PL184994B1 - Urządzenie cedzące do usuwania serwatki z kadzi serowej - Google Patents

Urządzenie cedzące do usuwania serwatki z kadzi serowej

Info

Publication number
PL184994B1
PL184994B1 PL97330154A PL33015497A PL184994B1 PL 184994 B1 PL184994 B1 PL 184994B1 PL 97330154 A PL97330154 A PL 97330154A PL 33015497 A PL33015497 A PL 33015497A PL 184994 B1 PL184994 B1 PL 184994B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
strainer
whey
piston
disc
cylindrical housing
Prior art date
Application number
PL97330154A
Other languages
English (en)
Other versions
PL330154A1 (en
Inventor
Larsen┴Stig┴C.
Busk┴Per
Original Assignee
Apv Pasilac As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Apv Pasilac As filed Critical Apv Pasilac As
Publication of PL330154A1 publication Critical patent/PL330154A1/xx
Publication of PL184994B1 publication Critical patent/PL184994B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01JMANUFACTURE OF DAIRY PRODUCTS
    • A01J25/00Cheese-making
    • A01J25/11Separating whey from curds; Washing the curds
    • A01J25/117Filter design
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01JMANUFACTURE OF DAIRY PRODUCTS
    • A01J25/00Cheese-making
    • A01J25/11Separating whey from curds; Washing the curds
    • A01J25/111Separating whey from curds; Washing the curds by continuous separation

