego w strefie stapiania i zgazowywania, przy czym takie warstwowe skupisko żelgrudy osadza się centralnie w przekroju i tworzy wolny od żelgrudy pierścieniowy obszar w przekroju poprzecznym.
Według następnej korzystnej odmiany realizacji wynalazku żelgrudę wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania i tworzy się w jednej płaszczyźnie kilka warstwowych skupisk żelgrudy rozmieszczonych w pewnej odległości od siebie i tworzy się między warstwowymi skupiskami żelgrudy wolne od żelgrudy obszary w przekroju poprzecznym.
W korzystnej odmianie wykonania wprowadza się żelgrudę do strefy stapiania-zgazowywania i tworzy się w jednej płaszczyźnie jedno kołowo-pierścieniowe warstwowe skupisko żelgrudy.
Korzystnie wprowadza się żelgrudę do strefy stapiania-zgazowywania i tworzy się wolne od żelgrudy obszary w przekroju poprzecznym znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz kołowo-pierścieniowego warstwowego skupiska żelgrudy
185 226
Korzystnie do strefy stapiania-zgazowywania wprowadza się w sposób nieciągły także stałe nośniki węgla, zwłaszcza zmniejsza się ilości albo przerywa się proces ładowania podczas wprowadzania żelgrudy.
Celowo podczas wprowadzania żelgrudy zatrzymuje się ładowanie stałych nośników węgla, następnie zatrzymuje się na określony czas doprowadzanie żelgrudy i przez określony czas ładuje się tylko stałe nośniki węgla, po czym znów przez określony czas doprowadza się tylko żelgrudę i proces ten prowadzi się z wielokrotnym powtarzaniem cyklu.
Dla zapewnienia dostatecznej przewiewności złoża ze stałych nośników węgla w dolnej części strefy stapiania-zgazowywania korzystnie warstwowe skupiska żelgrudy kształtuje się w postaci spłaszczonej na ich obrzeżach.
Celowo wytwarza się żelgrudę w procesie fluidyzacyjnym z drobno zmielonej rudy.
Według następnej odmiany realizacji wytwarza się żelgrudę w piecu szybowym z rudy w kawałkach.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 i 2 przedstawiają schematycznie przekrój pionowy komory stapiająco-zgazowującej.
W komorze stapiająco-zgazowującej 1 ze stałych nośników węgla, jak węgiel, i gazu zawierającego tlen wytwarza się przez zgazowanie węgla gaz redukujący, który doprowadza się przewodem 3 do nie przedstawionego bliżej pieca szybowego, w którym następuje redukcja rudy żelaza w kawałkach do żelgrudy 4, np. według EP-A-0 576 414. Gaz redukujący można też doprowadzać przewodem 3 do nie przedstawionego bliżej reaktora fluidyzacyjnego, w którym drobno zmieloną rudę redukuje się w strefie fluidyzacyjnej do żelgrudy, na przykład według EP-A-0 217 331.
Komora stapiająco-zgazowująca 1 ma doprowadzenie 5 stałych nośników węgla 2, doprowadzenie 6 gazów zawierających tlen, doprowadzenie 7 żelgrudy i ewentualnie doprowadzenia ciekłych albo gazowych w temperaturze pokojowej nośników węgla, jak węglowodory oraz prażone dodatki. W komorze stapiająco-zgazowującej 1 poniżej strefy stapiania-zgazowywania 8 zbiera się roztopiona surówka 9 i roztopiony żużel 10, który spuszcza się otworem spustowym 11.
Rudę żelazną redukowaną w żelgrudę 4 w piecu szybowym albo w reaktorze fluidyzacyjnym, ewentualnie wraz z prażonymi dodatkami, doprowadza się transporterem do komory stapiająco-zgazowującej, korzystnie za pomocą ślimaków dozujących albo doprowadza się w sposób wymuszony za pomocą tłoczenia przez iniektory. Zarówno doprowadzenie 6 stałych nośników węgla 2 jak też doprowadzenie 7 żelgrudy 4 i przewód odprowadzający 3 gazu redukującego umieszczono w obrębie sklepienia 12 komory stapiająco-zgazowującej 1 po kilka w przybliżeniu w układzie promieniowo-symetrycznym.
