PL183794B1 - Zestaw telefonu oraz sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu - Google Patents

Zestaw telefonu oraz sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu

Info

Publication number
PL183794B1
PL183794B1 PL97328689A PL32868997A PL183794B1 PL 183794 B1 PL183794 B1 PL 183794B1 PL 97328689 A PL97328689 A PL 97328689A PL 32868997 A PL32868997 A PL 32868997A PL 183794 B1 PL183794 B1 PL 183794B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
light guide
housing
pin
mounting
Prior art date
Application number
PL97328689A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328689A1 (en
Inventor
Anders Jönsson
Magnus Bäckmark
Fredrik Palmqvist
Original Assignee
Ericsson Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ericsson Inc filed Critical Ericsson Inc
Publication of PL328689A1 publication Critical patent/PL328689A1/xx
Publication of PL183794B1 publication Critical patent/PL183794B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M1/00Substation equipment, e.g. for use by subscribers
    • H04M1/02Constructional features of telephone sets
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M1/00Substation equipment, e.g. for use by subscribers
    • H04M1/02Constructional features of telephone sets
    • H04M1/0202Portable telephone sets, e.g. cordless phones, mobile phones or bar type handsets
    • H04M1/0249Details of the mechanical connection between the housing parts or relating to the method of assembly

Abstract

1 . Zestaw telefonu, skladajacy sie z przedniej obudowy posiadajacej kolek mocujacy i kolek bazo- wy oraz zbiór otworów na klawisze, obudowy bazo- wej, bloku klawiszy zaopatrzonego w zbiór klawiszy, umieszczonego w przedniej obudowie i posiadajacego klawisze przechodzace przez otwory na klawisze, znamienny tym, ze jest zaopatrzony w prowadnice swietlna (60), uksztaltowana z trwalego pólprzezro- czystego materialu, posiadajaca plaski ksztalt i zaopa- trzona w wystep mocujacy (82) z otworem, w którym jest ciernie osadzony kolek mocujacy (25) przedniej obudowy, a prowadnica swietlna (60) jest dodatkowo zaopatrzona w otwór bazowy (84) prowadnicy swietl- nej, do którego jest wprowadzony kolek bazowy (27), przy czym prowadnica swietlna (60) i blok klawiszy (30) sa zamocowane do przedniej obudowy (20) za po- moca kolka mocujacego (25) przedniej obudowy, osa- dzonego ciernie w otworze wystepu mocujacego, zas blok klawiszy (30), utrzymywany przez prowadnice swietlna (60) znajduje sie w pozycji miedzy pro- wadnica swietlna, a obudowa FIG 2 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zestaw telefonu oraz sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu, takiego jak telefony komórkowe posiadające przednią i tylną obudowę, podświetlone wyświetlacze i bloki klawiszy. Wynalazek dotyczy montażu urządzeń, w których podzespoły są tak ukształtowane, aby możliwe było ułatwione manipulowanie częściami składowymi.
Telefony komórkowe zazwyczaj zawierają kilka części,' które muszą być zmontowane w obrębie przedniej i bazowej obudowy lub pokrywy. Części te zawierają wyświetlacz, blok klawiszy, elementy przenoszące światło do wyświetlacza i bloku klawiszy oraz płytkę obwodu drukowanego, zawierającą układy elektroniczne telefonu. Dodatkowo telefon jest zaopatrzony zazwyczaj w inne części składowe, takie jak mikrofon i głośnik.
Montaż takich telefonów może być utrudniony ze względu na małe wymiary i wrażliwość części oraz ze względu na wzajemne usytuowanie i położenie, w których części dąmontowana.
Zestaw telefonu, składający się z przedniej obudowy posiadającej kołek mocujący i kołek bazowy oraz zbiór otworów na klawisze, obudowy bazowej, bloku klawiszy zaopatrzonego w zbiór klawiszy, umieszczonego w przedniej obudowie i posiadającego klawisze przechodzące przez otwory na klawisze, według wynalazku wyróżnia się tym, żejest zaopatrzony w prowadnicę świetlną, ukształtowaną z trwałego półprzeźroczystego materiału, posiadającąpłaski kształt i zaopatrzoną w występ mocujący z otworem, w którym jest ciernie osadzony kołek mocujący przedniej obudowy, a prowadnica świetlna jest dodatkowo zaopatrzona w otwór bazowy prowadnicy świetlnej, do którego jest wprowadzony kołek bazowy. Prowadnica świetlna i blok klawiszy są zamocowane do przedniej obudowy za pomocą kołka mocującego przedniej obudowy, osadzonego ciernie w otworze występu mocującego. Blok klawiszy, utrzymywany przez prowadnicę świetlną, znajduje się w pozycji między prowadnicą świetlną, a obudową.
Kołek mocujący obudowy bazowej jest korzystnie wprowadzony do otworu występu mocującego i kołek bazowy obudowy bazowej jest korzystnie wprowadzony do otworu bazowego, przy czym przednia obudowa i obudowa bazowa są zorientowane względem siebie za pomocą kołka mocującego obudowy bazowej i kołka mocującego przedniej obudowy ustawionych w jednej linii z otworem występu bazowego oraz kołka bazowego obudowy bazowej i kołka bazowego przedniej obudowy z otworem bazowym prowadnicy świetlnej.
183 794