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Dairy Products (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Testing Of Balance (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie cedzace do usuwania ser- watki z kadzi serowej, które zawiera wylot serwatki i cedzidlo usytuowane w wylocie, znamienne tym, ze cedzidlo (3) ma ksztalt okraglej tarczy cedzacej, która jest zamon- towana w scianie (2) kadzi serowej obroto- wo wokól osi obrotu (7) usytuowanej pro- stopadle do tej sciany 1 tarcza cedzaca (3) jest polaczona z silnikiem obracajacym tar- cze cedzaca (3). PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie cedzące do usuwania serwatki z kadzi serowej, która zawiera wylot serwatki i cedzidło umieszczone w wylocie.
Stan techniki
Przygotowanie masy serowej na sery miękkie, półtwarde i twarde jest dokonywane głównie w zamkniętych kadziach serowych. Znane są zarówno poziome jak i pionowe kadzie serowe, przy czym oba typy są wyposażone w środki cedzące i odcinające umożliwiające obróbkę mleka podczas przygotowywania masy serowej. Na przykład DK-PS nr 146,311 ujawnia kadź serową typu pionowego. Podczas użycia, ta kadź serowa jest napełniana mlekiem, które poddaje się koagulacji za pomocą enzymu i kwasu, samego kwasu lub koagulanta kompozytowego. Skrzep mleka jest następnie cięty na małe kawałki, korzystnie małe sześciany, za pomocą obrotowo osadzonych ram z zestawem elementów cedzących i tnących, które są obracane w pierwszym kierunku obrotu. Wskutek tego, serwatka jest łatwo oddzielana od masy serowej i odprowadzana. Po cięciu, skrzep mleka poddaje się cedzeniu za pomocą ramy obracanej w przeciwnym kierunku obrotu, korzystnie przy jednoczesnym ogrzewaniu skrzepu mleka podczas całego lub częściowego okresu cedzenia. Wskutek tego, oddziela się dodatkową serwatkę od masy serowej, a jednocześnie utwardza się masę serową.
Różne typy sera wymagają odpowiedniej dla nich technologii produkcji. Po ogrzewaniu, odcedzaniu 1 dodaniu na przykład podpuszczki, mleko pozostawia się na przykład na około 30 minut. Podczas tego okresu, mleko koaguluje, a następnie uruchamia się środki tnące i tnie się skrzep mleka na kawałki w czasie operacji cięcia zwykle trwającej od 5 do 10 minut. Następnie rozpoczyna się cedzenie, a po odcedzeniu trwającym około 10 minut, środki
184 994 cedzące zatrzymuje się i kawałki skrzepu mleka osadzają się w serwatce. Stosunek kawałków skrzepu mleka do serwatki jest około 1 część kawałków skrzepu mleka na 9 części serwatki. Okres osadzania zalezy od zawartości tłuszczu w skrzepie mleka, ale trwa zwykle 30 do 100 sekund.
Następnie rozpoczyna się pierwsze odprowadzanie serwatki. Odprowadzanie odbywa się zgodnie ze stanem techniki albo za pomocą pompy ssącej z cedzidłem zanurzonym w serwatce, albo za pomocą zaworu otwartego do stałej rury usytuowanej na boku kadzi serowej na poziomie, na którym serwatka ma być odprowadzana. Odprowadzanie serwatki musi odbywać się tak szybko, jak to możliwe i zwykle w ciągu 3 do 6 minut, przy czym w tym czasie 20 do 30% serwatki jest odprowadzona. Po odprowadzeniu serwatki, tnie się osadzone kawałki skrzepu mleka przez 30 do 60 sekund, które to kawałki skrzepu mleka przed cięciem są połączone tworząc dużą bryłę. Po zakończeniu cięcia, rozpoczyna się znowu cedzenie i to cedzenie zwykle odbywa się jednocześnie z ogrzewaniem lub dodawaniem gorącej wody przeróbczej. Po zakończeniu cedzenia trwającego około 10 minut, środki cedzące zatrzymuje się i doprowadza się do osadzania kawałków skrzepu mleka. Po zakończeniu okresu osadzania, rozpoczyna się drugie odprowadzanie serwatki. Drugie osadzanie jest dokonywane w ten sam sposób jak pierwsze osadzanie i zwykle odprowadza się także tę samą ilość serwatki. Następnie dokonuje się innej operacji cięcia kawałków skrzepu mleka przez 30 do 60 sekund Powstałą masę serowa poddaje się odcedzaniu i rozpoczyna się końcowe jej wyładowywanie jednocześnie z odcedzaniem.