Zgodnie z wynalazkiem żelgrudę 4 ładuje się w sposób nieciągły, przy czym w złożu 13 utworzonym ze stałych nośników węgla 2 tworzą się warstwowe skupiska 14 żelgrudy, wskutek czego żelgruda w złożu 13 nie jest juz rozłożona równomiernie, lecz tworzy przewarstwienia. Te warstwowe skupiska 14 żelgrudy, które przemieszczają się ciągle w dół w złożu 13 w miarę postępującego procesu zgazowywania stałych nośników węgla 2, mogą być ułożone pierścieniowo w złożu 13 ze stałych nośników węgla 2, jak pokazano na fig. 1. Przy tym warstwowe skupiska 14 żelgrudy zarówno na zewnątrz i wewnątrz tych pierścieniowych obszarów tworzą w każdej płaszczyźnie przekroju wolne od żelgrudy obszary 15 przekroju poprzecznego. Tak więc gaz redukujący powstający podczas zgazowywania węgla może dobrze przepływać przez porowate złoże 13 i stapiając żelgrudę opływa warstwowe skupiska 14, co zaznaczono strzałkami 16. Wolne od żelgrudy 4 obszary 15 w przekroju poprzecznym tworzą więc dobrze przewiewne okienka zapewniając efektywne zgazowywanie węgla i dostateczne wytwarzanie gazu redukującego. Dzięki intensywnemu wytwarzaniu gazu redukującego następuje szybkie nagrzanie i stopienie żelgrudy 4.
Warstwowe skupiska 14 żelgrudy na ich obrzeżach 17 są korzystnie spłaszczone, tak że podczas ich przemieszczania w dół następuje wskutek stapiania zmniejszanie średnicy tych warstwowych skupisk 14 żelgrudy, a więc również w dolnej węższej części komory 1 stapiająco-zgazowującej jest zapewniona dostateczna przewiewność złoża 13 ze stałych nośników
185 226 węgla 2 lub też jest stworzona możliwość powiększenia w razie potrzeby wolnych od żelgrudy obszarów 15 w przekroju poprzecznym dla poprawienia przewiewności.
Jak pokazano na fig. 2, warstwowe skupiska 14 żelgrudy widziane z góry mogą mieć tez kształt kołowy, co zapewnia silniejsze zgazowywanie obrzeza złoża 13 w górnej części strefy stapiania-zgazowywania 8. Dzięki temu następuje szybsze nagrzewanie i odgazowanie złoża 13 ze stałych nośników węgla 2.
Zależnie od potrzeby, mogą być tworzone kołowe i pierścieniowe warstwowe skupiska 14 żelgrudy, co zapewnia optymalne zgazowywanie i stapianie Jak pokazano na fig. 2 w dolnej części strefy stapiania-zgazowywania 8 znajdują się warstwowe skupiska 14 w kształcie pierścieni kołowych.
Do nieciągłego doprowadzania żelgrudy 4 i nieciągłego doprowadzenia stałych nośników węgla 2 można zastosować różne urządzenia, na przykład daszek rozdzielczy z uruchamianą z zewnątrz klapą obrotową albo zamknięcie dzwonowe z nastawnym pancerzem udarowym albo zsuwnię obrotową, umieszczone w obrębie sklepienia 12 komory 1 stapiąjąco-zgazowującej.
Urządzenia tego typu są znane na przykład w technice wielkopiecowej (encyklopedia chemii technicznej Ullmanna, tom 10/żelazo, rys. 62A, 62D i 63), przy czym w przypadku wielkopiecowych urządzeń wsadowych, za pomocą których uzyskuje się strukturę warstwową w wielkim piecu, tworzą się zawsze na całym przekroju ciągłe warstwy różnych materiałów, to znaczy dodatków i rudy żelaza, natomiast według wynalazku warstwowe skupiska 14 żelgrudy nie mogą rozpościerać się na całym przekroju poprzecznym.