Zestaw telefonu korzystnie dodatkowo zawiera płytkę obwodu drukowanego, umieszczoną w obudowie bazowej i zaopatrzoną w otwór, w którym jest osadzony kołek mocujący obudowy bazowej.
W korzystnym rozwiązaniu zestaw telefonu dodatkowo zawiera płytkę obwodu drukowanego, umieszczoną w obudowie bazowej i zaopatrzoną w otwór, w którym jest osadzony kołek mocujący przedniej obudowy.
Przednia obudowa jest korzystnie zaopatrzona w okno, prowadnica świetlna jest zaopatrzona w' podłoże wyświetlacza, a ekran wyświetlaczajest korzystnie umieszczony w oknie przedniej obudowy, pomiędzy podłożem wyświetlacza prowadnicy świetlnej, a przednią obudową.
W korzystnym rozwiązaniu zestaw telefonu jest zaopatrzony w płytkę obwodu drukowanego, a prowadnica świetlna jest zaopatrzona w pierwszą szczelinę przewodnika, sąsiadującą z podłożem wyświetlacza, przy czym płytka obwodu drukowanego jest połączona z ekranem wyświetlacza za pomocą przewodnika, umieszczonego w pierwszej szczelinie przewodnika prowadnicy świetlnej.
Zestaw telefonu według wynalazku jest korzystnie zaopatrzony w mikrofon, usytuowany w przedniej obudowie, oraz płytkę obwodu drukowanego, przy czym płytka obwodu drukowanego jest połączona z mikrofonem poprzez drugą szczelinę w prowadnicy świetlnej, zawierającą przewodnik.
Sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu, składającej się z przedniej obudowy i obudowy bazowej, w którym w przedniej obudowie umieszcza się prowadnicę świetlną i blok klawiszy zawierający zbiór klawiszy, przy czym klawisze przechodzą przez otwory na klawisze w przedniej obudowie, według wynalazku wyróżnia się tym, że mocuje się prowadnicę świetlną do przedniej obudowy poprzez stabilne zaczepienie kołka mocującego przedniej obudowy w otworze mocującym występu mocującego w prowadnicy świetlnej i formuje się podzespół przedniej obudowy przez wprowadzenie kołka bazowego przedniej obudowy do otworu bazowego w prowadnicy świetlnej, orientuje się obudowę bazową i przednią obudowę poprzez pozycjonowanie kołka mocującego obudowy bazowej w otworze mocującym występu mocującego prowadnicy świetlnej i pozycjonowanie kołka bazowego obudowy bazowej w otworze bazowym prowadnicy świetlnej i następnie mocuje się obudowę bazową do przedniej obudowy przez wprowadzenie kołka mocującego obudowy bazowej w otwór mocujący występu mocującego w prowadnicy świetlnej.
Płytkę wyświetlacza korzystnie umieszcza się pomiędzy prowadnicą świetlną, a oknem wyświetlacza w przedniej obudowie. Wyświetlacz korzystnie mocuje się do podłoża wyświetlacza prowadnicy świetlnej przed ustawieniem prowadnicy świetlnej w przedniej obudowie.
Płytkę obwodu drukowanego korzystnie umieszcza się w obudowie bazowej przez justowanie otworów w płytce obwodu drukowanego z kołkiem mocującym i kołkiem bazowym obudowy bazowej.
Wyświetlacz korzystnie łączy się z płytką obwodu drukowanego, umieszczając pierwszy przewodnik w pierwszej szczelinie przewodnika w prowadnicy świetlnej, a płytkę obwodu drukowanego korzystnie łączy się z mikrofonem, umieszczając drugi przewodnik w drugiej szczelinie przewodnika w prowadnicy świetlnej.
Sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej telefonu komórkowego według wynalazku ułatwia proces montażu. Sposób mocowania według wynalazku pozwala na tworzenie podzespołów stanowiących części składowe, które mogą być znacznie łatwiejsze w manipulowaniu w celu dalszego montażu lub obróbki od montażu początkowego do końcowego.
Alternatywnie kołek mocujący i kołek bazowy mogą znajdować się tylko w jednej z obudów, przedniej lub bazowej, kołki posiadaj ą wystarczaj ącą długość, aby przechodziły przez części składowe, które kształtują podzespół.
183 794
Występ mocujący i otwór bazowy w prowadnicy świetlnej i odpowiadające kołki mocujące i kołki bazowe w przedniej obudowie i tylnej obudowie są rozmieszczone tak, aby ułatwić ustawianie w jednej linii. Jest korzystne, że występ mocujący i kołki mocujące są ukształtowane w środkowej części odpowiednio prowadnicy świetlnej i obudów oraz otwór bazowy, i kołki mocujące są ukształtowane blisko brzegu prowadnicy świetlnej i obudów.
Według przykładu wykonania wynalazku kołki w przedniej i tylnej obudowie, które współpracują z otworem mocującym prowadnicy świetlnej, są ukształtowane dla zapewnienia połączenia z otworem mocującym w celu zamocowania prowadnicy świetlnej oraz przedniej i tylnej obudowy. Kołki i otwór mocujący mogą umożliwiać, na przykład, zastosowanie pasowania wtłaczanego, z wykorzystaniem siły tarcia lub z zastosowaniem zapadki i rowka współpracującego.
W rozwiązaniu według wynalazku prowadnica świetlna posiada kształt, który poprawia rozdzielanie światła między wyświetlacz, a blok klawiszy i umożliwia podświetlenie wyświetlacza i bloku klawiszy w sposób bardziej równomierny w celu wyeliminowania ciemnych i jasnych obszarów: Prowadnica świetlna według wynalazku zapewnia lepsze sprzężenie ze źródłem światła w celu otrzymania i przesyłania światła w sposób bardziej sprawny do prowadnicy świetlnej, a zatem bardziej skuteczne rozprowadzanie światła przez prowadnicę. Prowadnica w rozwiązaniu według wynalazku zapewnia jaśniejszy wyświetlacz i klawisze i może wymagać mniejszej liczby źródeł światła niż konwencjonalne prowadnice świetlne. Prowadnica świetlna pozwala zatem na zmniejszenie kosztów wytwarzania, ilości części składowych, pozwala zaoszczędzić czas oraz umożliwia zmniejszenie zużycia energii akumulatora w kompletnym urządzeniu.