Zwłaszcza w przypadku niskotłuszczowego sera, istnieje duże ryzyko tworzenia się brył w kadzi serowej po drugim odprowadzaniu serwatki, te bryły muszą być usuwane ręcznie po opróżnieniu kadzi serowej. Uzyskany rezultat i odpowiednie straty zależą od typu kadzi. Największe straty obserwuje się przy cząstkach skrzepów mleka, które są bardzo małe i są odprowadzane z kadzi razem z serwatką a które powstają przy cięciu i cedzeniu. Zwłaszcza po zakończeniu odprowadzania serwatki i rozpoczęciu cięcia, po którym następuje cedzenie, pojawiają się drobinki skrzepu mleka, a można było by uniknąć tych drobinek poprzez odprowadzanie serwatki jednocześnie z cedzeniem. Możliwe było by także wydłużenie okresu odprowadzania do około 20 minut, wskutek czego uniknięto by także tworzenia brył.
Prawie wszyscy dostawcy kadzi serowych usiłują rozwinąć system ciągłego odprowadzania serwatki. Nie stworzono jak dotąd systemu, który mógłby być stosowany w przemyśle. Istnieją problemy na przykład takie, ze cedzidło związane z wylotem jest zatykane przez cząstki skrzepu serowego, lub ze zbyt dużo dodatkowych cząstek skrzepu mlekowego wydostaie się, co obniża wydajność Innym problemem jest to, że odprowadzanie serwatki z kadzi serowej może trwać zbyt długo.
Krótki opis wynalazku
Odpowiednio, celem wynalazku jest zapewnienie urządzenia cedzącego do zastosowania w połączeniu z odprowadzaniem serwatki z kadzi serowej, które umożliwia ciągłe odprowadzanie jednocześnie z obrotem środków mieszających i tnących.
Urządzenie cedzące według wynalazku, charakteryzuje się tym, ze cedzidło ma zasadniczo kształt okrągłej tarczy cedzącej, która jest zamontowana w ścianie kadzi serowej obrotowo wokół osi obrotu usytuowanej prostopadle do tej ściany i tarcza cedząca jest połączona z silnikiem obracającym tarczę cedzącą. Prędkość obrotowa obrotowej tarczy cedzącej może zmieniać się w taki sposób, że zapewnia się optymalne warunki w zależności od typu danej masy serowej. Twardość kawałków skrzepu mleka zależy od zawartości tłuszczu, przy czym niska zawartość tłuszczu powoduje powstawanie ciężkich i twardych cząstek skrzepu, a wysoka zawartość tłuszczu lekkich i bardziej luźno związanych cząstek skrzepu. Obrotowa tarcza cedząca zapewnia konieczny przepływ w taki sposób, ze cząstki skrzepu nie przylegają na trwałe do tarczy cedzącej, ale są oddzielane w skutek ruchu obrotowego. W celu dodatkowego zapewnienia stale czystej tarczy cedzącej, odprowadzanie serwatki może być zatrzymane na określone długie lub krótkie okresy. Wskutek tego, tarcza cedząca jest spłukiwana w celu usunięcia ewentualnych cząstek skrzepu do niej przylegających z powodu środków mieszających przechodzących blisko przy powierzchni tarczy cedzącej podczas operacji mieszania.
Tarcza cedząca jest zamontowana na usytuowanym na środku wale, który jest połączony z napędzającym go silnikiem.
184 994
Od chwili wprowadzania mleka i do pierwszego odprowadzania serwatki, musi być możliwe zablokowanie i uszczelnienie urządzenia cedzącego w taki sposób, aby żadna zawartość kadzi nie przeszła do urządzenia cedzącego za tarczę cedzącą. Jest to uzyskane według wynalazku poprzez to, ze tarcza cedząca jest zamontowana na końcu cylindrycznej obudowy, która zawiera zamontowany przesuwnie tłok szczelnie zamykający wypływ serwatki przez tarczę cedzącą kiedy znajduje się on w wysuniętym położeniu stykając się z tarczą cedzącą. Kiedy rozpoczyna się odprowadzanie serwatki, tłok jest odsuwany od tarczy cedzącej w taki sposób, ze umożliwia się przez niąprzejście do wnętrza cylindrycznej obudowy.