185 226
185 226
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (21)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania ciekłej surówki albo wyjściowych produktów stalowniczych z ' rudy, którą redukuje się w co najmniej jednej strefie do co najmniej częściowo zredukowanej żelgrudy, którą stapia się w złożu utworzonym ze stałych nośników węgla, ewentualnie po uprzedniej redukcji końcowej, w strefie stapiania i zgazowywania z doprowadzaniem materiału zawierającego węgiel oraz tlenu z jednoczesnym powstawaniem gazu redukującego, znamienny tym, że co najmniej żelgrudę (4) wprowadza się w sposób nieciągły do strefy stapiania i zgazowywania (8) i tworzy się osadzone w złożu (13) z nośników węgla (2), położone jedno nad drugim i rozdzielone stałymi nośnikami węgla (2) warstwowe skupiska (14) żelgrudy, przy czym te warstwowe skupiska (14) żelgrudy osadza się z pozostawieniem wolnej części obszaru (15) przekroju poprzecznego strefy stapiania i zgazowywania (8) i przy czym gaz redukujący powstający w strefie stapiania i zgazowywania (8) przepuszcza się z dołu do góry przez wolne od żelgrudy i utworzone przez nośniki węgla (2) obszary (15) przekroju poprzecznego oraz za pomocą tego przepuszczanego gazu redukcyjnego opływającego warstwowe skupiska (14) żelgrudy stapia się żelgrudę.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze żelgrudę (4) wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania (8) i osadza się w postaci kołowych warstwowych skupisk (14) żelgrudy.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ze żelgrudę wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania (8) i osadza się w postaci jednego pojedynczego warstwowego skupiska (14) żelgrudy na każdą płaszczyznę przekroju poprzecznego w strefie stapiania i zgazowywania, przy czym takie warstwowe skupisko (14) żelgrudy osadza się centralnie w przekroju i tworzy wolny od żelgrudy (4) pierścieniowy obszar (15) w przekroju poprzecznym.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że żelgrudę (4) wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania (8) i tworzy się w jednej płaszczyźnie kilka warstwowych skupisk (14) żelgrudy rozmieszczonych w pewnej odległości od siebie i tworzy się między warstwowymi skupiskami (14) żelgrudy wolne od żelgrudy obszary (15) w przekroju poprzecznym.
  5. 5. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że żelgrudę (4) wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania (8) i tworzy się w jednej płaszczyźnie kilka warstwowych skupisk (14) żelgrudy rozmieszczonych w pewnej odległości od siebie i tworzy się między warstwowymi skupiskami (14) żelgrudy wolne od żelgrudy obszary (15) w przekroju poprzecznym.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze żelgrudę (4) wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania (8) i tworzy się w jednej płaszczyźnie jedno kołowo-pierścieniowe warstwowe skupisko (14) żelgrudy.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że żelgrudę (4) wprowadza się do strefy stapiania-zgazowywania (8) i tworzy się wolne od żelgrudy (4) obszary (15) w przekroju poprzecznym znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz kołowo-pierściemowego warstwowego skupiska (14) żelgrudy.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, ze dodatkowo do strefy stapiania-zgazowywania (8) wprowadza się w sposób nieciągły także stałe nośniki węgla (2), zwłaszcza zmniejsza się ilości albo przerywa się proces ładowania podczas wprowadzania żelgrudy.
  9. 9. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że dodatkowo do strefy stapiania-zgazowywania (8) wprowadza się w sposób nieciągły także stałe nośniki węgla (2), zwłaszcza zmniejsza się ilości albo przerywa się proces ładowania podczas wprowadzania żelgrudy.
  10. 10. SposóS weóług zastrz . 4, znamienny tym, zedodatkowa ko strefy stapiania-zgazowywania (8) wprowadza się w sposób nieciągły także stałe nośniki węgla (2), zwłaszcza zmniejsza się ilości albo przerywa się proces ładowania podczas wprowadzania żelgrudy.
    185 226
  11. 11. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 5, albo 6, albo 7, albo 9, albo 10, znamienny tym, że podczas wprowadzania żelgrudy (4) zatrzymuje się ładowanie stałych nośników węgla (2), następnie zatrzymuje się na określony czas doprowadzanie żelgrudy i przez określony czas ładuje się tylko stałe nośniki węgla (2), po czym znów przez określony czas doprowadza się tylko żelgrudę (4) i proces ten prowadzi się z wielokrotnym powtarzaniem cyklu.
  12. 12. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że podczas wprowadzania żelgrudy (4) zatrzymuje się ładowanie stałych nośników węgla (2), następnie zatrzymuje się na określony czas doprowadzanie żelgrudy i przez określony czas ładuje się tylko stałe nośniki węgla (2), po czym znów przez określony czas doprowadza się tylko żelgrudę (4) i proces ten prowadzi się z wielokrotnym powtarzaniem cyklu.