Według wynalazku prowadnica świetlna składa się z elementu ukształtowanego z półprzeźroczystego materiału posiadającego górną powierzchnię, dolnąpowierzchnię i brzeg zewnętrzny. Najlepiej jest gdy element jest płaską, prostokątną częścią składową ukształtowaną w sposób umożliwiający współpracę z blokiem klawiszy i wyświetlaczem telefonu.
Według wynalazku na brzegu zewnętrznym jest umieszczony zbiór wybrań sprzęgających światło w celu przesyłania światła do prowadnicy świetlnej. Najlepiej jeśli wybrania sprzęgające światło mają kształt wysklepiony, a jeszcze korzystniej półkolisty. Ta cecha umożliwia równomierne prowadzenie światła od źródeł światła do prowadnicy świetlnej przy wyeliminowaniu . jasnych i ciemnych obszarów·'. W korzystnym wariancie wykonania wynalazku wybrania sprzęgające światło są umieszczone po jednej stronie prowadnicy świetlnej w równych odstępach od siebie. W ten sposób największa ilość użytecznego światła jest przesyłana w celu podświetlenia żądanej części prowadnicy świetlnej, na przykład części służącej jako podłoże wyświetlacza. Alternatywnie wybrania sprzęgające światło mogą być dogodnie umieszczone na obwodzie prowadnicy świetlnej w celu uzyskania żądanego rodzaju podświetlenia.
Według kolejnej postaci wynalazku na obwodzie prowadnicy świetlnej jest umieszczony zbiór wybrań odbijających w celu zapewnienia odbijania światła padającego na brzeg w kierunku otworów na klawisze. Według korzystnego wariantu wykonania wynalazku wybrania odbijające są umieszczone pomiędzy usytuowanymi obok siebie otworami na klawisze. Wybrania odbijające mogą mieć kształt wysklepiony lub posiadać dwie lub więcej faset. Według korzystnego wariantu wykonania wybrania odbijające posiadają kształt litery V
Według jeszcze innej postaci wynalazku górna i dolna powierzchnia elementu mogą być ukształtowane jako lśniące odblaskowe powierzchnie, które ułatwiają przesyłanie światła przez prowadnicę świetlną, przy zapewnieniu minimalizacji strat światła na powierzchniach.
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania, został bliżej objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny telefonu komórkowego według wynalazku, fig.2 - widok telefonu komórkowego w rozłożeniu ilustrujący sposób montażu według wynalazku, fig.3 - widok z góry prowadnicy świetlnej według wynalazku, fig.4 - przekrój poprzeczny telefonu komórkowego wzdłuż linii 4-4 zaznaczonej na fig. 1 i fig.3, fig.5 - przekrój poprzeczny telefonu komórkowego wzdłuż linii 5-5 zaznaczonej na fig. 1 i fig.3, fig. 6 - widok obudowy przedniej podzespołu w rozłożeniu i fig.7 - widok perspektywiczny obudowy przedniej podzespołu z fig. 6.
Na figurze 1 przedstawiono widok zestawu telefonu komórkowego według wynalazku, a na fig. 2 widok zestawu pokazanego na fig. 1 w rozłożeniu. Telefon posiada przednią obudowę
183 794 i obudowę bazową22 osłaniającąurządzenie. Przednia obudowa 20 zawiera okno wyświetlacza 23 i obszar bloku klawiszy posiadający zbiór otworów na klawisze 24. Blok klawiszy 30 posiadający zbiór klawiszy 32 jest umieszczony w przedniej obudowie 20 w ten sposób, że klawisze 32 wystają przez otwory na klawisze 24 w przedniej obudowie.
Wyświetlacz 40 jest umieszczony w sąsiedztwie, okna 23 w przedniej obudowie 20. Okno 23 może zawierać szklane pokrycie przymocowaną do przedniej obudowy 20 lub, alternatywnie szklane pokrycie może być zamocowane bezpośrednio do wyświetlacza 40. Wyświetlacz 40 jest najlepiej wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Płytka obwodu drukowanego 50 jest umieszczona w telefonie w sąsiedztwie obudowy bazowej 22. Płytka obwodu drukowanego 50 stanowi podstawę dla elektronicznych części składowych i zespołu obwodów elektronicznych telefonu.
Prowadnica świetlna 60 jest umieszczona pomiędzy płytką obwodu drukowanego 50 i blokiem klawiszy 30 oraz wyświetlaczem 40. Prowadnica świetlna 60 rozprowadza światło od źródeł światła, na przykład diod LED(nie pokazanych), zamocowanych na płytce obwodu drukowanego 50 do wyświetlacza 40 i bloku klawiszy 30 w celu podświetlenia wyświetlacza i klawiszy.
Na figurze 3 przedstawiono widok z góry prowadnicy świetlnej 60 według wynalazku. Prowadnica świetlna 60 składa się z elementu wykonanego z półprzeźroczystego materiału posiadającego górną powierzchnię 62 stykającą się z przednią obudową 20, dolną powierzchnię (nie pokazaną na fig.3) stykającą się z obudową bazową 22 i brzeg zewnętrzny 66. Prowadnica świetlna jest najlepiej płaską, prostokątną częścią składową, ukształtowaną w celu zapewnienia współpracy z blokiem klawiszy 30 i wyświetlaczem 40. Prowadnica świetlna 60 zawiera podłoże wyświetlacza 70 i obszar bloku klawiszy posiadający zbiór otworów na klawisze 72. Pasek odblaskowy 71 jest zamocowany do obszaru podłoża wyświetlacza w celu odbijania światła w kierunku wyświetlacza 40.