Według wynalazku, tłok jest napędzany za pomocą napędzającego silnika poprzez pewną liczbę tłoczysk wystających do cylindrycznej obudowy, przy czym tłoczyska są usytuowane wokół osi obrotu tarczy cedzącej i są trwale połączone ze sobą na zewnątrz cylindrycznej obudowy. Otrzymane sterowanie tłokiem jest bardzo efektywne.
Według wynalazku, urządzenie cedzące może być usytuowane wewnątrz kadzi serowej na poziomie, który znajduje się zawsze poniżej powierzchni serwatki, wskutek czego masa serowa nie wchodzi w kontakt z powietrzem.
Według wynalazku, do najwyższego obszaru cylindrycznej obudowy jest dołączona rura wylotowa odprowadzająca z niej serwatkę w taki sposób, że jest możliwe opróżnienie rury wylotowej bez opróżniania cylindrycznej obudowy. Wskutek tego dodatkowo zapewnia się to, że powietrze nie przechodzi do masy serowej. Zanim tłok zostanie cofnięty, należy sprawdzić, czy cylindryczna obudowa jest wypełniona płynem..
W końcu, według wynalazku tłok może być dostosowany do przemieszczania ruchem posuwisto- zwrotnym przy odpowiedniej częstotliwości, dzięki czemu uzyskuje się pulsujący przepływ na tylnej stronie obracającej się tarczy cedzącej, przy czym ten pulsujący przepływ pomaga w odpychaniu kawałków skrzepu od tarczy cedzącej.
Krótki opis rysunku
Wynalazek jest objaśniony bardziej szczegółowo poniżej w odniesieniu do dołączonego rysunku, który jest schematycznym widokiem perspektywicznym korzystnego przykładu wykonania wynalazku, z pewnymi częściami odciętymi w celu przejrzystości, przy czym wspomniany przykład wykonania jest zamontowany na boku kadzi serowej, którą tylko część pokazano.
Najlepszy przykład realizacji wynalazku
Urządzenie cedzące na rysunku jest oznaczone ogólnie liczbą 1 i jest zamontowane w bocznej ścianie 2 kadzi serowej. Urządzenie cedzące zawiera obrotową tarczę cedzącą 3 wyposażoną w odpowiednią liczbę otworów 4. Tarcza cedząca jest umieszczona od wewnątrz względem bocznej ściany 2 za pomocą kołnierza 5 dołączonego wzdłuż obrzeza. Kołnierz 5 jest trwale przyłączony do bocznej ściany kadzi serowej i szczelnie wypełnia obszar pomiędzy obrzeżem tarczy cedzącej 3 i wewnętrzną stroną bocznej ściany 2. Kołnierz 5 jest szczelnie połączony z cylindryczną obudową 6, która odchodzi od zewnętrznej strony bocznej ściany 2 kadzi serowej współosiowo do osi obrotu 7 tarczy cedzącej 3. Tarcza cedząca 3 tworzy dno cylindrycznej obudowy 6, która jest zamknięta na przeciwległym końcu.
Tarcza cedząca 3 jest zamocowana do napędzającego walu 10 za pomocą dwóch podkładek 8 i 9. Wał napędzający rozciąga się współosiowo przez cylindryczną obudowę 6 i jest połączony z silnikiem 11 poprzez skrzynię przekładniową 12 na zewnątrz obudowy. Do boku skrzyni przekładniowej 12, przeciwległego do cylindrycznej obudowy 6, jest zamocowany pneumatyczny cylinder 13. Ten pneumatyczny cylinder 13 jest połączony roboczo z kołnierzem napędzającym 14, który odchodzi prostopadle od osi obrotu 7 tarczy cedzącej 3. Kołnierz napędzający 14 jest dostosowany do przemieszczania posuwisto-zwrotnie wzdłuż osi obrotu 7 za pomocą cylindra pneumatycznego 13. Kołnierz napędzający 14 jest sztywno połączony z pewną liczbą tłoczysk 25, 26 rozciągających się do wnętrza obudowy cylindrycznej 6 równolegle do osi obrotu 7 i rozłożonych równomiernie wokół niej. Wewnątrz cylindrycznej obudowy 6, tłoczyska 25 i 26 są sztywno połączone z tłokiem 15, na którym, wzdłuż obwodu, jest umieszczony pierścień uszczelniający 16. Tłok 15 jest przystosowany do przemieszczania do przodu do szczelnego styku z wewnętrznym bokiem tarczy cedzącej 3 za pomocą cylindra pneumatycznego 13 tak, że blokuje przepływ płynu do wnętrza cylindrycznej obudowy 6 przez otwory 4 tarczy cedzącej 3 wewnątrz kadzi serowej.