  13. 13. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że podczas wprowadzania żelgrudy (4) zatrzymuje się ładowanie stałych nośników węgla (2), następnie zatrzymuje się na określony czas doprowadzanie żelgrudy i przez określony czas ładuje się tylko stałe nośniki węgla (2), po czym znów przez określony czas doprowadza się tylko żelgrudę (4) i proces ten prowadzi się z wielokrotnym powtarzaniem cyklu.
  14. 14. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, ze podczas wprowadzania żelgrudy (4) zatrzymuje się ładowanie stałych nośników węgla (2), następnie zatrzymuje się na określony czas doprowadzanie żelgrudy i przez określony czas ładuje się tylko stałe nośniki węgla (2), po czym znów przez określony czas doprowadza się tylko żelgrudę (4) i proces ten prowadzi się z wielokrotnym powtarzaniem cyklu.
  15. 15. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 5, albo 6, albo 7, albo 9, albo 10, albo 12, albo 13, albo 14, znamienny tym, ze warstwowe skupiska (14) żelgrudy kształtuje się w postaci spłaszczonej na ich obrzeżach (17).
  16. 16. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, ze warstwowe skupiska (14) żelgrudy kształtuje się w postaci spłaszczonej na ich obrzeżach (17).
  17. 17. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, ze warstwowe skupiska (14) żelgrudy kształtuje się w postaci spłaszczonej na ich obrzeżach (17).
  18. 18. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że warstwowe skupiska (14) żelgrudy kształtuje się w postaci spłaszczonej na ich obrzeżach (17).
  19. 19. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, ze warstwowe skupiska (14) żelgrudy kształtuje się w postaci spłaszczonej na ich obrzeżach (17).
  20. 20. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze żelgrudę wytwarza się w procesie fluidyzacyjnym z drobno zmielonej rudy.
  21. 21. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze żelgrudę wytwarza się w piecu szybowym z rudy w kawałkach.
PL97327830A 1996-11-08 1997-11-05 Sposób wytwarzania ciekłej surówki albo wyjściowych produktów stalowniczych z rudy PL185226B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0196296A AT404020B (de) 1996-11-08 1996-11-08 Verfahren zur herstellung von flüssigem roheisen oder stahlvorprodukten aus stückerz
AT0196396A AT404021B (de) 1996-11-08 1996-11-08 Verfahren zur herstellung von flüssigem roheisen oder stahlvorprodukten aus feinerz
PCT/AT1997/000237 WO1998021370A1 (de) 1996-11-08 1997-11-05 Verfahren zur herstellung von flüssigem roheisen oder stahlvorprodukten aus erz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL327830A1 PL327830A1 (en) 1999-01-04
PL185226B1 true PL185226B1 (pl) 2003-04-30

Family

ID=25597291

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97327830A PL185226B1 (pl) 1996-11-08 1997-11-05 Sposób wytwarzania ciekłej surówki albo wyjściowych produktów stalowniczych z rudy

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6179896B1 (pl)
EP (1) EP0877822B1 (pl)
JP (1) JP4498470B2 (pl)
KR (1) KR100458552B1 (pl)
CN (1) CN1055503C (pl)
AT (1) ATE199573T1 (pl)
AU (1) AU731008B2 (pl)
BR (1) BR9707114A (pl)
CA (1) CA2242375C (pl)
CZ (1) CZ288112B6 (pl)
DE (1) DE59703104D1 (pl)
ID (1) ID27675A (pl)
MY (1) MY117002A (pl)
PL (1) PL185226B1 (pl)
RU (1) RU2175674C2 (pl)
SK (1) SK283076B6 (pl)
TR (1) TR199801275T1 (pl)
TW (1) TW357194B (pl)
UA (1) UA43905C2 (pl)
WO (1) WO1998021370A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT407052B (de) * 1998-08-13 2000-12-27 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zur herstellung von flüssigem roheisen
WO2004067784A1 (ja) * 2003-01-31 2004-08-12 Jfe Steel Corporation 海綿鉄および還元鉄粉の製造方法、海綿鉄、および装入装置