Działanie polegające na naciskaniu klawiszy w przedniej obudowie 20 powoduje wciśnięcie klawisza w ustawiony w linii otwór na klawisze wykonany w prowadnicy świetlnej i zetknięcie z płytką obwodu drukowanego 50, co powoduje uaktywnienie żądanej funkcji elektronicznej, tak jak to pokazano na fig. 1 i fig. 2.
Według wynalazku zbiór wybrań sprzęgających światło 74 jest umieszczony na brzegu zewnętrznym 66 w celu przesyłania światła do prowadnicy świetlnej. Korzystnie, wybrania sprzęgające światło 68 posiadają kształt wysklepiony lub jeszcze korzystniej półkolisty. Ta cecha umożliwia równomierne prowadzenie światła od źródeł światła do prowadnicy świetlnej przy wyeliminowaniu jasnych i ciemnych obszarów. W korzystnym wariancie wykonania wynalazku wybrania sprzęgające światło sąumieszczone po jednej stronie prowadnicy świetlnej w równych odstępach od siebie. W ten sposób największa ilość użytecznego światła jest przesyłana w celu podświetlenia żądanej części prowadnicy świetlnej, na przykład części służącej j ako podłoże wyświetlacza. Alternatywnie wybrania sprzęgające światło mogąbyć dogodnie umieszczone na obwodzie prowadnicy świetlnej w celu uzyskania żądanego rodzaju podświetlenia.
Według kolejnej postaci wynalazku na brzegu zewnętrznym 66 prowadnicy świetlnej jest umieszczony zbiór wybrań odbijających w celu zapewnienia odbijania światła padającego na brzeg zewnętrzny w kierunku otworów na klawisze 72. Prowadnica świetlna 60 ponadto zawiera wiele otworów dla źródeł światła 80 umieszczonych pomiędzy rzędami otworów na klawisze 72 w celu doprowadzenia światła do obszaru otworów na klawisze.
Źródła światła zamocowane na płytce obwodu drukowanego 50 przechodzą przez otwory 80 w zmontowanym telefonie. Otwory 80 są rozmieszczone tak, aby zapewnić bardzo równomierne rozprowadzanie światła w środkowej części prowadnicy świetlnej.
Wybrania odbijające światło 76 sąumieszczone i ukształtowane w ten sposób, aby odbijać światło od brzegu zewnętrznego 66 w kierunku otworów na klawisze 72 tak, że otwory na klawisze są bardzo równomiernie podświetlone zarówno po wewnętrznej jak i po zewnętrznej stronie czołowej przez źródła światła. Jak przedstawiono na fig. 3, wybrania odbijające światło 76 są umieszczone pomiędzy sąsiadującymi otworami na klawisze.
183 794
Wybrania odbijające 76 przedstawione na fig. 3 posiadają kształt litery V. Alternatywnie wybrania odbijające mogą posiadać kształt wysklepiony lub posiadać wiele powierzchni czołowych.
Prowadnica świetlna 60 zawiera także występ mocujący 82 posiadający otwór umieszczony pomiędzy podłożem wyświetlacza 70 i obszarem otworów na klawisze 72. Otwór bazowy 84 jest umieszczony w narożniku obszaru otworów na klawisze. Jak opisano poniżej, występ mocujący 82 i otwór bazowy 84 ułatwiają montaż telefonu dzięki umożliwieniu szybkiego i prawidłowego orientowania różnych części składowych, a także pozwalają na ukształtowanie podzespołu przedniej obudowy tak, że spełnia ona funkcję mocującą.
Prowadnica świetlna 60 zawiera także szczeliny do zamocowania dwóch przewodników, pierwszą szczelinę 86 umieszczoną w sąsiedztwie podłoża wyświetlacza 70 i drugą szczelinę 88 umieszczoną w sąsiedztwie obszaru otworów na klawisze 72.
Pierwsza szczelina 86 zapewnia połączenie pomiędzy płytką obwodu drukowanego 50 i wyświetlaczem 40, umożliwiające zasilanie i sterowanie wyświetlaczem 40. Druga szczelina 88 zapewnia połączenie pomiędzy płytką obwodu drukowanego 50 i mikrofonem 34 zamocowanym w przedniej obudowie 20. Szczeliny 86, 88 są opisane poniżej w części dotyczącej fig. 6 i fig. 7.
Na figurze 4 przedstawiono przekrój poprzeczny telefonu komórkowego wzdłuż linii 4-4 z fig. 1, która wyznacza płaszczyznę występu mocującego 82 prowadnicy świetlnej 60. Linia przekroju 4-4 jest także zaznaczona na fig.3 w celu lepszego wskazania położenia przekroju.
Na figurze 5 przedstawiono przekrój poprzeczny telefonu komórkowego wzdłuż linii 5-5 z fig. 1 w płaszczyźnie otworu bazowego prowadnicy świetlnej. Linia przekroju 5-5 w celu objaśnienia jest zaznaczona także na fig.3.
Według fig. 4 kołek mocujący 25 wprzedniej obudowie 20 jest przystosowany do zamocowania w otworze występu mocującego 82 prowadnicy świetlnej 60 od strony górnej powierzchni 62 prowadnicy świetlnej. Drugi kołek mocujący 26 obudowy bazowej 22 jest przystosowany do zamocowania w otworze występu mocującego 82 od strony dolnej powierzchni prowadnicy świetlnej 60. Kołek mocujący 25 jest ukształtowany w celu pewnego zamocowania w otworze w występie mocującym 82, zrealizowanego na przykład przez pasowanie wtłaczane lub przez zaryglowanie. Dodatkowo kołek mocujący 26 obudowy bazowej 22 może być ukształtowany w celu pewnego zamocowania także w otworze występu mocującego 82.