184 994
Rura wylotowa 17 jest połączona z najwyższą częścią cylindrycznej obudowy 6 do odprowadzania płynu z cylindrycznej obudowy 6.
Użycie urządzenia cedzącego 1 umożliwia odprowadzanie płynu z kadzi serowej według potrzeb. Do czasu, w którym płyn ma być odprowadzony, tłok 15 jest pozostawiony w szczelnym styku z tarczą cedzącą 3. Kiedy zachodzi konieczność odprowadzenia płynu z kadzi serowej, tłok 15 jest odciągany od tarczy cedzącej i do obszaru za otworem rury wylotowej 17 wewnątrz cylindrycznej obudowy 6, zaś tarcza cedząca jest jednocześnie uruchamiana do obrotu, patrz strzałka 18. Jeżeli jest konieczne, tłok 15 może być przemieszczany ruchem posuwisto-zwrotnym z odpowiednią częstotliwością do i od tarczy cedzącej 3, patrz podwójna strzałka 19.
Kiedy konieczne jest przerwanie odprowadzania płynu z kadzi serowej, tłok 15 jest ponownie wpychany do styku z tarczą cedzącą 3, a w tym samym czasie zatrzymuje się obroty tarczy cedzącej.
Wynalazek został opisany z odniesieniem do korzystnego przykładu wykonania, można dokonać licznych modyfikacji bez wychodzenia poza zakres wynalazku.
184 994
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie cedzące do usuwania serwatki z kadzi serowej, które zawiera wylot serwatki i cedzidło usytuowane w wylocie, znamienne tym, że cedzidło (3) ma kształt okrągłej tarczy cedzącej, która jest zamontowana w ścianie (2) kadzi serowej obrotowo wokół osi obrotu (7) usytuowanej prostopadle do tej ściany i tarcza cedząca (3) jest połączona z silnikiem obracającym tarczę cedzącą (3).
  2. 2. Urządzenie cedzące według zastrz. 1, znamienne tym, że tarcza cedząca (3) jest zamontowana na usytuowanym na środku wale (10), który jest połączony z napędzającym go silnikiem (11).
  3. 3. Urządzenie cedzące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że tarcza cedząca (3) jest zamontowana na końcu cylindrycznej obudowy (6), która zawiera zamontowany przesuwnie tłok (15) szczelnie zamykający wypływ serwatki przez tarczę cedzącą (3), kiedy znajduje się on w wysuniętym położeniu stykając się z tarczą cedzącą (3).
  4. 4. Urządzenie cedzące według zastrz. 3, znamienne tym, że tłok (15) jest napędzany za pomocą napędzającego silnika (13) poprzez pewną liczbę tłoczysk (25, 26) wystających do cylindrycznej obudowy (6), przy czym tłoczyska (25, 26) są usytuowane wokół osi obrotu (7) tarczy cedzącej (3) i są trwale połączone ze sobą na zewnątrz cylindrycznej obudowy (6).
  5. 5. Urządzenie cedzące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że jest usytuowane wewnątrz kadzi serowej na poziomie, który znajduje się zawsze poniżej powierzchni serwatki.
  6. 6. Urządzenie cedzące według zastrz. 3, znamienne tym, że do najwyższego obszaru cylindrycznej obudowy (6) jest dołączona rura wylotowa (17) odprowadzająca z niej serwatkę.
  7. 7. Urządzenie cedzące według zastrz. 3, znamienne tym, że tłok (15) jest dostosowany do przemieszczania ruchem posuwisto-zwrotnym przy odpowiedniej częstotliwości.
    Dziedzina techniki
PL97330154A 1996-06-04 1997-06-04 Urządzenie cedzące do usuwania serwatki z kadzi serowej PL184994B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK199600629A DK172451B1 (da) 1996-06-04 1996-06-04 Sigteindretning til brug ved bortledning af valle fra en ostetank
PCT/DK1997/000249 WO1997046081A1 (en) 1996-06-04 1997-06-04 A strainer device for draining off whey from a cheese vat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL330154A1 PL330154A1 (en) 1999-04-26
PL184994B1 true PL184994B1 (pl) 2003-01-31