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE457265B (sv) * 1981-06-10 1988-12-12 Sumitomo Metal Ind Foerfarande och anlaeggning foer framstaellning av tackjaern
AT382390B (de) * 1985-03-21 1987-02-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zur herstellung von fluessigem roheisen oder stahlvorprodukten
DE3535572A1 (de) 1985-10-03 1987-04-16 Korf Engineering Gmbh Verfahren zur herstellung von roheisen aus feinerz
JPS6465212A (en) * 1987-09-03 1989-03-10 Kobe Steel Ltd Method for operating blast furnace
AT401777B (de) 1992-05-21 1996-11-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren und anlage zur herstellung von flüssigen roheisen oder flüssigen stahlvorprodukten
AT404735B (de) 1992-10-22 1999-02-25 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren und anlage zur herstellung von flüssigem roheisen oder flüssigen stahlvorprodukten
JPH06271908A (ja) * 1993-03-19 1994-09-27 Kawasaki Steel Corp ベルレス高炉の原料多バッチ装入方法
JPH06279819A (ja) * 1993-03-26 1994-10-04 Kawasaki Steel Corp 高炉における炉内原料装入物の堆積制御方法
JP3511784B2 (ja) * 1996-03-18 2004-03-29 Jfeスチール株式会社 竪型鉄スクラップ溶解炉の原料装入方法

Also Published As

Publication number Publication date
JP2000503352A (ja) 2000-03-21
MY117002A (en) 2004-04-30
SK283076B6 (sk) 2003-02-04
US6179896B1 (en) 2001-01-30
CA2242375C (en) 2009-03-17
ATE199573T1 (de) 2001-03-15
WO1998021370A1 (de) 1998-05-22
KR19990077106A (ko) 1999-10-25
TW357194B (en) 1999-05-01
AU731008B2 (en) 2001-03-22
ID27675A (id) 2001-04-19
DE59703104D1 (de) 2001-04-12
TR199801275T1 (xx) 1998-12-21
KR100458552B1 (ko) 2005-04-06
EP0877822B1 (de) 2001-03-07
EP0877822A1 (de) 1998-11-18
BR9707114A (pt) 1999-07-20
AU4855697A (en) 1998-06-03
JP4498470B2 (ja) 2010-07-07
PL327830A1 (en) 1999-01-04
RU2175674C2 (ru) 2001-11-10
UA43905C2 (uk) 2002-01-15
CZ213298A3 (cs) 1999-07-14
CZ288112B6 (cs) 2001-04-11
CA2242375A1 (en) 1998-05-22
CN1207138A (zh) 1999-02-03
CN1055503C (zh) 2000-08-16
SK93698A3 (en) 1998-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1301453C (en) Metal-making apparatus involving the smelting reduction of metallic oxides
KR100711776B1 (ko) 용철 제조 장치
US4818221A (en) Processes and devices for melting materials capable of forming fibers
US6224649B1 (en) Method and apparatus for reducing iron-oxides-particles having a broad range of sizes
CA2338074A1 (en) Method for producing liquid pig iron
PL185226B1 (pl) Sposób wytwarzania ciekłej surówki albo wyjściowych produktów stalowniczych z rudy
AU727192B2 (en) Melter gasifier for the production of a metal melt
KR100440595B1 (ko) 금속매체를 용융가스화로에 장입하기 위한 방법 및 설비, 용융금속 생산용 설비
US6454833B1 (en) Process for producing liquid pig iron or semifinished steel products from iron-containing materials
US3269827A (en) Process for preheating the charge to an electric smelting furnace
SK140598A3 (en) Method of producing liquid crude iron or liquid steel fabricated materials
BRPI0611894A2 (pt) processo e usina para produzir ferro a partir de um material que contém ferro
US4522649A (en) Method of furnace operation with high pellet burdens
CA2081551C (en) Process and reduction and melting furnace for producing liquid metal from fine metal oxide particles
EP0904416B1 (de) Verfahren zum chargieren von metallträgern in eine einschmelzvergasungszone
KR100276343B1 (ko) 고온의 환원철 냉각장치 및 이 냉각장치가 부착된 분철광석의 유동층로식 환원장치
JP3485787B2 (ja) 高炉用原料の装入方法
KR100466632B1 (ko) 금속물질을용융가스화대내에장입하는방법및그설비
US4436552A (en) Method of furnace operation with high pellet burdens
JP3083810B2 (ja) シャフト炉
JPS59177348A (ja) フェロクロム溶融還元炉の操業方法
JPH01195222A (ja) 溶銑樋式溶融還元製鉄装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101105