Jak przedstawiono na fig. 5, kołek bazowy 27 w przedniej obudowie 20 jest przystosowany do zamocowania w otworze bazowym 84 od strony górnej powierzchni prowadnicy świetlnej 60 i kołek bazowy 28 w obudowie bazowej 22 jest przystosowany do zamocowania w otworze bazowym 84 od strony dolnej powierzchni prowadnicy świetlnej. Współpraca kołków mocujących 25, 26 i otworu mocującego oraz kołków bazowych 27, 28 i otworu bazowego 84 umożliwia łatwe orientowanie przedniej obudowy 20 i bazowej obudowy 22. Dodatkowo pewne zamocowanie kołka mocującego 25 w otworze mocującym utrzymuje zmontowane części składowe na swoim miejscu wprzedniej obudowie 20. Stanowi to dalsze ułatwienie manipulowania podczas montażu dzięki wyeliminowaniu ryzyka swobodnego przemieszczania się części.
Jednąz zalet wynalazku jest możliwość ukształtowania, podczas wytwarzania, podzespołu zawierającego przynajmniej przednią obudowę 20, blok klawiszy i prowadnicę świetlną 60.
Na figurze 6 przedstawiono podzespół przedniej obudowy 2l według wynalazku. Jak należy rozumieć na podstawie fig. 6, podzespół przedniej obudowy 21 może być ukształtowany przez rozmieszczenie bloku klawiszy w przedniej obudowie 20 tak, że klawisze 32 ciągną się przez otwory na klawisze 24. Wyświetlacz 40 zawierający ramkę 42 jest zamocowany do prowadnicy świetlnej 60 w obszarze podłoża wyświetlacza 70 za pomocąpaska z klejem 44 lub innych możliwych do zastosowania środków. Dzięki umieszczeniu prowadnicy świetlnej 60 w przedniej obudowie 20 tak, że kołek mocujący 25 i kołek bazowy 27 sąustawione w jednej linii odpowiednio z otworem mocującym i otworem bazowym 84 i naciskają na prowadnicę świetlną w celu pewnego zamocowania kołka mocującego 25 w otworze mocującym, dzięki czemu części składowe mogą być zmontowane w zestaw 21 pokazany na fig. 7, który pozwala się
183 794 łatwo kształtować i ułatwia manipulowanie przed montażem i podczas dalszego montażu telefonu.
Jak przedstawiono na fig. 6 przewodniki 90,92 mogą być umieszczone w pierwszej i drugiej szczelinie przewodnika 86, 88. Te przewodniki 90, 92 łączą wyświetlacz 40 i mikrofon 34 (patrz fig.2) z płytką obwodu drukowanego 50. Przewodniki 90, 92 mogą być ukształtowane na przykład z elastomeru zawierającego materiał przewodzący. Szczeliny 86,88 są przystosowane do zamocowania przewodników 90, 92 przy wykorzystaniu siły tarcia tak, że przewodniki są utrzymywane w podzespole przed stawionym na fig. 6 i fig.7. Alternatywnie, w szczelinach 86, 88 może być umieszczona mała ilość kleju w celu zamocowania przewodników.
Nawiązując ponownie do fig. 2, płytka obwodu drukowanego 50 jest zaopatrzona w otwory 52,54, które umożliwiąjąkołkowi mocującemu 26 i kołkowi bazowemu 28 obudowy bazowej 22 przechodzić przez nie. Sposób montażu według wynalazku następnie zawiera etap polegający na tym, że umieszcza się płytkę obwodu drukowanego 50 w obudowie bazowej 22 w taki . sposób , że kołki 26,28 przechodząprzez otwory 52,54, potem orientuje się zestaw przedniej obudowy 21 z tylną obudową za pomocą kołków mocujących oraz kołków bazowych i odpowiadających im otworu mocującego i otworu bazowego 84 w prowadnicy świetlnej 60. Zestaw przedniej obudowy 21 następnie wciska się do obudowy bazowej 22 w celu zamocowania kołka mocującego 26 obudowy bazowej w otworze mocującym występu mocującego 82. Zatem zestaw jest zabezpieczony podczas dalszego manipulowania, ale może być, jeśli zajdzie taka potrzeba, w łatwy sposób rozmontowany przez rozłożenie obudowy przedniej 20 i obudowy bazowej 22.
Zasada montażu i umieszczania kołków może być dogodnie wykorzystana w powiązaniu z tylko jedną obudową, przednią lub bazową. Na przykład, kołek mocujący i kołek bazowy mogą być ukształtowane tylko na obudowie bazowej, a sposób montażu przebiega w następujących etapach: umieszcza się płytkę obwodu drukowanego, prowadnicę świetlną, blok klawiszy i następnie obudowę bazową. Alternatywnie kołek mocujący i kołek bazowy mogą być ukształtowane tylko na obudowie przedniej i posiadają wystarczającą długość aby przechodzić przez prowadnicę świetlna i płytkę obwodu drukowanego i wtedy montaż obejmuje umieszczenie płytki obwodu drukowanego w przedniej obudowie na prowadnicy świetlnej. W takim przypadku jest korzystne ukształtowanie otworu mocującego w płytce obwodu drukowanego w celu zapewnienia stabilnego zamocowania kołka mocującego przedniej obudowy.
183 794 f83 794
183 794
183 794
}83 ?94
183 794
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw telefonu, składający się z przedniej obudowy posiadającej kołek mocujący i kołek bazowy oraz zbiór otworów na klawisze, obudowy bazowej, bloku klawiszy zaopatrzonego w zbiór klawiszy, umieszczonego w przedniej obudowie i posiadającego klawisze przechodzące przez otwory na klawisze, znamienny tym, że jest zaopatrzony w prowadnicę świetlną (60), ukształtowaną z trwałego półprzeźroczystego materiału, posiadającąpłaski kształt i zaopatrzoną w występ mocujący (82) z otworem, w którym jest ciernie osadzony kołek mocujący (25) przedniej obudowy, a prowadnica świetlna (60) jest dodatkowo zaopatrzona w otwór bazowy (84) prowadnicy świetlnej, do którego jest wprowadzony kołek bazowy (27), przy czym prowadnica świetlna (60) i blok klawiszy (30) sązamocowane do przedniej obudowy (20) za pomocą kołka mocującego (25) przedniej obudowy, osadzonego ciernie w otworze występu mocującego, zaś blok klawiszy (30), utrzymywany przez prowadnicę świetlną (60) znajduje się w pozycji między prowadnicą świetlną, a obudową.