Family

ID=8095754

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97330154A PL184994B1 (pl) 1996-06-04 1997-06-04 Urządzenie cedzące do usuwania serwatki z kadzi serowej

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6050179A (pl)
EP (1) EP0959668B1 (pl)
JP (1) JP2000515004A (pl)
AT (1) ATE232354T1 (pl)
AU (1) AU712112B2 (pl)
BR (1) BR9709425A (pl)
CA (1) CA2253648A1 (pl)
DE (1) DE69719080T2 (pl)
DK (1) DK172451B1 (pl)
ES (1) ES2187779T3 (pl)
IL (1) IL126906A (pl)
NO (1) NO306372B1 (pl)
NZ (1) NZ332857A (pl)
PL (1) PL184994B1 (pl)
PT (1) PT959668E (pl)
WO (1) WO1997046081A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ527840A (en) * 2003-08-28 2006-07-28 Open Country Cheese Company Lt Method of and apparatus for cheese processing
US8871100B2 (en) 2011-12-30 2014-10-28 SPX APV Denmark A/S Rotating strainer

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US130862A (en) * 1872-08-27 Improvement in cream-strainers
US3032877A (en) * 1959-05-04 1962-05-08 Lowell J Collins Drainer for curd and the like
US3858855A (en) * 1972-11-17 1975-01-07 Dec Int Food processing vat
FI64263C (fi) * 1982-05-31 1983-11-10 Mkt Tehtaat Oy Foerfarande foer behandling av ostgryn och ostform foer tillaempning av foerfarandet

Also Published As

Publication number Publication date
DE69719080D1 (de) 2003-03-20
DK62996A (da) 1997-12-05
CA2253648A1 (en) 1997-12-11
NZ332857A (en) 1999-08-30
EP0959668A1 (en) 1999-12-01
US6050179A (en) 2000-04-18
NO306372B1 (no) 1999-11-01
NO985626L (no) 1998-12-02
BR9709425A (pt) 1999-08-10
IL126906A0 (en) 1999-09-22
PT959668E (pt) 2003-06-30
DK172451B1 (da) 1998-08-10
ES2187779T3 (es) 2003-06-16
PL330154A1 (en) 1999-04-26
NO985626D0 (no) 1998-12-02
AU3165597A (en) 1998-01-05
WO1997046081A1 (en) 1997-12-11
JP2000515004A (ja) 2000-11-14
ATE232354T1 (de) 2003-02-15
AU712112B2 (en) 1999-10-28
EP0959668B1 (en) 2003-02-12
DE69719080T2 (de) 2003-07-31
IL126906A (en) 2002-03-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4321860A (en) Closed cheese making vat with recirculating whey
US3858855A (en) Food processing vat
JP3188656B2 (ja) 固液分離処理装置
US3988011A (en) Food processing apparatus
PL184994B1 (pl) Urządzenie cedzące do usuwania serwatki z kadzi serowej
AU717390B2 (en) Food processing vat
GB2046569A (en) Finishing vat for cheese making
JP2819398B2 (ja) 豆腐製造用の圧搾機および圧搾方法
CN108854627A (zh) 一种电子产品生产用便于快速高效搅拌的胶罐
WO2005020697A1 (en) Method of and apparatus for cheese processing
CN215102441U (zh) 一种应用于2,4-二氯苯乙酮生产的水解废水处理装置
RU188101U1 (ru) Творогоизготовитель
CN217242612U (zh) 一种食品加工用制馅机
RU2083097C1 (ru) Установка для производства молочной продукции
CN208064132U (zh) 全自动干酪槽装置
CN219128530U (zh) 一种固液分离设备
CN212877417U (zh) 一种用于胶原蛋白生产的鱼皮搅拌清洗装置
US2782122A (en) Cheese manufacture
CN108013491B (zh) 一种趣味珠生产设备及方法
EP1854361A1 (en) Method and device for making cheese
SU1049015A1 (ru) Аппарат дл выработки сырного зерна
JPS62232358A (ja) スリ身製造装置の脱脂槽
KR20230058643A (ko) 두부류의 제조 방법 및 제조 장치
CN115554746A (zh) 一种地热全流发电系统用的废水过滤装置
CN114885994A (zh) 一种健脾祛湿补气茶的加工装置