  2. 2. Zestaw telefonu według zastrz. 1, znamienny tym, że kołek mocujący (26) obudowy bazowej jest wprowadzony do otworu występu mocującego i kołek bazowy (28) obudowy bazowej jest wprowadzony do otworu bazowego (84), przy czym przednia obudowa (20) i obudowa bazowa (22) sązorientowane względem siebie za pomocąkołka mocującego (26) obudowy bazowej i kołka mocującego (25) przedniej obudowy ustawionych wjednej linii z otworem występu bazowego oraz kołka bazowego (28) obudowy bazowej i kołka bazowego (27) przedniej obudowy z otworem bazowym (84) prowadnicy świetlnej.
  3. 3. Zestaw telefonu według zastrz. 2, znamienny tym, że dodatkowo zawiera płytkę obwodu drukowanego (50), umieszczoną w obudowie bazowej (22) i zaopatrzoną w otwór, w którym jest osadzony kołek mocujący (26) obudowy bazowej.
  4. 4. Zestaw telefonu według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo zawiera płytkę obwodu drukowanego (50), umieszczoną w obudowie bazowej (22) i zaopatrzoną w otwór, w którym jest osadzony kołek mocujący (25) przedniej obudowy.
  5. 5. Zestaw telefonu według zastrz. 1, znamienny tym, że przednia obudowa jest zaopatrzona w okno (23), prowadnica świetlna (60) jest zaopatrzona w podłoże wyświetlacza (70), a ekran wyświetlacza jest umieszczony w oknie (23) przedniej obudowy, pomiędzy podłożem wyświetlacza (70) prowadnicy świetlnej, a przednią obudową (20).
  6. 6. Zestaw telefonu według zastrz. 5, znamienny tym, że jest zaopatrzony w płytkę obwodu drukowanego, a prowadnica świetlna (60) jest zaopatrzona w pierwszą szczelinę przewodnika (86), sąsiadującą z podłożem wyświetlacza (70), przy czym płytka obwodu drukowanego (50) jest połączona z ekranem wyświetlacza (40) za pomocąprzewodnika (90), umieszczonego w pierwszej szczelinie przewodnika (86) prowadnicy świetlnej (60).
  7. 7. Zestaw telefonu według zastrz. 1, znamienny tym, że jest zaopatrzony w mikrofon (34), usytuowany w przedniej obudowie (20), oraz płytkę obwodu drukowanego (50), przy czym płytka obwodu drukowanego (50) jest połączona z mikrofonem (34) poprzez drugą szczelinę (88) w prowadnicy świetlnej (60), zawierającą przewodnik (92).
  8. 8. Sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu, składającej się z przedniej obudowy i obudowy bazowej, w którym w przedniej obudowie umieszcza się prowadnicę świetlną i blok klawiszy zawierający zbiór klawiszy, przy czym klawisze przechodzą przez otwory na klawisze w przedniej obudowie, znamienny tym, że mocuje się prowadnicę świetlną, (60) do przedniej obudowy (20) poprzez stabilne zaczepienie kołka mocującego (25) przedniej obudowy w otworze mocującym występu mocującego (82) w pro183 794 wadnicy świetlnej i formuje się podzespół przedniej obudowy przez wprowadzenie kołka bazowego (27) przedniej obudowy do otworu bazowego (84) w prowadnicy świetlnej, orientuje się obudowę bazową, (22) i przednią obudowę (20) poprzez pozycjonowanie kołka mocującego (26) obudowy bazowej w otworze mocującym występu mocującego (82) prowadnicy świetlnej i pozycjonowanie kołka bazowego obudowy bazowej w otworze bazowym prowadnicy świetlnej (84) i następnie mocuje się obudowę bazową (22) do przedniej obudowy (20) przez wprowadzenie kołka mocującego (26) obudowy bazowej w otwór mocujący występu mocującego (82) w prowadnicy świetlnej.
  9. 9. Sposób według zasłrz. z,znamienny tym, że umieszuza się płytkę wyświetlacza (40) pomiędzy prowadnicą świetlną (60), a oknem wyświetlacza (23) w przedniej obudowie.
  10. 10. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że mocuje się wyświetlacz do podłoża wyświetlacza (70) prowadnicy świetlnej przed ustawieniem prowadnicy świetlnej (60) w przedniej obudowie (20).
  11. 11. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że umieszcza się płytkę obwodu drukowanego (50) w obudowie bazowej (22) przez justowanie otworów w płytce obwodu drukowanego z kołkiem mocującym (26) i kołkiem bazowym (28) obudowy bazowej.
  12. 12. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że łączy się wyświetlacz (40) z płytką obwodu drukowanego (50), umieszczając pierwszy przewodnik w pierwszej szczelinie przewodnika (86) w prowadnicy świetlnej (60), a płytkę obwodu drukowanego (50) łączy się z mikrofonem (34), umieszczając drugi przewodnik w drugiej szczelinie (88) przewodnika w prowadnicy świetlnej (60).
PL97328689A 1996-03-08 1997-03-06 Zestaw telefonu oraz sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu PL183794B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/610,603 US5867772A (en) 1996-03-08 1996-03-08 Cellular telephone assembly and method for assembling a cellular telephone
PCT/US1997/003748 WO1997033417A1 (en) 1996-03-08 1997-03-06 A cellular telephone assembly and method for assembling a cellular telephone

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328689A1 PL328689A1 (en) 1999-02-15
PL183794B1 true PL183794B1 (pl) 2002-07-31

Family

ID=24445694

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328689A PL183794B1 (pl) 1996-03-08 1997-03-06 Zestaw telefonu oraz sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5867772A (pl)
EP (1) EP0885512B1 (pl)
JP (1) JP2000506349A (pl)
KR (1) KR100459056B1 (pl)
CN (1) CN1108688C (pl)
AU (1) AU716644B2 (pl)
BR (1) BR9707842A (pl)
DE (1) DE69729374T2 (pl)
EE (1) EE03367B1 (pl)
PL (1) PL183794B1 (pl)
WO (1) WO1997033417A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL128090U1 (pl) * 2019-03-07 2019-07-29 Politechnika Świętokrzyska Obudowa na urządzenie elektroniczne, zwłaszcza telefon komórkowy

Families Citing this family (44)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6752946B2 (en) 1996-09-27 2004-06-22 Nissha Printing Co., Ltd. Cellular phone top cover and method of manufacturing the cellular phone top cover
JPH10145476A (ja) * 1996-11-08 1998-05-29 Casio Comput Co Ltd 表示部及び操作部付き電子機器
GB2331888B (en) * 1997-11-28 2002-02-20 Nokia Mobile Phones Ltd Radiotelephone
US6006118A (en) * 1997-12-05 1999-12-21 Ericsson Inc. Keypad lightguides including compartments
SE516551C2 (sv) * 1999-02-17 2002-01-29 Ericsson Telefon Ab L M Förfarande och anordning för precisionsmontering av en första apparatdel på en andra apparatdel
FI990330A (fi) * 1999-02-17 2000-08-18 Nokia Mobile Phones Ltd Kannettavan tietoliikennelaitteen mekaaninen rakenne ja kokoonpanomene telmä
US6194874B1 (en) 1999-03-17 2001-02-27 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) System and method for maintenance charging of battery cells
US6600937B1 (en) * 1999-03-17 2003-07-29 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Vibrator assembly for mobile telephone
FR2798541A1 (fr) * 1999-09-14 2001-03-16 Mitsubishi Electric France Element de facade pour un appareil electrique, appareil electrique et telephone mobile le comportant
FI108186B (fi) * 1999-09-29 2001-11-30 Nokia Mobile Phones Ltd Näytön kehys, jossa on integroitu ESD-suoja, sekä käyttöliittymärakenne
US6445429B1 (en) 1999-11-02 2002-09-03 Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) Method for assembling a liquid crystal display panel in a mobile telephone
DE10003699A1 (de) * 2000-01-28 2001-08-09 Siemens Ag Gerät mit wechselbarem Gehäuseteil
USD455739S1 (en) 2000-08-23 2002-04-16 Nokia Mobile Phones Limited Front cover for a handset
US20040109560A1 (en) * 2000-12-29 2004-06-10 Frank Nuovo Method of producing a telephone device
US7006349B2 (en) * 2000-12-29 2006-02-28 Vertu Limited Casing
US20040077391A1 (en) * 2000-12-29 2004-04-22 Frank Nuovo Casing for a mobile telephone
US7693557B2 (en) * 2000-12-29 2010-04-06 Nokia Corporation Method of producing a telephone device
JP2002217457A (ja) * 2001-01-12 2002-08-02 Nec Corp 携帯電話機、それに備えられた拡散体及び照明装置
US20030083094A1 (en) * 2001-10-26 2003-05-01 Che-Yuan Hsu Enclosure for portable electronic device and method for making same
US7136681B2 (en) * 2001-10-31 2006-11-14 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Electrically conductive carrier and patterning for controlling current distribution in a wireless communications device
ATE400842T1 (de) * 2002-08-29 2008-07-15 Koninkl Philips Electronics Nv Mit einer optischen tastatur und einer optischen eingabeeinrichtung ausgestattete vorrichtung
US7345250B2 (en) * 2003-10-23 2008-03-18 Nokia Corporation Keyboard with key supporting structure for portable electronics devices
CN100347591C (zh) * 2003-12-18 2007-11-07 华硕电脑股份有限公司 电子装置
KR100619852B1 (ko) * 2004-04-30 2006-09-08 엘지전자 주식회사 이동통신 단말기 본체
US7515431B1 (en) * 2004-07-02 2009-04-07 Apple Inc. Handheld computing device
US7724532B2 (en) * 2004-07-02 2010-05-25 Apple Inc. Handheld computing device
CA2519814C (en) * 2004-09-20 2013-11-26 Lg Electronics Inc. Keypad assembly for mobile station
TWI256009B (en) * 2004-12-23 2006-06-01 Au Optronics Corp Illuminating keyboards
CN1932556A (zh) * 2005-09-16 2007-03-21 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 导光板及使用所述导光板的电子产品
US7832628B2 (en) * 2005-10-21 2010-11-16 Verifone, Inc. Protective cover for terminal keypad security switches
KR101353418B1 (ko) * 2007-03-16 2014-01-27 엘지전자 주식회사 입력장치 및 이를 구비하는 휴대 단말기
US8487751B2 (en) 2007-04-12 2013-07-16 Nokia Corporation Keypad
GB0711899D0 (en) 2007-06-20 2007-07-25 Pace Micro Tech Plc Illumination Device
CN101951738A (zh) * 2009-07-10 2011-01-19 深圳富泰宏精密工业有限公司 壳体及其制造方法
JP5302825B2 (ja) * 2009-08-28 2013-10-02 富士通コンポーネント株式会社 バックライト機能付きキーボード
JP4781483B1 (ja) * 2010-02-26 2011-09-28 シャープ株式会社 導光板装置、光源装置、表示装置及びテレビ受像装置
US8824140B2 (en) 2010-09-17 2014-09-02 Apple Inc. Glass enclosure
US9223352B2 (en) * 2012-06-08 2015-12-29 Apple Inc. Electronic device with electromagnetic shielding
US9115865B1 (en) * 2012-06-19 2015-08-25 Forever Gifts, Inc. Lighting device having light-distributing void
TWI622837B (zh) * 2013-10-24 2018-05-01 元太科技工業股份有限公司 顯示裝置
US11860401B2 (en) 2018-08-01 2024-01-02 Lite-On Electronics (Guangzhou) Limited Input apparatus
US11428861B2 (en) * 2018-08-01 2022-08-30 Lite-On Electronics (Guangzhou) Limited Backlight module and input apparatus
US10942309B2 (en) * 2018-08-01 2021-03-09 Lite-On Electronics (Guangzhou) Limited Light guide plate and input apparatus
CN110794505B (zh) * 2018-08-01 2020-11-17 光宝电子(广州)有限公司 导光板以及输入设备

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4471493A (en) * 1982-12-16 1984-09-11 Gte Automatic Electric Inc. Wireless telephone extension unit with self-contained dipole antenna
US4772769A (en) * 1987-02-06 1988-09-20 Burr-Brown Corporation Apparatus for selective backlighting of keys of a keyboard
US4912602A (en) * 1988-11-04 1990-03-27 Motorola, Inc. Mechanical fastening system for an electronic equipment housing
US5555550A (en) * 1990-10-01 1996-09-10 Motorola, Inc. Keypad apparatus with integral display indicators
JP3016889B2 (ja) * 1991-02-28 2000-03-06 日本電気株式会社 携帯用電話機
JP2515444B2 (ja) * 1991-05-31 1996-07-10 富士通株式会社 電話機
US5241592A (en) * 1991-07-31 1993-08-31 Motorola, Inc. Telephonic handset housing assembly for cordless telephone
JP2503135B2 (ja) * 1991-09-18 1996-06-05 富士通株式会社 無線端末装置の外部インタ―フェイスコネクタ接続構造
JPH0629677A (ja) * 1992-07-10 1994-02-04 Fujitsu Ltd スイッチ基板ユニット
US5397867A (en) * 1992-09-04 1995-03-14 Lucas Industries, Inc. Light distribution for illuminated keyboard switches and displays
JPH07336263A (ja) * 1994-06-03 1995-12-22 Kokusai Electric Co Ltd キーボタン部の防沫構造

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL128090U1 (pl) * 2019-03-07 2019-07-29 Politechnika Świętokrzyska Obudowa na urządzenie elektroniczne, zwłaszcza telefon komórkowy

Also Published As

Publication number Publication date
CN1217120A (zh) 1999-05-19
CN1108688C (zh) 2003-05-14
AU716644B2 (en) 2000-03-02
PL328689A1 (en) 1999-02-15
KR19990087596A (ko) 1999-12-27
DE69729374T2 (de) 2005-06-02
BR9707842A (pt) 1999-07-27
DE69729374D1 (de) 2004-07-08
EE03367B1 (et) 2001-02-15
EP0885512B1 (en) 2004-06-02
US5867772A (en) 1999-02-02
JP2000506349A (ja) 2000-05-23
AU1990897A (en) 1997-09-22
KR100459056B1 (ko) 2005-01-15
WO1997033417A1 (en) 1997-09-12
EP0885512A1 (en) 1998-12-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183794B1 (pl) Zestaw telefonu oraz sposób trwałego mocowania bloku klawiszy i prowadnicy świetlnej w obudowie zestawu telefonu
US5001659A (en) Structure for connecting a rotatable body to a stationary body
JP4880015B2 (ja) キーパッドアセンブリおよび携帯端末機
US6005700A (en) Computer peripheral device with detachable portion and light display
EP1372021A1 (en) Display apparatus
EP0695044B1 (en) Portable radio transceiver
US7249861B2 (en) Keypad assembly
MY132953A (en) Plastic cased ic card adapter assembly
JP3715356B2 (ja) 電話機
US6304458B1 (en) RF shielded LCD assembly and PCB assembly including the same
EP1030498A2 (en) Mechanical construction and an assembly method for a mobile telecommunication device
JPH0922021A (ja) 液晶表示装置
JP2005121837A (ja) 表示装置
JP2004520630A (ja) ディスプレイデバイス用の電気コネクタ
JPH11288229A (ja) 通信ユニットのためのディスプレイ組立体
CN1420511B (zh) 活动触点体和使用它的面板开关及装有该面板开关的电子设备
US20090175053A1 (en) Connector, light source module having the connector, and planar light source device
GB2078401A (en) Timepiece module frame and assembly
GB2310103A (en) A support frame for an LCD display unit in a mobile telephone
JP3110374B2 (ja) Elランプの取付構造
EP1734615B1 (en) Electrical connector and system for a component in an electronic device
EP1217807A1 (en) A printed circuit board ( PCB) unit
MXPA98007241A (en) A cell phone set and method for assembling a celu telephone
JP3798963B2 (ja) 情報端末
EP1028444A2 (en) Portable terminal device

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070306